Van boerenzoon tot automagnaat ■KW ZO WAS HET ZO WERD HET Moderne ontwikkeling en de historie geven elkaar een hand in Woubrugge ZO WORDT HET ZIJ DEDEN HET ZO WAS HET DONDERDAG 18 JUNI 1953 I—mmm—mi^— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zo begon het 50 jaren geleden in Michigan, waar een boerenjongen met technische aspiratie gehoord en gelezen had over de wonderlijke machine op wielen, die automobile werd genoemd. Deze jongen, een zekere Henri Ford die, voordat het plan bij hem op kwam, monteur bij enkele fabrieken was geweest en daar de eerste po gingen om te geraken tot massa productie had bekeken, had maar een bezwaar tegen die nieuwe voertui gen; hij vond ze maar duur speel goed, waar slechts enkele mensen hun handen naar uit mochten steken, terwijl de grote massa moest blijven toekijken. Henri Ford combineerde de massa productie met de auto-fabricage; hij ontwierp een auto, die ontdaan van alle luxe aan de hoofdeigenschappen voldeed: De wagen reed en was goed koop. En de monstrueuze wagen bleek zelfs heel gced te rijden. Nadat in de fabrieken de massa-productie op gang gekomen was, had het hoekige voertuig spoedig Amerika veroverd en met de zegetocht door Europa kon een begin gemaakt worden. Op 23 Juli 1903 werd de eerste twee-cylinder auto verkocht in Amerika en in 1908 kwam het eerste ,T-model" die boven afgedrukt staat - op de markt het model dat .20 jaren lang de we gen van Amerika en Europa zou beheersen. Het was geen mooie wagen; het was een caricatuur; het was een aanval op de schoonheidszin van de mens. Maar het wagentje was zó goedkoop, dat het binnen het bereik van velen kwam te liggen. De boeren uit de binnenlanden van Amerika werden uit hun isolement verlost, de mens heid leerde zich verplaatsen, de auto werd van een „gevaarlijk wonder" een alledaagse verschijning in de straten. Het ideaal van Henri Ford, toen hij de fabriek, waar de ,.T-Fords" aan de lopende band vervaardigd zouden worden, opende, was om één auto per minuut te vervaardigen; toen hij de productie van dit model in 1928 staakte, kwam er in zijn fa brieken iedere tien seconden een nieuwe auto gereed. Reclame redde Ford. In 1928 werd het tijd om het roer om te gooien. Tot dan toe had Ford maar een gedachte gehad: De mens heid moest zo voordelig mogelijk aan auto's geholpen worden. Daarom had hij twintig jaren lang met de smaak van zijn cliënten geen rekening ge houden; hij had één model in één kleur (zwart) op de markt gebracht en de mensheid had er genoegen mee genomen Maar intussen was de mensheid zijn merkwaardige Fordwagentje ont groeid en eiste iets anders; zij wilde comfort en ook de goede smaak eiste haar rechten op. Er kwam een nieuw model, maar dit was niet voldoende om de markt, die zo zoetjes aan de naam Ford was gaan vereenzelvigen met het merk waardige wagentje, dat zovele jaren de wegen onveilig gemaakt had, weer te heroveren. Hij beproefde het systeem, dat van uit Amerika de gehele wereld ver overd heeft en dat nimmer zijn doel mist; hij nam een kapitaal van ette lijke millioenen en plaatste in alle bladen pagina-grote advertenties. Spoedig was men er mee vertrouwd geraakt, dat Ford ook groene, gele en rode wagens verkocht, dat de motor sterker en de wagen sierlijker was geworden. Drie jaren later werd was geworden. Drie jaren later wer de twintigmillioenste wagen afgele verd. De oorlog bracht voor de Ford fabrieken een dubbele tegenslag: Ten eerste werd in 1942 de auto productie stopgezet en ten tweede stierf in 1942 de'zoon van de op- richter Henri Ford, die zijn va der in 1919 opgevolgd was. De kleinzoon van de oprichter ver vulde zyn vaderlandse plicht en daarom was de toen 80 jaar oude Henri Ford genoodzaakt op zijn oude dag de teugels weer in han den te nemen. In 1945 kwam de kleinzoon, Henri Ford II, uit dienst en hij vond een concern, waarvan alleen nog maar de naam waarde had. De machines wa ren verouderd de organisatie ver stoord en de markt ingenomen door anderen. Te zamen met Ernest Breech die vice-president werd, schakelde hij het bedrijf van oorlogsproductie weer over op vredes-fabricage; er werd een nieuw model gecreëerd, overbodige afdelingen en bezittingen werden geliquideerd: noodzakelijke voorzieningen getroffen; frisse krach ten met nieuwe ideeën aangetrokken en het resultaat was. dat de naam Ford thans weer een vertrouwde klank op de wereldmarkt heeft. Dinsdag j.l. vierde dit wereldcon cern, dat aan honderden millioenen een vervoermiddel en duizenden mil lioenen brood en werk verschaft heeft, zijn gouden jubileum. In de vijftig jaren van haar bestaan produ ceerde Ford en zijn opvolgers in het totaal 43.919 514 wagens. De boerenzoon, die op 16 Juni 1903 het eerste fabriekje oprichtte, heeft dit gouden jubileum niet meer mogen meemaken. Op 7 April 1947 overleed hij te Dearborn, maar zijn nageslacht heeft zijn taak overgenomen en slaag de er in trots de tegenslagen tij dens en vlak na de oorlogin 1952 Ford weer de tweede plaats op de wereldmarkt te bezorgen. ZONDAG A.S. VADERDAG DASSENDAG (Advertentie) LANDELIJKHEID IN 'T GEDRANG Museum boven brandweergarage begint voltooiing te naderen lucht, wachtend op de machines, die het openen en sluiten zullen rege len. „Kijk, dat is mijn nieuwe onder- j komen," zegt de brugwachter en er klinkt enige trots in zijn stem, als hij op het huisje wijst, dat hoog op de nieuwe brug staat. Hij krijgt een I prachtig uitzicht over het water, dat staat vast. I De opritten zijn practisch gereed. Aan de kant van Hoogmade begint deze even buiten de kom van het I dorp en aan de andere zijde eindigt j de afrit met een flauwe bocht op de I weg naar Ter Aar. De straat, die aan het einde van de afrit vanuit het I dorp komt en de weg kruist, zal in de komende jaren niet van gevaren ontbloot blijken te zijn. Het is te ho pen, dat de provincie hierop iets zal vinden. De mensen,.die langs de op- en af rit wonen, treffen het niet. Hun huisjes zijn, al naar gelang zij meer in de richting van de brug staan, aardig in de verdrukking gekomen. Sommige bewoners moeten bijna op het dak gaan zitten om aan de voor kant van hun woning nog enig uit zicht te hebben. Noodzaak is echter noodzaak en 't is gelukkig, dat de „Woubruggers" inzien, hoe nodig deze ontwikkeling was. verzameling van de heer Van He- messen. En heus niet alleen enkele kleinigheden. Een groot gewei van een hert bijv., is sinds de oorlog spoorloos verdwenen. Dit is natuur lijk niet het enige. Men heeft ca talogusnummers, waarvan de voor werpen zoek zijn en voorwerpen, die geen nummer schijnen te bezitten. De burgemeester, die een grote be langstelling heeft voor het verleden van zijn gemeente, is begonnen met orde op de zaken te stellen en werkt hard om het museum in orde te krij gen. Hij stelt een nieuwe catalogus samen en weert uit de oude verza meling die voorwerpen, welke strikt genomen niet thuisbehoren in de geschiedenis van de gemeente. Veel tijd. De inrichting van dit museum vor dert veel tijd, maar wie een blik mag werpen in de aardige ruim'te boven de brandweergarage kan zich er van overtuigen, dat er reeds veel gedaan is. De muren zijn reeds voor zien van een grote hoeveelheid pla ten en foto's, bij bezichtiging waar van opvalt, hoeveel bomengroei er vroeger langs de Woudwetering was. Mogelijk heeft men goede redenen gehad om hier aan het rooien te gaan, maar voor de schoonheid van het landschap was het in ieder ge val niet bevorderlijk. Behalve de platen begint er ook in de verzameling „gevonden voor werpen" in de grond gevonden wel te verstaan tekening te ko men. Menig groot museum zal graag een keuze doen uit de erfenis van de heer Van Hemessen. Oude helmen en sabels van de veldwachters en meer van dergelijke dingen maken het geheel aantrekke lijk en min of meer populair. Zoals wij reeds zeiden, valt nog niet te zeggen, wanneer de poorten, van het museum zullen opengaan. In ieder geval zal het nog wel en kele maanden duren. Vast staat ech ter, dat gestreefd wordt om een zo gaaf en naar inrichting ook een zo aantrekkelijk mogelijk geheel fe verkrijgen. Wanneer ooit de opening van de nieuwe brug zou kunnen samenval len met de opening van het museum, zou dit symbolisch zijn voor de wij ze, waarop Woubrugge meegaat met de ontwikkeling van zijn tijd, maar tevens voor de wijze, waarop het de waarde van het verleden weet te be- FORD VERSIERD MET GOUD Burgemeester J. C. van Wageningen, die aan de inrichting van het mu seum werkt. boot alweer voor de brug lag te jen gelen. Vooral in de zeiltijd! Ook voor het verkeer was de brug niet alles, hoewel de spits toelopende klappen minder narigheid veroor zaakten, dan de beruchte „Brug der Zuchten" in Alphen aan den Rijn. De toegangswegen waren eveneens uit de tijd. Vooral aan de kant van Hoogmade, waar de kerk nog een aardig stukje op de rijweg stond, was het een al te nauwe beweging, temeer, daar er nog twee stopplaat sen van de bus in de buurt waren. Alles bij elkaar moest er hoognodig een verandering komen en deze be gint nu haar voltooiing te naderen. Sentimenteel. Als men de verandering in het dorp overpeinst, komt de neiging om sentimenteel te worden boven. Staande op het houten bruggetje ziet men vijftig meter verder het ge vaarte, dat in de toekomst de sche pen zal doorlaten. Een geweldige klap, die meteen duidelijk maakt, dat de doorvaartbreedte groter is dan voorheen, priemt nog doelloos in de Geschiedenis. Maar terwijl Woubrugge aan de ene kant in de moderne sfeer ge drongen wordt, is men anderzijds bezig om de geschiedenis van deze plaats levendig te houden onder de bewoners. Aan wijlen de heer Van Hemessen komt de eer toe, dat hij het initia tief nam om te komen tot een soort oudheidskamer, waarin voorwerpen, die betrekking hebben op de ge schiedenis van 't dorp, zouden wor den bewaard. Men zal zich herinne ren dat voor de oorlog in het ge meentehuis en later ook in een lo kaal van de lagere school, allerlei ge catalogiseerde voorwerpen uit het grijze verleden te zien waren. Dat is nu niet meer het geval. Als men thans het gemeentehuis be zoekt, zal men slechts gegrepen wor den door de verfraaiing van de raads- en burgemeesterskamer. Waar vroeger het potkacheltje knorde, ziet men nu een fraaie, gemetselde schouw, die een blad heeft, dat uit een zware eiken balk uit een 18e eeuws huis, is vervaardigd. De stoe len zijn veranderd in zetels, dank zij een plaatselijke meubelmaker, die blijk heeft gegeven een artiest te zijn in zijn vak. Een oude boeken kast, voorheen een sta-in-de-weg, is thans vervangen door een practische muurbetimmering met enige boeken planken en opbergruimten. Geen datum. In deze prachtige omgeving moch ten wij een kort onderhoud hebben met burgemeester Van Wageningen. En hieruit bleek ons, dat de oud heidskamer inderdaad zal herrijzen. Alleen de datum.. Dat is altijd een moeilijkheid, maar voor het kleine museum, dat boven de brandweerga rage ingericht zal worden, geldt dat wel heel bijzonder. In de oorlog, toen de Duitsers het gemeentehuis en de lagere school in gebruik namen, is er natuurlijk het een en ander zoekgeraakt van de De nieuwe brug begint haar voltooiing te naderen. 3laite GOLF Een kunstenaarshuwelijk is gisteren voltrokken in Lage Vuur- sche namelijk tussen de violiste 01- ga Haenen en de eerste concert meester van het Radio Philharmo- nisch orkest, de violist Jo Juda. Het nieuwe leven in Diergaarde Blijdorp laat zich door het vreemde gedrag der seizoenen niet van de wijs brengen. Een Yak, een Watoe- sirund en een Zebra zagen er het levenslicht. Ook arriveerde een ta pir per vliegtuig uit Paramaribo. Twee jeugdige panda-beertjes van ongeveer een maand oud land den te Schiphol op doorreis naar New York. In Calcutta waren zij aan boord gekomen met nog een aantal dieren, waaronder een baby olifantje van 500 kg, dat meereisde tot Istanboul. Een felle brand verwoestte een landbouwschuur te Caberg bij Maas tricht. Enkele landbouwmachines met gereedschappen en een voorraad hooi en stro werden een prooi der vlammen. Oorlogsinvaliden, waaronder 14 Belgen en 21 Engelsen, die gisteren een rondrit maakten door Neder (Advertentie) land, defileerden te Soestdijk voor de Koningin. Een tentoonstelling over indus triële vormgeving zal van 22 Juni tot 2 Juli worden gehouden in het gebouw van de academie van beel dende kunsten te Den Haag, als sluitstuk van de eerste cursus, die hierin werd gegeven. Een 4-jarige jongen J. K. te Stiens is Maandagmiddag in een vaart gevallen en verdronken. Onder een takelwagen raakte gisteravond de 8-jarige P. de J. te Roosendaal, toen hij aan het spelen was op een handwagen, zodanig met wagen en al beklemd, dat hij enkele uren na aankomst in het ziekenhuis overleed. Het 3-jarig dochtertje van de heer B. te Venlo kroop Maandag middag bij het spelen onder een vrachtauto. Toen deze wegreed werd het meisje overreden en op slag ge dood. Woubrugge is zo langzamerhand aan de vooravond gekomen van een gebeurtenis, die het genoeglijke, lan delijke karakter van de dorpskom met één slag de nek zal omdraaien. Over enkele maanden zullen de be woners, en vooral de ouderen onder hen, terugdenken aan die goeie oude tijd, waarin men op die even goeie oude brug die in het moderne verkeer ©en obstakel werd zo ge zellig de dorpspolitiek kon bepraten. Want dat leuke bruggetje over de Woudwetering is aan haar laatste dagen begonnen. Dagelijks ziet men nog de enigszins primitieve klappen openslaan om een schip door te la ten, maar lang zal de toerist niet meer van dit voor buitenstaanders zo grappige schouwspel kunnen ge nieten. Waar zag men ooit zó een brug sluiten. Met een soort uit zijn krach ten gegroeide raamhaak kwam de brugwachter te voorschijn, greep de klap en begon zich vervolgens in al lerlei bochten te wringen om het ge val naar beneden te krijgen. Harde noodzaak. Op het eerste gezicht zou men me nen, dat iemand ongenoegen had met zijn maag. Dat sjorren en rukken viel echter niet mee, want als men na de publieke vermakelijkheid genoten te hebben 't houten hutje op de brug bezocht, zat daar een transpirerende brugwachter, die dik wijls nauwelijks tijd kreeg om op adem te komen, omdat de volgende Een kijkje op de oude brug. De brugwachter gaat juist de klap sluiten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5