Record aantal inschrijvingen voor Asser TT op 27 Juni Piet Nortier ongelukken als te Man te wijten aan menselijke fouten Om het kampioenschap van Nederland Tropenliefde Zwemadvies DONDERDAG 18 ]UNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Uiteraard is op de persconferentie in Amsterdam voor de komende motor races om de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Assen op Zaterdag 27 Juni a.s, langdurig gesproken over de ongelukken in de motorsport, vooral na de vier doden bij de TT op Man. De voorzitter van de internationale sportcommissie van de FIM, onze land genoot Piet Nortier, heeft o.m. verteld, dat ieder ongeval tijdens motorraces nauwkeurig wordt onderzocht. Men is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de meeste ongelukken te wijten zijn aan menselijke fouten van de rijders en dat de zeer hoge snelheden slechts een on dergeschikte rol spelen. Hij en de voorzitter van de sportcom missie van de KNMV, de heer G. J. Bruinsma, vechten al jarenlang in de internationale sportcommissie om ver betering in de toestand te brengen, o.m. door de circuits meer te beveiligen. Maar de tegenstand van diverse landen is nog groot. In Nederland levert dit natuurlijk geen moeilijkheden op. Het wegdek is van Grasdijk af tot aan Hooghalen van een nieuwe slijtlaag voorzien, evenals het gedeelte LaaghalenLaaghalerveen. Voorts is een begin gemaakt met de ver nieuwing van het gehele circuit. Een gedeelte is reeds gebracht op een breedte van 7 meter. De gevaarlijke haarspeld bocht bij Bartels is vervallen. Men heeft hier een nieuw tracé gekozen, waardoor het circuit aanmerkelijk snel ler is geworden. Bij gevaarlijke bochten zijn voorts een aantal bomen omgehakt, terwijl het aantal strobalen aanzienlijk uigebreid zal worden. In verband met het grotere bezoek is de toeschouwersaccomodatie vergroot, zodat thans bijna 28.000 personen een tribuneplaats hebben. Daarnaast zijn er meer dan 100.000 staanplaatsen. Record-inschrijving voor dc races. Nu de Grote Prijs van Nederland sinds enkele jaren meetelt voor de wereld kampioenschappen, is het aantal in schrijvers met sprongen omhoog ge gaan. Maar nimmer zijn er zoveel ge gadigden geweest als thans, namelijk 193, waarvan in de 125 cc klasse pre cies 40, het aantal, dat in elke race mag starten. Bij de kwartliters, altijd de klasse met de minste inschrijvers, zijn er nu toch ook al 23; in de 350 cc klasse 60, terwijl de zware klasse (500 cc) all? records slaat met 70 inschrijvers. Het is dan ook- begrijpelijk, dat de training met meer spanning dan ooit tevoren tegemoet wordt gezien, omdat de trainingstijden de snelste 40 in de zwaarste klassen moeten aanwijzen. Omdat de wegraces te Etten dit jaar niet gehouden worden heeft de KNMV beslist, dat de Asser TT mee zal tellen voor het kampioenschap van Nederland, naast Zandvoort en Tubbergen. De mo gelijkheid bestaat echter, dat van de in geschreven Nederlanders in de 350 cc en 500 cc klassen zich niet één in de race kan plaatsen. De sportcommissie van de KNMV zal zich dan nader bera den over de telling voor het nationale kampioenschap. De trainingstijden in Assen zijn: Woens dag 24 Juni van 17.30 uur20.30 uur; Donderdag 25 Juni van 9.00 uur12.00 uur en van 14.00 uur17.00 uur en Vrij dag van 9.0013.00 uur. De 125 cc klasse. Een prettige verrassing voor de orga nisatoren is in de 125 cc klasse de in schrijving op het laatste moment van 2 fabrieks-Mondials geweest, te rijden door de Italianen Guido Sala en Ro- molo Ferri. Mondial MV met 5 fabrieks- machines, Morini met 2 rijders en NSU met drie fabrieksracers zullen in deze klasse wel de grootste strijd om de eer ste plaats gaan voeren. MV komt o.m. met de Italianen Ubbiali en Copeta en de Engelsman Cecil Sandford. Morini brengt de Italianen Mendogni en Zinzani in het veld; NSU de Duitsers Haas en de Engelsman Lomas. Er wordt gefluis terd dat de derde NSU-machine door niemand minder dan Duke bereden zal worden Naast deze fabrieksploegen zijn er dan nog een groot aantal individuelen uit Engeland, Luxemburg, Zweden, Duitsland en Nederland. Van de Neder landers noemen wij Dick Renooy, Van Sutphen, Vierdag, Heineman (allen met Eysink)Lagerwey (Sparta), Lo Simons (Mondial), terwijl achter Henk Steman en Drikus Veer nog vraagtekens staan. De 250 cc klasse. Door het uitkomen van de Duitse NSU en DKW met rijders als Haas, Lo mas en Wunsche is deze klasse niet meer alleen een Italiaanse aangelegenheid. De Italianen hebben echter in de Guzzi's, bemand door Lorenzetti en de Engels man Anderson nog steeds sterke troe ven. De individuelen komen hier uit Engeland, Ierland, Australië, Duitsland, Italië en Nederland: Postma (Guzzi), Knijnenburg (DKW), Kremer en Plet (beiden Excelsior) en Timmer met een vraagteken. Dc 350 cc klasse. Norton en AJS hebben in deze klasse geduchte concurrentie gekregen van de Italianen en Duitsers, die voor het eerst in Assen starten. Fergus Anderson heeft van de directie van de Guzzi een 350 cc 1-cylinder los gekregen, die vrijwel nog nooit in races is uitgekomen, omdat deze fabriek in deze klasse niet geïnte resseerd is. Anderson heeft dit ma chinetje al een keer laten draaien en won in Hockenheim vóór de Engelsen. MV Augusta brengt hier de nieuwe 350 cc viercylinder in de strijd, o.m. onder Carlo Bandirola. DKW komt o.m. met Wunsche en waarschijnlijk daarom overweegt de raceleiding van Norton de nieuwe gestroomlijnde machines naar Assen te sturen. De Nortons zullen be reden worden door de Engelsen Storr en Jack Brett, de Australiër Ken Kava- nagh en de winnaar van de TT op Man, Ray Amm uit Rhodesia. AJS heeft als rijders de Engelsman Doran en Sherry en de Nieuw Zeelander Coleman. Ongeveer 45 individuelen zullen om de overgebleven 25 plaatsen in de race moeten vechten, want men kan veilig aannemen, dat alle fabrieksrijders de ge stelde limiet met gemak zullen halen. Maar onder deze individuelen bevinden zich cracks als de Engelsen Sandys Winsch (Velocette), Bill Matthews (Ve- locette), de Ier Ferguson (AJS). de Australiërs Ernie Ring (AJS), Tony McAlpine (Norton), Sid Willis (Norton), de Nieuw Zeelanders Mudford, Laurent en Anderson Murphy (allen AJS), de Amerikaan Nicholson (Norton), de Zweed Carlsson (Norton), de Duitsers Muller (Horex), Rudi Knees (Norton) en Bruno Boehrer (Parilla) waartegen het handjevol Nederlanders: Knijnen burg (DKW). Lo Simons, Poel. Burik en Van der Wal (allen Velocette), Ies- berts en Elbersen (beiden AJS) en Bak ker (Norton) het zeer moeilijk zal krijgen. De 500 cc klasse. In de zware klasse is het gedrang met 70 inschrijvers het grootst. De negen in geschreven Nederlanders: Simons, Bu rik, Cordang en Bakker (allen met Nor ton), Steman en Rozenberg (beiden Matchless), Schouten en Poel (beiden Triumph) en Drikus Veer met een vraagteken zullen in deze klasse nog meer moeten presteren tijdens de trai ning om geplaatst te worden dan in de 350 cc. Gilera met twee fabrieksteams (Ma- setti, Milani, Colnago, Duke, Armstrong en Dicky Dale), Moto Guzzi met Loren zetti en Fergus Anderson, MV met Carlo Bandirola en nog drie niet genoemde rijders, Norton met Storr, Brett, Kava- nagh en Ray Amm, AJS met Doran, Shery en Coleman. BMW met Zeiler, Baltisberger, Hans Meier, Mette, Horex met Schoen en Muller zullen zo hoopt men althans voor een strijd zorgen, zoals nog nooit aanschouwd werd. Gilera, Guzzi goed voor een snel heid van 225 km. per uur MV Augusta, Norton en AJS zijn oude tegenstanders. Nieuw zijn de Duitse BMW, die voor het eerst met een volledig fabrieksteam in internationale wedstrijden buiten Duitsland uitkomt, en de snelle Horex. De individuelen zijn vrijwel dezelfde als in de 350 cc klasse. De verkeersregeling. In grote lijnen is de politieregeling bij de TT 1953 gelijk aan die van 1952, behoudens, dat de aanvoer naar de start ditmaal weer via Witterzomer gaat en niet via Assen. In totaal worden pl.m. 700 manschap pen der rijkspolitie ingeschakeld, die tevens belast zijn met de verkeersrege ling in de provincie en de afzetting van het circuit. Bij de afvoer wordt de Smildervaart vanaf Meppel tot Assen gesloten voor verkeer uit zuidelijke richting. Aangezien de aanvoercapaciteit van de Witterweg zeer gering is, wordt het publiek, dat bestemd is voor de start te Witten, dringend aangeraden zeer vroeg tijdig te komen, temeer daar enige nood zakelijke verkeerslassen stagnerend zul len werken. Gisteravond zijn de eerste wedstrijden in kracht deed winnen. Tenslotte was de om het kampioenschap van Nederland gespeeld en beide wedstrijden eindig den in een gelijk spel: RCHSparta 2—2 en VitesseEindhoven 44. RCH-Sparta 2-2 Sparta zag zich in de laatste minuten een verdiende overwinning ontgaan. Een laatste wanhopige poging van de Haarlemse club werd met een onver wacht schot van de meer naar voren ge komen spil Vos besloten en omdét doel man Landman het uitzicht werd belem merd vloog de bal tot grote teleurstel ling van de Rotterdammers in het doel. De stand kwam daarmee op 22. Sparta is in deze spannende en uiterst fair gespeelde wedstrijd onbetwist de betere ploeg geweest. Grotere technische aardigheid, beter ploegverband en uit stekend positiespel gaven de Spartanen een ruime voorsprong op de Haarlemse club, welke echter door een grote dosis enthousiasme de balans vrijwel in even wicht kon houden. Zelfs is doelman Landman meer in actie geweest dan zijn collega Wille, omdat Biesbrouck c.s. van de schietkansen ruimer gebruik maak ten dan de Rotterdamse voorhoede. Het is de Sparta-aanval dan ook als een fout aan te merken, dat het overigens prach tige samenspel te ver werd doorgevoerd, zodat de RCH-verdediging steeds gele genheid kreeg om tijdig in te grijpen. Terlouw paste vaak de buitenspelval toe, waar de voorhoede van de tegen partij regelmatig inliep. In het team van RCH viel het spel van Biesbrouck op, evenals dat van spil De Vos. De voorhoede van deze ploeg had echter vrij zwakke buitenspelers in Couwenhoven en Van Lieshout. Maar het binnentrio BiesbrouckGallis—De Witte maakte het Terlouw c.s. geducht lastig. Een kwartier voor het einde moest de linksback van RCH Willemink wegens een blessure uitvallen. Invaller Koster bezette daarna de linksbuiten plaats, hetgeen de Haarlemse voorhoede gelijkmaker daar het gevolg van. Vitesse-Eindhoven 4-4 De bezoekers van het Vitesse-stadion te Arnhem kregen waar voor hun geld: 8 eerlijk verdeelde doelpunten, sensa ties van een enerverend spelverloop en voor rust een wedstrijd, die technisch op een behoorlijk peil stond. Vitesse was aanvankelijk nergens, Eindhoven bouwde aanval na aanval op en na een klein half uur brak de Arn hemse tegenstand: twee doelpunten voorsprong namen de zuidelijken. Maar toen kwam er een Arnhemse explosie. Vitesse in een onweerstaanbare vlaag van aanvalslust scoorde drie doelpun ten achtereen. Nog voor rust was het dus 32 geworden en kort na rust werd het zelfs 42. Vitesse scheen te zullen winnen. Het spelen van Eindhoven werd onrustiger, maar in de laatste 10 minu ten vermande Eindhoven zich nog even en toen het eindsignaal klonk had Eind hoven in de laatste spannende minuten warempel nog gelijk kunnen maken. Tenslotte was deze 44 eindstand nog het beste resultaat, gezien het algemene spelbeeld. Vraag van een lezer. Het blijkt, dat de courant dikwijls maar heel slecht gelezen wordt, zelfs voor wal betreft berichten waarvoor men speciale be langstelling schijnt te hebben. Een lezer vraagt ons nl. wanneer de wedstrijd SpartaVitesse wordt gespeeld, terwijl we het kampioenscompetitie-programma Woensdag 10 Juni volledig vermeld hebben. Die wedstrijd wordt gespeeld op Zondag 21 Juni, te 2 uur op het eigen terrein op Spangen. LD WS-SERIE WED STRIJDEN. Ook dit jaar organiseert LDWS serie wedstrijden, waaraan vele bekende clubs deelnemen. A.s. Zaterdag wordt gespeeld de wedstrijd UVSDWS, aan vang 7 uur VERKOOP VOOÖ NtDEALAND MV.ALVANA DEN HAAG (Advertentie) (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 1) HOOFDSTUK I. „Nog één spelletje, dan scheiden we er uit. Wil je nog een schoteltje inmaak? Het is al bij zevenen en ik moet er morgenochtend vroeg uit. Dubbel of quitte. Je staat maar twee dollar bij me in het krijt". „Mij goed! Jouw beurt. Jongen makan siap-hah?" „Siap, Tuan". „Goed, dien maar onmiddellijk op". Een wiebelende tafel stond tussen twee veldbedden. Twee jonge En gelsen lagen er lui op de peluws. Ze hadden de lakens teruggeslagen en probeerden de ogenblikken voor het diner met een spelletje poker te vullen. Het zwakke licht van een paar stormlampen viel op hun ver brande en verweerde gezichten en op de witte linnen jassen. In de jungles van Borneo dienen die niet de sarong, de bedrukte katoenen lijf rok van de Maleier, zowel voor huis- kleding als pyjama. De oudste, Desmond Carruthers, had al bijna tien dienstjaren in Bor neo achter de rug en was District- Officier van een der grootste dis tricten van het binnenland. Mus- grave, in de wandeling Baby Bill genoemd, was nog een groene, tijde lijk belast met een aangrenzend dis trict. De betreffende ambtenaar was .met verlof en Musgrave had men op vervang gezonden. Het zag er hier erg primitief uit. De kleine lichtcirkels, die om de lampen hingen, het flikkerende licht van een open vuur en enkele toort sen met rubberolie konden met hun alle niet eens het lange inlanders huis, waar zij voor die nacht hun in trek hadden genomen, verlichten. Het stond op stevige palen van verbazend hard hout. Zowat tien of twaalf voet boven de grond. Het was meer dan vijftien ellen lang.. Ruwe slanke bomen uit het bos waren on- geschaafd als balken gebezigd. Palm bladeren vormden het dak en schors de muren. Het was tegelijkertijd woonplaats, graanzolder en boeren erf voor een dertigtal Salongfami- i lies, de koffiebruine primitieve volks- l stammen uit het binnenland van Borneo. Op de grond liepen de var kens met hun scheermesscherpe rug gen, de hoenders en de ruwe buf fels der dorpsbewoners tussen de ve le palen. Een wigvormige opening, aan elke kant van het huis, maakte de enige toegang uit naar de woon- kwartieren en voerde ineens naar de donkere, smalle gang, die het duide lijk in tweeën splitste. Aan elke kant kwam men hele rijen slaap kamertjes tegen, die door de grote lengte van het huis deden denken aan een straatje in een voorstad. Zo'n kamertje, dat nauwelijks groter was dan een behoorlijke luxe-hut van een passagiersboot, was de wo ning voor een familie Salongs en diende als keuken, slaapkamer en woonkamer voor man, vrouw en de ongetrouwde kinderen. Boven elk kamertje was het grootste gedeelte van het familie-eigendom opgesta peld, terwijl het in de donkere hoek een ware uitdragerswinkel mocht worden genoemd. Bamboevisgerei, al of niet geschikt om onmiddellijk gebruikt te worden, geweien en sche dels van herten en wilde beren, waarvan het vlees sinds lang was I verbruikt, hele slierten rotting, die ATHLETIEK. i SLIJKHUIS WON TE APELDOORN. Op het AGOW-terrein te Apeldoorn werden nationale athletiekwedstrijden gehouden. Het voornaamste nummer was de 3000 meter voor heren, waarin Slijkhuis uitkwam. Hij won op het door zware slagregens doorweekte veld dit nummer in 9 min. 9 sec., hetgeen een voorsprong van 12 sec. betekende op zijn naaste rivaal. Op de tweede plaats eindigde Fr ederiks (Daventria, Deven ter) in 9 min. 21 sec., gevolgd door itfn clubgenoot Slegt, die er 9 min. 23.8 sec. voor nodig had. LAWNTENNIS. FENNY TEN BOSCH UITGESCHAKELD. In de derde ronde van het dames en kelspel van de internationale kampioen schappen van Londen, welke op de grasbanen van de Queens Club werden gehouden, werd onze landgenote Fenny ten Bosch uitgeschakeld. Zij verloor van mej. Bulleid (G.B.) met 6—3 2—6 2—6. KAATSEN. WEDSTRIJDEN LEIDSE HOUT. Zaterdagmiddag te 2.30 uur heeft in de Leidse Hout, veld 4, de zg. „voor ronde Wiersma-partij" plaats tussen de afd. Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Leiden. Van elk dezer afdelingen kan slechts 1 partuur deelnemen. De formaties zijn zo sterk mogelijk samengesteld en er kan een harde strijd worden verwacht. Voor Den Haag komen uit Smids, Van der Heide en Van der Weer; voor Haarlem Hibma, Zijlstra en De Haan; voor Rotterdam Heeringa, Krottje en Koldijk en voor Leiden Veldstra, Ahrens en Duursma. WIELRENNEN. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. De eerste etappe van de Ronde van Zwitserland van Zurich naar Brugg over een afstand van 238 km. is gewon nen door de Zwitser Schaer in 6 uur 27 minuten 9 sec. Het verdere klassement luidt: 2. Ko- blet (Zwit.) 6.27.11; 3. Defüippis (It.) 6.28.59; 4. Gielen (Belg.) 6.29.02; 5. Van den Branden (Belg.); 6. Cerami (It.); 7. Fernara (It.); 8. Giudici (It.); 9. Zampini (It.)10. Schellenberg (Zwits.) allen in dezelfde tijd als Gielen. PAARDENSPORT. DE RENNEN TE ASCOT. De „Queen Mary Stakes" een ren over een kilometer en begiftigd met 'n bedrag van 3442 pond sterling aan prij zen is gewonnen door „Sybil's Niece" van lord Milford, met anderhalve lengte voorsprong op „Prudence" van lord Rosebery. De derde plaats werd toegekend aan het Franse paard „Cordova II", zoals de foto uitwees. In totaal namen 24 paar den aan deze race deel. WATERPOLO. DWR—DE ZIJL 4—4. Een vrij rommelige wedstrijd waarin onze stadgenoten het zeker niet mee is gelopen. Vrij spoedig wist Prevoo met een achterwaarts schot te doelpunten (01) en enige tijd later werd het door dezelfde speler 02. Blansjaar werd naar de kant verwezen eh uit de straf- worp werd het 12. Toen ook v. d. Kwaak het water moest verlaten, kon de thuisclub gemakkelijk gelijk maken (2—2). Ook in de tweede helft was het een komen en gaan en nadat Prevoo een zelfde lot onderging kon DWR uit deze meerderheid de leiding nemen (3—2). Eindelijk ging de linksachter van de thuisclub naar de kant en toen v. d. Kwaak de strafworp miste, wist Stok- huijzen opnieuw gelijk te maken (3—3). Weer nam DWR de leiding 4—3, maar met zes tegen zes slaagde Prevoo er in toch een gelijk spel te forceren (44). ZWEMMEN is iets over-heerlijks, 't Is een oer-gezonde sport, Mits de zwemmer maar blijft zwemmen En hij niet de dupe wordt. Kunt gij niet voldoende zwemmen, Leer het eerst op uw gemak; 't Veiligste verkeer voor u is: Zwemmen in de pierenbak. Kunt ge wèl voldoende zwemmen, Denk dan toch, ten alle tijd, Dat ge wèl een amfibie bent, Maar helaas tóch kiewloos zijt. Schep niet op door „stoute stukjes'' En onthoudt u van bravour: Zelfs in 't vriendelijkste water Ligt de dood steeds op de loer. Uw uiteindelijke plaats is Niet in 't water, maar op 't land; Zwemt met armen en met benen, Maar, vooral ook, met verstand. Clinge Doorenbos. (Nadruk verboden). in de jungle worden gespannen om het wild, dat door de bassende hon den en de schreeuwende drijvers is opgejaagd te verstrikken; al deze meest uiteenlopende gebruiksvoor werpen waren in die hoek van de familievoorraadkamer opgestapeld. Naar het midden van het huis wa ren de rijen vertrekken onderbro ken. Een open ruimte, die de gehele breedte van het huis besloeg, brak er het vergezicht. In het ftiidden van die ruimte was op verende bairr- boestokken een lemen vloer gesla gen. Het was de dansvloer van het dorp, waarop de slag van koperen gongen en de cadans van de in koor gezongen krijgs- en liefdezangen, jonge strijders en meisjes wiegden en stampten, op elkander in renden of in dooreen wriemelende kringen het onvergelijke ballet vormden, dat alleen des inlanders is en door geen Westerling kan worden benaderd. Glorie der dorpsfeesten, even schit terend als afschrikwekkend voor de huiverig toeziende Europeaan. Een mand van geweven rotting bengelde van het dak en liet hier en daar de lugubere inhoud vermoeden; een twintigtal doodshoofden. Bruin van de rook en glanzend van ouder SCHERMEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. De Haagse schermvereniging „Parade et Riposte" geeft wel een zeer bijzonder cachet aan de internationale scherm- wedstrijden, welke zij op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juni a.s. houdt op de terras sen van het „Huis ter Duin" te Noord- wijk aan Zee. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Nederlandse scherm- sport zullen hier te lande in een inter nationale wedstrijd zowel amateurs als profs elkander bekampen. In het bui tenland worden dergelijke wedstrijden regelmatig gehouden. Voor Nederland is dit een novum. Aan deze wedstrijden zal dus niet alleen worden deelgenomen door de prominente amateurschermers der verschillende landen, doch onder gelijke voorwaarden worden meegedon- gen door tal van vooraanstaande buiten landse en Nederlandse schermmeesters. Dientengevolge zullen in het bijzon der de degen wedstrijden een schermpeil tonen als wij ten onzent nog niet zagen. Deelgenomen zal worden door de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Zweden, Zwitserland, Luxemburg, België, Enge land, Saarland, Duitsland en Nederland. Niet alleen zullen verschillende dezer landen hun sterkste amateurs afvaar digen. doch de Zwitsers brengen b.v. hun bekende maitre Roberc Vaugenot mee; de Fransen o.m. maitre Pecheux (die tweemaal wereldkampioen op degen werd), terwijl de Belgische profs wor den vertegenwoordigd door de maitres Geys, Delvo en Piedfer. Van de Hol landse profs zullen de maitres Vander- voodt en Van den Berg uitkomen. Een interessante degenmatch zal worden getrokken op Zaterdag a.s. in „Huis ter Duin" (aanvang 20 uur) tus sen de equipe van de Fecht Klub Bern en het degenteam van „Parade et Ri poste". Het Zwitserse team zal worden gevormd door maitre Robert Vaugenot en de amateurs Otto Rufennacht (degen- kampioen van Zwitserland), Martin Schoch (lid v. h. nationaal equipe der Zwitserse hogescholen), Hans Rompf (lid van de nationale vijfkamp-equipe van Zwitserland) en Ernst Heusser, het Nederlandse team zal worden gevormd door Hordijk (nationaal degenkam- dom waren ze geworden. Nu niet meer dan een vage bewijsvoering voor het jongere geslacht van de moed hunner voorvaderen, doch voor hun dansen nog de eeuwige stimu lans, die hen tot buiten zichzelf kon drijven. Als de oudere nrannen hun oogle den even naar binnentrokken om op te zien naar de droeve trofee van vergeten dagen, voelden ze de wee moed sterker worden in hun hart. Die afschrikwekkende verzameling was het voorwerp van hun balf ge mompelde dromen over de goede da gen van weleer, de dagen waarin geen blanke het nog bestaan had om zijn onwrikbare veto uit te spre ken over de wet der natuur, die zij hadden geëerbiedigd over het spel van mens tegen mens, oog om oog, tand orrr tand, de dagen, dat dapperheid en krijgsvaardigheid de enige roem van de man uitmaakten. Waardoor deze de trots werd van zijn familie en de enige wens van zijn vrouw.of vae victis! een dezer trofeeën in het huis van zijn tegen stander. Als de oude mannen toeza gen, hoe het jonge geslacht nog de oude krijgsdansen uitvoerde onder de even zwevende man met doods pioen), Van Kregten, E. L. Kuypers, ir. A. J. van der. Hoeve Sr. en A. J. van der Hoeve jr. WANDELSPORT. DE AVOND-VIERDAAGSE. Een record aantal deelnemers meld den zich gisteravond in Oud-Hortus- zicht voor de officiële start voor do Avond-vierdaagse. Met recht kan de organiserende vereniging ,,P. A. v. d. Werff" trots zijn op de behaalde resul taten. Mochten wij reeds vele groepen noe men, nu kwamen ook TOP (v. d. Berg stichting Noordwijk) met niet minder dan 86 deelnemers, en een dames- en herengroep (SMS) van de gestichten Endegeest aan de start. Alle respect voor leiders en helpers (sters). Naast deze deelname en vele persoon lijke tippelaars groeide het totaal tot pl.m. 375 deelnemers, een record tegen over vorige jaren. Een parcours over 15 km. bracht deze avond alle deelnemers gedeeltelijk door de stad met als slot een goede propa ganda voor de wandelsport zelf. POSTDUIVEN. De Wltpen (Nieuwveen). Wed vlucht vanaf Chateauroux voor oude duiven. Gelost Zaterdag om 7.30 uur met Z.W.-wind. Aankomst eerste Zon dagmorgen 6.30 uur. Uitslag: J. C. van Bemmelen 1, 3; J. v. Leeuwen 2; J. Hoogervorst 4; P. J. Spring in *t Veld 5, 7; G. Oskam 6; J. de Groot 8. Concourscommissie Rijn en Gouwe. Concours Chateauroux met 151 duiven. Snelheid eerste duif 1057.11 m. Uitslag: W. v. d. Water, Waddinxveen, 1, 3, 7; G. Lamoree, Boskoop, 2, i5, 16; P. Vink, Waddinxveen, 4; P. G. Borgers, Alphen a. d. Rijn, 5, 6, IJ, 23, 26; J. C. v Bem melen, De Hoef, 8, 21; A. L. v. Ei'meren, Nieuwkoop, 9, 14; J. v. Leeuwen, Nieuw- veen, 10. De Witpcn (Zoetcrmecr). Concours vanaf Chatauroux, afstand 617 km. In concours 24 duiven, gelost om 7.30, aan komst eerste 20.17.32, snelheid 804.92 m. p/m, laatste 9.47.20. Uitslag: M. Ponse 1. 3; T. Pelle 2; Th. Schrader 4; J. Casper 5; Jac. N. v. d. Sman 6. hoofden, zagen zij in die verzame ling iets meer dan oude mensenbeen deren. Ze omkleedde elke schedel weer met de haren, het grijzende en. stuiptrekkende gezicht van hun te genstander. Voor hen betekende het de nadering, geheimzinnig en ver- radelijk, zwaard en schild gereed, het gespannen wachten op de enige ze kere kans, de ontsteltenis van de vijand, als hij zijn toeleg ontdekt zag, achteruit sprong, het wapen uit de schede trek, de onbehouwen uit val, de gillende juichkreet als de stoot zijn doel miste, een tweede als het eigen zwaard fel en zeker trof. het snelle scheiden van hoofd en ronïp en dan de trots en vreugde van de thuiskomst, het drinkgelag, het bachanaal, het dansen, en daar in het midden, nu geheel berookt en gladgewreven, bedekt met schelpen voor oogleden en een slagtand van een wild zwijn voor de neus, behan gen met de witte haarvormige bla deren van de dahun sila, het laatst gewonnen hoofd, zijn tol tot opname in de kring, in de ridderschap der krijgers. De goede oude dagen! wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7