RIJNSTREEK DUINSTREEK Brandveiligheid van Schouwburg eist onmiddellijke maatregelen OF f 45.000 OF SLUITING Amerikaans vliegtuig neergestort DONDERDAG 18 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT KRSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN MET DE OUDEN VAN DAGEN NAAR AUSTERLITZ EN HAASTRECHT. Na onze publicaties inzake de tocht van de ouden van dagen, georgani seerd door het comité onder leiding van de heren Bruijnjé, v. d. Hoek en v. Muijen, zal een ieder zich kun nen voorstellen, dat de meer dan 400 deelneemsters en deelnemers aan deze tocht elke dag naar de .weerberichten informeerden. Geluk kig heeft het weer er in niet geringe mate toe bijgedragen, dat deze jaar lijkse uitgaansdag voor de bejaarden in elk opzicht geslaagd genoemd mag worden. Het comité, dat aanvankelijk het plan had een beroep te doen op eige naren van personenauto's, heeft dit plan weer spoedig laten varen, zo dat ook dit keer weer met een tien tal grote autobussen en de nodige luxe auto's de tocht gemaakt werd. Omstreeks het middaguur was het in de omgeving van het Burgemees ter Visserpark duidelijk waar te ne men, dat er iets bijzonders stond te gebeuren. Al spoedig kwamen de eerste au tobussen voorgereden en nadat deze om twee uur precies allen volgeboekt waren met in elke bus een leidster kwam mevr. Witschey-Unen nog even bij elke bus afscheid nemen waarbij het natuurlijk niet aan de goede wensen ontbrak. Vanuit Alphen ging de reis naar Utrecht en vandaar naar de Pyra- mide van Austerlitz. Hier viel de eerste pauze en werd al spoedig bezit genomen van de talrijke ge zellige zitjes, die deze uitspanning heeft. De thee werd gedronken en voor hen die goed ter been waren bleek het geen bezwaar de hoge to ren zelfs te beklimmen waar genoten werd van een prachtig uitzicht. Van hier werd een tocht gemaakt door de bossen naar Zeist en vandaar weer naar Haastrecht, waar men en kele uren wilde vertoeven, teneinde tevens de inwendige mens te ver sterken. De intocht in Alphen deed denken aan die van de Laurarijdsters en rij ders. Ter hoogte van Hotel „Rijnlust" werd het gezelschap opgewacht door het muziekgezelschap van „Cres cendo", zodat met pittige marsmu ziek een tocht gemaakt kon worden door Alphens straten. Honderden waren op de been, om getuige te zijn van deze intocht van ruim 400 dank bare mensenkinderen, die dank zij de activiteit van het comité, de da mes alsook de gulle wijze waarop de burgerij deze tocht weer mogelijk gemaakt heeft een dag beleefd heb ben, waarover men in de eerstvol gende dagen stellig niet uitgepraat zal geraken. Aankoop bouwgrond. B. en W. stellen de raad voor, in het belang van de verbetering van de volks huisvesting, onderhands van de he ren S. Piek te Hexham (Engeland), Jhr. G. J. Stoop te Alphen a. d. Rijn en J. A. Bos te Alphen a. d. Rijn aan te kopen de percelen bouwgrond, welke indertijd de steenplaats „Rust en werk" in wijk Hoorn, polder Kerk en Zanen-, vormden, groot 1.49.75 h.a., met de zich daarop be vindende opstallen, bestaande uit woning, stal en schuur, en een per ceel groot 0.23.50 h.a. voor een koop som van 35.000.in totaal en het eerste voor de tijd van één jaar te verpachten aan de heer L. de Wit te Bodegraven, voor een pachtsom van 680.in totaal. BODEGRAVEN AUTO IN DE SLOOT De melkrijder B. uit Ter Aar reed met een lading melk van 4500 liter in bussen op de Noordzijde, op weg naar de fabriek „Nieuw-Holland". Bij de uitrit van de graanmaalderij van de fa. Op 't Land kwam een auto van het expeditiebedrijf Steenber gen achteruit de weg op. Een bot sing kon alleen voorkomen worden als de melkrijder uiterst snel zou zwenken. Dit deed hij dan ook, maar kwam daardoor in de sloot naast de weg terecht. Gevolg was dat de bo- venlading der bussen ging schuiven en geheel verloren ging. Een brug getje werd vernield, alsmede het voortuintje van de postcommandant der Rijkspolitie. De bestuurder en 3 inzittende kinderen kwamen on gedeerd uit de wagen. Reis Ouden van Dagen. Het co mité voor de reis van Ouden van Dagen heeft thans in details de ko mende trip uitgestippeld. Aan de tocht zullen, chauffeurs meegere kend, circa 325 personen deelnemen. Vele autobezitters hebben zich al spontaan gemeld. Tevens hebben het Roode Kruis en een aantal mo torrijders zich beschikbaar gesteld. De leiding van het. escorte is in han den van wachtmeester Verbaan. Het vertrek heeft plaats op Woensdag a.s. om half één. Tegen half negen zal men weer in Bodegraven arri veren en deze keer via de Goudse weg, waar vlaggen en muziek de rentrée zullen opvrolijken. Baldadige jeugd. Op Turken- burg's proeftuin is het voorbije week einde door jeugdige boosdoeners grote schade aangericht aan mate riaal en uitstaande proeven. De da ders zijn bij de politie bekend. Mej. F. Adriaanse, ambtenaar ten kantore van de gemeente-ont vanger en de administratie der be drijven, werd door B. en W. be noemd tot waarnemend gemeente ontvanger. HAZERSWOUDE De 14-jarige scholier N. C., die gis termorgen per rijwiel op de Steen straat te Leiden reed. werd door een vrachtauto aangereden. De jongen werd met een hersenschudding, ge broken linkerpols en enige vlees wonden aan hoofd en armen, opgeno men en door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De Woningbouwvereniging „Volks Belang" laat weer een 12-tal arbei derswoningen bouwen aan de Gere- laan. De aannemer Smit uit Gouda is met een aantal werklieden begon nen de funderingen van de wonin gen met beton te storten. Er wordt met man en macht aan gewerkt, want met October moeten de wonin gen bewoonbaar zijn. HAZERSWOUDE (H. R.) Schoolreisje Gisteren hebben de leerlingen van de hoogste klassen van de R. K. Jongensschool en de R. K. Meisjesschool hun schoolreisje gemaakt. De reis werd door een ge deelte per bus gemaakt en een an der gedeelte der leerlingen op de fiets. De tocht ging naar Gouda. Daar werden de beroemde ramen van de St. Jan bezichtigd, een be zoek gebracht aan 't pijpenmuseum „De Moriaan" en aan het middel eeuwse stadhuis. Na de middag werd een mooie rondvaart gemaakt over de Reeu- wijkse plassen en een speeltuin be zocht. NIEUWKOOP Een fijn uitstapje. Gisteren maakten de meisjes van 4 hoogste klassen van de R.K. Meisjesschool onder leiding van het hoofd en per soneel hun jaarlijks schoolreisje. Het doel was deze keer 't Wassenaarse Dierenpark. Veel hebben de kinde ren genoten van het moois, dat de natuur biedt. Vooral de vogelpracht trok hun belangstelling. Na een mooie route door Wassenaar be landden de kinderen via Den Haag te Scheveningen, waar zij bij het zien van de zee, spontaan kennis maakten met (voor deze keer 'ns) het zoute water. Het was een waar genoegen even te verpozen, aan het frisse strand. Daarna werd een be zoek aan het Rosarium gebracht. Voldaan keerden de kinderen huis waarts, zingend in de bus. en dank baar voor alles, wat ze deze dag hadden genoten. NIEUW VEEN Dameshandbalclub D.T.S. vierde feest. Dinsdagavond hebben de dames van D.T.S. (handbal) een feestavond georganiseerd in verband met het behaalde kampioenschap, afd. Veenstreek. Zij kunnen zeer te recht trots zijn op hun kampioen schap aangezien zij dit ongeslagen wisten te behalen. De voorz. van Nic. Boys opende de avond en sprak de dames toe. De avond werd verder gevuld met enkele komische stukjes en schetsjes door de leden zelf inge studeerd en vlot gespeeld. Een twee tal accordeonisten zorgden voor een stukje muziek waarbij de danslus- tigen zich konden vermaken. ZEVENHOVEN Toediening H. Vormsel. Woens dagmiddag om half vijf heeft Mgr. Huibers in de parochiekerk het H. Vormsel toegediend aan 73 school- kinderen. De Bisschop arriveerde om ongeveer half vijf uit de gem. Nieuwveen, waar van tevoren deze plechtigheid had plaats gevonden, in het met vlaggen en pauselijke kleu ren getooide Noordeinde. Na een kort bezoek aan de pastorie betrad monseigneur de kerk, waar de vor melingen en een groot aantal be langstellenden reeds aanwezig wa ren. De plechtigheid, die ongeveer een uur duurde, werd opgeluisterd door de gebruikelijke gezangen, wel ke door de kinderen zelf onder lei ding van de heer W. Kerkhoven werden uitgevoerd. Als peter en me ter fungeerden de heer en mevrouw Kerkhoven. De heer G. Heikamp slaagde bij het onlangs gehouden examen voor de onderwijsakte L.O. ZOETERWOUDE Tocht van ouden van dagen. Voor de derde maal organiseert de commissie een uitgaansdag voor de ouden van dagen en met veel finan ciële zorgen is het reisplan voor dit jaar weer gereed. Het belooft een heerlijke tocht te worden. Op Maandag 22 Juni a.s. vertrekken de auto's en autobussen vanaf het Parochiehuis Schenkelweg en gaat de reis via Katwijk en Wassenaar naar het strand van Scheveningen. Vandaai- gaat men via Den Haag, het Westland door naar Rotterdam, Maastunnel. Vele bezienswaardige punten worden bezocht en de oudjes zullen op tijd kunnen rusten, eten en genieten. Zaterdagavond wordt ten bate van deze plannen een voetbalwedsrtijd gespeeld tussen DOS, Zoetermeer en Docos, Leiden. ZWAMMERDAM Geboren: Nicolaas z. van T. Kranenburg en E. Hoogendoorn; Jannigje Jacoba d. van P. van Rijs- dam en J. Zaal; Johanna Maria d. van J. D. Lodder en J. M. Zeilstra; Elisabeth Reiniera Maria d. van N. P. Verbeij en C. M. Nederend. Gehuwd: L. J. Kranenburg 19 j., te Nieuwkoop, en W. Hunink 22 j. Overleden: Freesje Albertina Gouwkuil 4 jaar. Voorstel aan de Leidse Raad HAARLEMMERMEER De heer C. van Stam te Nieuw Vennep verwierf de Bronzen Leeuw als leider van een K.P. in de Haar lemmermeer, later van het strijdend gedeelte der B.S. aldaar. Hij wist 'n strijdbare ke*n van medewerkers te vormen, die zich verdienstelijk maakte op het gebied van wapen droppings, sabotage-acties op de weg en bescherming van vitale objecten ingeval van Duitse inundatie-maat regelen, de Haarlemmermeer-polder betreffende, zouden plaatsvinden. Hij werd driemaal gearresteerd, doch kwam steeds vrij. ABBENES Ouden van dagen gingen uit Met 13 auto's en een autobus maakten de ouden van dagen Dins dag jj. hun jaarlijks uitstapje. De reis was dit jaar naar IJmuiden. Het mooie weer maakte deze dag tot een waar feest. In Zandvoort was de eerste pleisterplaats. Van daar ging het naar IJmuiden, waar de sluizen werden bezichtigd, de haven en de visafslag. In Oude Wetering werd in paviljoen ,De Brasem' gegeten. De heer Schutter bracht dank namens 't bestuur, waarna de heer Biemans namens de bejaarden dankten. KATWIJK Comité doorlichting. Het comité doorlichting Katwijk kwam gister avond voor de laatste maal in ver gadering bijeen. De voorzitter van het comité, dr. L. Borleffs, opende en sprak een welkomstwoord tot de vele aanwezigen en hield een inte ressante en leerzame causerie over tuberculose. Uit een rapport van de secretaris, de heer W. Proost, ver melden we, dat op 1 April 1952 het inwonertal was 23368, doorgelicht zyn 4280 mannen, 5201 vrouwen, 6823 kinderen waravan 4013 school kinderen, totaal 16304. Dat is op komst van 70 pet. Hierbij moeten nog getelt worden 1980 personen die el ders doorgelicht zijn, 1200 kinderen beneden 2 jaar, ziek en invalide 275, uitstedig 120 vreemdelingen 60. Het werk is in het algemeen zeer goed verlopen. Vele vissers waren niet in de gelegenheid. Er waren 1050 personen die om zeer bijzondere redenen er geen gebruik van wenste te maken. De penn., de heer Blinx- ma, kon een optimistisch geluid la ten horen. De bijdragen van parti culieren en bedr. waren 13980,03, de subsidie van de gemeente ƒ4000, rente 80.68, totaal ontvangsten 18060.71. De uitgaven waren: foto's 16434.43, onkosten zaalhuur. pro paganda enz. 1382,25, batig saldo 244.03. De voorz. bracht dank aan allen, die tot het welslagen van dit werk hadden medegewerkt, inzon- der de secretaris, de heer Proost, die wel het leeuwenaandeel van het werk heeft verzet maar ook aan de wijkverpleegsters, de huisbezoekers (sters). Vermeld zij nog dat ontdekt waren 11 actieve longtuberculose, 93 - inactieve gevallen, 1 inactief geval Uit een rapport, dat de comman dant van de Brandweer enige tijd ge leden heeft uitgebracht, is B. en W. gebleken, dat de Leidse Schouw burg, welk gebouw dateert van onge veer twee eeuwen geleden, in bijna geen enkel opzicht meer voldoet aan de eisen, die thans aan de veiligheid van de bezoekers behoren te worden gesteld. De toestand is allengs zo danig geworden, dat het niet langer verantwoord is te achten, dat de schouwburg als zodanig wordt ge bruikt. De burgemeester heeft dan ook medegedeeld, dat hij zich genood zaakt ziet ten aanzien van dit ge bouw, indien geen verbeteringen worden aangebracht een besluit te nemen, waabij de schouwburg, met het oog op de veiligheid, voor het geven van toneelvoorstellongen enz., ongeschikt wordt verklaard. Dit be sluit zal tot gevolg hebben, dat het verboden is toneelvoorstellingen enz. in de schouwburg te geven, en be tekent derhalve sluiting- van de schouwburg. Het behoeft geen betoog, dat deze maatregel ernstige afbreuk zou doen aan het culturele leven in deze ge meente en aan de betekenis van Lei den als universiteitsstad. B. en W. hebben zich dan ook beraden, op welke wijze in deze een oplossing zou kunnen worden gevonden. Het uitvoeren van al die voorzieningen, welke nodig zouden zijn om de schouwburg, wat de brandveiligheid betreft, voor een lange reeks van ja ren volkomen aan de eisen te doen beantwoorden, zou een dusdanig hoge uitgave vorderen, dat de Leid se Schouwburgvereniging, met wie B. en W. terzake overleg hebben geopend, deze onmogelijk zou kun nen bekostigen. Bovendien verkeert het gebouw in het algemeen in een minder gunstige toestand en voldoet het sedert lang niet meer aan de eisen, welke aan een schouwburg in de tegenwoordige tijd moeten wor den gesteld, zodat er niet mede gere kend mag worden, dat deze schouw burg nog lange jaren als zodanig dienst zal kunnen doen. Op verzoek van B. en W. heeft de commandant van de Brandweer daarom nader aangegeven, welke voorzieningen nodig zouden zijn, teneinde de schouwburg nog een be trekkelijk kort periode die B. en W. zouden willen stellen op pl.m. 5 jaren in gebruik te kunnen hou den. Gedurende deze periode zou dan de gelegenheid bestaan om een definitieve oplossing van het schouw- burgvraagstuk voor te bereiden en zo mogelijk uit te voeren. De kosten van dit vereenvoudigde plan worden geraamd op rond ƒ45.000. Nadere besprekingen met het be stuur der Schouwburgvereniging heb ben B. en W.. de overtuiging geschon ken, dat deze vereniging thans financieel niet in staat is zelf maar een deel van dit bedrag te fourneren. Neemt men, met het college, het standpunt in, dat Leiden het niet zonder schouwburg kan stellen, dan zal de gemeente derhalve dit bedrag hebben op te brengen. Niettegenstaande de moeilijke fi nanciële positie van de Schouwburg vereniging, is het bestuur bereid naar wegen te zoeken, welke het in staat zullen stellen, om een bedrag van 1000,per jaar in de kosten van de voorzieningen bij te dragen, zo lang de exploitatie van de schouw burg nog zal worden voortgezet, in totaal dus een bedrag van ten hoog ste 5000,—. Met de commissie voor de finan ciën ontveinst het college zich niet, dat deze uitgave een yrij zware last betekent vor de gemeente, vooral vanwege de korte periode, geduren de v/elke zij haar nut zal afwerpen. Het alternatief: deze uitgave of slui ting van de schouwburg, moet er wel toe leiden, dat de gemeente die last op zich neemt. B. en W. stellen daarom de raad voor dit bedrag beschikbaar te wil len stellen. Dit punt is toegevoegd aan de agenda voor de openbare vergadering, die de Leidse gemeen teraad a.s. Maandagmiddag om twee uur houdt. long-t.b.c. gecombineerd met hart afwijking, 5 longontsteking, 3 afwij kingen van de verwijding der lucht pijpen, 1 asthma, 3 struma en 13 hartafwijkingen. Voor het politiediploma zijn ge slaagd de heer J. Mos, administra teur bij de politie, en J. Herinkhui- zen. Voor mijnbouwkundig ingenieur slaagde de heer C. Bloot. LISSE Gémeenteraad. De raad der ge meente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag Juni ter behandeling van de navol gende agendapunten: wijziging van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting; hernieuwde vaststel ling van een beheersverordening t. b. v. bedrijven; invoering van cen trale boekhouding; wijziging van de algemene salarisverordening; voor stel inzake overneming van straat- grond; voorstel om overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920 de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een rij wielbergplaats bij de R.K. U.L.O.- school; vestiging van het recht van uitweg op de gronden der gemeente langs de Loosterweg-Noord; verle nen van hypotheken; voorstel om overeenkomstig art. 72 der 1. o. wet 1920 de nodige medewerking te ver lenen voor aankoop van grond i. v. m. aanleg van een speelplaats; voor stel tot het verlenen van een cre- diet voor uitkering van de verhoog de vacantie-toelagen; wijzigingen begroting openbare werken en ge meentebegroting. R.K. Coöperatie. De R.K. Coop. Verbruiksvereniging „Onderling Be lang" hield in het KAB-gebouw haar 34e jaarvergadering onder lei ding van de heer H. van der Vïlugt. De afdeling bakkerij gaat'in ver houding tot de toename van de le den minder snel dan de overige af delingen. Vervolgens wees hij er op, dat voor de afdeling brandstoffen het crediet wel eens te lang was en spoorde de leden aan om zo vlug mo gelijk hun kolenrekening te voldoen. De notulen werden hierop vastge steld, waarna door de heer De Ko ning, administrateur het financieel verslag der bedrijven werd uitge bracht. Hieraan ontlenen wij dat de omzetten waren: kruidenierswaren ƒ510.000,—, filiaal /25.000,—; bak kerij 111.000,—; manufacturen /194.000,en brandstoffen f 60.000. zodat de totaal omzet bedroeg 900.000,—. De winst bedroeg, na reservering en belastingbetaling, een bedrag van 12.000,—. Het aantal leden bedroeg ruim 800, terwijl er 500 verbruikers ston den genoteerd. Voorgesteld werd en aldus werd ook besloten om het dividend te be palen op 1 voor de kruideniers waren, het filiaal manufacturen en brandstoffen en voor de bakberij op 2%. De verbruikers niet-leden ont vangen 50% van de genoemde per centages, uitgezonderd voor brand stoffen, waarvoor geen dividend aan verbruikers niet-leden wordt uitge keerd. De voorzitter deelde mede, dat de coöperatie op 27 September 1953 35 jaar bestaat, doch dat dit feit niet zal worden gevierd. De heer C. van Rossen is onlangs 25 jaren in dienst geweest van de coöperatie, terwijl de heer J. Langeveld dit feit zal 'herden ken op 14 Juli. De periodiek aftredende bestuurs leden H. Elfering te Lisse en J. Schrama te Sassenheim werden bij enkele candidaatstelling herkozen, alsmede de heer P. J. Vermeij als lid van de Raad van Toezicht. Instelling Centrale Boekhouding. Bij raadsbesluit van 28 Sept. 1951 is besloten om als tak van dienst aan te wijzen het bedrijf van open bare werken en grondbedrijf. Bij de besprekingen is destijds overwogen om ook over te gaan tot het instel len van een tak van dienst voor de centrale boekhouding, waartoe toen evenwel nog niet werd overgegaan. Nu evenwel de böekhouder-kassier van het gas- en waterleidingbedrijf, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, dit bedrijf gaat verlaten moeten de nodige voorzieningen getroffen worden met betrekking tot de administratie en kasbeheer van deze bedrijven. In een zeer uitvoerig prae-advies betogen B. en W. dat het h.i. thans noodza kelijk is om tot de invoering van een centrale boekhouding over te gaan. LEEDSCHENDAM Geb.: Daniëlle E., d. v. F. de Stop pelaar en F. van Dijk; Quirinus M., z. v. P. B. Onderwater en A. N. P. de Jong; Petrus Th. M., z. v. W. P. van Heiningen en J. H. Kamps; The- resia M., d. v. C. J. C. Roozenburg en H. C. Stijman; Johannes A. M., v. C. L. Jansen en J. H. van Rijn; Maria E., d. v. M. Overdevest en A. M. van der Ham; Helena M., d. v. A. Lipman en P. Köhne. Ondertr.: Dirk van - der Lelij te Maasland en Maria J. Kranenburg; Cornelis J. van Veen en Agatha B. van der Krogt; Gerardus Huisman te Rotterdam en Eva J. F. Burgers; Corhelis van Oosten en Johanna C. Th. Borsboom; Pieter Zwaan en Jan tje N. Staal. Getr.: Johannes B. Blom te Nieuw koop en Maria W. Luk. Overl.: Pieter M. Heijne, 78 jaar, wedn. van Th. Slippens. VOORHOUT Mr. J. J. Weve, gedurende de oór- log reserve eerste-luitenant der ca- vallerie, was van 19401945 agent van de inlichtingendienst in Londen. Als geheim agent van het Bureau Bijzondere Opdrachten te Londen heeft hij zich door moedig optreden •tegen de vijand onderscheiden. Hij werd de laatste dagen van Maart 1945 neergelaten in de nabijheid van Rotterdam en nam contact op met de B.S. aldaar waarna hij de verbin ding tussen de B.S. en Londen onder hield en instructies gaf in wapens en sabotagemateriaal. Een maand later kwam de bevrij ding. Voor deze daden zal hij nu het Bronzen Kruis ontvangen. Kerkveiling bracht ƒ10.943,op. De in het Parochiehuis gehouden veiling ten bate van kerk en armen, ten overstaan van notaris Ter Haar uit Noord wijk en onder directie van de veiling H.B.G. uit Lisse, heeft het enorme bedrag opgebracht van 10.943,De belangstelling was groot en de kooplust prima. De meest fantastische prijzen werden gemaakt. Iedere koper kreeg voor ieder nummer wat hij kocht een gra tis lot waarop een nieuwe fiets kon gewonnen worden. Deze'vièl na afloop ten deel aan mevr. de wed. Warmerdamv. d. Salm op No. 901. Iedere bezoeker ontving 3 gratis consumpties, wat ook aan de goede stemming geen afbreuk deed. Een donderend applaus brak los, toen pastoor Bresser bij het einde mede deelde, dat de opbrengst groter was dan verleden jaar. Hij dankte allen zonder uitzon dering voor de spontane en belang loze medewerking, speciaal de nota ris en de directie van H.B.G. VOORSCHOTEN Publieke verkoping Bij de ge houden openbare verkoping van di verse percelen in Voorschoten door notaris Caron, werden onderstaande opbengsten genoteerd. Perceel Leidseweg 95 „Irene", 12.200; Leidseweg 99, f 11.100; Leidseweg 145, 9.700 en Schoolstr. 18.300. Geb.: Gerarda J. M., d. v. Chr. A. A. Devilee en G. M. van Diemen; Leendert D., z. v. C. van der Werf en P. Nieman; Yvonnet R., d. v. Chr. J. J. van Alphen en J. M. Rijsdijk; Jan, z. v. J. v. Egmond en A. Prins; Wilhelmina M., d. v. J. J. Trippe en L. C. M. van der Peet. Geboren te 's-Gravenhage: Otto, z. v. O. van der Gronden en T. M. Hoven. Geboren te Leiden: Jan, z. v. J. Neuteboom en W. D. Wilbrink. Ondertr.: Antonie de Roode, 24 jr. en Josina C. H. Konings, 23 jaar. ZOETERMEER De L.T.J. op reis. Met bewolkte lucht, maar hoopvol gestemd stap ten de leden van de L.T.J. met hun verloofden 's morgens om 7 uur in de bus na vooraf een H. Mis bijge woond te hebben. Het eerste gedeel te van de tocht ging over Rotterdam via Dordrecht-Moerdijk naar Wagen berg, waar het ontbijt genuttigd werd. Na een uurtje rust werd de reis door de Langstraat aanvaard en arriveerde het gezelschap omstreeks 11 uur in 's-Hertogenbosch, dat feestelijk versierd was. Ook hier werd enige tijd gepauzeerd zodat de deelnemers tijd hadden om deze stad te bezichtigen. De St. Jan trok aller aandacht. Vandaar trok het gezelschap naar de Oisterwijkse ven nen en werd in „Groot Speijk" de lunch gebruikt en werd enige keren tijd gegeven om het natuurschoon te bezichtigen. Intussen was het weer steeds beter geworden en in de bos sen was het heerlijk om te wande len. Van Oisterwijk werd over meer landelijke wegen via Moergestel- Hilvarenbeek naar Esbeek gereden waar omstreeks half vier het buiten goed van „De Utrecht" werd bereikt. Bij de z.g. Bockenreijder werd de dorst weer eens gelest en werd de tijd tot 8 uur wandelend en hand ballend doorgebracht. Daarna ging de reis weer naar Zoetermeer, waar het gezelschap vermoeid, maar opge wekt en vrolijk om half twaalf ar riveerde. Vermoedelijk 127 doden Nabij Tokio is heden een Ameri kaans transportvliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Men gelooft, dat daarbij 127 personen zijn omge komen. Het toestel is een „Globe- master", met drie dekken. Helicoptères namen geen overle venden waar. De globemaster stortte neer, kort nadat het van de basis Tadsjikawa nabij Tokio was opgestegen. Het vliegtuig trachtte, voordat het neerstortte, terug te keren naar het vliegveld, waarvan het was opgeste gen. Het vloog, toen het op de grond kwam, in brand. De Globemaster vervoerde 120 pas sagiers en zeven bemanningsleden. Dit is de ernstigste vliegramp, die ooit is voorgekomen. In December 1952 kwamen 87 personen om bij het neerstorten van een Globemaster in de V. S. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur heeft een Gloster „Meteor" straalja ger van de vliegbasis Leeuwarden in een veld bij Eemnes (Utrecht) een buiklanding moeten maken. De vlie ger is ongedeerd. R.K. Sportvereniging D.W.O. afd. gymnastiek. Tot nu toe stond de ze afdeling onder leiding van de heer A. v. d. Meer, die zich hiervoor zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Nu heeft het bestuur na vele moeilijk heden beslag weten te leggen op de heer Nijhuis uit Leiden, gebreve- teerd leraar van de R.K. Sportbewe- ging van het Diocees Haarlem. Maandag a.s. wordt begonnen en hoopt het bestuur op de medewer king van de ouders opdat de gym- nastiek-afdeling weer tot bloei mag komen. Ook de tijden zijn veranderd. De Zaterdagmiddag komt te verval len, wat voor vele moeders een uit komst zal zijn. De indeling is nu als volgt: van 6 tot 8 jaar van 15.30 tot 16.30 en van 8 tot 10 jaar van 16.30 tot 17.30 (tijdelijk in het parochie huis). Van 10 tot 14 jaar van 18.00 tot 19.00 en van 14 jaar tot 17 jaar van 19.00 tot 20.00 fin het spaarbank gebouw). Bij voldoende deelname zal ook voor meisjes boven 17 jaar Overval berecht op benzinestation Twee nog jonge boeven uit de Am sterdamse onderwereld, die blijkens ter zitting besproken feiten leefden van roof en diefstal, hebben van ochtend in een voortgezet onderzoek van de Amsterdamse rechtbank zwa re straffen tegen zich horen eisen. Allereerst stond terecht de ver- minderd toerekeningsvatbaar geachte 24-jarige los werkman Joh. Walman, die o.a. bekende de roofoverval in de nacht van 13 op 14 October van het vorig jaar op de 22-jarige pomp bediende M. Staring van het benzine service Station van Purfina onder de gemeente Sassenheim. Samen met zijn kornuitje, de twee de verdachte, waarbij zij de bediende onder bedreiging van geladen pisto len zijn tas met 266 afgristen. De officier van justitie, mr. B. Kist schilderde de verdachte in zijn re quisitoir als* een jongen, die alles in het leven is. tegengelopen, vanaf het moment, waarop hij het levenslicht aanschouwde. Hij eiste 1 jaar gevan genisstraf met aftrek. De verdachte verzocht in zijn laat ste woord hem desnoods een langere gevangenisstraf op te leggen, doch hem niet daarna nog in een asyl te laten opsluiten. Hij werd huilend weggeleid. De tweede schuldige in deze zaak noemde de officier „in tegenstelling tot zijn debiele vriend een gezonde, energieke knaap". „De combinatie van twee dergelijke karakters is uiterst gevaarlijk voor de maatschap pij. Er kunnen doodslagen of moor den uit voortvloeien". Gebleken is, dat bij de overval op het Purfina-station de debiele W. tot deze verdachte had gezegd: „Laten we die vent doodschieten Ter ver lichting van de verdachte voerde de officier aan, dat hij zijn debiele vriend daarvan had weerhouden. Tenslotte verzachtte mr. Kist zijn eis van 3Yt tot een van 2 y2 jaar, doch met de toevoeging, dat verdach te bovendien voorwaardelijk ter be schikking van de regering zou wor den gesteld met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 30 Juni a.s. weer les gegeven worden van 20.00 tot 21.000. Opgaven worden inge wacht bij de heer de Vree. i

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2