Wordt de immateriële rampschade toch door de regering vergoed Paleisrevolutie'' voltooid De zee verliest Fuivende verlofganger verstoorde de nachtelijke rust in Amsterdam Evenals de nacht van afgelopen weekeinde 19 Mei 1910 verliep het ijzigwekkend nuchter Spelevaren eiste drie doden TOFFEE Vlammende Schoonheid MAANDAG 15 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Tweede Kamer over het Ministerie van Maatsch. Werk Meer aandacht gevraagd voor Indische Ned. en Ambonnezen De Tweede Kamer heeft haar voor lopige mening kenbaar gemaakt over de gang van zaken bij het sinds de laatste kabinetsformatie ontsta ne Departement van Maatschappe lijk Werk. Toen het departement werd inge steld waren sommige leden van de Kamer de mening toegedaan, dat het departement als overbodig moet worden beschouwd en alhoewel zij in het voorlopig verslag niet geheel op deze mening zijn teruggekomen, geven zij toch toe, dat, gezien de pu blieke belangstelling voor maat schappelijk werk, een zelfstandig de partement zijn speciale plaats kan vinden. Andere leden, die de stich ting van het departement voorge staan hebben, zijn in het voorlopig verslag nog steeds vol instemming. Vrijwel alle leden zijn echter van mening, dat de coördinatie van ta ken nog wel het een en ander te wensen overliet. Ook zijn vrijwel al len het erover eens, dat maatschap pelijke zorg voornamelijk gezocht moet worden op het praeventieve vlak, alhoewel zij te kennen geven, dat deze voorzorg niet te ver gedre ven moet worden, daar anders de verantwoording te veel weggenomen wordt, hetgeen parasiterend kan gaan werken. In het verslag wordt de vraag ge steld, of het Ministerie van Sociale Zaken niet te veel taken, die op het maatschappelijke vlak liggen, blijft beheren. Voor de verklaring van de minister van Maatschappelijk Werk, dat de materiële nood over de gehe le linie dalende is, konden enkele leden maar weinig waardering heb ben. Door vele leden werd de be windsman geprezen omdat hij het kerkelijk en particuliere initiatief een volledige kans wil geven, o.m. door het verlenen van subsidies. Detaille-beschouwingen. De woonwagenwet heeft o.m, de speciale belangstelling van vele le den gehad; zij vrezen, dat overleg met de minister van Financiën wel eens zou kunnen leiden tot afstel van een actie tot opheffing van de noodtoestanden op dit gebied. De bewindsman werd wederom ge prezen om de aandacht, die hij be steedt aan het maatschappelijk werk ten plattelande en aan de aandacht voor de sociale plannen voor de zgn. „ontwikkelingsgebieden". Minder algemeen was de lof over de zorg, die de minister besteed aan de Indische Nederlanders en de Ambonnezen. Vele leden wijzen de minister op de nood, die onder de grote groep heerst, op het uitblijven 1 van definitieve schadevergoedingen en op de onzekerheid, die heerst on der de Ambonnezen. Wat dit laatste betreft, gelooft het merendeel der leden, dat de uiteindelijke oplossing bestaat in een terugkeer van deze mensen naar hun geboortegrond en zij stellen de regering een enquête onder deze oud-militaire en hun ge zinnen voor, teneinde de meningen, die er onder de mensen leven, te le ren kennen. Ten slotte komt in het voorlopig verslag de watersnoodramp van Februari ter sprake. Vele leden vra gen de minister of het juist is, dat op zijn departement gewerkt wordt aan een voorziening ter vergoeding ,van de materiële schade. Zo dit juist is, vragen zij hoe dit te rijmen valt met de verklaring van de minister van Financiën d.d. 8 Mei j.l., waarin werd bekend gemaakt, dat deze scha de niet door het Rijk zou worden vergoed. STOPZETTING AFGIFTE SCHATKISTPAPIEREN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Juni 1953 door het agentschap van het min. van Financiën te Amster dam geen schatkistbiljetten meer zullen worden afgegeven. Het ligt in het vornemen omtstreeks medio Juli een inschrijving op schatkist- promessen en schatkistbiljetten open te stellen. VERSNELDE AFGIFTE j KENTEKENBEWIJZEN. Sinds enige tijd heeft de afgifte van nieuwe kentekenbewijzen voor automobielen en motorrijwielen vertraging ondervonden. Tussen het aanvragen en de ontvangst van dit onontbeerlijke bewijsstuk verliepen de laatste tijd 10 tot 14 dagen, ter wijl hiermede voorheen slechts 2 a 3 dagen gemoeid waren. Belanghebbenden hebben de vo rige maand stappen ondernomen bij het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat en het Ministerie van Finan ciën. Thans zijn de nodige maatrege len genomen om aan deze ongewen ste toestand een einde te maken. Zowel het personeel van de rijks dienst voor het wegverkeer als dat van het bureau motorrijtuigen zijn met een aantal ambtenaren uitge breid. Voorts dringt men er op aan, dat bij het invullen van de aanvra gen en het overleggen van de daar bij benodigde bescheiden accurates se wordt betracht. Een zo volledig mogelijke opgave bij het aanvragen van een nieuw kentekenbewijs zal vertraging bij de behandeling ervan voorkomen. Rondom „De Ommelanden" tt Ex-directeur weer in functie De ledenvergadering van de coöpe ratieve zuivelfabriek „De Omme landen", uitgeschreven door de op positie onder de leden tegen de huidige gang van zaken, heeft tot resultaat gehad, dat de oppositie thans zijn doel volledig bereikt heeft. Het oude bestuur en de oude com missarisvergadering is in zijn geheel verdwenen en daarvoor in de plaats zijn thans leden van de oppostie ge komen. Toen de vergadering geopend werd, poogde de huidige dir., die even eens bij de ontslagenen behoort, de partijen tot elkaar te brengen; hij zette in een redevoering de moei lijkheden uiteen en poogde een tussenweg te vinden. Deze poging bleek een uur later, toen de stem ming gehouden was, gefaald te heb ben. Meer dan de helft van de le den (296) stemden voor het ontslag van de oude garde; 10 onthielden zich van stemming en 247 leden stemden voor het bestuur, zoals dit Zaterdag vóór de vergadering nog bestond. De twee bestuursleden en de yier commissarissen, die door de stemming van hun zetels verwijderd waren, werden ogenblikkelijk ver- vangen door andere machthebbers en dezen verklaarden, dat zij zullen pogen de arbitrage-uitspraak inzake het arbeidsgeschil zo goed mogelijk na te komen. ~WtÊBKÊÊÊÊËÊÊÊÊËÊ bekend, dat het hun doel is de ex- directeur, de heer De Boer weder om in zijn functie te herstellen, met deze beperking, dat hij geen zeg gingschap meer zal krijgen over personeelszaken; daarvoor zal men een andere functionnaris benoemen. Ingevolge een uitspraak van de ar rondissementsrechtbank van enige weken geleden, zal de Zaterdag ont slagen plaatsvervanger van de heer De Boer tijdelijk in zijn functie ge handhaafd blijven. Gevraagd naar zijn mening om trent de wijzigingen, die Zaterdag in het bestuur plaatsgevonden hebben, verklaarde de soc. stakingsleider, de heer Van der Ploeg, dat hij hoopte, dat de fabriek zou blijven door draaien; de heer Van der Ploeg zag kennelijk niet op de eerste plaats naar de werkgelegenheid, die voor een groot aantal arbeiders verloren zou gaan, wanneer de coöperatie opgehe ven zou worden, want hij verklaarde: Wij hebben er belang bij, dat de fa briek blijft draaien, al was het slechts om de boeten zeker te kun nen stellen". Daarom zou de A.N.A.B. niet tot beslaglegging overgaan, al voorzag de vakbond wel vele moeilijkheden met het nieuwe bestuur in de toe komst. De stakingsleider deelde nog mede, dat de vordering van de bond op de coöperatie momenteel 1.273.000.bedraagt, waarvan de 42.000.die de vorige week zeker gesteld zijn, moeten worden afgetrok ken. MAAR OOK HET LAND BETAALT ZIJN TOL! Zaterdagochtend is bij Kruinin- gen een nieuwe overwinning op het water behaald.Achter het derde dijk- gat, is om half negen met behulp van een caisson van 33 meter lengte een ringdijk gesloten. Nu rest Waterstaat nog het gewel dige gat aan de veerhaven. Deze sluiting zal geschieden met een cais son van 60 meter lengte, een ge vaarte dat in ons land nog nimmer is gebruikt. Wanneer deze sluiting zal geschieden weet men echter nog niet. Een minder prettig bericht komt uit Haamstede, waar de zee weer ene slag gewonnen heeft. Zaterdagmorgen is daar nabij ..De Plompe Toren" een dijkval voorge komen, waardoor de buitenkant van de zeedijk ter plaatse over een af stand van ongeveer tachtig meter voor de helft in de Oosterschelde is verdwenen. Volgens de hoofdingenieur van de Waterstaat is de toestand niet ho peloos, omdat direct begonnen is zand in het gat te storten met zoge naamde onderlossers, terwijl ook onmiddellijk een buisleiding naar het gat werd gelegd. Door deze lei ding zal een zandzuiger het gat vol spuiten. Provinciale brandweerwedstrijden Bij de Zaterdagmiddag op het terrein van de Gemeentereinigings dienst te 's-Gravenhage gehouden brandweerwedstrijden waren o.a. aanwezig: de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, de vertegenwoordiger van de Commis saris der Koningin, mr. Heringa, en verscheidene burgemeesters van de randgemeenten. De prijzen werden gev/onnen door: 1. De gemeentelijke brandweer Leerdam; 2. de gemeentelijke brand weer Krimpen aan de IJssel: 3. de gemeentelijke brandweer Brielle; 4. de gemeentelijke brandweer Oost. Van grasperk via autodak en ziekenhuis naar politiecel Een drietal fuivende verlofgangers van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland, hadden zich er Zater dagavond te Amsterdam nog eens ter dege van overtuigd, dat de faam van het Schiedamse nat, niet op losse schroeven rust, en wilden om 2 uur 's nachts, tevreden over het resultaat van de onderzoekingstocht, naar hun hotel terugkeren. Hun tocht leidde over het Rem- brandtsplein en dit scheen een eigen aardige bekoring op hen uit te oefe nen; zij begonnen er eens een lustig liedje te zingen en een hunner vond, dat dit nog niet voldoende uiting gaf aan de vrolijke stemming, die bezit van hem genomen had, en strekte zich languit in het gras van het plantsoen. Toen hij een politie-jeep zag nade ren, stond hij op en gaf ogenschijn lijk gevolg aan het advies van de die naren van de wet, die hem raadden een taxi te nemen en naar bed te gaan. Bij de taxi-standplaats aarageko- Voorne; 5. de gemeentelijke brand weer Vlaardingen; 6. de gemeente lijke brandweer Naaldwijk; 7. de ge meentelijke brandweer Lisse; 8. de gemeentelijke brandweer Hillegom; 9. de gemeentelijke brandweer Voor burg. 10. de gemeentelijke brand weer Oegstgeest; 11. de gemeentelijke brandweer Rotterdam. De prijzen werden uitgereikt dóór de commandant van de Haagse Brandweer, de heer H. J van Oost veen. Namens de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland sprak de heer mr Heringa, die zijn grote te vredenheid uitte over de vrijwillige brandweer. De Nijmeegse afdeling van „St. Raphaël", geboren uit de spoorweg staking in het begin vara deze eeuw en het eerste begin van deze bond in Nederland, vierde gisteren haar gou den bestaansfeest. Twee drenkelingen trokken zwemmer de diepte in Gistermiddag te omstreeks drie uur stapten 6 jongemannen van rondom de 20 bij Genemuiden in een klein roeibootje en -wilden hiermede het aldaar gelegen Zwarte Water oversteken. De jongelui gedroegen zich nogal vrolijk en hun levendigheid was niet afgestemd op het kleine bootje. Vele wande laars zagen met bezorgde blik het bcotje met de zingende en schommelende jongelui van de kant weggaan en hun bezorgdheid werd ontzetting, toen ruim 25 meter uit de kust het vaartuigje in de diepte verdween. Door het schommelen had het veel te zwaar belaste bootje water geschept en was onder de jongens weggezakt. Vier van de zes inzittenden waren de zwem kunst machtig en twee van hen zwommen snel naar de kant. De twee jon gens, die niet konden zwemmen, grepen zich in doodsangst aan een hunner ■vrienden vast. Deze poogde zich los te rukken en kreeg nog even hulp van zijn broei-, die de vierde zwemmer' was, maar dit alles mocht niet baten: Te .Tarnen met de twee zinkende jongens, verdween hij de diepte in en de veerboot, die onmiddellijk naar de plaats des onheils heenvoer, keerde -even later met drie doden naar de wal, waar de doodsmare reeds zijn donkere stempel gedrukt had in de harten der inwoners, die zich niet een zo ernstig ongeluk in hun plaats kunnen herinneren. We zijn echt verbolgen, dat er nu helemaal niets gebeurd is, want we waren er juist zo helemaal op voorbereid. „Kom", hadden we gedacht, „laten we er oeens wat geld aan beste- Voorts maakten zij den» want dc prelude van 1 het einde der wereld maak je per slot van rekening maar één keer mee". We hadden zorgvuldig alle berichten beluisterd en wisten dus nauwkeurig wat ons allemaal te wach ten stond: In de morgen uren een hittegolf, die tot de namiddag zou voort duren, dan een onweer, vergezeld van typhoons en springvloeden, met als voorlopige finale het door breken van de Schieland- se dijk. De eigenlijke cli max lag weliswaar in Bre da, dat plechtig van de kaart geveegd zou wor den, maar daar wij niet in Breda wonen, zouden we in dat bedrijf niet meespe len. Wanneer we nu maar zorgden, dat we de drie bovengenoemde rampen heelhuids doorkwamen, dan hadden we tot Sep tember de tijd met het treffen van maatregelen voor het dan plaatsgrij pende einde der wereld en daar hadden we onze va- cantie aan willen beste den. Zaterdagmiddag be stelden we eerst 87 Vs staaf ruw ijs (87 voor de bouw van een ijshut en een hal ve voor ons hoofd, wan neer het heel spannend zou worden). Naast een uit gebreide bliksemafleider en een zuurstofapparaat kochten we ook een fikse roeiboot, die wel het mees te opzien baarde. Leidse politie beval kortzichtig en roekeloos, dat we het vaartuig van de stoep waar het precies onder ons raam stond opgesteld met een lijntje naar binnen, zodat het niet weg kon drijven weg moesten halen. Met staaldraad heb ben we hem toen boven tegen ons raam vastgebon den en dat was niet ver boden, behalve na een klacht van de stedelijke schoonheidscommissie en die werkt op Zondag niet. Verstijfd werden we gis termorgen in onze ijshut wakker en daar we bijna stikten in ons zuurstofap- den. Bijzonder hinderlijk was het hoe steeds meer mensen naar onze roei boot en ijshut kwamen kiiken en deze voorwer pen met onverantwoorde lijke, lichtzinnige lucht- hartigheiri besoraken. Ten einde raad zijn we ver bolgen weggedoken in een paar oude jaargangen van de Leidse Courant, waar het geruchtmakende ver haal van 1910 beschreven staat, toen de aarde in bot sing kou komen met de komeet van Hallc\ en zo een even plotsel'ng als rampzalig einde zou vin- Roeiboot te koop, ijshut gesmolten en bliksemafleider omgebouwd paraat, deden we dit met bekwame spoed af, waar door we verward raakten met de bliksemafleider, die voor de verandering de staaldraad van onze roeiboot buiten deed knap pen; we konden de boot nog net grijpen, hetgeen erg jammer was, want be neden op de stoep stond juist een meneer met een bolhoed en een hinderlijk onnozel gezicht naar bo ven te gapen. Hoe we ook gewacht hebben gisteren, er ge beurde helemaal niks; geen hittekabbeltje, geen klein typhoontje, geen heel klein zuchtje, dat mogelijk eer. orkaan had kunnen inlui den, ja zelfs de Schie- landse dijk liet ons in de steek door het uit te hou den. Men kan de redactie van toen moeilijk van sen- satielust beschuldigen, want alhoewel de mens heid in dat jaar bijna vei- teerd werd door een slo pende angststemmnig, pu bliceerde de Leidse Cou rant kleine stukjes. -lie op wetenschappelijke wijze de nadering van de komeet bespraken. Nu niet dat al het gepubliceerde zo erg geruststellend was, want zo plaatste de Leidse Cou rant op 24 April 1910 een verklaring van Halley, dc ontdekker van de komeet, die verteld had: „Moge de goede God de botsing en aanraking van zulke groo- te lichamen (de komeet en de aarde), die zich met zulk een kracht voortbe wegen (welke botsing na tuurlijk volstrekt niet on mogelijk is) voorkomen, opdat deze zoo schoone, geordende wereld niet ver nietigd en tot de chaos te ruggebracht worde". Daar moest de abonné het toen mee doen. Hij kreeg de daarop volgende dagen nog een paar maal te horen met welke snel heid de komeet wel nader de en wat er allemaal mo gelijk zou kunnen gebeu ren om ten slotte na de beruchte nacht van 19 Mei 1910 te lezen: „De komeet is tusschen zon en aarde doorgeschoten en de staart heeft zich in dier voege gericht, dat we er of al doorheen zijn, of er mid den in zitten. Er is na tuurlijk! niets vreese- lijks gebeurd". Een klein berichtje uit Delft troostte ons enigs zins. Daar waren mensen tijdens de beruchte nacht in nachthemd (moonlight- pyama's waren er toen nog niet) naar buiten gerend, omdat zij meenden, dat het „zover was". Ook in vroeger tijden maakte het einde van de wereld en dergelijke dingen dus in druk. Ondertussen zitten wü maar met de ellende. On ze hospita is vreselijk boos, omdat de ijshut gesmolten is en de benedenburen nu een niet door natuurkrach ten ontstane watersnood beleven; op de achterpa gina (we mogen hier geen reclame maken) vindt u een „Telefoontje" over een roeiboot en zuurstofappa raat; de bliksemafleider is niet te koop, daar hebben we een stevig lijntje van gemaakt, waar ons vloer kleed aan te drogen hangt. KRONUS. men, was hij echter weer van me ning veranderd en in plaats van in de taxi, klom hij er boven op. Noch de agenten, noch de chauffeur konden ditf nieuwe grapje waarderen en na dat goede woorden gefaald hadden, werd de gummistok er bij gehaald. Er viele rake klappen en een dokter, die juist passeerde, zag hoe een straal bloed over het hoofd van de Ameri kaan liep. Met loeiende sirenes was even later de G.G.D. op weg naar het Rembrandsplein en een kwar tiertje later werd de soldaat het Wil- hetminaffasthuis binnengereden. De klappen van de Amsterdamse politie hadden zijn goede bui helemaal de wereld uitgeholpen en op omstandige wijze wilde hij gaan verklaren, dat hij het met de gang van zaken niet eens was. Tijdens het begin van deze redevoering smeet hij een aantal in strumenten op de grond, die op een dergelijke luchtreis niet berekend waren en verplegers werden te hulp geroepen, die hem in bedwang hiel den, totdat hij verbonden was. Toen werd hij weer aan de politie overge leverd, die hem naar een klein ver trekje bracht, waar hij niets kapot kon maken en gistermorgen verliet een ontnuchterde Yank het bureau, waar hij zijn naam achter had moe ten laten; de kater mocht hij mee nemen! Inferieure vulpennen in de Ned. verkoop Nabootsing van merkpen Honderden vulpennen, gelijkend op de merk pen „Parker 51", zijn door schepelingen van verschillende nationaliteit Amsterdam binnenge smokkeld en via tussenpersonen in de stad en (in hoofdzaak) in de provin cie verkocht. Sedert 14 dagen stelt de douanerecherchedienst te Am sterdam een onderzoek naar deze smokkelarij in. De pennen zyn ver moedelijk uit Italië afkomstig en worden door schepelingen in Ita liaanse havensteden gekocht. De pennen zijn een inferieure kwaliteitsimitatie. Het is niet uitge sloten, dat deze smokkelarij reeds geruime tijd geleden is begonnen. Er zijn nog geen arrestaties verricht, wel worden enkel personen er van verdacht in de doorverkoop betrok ken te zyn. Een vijf-jarig meisje uit Zand- voort vond Woensdag een papiertje en daar zij dacht, dat het wel eens wat waard zou kunnen zijn, rende zij er mee naar een snoepwinkeltje, waar zij haar vondst op de toonbank deponeerde. De juffrouw van de snoepwinkel bekeek het biljet eens aan alle kanten en meende met een verlopen banknoot te doen te heb ben. Om het meisje echter niet he lemaal te leur te stellen, gaf zij haar in ruil voor het papiertje een toffee; een ruil, die het kleine meis je nog zo gek niet vond. Haar moe der dacht er even later heel anders over, maar toen de geschiedenis zo ver gekomen was, volgde de blijde ontknoping ras. Eerst was Ma ech ter naar de politie gerend, omdat zij meende, dat er een bankbiljet van 100 dollar 385,in de vuilnis bak terecht was gekomen. Samen met de politie spoedde zij zich naar het vuillaadstation, waar de gehele voorraad afval aan een duchtig on derzoek werd onderworpen. Onder tussen kwam het kleine meisje met de grote toffee in haar mond er eens belangstellend by staan. Geprikkeld informeerde haar moeder, die de te rugvinding van haar biljet hoe lan ger hoe onwaarschijnlijker begon te vinden, hoe ze nu weer aan die tof fee kwam. Nu, die had ze van die aardige juffrouw van het snoepwin keltje gekregen in ruil voor een ge vonden papiertje. Toen zus uitge sproken was, staarde ze verbaasd naar de grote stofwolk, waarin haar moeder en de politie verdwenen waren. Het mensje in het winkeltje bleek volkomen te goeder trouw te zijn; zij had het merkwaardige brief je m een apart kistje gelegd als cu riositeit, waarvandaan het spoedig in Ma's portemonnaie terecht kwam. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 61) Rickey viel weer in zijn kussens terug en bleef Mary Lee aandachtig bekijken. Ik snap niet, waarom hij niet van je houdt. Je ziet er wat lief uit. Zo vind je dat? riep Mary Lee met brandende wangen. Je hebt ze ker nooit verder gedacht, dan dat ik er wel lief uitzie, hé? O, je hebt nog veel meer aan trekkelijks, glimlachte Rickey tegen haar. Mary Lee boog zich dichter naar hem toe. Ik heb tenminste hersens ge noeg om te weten wat ik wil en wat ik kan en daar wou ik nu over pra ten. Ik wil. dat je een toneelstuk voor me schrijft, Rickey. Hij ging weer overeind zitten. Een toneelstuk? Ja, Rickey, herinner je je mijn liedje van het Chinese meisje en de tempelklokkén? Nou heb ik dit be dacht: je zou dat kunnen uitwer ken tot een aangrijpend exotisch din getje met een massa kleur. Ik zal je eens laten zien, wat ik bedoel. Zij greep zijn ochtendjas, die over de rand van het bed hing de zwar te zijden jas met vlinders en sloeg die om zich heen. Toen, met af en toe een klein accompagnement op zijn drinkglas en de medicijnflesjes droeg zij het gedicht voor. Maar het was meer dan voordragen, zij speel de het. Zij voelde onmiddellijk, dat zij zijn aandacht had. Haar stem bleef de zachte, tragische mineur tonen handhaven; als achtergrond gebruikte zij het dof gouden scherm, en zij had haar gezicht spierwit ge poederd en haar zwartzijden sjaal om haar hoofd gebonden. Toen zij de laatste regel gezegd had en op het kleed voor de haard ineen was gezakt, riep Rickey uit: Dat is prachtig! Waar .heb je het idee vandaan gehaald, Mary Lee? Uit mijn eigen hoofd. Maar jij moet het schrijven. De mensen snak ken naar iets nieuws op toneelgebied en jij en ik kunnen hun dat geven. Ik heb geld genoeg om het op touw te zetten. Waarom zou ik jouw geld ge bruiken? En toen zei Mary Lee iets wonder lijks. Ik wil, dat je mijn geld ge bruikt. om Marty later te kunnen doen inzien, wat zij verworpen heeft. Marty van Duyne? Ja, want ik haat haar. Hij staarde haar aan. Haat je haar? Waarom? Omdat ze jou verdriet heeft aangedaan, Rickey. Mary Lee keek hem niet aan. Zij stond heel stil naast zijn bed. Plotse ling legde Rickey zijn hand op de hare. De liefde in Mary Lee's ogen was balsem voor zijn gewond hart. XXVII. RICKEY HOORT DE WAARHEID Rickey herstelde heel langzaam, maar zijn ziekte had toch een groot vcwrdeel voor hem gehad; zij had de scherpe kanten van zijn afscheid van Marty als het waren doen afr slijten. Er waren nog wel dagen, dat hij zich door zijn moedeloosheid liet overmeesteren en willoos en gesla gen in zijn bed lag, dagen, dat zelfs de dokter ontmoedigd was, maar langzamerhand kwam dat minder voor en tenslotte zat hij in een gro te stoel in zijn kamer en Mary Lee vond hem, toen zij binnenkwam1, met een potlood in de hand. Ik ben bezig met het stuk, Ma ry Lee, zei hij. Luister. Hij las haar voor, wat hij geschre ven had en nam het met haar door. Zij leerde de regels snel en daarna repeteerde zij de scène. Mary Lee weer in haar vlinder jas en met de zwarte sjaal om haar hoofd. Toen zij het tenslotte helemaal zo hadden als zij*het wilden hebben, riepen zij Virginia binnen. Zij zat ademloos en verrukt toe te kijken. Kinderen hoe hebben jullie het verzonnen? vroeg ze, na de stilte, die er op de finale was gevolgd. Het is een kunststukje! Mary Lee legde haar hand over die van Rickey. Wij hebben het samen gemaakt, zëi ze zacht en Rickey greep haar vingers in de zijne. j Maar niet altyd kreeg Mary Lee zplke aanmoedigingen. Rickey was nog dikwijls nors en prikkelbaar te gen haar. Soms stuurde hij haar mid den in een scène weg. Ik ben moe, zei hij dan, maaT dan wist zij, dat de gedachte aan Marty hem te hevig werd. Even later bekende hij: Het spijt mij, dat ik het boek heb verbrand. Maar je hebt het niet verbrand. Wel waar. Ik heb 't in de kachel gestopt. Er zijn maar een paar bladzij den vernietigd, maar ik had er door slagen van gemaakt. En ben je van plan het te pu bliceren? Niet zonder jouw toestemming. Rickey keek naar de purperen he mel en dacht over het geval na. Hij voelde zich in alle opzichten op zijn gemak en was het middelpunt van de situatie. Publiceer het dan onder Virgi nia's naam en die van mij! riep hij tenslotte. Zij heeft het wèl verdiend. Maar ik wil mijn naam er niet op hebben, Rickey. Het moet! Zij wil het heus liever niet, ke rel zei Michael. Het is genoeg voor haar, te weten, dat ze je ge holpen heeft. In de dagen, die daarop volgden, werden er plannen gemaakt voor het huwelijk van Virginia en Michael. Hoe eerder hoe beter vond iedereen. Virginia zou eerst naar Annapolis gaan, om het huis in orde te laten brengen, voor haar vader en moeder. Daarna zou zij trouwen en met Michael naar het buitenland gaan. Rickey ging naar tante Molly, om goed aan te sterken en Mary Lee zou met hem meegaan. Het zou een prachtige gelegenheid zijn om hun plannen voor hun artistieke toekomst samen verder uit te werken, had Michael gezegd. En jullie zult altijd het gezond verstand van tante Molly als tegen wicht hebben voor jullie artistieke extases. Maar tante Molly's gezond ver stand moest meer doen dan Rickey's extases in evenwicht houden; zij zou met May Lee samen trachten de jongen van zijn overgevoeligheid en zelfzucht te genezen en hem tot een beter, rijper levensinzicht te bren gen. wordt vervoJfccL

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7