ir Verscheidene leden vochten vergeefs voor spoorlijn Loolaan-Scheveningen Luchtmacht te Nijmegen viert 40-jarig bestaan De uitbreiding geschenkzendingen Bestuur van de Flora 1953 mocht waardering oogsten voor zijn werk Invasie van buitenlandse circussen WOENSDAG 17 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I EERSTE KAMER Motie Molenaarverworpen De Eerste Kamer behandelde gis termiddag een motie van de heer Molenaar (WD) betreffende voorgenomen opheffing van spoorlijn LoolaanScheveningen voor het reizigersvercoer. De heer Molenaar meent, dat als inen alle niet-rendabele lijnen i opheffen, men eerlang ook b.v. de opheffing der lijnen Rotterdam Hoek van Holland en Amsterdam Zandvoort zou kunnen verwachten. Hij acht het daarom nuttig het al gemeen beleid der N.S. onder de loupe te nemen in het algemeen begrotingsdebat. Hij vroeg in dit verband of de N.S. ook het plan had andere lijnen dan LoolaanScheveningen te liquide ren. De heer KRAMER (Arb.) zeide wel de indruk te hébben dat de ex ploitatie van de lijn niet direct op de meest gunstige wijze was gevoerd. Ook. hij was bevreesd voor andere liquidaties. De heer TJALMA (A.R.) steunde de minister en brak en lans voor op heffing van het lijntje juist in ver band met de ontwikkelingsplannen van Den Haag. De heer BRANDENBURG (CPN) stelde zich achter de motie van de heer Molenaar. De Minister van Verkeer en Wa terstaat deelde in zijn antwoord me de, dat het aantal reizigers op deze lijn maar 4 pet. van het Haagse stadsvervoer inneemt. Het is van het grootste belang, dat de N.S. een rendabel bedrijf is. Als de N.S. echter spoorlijnen, die niet renderen, aan de lopende band willen sluiten, zouden zij de minister te gen zich hebben. De minister toonde zich geen v stander van een bijdrage van Staat aan de N.S. Spr. had dan ook geen behoefte de toestemming tot ophefifng Opnieuw in overweging te nemen, zoals de motie van de heer Molenaar had gesteld. De heer MOLENAAR (WD), ir tweede instantie het woord voeren de, zeide nog steeds niet overtuigd te zijn. De heer BRANDENBURG (CPN) meent, dat het algemeen belang hier voorop moest staan en niet de slui tende begroting. De heer KRAMER (Arb.) toonde zich, evenmin geheel bevredigd door het antwoord van de minister. Hfj steunde de motie-Molenaar. De heer KOLFF (CHU) toonde zich wat huiverig voor de grote in vloed van de directie der N.S. in ge vallen als deze. Spr. toonde zich wat huiverig voor de grote invloed van de directie der N.S. in gevallen als deze.Spr. toonde zich tenslotte een Vraag en Antwoord Kamerlid stelt voor wijziging Kieswet Gewraakte reservelijst Het Tweede Kamerlid BEER- NINK (CHU) lieeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of de minister bereid is de Kieswet in dier voege te wijzigen, dat het niet meer voor kan komen zoals bij de afge lopen gemeenteraadsverkiezingen in verscheidene plaatsen het geval is geweest dat een politieke partij, die met twee lijsten uitkomt, deze lijsten achter elkaar op het stem biljet geplaatst krijgt, waardoor ver gissingen niet uitgesloten moeten worden geacht. Het Tweede Kamerlid ENGEL- BERTINK (KVP) had de minister van Economische Zaken gevraagd, of de minister niet wilde wachen met het sluiten van definitieve contrac ten met gemeenten en particulieren inzake levering aardgas, totdat de Kamer de gelegenheid heeft gehad de plannen te bestuderen. De mi nister heeft geantwoord, dat hij reeds in zekere zin gebonden was door afspraken, die reeds met de Nederlandse Aardolie Maatschappij gemaakt zijn; hij zegde echter toe, dat hij geen belangrijke nieuwe aan biedingen zal doen, voordat de ge dachten wiseling met de Kamer is gehouden. Het Eerste Kamerlid MOLENAAR (VVD) heeft de minister van Justi tie gevraagd of er op de departe menten niet gestreefd moet worden naar efficiency; hij haalde als voor beeld aan, dat het ongeveer 5 maan den geduurd heeft, voordat de ver hoogde salarisen voor de leden vart de gerechtelijke macht waren uit gerekend. Tenslotte heeft het Tweede Ka merlid BEERNINK de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd me dedelingen te doen over de huidige stand van zaken betreffende verbe tering van de salarissen voor de mid dengroepen in het ambtenarencorps; de oplossing van het classificatie- vraagstuk en de verhoging van pen. sióenen. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN HET RAMP GEBIED. De minister van binnenlandse za ken heeft bepaald dat de stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der na te noemen gemeen ten zal geschieden te Nieuwe Tonge op 29 Juli; Middelharais 2 Sept. Sommelsdijk 2 Sept. voorstander van de motie-Molenaar. Minister ALGERA bracht in het kort nog eens zijn bezwaren tegen de motie naar voren. De motie werd tenslotte met 17 <15 stemmen verworpen, waarbij alleen de WD en CHU en blOc vóór stemden. De stemming in de andere fracties waren verdeeld. Het wetsontwerp strekkende tot verlaging van de vereveningsheffing werd z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp voor een nieuwe inkwartieringswet ontlokte 'aan de heer BRANDENBURG (CPN) de me ning, dat dit wetsontwerp de sug gestie, kan wekken dat nog steeds de oorlogsdreiging als een zwaard van Damocles boven onze hoofden hangt, waarop de staatssecretaris voor Oorlog antwoordde, dat de in ternationale omstandigheden de wet gever er niet van mogen weerhou den een verbetering in een wet te brengen. Het wetsontwerp werd met d* stem van de heer Brandenburg te gen, aangenomen. 90ste lijst slachtoffers watersnood NIEUWERKERK Van der Male, Izaak Cornelis, géb. 10.12.1885; Van Strien, Kornelis, geb. 25.5.1875; Van der Wekken, Nicolaas Cornelis, geb. 20.5.1906. OUDE TONGE De Boet, Franciscus Johannes, geb. 14.10.1948; De Boet, Sara Maria, geb. 1.7.1938; Dierkx, Petrus, geb. 14.11.1878; KooleBoth, Catharina, geb. 15.10.1912; Kreeft, Dina, geb. 26.2.1952; Van Nes, Maria Clasina, geb. 185.1948; PollemansKnoope, Caecilia, geb. 25.11.1891; Winkels, Maria Johanna Petronella, geb. 29.12.1951. ZIERIKZEE Hillebrand, Martinus, geb. 8.4.1920. t Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Dw heel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stfik hygiënisch verpakt en water of wat ook komt ei* niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook. (Advertentie.) Prins Bernhard komt per helicoptere Het programma van de luchtmacht- week, die van 27 Juni tot en met 1 Juli in Nijmegen wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht ziet er als volgt uit: Zaterdag 27 Juni om elf uur wordt aan de Nassausingel te Nijmegen door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal I. Aler de lucht machttentoonstelling geopend. Daar na zal de 'staf op het gemeentehuis ontvangen worden. In de namiddag worden in het Goffertstadion de gala-uniformen voor de luchtmachtkapel door het co mité „aanbieding gala-uniformen*' overgedragen. Het instructieregiment koninklijke luchtmacht geeft daarop verschil lende demonstraties, die worden ge volgd door een paradevlucht van 24 Piper-cups, 24 Harvards, 24 Gloster- Meteors en 24 Thunderjets. Omstreeks half vijf zal Z. K. H. prins Bernhard per Isabel, de heli copter van de marine luchtmacht, in de kuip van het stadion landen. Bij eventueel ongunstig weer komt de prins met een ander vervoermiddel. Omstreeks zes uur houdt de chef van de luchtmachtstaf een officiële receptie in de foyer van de „Ver eniging", die ook zal worden bijge woond door Z. K. H. prins Bernhard en de staatssecretaris van oorlog en marine, dr. van Kranenburg. Nijmegen zal bij avond een feest verlichting ontsteken. Zondagmiddag worden bij de ka zernes door leden van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart demonstraties gegeven met lijnbestuurde vliegtuigen. Op Maandag 29 Juni worden gro te sportfeesten voor militairen oi het kazerneterrein gehouden, ge- Wijziging boterwet Uitzondering voor films In de Memorie van Antwoord verklaart de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de Tweede Kamer, met de nieuwe dactie van artikel 11, eerste lid, van de Boterwet Op te treden tegen het gebruik van misleidende teksten en afbeeldingen bij het aanprijzen van margarine. De bewindsman heeft echter geen bezwaar dat films en brochures over de bereidingswijze van margarine een aanprijzend karakter zou dra gen en zouden duiden op de tapte melk. welke in de margarine wordt verwerkt. Voor een dergelijk verbod is geen reden. Op grond van deze overwegingen stelt de minister een nota van wij zigingen voor, artikel 11 aan te vul len met een uitzonderingsbepaling. GEEN SPECIALE KLEUR VOOR SNELBROMMERS Naar aanleiding van hetdesbetref- fend verzoek van de KNAC, om de zgn. snelbrommers in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoersmiddelen een speciale kleur voor te schrijven, heeft de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aan de KNAC meegedeeld dat hij geen vrijheid kan vinden een derge lijk voorschrift te bevorderen. Reeds meerdere malen is overwo gen, of het aanbeveling zou verdie nen een dergelijk herkenbare kleur voor een bepaald soort voertuig voor te schrijven, maar hieraan zijn aldus werd de KNAC meegedeeld, te veel bezwaren verbonden. Het argument dat deze speciale kleur voor alle andere soorten voer tuigen zou moeten worden verbo den is naar de mening van de Auto mobiel Club niet steekhoudend aan gezien dit verbod alleen voor fiet sen en bromfietsen (tot 50 cc) be perkt zou kunnen blijven en b.v. de kleur geel door genoemde categorie nooit wordt gebruikt, zodat tegen een dergelijk verbod uit dit oogpunt geen bezwaar kan worden gemaakt. volgd door een cabaretavond in de „Vereniging". Dinsdag 30 Juni is de grote sport dag van de luchtmacht. De luchtvaarttentoonstelling blijft de gehele week voor het pubhek ge opend. Er bestaat gelegenheid tot het maken van kleine vluchten boven Nijmegen in speciale vliegtuigen. ZEVENDE LUSTRUM VERENIGING WERKGEVERS IN METAAL NIJVERHEID. (De Kath. Ver. van Werkgevers in de metaalnijverheid heeft gisteren in Tilburg haar zevende lustrum ge vierd. De feestrede werd gehouden door de heer L. A. J. M. v. Heyst, die een overzicht gaf van hetgeen zich in de geschiedenis van de ver eniging heeft afgespeeld. Zes oudjes, tezamen 180 jaar getrouwd Te Oss in de provincie Noord-Brabant is het heden Woensdag 17 Juni feest. Vandaag is het echtpaar Fr. TimmermansHubbers zestig jaar getrouwd. Twee andere echtparen, de heer en mevrouw P. van Lieshout Van Aalst en A. Doleweerdv. d. Vorstenbosch, die iets korter dan zestig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten resp. op 2 Mei jl. en op 5 September a.s. behoorden tot de gasten op het feest. De zes oudjes, tezamen 180 jaar getrouwd, op de foto. ZEEPOST Met de volgende schepen kan 'zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (22 Juni); Ned. Antillen: m.s. ,,Oberon" (22 Juni); Suriname: m.s. „Nestor" (24 Juni); Unie v. Z. Afri ka en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle" (21 Juni); Canada: s.s. .Zui derkruis" (20 Juni); m.s. „Noordam" (25 Juni); Zuid-Amerika: m.s. ,Bra- sil Star" (29 Juni); Brazilië: m.s. „Gooiland" (22 Juni); Australië: via Engeland (21 Juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (21 Juni). De pakketten naar het buitenland mogen duurder en zwaarder zijn De centrale dienst voor in- en uitvoer deelt het volgende mede: Tot dusverre konden onder bepaalde beperkingen t. av. de inhoud, ge schenkzendingen tot een waarde van f 25^ en een gewicht van 5 kg. wor den uitgevoerd met gebruikmaking van een door de verzender zelf in te vullen groen formulier. Het is thans mogelijk gebleken, de normen voor deze zendingen aanzien lijk te verruimen. De regeling is aldus gewijzigd, dat nu geschenkzendingen tot een waarde van 200.— en een gewicht van 10 kg. zonder formaliteiten kunnen worden uitgevoerd. Hierbij behoeven dus ook geen geschenkspeci ficaties meer te worden gebezigd. Slechts moet op de buitenverpakking dui delijk worden aangetekend. „Geschenkzending". De volgende beperkingen t. a. v. de inhoudworden echter gehandhaafd. De zendingen mogen niet inhouden: 1. Bloembollen, boom- en bloemkwekerij-producten. 2. groente- en bloem zaden; 3. postzegels, tenzij deze door ingezetenen als geschenk over de brievenpost worden verzonden; 4. goud en andere edele metalen en geheel of gedeeltelijk uit andere edele metalen dan zilver vervaardigde voorwer pen; 5. betaalmiddelen en geldwaardige papieren. De zendingen mogen van de hierna te noemen artikelen niet meer bevat ten dan de daarachter vermelde hoeveelheid: 1. Boter 1000 gram, 2. room 2000 gram, 3. koffie 1000 gram, 4. sigaretten 300 stuks, 5. sigaren 75 stuks, 6. tabak. 300 gram. Van andere levens- en genotmiddelen mag niet meer worden verzonden dan 5 kg. van dezelfde soort. Tenslotte is de mogelijkheid geopend goederen over de brievenpost naar het buitenland te verzenden. Dit geldt uitsluitend voor de uitvoer zonder verrekening van goederen, die geen handelswaren zijn tot een waarde van 25.— en een gewicht van 1 kg. Hierbij behoeven geen formaliteiten te worden vervuld. Deze briefpostzendingen zijn t. a. v. de inhoud aan dezelf de beperkingen gebonden als de geschenk- en touristenzendingem Financiële positie rijkspersoneel verbeterd In het overleg tussen de regering en de Centrale van Overheidsperso neel is thans overeenstemming be reikt met betrekking tot de finan ciële positie van het rijkspersoneel De lonen der vaklieden zullen wor den verhoogd met 6,24 per maand. Ten aanzien van de middelbare en hogere ambtenaren zal een in 1945 in de vorm van een vast bedrag toe gekende toelage (de bekende over bruggingstoelage van 240) worden omgezet in een procentuele toeslag. Ook voor de ongeschoolde en half- vaklieden is enige verbetering tot stand gekomen. De salariswijzigin gen voor de lagere administratieve en technische ambtenaren houden gelijke tred met de verbeteringen, die voor de ambtenaren-vaklieden tot stand zijn gekomen. Voor de ambtenaren-werklieden op weekloon zal het aan periodieke verhogingen van 6 tot 4 worden teruggebracht. Tenslotte is het bedrag van de va- cantietoeslag over 1953 in afwij king van de regeling over 1952 onder enige beperking op 2 pet. van het salaris vastgesteld, waarbij het onderscheid tussen gehuwden en on- gehuwden is komen te vervallen. De Centrale van Overheidsperso neel heeft er haar voldoening over uitgesproken, dat het overleg dat aanvankelijk dreigde te stagneren tenslotte toch tot overeenstemming heeft geleid. Hier is opnieuw de gro te waarde van het overleg tussen re gering en organisaties van ambtena ren bevestigd. BRITS VLIEGTUIG BIJ EINDHOVEN VERONGELUKT. Vanmorgen is op het vliegveld Eindhoven een „Vampire" straalja ger van de R.A.F. bij de landing van de baan geraakt en verongelukt. Het vliegtuig explodeerde en de Britse piloot Philips werd zwaar gewond uit het wrak gehaald. In het ziekenhuis is hij kort daarop overleden. „Vampire" was afkomstig van de Duitse basis Wilden Rath. ALG. VER. BLOEMBOLLENCULTUUR Toen jhr. O. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, op de 215e algemene verga dering, welke in Haarlem werd gehouden, zijn openingsrede had uitge sproken, verloor de vergadering enkele minuten het gebruikelijk karakter. De vice-voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Th. Hoog, memoreerde namelijk het succes van de Flora 1952 en sprak daarom hartelijke woorden van waardering aan het adres van de voorzitter en de heren Voors, De La Mar, Vermeulen, Roozen en Van der Hart voor alles, wat dezen hadden bijgedragen tot dat welslagen. De heer J .Bijl van Duivenbode uit Hillegom voerde in deze het woord namens het gehele vak en hij dankte in het bijzonder jhr. Van Nis pen en diens echtgenote. Als blijk van waardering overhandigde hij hem een paar antieke borden en een vaas. De voorzitter was. kennelijk verrast door deze sympathieke „mo tie van waardering" en hij dankte daarvoor met veel plezier. De vergadering ging daarna over tot de orde van de agenda, maar de traditionele punten konden zonder meer worden afgehandeld. Meer was er echter te doen rond het bestuurs voorstel omtrent een wijziging in 't handelsreglement. In de vorige ver gadering had de afd. Noordwijker- hout op herziening aangedrongen van de reclametermijn ten aanzien van de grote narcisvlieg in narcis sen. Het bestuur stelde nu voor, de ze termijn te verlengen tot dertig dagen bij levering vóór 2 September tot 14 kalenderdagen bij levering Oude vrouw werd vermoord aangetroffen Gisterochtend is door omwonen den in een woning aan de Van Beu- ningenstraat te Amsterdam het ont zielde lichaam gevonden van een 78-jarige vrouw, met een aantal messteken in het hoofd. Het lichaam lag temidden van een grote ravage in de kamer. De omwonenden waren afgegaan op de vreemde stilte, die in het huis heerste en de enkele mensen, die de kamer via de opengetrapte deur hebben betreden, konden in hun verbijstering nauwelijks zien wat er precies was gebeurd. De politie is met het onderzoek begonnen. Gisteravond werd mee gedeeld, dat wel bepaalde sporen worden gevolgd maar dat in het be lang van het onderzoek geen onthul lingen kunnen worden gedaan. Nu buitenlandse circussen in de afgelopen jaren, en met name het laatste speelseizoen, op allerlei manieren getracht hebben ook zonder uitwisseling in Nederland op te treden, daarmede het bestaan van en de werkgelegen heid bij de Nederlandse circussen bedreigende, heeft de minister van bin nenlandse zaken aan de gemeentebesturen geschreven, dat het zaak is, thans met bijzondere oplettendheid tegen deze misstand te waken. Zo heeft zich het geval voorgedaan, dat een circus-ondernemer van Nederlandse na tionaliteit een aanvrage om. werkvergunning voor een aantal buitenlandse artisten indiende, welke hem werd verleend. Reeds bij het eerste optreden bleek, dat minstens 41 personen waaronder veel artisten meer aan het circus waren verbonden, dan waarvoor werkvergunning was verstrekt, allen behorend tot- dezelfde buitenlandse circusonderneming. Bovendien bleek, dat veel meer levend en dood materiaal was ingevoerd dan opgegeven. Tenslotte werd openlijk de naam van het betrokken buitenlandse circus in de opzienbarende reclame gevoerd Mede in verband met het feit, dat een groot aantal circussen in het bui tenland noodlijdend is en werkgelegenheid buiten het eigen land zoekt, ver wacht de minister ook voor dit seizoen een sterke aandrag tot optreden in Nederland. Gevreesd moet worden, dat een aantal van deze ondernemingen desnoods zonder de vereiste werkvergunning naar Nederland zal trachten te komen, waarbij het boven gesignaleerde geval als precedent, werkt. Het is hem bekend, dat door verschillende buitenlandse circus-ondernemingen reeds vergunningen bij de gemeentebesturen in ons land zijn aangevraagd, terwijl nog in het geheel geen werkvergunning is verleend. Uit het vorenstaande blijkt, zegt de minister dat het noodzakelijk is, op de naleving van de voorschriften betreffende de werkvergunning een nauw keurige controle uit te oefenen en zo mogelijk te voorkomen, dat voorstel lingen worden gegeven, waarvoor de vereiste werkvergunningen niet zijn verstrekt. na 1 September, doch uiterlijk tot en met 15 September. Bezwaren. Er kwamen verschillende bezwa ren uit de vergadering, sommigen vonden de termijn te lang, waardoor de verkooptij d zou verstrijken en de prijzen te laag zouden kunnen lig gen. De voorzitter wees er echter op, dat een goede termijn voor de han del wel nuttig is om te constateren, of de narcisvlieg er is of niet. En kele afgevaardigden meenden, dat 't bestuur beter eerst „De Narcis" om advies zou kunnen inschakelen, maar van achter de bestuurstafel werd er op gewezen, dat men er dan niet bij gebaat zou kunnen zijn. Er moet nu eenmaal een middenweg worden ge kozen endeze is thans door de zgn. Vaste Commissie gevonden. Het be stuursvoorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, ofschoon men daar bij een volgende keer wel op zal terugkomen. De afd. Noordwijk vroeg bij de rondvraag om de mededelingen van de Stichting voor de Landbouw ook in het vakblad op te nemen. Dat werd toegezegd, voor zover die me dedelingen het bollenvak zullen be treffen. De afd. Noordwijk vroeg ook om de bollen uit het surplusfonds niet te vermalen, maar bij wijze van reclame uit te delen. De voorzitter wilde daar echter niets van weten, omdat op die manier de bona-fide handel ernstig beconcurreerd zou worden. Vakheffing. De afd. Voorhout kwam daarna met het idee, om de vakheffing niet te nemen van de factuurbedragen, maar van de minimumprijzen. Een dergelijke maatregel noemde de voorzitter onsociaal, omdat dan de kleine man, die misschien met zijn bollen blijft zitten, even zwaar be last wordt als de meer gelukkigen. Dat kon de afd. Voorhout niet ont kennen, maar zij memoreerde, hoe sommige exporteurs (en hun percen tage blijkt niet gering te zijn) een „huis" hebben in het buitenland en zo voor de minimumprijzen kunnen exporteren, daarmede de regeling van de vakheffing ontduikend. Daar kon de voorzitter niet zo heel veel tegen zeggen en besloten werd. dit punt eerst in het bestuur te bekijken alvorens daarvoor een commissie in het leven te roepen. De afd. Noordwijkerhout zou graag zien, dat de afdracht aan de afdelin gen gebracht werd van 8 pet. op 15 pet. In zijn antwoord zei de voor zitter dat de algemene rekening dit jaar wel gunstig uitgevallen was, maar dat zulks voor hem de eerste (en wellicht ook de laatste) keer was. Hij meende, dat het daarom niet verstandig zou zijn de afdracht te verhogen. De suggestie van de afd. Lisse had tenslotte meer succes. Deze stelde n.l. voor, om het lidmaatschap van de vereniging automatisch te laten inhouden het lidmaatschap van een bepaalde groep (bijv. De Tulp), waarbij het lid geïnteresseerd is. In deze suggestie meende de voorz. wel enig perspectief te zien en hij zegde toe, dat dit punt in het hoofdbestuur behandeld zal worden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6