irianon i?5 ACHTER ihfj GESLOTEN Pres* Syngman Rhee laat gevangenen los Adenauer eist vrijheid voor heel Duitsland Ministers vliegen naar Berlijn Overeenstemming over bestandslijn Terechtstelling der Rosenbergs weer uitgesteld Adenauer krijgt zn kieswet niet Bioscopen VAKLIEDEN vTOORPUNEN DONDERDAG 18 )UNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Twintigduizend krijgsgevangenen op vrije voeten President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft vandaag op eigen verant woordelijkheid de vrijlating van alle anti-communistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen in Zuid-Koreaanse kampen bevolen. Een laatste zet om ondertekening van een wapenstilstand tegen te houden. Troepen van de V.N. werden naar de kampen gedirigeerd zodra het bevel van Rhee bekend werd, maar volgens een Zuid-Koreaanse functionaris wa ren 20.000 gevangenen reeds op vrije voeten voordat de troepen, die van traangas gebruik maakten, dc massale ontsnapping tot staan kon brengen. lating heimelijk is voorbereid door de Zuid-Koreaanse regering. Negen ontsnappende gevangenen waren gedood en 16 gewond door geweer vuur. Bijna duizend ontsnapten wa ren weer gevangen gezet. De Zuid- Koreaanse bewakers, die hun post hadden verlaten, zouden door Ame rikaanse militairen worden vervan gen. Een aantal gevangenen zou bij particulieren te Poesan onderdak hebben gevonden. Het geallieerde hoofdkwartier meldt, dat uit zeven van de elf ge vangenenkampen niemand is ont snapt. In twee kampen te Seoel die door Amerikanen en Zuid-Koreanen gezamenlijk worden bewaakt, heb ben zich geen incidenten voorge daan. In Seoel hebben 10.000 studenten en jongelui bij een mars door de straten de bevolking opgewekt de anti-communistische gevangenen te helpen. OM ERGER TE VOORKOMEN. De vrijgelaten Noord-Koreanen, die allen de eed van trouw op de Zuid-Koreaanse regering hebben af gelegd, zijn nu onder de hoede van provinciale gouverneurs en politie in Zuid-Korea. Volgens de op 8 Juni te Pan- moendjon getekende overeenkomst met de Noordelijken over de krijgs gevangenen moesten alle gevange nen, die niet naar huis wilden terug keren, worden overgegeven aan de zorg van een neutrale commissie. President Rhee heeft meegedeeld, dat hij tot vrijlating is overgegaan „ter voorkoming van ernstige gevol gen". Een woordvoerder van de V.N. zei, dat het duidelijk is, dat de vrij- Oost-Berlijn afgesloten De Oostelijke sector van Berlijn werd vanochtend van de rest van de stad afgesloten door Russische solda ten en politie met de bajonet op het geweer. Westberlijnse en geallieerde politie, heeft een gordel van 450 ra. breedte tussen Oost- en West-Berlijn afgezet. Van West-Berlijn uit bood de Oos telijke sector vanochtend een doodse aanblik. Er waren slechts politie mannen en Russische soldaten te zien. Af en toe kon men geweer- en ma chinegeweervuur horen. Het Russische leger heeft de staat van beleg uitgebreid tot gebieden rondom de stad, zo deelt de Oost- duitse politie mede. De uitzonderings toestand geldt thans ook voor Pots dam, een stad van 130.000 inwoners 15 km. buiten Berlijn, en voor Ba- belsberg, een voorstad van Potsdam met 15.000 inwoners. De toestand in Oost-Berlijn is nog onoverzichtelijk. Vooral is niet te overzien, in hoeverre het werk is hervat. De stadsspoorwegen, aldus 't Westduitse Nieuwsbureau, liggen "hog geheel stil. Ook de trams, de onder grondse en de bussen rijden nog niet. Radio Oost-Berlijn riep om negen uur een regeringsverklaring om, waarin de bevolking wordt opgewekt het werk te hervatten. Premier Grotewohl heeft gister avond in een rede gezegd, dat de administratieve maatregelen en het ingrijpen van de politie om de pro ductie op te voeren, onjuist zijn ge weest. De scheppende kracht van het volk was daardoor verlamd. Vooral de kleinhandel en de middenstand had zeer onder de maatregelen gele den. De vlucht van boeren naar het Westen en de gerechtvaardigde on tevredenheid van de arbeidersklasse hadden dit bewezen. Grotewohl zei, dat de regering nieuwe economische maatregelen be raamt. „Er is geen andere mogelijk heid dan een nieuw hoofdstuk te be ginnen", zei hij. De partij moest nauwer contact met het volk houden en meer naar de critiek van de ar beiders luisteren. Bij de bloedige onlusten van gis teren stonden ongeveer 100.000 be togers tegenover 10.000 man Volks- politie en 3000 Russische soldaten. Van de zijde van het Roode Kruis in West Berlijn is verklaard, dat zeker 16 personen zijn omgekomen als gevolg van de onlusten van gis teren. Dit zijn mensen, die in West- Berlijnse ziekenhuizen zijn overleden. Het totale aantal slachtoffers zou veel hoger zijn. Het aantal gewonden wordt op meer dan 200 geschat. De Heilige Plaatsen De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Sjaret, heeft Woensdag in het parlement ver klaard, dat Israel op zekere voor waarden zal instemmen met inter nationaal toezicht op de Heilige Plaatsen in Jeruzalem. Jeruzalem zou dan de hoofdstad van Israël moeten blijven en het internationale toezicht zou ook moeten worden uitgeoefend op de Heilige Plaatsen in het Jordaanse gedeelte van Jeru zalem. Nuschke werd over de grens gedrongen Otto Nuschke, waarnemend; mi- nister-president van Oost-Duitsland en voorzitter van de met de Oost- duitse communisten samenwerkende christelijke-democratische partij, is zoals gisteren reeds gemeld, aange komen in de Amerikaanse sector van Berlijn. De 70-jarige Nuschke meld de zich aan op het politiebureau Tem pelhof. Hij toonde zich weinig inge nomen met zijn komst op Westber- lijns gebied. Hij liet aan de pers een schriftelijke verklaring overhandi gen, waarin hij zei onder dwang Oost-Berlijn te hebben verlaten. Nuschke beweerde, dat hij met een regerings-auto op weg was naar Treptow, toen hij door een paar op roerkraaiers werd aangehouden. De Oostberlijners ontvreemdden het contactsleuteltje en duwden de auto daarop de Amerikaanse sector bin nen. Daar werd Nuschke uit de wa gen gesleurd en geschopt en gesla gen, tot Westberlijnse politiemannen hem ontzetten. Nuschke heeft de Westberlijnse autoriteiten verzocht hem vrij te la ten, zodat hij naar Oost-Berlijn kan terugkeren. Of dit verzoek zal wor den ingewilligd, is nog niet bekend. Critiek op Litause ministers Het centrale comité van de Litau se communistische partij heeft op een onlangs gehouden voltallige ver gadering de Litause raad van minis ters verweten schuldig te zijn aan „ernstige tekortkomingen en fou ten", aldus Radio-Moskou. De vergadering merkte op, dat de raad van ministers was afgeweken van de Lenin-Stalin politiek, en wees voorts op tekortkomingen bij de economische versterking van col lectieve boerderijen. Er werden door het comité besluiten genomen om deze fouten te herstellen en om het politieke werk in de republiek uit te breiden. Terwijl in Berlijn de menigte in machteloze woede de Russische tanks bestormde, heeft de Westduitse kan selier Adenauer in het gebouw van de Bondsdag tc Bonn een verklaring afgelegd. Hierin eiste hij namens de Bondsdag vrije verkiezingen in ge heel Duitsland, vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland, een vredesverdrag door vrije onderhan delingen met een verenigd Duits land, regeling van alle hangende grenskwesties bij het vredesverdrag en vrijheid van handelen voor de re gering van geheel Duitsland. „Wat 't eindresultaat van de ge beurtenissen ook moge zijn", zo zei de kanselier, „het is 'n grote demon stratie. geworden voor de vrijheid. Op dit uur zijn alle Westduitsers in 't diepst van hun hart verenigd met de anti-communistische demonstran ten." Adeauer liet een bezorgde waarschuwing horen aan het adres van alle Oostduitsers om zich niet te laten provoceren tot gevaarlijke han delingen. In plaats daarvan vroeg hij parlementaire stappen. Voor het eerst sedert jaren werd kanselier Adenaure toegejuicht door alle afgevaardigden in de Bondsdag met uitzondering van de communis ten: De Westduitse minister van al- Duitse zaken is gistermorgen naar West-Berlijn gevlogen. Enige uren later werd hij gevolgd door een spe ciaal vliegtuig dat 19 leden van het Desalniettemin felle gevechten Naar gemeld wordt, zijn de onder handelaars van beide partijen te Panmondejon het eens over een bestandslijn. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de bestandslijn is vastge steld op basis van de huidige front lijn. Niettegenstaande de gemelde over eenstemming is gedurende de afge lopen nacht de strijd aan het Wes telijke gedeelte van het centrale front weer fel opgelaaid. Ook aan het Oostelijke gedeelte van het centrale front duren de gevech ten nog steeds voort. Volgens een bekendmaking vielen twee communistische bataljons de voorpost „Harry" aan het Westelijke gedeelte aan. Zij werden gesteund door hevig kanon, en mortiervuur. Na twee-en-een-half uur vechten verbraken zij het contact. Ten Oosten van Koemsong deed een communistisch bataljon een aanval en wist tot in de geallieerde linies door te dringen. De commu nisten werden hier echter weer te ruggeworpen. Op de „Kerstmis"-heuvel, waar twee communistische bataljons strij den, duren de gevechten voort. parlement vervoerde, onder wie de socialistenleider Ollenhauer en de christen-democraat Von Brentano. De burgemeester van West-Berlijn, dr. Ernst Reuter, die in Wenen ver toefde, is ijlings naar zijn stad te ruggekeerd. O. Berlijners hijsen W. Berlijnse vlag op de Brandenburger Poort Tijdens de ongeregeldheden in Oost-Berlijn hijsen Oost-Berlijners de vlag van West-Berlijn op de Brander- burge Poort, nadat ze de communistische vlag, die daar woei, hadden neergehaald. TELEFOTO Rechter wierp juridische vraag op De zender „Vrij Europa" in Mün- chen zond herhaaldelijk een oproep uit tot alle officieren en manschap pen van het Russisch bezettingsle ger. „Gij zijt getuigen van de strijd der Duitse arbeiders tegen de tyran- nie van het Kremlin. Deze strijd is gericht tegen het regiem der con centratie-kampen. Schiet niet op de demonstranten. De bevrijding der Duitsers is het begin van uw eigen bevrijding." In Dusseldorp drong' een manifest van het Duitse eenheids vakverbond namens zijn zes millioen leden aan op een onmiddellijke conferentie dei- Grote Vier tot bereiking van de Duit se eenheid. „Een sociaal en politiek onderdrukt volk demonstreerde voor de vrijheid in Oost-Berlijn". aldus de verklaring. „Er kan alleen blij vende orde worden gewaarborgd als mensen die bij elkaar horen hun po litieke economische en sociale aan gelegenheden zelf kunnen regelen". In Bonn zijn regeringskringen er van overtuigd, dat de opstand in Oost-Duitsland het einde zal bete kenen van de regering Grotewohl. Men maakt zich echter bezorgd over thans niet zodanig is verzwakt, dat de vraag, of het Russische prestige Moskou nog in een conferentie der Grote Vier kan toestemmen. Dr. Adenaur, de West-Duitse Bondskanselier, heeft thans ook in de Bondsdag zijn strijd voor een Kieswet, die de regeringscoalitie de gelegenheid zou bieden in geslo ten verband de verkiezingen in te gaan, verloren. Met 175 tegen 203 stemmen bleef de regeringscoalitie in de minderheid. De Bondsdag heeft nu in tweede lezing een Kieswet aangenomen, die in grote lijnen overeenstemt met die van 1949. De definitieve stemming over het ontwerp zal plaats hebben in de derde lezing, die Vrijdag zal worden gehouden. Men neemt niet aan, dat dr. Adenauer er nog in zal slagen voldoende liberale afgevaar digden op zijn hand te krijgen om alsnog zijn wens te kunnen door drijven. Rechter William Douglas van het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft Woensdag uitstel van executie toegestaan aan het echtpaar Rosen berg, dat Vrijdagochtend 4 uur Ne derlandse tijd terechtgesteld zou worden. Hoewel het zeer ongebrui kelijk js dat een rechter de beslis sing van het hof doorkruist, heeft Douglas wel het recht dit te doen, daar hij een kwestie naar voren heeft gebracht die nog niet eerder voor het hof is besproken. Hij grondt zijn beslissing op de juridische vraag of het echtpaar Ro senberg wel is beschuldigd en ver oordeeld volgens de juiste wet. De regering is n.l. van mening dat de spionnagewet van 1917 van toepas sing is, daar alle vergrijpen waarvan de Rosenbergs beschuldigd zijn, ge pleegd zouden zijn vóór de inwer kingtreding van de wet op de atoom energie van 1946. De akte van be schuldiging evenwel is pas na het van kracht worden van deze wet te gen hen ingediend. De vraag, waar op rechter Douglas het onbegrensde uitstel heeft verleend, is dus de vraag welke wet voorrang heeft. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-C'entrale als volgt gekeurd: Casino: „De biecht van Annesa", 18 jaar. Lido: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeftijden. Luxor: „Bureau Zedenpolitie", strikt volwassenen. Trianon: Achter gesloten gordij nen", volwassenen. Rex: Het leger der dapperen", 14 jaar. De regering heeft bij monde van de advocaat-generaal Brownell on middellijk het hof, dat thans op re- cès is, verzocht in voltallige verga dering bijeen te komen en de actie van Douglas ongedaan te maken. Ook in het Congres volgde onmid dellijk een reactie. De democrati sche afgevaardigde Wheeler heeft in het Huis van afgevaardigden mee gedeeld, dat hij een wet zal indienen ten einde rechter Douglas in staat van beschuldiging wegens „zware misdaden en wangedragingen" te stellen en als rechter in het opper ste gerechtshof af te zetten. Deze verklaring werd met gejuich be groet. Het echtpaar Rosenberg gedroeg zich na de bekendmaking van hun uitstel even stoïcijns als daarvoor. MARKTBERICHTEN GOUDA 18 Juni. Kaas. Aan voer 316 partijen; le soort 2,15 2,22; 2e soort 2,052,14; extra kwaliteit tot 2,43. Handel matig. TER AAR, 17 Juni Groente. Peulen 3.00—5.70; idem B. 2.10- 2.90; doppers 3.604.20; capdop pers 4.204.70; tuinbonen 2.20— 2.60 alles per 10 kg. kassnijbonen 1.05—1.55; idem stek 70—95 ct. stamprinsesenbonen 1.351.15; nieuwe aardappelen 2128 c.t. idem kriel 1620 ct.; andijvie 67 waspeen 1424 ct.; idem B. 1011 ct.4, postelein 1522 ct. rabarber 13- 20 ct. sjalotten 1722 ct. spinazie 25 26 tomaten A. 1.151.20.; idem B, 1.20—1.25; idem C. 1.05—1.10 al les per kg. stoofsla 20 ct. per kist; sla 1, 2.503.30 per 100 stuks; bloemkool 1, 1726 ct.; idem 2, li —15 'ct.; idem 3, 810 ct. alles per stuk: boskroten 28 ct.; bospeen 14 23 ct.; idem stek 89 ct.; selderij 5 ct.; bosuien 25 ct. bossjaloten 6 ct.; peterselie 1 ct. alles per bos; aardbeien 1639 ct. per doosje. Per ziken 58 ct. per stuk; augurken D. hadden pech Voor de Leeuwarder rechtbank hebben gisteren terecht gestaan een 31-jarige marktkoopman, en een 41- jarige los-werkman, die op 8 Maart jl. zich toegang verschaften tot de woning van een assuradeur te Sur- huisterveen, die afwezig was. In een ingebouwde kast vonden zij een brandkastje, dat in de auto werd meegenomen. Bij opening bleek deze slechts een klein bedrag aan zilver geld te bevatten, voorts enige sieraden en een aantal acten. Een bedrag van 900 gulden had de eigenaar bij zich gestoken. De brand kast werd bij de Grote Wielen te Leeuwarden in het water geworpen en daar later op aanwijzingen van de verdachten opgevist. Zij liepen te gen de lamp, toen ze een zestal we ken later te Kampen poogden in te breken. Nadat ze die avond in Lem mer waren aangehouden, werden er vele aanwijzingen gevonden, die hen tot bekentenis drongen. De Officier van justitie eiste te gen elk der verdachten twee jaar met aftrek. De verdedigers mrs. Buiel en Van der Veen vroegen oplegging van een gecombineerde straf. 84 ct,; idem CD en E. 32 per kg. Bloemen: Irissen 78 ct. per bos. VINKEVEEN, 17 Juni Groente. Peen 89 ct. p. bos; Waspeen 16 25 ct.; Spinazie 2026 ct. Rabarber 1016 ct. Tuinbonen 1927 ct. Pos telein 1622 ct. Doppers 3742 ct. Peulen 2166 ct. Andijvie 716 ct. Uien 1719 ct. Tomaten 921.18 ct. per kg.; Komkommers 10—24 ct. Bloemkool 824 ct.; Sla 1XA3 ct. per stu. Aardbeien 4353 ct. p. pond VEUR, 17 Juni. Groente. Andij vie 613; bloemkool A 1023; kom kommers A 2733; komkommers B 2228; komkommers C 1822; kom kommers krom 3441; sla 250550; bospeen 2746; tomaten 120135 per kg.; postelein 1018; tuinbonen 3237; spitskool 1014; peterselie 300450; selderij 34. TEL.23S75 NOODLOTTIGE WEG VEN EEN VERDWENEN MEISJE ^jtMOTWG NOOIT OPEN- BAAR WERD GEMAAKT, f WORDT VERTOOND IN Vi roiT WERELD-SUCCES EISONORA /-Tl ROSSI en 1 MASSIMO GIROTTI VOOR PHILIPS KLANKKLEUR RADIO <- VAN BERGE HENEGOUWEN Italië's beroemdste regisseur: AUGUSTO GENINA brengt U een nieuw meesterwerk: DE BIECHT VAN (l'Ebera) (Klimop) Vervaardigd naar de gelpknamige novelle van do Nobelprijs winnares GRAZIA DELEDDA, met de Mexicaanse: COLUMBA DOMINGUEZ DAGELIJKS 2.30-F-9.15Z0N-EN FEESTD.2.30-445-7-9.1: Onherroepelijk 40 en laatste week HET ACTUELE FILMWERK: BUREAU ZEDENPOLITIE Een realistische uitbeelding van de zedelijke gevaren voor jonge meisjes in een grote stad. Fan Film Vrijdag, Zaterdag an Zondag: in ons voorprogramma do kroningsfiltp in klenren. Elisabeth Is Koningin

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3