S)e Ê^idóeSou^nt De stakingen en onlusten duren in Oost Duitsland onverminderd voort Krijgt Frankrijk Eisenhower schrijft boze brief aan Syngman Rhee Russen houden regering op de been PINAY AANGEZOCHT ALS FORMATEUR rijk- - y- De juistheid van het vonnis wordt door zeer velen betwijfeld Jlomeitje MAANDAG 22 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12920 y'i Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Redt de franc-premier" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Volkspolitie volkomen machteloos Stakingen en onlusten in het door de Russen bezette gedeelte van Duits land duren nog steeds onverminderd voort. In de gehele Oostelijke zóne geldt momenteel de staat van beleg en de toestand is zódanig, dat commu nistische autoriteiten openlijk hebben toegegeven, dat het onder hun toe zicht staande gebied voor minstens de helft in opstand is. De Russische garnizoenen in Oost-Berlijn zijn versterkt met twee divisies, welke in aller ijl onttrokken zijn aan de gebieden ten Oosten van de Oder. De Sovjet- Russische Hoge Commissaris Semjonof is inmiddels voor een bespreking naar Moskou geweest en het eerste wat hij na zijn terugkomst fleed, was de Oostduitse communisten aansprakelijk stellen voor de onlusten. Sem jonof heeft daarna zeer demonstratief besprekingen gevoerd met Erich Kastner en Otto Nuschke, recpectievelijk voorzitter van de Liberale Partij en de Christen Democraten, met welke besprekingen hij waarschijnlijk de zogenaamde politieke ommezwaai heeft willen onderstrepen. synthetiscbe-rubberfabriek Buna te Schopau, in dezelfde streek, in brand gestoken zijn. Te Trurt zou een tienduizendtal arbeiders Woens dagmiddag gepoogd hebben het stad huis te bezetten en het bureau van de volkspolitie aldaar zou in brand gestoken zijn. Twee politiemannen zouden door de menigte zijn opge hangen. Volgens bijzonderheden waarvan melding wordt gemaakt door het Sowjet-Russische Persbureau Tass zou een uit de Westelijke sectoren van Berijn gekomen „prococateur", genaamd Werner Kraikowski, mede deling gedaan hebben van de namen van een aantal personen, die teza men met hem op een door de geëxe cuteerde Willy Goettling voor het oproer belegde bijeenkomst aanwezig zijn- geweest. Hij noemde o.a. een Amerikaan, Hiver, die instructies voor aanvallen op regeringsgebou wen gegeven zou hebben. Executies vinden nog steeds doorgang De executies zijn echter nog niet van de baan. In Leipzig hebben Rus sische troepen twaalf arbeiders voor het vuurpeloton gesleept om een op stand van de bevolking te onder drukken. In de uraniumcentra langs de Tjechische grens zijn honderd duizend arbeiders in opstand geko men. Zij hebben zeer zware slagen aan de belangrijke industrie toege bracht. Zeventig mijnschaten wer den vernield en onder water gezet. Met de politie en Russische militai ren, die wilden ingrijpen, ontston den verwoede gevechten. Duizenden manschappen van de Volkspolizei werden ontwapend en gedwongen met de demonstranten mee te mar cheren. In de loop van de gevechten werden minstens 300 personen ge wond, terwijl minstens 25 arbeiders om het leven kwamen. Van even tuele doden in de Russische gelede ren is tot op heden niets bekend. OOK IN MÜNCHEN. Toen de politie de betogers in München, die kort na het begin der onlusten tot een menigte van tien duizend man waren, aangegroeid, niet de baas kon worden, riep zij versterkingen op. Vele demonstranten waren er in geslaagd op een dak van een han delsgebouw te komen, van waar zij de politiemannen met stenen en stukken lood bekogelden. Vele ruiten moesten het ontgelden. Tenslotte richte de politie krachtige waterstra len op de massa. Er werden meer dan 50 arrestaties verricht. Toen gemotoriseerde politie op het toneel van de strijd was versche nen, konden de demonstranten na een geregeld gevecht worden uiteen gedreven. In het geheel werden hon derd personen aangehouden. Volgens Oostduitse dagbladen zijn de grote machinefabrieken „Ernst Thaelmann" in Maagdenburg door brand ernstig beschadigd. In Ros tock en Warnemünde zijn de dok werkers in staking gegaan. In Maag denburg zijn twee communistische politie-agenten door demonstranten aan straatlantarens opgehangen. Een fabriek van bruinkoolbriketten in Nacherstadt is vandaag door beto gers in brand gestoken. De leider van de Westduitse Soci aal-Democratische partij, Ollen- hauer, verklaarde Zondag te Kopen hagen op een congres van Deense socialisten, dat bekend was, dat in Maagdenburg na onlusten twee jon ge Duitse arbeiders waren terecht gesteld. De recente gebeurtenissen in Oost- Berlijn hadden aangetoond, zo zei hij, dat de Oost-Duitse Volkspolitie geheel machteloos staat tegenover ongewapende betogers. Slechts de Sowj et-strijdkrachten hadden vol gens hem de Oost-Duitse regering voor een val behoed. Ollenhauer verwachtte, dat de hui dige Oostduitse Ieders zouden wor den vervangen door gematigder po litici. VERSPREIDE BERICHTEN. Drie mannen zijn Zaterdag de Spree overgezwommen van de Sow- jet-Russische sector naar West-Ber- lijn, omdat zij vreesden voor deel neming aan de onlusten gearresteerd te zullen worden. Zij bevestigden, dat er een golf van arrestaties door Oost-Berlijn gaat. De communistische leden van de gemeenteraad van Loerrach hebben voor een motie tot hulpverlening aan de slachtoffers van de anti-commu nistische onlusten in Oost-Berlijn ge stemd. Volgens de „New York Times" leidt een bestudex-ing van de tijd stippen, methoden en gebruikte slag zinnen van de onlusten in Oost-Ber lijn tot de conclusie, dat in Oost- Duitsland een ondergrondse van ar beiders bestaat. Volgens onbevestigde berichten van vluchtelingen zou behalve de synthetische-benzinefabriek bij Mer- seburg in Saksen-Anhalt ook de PROCLAMATIE VAN EBERT. De burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, heeft in een proclamatie aan de bevolking verklaard, dat „de fas cistische poging tot een putsch tegen Duitsland en de vrede schipbreuk heeft geleden". Ongelukkigerwijze was deze poging niet de kop inge drukt door de gezamenlijke kracht van de arbeiders, zoals dat dertig jaar geleden het geval was bij de putsch van Kapp tegen de republiek van Weimar. Onze Sowjet-Russische vrienden hebben ons en de vrede een grote dienst bewezen door hun energieke maatregelen, die met grote omzich tigheid \yerden toegepast", aldus Ebert. spoorwegarbeiders het gebouw van de spoorwegdirectie bestormd en ook in Halle ,Saalfeld, Gera, Stral- sund en Goerlitz was het tot onge regeldheden gekomen, zo zei hij. MONUMENT BLIJFT KAPOT. De Amei-ikaanse autoriteiten heb ben inmiddels haar toestemming aan de Russen om een Russisch oor logsmonument in de Amerikaanse sector te herstellen ingetrokken. Het gedenkteken, een sowj et-tank van het type T-34 op een stenen voet stuk, was twee jaar geleden door an ti-communisten beschadigd. Vorige week waren Oost Berlijnse arbei ders met het herstel begonnen, zulks onder protest van West-Berlijnse functionarissen. De Amerikaanse militaire com mandant te West-Berlijn maakte dit besluit bekend, kort nadat de Ame rikaanse hoge commissaris in West- Duitsland, dr. Conant te Berlijn was aangekomen. Deze verklaarde dat een voortduren van de huidige ont wrichting van het leven in de stad tengevolge van de jongste maatrege len in het Oostelijke stadsdeel „on nodige ongemakken voor de bewo ners van alle sectoren betekent en rechtstreeks in strijd is met de vier- mogendhedenovereenkomsten". Ook de waarnemende Britse en Franse hoge commissarissen Ward en Berard, zijn in West-Berlijn aan gekomen om de toestand te bespre ken. Inmiddels blijkt uit een bericht van het Oost-Duitse persbureau AD N, dat zich de afgelopen dagen ook onlusten hebben voorgedaan in de ijzergieterijen „J. W. Stalin" bij Fuerstenberg. Volgens ADN is het „enige provocateurs en agenten" niet gelukt, de productie in dit bedrijf te belemmeren. Drie provocateurs zijn aangehouden en aan de volkspolitie overgeleverd, aldus dit Oost-Duitse bericht. Socialisten hielden zich buiten overleg President Auriol van Frankrijk heeft de conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht een rege ring te vormen. Pinay is de vijfde, die zal trachten een regering te vor men sedert de regering-Mayer op 21 Mei haar ontslag aanbood. Hij heeft verleden jaar tien maanden aan het hoofd van een regering gestaan en toen een bezuinigingspolitiek „om de frank te redden" gevoerd. De uitslagen van de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezingen werden beschouwd als een bewijs van Pinay's populariteit in Frank- Pinay zal de president Maandag middag meedelen, of hij de opdracht aanvaardt. Hij verklaarde na zijn be zoek aan de president tegenover ver slaggevers niet te geloven, dat hij zich aan een fprmatiepoging mocht onttrekken. Pinay zal vandaag be sprekingen voeren om te trachten steun te krijgen „Voor een program op lange termijn", te voeren met „middelen, die voldoende zijn om het te verwezenlijken. 21 Franse politieke leiders, onder wie enige oud-premiers, waren Za terdag onder voorzitterschap van Paul Reynaud bijeengekomen om te trachten de kabinetscrisis, die nu reeds een maand duurt, op te los sen. Ex-premier Reynaud is een van Ruim driehonderd personen dron- de vier politici, die de nationale gen Zaterdag een kantoor van de so cialistische eenheidspartij in de Ame rikaanse sector van Berlijn binnen. Zij wierpen een grote hoeveelheid propagandamateriaal op straat en staken het in brand. De politie dreef de mensen uiteen en de brandweer bluste de brand. De Oost-Duitse plaatsvervangende minister voor de spoorwegen, Kra mer, heeft verklaard, dat bij onge regeldheden in Oost-Duitsland o.a. getracht was „De Duitse spoorwegen als slagader van de economie te ver lammen". In Maagdenburg hadden vergadering de afgelopen weken als kabinetsformateur heeft afgewezen. De besprekingen begonnen in de ochtend. Toen de vergadering voor anderhalf uur werd verdaagd, deel den de socialisten mede, dat zij niet verder aan de gedachtenwisseling zouden deelnemen, omdat de door hen gedane voorstellen ongunstig waren ontvangen. De socialisten vormen met 104 van de 627 zetels de grootste' partij in de nationale vergadering. Zij stel den een soort algemeen program voor. Andere leiders vonden echter, dat hierin wel doelen werden ge noemd, doch geen middelen werden aangewezen om deze te bereiken. Naar verluidt waren bij de be sprekingen geen, of slechts weinig vorderingen gemaakt, daar alle frac ties aan haar standpunt vasthielden Pinay staat derhalve voor een zeer moeilijke taak, maar gezien de wijze, waarop hij zich tien maanden (voor Frankrijk een hele tijd) als premier wist te handhaven, doet bij vele Fransen de hoop leven, dat hij zal slagen. Opnieuw zijn er in de nacht van Zaterdag op Zondag „anti-communis tische" krijgsgevangenen uit hun kampen ontsnapt, ditmaal ten getale van zevenhonderd. Een deel van hen is ontkomen met behulp van Zuid- koreaanse legervoertuigen. De Zuid- koreaanse regering heeft bekend ge maakt dat zij de vrijgelatenen wenst in te lijven in haar legers. Er is een tweede boodschap van president Eisenhower op weg naar Syngman Rhee, waarin in de eerste plaats uiting wordt gegeven aan de grote verontwaardiging van de Ame rikaanse regering over het optreden- van de Zuidkoreaanse president en in de tweede plaats wordt gevraagd om de medewerking van Zuid-Korea bij het weer gevangen nemen van de ontsnapten. Alleen wanneer Zui<j-Ko- rea daarbij volledig meewerkt, mag men er op rekenen dat de wapenstil stand toch kan worden- getekend. Ook bevat de boodschap van de Ameri kaanse president weer de verzeke ring dat de Verenigde Staten bereid zijn om een pact van wederzijdse bij stand met Zuid-Korea te sluiten. Generaal Mark Clark, de geallieer de opperbevelhebber, heeft gisteren een verklaring afgelegd waarin hij de daden van de Zuidkoreaanse presi dent in zeer scherpe bewoordingen veroordeelt. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen er van legt de op perbevelhebber geheel op de schou ders van- Syngman Rhee en zij-n rege ring. Zaterdag hebben de communisten de geallieerde opperbevelhebber twee vragen gesteld: 1) Kunnen de verbondenen Syng man Rhee in toom houden? 2) Zo neen, heeft de wapenstilstand Terechtstelling Rosenbergs De stoffelijke resten van Julius en Ethel Rosenberg, het echtpaar dat op beschuldiging van atoomspionnage op de electrische stoel in de Sing Sing- gevangenis is terechtgesteld, zijn in het dodenhuis der gevangenis ter be schikking van de familie gesteld. Na de koortsachtige drukte voor de tenuitvoerlegging van het vonnis is het nu weer rustig in de grote gevan genis. De afdelingbewakers en leden van de federale politie, die in de om trek van het gebouw patrouilleerden, zijn terugggetrokken. De voornaamste verdediger der veroordeelden, Emanuel Bloch, die niet minder dan twintig pogingen heeft gedaan om het leven van zijn cliënten te redden, keerde Zaterdag naar New York terug na de dag te Washington te hebben doorgebracht. Hoewel nu, na twee jaar procede ren-, de executie heeft plaats gehad, duurt de strijd tussen hen, die het eens zijn met deze afloop, en hen, Dezer dagen hebben drie in burger gestoken Russen getracht een Tsjechische vluchteling van zijn flat in de Amerikaanse sector van Wenen te ontvoeren. De Tsjech, Jaraslov Lukas, gaf zich echter niet meteen gewonnen, en vocht voor zijn vrijheid, één der aanvallers een steek gevend. Toen er. twee auto's van de Viermogendheden- patrouille aankwamen, trachtten de Russen met een van deze wagens te vluchten, doch een toeschietende Ame rikaanse M.P. stak zijn hand door het zijvenster en stuurde de auto op de tweede patrouillewagen in. De drie Russen werden toen naar het Internationale Patrouille-station gebracht, vanwaar zij na het opnemen van bij zonderheden, aan de Russische autoriteiten werden overhandigd. Het incident vond plaats in de drukke Lerchen- felderstrasse; een passerende fotograaf maakte deze opname. Overzicht van de plaats van het incident, waar M.P.'s van de verschillende mogendheden de situatie bespreken. die moeite hebben gedaan, het on herstelbare te voorkomen, voört. In vele landen gaven pers en persoon lijkheden uitdrukking aan hun twij fel aan de juistheid van de beslis sing. De Amerikaanse ambassade te Pa rijs en Tel Aviv werden door de po litie bewaakt met het oog op moge lijke aanvallen- door demonstranten. Tot dusverre zijn echter geen berich ten over ernstige incidenten ontvan gen. Onder degenen, die critiek heb ben geleverd op de Amerikaanse justitie, was Francois Mauriac, de be kende Franse schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor litteratuur. Hij achtte de Rosenbergs onschuldig. Enige Franse bladen deelden- deze opvatting. Het onafhankelijke blad ..Le Monde" schreef b.v„ dat het gra tieverzoek der Rosenbergs was afge wezen onder de „geweldige druk van de openbare mening, die verhit is door de heksenjacht". In opdracht van „een vriend van de familie", wiens identiteit niet werd onthuld, zijn Zaterdagavond de stoffelijke resten van de Rosenbergs naar een rouw kapel te Brooklijn overgebracht, waar zij tot Zondag avond lagen- opgebaard. In de ka pel, die plaats biedt aan 500 personen, werd de rouwdienst gehouden. Leden van het comité, dat tot het einde voor een herziening van de doodvonnissen heeft gestreden-, zullen de doden wacht betrekken. De stoffelijke resten zullen op de begraafplaats van Wellwood, nabij Famringdale in de staa. New' York, worden bijgezet. Vlak voor hun terechtstelling heb ben de Rosenbergs hun testament op gesteld ten overstaan van twee ge tuigen, functionarissen van de Sing Sing-gevangen-is. De inhoud van de testamenten is niet bekend. Bermuda - conferentie op 8 Juli De Bermuda-conferentie der drie Westelijke mogendheden zal op Woensdag 8 Juli beginnen. Premier sir Winston Churchill zal 30 Juni aan boord van het slagschip „Vanguard" naar de Bermudaeilanden vertrek ken en tijdig genoeg arriveren om de Amerikaanse president en de a.s. Franse premier op 7 Juli te kunnen verwelkomen. President Eisenhower vliegt op die dag met de „Columbi ne" van Washington naar Hamilton. De minister van Buitenlandse Za ken van de zes lénden der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) zullen hedenmorgen in Pa rijs bijeenkomen voor „een gedach tenwisseling in het licht van de Ber muda-conferentie". De ministers zul len tevens een datum vaststellen voor hun volgende bijeenkomst. dan toch betrekking op „Rhee en zijn kliek"? De communisten vragen de verze kering dat de gevangenen weer zul len worden opgesloten- en niet wor den gedwongen om in Rhee's legers dienst te nemen. Daarna schorsten de communisten de besprekingen. De conferentie kan bijeen worden geroe pen zodra een van de partijen dat wenst. De Amerikaanse republikeinse se nator Styles Bridges heeft Zaterdag verklaard, dat president Eisenhower hèm persoonlijk de verzekering heeft gegeven, dat Amerika „zijn gehele leiderschap zal gebruiken om te ver hinderen, dat Communistisch China zitting neemt in de Verenigde Na ties". Overwinnaars van Mount Everest gehuldigd Tensing krijgt 'n pannendak De Nieuw-Zeelander Edmund Hil lary en de Sherpa Tensing, die de top van de Mount Everest bereikten, zijn Zaterdag met de hoofdgroep van de Britse expeditie in Katmandoe aangekomen. Zij waren getooid niet bloemen en bestrooid met rijst en vermiljoen poeder door een geest driftige menigte, die de mannen langs de bergweg naar Katmandoe toejuichte. Zij werden ontvangen door de leider der expeditie, kolonel Hunt, die eerder in Katmandoe was aangekomen, de Britse ambassadeur in Nepal en een grote menigte waar onder schoolkinderen, die hun luide welkom toeriepen. Op veel punten waren triomfbogen opgericht met af beeldingen van de Everest en met de Nepalese vlag. Koning Tribhoevan van Nepal heeft Tensing de titel Nepal Tara verleend, de hoogste onderscheiding voor een burger. Ook kolonel Hunt en Hillary ontvingen onderscheidin gen. Een der grootste dagbladen in In dia heeft een fonds geopend om on geveer 9.000 gulden bijeen te bren gen, waarmee Tensing land kan ko pen en een huis bouwen in Darjee- ling, waar hij thans in een met een blikken dak bedekt hutje woont. (Tensing (Tibetaans) betekent: be zitter der wijsheid). Tensing verklaarde Zondagavond voor de radio, dat Hillary en hij te gelijkertijd de top van de Mount Everest bereikt hadden. Hij noemde Hillary „Mijn kameraad voor het le ven" en roemde het leiderschap van kolonel Hunt. Voorts verklaarde „tijger Tensing" dat hij nog geen beslissing had ge nomen over een aanbod om een rol te spelen in een Indische film. HOE wordt het weer? Van Maandagavond tot Dins dagavond. Opgemaakt te 10 uur. ONBESTENDIG ZOMERWEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Vrij warm. 23 Juni: zon op 4.20 en onder 21.04; maan o.p 17.44 en onder 1.11 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 22 C. STOCKHOLM half bew. 24 OSLO onbewolkt 22 KOPENHAGEN onbewolkt 22 AMSTERDAM half bew. 28 EDINBURGH zwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 26 PARIJS motregen 29 BORDEAUX regen 26 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE onbewolkt 24 GENèVE geheel bew. 22 ZURICH zwaar bew. 22 LOCARNO regen 21 BERLIJN onbewolkt 28 FRANKFORT regen 29 MÜNCHEN regen 25 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK regen 25 ROME onbewolkt 30 De jaren maken geen wijzen; zij maken alleen oude mensen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1