R IJ N S T R E E K DUINSTREEK De toestand in Oost-Berlijn WOENSDAG 17 JUNI 1953 UE LEIDSE COURANT EERSTfl BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN De collecte voor het comité „Hulp aan Zuidland" heeft te Alphen aan den Rijn en Aarlanderveen to taal 1446.44 opgebracht. De afzon derlijke opbrengst te Aarlanderveen bedraagt 300.50. Voor het eindexamen Lyceum slaagden de volgende leerlingen van het Chr. Lyceum de dames Lize Bak ker. Alphen en Willy Velthuizen te Boskoop en de heren P. van Dijk en J. de Pijper, Alphen, T. van Veen. Boskoop en J. v. d. Zwaard, Aals meer. BODEGRAVEN Herwonnen Levenskracht.In het Parochiehuis kwamen bijeen de be sturen van de K.A.B. en de stichting Herwonnen Levenskracht, het jubi leum-comité, waaronder ook verte genwoordigers uit de Meije en andere genodigden. De heer Ahsman sprak als propagandist van H. L. over het onderwerp: „Ons 40-jarig jubilé en onze taakuitöreiding". 15 Juni bestond H. L. 40 jaar. Spr. wees op de activi teiten van H. L. als het sanatorium „Berg en Bos" door de K.A.B. uit eigen middelen gesticht, -dat sinds het bestaan aan 10.000 patiënten genezing schonk en door 16 medici van de We reld Gezondheidsorganisatie het beste ter wereld werd genoemd. In Zeist kwam een rusthuis voor rustbehoe- vende moeders. De bedoeling van het jubileumcomité is dit jaar als feestgeschenk een rheuma ziekenhuis aan te bieden. Auto te water. De veewagen van de heer L. uit Zegveld reed op de Ho- gebroek in de richting Meije. Door het uithalen voor een voetgangster kwam de wagen te ver op de zachte berm terecht. De kantelende wagen kwam in het water terecht. De be stuurder. de heer L. zelf, was spoedig op het droge, maar zijn echtgenote moest met behulp van omwonenden uit de volgelopen cabine bevrijd wor den. Aanrijding. Toen bakker v. D. met zijn bestelwagen door de Meije reed, kwam het zoontje van de heer K. fietsend een erf afrijden. Het knaapje werd door de auto gegrepen. Door snel remmen werd blijkbaar er ger voorkomen, want, behoudens dat de fiets werd vernield, kreeg de jon gen slechts enkele ontvellingen en kwam verder met de sohrik vrij. BOSKOOP DADER MOEST ZICH NOODGEDWONGEN MELDEN De wielrijder, die Zondagavond j.l. dc heer C. Koetsier in de Tuinstraat zodanig aanreed, dat deze in een zie kenhuis moest worden opgenomen, heeft zich, na eerst door te zijn ge reden, later noodgedwongen moeten melden. Het was de 25-jarige heer C. Straver uit de Tuinstraat, die zonder licht en links van de weg rijdend, de heer K. aanreed, De on- bedachtzame wielrijder kwam er echter ook niet zonder kleerscheuren af, nadien bleek, dat hij een ernstige schouder-fractuur door de aanrijding had opgelopen. Hierdoor was hij ver plicht zich onder geneeskundige be handeling te stellen, met gevolg, op name in een ziekenhuis. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Aangezien de voor zitter nog in het buitenland vertoeft, stond de maandelijkse bijeenkomst ditmaal onder leiding van de 2e voorzitter, de heer K. Verboom. Na voorlezing der notulen werd terstond overgegaan tot de beoorde ling van 't meegebrachte materiaal. De heer Anth. van Tol kreeg voor zijn gevarieerde inzending 8 punten. De heer H. van Soest had eveneens een zeer uitgebreide collectie, waar voor hij 10 punten verwierf. De heer W. Windhorst toonde bloeiende planten waarvoor 5 punten werden toegekend. De heer K. Verboom had eveneens wat takken van bloeiende planten waarvoor de jury 7 punten gaf. Bij de rondvraag stelde de heer A. van Tol voor om door het plaatsen van enkele borden de aandacht te vestigen op onze mooie plantsoenen, die zeker méér belangstelling waard 'zijn. dan zij nu ondervinden. Gunning Door het R.K. School bestuur werd op 29 Mei j.l de bouw van een nieuwe ULO-school aanbe steed. De gunning werd toen aange houden. Thans is het werk gegund aan de laagste inschrijver, de firma Loef, Biezen 52, Boskoop. Met de werkzaamheden is reeds een aan vang gemaakt, zodat nu toch einde lijk vaststaat dat binnen afzienbare tijd de R.K. ULO-school in een eigen gebouw kan worden ondergebracht. Ouden van dagen zagen oud Bos koop De heer C. Bulk, die in Bos koop een grote bekendheid heeft verkregen als verzamelaar van ge gevens en foto's van Oud Boskoop, had zich Dinsdagmiddag j.l. vrijge maakt om, geassisteerd door de heer Ravensberg, de Boskoopse Ver. van Ouden van Dagen enige uren aange naam bezig te houden. Iedereen, die het plaatjesbezit van de heer Bulk kent, zal moeten toe geven, dat dit groot is. maar de oud jes vonden na afloop, dat deze mooie middag veel te snel verstreken was. Het verwekte dan ook geen verwon dering, dat de heer Bulk heel wat complimentjes en bedankjes in ont vangst kreeg te nemen. Dank zij de bemoeiingen van de heer Bulk en enige milde handen, konden de aanwezige oudjes in de pauze ook nog genieten van een ro kertje en verversingen. DRIE OVERWEGEN BEVESTIGD BEVEILIGD. De overwegen te Waarden, Zoe- terwoude en Alphen, alle gelegen in de spoorlijn WoerdenLeiden, zullen naar de KNAC meedeelt op 23 Juni zijn voorzien van automatische knip perlicht installaties. HAZERSWOUDE Snelheidsvisser. De heer J. A. Vos heeft dezer dagen kans gezien binnen een kwartier vier grote bra sems te vangen. De lengte van de vissen vareerde van 34 tot 52 cm. De diertjes wogen te samen 14 pond. Er komt schot in. Er komt zien derogen tekening in de wegverbre- ding en de aanleg van een rijwiel pad aan den Rijndijk. De aarden- baan is thans gelegd en op enige plaatsen is een sloot gegraven. Thans is men begonnen aan de betegeling van het rijwielpad. Geboren: Klaas Anthonie, zn van Klaas Prosman en van Catharina Alida Veldhuijzen. Dirk Pieter, zn van Dirk de Vogel en Maartje van Ommering. Getrouwd: Gerrit Tukker 24 jaar en Maria van Veen 19 jaar. LEIMUIDEN Toediening H. Vormsel. Gister morgen om ongeveer 9 uur arriveerde mgr. J. P. Huibers in de parochiekerk om het H. Vormsel toe te dienen. Mgr. droeg een stille H. Mis op. Hier na diende mgr. aan 180 kinderen het H. Vormsel toe. Als peter en meter fungeerde de heer en mevrouw Buykse de Koning. Deken Nieuwen- huizen uit Alphen en verschillende geestelijken uit de omgeving waren bij de plechtigheid tegenwoordig. TER AAR Aanbesteding. Ten gemeente huize werd aanbesteed de recon structie van het gedeelte Langeraar- seweg tussen grote, en kleine brug. Volgende inschrijvingen kwamen binnen: Fa. Gebrs. Schelvis, Heem stede 28.950.J. v. d. Elshout, Scheve'ningen 34.591.—: Fa. Lange- veld, Alphen a. d. Rijn 34.800.Fa. v.h. A. P. Volker, Sliedrecht f 35.350 Hengelwedstrijd voor reis ouden van dagen. Het ziet er voor de vis sen in het Aarkanaal a.s. Zaterdag donker uit. Want een leger van hen gelaars zal dan het simmetje uitwer pen en trachten de eerste prijs te winnen in de grote hengelwedstrijd die gehouden wordt ten bate van de reis van ouden van dagen. Er zal gevist worden naar het grootst aantal maatvis. Alle aas is geoorloofd met uitzondering van levend aas en kunst aas. Inlichtingen en aanmeldingen bij café ,,'t Centrum" te Ter Aar. Tele foon O 1722313 tot uiterlijk 19 Juni, Inleggeld 1 gulden. Afhalen der vis- nommers Zaterdag 20 Juni tussen 2 en 3 uur, en dan om half 4 begint de wedstrijd. Deelname voor alle leef tijden. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Uitstapje Ned. Kath. Vr.-Bewe- ging. De leden wordt in herinne ring gebracht, dat er tot uiterlijk Zaterdag 20 Juni a.s. gelegenheid is zich op te geven voor deelname voor de uitgaansdag. Aanmelding bij mevr. v. Velzen, Hoge Rijndijk. K.AJS. Bij voldoende deelname zal voor de leden van de K.A.B. der parochie Meerburg op Zondag 16 Augustus a.s. een autobustocht ge organiseerd worden naar Antwerpen. De kosten hiervoor bedragen 9. per persoon, alles inbegrepen. Zij die hieraan wensen deel te nemen ge lieve dit zo spoedig mogelijk op te- geven bij een der bestuursleden die tevens inlichtingen verstrekken. HILLEGOM OP STRAAT GEZET. Het was gisteren een geweldige drukte rond het pand Hoofdstraat 35 bewoond door de heer Th. Koenders. De gehele inboedel werd op straat gezet. Voor het etalageraam stond geschreven: „Geen huurschuld; uit zetting geschiedt door mijn buur man Zonneveld." Het geval zit zó: de heer Zonne veld wenst het pand, waarin Koen ders woont, bij zijn winkelhuis te trekken voor zijn afdeling meube len. Bij vonnis van de Kantonrechter dd 1 Dec. 1952 werd Koenders ver oordeeld het pand te ontruimen, uiterlijk zes maanden na 1 Dec., dus uiterlijk 1 Juni 1953. De man wend de zich terstond na 1 Dec. tot de Ad viescommissie ter plaatse om een woning; hij vroeg geen winkelhuis. Tot heden schijnt echter geen wo ning beschikbaar te zijn. Koenders en zijn echtgenote zullen zich voor onderdak op het politiebureau mel den. Het is een tragisch gebeuren. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de heer J. M. Gerretsen was het gisteren een gedenkwaardige dag. Het was n.l. 25 jaar geleden, dat hij werd benoemd tot ambtenaar ter secretarie. Derhalve werd hij des namiddags met zijn echtgenote met een auto van huis, aan de Sandtlaan, gehaald en maakte de burgemeester, de secretaris en het voltallige secre- tariepersoneel hun opwachting in de trouwzaal, hiervoor met bloemen in een receptiezaal omgetoverd. De ge meentesecretaris, de heer Boekho ven, nam het eerst het woord, heet te de jubilaris met zijn echtgenote welkom en vond dat de 16e Juni een zeer bijzondere dag voor hem was. 25 Jaar ambtenaar in een en dezelf de gemeente is wel een bijzonder heid; ambtenaren zijn veelal trek vogels maar voor de jubilaris is dit een mijlpaal in zijn leven. Spr. wees op de verdiensten die de jubilaris zich verworven had niet alleen op maatschappelijk doch ook op kerke lijk terrein. Met de wens, dat het de heer Gerretsen gegeven moge zijn nog vele jaren zijn krachten te ge ven aan de gemeente, en het over reiken van de gebruikelijke enve loppe met inhoud namens het ge meentebestuur, eindigde spreker. Vervolgens sprak de heer Forna- ra, gemeente-ontvanger met wie de jubilaris vele jaren had samenge werkt in de beste verstandhouding zoals spr. zeide. Spr. schilderde de jubilaris als een man uit één stuk, eerlijk bovenal en hartelijk ook in de dagelijkse omgang. Spr. hoopt dat de jubilaris nog vele jaren met dezelfde opgewektheid, voortvarend heid en werklust zijn 40-jarig jubi leum mag bereiken. En namens de ambtenaren ter se cretarie sprak de heer Neerbos die op humoristische wijze de gebeurte nissen uit de verschenen 25 jaren schilderde; hij deed dit als collega van de jubilaris. Spr. wenste hem kracht en sterkte toe voor de volgen de periode en twijfelde er niet aan of de jubilaris zal morgen met ver woede ijver weer zijn werkzaamhe den aanvangen. Om hem hierin be hulpzaam te zijn bood spr. de jubi laris een gouden vulpen en potlood aan. De jubilaris bracht dank aan de burgemeester die hier aanwezig had willen zijn, aan de verschillende spre kers voor de hartelijke woorden hier gesproken, aan het gemeentebestuur en de anderen voor de mooie ca- deaux en sprak de hoop uit -dat de prettige samenwerking nog lang be stendigd mocht blijven. KATWIJK AAN ZEE Aanbesteding. Voor rekening van de fa. Kroon en Co had de aan besteding plaats van een familie- pension met café-restaurant aan de Boulevard hoek Emmastraat. Er waren vier inschrijvingen, waarvan de laagste was die van C. van Laar te Wassenaar voor 122.400, LEEDSCHENDAM KAPITIEN VADER IS WEER THUIS Na een verblijf van 14 maanden in Korea is kapitein H. Vader gister avond in zijn huiselijke kring, aan de Koningin Emmalaan te Leid- schendam, teruggekeerd. Het motorschip „La Marseillaise" heeft hem met de andere repa triërende militairen in Marseille aan land gezet. Nadat zijn compag nie gistermiddag in Roozendaal was ontbonden. is kapitein Vader regel recht naar Leidschendam doorge reisd, waar hij tegen 8 uur gister avond is aangekomen. De Emmalaan was bevlagd en boven de ingang van zijn woning was een keurige bloe menhulde aangebracht. Om half negen arriveerde de har monie „St. Cecilia", omstuwd door een grote menigte belangstellenden, Terwijl kapitein Vader en echtgeno te met hun vijf kinderen in de voor tuin hadden plaats genomen, liet de harmonie haar jubeltonen weerklin ken. Nadat de harmonie enige pittige nummers had rondgeblazen, zijn de muzikanten op royale wijze onthaald. Daarna hadden wij nog even een onderhoud met de kapitein, die als beroepsofficier vrijwillig naar Ko rea is vertrokken. Tijdens zijn ver. blijf aldaar is hij enige tijd hoofd geweest van het weeshuis Nan Buk te Seoel voor welke instelling hij hier te lande een krachtige propa ganda heeft gevoerd, zodat dit weeshuis kon worden voorzien van de zo hoog nodige kleding en dek king. Begiftigd met meerdere ere-tekens o.a. het Kruis voor Recht en Vrijheid, de Oorlogsmedaille van de Verenig de Naties en het Koreaanse Oorlogs- kruis kan kapitein Vader met vol doening terugzien op zijn inspan nende werkzaamheden in het belang van de vrede in de wereld. NOORD WITK BROMMER MET MOTORRIJDER IN BOTSING Gistermorgen had op het kruis punt Bronckhorststraatv. Limburg Stirumstraat een botsing plaats tus sen een motor- en en bromfiets. De motorrijder N. uit Heemstede, welke uit de richting Lindenplein kwam, passeerde genoemd kruispunt op het moment, dat een marine-soldaat op een bromfiets uit de Bronckhorst straat kwam. De motorrijder trachtte door geheel links uit te halen de bromfietser te ontwijken, wat echter niet gelukte. Beide rijders kwamen te vallen. De bromfietser, die enige malen over de kop sloeg, kwam be houdens enkele ontvellingen er won derwel goed van af. De motorrijder kwam juist langs een boom op het voetpad terecht, met de gehele mo tor op zich. Toen hij onder de motor vandaan was gehaald, bleek dat hij geen breuk had opgelopen, wel bloedde hij uit meerdere wonden aan hoofd en gezicht. Dr. Goudriaan, die de eerste hulp verleende, liet de motorrijder per luxe auto naar zijn woonplaats ver voeren. NOORD WIJKERHOUT Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag". In de grote zaal van ca fé „de Zwaan" hield de Nationale Reserve in samenwerking met „Steun wettig gezag" een propaganda-avond Deze, avond was belegd als contact avond voor de leden yan de Natio nale reserve, oefenverband Noord- wijkérhout en ter werving van nieu we leden. Hieraan vooraf ging een demon stratie van de drumband van de Na tionale Reserve in het centrum van het dorp. Zoals altijd lokte de mu ziek veel publiek. In tegenstelling met de opkomst buiten de zaal, was de opkomst in de zaal niet best. Van de 250 uitgenodigde buitengewoon dienstplichtigen hadden slechts een zeer klein aantal aan deze uitnodi ging gehoor gegeven. De avond werd geopend door de secretaris van de plaatselijke commissie Steun wettig gezag, de heer H. B. Th. Overkamp. Deze zeide dat het eerste jaar voor het oefenverband Noordwij kerhout prima is verlopen, het 2e jaar is het minder goed gegaan. Er waren in dit tweede jaar leden, die niet of slecht opkwamen bij de oefeningen. Hij sprak de hoop uit, dat het pele- ton Noord wij kerhout nieuwe bloei mag beleven. Hierna trad de drumband weer op met een prachtnummer. Vervolgens nam kapitein Philage van de inspectie van de Nationale Reserve het woord. Hij zeide gehoord te hebben dat het oefenverband in Noord wij kerhout enigszins is inge slapen, daarom hebben wij heden de trom weer eens geroerd, aldus de kapitein. Ieder moet wakker wor den, de bedoeling is dat het gehele Nederlandse volk wakker wordt. Wij zullen nu een film vertonen, ver volgde kapitein Philage, getiteld „Wij leven vrij". Het doel hiervan is het Ned. volk te overtuigen, dat de offers welke voor de militaire macht gevraagd worden niet voor niets zijn. Spreker gaf hierna een technische uiteenzetting over de na tionale reserve, die in 1948 is opge richt. Deze is opgericht om te dienen als thuisfront, dat de zaak in elkaar blijft staan als onze soldaten elders zouden moeten gaan vechten met onze bondgenoten. Aan het einde van zijn rede riep hij de buitenge woon dienstplichtigen op zich vrij willig te melden. Door de heer B. van der Hoorn, werd namens het bestuur van WV aan het oefenverband Noordwij ker hout van de Nationale Reserve uit gereikt een eerste prijs, gewonnen bij de in de bloementijd gehouden mozaïek-wedstrijd. Aan de vrijwil liger van der Veek en van den Bosch werd vervolgens een diploma ge oefend soldaat uitgereikt. Ten slotte deelde de instructeur luitenant Smits de aanwezige leden van de Nat. reserve mede, dat hij voor IV- jaar zijn werk moet verla ten in Noordwijkerhout. Hij stelde als zijn opvolger luitenant Lindt voor. SASSENHEIM Autotocht ouden van dagen. De ouden van dagen van Sassenheim hebben gister weer hun traditione le tocht gehad. Tegen een uur ver trokken van de Parklaan een tachtig auto's en twee bussen met bejaar den voor een tocht naar Rotterdam. Het weer werkte niet erg mee. Bij het vertrek règende het flink, doch dit werd verder in de middag beter. In Rotterdam aangekomen stapte men over op een Spidoboot, waar mede men een tocht door de havens van Rotterdam maakte. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen waarna de tocht naar Sassenheim weer werd aanvaard. Het was reeds donker toen men weer in de gemeen te aankwam. Voorafgegaan door de R.K. Harmonie ,,Adest Musica" wer den de ouden van dagen weer in onze gemeente ontvangen. Zij kun nen op een gezellige middag terug zien. VOORSCHOTEN Damkampioenschap. In de fina le eerste klasse kwam M. Storm ge makkelijk in 't bezit der punten, doordat zijn tegenstander Tempel man na een goedgespeelde partij de partij met een slagzet meende te kunnen winnen; het bleek een mis rekening te zijn en Tempelman moest opgeven. De partij v. d. Mey Oostergo was eveneens van goed ge halte, totdat Oostergo in tijdnood een positiefout maakte, welke door v. d. Mey in winst werd uitgebuit. De finale in de tweede klasse werd besloten met de partij v. Eg- mond—R. Storm, welke in een ge- Wonnen stand voor Storm werd af gebroken. De overige uitslagen luiden: Na- competitie eerste klasse: J. v. Bem- melenG. Weggen 02; G. Weggen J. v. Bemmelen 20; S. H. Zit man—G. Oudshoorn 11. Na-competitie tweede klasse: D. J. E. Tit—Ra Politiek 1—1; J. v. d. HulstH. Sommer 20. Opbrengst collecte. De collecte voor de Ned. Ver. v. E.H.B.O. heeft opgebracht 452.50. Koningin Elizabeth hield vloot-schouw Vliegtuigen van de Marine Luchtvaart vliegen boven het Australische vliegdekmoederschip Sydney, en de oefenkruiser Devonshire (achter grond), die op de rede van Spithead lagen, ter gelegenheid van de vloot- schouw, die door Koningin Elizabeth II van Engeland werd afgenomen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaats-exa- men wis- en natuurkunde (A.) mej. C. Korswagen Leiden en de heren P. A. Staas D.f-/AQ0vèddèoVaea Leiden, idem (C.) A. C. Bakker Voor burg, idem (B.) B. A. M. J. Oedayraj- singh Varma Leiden, idem (D.) M. Swenker America (L.), J. Wïeber Leiden, idem (L.) J. J. Pollmann Leiden, mej. J. Vodegel Den Haag, idem (F) L. Kok, Leiden, mej. P. L. Elburg Leiden, H. Kienhuis Den Hang. Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde de heren J. v. d. Linde, Rotterdam, F. J. M. Th. Bek kers, Leiden, H. P. Deeleman, Oegst- geest; voor het doctoraal examen Na tuurkunde de heren G. van Soest Lei den, C. J. N. v. d. Meydenberg, Lei den; voor het doctoraal examen Wis kunde de heer Ph. Sakko Leiden; voor het candidaatsexamen Klassieke Taal- en Letterkunde de heer A. I. Witmans; voor het doet. examen Vrije studierichtingen Ned. Recht mevrouw BertramHouberg, Den Haag; voor het cand. examen Godgeleerdheid de heren C. W. Bolle Leiden, J. de Waard Voorburg. Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Epirtola Alexandri ad Aris- totelem ad codicum fidum edita et commentario critico instructa" de heer W. Walther Boer, geboren te Middelburg en thans wonende te Rot terdam. ROTTERDAMSE HOGESCHOOL. Aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam slaagden voor het propa- deutisch examen in de economische wetenschappen de heren E. Droogle ver Fortuyn J. L. Janssen van Raay, beiden uit Leiden. TENTOONSTELLING OVER LORENTZ EN KAMERLINGH ONNES. Ter gelegenheid van de 100-jarige herdenking van het geboortejaar van Hendrik Antoon Lorentz en Heike Kamerlingh Onnes wordt in het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steen straat la te Leiden, een tentoonstel ling gehouden ter ere van deze beide Nederlandse natuurkundigen van we reldnaam. De tentoonstelling is geopend van 20 Juni tot 30 Augustus op werkda gen (behalve op Maandag) van 1016 uur en des Zondags van 1316 uur. SCHOOLTEST (DANSEN) VAN* „SAN FILIPPO NERI" Zaterdagavond nam de technische commissie van het Katholiek Cultu reel Verband van Dansleraren „San Filippo Neri" de 4e en 5e schooltest af in dansschool Evert Castelein. Voor de le jaarstest, moderne en oude dansen, slaagden de dames: M. van Mil, Antwerpen, Lidia Schilt- huyzen en W. Devilée, Leiden, G. Sigrist, Leidschendam, W. Henneken en J. Rietkerk, Zoetermeer, A. Op stal en F. de Vreede, Leidschendam, M. Vreeburg, C. Vreeburg en T. van Veen, Boskoop. Met lof slaagden P. Zijerveld. R. Braakman, C. Holle wijn, R. Heemskerk en E. Beckers, Leiden en T. Elshof, Oegstgeest. Met hoogste lof slaagden M. Hagemeyer, J. Bokern, Leiden en J. Willems, Oegstgeest. Bovendien de heren S. Verdegaal, Lisse, Th. Brama, N.'hout G. v. d. Ing, Hazerswoude, Th. Riet kerk, Zoetermeer, Jac. Tersteeg, Oud Ade, C. Hoogduin, A. v. Crom- voirt, F. Guljé en Otto van Tuyn, Leiden. Met lof slaagden: W. Zwet sloot, W. Pompe en H. v. d. Laan, Leiden en Th. Verkleij, Leiderdorp. Met hoogste lof: J. de Graaf, Leiden L. Creyghton, Oegstgeest. Voor de test half gevorderden slaagden de dames: Ria Bazelmans, Oegstgeest. Met lof: W. A. Hollewijn, Louise Rancuret en J. Reysbergen, Leiden en A. de Vroomen, Lisse. Met lof slaagden de heren: W. J. van Riet, Fred Wong en J. Elshof, Lei den. Allen waren cursisten van dans school Evert Castelein. BENOEMING DIRECTEUR STED. MUSEUM „DE LAKENHAL". Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan de heer drs, E. Pelinok verleende eervol ontslag, bieden B. en W. de raad, na raad- .pleging van de Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal", de volgende aanbeveling aan ter benoe ming van een directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal": le. drs E. R. Meijer, te Amsterdam; 2e. drs. J. N. van Wessem, te Utrecht. Laatste Berichten Een aantal leden van de Vollu- politie hebben om half elf de gum miknuppels weggeworpen en zijn naar West-Berlijn uitgeweken, waar zij zich aan de Westberlijnse politie hebben overgegeven. Volgens ooggetuigen waren Sov jet-soldaten, uitgerust met automa tische wapenen en stalen helmen in de ruïnes van Oost-Berlijn bezig met het graven van loopgraven rondom de regeringswijk. De politie slaagde erin op het Thaelmannplein een groep betogers uiteen te slaan. Zij maakte gebruik van gummiknuppels en auto's. De stakers zochten in allerijl een goed heenkomen. Toen een vrachtauto een hardlo pende man trof en hem in de goot slingerde, riepen de betogers: „Jul lie zijn even slecht als de S.S.". De kanselarij van eerste minister Grotewohl staat aan het Thaelmann plein. Enkele van de stakers droegen spandoeken met zich mede, waarop de leuze „De kracht van de arbei dersklasse ligt in haar eenheid" was aangebracht. Leden van de volksjlBlitic, die in een gebouw door stakers in het nauw waren gedreven, riepen: „De politiemannen staan aan jullie zij de". Zij wierpen pistolen en andere uitrustingsstukken uit het raam. Aan de Oostberlijnse zijde van de Bran denburger Poort stonden een aantal Sovjet-soldaten met machinepisto len onder de arm, waarschijnlijk om te verhinderen, dat betogers naar West-Berlijn uitweken. Op de Potsdammerpiatz stonden duizenden Westberlijnse arbeiders en huisvrouwen de betogers aan te spo ren. Toen de betogers communistische affiches verwijderden en ruiten van regeringsgebouwen ingooiden, be tuigden de Westberlijners luide hun instemming. Op de Potsrammerplatz komen drie sectoren tezamen. Affiches met afbeeldingen van ^werkers voor de vrede", zoals Ilja Éhreniburg, Paul Robeson, prof. Jo- liot—Curie en de deken van Canter bury, dr. Hewlitt Johnson, werden vernield. Communistische functionarissen trachtten de stakers over te halen weer aan het werk te gaan. Een van hen riep: „Jullie vernielen alles wat de werkers hebben opgebouiwd". Drie ongeschoren jongemannen riepen hem luidkeels in het gezicht: „Wij zjjn de werkers. Wat weet jij van werk af?" De opgewonden menigte haalde de rode vlag van de Brandenburger Poort. Rijdt niet „met dc drank in". MARKTBERICHTEN WOERDEN, 17 Juni. Kaas. Aan voer 268 partijen. Prijzen: le soort 2.12—2.20, 2e soort 2.052.11, extra kwaliteit tot 2.40 per kg. Han del matig. TER AAR, 16 Juni. Groente. Peulen 3.005.90, idem B 2.10 2.90, doppers 3.30—4.20, capdoppers 4.505.30, tuinbonen 2.40—2.70 alles per kg.; kassnijbonen 1.00 1.30, idem stek 7585 cent, waspeen 11 cent per kg., bloemkool 19 cent per stuk, bospeen 25 cent per bo6, Augur ken D 61 cent per kg. VEUR, 16 Juni. Groente. Sla 2.505.50, spinazie 819, andijvie 613, postelein io18, bospeen 2746, tomaten 120—135, tuinbo nen 3237, selderij 24, peter selie 3.50—4.50, bloemkool 19 23, komkommets A 2733, kom kommers B 2228, komkommers C 1823, komkommers krom 34—41.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3