Hijzelendoorn, Derksen en v. Heusden prolongeren hun titels Pronk verslagen door C. de Best De Zesde Ronde van Helmond •tafjC Strijd tussen Daan de Groot en Patsy Willekes Blauw-Zwart-gymnasten wonnen weer van Meerburg MAANDAG 15 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nationale wielertitels vielen weer te Amsterdam De grote verrassing bij het eerste deel van de Nederlandse baankam- pioenschappen is wel de uitslag bij de stayers geweest. De laatste jaren ging de strijd om deze titel vrijwel steeds tussen Jan Pronk en Kees Bakker, waarbij meestal Jan Pronk na afloop de kam pioenstrui mocht aantrekken. Deze twee hebben ook nu een be langrijke rol gespeeld, maar moesten de ereplaatsen afstaan aan Cor de Best en Cor Bijster, beiden uit Haar lem. Er kan geen gelukkiger mens in het olympisch stadion zijn geweest dan de 34-jarige de Best, toen hij uit handen van de waarnemend voorzit ter van de K.N.W.U., de heer J. D. Viruly, de kampioenstrui ontving. Zeven stayers vertrokken in deze volgorde: Bakker, Stakenburg, Bijs ter, de Best, Pronk, Kunst en Wier stra. Kunst, Stakenburg en Wierstra zouden geen rol spelen, dat stond bij voorbaat al vast en inderdaad had den zij binnen 15 kilometer al een of meer ronden achterstand opgelopen. Bakker reed op kop, gevolgd door de Best, Bijster en Pronk en in deze volgorde werden de eerste 50 kilo meter afgelegd. Op de helft van de wedstrijd lag Wierstra op 3 ronden, Stakenburg op 7 ronden en Kunst op 8 ronden. Na 51 k.m. begon de Best een ste vige aanval op de leiderspositie. Hij kwam naast Bakker te liggen en na een kort maar hevig duel raakten beiden los. De Best herstelde zich het eerst en ging nu een paar ronden aan de leiding. Niet lang, want Bijster, die uitstekend geleid door Wiersma, op de loer had gelegen, greep zijn kans en stormde over de Best heen. Maar intussen had ook f1000 Boete voor Gerrit Schulte De sportcommissie van de KNWU heeft het volgende bekend gemaakt: „Ondanks het feit, dat de sportcom missie van de KNWU hem tijdig zo wel telegrafisch als telefonisch heeft gewaarschuwd voor de consequenties is de beroepsrenner Gerrit Schulte, die op reglementaire wijze had inge schreven voor het nummer achtervol ging bij de Nederlandse baankam- pioenschappen, Zaterdag niet aan de start verschenen. Schulte heeft door deze contract breuk niet alleen schade berokkend aan de wielersport in het algemeen, maar bovenal aan zijn collega's, wier gages in de nationale kampioenschap pen zijn gebaseerd op de recette. Aangezien Schulte behoort tot die categorie van renners, van wie ver wacht mag worden, dat zij een voor beeld zullen zijn voor renners met minder internationale faam, heeft de sportcommissie deze overtreding ern stig opgenomen en Schulte een boete van 1000.opgelegd. Dit geld zal niet worden gestort in de zogenaamde „boetepot" maar zal gevoegd worden bij het aandeel van de recette, dat onder de renners ver deeld zal worden, zodat zij geen na deel behoeven te ondervinden van het gedrag van hun collega." De heer M. Koot, tweede secreta ris van de sportcommissie vertelde ons in verband met deze zaak, dat Schulte, toen bekend werd, dat de beslissingswedstrijd PSVEindhoven in het BW-stadion gespeeld zou worden, aan de sportcommissie mede gedeeld heeft niet in de kampioen schappen te zullen starten, omdat hij er de voorkeur aan gaf in zijn zaak te blijven. (Schulte is pachter van het restaurant van het BWV-stadion). De sportcommissie heeft Schulte aange boden er voor te zorgen, dat hij zijn rit Zaterdagmiddag direct om twee uur zou kunnen rijden, zodat hij dan voor half drie het olympisch stadion zou kunnen verlaten en op tijd voor de beslissingswedstrijd in Den Bosch had kunnen zijn. Bij het achtervolgingskampioen schap zijn ook weggebleven: Brink man, Nico van Est. Harrie van de Kamp, Kwantes en Spenkelink. Zij hadden, aldus de heer Koot, een gel dig excuus. DE RESULTATEN. Het kampioenschap van Nederland voor stayers over 100 kilometer heeft een grote verrassing opgeleverd. De kampioen Jan Pronk werd onttroond en eindigde in deze rit met ruim twee ronden achterstand. Winnaar werd de Haarlemmer Cor de Best achter de Belgische gangmaker v. d. Bosch in 1 uur 20 min. 53.4 sec. Jan Derksen heeft voor de tweede maal in successie de sprinttitel van Nederland der professionals behaald. In de finale versloeg hij Arie van Vliet met enkele lengten. Van Oers werd met grote achterstand derde. Jan Hijzelendoorn heeft zijn Ne derlandse titel bij de amateursprint geprolongeerd. In de finale versloeg hij Schotman en Willekes waarvan de laatste de rit niet uitreed. Piet van Heusden heeft de achter- volgingstitel van Nederland voor amateurs voor de tweede maal in successie behaald. In de finale ver sloeg hij Daan de Groot in de prach tige tijd van 5 min 12,4 sec. over de 4 kilometer. De uitslag van het kampioenschap van Nederland voor amateurs over 50 km zonder gangmaking luidt: 1. Koch (U„trecht) 1 uur 6 min. 19,6 sec. 2. Duenker (Amsterdam) 3. Daan de Groot (Amsterdam). Pronk zich voor de strijd aangegord en na 56 k.m. verdrong hij Bijster van de eerste plaats. De ongeveer 7.000 toeschouwers gingen recht zit ten in de veronderstelling, dat het spel gespeeld was, want Pronk zag na zijn charge de op papier grootste concurrent Bakker in de rug. De volgende dertig kilometer gebeur den er geen schokkende dingen. Eni ge malen joeg Wiersma op de der de plaats de voor hem liggende de Best naar Pronk, maar de Alkmaar der verhoogde steeds bijtijds het tempo, er evenwel voor zorgend, dat hij niet te dicht bij Bakker kwam. Tien kilometer voor het einde la gen de Best en Bijster op nog geen vijftig meter achter Pronk, Wiers ma, die nog niet vergeten is, dat Pronk hem terzijde heeft geschoven, zette zijn pupil Bijster weer tot gro tere spoed aan, kwam dicht achter de Best, die de Belgische gangmaker van de Bosch het sein tot de grote aanval gaf. Onder het gejuich van het publiek, dat een onverwacht slot naderbij zag komen, trok de Best over Pronk heen, die geen rerserves meer had om te genstand te bieden; Met het hoofd tussen de schouders reed Pronk de laatste tien kilometer uit en werd nog, 'tweemaal gelapt. De Best reed een gewonnen wedstrijd, omdat Bijster alle aandacht nodig had om een laat ste verwoede aanval van Bakker op de tweede plaats af te slaan, waarin hij slaagde. Een prachtige strijd is ook gele verd in de finale van de achtervol- Jan Derksen heeft voor de tweede maal in successie de sprinttitel van Nederland der professionals behaald. In de finale versloeg hij Arie van van Vliet met enkele lengten. Hier zien we Jan Derksen (links) de eind streep passeren, gevolgd door Arie van Vliet. ging voor amateurs tussen Piet van Heusden en Daan de Groot. Van Heusden had in de halve fi nale in vijf minuten 18 sec. Buker er uit gereden. Maar toen Daan de Groot in de andere rit Vreeswijk uitscha kelde en op een fiets, waarin reserve wielen waren gezet, een tijd van 5 min. 17 sec. maakte, werden in de hoek van de wereldkampioen in het rennerskwartier de allerbeste mate rialen voorzichtig gemonteerd. Daan de Groot had een zeer snelle start en lag na de eerste ronde on geveer zeven meter voor. Maar dat was niet genoeg voor van Heusden, die altijd minstens vier ronden nodig heeft om zich in te rijden. Zo was het ook nu. De voorsprong van de Groot werd na elke ronde kleiner: na twee ronden vijf meter, na drie ronden nog vier meter en toen na vier ronden had v. Heusden een voorsprong, wel iswaar van slechts enkele centimeters, maar toch genoeg om hem zijn zeker heid terug te geven en Daan de Groot voor onoverwinnelijke moei lijkheden te plaatsen. Bij de volgende doorkomst had van Heusden vier meter genomen., daarna zes meter en toen de laatste ronde inging was er geen twijfel meer: de voorsprong van van Heusden bedroeg 14 meter. In de laatste ronde gooide hij er nog een schepje op en ging met zeker 30 meter voorsprong als eerste over de streep. Van Heusden, die de laatste tijd in het buitenland op de achtervolging matige tijden heeft gemaakt, liet nu op de zware stadionbaan met een las tig windje de internationale tijd van 5 min. 12,4 sec. voor zich afdruk ken. Dit zal in de komende wedstrij den voor hem een geduchte steun be tekenen, waarbij van Heusden na tuurlijk het oog gericht heeft op de wereldkampioenschappen te Zürich. Voor die tijd zal hij zeker geen prof worden. Ook de tijd van Daan de Groot: 5 min. 15,4 sec. mag gezien worden. Bij de sprinters prolongeerden Jan Derksen en Jan Hijzelendoorn, twee verknochte vrienden, hun titels. Een verrassing bij de profs was, dat niet Faanhof in de finale kwam, maar de nog jeugdige van Oers, een zoon van de eertijds bekende renner Thijs van Oers. Natuurlijk hadden Arie vara Vliet en Jan Derksen zich uit de halve fi nales direct in de eindstrijd geplaatst. In de herkansingsrit lag Faanhof bij het ingaan van de laatste 200 meter op de tweede plaats achter van Oers en voor Lakeman en Ravestein. Waarschijnlijk heeft Faanhof de snelheid van de jorage van Oers on derschat, want hij zette pas laat aan, Zondag werd de zesde ronde vair Helmond gehouden ten bate van sanato rium „St. Jozefheil". Zeven buitenlandse ploegen amateurs namen aan dit wielerevenement deel. De start der deelnemers aan deze wedstrijd, welke over 120 kilometer ging. te laat, want toen reed van Oers hem los, In de finale mengde van Oers, die wel wist kansloos te zijn, zich niet in de strijd tussen Derksen en van Vliet. De Woerdenaar, wiens haren aan de slapen een grijzen gloed krij gen", lag in de laatste bocht voorop en was tegen de felle eindsprint van Derksen, die uit tweede positie on weerstaanbaar op kwam zetten, niet opgewassen. 20 Meter voor de finish was van Vliet een geslagen man. Gememoreerd mag wel worden, dat voor de strijd bij de prof-sprinters slechts negen renners aan de start kwamen, wel een bewijs, hoe drin gend de sprinterij nieuw bloed nodig heeft. Bij de amateurs was meer belang stelling, maar in de finale kwamen geen nieuwe gezichten. Zonder veel moeite reden Jan Hijzelendoorn, Pat sy Willekes en Ad Schotman zich in de eindstrijd. Nog voor de laatste 200 meter in gingen, wilde Willekens, die in derde positie reed, onder Hijzelendoorn door schieten. De kampioen ving hem op en zettte meteen de aanval op Schotman in, die weinig tegenstand bood. Willekes stak na zijn afgesla gen demarrage de hand op ten teken van protest. Intussen kon Jan Hijze lendoorn dertig meter voor de streep al overeind komen, want Schotman was geslagen. Het protest van Willekes. dat hü door de manoeuvre van Hijzelendoorn gedwongen zou zijn geweest in het gras te rijden, werd na de verklarin gen van de bochtcommissarissen af gewezen, zodat Jan Hijzelendoorn we derom de kampioenstrui mocht aan trekken. De uitslagen luiden: Sprint amateurs: kwart finales: le rit: 1. Willekes 13,8 sec.; 2e rit: 1. Hijzelendoorn 13,2 sec.; 3e rit: 1. Koch 14 sec.; 4e rit: 1. Schotman 13,4 sec. Herkansing: le rit: 1. Mahn 13,8 sec.; 2e rit: 1. Schans 13,4 sec. Halve finales: le rit: 1. Willekes 13 sec,, 2. Koch, 3. Mahn; 2e rit: 1. Hijzelendoorn 13 sec., 2. Schans, 3. Schotman. Herkansing: 1. Schotman 12,6 sec. Finale: 1. en kampioen van Nederland: Hijzelendoorn 12,4 sec., 2. Schotman, 3. Willekes (niet uitgere den). Sprint professionals: kwart finale: le rit: 1. van Vliet 13,6 sec.; 2e rit: 1. Derksen 13,6 sec.; 3e rit: 1. Faan hof 13,4 sec.; 4e rit: 1. Lakeman 15,0 sec. Herkansing: le rit: 1. Ra vestein 14 sec.; 2e rit: 1. van Oers EINDHOVEN KAMPIOEN IN ID Door een 21 overwinning op PSV in de Zaterdagavond te Den Bosch ge speelde beslissingswedstrijd behaalde Eindhoven het voetbalkampioenschap in afdeling B. Na afloop van de wedstrijd kwam de burgemeester van Eind hoven Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, het kampioenselftal zijn gelukwensen aanbieden alsmede een lauwerkrans, welke aan aanvoerder van Tuyl werd overhandigd. 14,2 sec. Halve finale: le rit: 1. van Vliet 13 sec., 2. Faanhof, 3. Rave stein; 2e rit: 1. Derksen 12,8 sec., 2. Lakeman, 3. van Oers. Herkansing: 1. van Oers 12,8 sec. Finale: 1. en kampioen van Nederland: Derksen 12,2 sec., 2. van Vliet, 3. van Oers. Achtervolging voor amateurs over max. 4 k.m.: halve finales: le rit: 1. van Heusden 5 min. 18 sec.; 2. Buker 5 min. 31,6 sec.; 2e rit: 1. Daan de Groot 5 min. 17 sec; 2. Vreeswijk 5 min. 23,2 sec. Finale: 1. en kam pioen van Nederland: van Heusden 5 min. 12,4 sec.; 2. Daan de Groot 5 min. 15,4 sec. Om de derde plaats: 1. Vreeswijk 5 min. 18,2 sec.; 2. Buker 5 min. 24,8 sec. Wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders over 100 k.m.: 1. en kampioen van Nederland: de Best achter van de Bosch 1 uur 20 minuten 53,4 seconden.; 2. Bijster achter Wiersma op 100 meter; 3. Bakker achter Pasquier op 110 meter; 4. Pronk achter de Graaf op 1280 meter; 5. Wiersma achter van der Bomd op 7 ronden; 6. Stakenburg achter Bustraan op 15 ronden; 7. Kunst ach ter van Roey op 18 ronden. Zondag 21 Juni worden de baan- kampioenschappen besloten met de achtervolging voor professionals en de 50 k.m. zonder gangmaking voor deze categorie. PETERS—VAN T HOF WINNEN KOPPELWEDSTRIJD TE DUELKEN Te Dülken in het Rijnland hebben Peters en Van 't Hof (Ned.) een koppelwedstrijd voor amateurs ge wonnen over 62 y. km., in weerwil van de tegenstand van een aantal sterke Duitse ploegen. Hun tijd was 1 uur 32 min. Van 't Hof won voorts een puntenwedst-jjd, terwijl hij in een sprintwedstrijd tweede werd. „Swift-Combinatie". Uitslag 96 k.m. voor de P. T. de Jong-beker A- klasse: 1. J. Vermeulen, 2.49.16; 2. J. Duivenvoorde: 3. H. v .d. Vos. B-klasse 65 km.: voor de Fam. Riethovenbeker: 1. A. v. Houwelin- gen 1.43.30; 2. B. v. Witte; 3. A. Pran gers. C-klasse 48 km. vór de Gebrs. Bink-beker: 1. C. Bakker 1.25.31; 2. J. Knaapen; 3. C. v. Amsterdam. De Bollenstreek. Deze vereni ging hield Zondag haar laatste com petitiewedstrijd over een afstand van 63 km. voor A, B en C-klas. Uit slag: 1. P. Hulst, 2. A. v. Wetten, 3. R. Alenburg 1. u. 30 m., 4. J. v. d. Mey, 5. P. de Koning 1. u. 33 m. Junioren: 1. R. Pol, 2. J. v. Dijk, 3a Meijer. Donderdagavond rijden voor het clubkampioenschap lange afstand. Voor het inzenden van 24 MARS en/of NUTS omslagen is de sluitingsdatum bepaald op 30 Juni a.s. Zendt dus tijdig in om gratis in het bezit te komen van MM het album „Met MARS m ËËËM langs de Nederlandse I MWM Sportvelden". V IA t/fi/UL DOOR KOCH GEWONNEN Twee honden vechten om een been De wegrenner Daan de Groot, de grote man in de 50 k.m. wedstrijd voor amateurs en de sprinter Pat sy Willekes hebben elkaar in de laat ste vijf k.m. het leven zo zuur ge maakt, dat de Utrechter Koch met de winst is gaan strijken. De Groot had de wedstrijd ge maakt. Bij elke uitlooppoging speel de hij een voorname rol, was onder de vluchtelingen of sloot zich door een fantastische rush bij de weglo^ pers aan. Het was voornamelijk aan zijn doorzettingsvermogen en wils kracht te danken, dat het grote pelo ton twee lappen kreeg. Hij voelde zich echter niet op zijn gemak in de groep van zes, die de strijd zou gaan beslechten, nadat de overige renners met één of meer ronden achterstand uit de baan waren genomen. Immers, hij had tot tegenstanders vier sprin ters: Patsy Willekes, Piet Kooyman, Frans Mahn en Koch, eveneens de Amsterdammer Duyker, die uitste kend had gereden maar door nie mand als een serieuze candidaat voor de titel werd beschouwd. Met nog drie kilometer voor de boeg trachtte de Groot de anderen van het wiel te rijden, voor hem de enige kans om het niet in een eind spurt tegen de sprinters te moeten afleggen. Mahn en Willekes ver ijdelden deze poging en toen ging Duyker er van door. Niemand lette op hem en hij had al vijftig meter voorsprong, voordat de anderen zich het gevaar bewust werden. Nu be gon het drama. Geen van de vijf wilde de kop nemen bij de achter volging van Duyker, die bijna aan het eind van zijn krachten- alles gaf om zijn voorsprong te behouden. Van een achtervolging was geen sprake, want zodra de Groot aan zette sprong Willekes aan zijn wiel, waarop de Groot onmiddellijk om hoog reed en omgekeerd was het precies zo. De ruzie tussen deze twee bereikte het hoogtepunt een kilometer voor de streep. Willekes reed voorop, hield de Groot in de gaten en gaf met een wijds handge- de Groot door Willekes hoog in de baan gehouden zodat hij niet kon meegaan. Nu zijn kans op de titel al verkeken was kon Daan de Groot de eindsprint winnen voor Kooyman, Willekes en Mahn. Dit was het onbevredigend slot van een prachtige wedstrijd met veel vuurwerk. Al dadelijk na de start trok een groepje van acht man er tussen uit. Zij kwamen een kwart baan voor maar er bestond geen sa menwerking, zodat deze poging op niets uitliep. Nog voor er vijf km gereden was gingen er opnieuw zes renners van door, achtervolgd door een groep van vijf, waarbij zich Daan de Groot bevond. Aanvankelijk vielen enkele terug, terwijl anderen de open plaatsen kwamen innemen, maar toer na 25 ronden de stand werd opgemaakt, lagen tien renners 200 meter voor het peloton. Het waren de Groot, Vriens, Duyker, Kooyman, Mahn, Hijzelendoorn, Willekes, Koch, Wie- se en Bakx. Na 20 km kregen deze renners, be halve Bakx, die het tempo niet meer kon volgen, aansluiting met het pe loton. Op de helft van de wedstrijd sprongen weer tien renners weg, waarbij Mahn, Duyker en Willekes, Daan de Groot, Koch en Kooyman zagen hun kans sterk verminderen en gingen de een na de ander achter de uitlopers aan. Zij slaagden 16 km voor het einde erin bij te komen. Veranderingen kwamen er toen niet meer ondanks pogingen van Duyker, de Groot en Mahn om een beslissing ver voor het einde te forceren. Bij de profs achtervolgers waarin van Est, Adri Voorting, Gerard Pe ters en Lakeman elkaar Zondag 21 Juni de titel gaan betwisten, vielen geen verrassingen voor. In het gymnastieklokaal aan'de van Heeckerenstraat te Wassenaar heb ben gistermiddag de R.K. Gymnas tiek veren. Meerburg (Leiderdorp) en Blauw Zwart elkaar ontmoet voor een sportieve wedstrijd om een wis selbeker, die het vorig jaar, toen een dergelijke wedstrijd in Leiderdorp plaats had, door Blauw Zwart gewon nen werd. Ook nu verzamelden de meisjes en dames en jongens en he ren van Blauw Zwart de meeste pun ten en dus bleef de trophee in Was senaar. Maar de strijd, die daarvoor gevoerd moest worden, was moeilij ker dan verleden jaar. De jongens van Meerburg bleken hun vrienden van Blauw Zwart zelfs de baas. En ook de medaille voor de beste presta tie bij de meisjes en dames verhuis de naar de prijzenkast van Meerburg. De gymnastiek-oratmoeting werd 's avonds in het R.K. Verenigingsge bouw besloten met een gezellige bij eenkomst, waarop de voorzitter van Blauw Zwart, de heer G. Looyestein, de prijzen uitreikte. De medaille voor de beste presta- ovan de meisjes, van de dames en baar de anderen niim Ijaan." Koch van de .1?erej}» werd aan Blauw Zwart .-maakte van deze gelegenheid ge bruik, sprong weg en had nog voor de laatste ronde de arme Duyker in gehaald, die geen kracht meer had om tegenstand te bieden en met ze ker twintig meter verslagen werd. Bij de vlucht van Koch was Daan uitgereikt. De prijs voor de jongens werd door Meerburg veroverd. Dat de verschillen in de bereikte presta ties soms zeer gering waren blijkt uit enkele gedetailleerde uitslagen. De meisjes van 13 en 14 jaar van Blauw Zwart bijvoorbeeld, verdien den 1803^2 purat, dezelfde groep meis jes van Meerburg 180% pnt.! Bij de meisjes van 15 en 16 jaar was het verschil al even gering: Blauw Zwart 212% pnt., Meerburg 212% pnt.! Het totaal aantal punten bedroeg voor Blauw Zwart 1532, voor Meer burg 1494%. De persoonlijke prijs voor de beste prestatie bij de meisjes en dames werd gewonnen door mej. J. Dorlund van Meerburg, die met 4 oefeningen 33% punt kreeg, een iets hoger ge middelde dan haar clubgenote mej. A. Wisse, die voor 5 oefeningen 41 pnt. kreeg toegekend. De beste prestatie bij de heren werd geleverd door de Blauw Zwart. gymnast Frans Lagerberg, die 49% pnt. verwierf, pnt! meer dan zijn clubgenoot A. Hakkeling, voor wie 49% pnt genoteerd werd. Na de prijsuitreiking, die plaats had terwijl de deelnemers aan de wedstrijden achter hun vaandels stonden aangetreden, werd een pro gramma van gynastiekdemonstraties afgewerkt. Ira de loop van de avond verrraste de heer W. J. Hoogeveen het bestuur van Blauw Zwart met de aanbieding van een wisselbeker namens de Ko ningin Wilhelm inaverenigirag. Na het optreden van de verschil lende afdelingen der beide verenigin gen was er een gezellig samenzijn tot besluit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5