Vormreis van mgr. J. P. Huibers door het dekenaat Alphen a.d. Rijn Kurt Carlsen tussen de Noordwijkse redders Het Historisch Museum te Alphen werd Zaterdagmiddag geopend Bromfietsende Bollenstrekers werden bedolven onder strafpunten MAANDAG 15 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Voor het toedienen van het H. Vormsel in het dekenaat Alphen aan den Rijn is Z.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Zon dagmiddag aldaar aangekomen. De Bisschop heeft zijn intrek genomen in de dekenale pastorie, van waar uit mgr. de parochies zal bezoeken, volgens het rooster, in Sursum Cor- da vermeld, voor het toedienen van het H. Vormsel aan de kinderen. De volwassenen van deze parochies ont vingen het H. Vormsel Zondag avond in de parochiekerk van de H. Bonifacius te Alphen aan den Rijn, waar des middags dit Sacrament aan een 400-tal kinderen werd toege diend. Peter cn Meter waren voor de kinderen de heer en mevr. B. Rombouts—v .d. Lubbe en voor de volwassenen de heer en mevr. BreukelSchavemaker. Omstreeks vier uur arriveerde mgr. Huibers Op het plein voor de R.K. kerk, waar hij werd begroet door deken L. H. M. Nieuwenhui- zen en de parochie-kapelaans F. C, Verheul en L. M. G. Biemans. Voorafgegaan door bruidjes schreed j mgr., de vele aanwezigen vriende. i lijk groetend, döor een haag, ge-1 vormd door de verkenners en de gidsen, naar de R.K. pastorie, om even later langs dezelfde weg zich naar de kerk te begeven voor het i toedienen van het H. Vormsel aan de Alphense jeugd. Na het H. Vormsel aan de volwas- senen te hebben toegediend, wees j mgr. Huibers op het doel en wezen l van de K.A. en op de taak van haar j leden tot verlichting van de arbeid van de priesters. Mgr. schetste de onmetelijke lief de van God, Die ons lang voor wij geboren waren heeft gekozen om Zijn Huis te bevolken. Wat zijn .wij buitengewoon bevoorrecht om Hem i te mogen kennen, te ontvangen Zijn j Geest. Hij is en komt bij ons met Zijn bijzondere liefde en kracht in het H. Vormsel. Hij geeft ons het teken van de Verlossing en verkiest ons uit om altijd met Hem te zijn. Wij zijn kinderen van God. Gesterkt door de genade van de H. Geest, moeten we onze bevoorrechte positie tonen door Gods geboden in onder worpenheid te onderhouden, trouw en volgzaam. Het is een van onze plichten, aldus de bisschop om uit ONZE JONGSTE LEZER liefde voor anderen apostel te zijn. Mgr. toonde zich vehreugd, dat zo veel leden en toekomstige leden van de K.A. van dit dekenaat aanwezig waren, om hen een aansporing te kunnen meegeven. De K.A. is opsto- laat, dat steunt op de liefde van Christus, van mensen die zich geor ganiseerd verbinden, onder leiding van de geestelijkheid, de steun van de priesters te zijn. Van de priesters wordt veel gevraagd. Hun aantal is. niet in overeenstemming met het zeer Omvangrijke werk. De K.A. vindt zegenrijk werk om de pries ters bij te staan daar, waar hun krachten tekort schieten. Mgr. sprak de wens uit, dat zeer velen aan het verdienstelijk K.A.- werk zouden deelnemen. OP HET NIPPERTJE GERED Zaterdagmiddag is de 2-jarige Pee trus Tol, die in een onbewaakt ogen blik uit het ouderlijk huis Rozenstf. 27 was weggelopen, in de Aar ge vallen. Een 3^-jarig broertje vertel de het voorval thuis, waarop de 19- - jarige zus Johanna te hulp snelde en de drenkeling, die reeds het be wustzijn had verloren, op het droge' bracht. Mevr. Vonk en de heer v. d. Stouwe gelukte het na lange tijd toepassen van kunstmatige ademha ling, de levensgeesten weer op te wekken. Ook dr. J. v. Eek verleende hulp. Optocht. Ter gelegenheid van de Nationale Speeltuindag maakten honderden kinderen van de onder scheidene Alphense speeltuinen, met muzikale medewerking van „Arti" en „Crescendo" een, deels gecostu- meerde, optocht door de gemeente. Het was een fleurig geheel, dat veel belangstelling trok. Het défilé werd door burgemeester en wethouders op het bordes van het raadhuis gade geslagen. DE KAAG Noordwijks gezin heeft slechte vacantie Gehuurd motorjacht brandde ui Op de Kagerplassen is gistermid dag het motorjacht „My House" uit Oude-Wetering na een ontploffing in brand geraakt en volkomen door het vuur verteerd. De brand ontstond bij het tanken aan de steiger van Van Lent in De Kaag. Na de ontploffing koppelde de heer v. Lent ogenblikkelijk de pomp- slang af en wierp deze in het water. Hij liep hierbij ernstige brandwon den op en moest zich direct ond^ medische behandeling stellen. Het motorjacht, dat geheel uit brandde was gehuurd door een gezin uit Noordwijk. Deze huurder was niet verzekerd. Over de oorzaak van de ontploffing kon men nog geen mede delingen verstrekken. ZOETER WO UDE LEIDERDORP DE 5e JAARIJKSE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING VAN DE K.A.B. Zaterdagavond sprak voorz. God- dijn een inleidend woord tot de ge nodigden bij de opening van het jaar lijkse huis vlij ttentoonstelling in het parochiehuis. Bij dit eerste lustrum meende hij te mogeni vertrouwen dat dit mooie werk enige vaste vormen begon aan te nemen, wat voor ande ren een aansporing kan zijn in de toekomst hieraan ook te gaan mede werken. Hij dankte burgemeester Smeets en verzocht hem deze ten toonstelling te willen openen. De burgemeester zeide veel be- Na de doop van de nieuwe motor reddingboot te Noordwijk, vraarover wij Zaterdag reeds schreven, bekeek Kurt Carlsen de nieuwste vindingen op het gebied van het reddingswerk. Natuurlijk moest hij even tussen de mannen van de Noordwijkse red dingsploeg gaan staan voor het ma ken van een plaatje. Aan het slot van de plechtigheid heeft burgemeester v. Berckel nog een toespraak gehouden, waarin hii de schenker van de boot, de heer v. Leer, de meest perfecte St. Nicolaas noemde, hoewel hij zijn cadeau mid den in de zomer had aangeboden. Spr. herinnerde er aan, dat de laat ste roeireddingboot nu aan de Noord zeekust verdwenen is en dat de „Kurt Carlsen" meer zekerheid geeft aan de moeders en vrouwen, die hun zonen en echtgenoten voor het ge vaarlijke werk in de branding af staan. De heren L.' Haasnoot en K. foto Nic. v. d. Horst. Verloop mochten een onderscheiding in ontvangst nemen van de N.Z.H. R.M., terwijl de mannen, die de paarden thans vervangen door een tractor leidden eveneens de dank van het reddingwezen mochten ont vangen. Jan van der Niet, die ook op de nieuwe boot het commando zal voe ren, vertolkte de dank van de Noordwijkse reddingsploeg voor het prachtige geschenk. langstelling te hebben voor hetgeen hier gepresteerd was, omdat er voor de besteding van de vrije tijd grote zorgen gemaakt worden, Van een huisvlijttentoonstelling moet er dus een goed invloed kunnen uitgaan. De besteding van de vrije tijd noemde hij een van de moeilijkste problemen en hoopte, dat het stre ven van het bestuur ook door ande ren zal worden overgenomen. Met de beste wensen bij dit eerste lustrum en de hoop op het welslagen ver klaarde de burgemeester de tentoon stelling voor geopend. Onder de vrolijke muziek van mevr. Wand met haar gezelschap werd de eerste rondgang gemaakt langs de keurige stands van fijne handwerken, schilder- en tekenwerk, houtsnijwerk en smeedkunst. Meer dan ooit stond Zaterdagmid-1 Van rechts naar links: weth. A. J. dag d© Rijnkade te Alphen aan den Dekker, vOOrz. van de Vereniging Rijn in het teken van de belangstel- en van de Stichting met mevr. Dek- Hansje Hammink uit Wassenaar, wordt, is reeds een trouwe vriend wordte is reeds een trouwe vriend van ons blad. Hij heeft weliswaar het alphabet nog niet onder de knie, maar de plaatjes van „In het zingen de nijlpaard' behoren tot zijn dage lijkse genoegens. ling. Vier vlaggen wapperden aan masten voor het pand Rijnkade nr. 11. Het betrof het Historisch Museum voor Alphen aan den Rijn en omge ving, dat Zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling uit kringen van historici, archivarissen, gemeente besturen en beschermers van monu menten, door burgemeester Ed. C. Witschey werd geopend. Tevoren vond om 3.30 uur in het raadhuis een bijeenkomst plaats van genodigden en leden van de H. V. en van de Stichting „Oud Alphen". Onder hen bevonden zich o.m. de burgemeesters van Zwammerdam en Woubrugge, de heren C. van Dobben de Bruijn en J. C. v. Wage- ningen, de heer E. J. C. de Veer, vice-voorz. van de Zuid-Hollandse Vereniging „Ons Voorgeslacht" Rotterdam, de heer G. C. Helbers, dir. van het Stedelijk Museum „Ca- tharijne Gasthuis" te Gouda, die te vens inspecteur is van de kunstbe scherming te Gouda en omgeving, de heer A. R. v. d. Putte namens „Die Goude", de heer Jansen namens de Hist, kring Zoetermeer, de heer C. Roodenburg, consul Ned. Geneologi- sche vereniging, dr. J. Taal, gemeen te-archivaris te Gouda, de heer C. Eggink namens de Archeologische werkgemeenschap Westelijk Neder land, wethouders en raadsleden van Alphen aan den Rijn. Levenskracht Het is vandaag feest voor ons en dit is een dag, die wij met gulden letter in onze annalen wensen aan te tekenen, aldus vindt weth. A. J. Dekker als voorz. van de Hist. Ver. zijn welkomstwoord aan. Wie had op 5 Febr. 1948, toen on ze vereniging het levenslicht aan schouwde en min of meer als een couveuse-kindje werd gebakerd, dur ven dromen, dat haar levensgeesten, ker, burgemeester Ed. C. Witschey, de heer G. Nijman, penningm. van de Stichting, de heer Boot bestuurslid van de Stichting en mevr. Witschey. (Foto: Lux). van zodanige kracht zouden zijn, dat zij reeds in het eerste lustrum jaar een eigen behuizing zou bezit ten. Het is over het algemeen geno men slechts een bescheiden aantal mensen, die belangstelling aan de dag leggen voor de historie van de plaats hunner inwoning en de streek van hun geboorte. Hoeveel oude door een levende ambachtskunst met geduld en toewijding vervaar digde gebruiksvoorwerpen zou den door zorgvuldige bewaring en verzorging voor het nageslacht ver gaard gebleven zijn, als de spreken de getuigen van een zijner voorge slacht, dat voor Alphen en omgeving zijn krachten besteedde en zich een bestaan gewon. In dit verband herinnerde spr. aan het verdienstelijk werk van wijlen de heer W. M. C. Regt, die veel heeft vergaard en bewaard, maar die he laas alléén stond. Dat hij ons een discipel heeft nagelaten (in de heer J. W. v. Zwieten) dié thans als ar chivaris van de Hist. Ver. fungeert stemt ons tot grote dankbaarheid, aldus spr.,, die vervolgens een uit voerig overzicht gaf van de werk zaamheid van de ver. middels le zingen met lichtbeelden, excursies enz. om tenslotte vast te stellen dat aldus handelend, de belangstelling voor dit werk gestadig groeide eh het ledental thans ruim 130 be draagt. Uiteraard is dit niet voldoen de en de vereniging stelt zich een vijf honderdtal als een ideaal, dat toch binnen de grenzen der moge lijkheid moet liggen. Spr. deed een beroep op ieders medewerking om samen dit prach tige begin uit te bouwen tot een mo nument, dat niet alleen in de Rijn streek, maar ook ver daar buiten Zich een naam verwerft. Burgemeester sprak Burgemeester Ed. C. Witschey bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan aan de bestu ren van de Hist. Ver. voor Alphen a. d. Rijn en omgeving en de Stich ting „Oud-Alphen" en achtte ook de gemeente gelukkig met de verwe zenlijking van dit ideaal, dat gees telijke en culturele waarden heeft. Spr. wenste dat dit museum zal blij ken te zijn een bron waar velen la fenis zullen ontvangen in culutreel opzicht. De burgemeester deed een beroep op alle ingezetenen, die iets hebben, wat ze misschien wel aardig vinden om zelf te houden, maar wat een kostelijke aanvulling zou zijn voor de verzameling van het museum waar velen kunnen genieten, om goederen daarvoor af te staan. Spr. uitte zijn dankbaarheid dat particulier initiatief dit grote werk ter hand heeft genomen en geleid heeft tot deze grote dag. Hierna begaven de aanwezigen zich te voet via de Pieter Doelmanstraat en de oude Alphense brug naar het pand van ouds „Rhijn en Pruisoord'' geheten. Onderwijl arriveerden daar per versierde roeiboot dames en he ren in Biedermeier costuum. Jonker Menno Beek maakte een proclamatie op „zegel" bekend en Jonker Cees Jongeleen, las de oorkonde voor. Joffer Lies Dekker bood hierna een groot „gouden" sleutel op een kus sen aan, waarmee burgemeester Wit schey op symbolische wijze de deur van deze „veste" opende. Nadat de voorz. van de Hist. Ver. een driewerf hoera uitriep op het museum, begaven de genodigden zich naar de diverse zalen, ter be zichtiging van de expositie. Hier werd nog het woord gevoerd door de heer G. C. Helbers, inspec teur van kunstbescherming in dit gewest en noemde het een gelukkige daad van de H. V. om het pand Rijn kade nr. 11 in bezit te nemen en voor dit doel te bestemmen. Dit pand da teert uit de jaren 1650 en heeft in 1780 een nieuwe gevel gekregen welke het bouwwerk is van de be kende Italiaanse bouwkundige Andi Giudici, een werk dat het behoud alleszins waard is. Ook was spr. vol lof over de inrichting, die als een bescheiden begin zeker geslaagd is. Het museum is dagelijks behal ve des Zondags) geopend van 2 5.30 en van 710 uur. Hengelwedstrijden. De henge laarsver. „Ons Genoegen" te Alphen d. d. Rijn hield Zaterdag en Zondag hengelwedstrijden in het Aarkanaal nabij Ter Aar. De belangstelling biervoor was groot en de vangsten óp beide dagen kwamen ver boven de gestelde vehwachtingen uit. De uitslag luidt als volgt: 1. A. C. v. d. Hoek 14 stuks, 2. Ph. Stapper 10, 3. J. Bloos Jr. 9, 4. W. Reumerman 9, 5v L. Houweling 9, 6. J. Bloos Sr. 9, 7. C. Kom 7, 8. L. Hogenes 7, 9. M. Piepenbrink 6, 10. D .van Leeuwen 6, 11. L. Vonk 6, 12. H. Binnenkamp 5. De jury, die voor de moeilijke taak stond ini de verscheidenheid van in zendingen de prijzen toe te kennen, if als uitslag: Voor teken en schilderwerk 2 eer ste prijzen: 1. aan Henk Hein en 1 aan C. van Tienen. Voor hout- en smeewerk heïen: 1. Kees Bakker, 2. J. v. Westen, 3. J. Veger, 4. W. v. Haasteren en 5. P. Zwanenburg. Voor fijn handwerken dames: 1. mevr. Schemkes, 2. Corry van Velsen, 3. mevr. Vervoorn en 4. mej. van Beers. Diverse voor jongens en meisjes tot 16 jaar: 1. P. v. Bergen Henegou wen, 2. Willy van der Werf en 3. Ans Knauf, terwijl als beste groep aan de kabouters de wisselbeker werd toegekend. Ter opluistering verzorgden de Kath. Actie een boekenstand met de grote verscheidenheid van de in uit gaaf zijnde brochures, terwijl in de kleine zaal ter afwisseling enige films werden vertoond. Gisteravond bij het einde dankte de voorz. allen, die op welke wijze dan ook hadden medegewerkt om de tentoonstelling te doen slagen en sprak daarbij de wens uit dat het welslagen een stimulans mocht zijn voor velen om ook volgend jaar als deelnemer aanwezig te zijn. Door pastoor v. Leeuwen werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt en ten slotte de namen be kend gemaakt van de 4 poppen, waar van de juiste naam geraden moest worden. Deze waren: 1. Madeleine, 2. Jozefine, 3. Isedoor en nó. 4 Lucia. Al spoedig werd het bekend dat niemand een der juiste namen gera den had. Geitenkeuring Zaterdag was voor de geitenhouders van Zoeter' woude en Leiderdorp een bijzondere dag. Niet minder dan 47 geiten en 2 bokken van verschillende leeftijden werden per schuit en per as aange voerd naar het terrein bij café „Ik leer nog" aan de Hoge Rijndijk, om deze te brengen onder het critische van de Rijks-landbouwconsulent, de heer ir. Verhoeven met zijn assi stent, de heer De Jong, beiden uit 's-Gravenhage, voor de jaarlijkse keuring. Dat dit met zorg en de no dige kennis werd verricht, werd wel bewezen met de schriftelijke rappor ten welke van elk exemplaar wer den verstrekt, waarin niet alleen de goede, maar ook de minder goede eigenschappen van elk dier werden medegedeeld. Terwijl mondeling nog verschillende raadgevingen werden gegeven om tot verbetering te ke rnen. De toegekende prijzen: De wit on gehoornde lammeren: 1. C. Zaal, 2. Jac Hogervorst 3. W, Hogervorst, 4 en 5. A Boer, 6. W. de Dubbelen. Wit gehoornde lammeren: 1. A. Balkenende. Eén jarig wit ongehoornde lamme ren: 1. C. Engel, 2. W. Hogervorst, 3. W. de Dubbelen. Twee jarige wit ongehoornde gei ten: 1. Ch. van Mil, 2. A. Balkenende. Drie jaar en ouder wit ongehoorn de geiten: 1, en 2. H. W. Turk, 3. W. Hogervorst, 4. C. P. Splinter, 5. P. Rozeboom, 6 en 9- W. Hogervorst, 7. A. Balkenende, 8. D. Verlaar, Bont en gehoornde geiten: 1. M. Postma, 2. M. Borreman. De kampioensprijs en de reserve kampioensprijs werden beiden toege kend aan H. W. Turk, waardoor deze in het bezit kwam van de wisselbe ker en een door de burgemeester van Zoeterwoude en een door de burge meester van Leiderdorp beschikbaar gestelde prijs. In de Lissese „Witte Zwaan" zaten de leden van de Solexclub ,De Bol lenstreek". Dat was om precies te zijn Zaterdagavond om zes uur en de Solex-ridders, die 's middags zo triomphantelijk van start waren ge gaan om „eventjes die puzzlerit te doen, bogen toen voor een groot deel onder het gewicht van de strafpun ten. Want de organisatoren hadden er niet bepaald een puzzlerit-voor- de-kinderkamer van gemaakt. Ach ja, toen men bij de start de routebeschrijving in de hand kreeg gedrukt, had het allemaal erg sim pel en eenvoudig geleken. Want zo met het blote oog kon er niets ge beuren. Men neemt, zo zei de route beschrijving de eerste weg rechts, volgt deze tot kilometerpaal num mer zoveel en slaat dan de eerste weg links in, rijdt deze tot het eind toe uit, enz. „Maar in de praktijk was het allemaal niet zo gemakkelijk. Men doolde rond in Heemstede, moest daar zo ongeveer alle beschik bare lanen en straten door, beland de op enige nooit vermoede tertiaire wegen en als gevolg van dat alles tippelde men vrolijk de diverse met veel raffinement opgezette vallen binnen. En de controleposten deden hun werk. Ze deelden met gulle hand stempels enstrafpunten uit. Maar toen de heer Riedijk en de zij nen 's avonds in de „Witte Zwaan" de balans opmaakten, bleek dat er toch nog dertien deelnemers- met een blanco strafregister aan de finish waren gekomen. Dat mag men zonder meer een knappe prestatie noemen. Want dat deze tocht vol charmante moeilijk heden zat, gaven zelfs de routiniers toe. Hoe sommige deelnemers in Heemstede na al dat bochtjes pikken e.d. de kluts waren kwijt geraakt, blijkt wel uit het feit, dat enkele in plaats van te Bloemendaal vrolijk in de buurt van Schiphol rond tuften En verder: men moest ergens in Ben- nebroek bij een huis aanbellen om precies te zijn: op Schoollaan 4b en daar moest men vragen: „Wan neer mej. Tini met vacantie ging". Daar geraakten enkele Solex-ridders enigszins van de kook, als de deur werd open gedaan door een zeer ver dienstelijke jongedame, die de ge achte bezoekers met een ontwape nen de glimlach vroeg, waarmee ze hen van dienst kon zijn. Want zei men het zinnetje oiet, dan zette de zeer verdienstelijke jongedame met een zelfde ontwapenende glimlach een stempel op de kaart en mocht men een nieuwe collectie strafpun ten aan de reeds bestaande toevoe gen Zoals gezegd: dertien overleefden de tocht zonder een strafpunt opge lopen te hebben. En voor hen lagen een paar aardige prijzen te wachten. Behalve enige levensgrote taarten, spullen die met bromfietsen te ma ken hebben zoals banden, fietstassen, blikjes brandstof, enz. Na loting, de u inmiddels bekende juffrouw Tini uit Bennebroek trok de loten, kwamen de volgende prijs winnaars uit de bus 1. Mevr. Koor des, 2. H. Moerkerken, 3. C. Boeren dans, 4. H. A. Eijskoot, 5. K. Hooy- meyer, 6. H. de Kooker, 7. A. Lom- merse (Hillegom), 8. mevr. Eijskoot, 9. P. v. d. Leeden, 10. G. v. Wave- ren, 11. A. Barten, 12. E. Knoppert (Voorhout), 13. P. Marseille en 14. B. Kooymans (Bennebr-er-1—. ^ar geen plaatsnaam is vermeld, waren de winnaars (essen) woonachtig te Lisse. Wat de prijzen betreft het is na tuurlijk aardig als men er eentje mee naar huis kan nemen. Maar in feite doen ze er niet zo veel toe in zo'n rit. Men rijdt een puzzlerit om het avontuur en de charme en de sfeer. En daaraan heeft het ook dit keer waarlijk niet ontbroken!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8