RIJNSTREEK DUINSTREEK Wat te doen met verdreven missionarissen? Korte illusie JCwite GOLF Telg uit keizersgeslacht in ballingschap gedoopt Aansluiting op waterleiding brengt problemen met zich MAANDAG 15 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Moeilijk plaatsbaar In het algemeen is het een tame lijk moeilijk werk, bovendien vraagt het veel tijd en inspanning, om mis sionarissen, die uit China zijn uit gewezen, in andere landen te werk te stellen. Sommige landen weige ren zonder meer de toestemming, andere beperken deze tot een half of een heel jaar. Dit verklaarde pater Duchesne, plaatsvervanger van de Amerikaan se prelaat Mgr. Gilligan, die in Hong- Kong de leiding heeft van de dienst: Plaatsing Missionarissen. Sinds de uitwijzing van priesters uit China op zo grote schaal begon nen is hebben de kerkelijke autori teiten zich genoodzaakt gezien iets te ondernemen om de missionarissen elders ter wereld priesterlijke arbeid te verschaffen, die in de lijn van hun levensdoel ligt. De speciale dienst, welke werd opgericht, tracht de mis sionarissen in andere missielanden onder te brengen, en verzorgt daar toe visa en paspoorten. Pater Duchesne verklaarde: „Vele missionarissen, ongeduldig vanwege de tijdsduur en de formaliteiten, vertrekken op goed geluk, in de hoop, dat zij hun toelating gemak kelijk zullen verkrijgen. In vele ge vallen echter zijn zij bedrogen uit gekomen en hebben zij na een kort De Sovjet-wachten bij de Oosten rijks-Duitse grens in het gebied van Muehlviertel zijn na drie dagen weer begonnen met het controleren van de paspoorten. Zij hadden dit gestaakt, nadat de Sovjet-autoriteiten Wenen hadden medegedeeld, dat de controle bij de zonegrenzen in Oostenrijk zelf zou worden opgeheven. De controle aan de grens met Duitsland zou aan Duit se en Oostenrijkse grensbewaking worden overgelaten. Men neemt thans echter aan, dat het hier een verkeerde uitleg be treft, die aan de order is gegeven.De Sovjet-wachten, die van de grens te ruggetrokken waren, zijn weer op hun posten teruggekeerd. Paniek in danszaal Bij een brand in een danszaal voor kleurlingen in het harte van de stad Sao Paulo (Brazilië) zijn 75 mensen om het leven gekomen en 70 gewond. Onder de doden bevinden zich een brandweerman en een politie-agent. Zaterdagnacht om 2 uur bevon den zich ongeveer 300 mensen in de danszaal toen een lid van het or kest ontdekte, dat er brand was uit gebroken. Hij waarschuwde de eige naar, die het publiek toeriep, dat iedereen zich zo gauw mogelijk uit de voeten moest maken. Er ont stond een paniek. De menigte snelde naar een smalle trap, die de enige uitgang vormde. Velen vielen en in een ogenblik was de trap geheel ge blokkeerd. Daarop begonnen de mensen uit de ramen te springen. DYNAMIET OM DE HUUR TE INNEN Een 63-jarige huiseigenaresse in Suolahti (Midden Finland) kon het niet verkroppen, dat haar huurders achterstallig waren met de huur. Zij zit nu in de cel na te denken over de manier, waarop zy aan haar geld kan komen. Hoe zij in dit apartement verzeild raakte? Zij had zes staven dynamiet onder het huis gelegd om het met huurders en al de lucht in te laten vliegen. Gelukkig was de lading niet zwaar genoeg. Niemand van de be woners werd gewond, maar het huis liep flinke schade op. 25 PELGRIMS VERDRONKEN. Door het omslaan van een boot op de Ganges, 85 km. van Allahabad, zijn 25 pelgrims, onder wie vrouwen en kinderen, verdronken. Er waren in totaal 34 Hindoepelgrims aan boord. De overige negen wisten zwemmend de kant te bereiken. Het wapen van Limburg zal geen nachtegaal maar een gekroon de dubbelstaartige leeuw dragen op een gouden ondergrond en een dwars balk in glazuur als symbool van de door Limburg stromende Maas. Het stoffelijk overschot van de 48-jarige kapitein van een Zweeds schip, die op 23 Mei j.l. tussen de Haaks- en de Terschellingerbank overboord is geslagen, is dezer -da gen op Ameland aangespoeld. De eerste medische promotie in het bestaan van de vrije universiteit te Amsterdam zal op 26 Juni ge schieden, wanneer de heer H. v. d. Drift van Colijnsplaat zijn proef schrift gaat verdedigen in het A.M. V.J.-gebouw aldaar. Een felle brand verwoestte de bovenverdieping van villa Salvia, het woonhuis van de heer G. R. H. W., textielfabrikant, te Groningen. De brand ontstond in het rieten dak, ter wijl de familie sliep, en werd ont dekt door een dienstmeisje. Door een vrachtauto werd het 9- jarige zoontje van de familie Gr. uit Delden overreden en gedood. Het stuur yam zijn fiets raakte in dat van zijn vriendje, waarop hij voor de wielen van de auto viel. verblijf elders het land van hun uit verkiezing weer moeten verlaten om naar hun vaderland terug te keren". „Wanneer het een Chinese priester of kloosterzuster betreft is het in het algemeen moeilijk een visum te krij gen voor de Westerse landen en het is practisch onmogelijk voor alle lan den van Azië. Het kan gebeuren, dat lange besprekingen lukken, maar in het algemeen wordt geweigerd"'. Pater Duchesne voegde er verder nog aan toe, dat misschien een cen trale organisatie, die officieel er kend zou zijn, voor het apostolaat onder de Chinezen in het buitenland gemakkelijker deze moeilijkheden zou kunnen overbruggen. GERAFFINEERDE „INSPECTEURS" Twee maonen, die zich uitgaven voor inspecteurs van politie, verzoch. ten te Parijs de 35-jarige Libanese juwelier Moughanes Noujaim even mee te gaan naar het hoofdbureau. Zij brachten hem in dat bureau naar een kamer op de vijfde verdie ping en verzochten hem daar te wachten Zijn aktentas, waarin zich juwelen ter waarde van ruim 300.000 gulden bevonden, namen zij mee. Tegen het einde van de kantoor, tijd, toen de juwelier het kantoor personeel naar huis zag gaan, besefte hij dat hij bestolen was. Aan echte inspecteurs deelde hij later mee, dat hij op weg was geweest naar een hotel, waar een rijke bui tenlander hem bij zich ontboden had met een collectie juwelen. hm. r i Duitsland het vaderland Met water uit Hongarije m0eder Het eerste kind van de Oosten rijkse troonpretendent Aartshertog Otto van Habsburg en aartshertogin Regina, aartshertogin Andrea-Maria, ontving in de kapel van het Luït- pold-gasthuis te Würzburg het H. Doopsel. De bisschop van Seckau en Graz in Stiermarken mgr. Ferdinand Pawlikowski, was uit Oostenrijk overgekomen, teneinde het Doopsel aan de jonge telg van zijn vroeger keizersgeslacht toe te dienen. Een estafette uit zijn land kwam vuur brengen, waarmede de kaar sen van het altaar alsmede de doop- kaars werden ontstoken. Hongaarse monarchisten brachten water uit de Theiss; slechts met de grootste moeite waren zij er in geslaagd dit water uit Hongarije door het IJzeren Gordijn te smokkelen. Met dit wa ter, dat nog vermengd werd met wa ter uit het land Saksen-Meiningen in de Sovjet-Russische zone van van de van de dopelinge, alsmede met gewijd water uit het Maria-hei- ligdom Maria-Zell in Stiermarken, werd de heilige handeling verricht. Het kindje was tijdens de plechtig heid op Oostenrijkse aarde gebed, die door een burger van Würzburg uit de Oostenrijkse bedevaartsplaats Maria-Plain bij Salzburg was ge haald. De grijze bisschop van Seckau uit te in een kort woord tot de vader de wens, dat het kind sterk moge wor- ,den in de liefde tot God, en in de verdediging van rechtvaardigheid en voegde er, door ontroering over mand met door tranen verstikte stem de woorden aan toe: „Moge dit kind eens de wegbereidster naar het va derland zijn, en moge de heilige Maagd, de Hemelse Beschermvrouwe van Oostenrijk, met haar zijn en met Uw Majesteit". Peters van het kind waren een broer van de moeder, Pater Marianus prins van Saksen Meiningen O.S.B., alsmede ex-keizerin Zita. BODEGRAVEN Poppenspel „De .Blokkedoos". Dat poppenkast niet zo maar „poppen kast" behoeft te zijn, bewees Zater dagmiddag Jan Akkermans, die met zijn nieuwe poppenkast „De Blokke- doos" 'n alleszins geslaagde première gaf in de gezellige taveerne „Het Bonte Varken" aan de Oude Markt. Een 100-tal kinderen en vele vol wassenen waren getuigen van dit artistiek gebeuren. Fraaie expressie ve koppen, door de kunstenaar zelf vervaardigd, tot in de puntjes ver zorgde décors, geestige en vlotte dialogen, die de kinderen tot „mee spelen" uitnodigden en bovenal een paedagógisch verantwoord „stuk" gaven aan dit miniatuur-theater een voornaam cachet. Ook de kleertjes der poppen, die vervaardigd zijn door de echtgeno te van de „poppenspeler" verhoogden het artistieke peil. Wij twijfelen er dan ook niet aan, „De Blokkedoos" zal in de toe komst nog vele malen talloze kinde ren enkele gelukkige uren bezorgen. ESTO—Olympia 34. Zoals het vaak gaat met kampioensploegen heeft Esto z'n laaste wedstrijd ver loren. Het moet gezegd worden, dat de Gouwenaars er van het begin tot eind voor gezwoegd hebben. Zo bezien is de zege voor hen niet onver, diend. Maar van de andere kant was het zó, dat het geluk wel met de bezoekers was. De betrouwbare Es- to-doelman moest viermaal zwichten en deponeerde zelfs eenmaal de bal in eigen doel. Door een haag van Esto-junioren betraden de beide ploegen het terrein. De eerste aanval len waren voor de Olympianen en 't was niet vreemd geweest als deze geresulteerd hadden in een kleine voorsprong. Maar 't succes kwam aan de andere kant, toen Esto kort achtereen 2 maal doelpuntte. Nog voor de rust was de stand gelijk (22). In de tweede helft ging van de Esto-voorhoede te weinig kracht uit om doelpunten te mogen ver wachten. Een cornerbal, die reeds achter geweest was, sloeg Baelde in eigen doel. Een mislukte uittrap bracht de bal vor een vrijstaande Olympiaan, die niet veel moeite had te scoren (24). In de laatste minu ten moest de Goudse doelman ein delijk zwichten voor e,en der vele schoten op zijn doel (34). Geboren Gerardus Th. z. v. G. A. Wolvers en Olyroek. Ondertrouwd: Thomas Zaal 24 j. en Jansje de Vries 28 j. Jan Matthijs Dam 30 j. en Maagje Boot 24 j. Wil lem Aalten. 57 j. en Anna Roerhorst 54 j. Getrouwd: Dirk Hamoen 24 j. en Engeltje Blok 22 j. Overleden: Cornelis van Laar, weduwnaar v. M. Verwoerd 80 j. LANGERAAR Feest vergadering R.K. Fabrieksar- beidersbond. In café Bocxe hield de R.K. Fabriebsarbeidersbond „St. \Villibrordus" afd. Langeraar een ge- gde feestvergadering. Het pro gramma was in twee gedeelten, eerst een zakelijk en daarna een ontspar.»- ningsgedeelte. De heer Smit, districtsbestuurder, hield een toespraak, waarin hij de leden nog eens op het hart bond om zich altijd spontaan tc geven voor de belangen van de organisatie en de ar beidersbelangen. Ook de geest adv. hield weer een van zijn bekende kernachtige toespraakjes waarin hij de leden ook weer enkele nuttige gedachten meegaf. Daarna volgde dan een gezellig samenzijn. Inderdaad was dat gezellig met een echte feeststem ming. Vooral het lid A. v. d. Zwaan komt een pluimpje toe, daar hij door een groot gedeelte van de avond te vullen met humor zeer veel bijdroeg tot de goede stemming. Bescherming Bevolking. In café Kramer is een vergadering gehouden met het doel ook in deze gemeente te komen tot een plaatselijke organi satie B.B. De vergadering stond on der leiding van burgemeester B. J. Hogenboom. Het onderwerp van de ze avond, zo zeide de burg., is Be scherming Burgerbevolking, mis schien niet zo'n aangename klank, maar wel noodzakelijk. We moeten klaar zijn als er een oorlog zou ko men. Om een plaatselijke organisa tie in het leven te roepen is mede werking van velen nodig. Na de burgemeester sprak de heer Ros kringhoofd van kring Zuid-Hol land 3. Deze gaf een korte duidelijke uiteenzetting over de B.B. Hoe zij werkt en wat zij beoogd. De organi satievorm en de leiding. De heer Stroo hield vervolgens een propagandarede, waarin hij de nood- zakelijkheid der B.B. op overtuigen de wijze aantoonde. De heer Ros deed nog enkele me dedelingen ter verduidelijking over o.a. de noodwachters en hun sociale positie en rechtspositie, enz. Het licht in» de bedoeling in het a.s. najaar te beginnen met cursussen ter opleiding. 36 Personen gaven zich op. Voorlopig is de gemeente verdeeld in twee blokken. Als blokhoofden zijn aangewezen de heren H. A. Vol- gering en N. den Hollander. Bij deze heren kan men zich ook aanmelden alsmede bij de heer Vos en ter ge meentesecretarie. LEIMUIDEN Ingelanden-vergadering Griet- en Vriezekoopse Polder. Onder voor zitterschap van de heer J. de Vries kwamen de ingelanden van de Griet en Vriezekoopse Polder in vergade ring bijeen. De secretaris deelt mede, dat per 15 Juli a.s. de lopende kasgeldlening ad 70.000,afgelost moet worden. De kasgeldlening liep tegen een ren te van 2%. Het bestuur kan thans een nieuwe kasgeldlening aangaan tegen 1 3/8%. Besloten wórdt 60.000 te lenen en 10.000,uit de aflos singsreserve te gebruiken. Men kan dan door 60.000,te lenen de oude kasgeldlening ad 70.000,— toch af lossen. De rekening dienst 1952 is door de heren J. Blom, J. J. Boere en C. J. van Beijeren nagezien. De ink. hebben bedragen 92979,16 en de uitgaven 163016,46. Nadelig slot 70037,30. Ontdoet men dit nadelig slot van de kapitaalsuitgaven, waar voor nog geen geldlening is aange gaan, dan is het nadelig slot 37,30. Hiermede mag men tevreden zijn. Voor de bemaling was slechts 4600 geraamd, terwijl 6970,is uitge geven. Gelukkig waren er enige meevallers, die deze tegenvaller weer ophieven. De secretaris deelde nog mede, dat de meer-kolenprijs tot en met April 1952 5 cent per k.w.u en na April 6,6 cent per k.w.u. heeft bedragen. De normale prijs is 1.5 cent voor nachtstroom en 2,5 cent voor dag- stroom. Indien men ev rekening me de houdt, dat deze prijzen 6,6 cent per k.w.u. zijn verhoogd, kan men GEMEENTERAAD WOUBRUGGE Na de opening van de raadsverga dering te Woubrugge deelde de voor zitter mede, dat de heer J. v. d. Eng wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.a. de goedgekeurde rekening 1950 en de gewijzigde winkelsluiting wet. Van de bewoners der Woudsedijk is een verzoek binnengekomen om aansluiting op het electriciteitsnet te verkrijgen. Reeds in 1946 is een dergelijk verzoek aan de raad ge richt, maar toen was een der bewo ners er tegen en heeft de zaak geen doorgang gevonden. Ook nu zullen B. en W. contact opnemen met adres santen, maar gezien het feit, dat Woubruggen in onderhandeling is met de gemeente Leiden, kan aan de raad betreffende deze aanvraag wei nig positiefs worden medegedeeld. Een aantal bewoners van de Woud sedijk verzocht eveneens aansluiting op de waterleiding. Hierin kan de gemeente niets beginnen zonder de stichting „De Drie Gemeenten" en zijn er verschillende problemen op de hoge electriciteitskosten begrij pen. De rekening 1952 wordt dan met algemene stemmen vastgesteld. Aan de orde komt dan de begro ting 1953. De electriciteitskosten zijn geraamd op 7000,het teren van de weg wil het bestuur dit jaar niet over twee jaar verdelen, maar in eens in de rekening 1953 opnemen. De lasten zullen als men dit doet. op 35,per H.A. gehandhaafd moeten blijven. Alle ingelanden kunnen zich met het voorstel van het Bestuur verenigen en de begro ting wordt na artikelsgewijze te zijn behandeld door de ingelanden met algemene stemmen aanvaard. Het bedrag, dat jaarlijks aan ver- gaderkosten voor Ingelanden en Be stuur mag worden uitgetrokken wordt van 60,op 150,ge bracht. Tot leden van de Commissie be last met het nazien van de rekening 1953 worden benoemd de heren H. J. Kompier, J. A. Straathof en J. W. de Jong en tot plaatsvervangers de heren Jac. van Leeuwen, J. Straathof en C. J. van Beijeren. De heren de Jong en van Beijeren wijzen er op dat de kwekers Gebr. van Wieringen veel vuil en afval storten op de berm van een polder wegje. De waterafvoer wordt hier door belemmert. Het Bestuur zal hiertegen optreden. Gehoopt wordt ook, dat de gemeente de verversings- inlaat bij de Nokweg spoedig zal maken. De voorzitter sluit daarna met een woord van dank voor de vlotte afwerking der agenda de ver gadering. NOORDEN NSVGDS 3—1. GDS deed de aftrap en daarmee ook de eerste aan val, welke echter door de koeper werd gestopt. Nu werd er fel gestre den om het eerste doelpunt want beide partijen gaven alkaar niets toe. Na 15 min. spelen wist A. Pietersen na een lange run de keeper het nakij ken te geven (10). De vreugde was van korte duur, reeds na twee min. maakte de GDS-midvoor de stand ge lijk (11). Vrouwe Fortuna was NSV genadig. H. de Man kreeg op veertig meter van het GDS-doel een vrije trap te nemen en met een hoge boogbal ging de bal via de handen van de keeper, net onder de lat door het net in (21). Beide elftallen, die flink aan elkaar gewaagd waren, de den wat zij konden, maar doelpunten bleven uit. Na de rust werd er wel direct flink aangepakt, doch resultaat bleef voor alsnog uit, waarbij de GDS-achter- hoede wel eens minder fair aanviel. Na een half uur spelen kreeg NSV door deze handelwijze een strafschop toegewezen, welke door A. Hendriks grandioos over geschoten werd. Beide elftallen gaven blijkbaar de moed op, want er werd maar kalmpjes aan ver der gespeeld. Wie het ook won, de ranglijst zou er geen verandering door ondergaan. Ter elfder ure kreeg NSV nog een kans. J. Baas gaf een hoog ver schot welke de GDS-kee- per wel stopte doch weer uit zyc- handen liet vallen, het was voor de toegelopen A. v. Koert een geringe moeite om de stand op 3—1 te bren gen. TER AAR Comité Ouden van Dagen. Ter voorbereiding van de jaarlijkse uit gaansdag van» de ouden van dagen vergaderde dezer dagen het Comité onder voorzitterschap van dokter A. Quartel. Na de gebruikelijke versla gen werden de uitgaansplannen voor dit jaar besproken. Verschillende mogelijkheden en ideeën werden on der de ogen gezien en getest op uit voerbaarheid, vooral ook met het ook op de kosten en de beschikbare financiën. Als voorlopig plan werd aangenomen om op 2 Juli a.s. een boottocht te maken naar Blijdorp, de Rotterdamse Diergaarde. De reis wordt dan gemaakt met een moderne salonboot. Het Comité rekent er op, dat de gemeentenaren als gewoon lijk royaal zullen willen geven. Zo mogelijk zelfs meer dan anders, om dat de kosten zeer hoog zijn. Nie mand zal willen dat minder geboden zou kunnen worden aan de bejaar den die althans velen van hen toch reeds zoveel moeten missen. De geldinzameling zal gehouden worden van 18 tot 25 Juni a.s. Het Comité heeft het volste vertrouwen, dat het weer in staat zal worden gesteld om ook dit jaar de bejaarden van Ter Aar een dag te bezorgen, die een feestdag zal zijn. te lossen, aleer aan deze wens vol daan kan worden. Als ongunstige factor komt daar nog bij de slechte toestand, waarin het buizenstelsel verkeert. Aan weerszijden van de Nieuwe brug te Woubrugge heeft de N.A.L. bij de Provincie een halteplaats aan gevraagd. Deze aanvraag is in behan deling en over de financiering kan dus nog niets medegedeeld worden. Het Waaggebouw bij het weeshuis is afgebroken. De waag en de gevel steen zijn aan de gemeente geschon ken voor het museum. Een verzoek van G. J. Bracht ex. art. 13 van de L.O.-wet 1920 wordt toegestaan. De chr. lagere landbouwschool te Alphen a. d. Rijn en Chr. Landbouw- winterschool te Haarlemmermeer krijgen successievelijk subsidies van 50.en 15. De Chr. Nat. School vindt reeds geruime tijd overlast van de mest vaalt van J. Heemskerk. Deze sta pelt de mest tegen de muur van de school op. Van verschillende kanten o.a. door de Inspecteur van de Volksgezondheid fin de schoolarts is op deze ongewenste toestand ge attendeerd. Door onderling overleg is men niet tot overeenstemming kunnen komen. Door een kleine verandering in de Algemene Politieverordening zal hier tegen opgetreden kunnen wor den. Deze wijziging wordt met al gemene stemmen aangenomen. Ten behoeve van de volkshuisves ting te Woubrugge zijn enkele stuk jes grond gekocht van mevr. de wed. Heenk-Spruyt en de heer Muller. Deze laatste krijgt daardoor meteen een uitpad op de Dr. Lothlaan. Van de Ned. Herv. Gemeente zal 14 m2 in ei-fpacht worden aanvaard, tegen een canon.van 15 per jaar. De heren Venhuizen en Hoogeveen waren over deze prijs niet te spre ken. Ze is veel te hoog. De voorz. was er ook niet over te spreken, maar om de uitvoering van de bouw niet te 'verlangzamen, heeft men de ze nadelige regeling aanvaard, liever dan tot onteigening over te gaan, het geen teveel tijd zou kosten. In geheime zitting werd het uit breidingsplan „onderdeel Hoogmade" behandeld. Tijdens de rondvraag deelde de heer Hoogeboom mede, dat de heer J. Hoogeboom te Rijpwetering de gemeente grond wil leveren tegen vervoerkosten. B. en W. zullen dit onder ogen zien. De heer Venhuizen informeerde naar het uitbreidingsplan van Wou brugge. Voorz. deelde mede, dat het in een openbare vergadering van Ged. St. is behandeld. De definitie ve reductie laat echter nog op zich wachten, zodra deze afkomt zal hij de inhoud mededelen. ZEVENHOVEN Doorlichting op t.b.c. Nu de werkzaamheden betrefende het mas sa-onderzoek der bevolking op t.b.c. achter de rug zijn, is het thans mo gelijk een zo juist mogelijk beeld te, geven van het verloop. Op het tijdstip der doorlichting op •20 en 21 April j.l. bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente 1251. Hier van werden voor doorlichting in de gemeente Nieuwkoop (te Noorden) opgeroepen 99 personen, terwijl er voorts 72 kinderen beneden de 2 jaar niet behoefden te worden doorge licht. Het totaal voor doorlichting in aanmerking komende personen was derhalve 1080. Hiervan zyn er voor het scherm geweest 957, of 89 De d: 11 niet doorgelichten be staat uit 103 absolute weigeraars en 20 zieken en/of invaliden, die niet naar het toestel konden komen. Presentiegelden. Naar wy ver nemen hebben Ged. Staten van Zuid- Iiolland het presentiegeld voor de raadsleden vastgesteld op 5,— per bijgewoonde zitting. Geboren: Elisabeth A. M. d. van Th M. van der Meer en M. Steijn; Johanna M. Th. d. van J. B. van Mastwyk en J. A. M. van Leeuwen; Theodora M. d. van J. N. Bos en M. J. van Klink; Johanna M. d. van J. A. van Smorenburg en C. M. Bun- nik; Paulus L. M. z. van L. A. Groe- newegen en C. M. Diemer. Gehuwd: O. van Wettum te Uit hoorn en N. Hogendoorn; G. H. Saedt, te Amsterdam, en J. G. van der Helm. ZOETERWOUDE (H. R.) Oranje-feest Dit jaar zal aan de Hoge Ryndijk het Oranje-feest ge houden worden op Vrijdag 19 en Za terdag 20 Juni a.s. op het terrein van de voormalige buitenplaats „Rhijn- vreugd". Volgens 't programma zal er Vrij dagavond begonnen worden met een spannende wedstrijd in boegspriet lopen over de Meerburgerwatering, nabij café „Het Witte Huis", voor da mes en heren van 15 jaar en ouder (alleen voor ingezetene van Zoeter- woude). Zaterdagmorgen om 9 uur zullen de kinderen in optocht met versier de voertuigen en fietsen van het ter- re.in Y?n de gas-beton langs de Hoge Rijndijk tot aan „Grenshoek" en van daar naar het feestterrein trekken. Voor de versiering en gecostumeerde groepen zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Het bekende „Clippertje" zal in de stoet meerijden voor het vervoer uitsluitend van 4 en 5 jarige kinde ren. Na een zanghulde aan het Vorsten huis op het feestterrein, zal door de burgemeester een toespraak worden gehouden, waarna de tractatie der kinderen. Des namiddags kinderspelen, be staande uit blokjes rapen, ringen gooien, bussenrace, lepelrace en voor de grootste kinderen hanengevechten en op zoek naar geluk. Des namiddags om 4.30 uur begin nen de wedstrijden voor de groteren, w.o. ringsteken voor heren van 15 jaar en ouder, om 7.30 uur ringste ken voor dames van 15 jaar en ou der en om 8 uur 's avonds zal de Zoeterwoudse Fanfare nabij het feestterrein een concert geven. Wan neer men aan het verzoek van het comité op die dag te vlaggen, vol doet, zal de Hoge Rijndijk a.s. Za terdag in feesttooi zijn. VOORHOUT Zes Hagenaars reden tegen brugleuning In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 2.15 uur, is een luxe auto, waarin zes jonge mannen ge zeten waren afkomstig uit Den Haag, met flinke snelheid tegen de brugleuning aan de Noordwijker- hoekbrug gereden. Zij waren op weg naar Noordwijk. Het rr.ag een wonder heten dat dit ongeval nog zo is afgelopen. Door onbekendheid van de weg, kreeg de bestuurder het te laat in de gaten, dat hij tegen een hoogte op moest, benevens een draai moest maken voor de brug. Daardoor botste de wa gen tegen de brugleuning en scheur de deze op diverse plaatsen. Geluk kigerwijze bleek de leuning de kracht van de botsing te kunnen weerstaan, anders was de auto on vermijdelijk in een diep gedeelte van de Leidsevaart terecht gekomen. Niettemin was de ravage groot. Dr. A. W. Bots verleende medische hulp. Alle zes inzittenden werden verbon den. Voor nader onderzoek werden allen naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. De bestuurder klaagde over pijn in de borst, maar had geen letsel. De politie van Voorhout nam o.a. de zwaar beschadigde wagen, welke een huurauto bleek tezyn, in Naar we later vernamen, waren de verwondingen der zes jongelui niet van ernstige aard. Zij mochten het ziekenhuis allen verlaten. Het is al meer opgevallen dat auto rijders des nachts moeite hebben met deze zeer gevaarlijke draai. De berm- paaltjes, waarop gereden woi"dt, zijn plotseling niet meer aanwezig, waar door meerdere malen meer of min dere ernstige ongelukken voorkomen. Sportdag B.N.S.—N.J.K.B. Op het terrein van de B.N.S. werd een sportmiddag gehouden, waarbij de N.K.J.B.'ers als gasten optraden. Na het défilé van de deelnemers langs de volle tribune sprak de aalmoeze nier der N.K.J.B., kapelaan de Dyk, de voetballers en athleten toe en wenste allen succes. Hij vertrouw de, dat het een sportieve kamp zou worden. De voetbalwedstrijd werd voor de N.K.J.B. een verdiende zware neder laag n.l. 112. De strijd werd door de gasten wel wat te licht opgeno men en ook hadden zij wel wat pech, hoewel gezegd moet worden, dat de verdediging der B.N.S. prima was, wat van de N.K.J.B. niet gezegd kon worden, want daar stond een keeper in 't doel, die op z'n minst toch wel 6 doelpunten op zyn rekening heeft. Enfin, het was geen fraaie vertoning. De uitslagen werden uitgedrukt in punten: N.K.J.B. B.N.S. pnt. pnt. 100 m. hardlopen 9 12 400 m. 13 8 1500 m 11 10 Hoogspringen' 15 6 Vèrspringen 11 10 Basketbal O 6 Voetbal o 6 Totaal 59 58 De N.K.J.B. trok dus met 1 punt verschil als overwinnaar uit het strijdperk. Het was een zeer sportieve ont- moëting. Jubileum-comité K.A.B. Bo vengenoemd comité organiseert ter gelegenheid van het jubileum der K.A.B. een grote huis vlij ttentoonstel- ling.' Ook deelnemers van buiten Voorhout zijn welkom. Nu doet zich het geval voor, dat juist van buiten de gemeente de opgave tot deelna me zeer groot is. Op zich een ver heugend verschijnsel, maar tevens een grote aansporing voor de eigen leden, om niet ten achter te blijven. De organisatie vereist veel tijd. Daarom, jVoorhouters, geeft u en bloc op voor deze tentoonstelling. Uw bestuur is actief. Waardeer dit, door grote deelname. Aanmelding kan geschieden tot 1 Juli by het ju bileum comité A. Beelen, Boerhaa- vestraat 8 en L. B. v. d. Lans, Jac. v. Beijeren weg 68. Kerkveiling. Dinsdagavond 7.30 uur wordt in het Parochiehuis de jaarlijkse Bloembollenveiling gehou den ten bate van Kerk en Armen. Er is voor ieder wat, dus niet alleen bollen. Ook de dames worden ver wacht. Het wordt als steeds een „Knal"-avond. STOMP WIJK Handbal. Hedenavond speelt het herenhandbalelftal op het terrein van Stompw. Boys tegen een com binatie van HVL en Wilhelmus, aan vang 7 uur.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2