Rode aanval op Korea gestuit Marie aanvaardt opdracht Ook in Bulgarijë meer soepelheid Om het leven der Rosenbergs De rechten van de mens in de Nederlandse wet KAMPEREN Raadslid L. C. Slootjes door het bestuur van K. V* P. geroyeerd Onhandelbaar! Voor overweg wachter vrijspraak en voor stokers straf gevraagd Duitser vangt bot! WOENSDAG 17 JUNI 1953 T>E LEIDSE CO' RANT IERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede offensief mogelijk De toestand aan het front in Korea is niet meer zo kritiek als zij zich gisteren liet aanzien. De geallieerden hebben kans gezien hun nieuwe, te ruggetrokken stellingen, te verstevi gen. In allerijl zijn aanzienlijke ver sterkingen te hulp gekomen om te vens de manschappen af te lossen die zonder pauze de laatste dagen hebben doorgevochten. Het zware geallieerde bombardement heeft de vijand merkbaar geraakt, want de druk is heel wat verminderd. Zuid-Koreaanse troepen zijn er Woensdagmorgen in geslaagd de Noordelijken bij de Vinger-berg kam" in het Oostelijke gedeelte van het centrale front, ongeveer 700 me ter terug te dringen. De communis tische troepen hadden de „Vinger- bergkam" Dinsdag op de Zuidelijken veroverd. In latere berichten van het front wordt er voor gewaarschuwd, dat er twee nieuwe communistische divi sies onderweg waren achter het Oos telijk gedeelte van het centrale front. Geallieerde officieren zeiden, dat er misschien nog een nieuw offensief zal worden ingezet, Dc bestandsbesprekingen Woensdagmorgen hebben voltalli ge delegaties van de Noordelijken en de geallieerden de besprekingen over een wapenstilstandsverdrag hervat. De laatste maal dat de voltallige delegaties bijeen waren was vorige week Woensdag. Sindsdien waren er besprekingen om de stafofficieren gelegenheid te geven de bijzonder heden voor een bestand nader uit te werken. Twintig minuten nadat de bespre kingen waren begonnen, werd de zitting op verzoek van de delegatie der Verenigde Naties voor onbe paalde tijd verdaagd. De besprekingen der stafofficieren begonnen onmiddellijk nadat de vol tallige delegaties hun besprekingen hadden afgebroken. Benelux-ministers- bespreking Gisteren is te Den Haag een Be- neluxconferentie gehouden tussen de minister-presidenten en de minis ters van buitenlandse zaken van de drie Benelux-landen. Er werd na afloop geen medede ling over het besprokene gedaan. Wel werd te kennen gegeven, dat men van Belgische zijde betreurde, dat aan deze vertrouwelijke en in formele besprekingen tevoren rucht baarheid was gegeven. De minister president ar. Drees zei nog, dat de besprekingen in een zeer prettige geest zijn gevoerd. Er werd niet mee gedeeld, of en wanneer een nieuwe conferentie zal worden gehouden. Na vijf dagen van onderhandelen ten einde de steun te krijgen van an dere politieke partijen in de Natio nale Vergadering, heeft de voorma lige premier André Marie er einde lijk in toegestemd te zullen pogen een nieuwe Franse regering te vor- De Nationale Vergadering is voor Donderdag bijeengeroepen voor de ambtsbevestiging. André Marie wil een kabinet van „nationale eenheid" vormen. Vol gens de correspondent te Parijs van de „Daily Telegraph" heeft de Fran se president, Vincent Auriol, onof ficieel doen verstaan, dat hij over weegt voor het geval ook André Marie niet zou slagen zijn functie neer te leggen om zichzelf in de mogelijkheid te stellen een „regering van nationale eenheid" te vormen. De Sovjet-Unie komt sinds enige weken tegemoet aan het Bulgaarse nationale gevoel. De macht van de Sovjet-ambassadeur Bodrof in Sofia, die beschouwd werd als een dicta tor, werd beperkt en de verhoudin gen van het communistische Bul gaarse regiem met de vertegenwoor digers van het Westen zijn soepeler geworden. Dit verklaarde in Wenen een Westers diplomaat uit de Bul gaarse hoofdstad. Bulgarije heeft tevens meer han delsvrijheid gekregen. Het heeft Oostenrijk plotseling een grote hoe veelheid tabak aangeboden in ruil voor staal, iets waarvoor Oostenrijk se handelsdelegaties tevergeefs maan denlang hadden gepleit. In de topleiding van de Bulgaarse communistische partij heerst grote zenuwachtigheid. Premier Cherven- kof, een meedogenloze Stalin-beul, voelt zich niet meer zeker van zijn functie. Een brochure waarin hij de tekortkomingen van de landbouw en de industrie hekelde, werd vier da gen nadat zij verschenen was inge trokken. Het Bulgaarse Politburo vreest, dat het Kremlin de radicale koers van Chervenkof van de hand zal wijzen. Zijn portret is reeds over al verdwenen. Alleen de sympa thieën voor Lenin en Marx worden op het ogenblik nog „veilig" geacht. Julius Rosenberg cn zijn vrouw Ethel, die in de dodencellen van Sing Sing hun terechtstelling verbei den, welke is vastgesteld op Donder dag, hebben gisteren hun handteke ning geplaatst onder een gratiever zoek aan president Eisenhower. De president is de enige die nog hun leven kan redden. Het is de tweede maal dat er een gratieverzoek wordt ingediend. De vorige maal weigerde president Eisenhower het in te willigen. Dat was op 11 Februari. De Poolse regering heeft een stap in deze affaire ondernomen, die door de Amerikaanse regering wordt be schouwd als een impertinentie waar op niet eens zal worden geantwoord. Polen heeft namelijk voorgesteld, het echtpaar op vrije voeten te stel len, waarna Polen asyl zou verle nen. Op de Amerikaanse ambassades in vele landen stromen de verzoeken om clementie binnen. In Parijs heeft hun aantal nu de 500 per dag over schreden. Hongaarse bisschop gedeporteerd De communistische regering in Hongarije heeft mgr. Petery, de bis schop van Vac, gevangen genomen en met onbekende bestemming ge deporteerd. Diens plaats wordt thans ingenomen door de hulpbisschop en vicaris-generaal mgr. V. Kovacs. Naar in Parijs wordt vernomen is de arrestatie van mgr. Petery te wij ten aan zijn weigering zogenaamde progressieve geestelijken op belang rijke posten te benoemen. FRANSE DAKOTA VERONGELUKT Een Dakota van de Franse maat schappij „Aigle Azur" met dertig per sonen aan boord wordt vermist. Het toestel vloog Dinsdag boven een berg achtige streek tussen twee vliegvel den in Laos. (Indo-China). Vliegtuigen van de Franse lucht macht namen Woensdag een wrak waar, vermoedelijk van de Dakota. Het lag ongeveer dertig km. ten Noorden van Pakse in Zuid-Laos, waarheen het toestel op weg was. Men gelooft, dat zich onder de inzittenden 27 passagiers bevinden. Een reddingsploeg is op weg naar het vliegtuigwrak. Bij de Tweede Kamer is ingediend verklaren, dat de onderhavige con- een wetsontwerp tot goedkeuring van 4:- het te Rome op 4 November 1950 on dertekende verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, alsmede van het te Parijs op 20 Maart 1952 on dertekende protocol bij dat verdrag. De ondertekening zo menen de ministers van Justitie, Overzeese Rijksdelen en Buitenlandse Zaken (de heer Luns) betekent een mijl paal in de geschiedenis van de Raad van Europa. Deze conventie is voor de Raad van Europa daarom van zo groot be lang, omdat het de eerste conventie is, welke binnen het -kader van deze organisatie, waarvan 15 Europese landen lid zijn, tot stand kwam, het geen bewijst, dat de deelnemers de handhaving van de rechten op vrij heden van de mens een essentiële voorwaarde achten voor de vrede in de wereld. De rechten, welke door deze con ventie worden beschermd, zijn voor een groot gedeelte overgenomen uit de universele verklaring van de rechten van de mens, welke 18 De cember' 1948 tijdens de derde alge mene vergadering van de V.N. werd aanvaard. De huidige conventie is echter een volledig uitgewerkte. Het eerste belangrijke punt, waar over de regeringen der staten-leden zich nader moeten uitspreken, be treft de aanvaarding van het z.g. in dividuele klacht recht. De regering meent deze verklaring niet te moeten afleggen. Op de in de conventie gegarandeer de rechten zal men zich in Neder land voor de nationale rechter kun nen beroepen. Dit geeft in ons land een voldoende waarborg. Een volgend belangrijk punt be treft de erkenning van het hof voor de rechten van de mens. Gezien de waarde, welke aan een zodanig hof als onafhankelijk rech terlijk college moet worden toege kend, is de regering van mening, dat tot erkenning van de jurisdictie van dit hof dient te worden over gegaan. Tenslotte worden nog besproken de bepalingen dat iedere staat door middel van een kennisgeving kan ventie ook van toepassing is voor alle, of één der gebieden voor welker buitenlandse betrekkingen hij ver antwoordelijk is. De regering is van mening, dat in dezen een onderscheid moet worden gemaakt tussen Suri name en de Nederlandse Antillen enerzijds en Nieuw Guinea ander zijds. De inhoud van het verdrag. De door de conventie beschermde rechten en vrijheden zijn de volgende: 1. Recht op het leven; 2. Bescherming tegen onmenselijke behandeling; 3. Bescherming tegen slavernij; 4. Recht op vrijheid en bescher ming; 5. Recht op rechtvaardig vonnis; 6. Bescherming tegen de terugwer kende kracht van een strafwet; 7. Recht op bescherming van het privé-leven; 8. Vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst; 9. Vrijheid van meningsuiting; 10. De vrijheid van vereniging en vergadering; 11. Het recht op huwelijk; 12. Recht op effectieve hulp. Voor de naleving van de conventie worden ingesteld: a. Een Europese commissie voor de rechten van de mens; b. Een Europees hof voor de rech ten van de mens. In het additioneel protocol worden nog geregeld: 1. het recht op eigen dom; 2. het recht op opvoeding en onderwijs; 3. het recht op politieke vrijheid. Oriëntatie-reis van minister Luns Mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond om half tien per KLM-vliegtuig naar de Oost vertrokken. „Ik zal wegblijven, tot ongeveer 23 Juli." aldus de minister voor zijn vertrek op Schiphol „en hoop in de tussentijd bezoeken te brengen aan Rangoon in Birma, Bangkok in Thai land, Singapore dit alles op de heenreis waarna ik op de terug reis nog enkele dagen de gast zal zijn van de regeringen van India en Pakistan. Het hoofddoel van mijn reis is echter een bezoek aan Djakar ta en aan Australië." De minister noemde zijn tocht een oriëntatiereis en sprak er zijn vol doening over uit, thans in Indonesië gelegenheid te krijgen en besprekin gen te voeren met de Indonesische regeringsautoriteiten. Gezien het grote belang, dat Ne derland vooral in economisch op zicht nog steeds aan Indië bindt, zou ik mijii bezoek aan Djakarta het hoogtepunt willen noemen. In Au stralië hoop ik met de regering al daar besprekingen op technisch ni veau over verschillende onderwer pen te hebben. Ja, ook over Nieuw Guinea, doch dan zullen wij speciaal bestuursaangelegenheden, economi sche- en culturele kwesties onder de loupe nemen." Met nadruk betoogde de minister vervolgens: „Er zal geen verdrag, noch van politieke, noch van mili taire aard tussen Australië en Ne derland over Nieuw Guinea worden gesloten. Het is evenmin juist, dat Nederland aansluiting zoekt bij het Anzus-pact (Australië. Nieuw Zee land, United States)." Bij het vertrek van de minister heeft de algemeen vertegenwoordi ger van de Republiek Zuid Molukken in Nederland, mr, Nikijuluw, tot de minister een telegram gericht, waar in wordt verzocht, dat te Djakarta de rechtspositie zal worden bespro ken van de republiek Zuid Moluk ken als gelijkgerechtigde partner in unieverband. Voorts, om aan de In donesische autoriteiten vrijlating te verzoeken van door de republiek In donesië gevangen genomen autori teiten en burgers van de republiek Zuid Molukken. OP VERLOPEN PAS NAAR BELGIë. Er is grote verwarring ontstaan, zo ae.elt de A.N.W.B. mede, door re cente geruchten dat men voor rei zen naar België en Duitsland, ook op collectief paspoort, in het bezit zou moeten zijn van een geldig paspoort of een bev/ijs van Nederlanderschap. Dit is alleen juist voorzover het Duitsland betreft. Voor België ligt de toestand an-, ders. Nederlandse staatsburgers kun nen ook nu nog België binnen reizen met een bewijs van Nederlanderschap of met een paspoort, dat niet langer dan vijf jaar verlopen mag zijn. Deze documenten zijn voor België vol doende,, zodat het collectief paspoort hierdoor overbodig is geworden en dan ook sinds 1 Juni jl. voor Bel gië niet meer wórdt afgegeven. Werkbezoek van Koningin aan Overijssel II. M. de koningin zal op 1 Juli a.s. een werkbezoek brengen aan de Noord-West hoek van de provincie Overijssel. Hierbij zall de koningin o.m. een bezoek brengen aan Wanneperveen, Vollenhove, Blokzijl, Steenwijker- wold, Steenwijk cn Giethoorn. Van Blokzijl uit zal H. M. per boot een bezoek brengen aan het nieuw ge stichte dorp Scheerwolde. Te Giet hoorn, waar per punter, het plaatse lijke vervoermiddel, gevaren zal worden, zullen op een boerderij de tien winnaars van een door de rent meester van de staatsdomeinen geor ganiseerde wedstrijd voor tuinaanleg op de tot de staatsdomeinen beho rende boerderijen, aan de landsvrou we worden voorgesteld. WAAR IS MIJN PAK Dezer dagen heeft de politie in de omgeving van de Paramaribostraat te Amsterdam de hand gelegd op 'n 36-jarige stucadoor, J. K. B., nadat hij door voorbijgangers op het ge roep van „houd de dief", in zijn vlucht per fiets was gestuit. Hij had zojuist 25 gestolen uit een huis, dat hij door een openstaande deur was binnengedrongen, en was door de thuiskomende bewoonster verrast. Bij onderzoek bleek, dat B. zich de laatste tijd, verkleed als schilder, aan tal'van insluipingen, voorname lijk in de Haarlemmermeerbuurt, had schuldig gemaakt en bij die ge legenheden in hoofdzaak kleren had ontvreemd, welke hij op de zolders aantrof. Veel van deze kleren heeft de politie teruggevonden via een 69- jarige opkoper, H. B.. die eveneens in arrest is gesteld. De kleding be vindt zich aan het hoofdbureau. Naar de eigenaars wordt gezocht. op Hoorns trottoir Een Hoornse straatmuzikant kreeg enige tijd geleden van de gemeente bericht, dat zijn huis onbewoonbaar verklaard was en deswege door hem verlaten diende te worden. De man kreeg van de gemeente een ander huis toegewezen, maar toen hij daar met zijn gezin,, bestaande uit vrouw en twee kleine kinderen, in wilde trekken, weigerde de eigenaresse hem als huurder te accepteren. De man wilde toch graag een dak boven het hoofd hebben en brak daarom 's nacht in en vestigde zich in de aan hem toegewezen woning, maar de volgende dag stond een deurwaarder met enige assistenten voor de deur, die hem weer op straat zette. Ten einde raad heeft de man op een der Hoornse trottoirs een kam- peertent opgeslagen, waar hij nu reeds een week met zijn gezin in leeft, in afwachting van de stappen, die de gemeente voor hem zal gaan ondernemen. De Dordtse sigarenwinkeliers hebben het plan opgevat ter gelegen heid van Vaderdag de ouden van da gen sigaren aan te bieden. Aan deze aanbieding gaat een feestelijke op tocht door de stad vooraf. ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouderszetel thans op wankele bodem Het bestuur van de plaatselijke af deling van de K.V.P. te Alphen aan den Rijn heeft de heer L. C. Sloot jes, die met voorkeurstemmen tot lid van de gemeenteraad werd ge kozen, als lid van de partij geroyeerd De heer Slootjes heeft zich voor de groslijststemming schriftelijk ver bonden genoegen te zullen nemen met de plaats, welke hem door de leden van de partij bij de groslijst- stemming zou worden toegekend en verklaarde geen actie te zullen on dernemen om, mocht hij geen ver kiesbare plaats op de groslijst ver- wervep, toch tot lid van de raad te worden gekozen. De Alphense K.V.P. had vier ze tels in de raad. Het bestuur advi seerde de heer Slootjes op de vierde, dus op een verkiesbare plaats. De leden van de kiesvereniging hebben hem evenwel bij de groslijststem ming op de 10de plaats teruggedre ven. Op de vierde plaats kwam toen te staan de heer Th. W. J. Verhoef, een candidaat uit de agrarische kringen, van wie in brede kring gro- Blijkens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het formaat van het Staatsblad zijn zeer vele leden van dit hoge college van oordeel, da+ het nieuwe formaat van het Staatsblad geen voordeel, doch enkel nadelen met zich medebrengt. Het nieuwe formaat is niet gemakkelijk hanteer baar. Het naslaan wordt door de nieuwe vorm niet vereenvoudigd; een bepaalde wet kan men niet ge makkelijk uit een bundel lichten. Mocht dit nieuwe formaat gehand haafd worden, dan zou toezending in een stevige omslag zeer op prijs gesteld worden. 136 KOREA-VRIJWILLIGERS TERUG IN HET VADERLAND Met de D-trein uit Parijs zijn gis termiddag 136 Korea-vrijwilligers van bet Nederlandse Detachement bij de troepen van de Verenigde Na ties op het station te Roosendaal ge arriveerd. Hun terugkeer in het vaderland, na een jaar actieve dienst aan het front, kreeg een feestelijk karakter door de vrolijke muziek, die de ka pel van de Limburgse Jagers onder de stationskap liet weerklinken en door het luide applaus, waarmee het internationale publiek van de D- trein afscheid nam van de jongens. De vrijwilligers hadden de gebrui kelijke reis tot Marseille gemaakt op een Frans troepentransportschip en waren, eenmaal in Frankrijk gear riveerd, weer even gul onthaald als de vorige contingenten repatrianten. In de „Engelbrecht van Nassau- kazerne" volgde in de namiddag de officiële verwelkoming door kolonel W. Lagaune, die de minister van oor log en de chef van de generale staf vertegenwoordigde en majoor W. Erdman, die namens Prins Bern- hard aanwezig was. DE BESLISSENDE WEEGSCHAAL Voor de Arnhemse rechtbank moest zich gisteren een jongeman verant woorden, die verschillende kloosters opgelicht had, door te verklaren, dat hij een priesterstudent was, die tij delijk in geldverlegenheid geraakt Nu was verdachte enige jaren priesterstudent geweest, maar na het onderbreken van zijn studies volko men mislukt in de maatschappij. Toen hij de oplichtingen pleegde, was hij volkomen aan de bedelstaf ge raakt en de gelden dienden dan ook ter leniging van de allereerste le vensbehoeften. Dit voerde de verde diger als verzachtende omstandigheid aan, toen de officier 10 maanden had geëist, waarvan 4 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De uit spraak volgt over 14 dagen. Vrijspraak werd door de proc. gen. van de Amsterdamse rechtbank ge vraagd voor de 30-jar. Amersfoortse overwegwachter, die er van beschul digd werd het verkeer in gevaar te hebben gebracht door op een onge legen tijdstip de spoorwegbomen te sluiten. De kroongetuige, een chauffeur, die onder de bomen bekneld was ge raakt, legde een verklaring af, die in strijd was met een vroeger afgelegde lezing van het geval. De proc. gen. ging na. in hoeverre de fout gemaakt kon zijn en kwam tot de ontdekking, dat de technische mogelijkheid zeer gering was; hy vroeg vrijspraak, waar de verdediger zich natuurlijk vlot bij aansloot. Wie stal het geld? Moeilijker was het geval, dat het Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad kreeg te behandelen en dat een er fenis is uit de na-oorlogse tijd. De Bijzondere Griffie te Amsterdam had toen een aantal waardevoorwerpen van een vermoorde Joodse familie onder haar berusting gekregen en hiervan was een enveloppe, inhou dende 7.900,vermist. Een toen malige ambtenaar bij deze Bijzon dere Griffie werd van de verduiste ring verdacht, maar de officier meende gisteren geen vonnis te kun nen wijzen, daar het wettig en over tuigend bewijs ontbrak. Wel koes terde hij verdenking tegen de amb tenaar, die kort na de ontdekking ge arresteerd, weer vrijgelaten en han gende het onderzoek geschorst is, maar hij kon het benodigde bewijs materiaal niet op tafel brengen. De ambtenaar bleef bij zijn bewering, dat het geld nooit bij de Bijz. Griffie gedeponeerd is. Het Hof zal 30 Juni a.s. uitspraak doen. Minder ingewikkeld was de zaak tegen een 49-jarige ambtenaar uit Hulst, due 11.000,verduisterd had uit de gemeentekas van Hulst. De man heeft een mislukt leven achter de rug en poogde zich door verduisteringen maatschappelijk overeind te houden. Daar hij be heerder was van 3 kassen speelde hij dat 20 jaren lang klaar. Toen aan deze functies een einde kwam kon hij zijn falsificatie, niet meer verber gen; hij nam 11.000,uit de ge meentekas, waarmede hij de andere tekorten aanzuiverde, waarnr hij zich bij de politie meldde. Er werd twee jaar net aftrek van preven tief geëist; uitspraak eveneens op 30 Juni. Voor de Rotterdamse Rechtbank stond gisteren een Duitser, die de Staat der Nederlanden gedaagd had, omdat deze zijn bootje in beslagge nomen had en hemzelf aangehouden, daar het Amtsgericht van Hamburg zijn aanhouding verzocht had in ver band met oplichtingen, toogde, dat er geen uitleveringsover- De rechtsman van de uitdager be toogde, dat er gen litleveringsover- eenkomst tussen Nederland en Duits land meer bestaat, daar het oude ver vallen is door de oorlog en de on voorwaardelijke overgave van Duits land. De landsadvocaat meende ech ter dat er gewacht moest worden met de aankomst van het dossier be treffende de uitdager, dat momenteel onderweg is. De rechtbank had vol gens hem in deze zaak geen bevoegd heid de door de wet voorgeschreven rechtsgang te doorkruisen. De recht bank zal op 22 Juni zijn mening ken baar maken. Drie clandenstiene distilleerders verschenen gisteren in hoger beroep tegen vonnissen van 4,10 en 10 maan den. Deze clandestiene stokers, een vader en twee zoons hadden ge durende 1 jaar 5.000 tot 7.200 li ter gestookt. De rechtbank zag geen aanleiding om de vonnissen te wij zigen en de officier eiste bevesti ging. Tegen de zoons die nog be schuldigd werden gedurende twee maanden langs een clandestiene lei ding gas betrokken te hebben, wer den in een aparte zitting 2 maanden geëist. De rechtbank zal op 30 Juni vonnis wijzen. HIJ WILDE ER EEN SLAATJE UIT SLAAN. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen de ambtenaar van Economische Zaken M. F. H. uit Wassenaar een jaar ge vangenisstraf voor het aannemen van een gift van 1000 van een im porteur van schrijf machine**. Deze gift zou hij ontvangen hebben om dat hij invloed zou kunnen uitoefe nen op het verdeelschema van de import. Bovendien zou verd. een radio en een koelkast ten geschen ke hebben gekregen of tegen gere-j duceerde prijs hebben ontvangen' van een andere importeur, omdat hij i op een importtoewijzing van deze j importeur „niet geïmpregneerde te- j legraafpalen" had veranderd in „wel geïmpregneerde". Verd. ontkende, waarna de im porteur van schrijfmachines aL ge tuige werd gehoord. Deze verklaar de dat hij verd. 1000 had gegeven omdat verd. in moeilijke huiselijke omstandigheden verkeerde. Er was een ziek kind en H. zou zijn studies in het buitenland kunnen voortzet ten. Getuige zei niet de opzet heb ben gehad H. te verleiden. De importeur van telegraafpalen gaf toe de radio en de ijskast gele verd te hebben, maar hij deed deze dingen wel vaker goedkoop van de hand. In het eerste geval achtte de of ficier van Justitie min of meer op lichting aanwezig, daar verd.'s in vloed op het verdeelschema prac- tisch nihil was. De officier was van mening, dat zelden zo'n duidelijk geval voorgekomen was, waarbij bleek, dat een ambtenaar er op uit was om voordeel te trekken uit het contact met het bedrijfsleven. Uit spraak 30 Juni. te verwachtingen als raadslid wer den gekoesterd. Ondanks de door de heer Slootjes getekende verklaring heeft hij niet alleen goedgevonden, dat door an deren actie voor zijn verkiezing tot raadslid werd gevoerd, doch heeft ook zelf hieraan deelgenomen. Nu moet hierbij worden aangete kend, dat vanwege de tijdens de laatste vier jaren enkele malen plaats gehad hebbende contributieverho ging van de K.V.P. vele arbeiders zich genoodzaakt hebben gezien om als lid van de partij te bedanken. Weliswaar werd het laatste jaar de mogelijkheid geschapen om de con tributie wekelijks te voldoen, doch dit ging niet gepaard met een her nieuwde actie om de verloren leden weer terug te winnen. Althans een algemene actie daartoe vond niet plaats. En de heer Slootjes vond blijkbaar juist in die kringen zijn grote aanhang, al mag hij nu juist weer niet gezien worden als een uit gesproken candidaat voor de arbei ders, voor wie de heer A. F. Ruijsse- naars op de 2de plaats op de gros lijst gekozen werd. Het is begrijpe lijk, dat toen de groslijststemming waarvan uitsluitend leden van de partij mogen deelnemen, had uitge wezen, dat de heer Slootjes, niet al leen niet een verkiesbare plaats had verworven, doch zelfs heel sterk naar achteren is gedrongen, dit bij be doelde groep een grote teleurstel ling heeft verwekt en een sterke re actie uitgelokt, met als gevolg, dat zij bij de verkiezing van de leden van de gemeenteraad alles op alles hebben gezet om hun man in de raad terug te krijgen en dit wel met groot succes, want hij kreeg 578 stemmen op zich verenigd, hetgeen ruim de lijst-kiesdeler is. De carriere van de heer Slootjes als raadslid begon acht jaar geleden, toen hij met een eigen groep, de on af hankelij ken, samen met de heren Bons en Koren, deel nam aan de ge meenteraadsverkiezing en alszoda- nig ook een zetel heeft verworven. Kort voor de daaropvolgende ge meenteraadsverkiezing was evenwel tussen hem en het hetzelfde K.V.P.- bestuur een overeenstemming be reikt. Thans echter is hij, zoals gezegd, op de 10de, niet verkiesbare plaats op de groslijst gekomen, hetgeen oorzaak is geworden van gemelde voor hem met succes bekroonde actie. Enige tijd na de gehouden ge meenteraadsverkiezing heeft het par tij-bestuur hem schriftelijk gewezen op zijn ere-woord getekende verkla ring, en hem verzocht zijn raadsze- tel prijs te geven, ten gunste van de heer Verhoef. Zowel aan de gemeen te als aan het pl. partijbestuur heeft hij evenwel verklaard zijn zetel te zullen aanvaarden. De heer Slootjes meent, dat hij de wil van de kiezers maar niet zonder meer kan negeren. De vraag, of hij zijn vrijwillig en op ere-woord gegeven verklaring wel zonder meer terzijde kan stel len, is evenwel hiermede niet beant woord. Hoe 't ook zij, het partij bestuur heeft zich door deze volhardende houding van de heer Slootjes ge noodzaakt gezien hem als lid van de K.V.P. te royeren. In hoevere dit in de praktijk, me de met het oog op de a.s. wethou dersverkiezingen, door de K.V.P. na delig zal blijken, dient te worden afgewacht. Was de K.V.P. tot nu toe na de Ch. en de A.R. de grootste par tij, door het afscheiden van de heer Slootjés van de K.V.P. is zij gekomen op 3 zetels en mede doordat de P. v.d.A. bij de laatste verkiezingen één zetel heeft gewonnen en op 4 is gekomen is deze ontwikkeling zeer ongunstig. Van de drie wethouders- zetels bezette de K.V.P. in de per soon van de heer C. M. Deerenberg, er één.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2