RIJNSTREEK Beloont Voorburgs Hervormde Kerkenraad de P.v.d.A.-steun? Kunstleven m Leiöen VRIJDAG 12 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren jubileum. 21 Juni zal liet 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. Boender in dienst trad bij de Mo- torenfabriek van de fa. D. en John. Boot. De bouw van de Chr. Techn. school is opgedragen aan de fa. Ges- man en Zoetemeijer. ABBENES VEERTIG JAAR WERKZAAM BIJ DE P.T.T, Voor de heer G. Rijgersberg was 'ihet Woensdag een heugelijke dag. Het was veertig jaar geleden, dat hij bij de P.T.T. in dienst kwam. Welk feit feestelijk door zijn collega's, fa milie en vrienden .werd gevierd. 's Avonds werd de heer G. Rijgers berg toegesproken door de referen daris van de P.T.T. uit Hoofddorp, die hem een enveloppe met inhoud en de gouden ster voor veertig jaar trouwe dienst aanbood. Verder werd het woord gevoerd door de heer J. Tamme, namens de collega's die de heer Rijgersberg een portefeuille aanboden. ALKEMADE De Zondagdienst voot doktoren wordt a.s. Zondag waargenomen voor de gemeente Alkemade en Leimui- den door de artsen Brinkhorst, v. d. Bijl en v. d. Werf. Geb.: Theodorus A. M. z. v. G. M. Wesselman en A. Th. Schrama; Theo dorus H. z. v. H. Th. van Klink en M. W. Wolvers; Martina J. M. d. v. C. J. Loos en J M. W. Wortman; Le- onardus A. M. z. v. P. J. van den Broek en C. J. Vaneman; Johanna B, M. d. v. Th. Verdel en E. M. v. d. Meer; Maria J. L. d. v. Th. B P. Dob- be en A. A. M. Gies Broesterhuizen- Liesje d. v. L. J. Vlugt en A. J. van den Bosch; Henrica A. M. d. v. G. H. Ganzevles en A. M. v. d. Pouw Kraan; Theodorus F. z. v. J. Hogen - boom en G. J. van Tol. Ondertr.: H. J. Disseldorp en A. A. van Bohem'en. Overl.: Adriaan Ruijten, 81 j.; Lu cia M. Huigsloot, 1 'jaar. BOSKOOP BoskoopMarineluchtvaartdienst. 51. De eerste vriendschappelijke wedstrijd, welke Boskoop na het be ëindigen van de competitie speelde is in een overwinning geëindigd. Boskoop schijnt zijn beste spel altijd voor zijn vriendschappelijke wedstrij den te bewaren. Ook nu werd, vooral na de rust, veel beter gespeeld dan in de meeste competitiewedstrijden. De uitslag zou niet doen vermoe den, dat het bezoekende luchtvaart elftal eveneens zeer goed spel ver toonde. Voor de rust was het zelfs, ook technisch, stukken beter dan Boskoop. Een kwartier na de aanvang hadden de gasten het spel volkomen in handen en ondanks de verbeten tegenstand van de Boskoopse achter hoede wisten zij deze meerderheid in een doelpunt uit te drukken (0 1). Boskoop herstelde zich evenwel en wist de stand gestadig op te voe ren tot 51. Mej. J. Eerdeman slaagde te Gouda voor het diploma Ziekenver pleging A. HOOGMADE VOETBALTOURNOOI A.s. Zondag zal ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap door drie van de vier elftallen een tournooi worden gehouden. Deelne mende elftallen zijn: Nic. Boys I uit HAARLEMMERMEER Geb.: Anthonius A., z. v. W. J. J. van Schagen en J. C. Zeldenthuis; Geertruida H., d. v. J. Langereis en T. Pauw; Hubertus J. M., z. v. F. G. Hartman en C. E. T. Broekhuizen; Henri J. Fr., z. v. H. J. F. Kroon en W. Ruighaver; Franciscus N. P., z. v. J. J. de Groot en J. J. M. Dekker; Hendrika M. d. v. U. Molenaar en W. Speelmans; Maria W., d. v. P. Knol en L. M. Kamerman; Jan, z. v. J. Koole en G. M. Siesling; Jan- nie, d. v. J. v. d. Burg en H. W. Lo- dewikus; Wouter, z. v. R. de Haan en M. Smit. Ondertr.: Christiaan A. Ros, 37 jr en Maria C. Blokker, 39 jaar; Adri aan in 't Velt, 32 jaar en Wilhelmina J. Philippo, 23 jaar; Anthonius van Loon, 58 jaar en Maria L. Veen, 48 jaar; Adriaan Wies, 36 jaar en Eli zabeth A. Scheurwater, 29 jaar; Wil helmus N. Wempe, 28 jaar en Catha- rina H. Mesman, 22 jaar; Hendrik Dijkstra, 33 jaar en Carolina J. M. Verberne, 24 jaar. Getrouwd: Abraham Heijstek, 22 jaar en Jannetje Rib, 25 jaar; Cor nells G. H. Harte, 24 jaar en Theo dora M. A. Konst, 19 jaar; Hendri- kus van Kleij, 24 jaar en Cornelia M. van der Linden, 24 jaar; Anton J. Bergman, 25 jaar en Dina van Andel, 23 jaar; Herman L. Bosman, 22 jaar en Johanna M. Witteman, 22 jaar; Johannes W. M. Kraft, 25 jaar en Johanna J. Pruissen, 27 jaar; Gerrit van der Stelt, 28 jaar en Lijntje A. de Waardt, 23 jaar; Ma- rinus Klaassen, 22 jaar en Elisabeth Huijsen, 21 jaar; Aart Vos, 22 jaar en Elisabeth Lanser, 23 jaar; Jens Kofoed, 36 jaar en Frederica Bie- mond, 25 jaar; Barend Nieuwenhuis 25 jaar en Gerarda C. Blom, 24 jaar. Overl.: Annie Holshuijsen, 16 jaar, d. v. C. J. Holshuijsen en A. Stom; Christina M. L., 3 jaar, d. v. H. Huijs en C. G. M. Ruhe; Gijsbert J., de Jong, 60 jaar, echg. van M. Witte; Jan. C. van Kleij, 83 jaar, echg. van P. Eveleens; Anna M. van der Ban, 64 jaar, echtg. van N. Galis. Nieuwveen, S. V. L. V. I uit Voor schoten, Warmunda II uit Warmond en M. M. O. I. Om kwart voor 1 zullen de elftal len met begeleiding van de Harmo nievereniging naar het terrein op trekken. Het programma luidt voorts 1 uur S.V.L.V.—Nic. Boys 2.15 uur War mundaM.M.O. 3.45 uur Verliezers ronde en 5 uur Winnaarsronde. De prijzen, bestaande uit: beker, krans, tak en medaille zullen na af loop worden uitgereikt in café van der Ploeg. 's-Avonds om 8 uur zal er een feestavond zijn voor de leden en hun dames. HAZERSWOUDE Begrafenis W. B. v. d. Laan. On der zeer grote belangstelling vond op de Algemene Begraafplaats de ter aarde bestelling plaats van de Gymnastiekleraar de heer B. W. v. 1. Laan, die als gevolg van een auto ongeluk in Moercapelle overleed. Velen waren aanwezig om de heer Van der Laan de laatste eer te be wijzen. Namens de turnkring Leiden en Omstreken en de Turnkring van Gouda en Omstreken van de Kon. Gymnastiekverbond sprak de voor zitter van de Leidse turnkring, die de kwaliteiten van de overledene als gymnastiekleraar in herinnering bracht, en daarbij tevens wees op het vele dat hij voor het K.N.G.V. verrichtte. De heer J. van Bergen, zwager van de overledene,' dankte met enkele woorden voor de belangstelling.. Aanbesteding. In het gemeente huis werd gisteravond aanbestee^ het krooswerk en het maaien van de grasbermen in en langs de wateren, die het eigendom van de gemeente zijn. Percelen 1, 2 en 4 werden ge gund aan de gebr. M. en D. van der Haven, en perceel 3 werd toegewe zen aan P. var. der Haven. De heer C. W. Oppelaar .slaag de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het Prop. examen Theologie. LANGERAAR Om de Bisschopsbeker. Zondag 14 Juni worden op de Altior-terreinen de eindwedstrijden gespeeld om de Bisschopsbeker. Vier junioren-elftal len hebben zich in deze finale ge plaatst; t.w. D. C. G. (Amsterdam) Teijlingen (Sassenheim) Volendam (Volendan?) en Altior (Langeraar). Deze elftallen spelen een halve competitie van 2 maal 20 minuten met 15 minuten rust. Wie het hoogst aantal punten behaald is winnaar. Het programma is als volgt: le terrein: Volendam—Teijlingen, 12 uur; 2e terrein: AltiorD.C.G, 12 uur; le terrein: AltiorTeijlingen, 1 uur; 2e terrein: VolendamD.C.G. 1 uur; 2e terrein: D.C.G.—Teijlin gen, 3.45 uur; le terrein: Altior— Volendam, 3.45 uur. Tussen de wedstrijden die begin nen om 1 uur en 3.45 wordt een handbal-wedstrijd gespeeld. LEIDERDORP Bij de gisteren in Den Haag ge houden examens voor het gezellen- diploma kappers werd het diploma in het damesvak behaald door Mej. C. H. van de Gunst te Leiderdorp. Voor het herenvak door de heren: J. Minnee (eveneens te Leiderdorp) en A. Linssen te Zoeterwoude. NOORDEN R.K. Middenstand. De buiten gewone vergadering stond onder lei ding van de hoofdbestuurder de heer Th. J. Borsten, tevens spreker van die avond. De heer Borsten zette op gemoede lijke wijze uiteen, waarom men ge organiseerd moet zijn en wat er via het Hoofdbestuur eventueel te be reiken is, als men in moeilijkheden zit. Want zo zei hij, wanneer men via zijn eigen bestuur contact op neemt met het Hoofdbestuur staat het altijd voor U op de bres. Hier in Noorden schijnt er iets fout te zit ten. Als de bestuursleden niet (om welke reden dan ook) tegen hun taak zijn opgewassen, moeten ande ren hun plaats innemen. Uit de aan wezige leden kon nog geen bestuur gekozen worden, men wachtte liever tot de eerstvolgende vergadering welke op 16 Sept. a.s. gehouden zal worden. De heer Borsten beloofde voor die tijd nog enkele personen te bezoe ken en ze zo mogelijk te bewerken, on? een eventuele bestuursfunctie te aanvaarden. De heer v. Diemen zei nog, dat de georganiseerden het meer met el kander eens moeten zijn. In Noor den laat dat wel eens te wensen over. Ook werd nog de vraag ge steld, of men lid kon zijn van de middenstandsbond zonder dat men lid is van de vakbond. De heer Bor sten antwoorden hierop, dat deze twee beslist samen moeten gaan, want ook de arbeiders organisaties zijn juist zo sterk door hun vakcen trales, Na er nog op gewezen te heb ben, dat huis bezoek bij de organi saties een belangrijke factor is, sloot de heer Borsten deze vergadering. NIEUWKOOP Geb.: Pieter Cornelis z. v. G. J. ten Hake en E. J. Voorsluis. Ondertr.: E. J. Pauw, 66 j.; en M. H. van der Meer, 52 won. te Haar lem. Donderdag 11 Juni. Een klein hapje met sla, bloem, kool", peentjes en andijvie, welke kostelijke voorjaarsgroente wij gis termorgen om half twaalf vonden in het water langs de Rijn en Schie- kade. Tuinder D. Kooy uit Voor schoten vper daar met zijn veiling schuit, die zwaar was afgeladen. Door te snel varen kreeg hij over slaand water binnen boord, waardoor de schuit begon te zinken. Met moeite kon de schipper zijn schuit nog naar de kant sturen en daar aan de grond zetten. Het vaartuig was toen echter al half gezonken en in het water dreef een groot deel van de kostelijke lading, die gelukkig nog gered kon worden. Later op de mid dag daagde er ook hulp vóór de schuit. Het bevolkingsonderzoek op tuber culose, waarover wij reeds vaker schreven, zal in Leiden beginnen met de doorlichting der schoolkinderen. De eerste groep wordt a.s. Dinsdag- Burgerlijke Stand Geb.: Henricus Petrus Johannes z. v. J. H. van der Voet en G. J. Warmerdam; Etienne Jean Felix Lambert z. v. A. Olivier en L. J. G. van Geffen; Apolonia Margaretha Cornelia d. v. J. L. Witsenburg en C. J. Th. Vintges Francina Charlot te d. v. J. L. Barkman en H. M. van der Weel; Envilie Hilde Yvonne d. v. A. Laven en E. H. Krichner; Mar griet Elise d. v. G. Suichies en H. E. Pater; Aartje Wilhelmina d. v. H. van der Vegte en C. E. M. Brocaar; Rudolf z. v. T. Eradus en S. van der Blom. Overl.: C. H. Helfensteijn huisvr. van: de Kler, 56 j.; C. G. Demesmac- ker, huisvr. van: Mouton, 71 j.; M. M. F. Zomerdijk, huisvr. van: Vink,70 j. Ondertr.: J. P. Ouwerkerk en Th. J. Rijsdam; P. van Duuren en J. Velthuiijzen; A. H. J. Koppers en S. A. Heshusius; I. Otto en J. BeijP. Siera en H. G. Meeuwissen; W. Eps- kamp en J. Paauw; H. J. J. Mentink en J. M. van der Klaauw; G. de Jong en J. van Leeuwen; J. P. de Jong en E. Zwart; J. Gips en E. L. Moll; W. van Rooijen en J. W. van Kooperen. morgen doorgelicht in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De leden van de Club de Limetz van de St Petrusparóchie moeten weten, dat de Franse les a.s. Vrij dagavond niet doorgaat wegens slui ting van het triduum van het'H. Hart-feest in de parochie. Volgende week Vrijdagavond om 8 uur zijn allen vanzelfsprekend weer present op Garenmarkt 36. De Duitse K.J.M.V. van het bisdom Munster heeft 150 Nederlandse K.J. M.V.'ers uitgenodigd voor een week end op 27 en 28 Juni a.s. in Geman, 20 k.m. van de Nederlandse grens. Reis- en verblijfkosten bedragen 8.50. Leden van de Leidse K.J.M.V., die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich melden zo spoedig mogelijk! bij Nol Bergers, Haar lemmerstraat 216, tel. 20392. STADSKOK. Nel Oosthout voor R.K. Onderwijzers IN „DE KRIJTKRING" Nadat de leden van de afdelingen „Leiden en Omstreken" en „Hille- gom" van de St. Augustinus-vereni- ging voor R.K. Onderwijzers gister morgen op dc tiende R.K. Onderwijs- dag in de Stadsgehoorzaal te Leiden zich middels een rede van Herman Divendal over „Leraren met de Le raar" bezonnen hadden op hun taak, genoten zij 's middags van een cul tureel evenement met het optreden van de bekende voordrachtskunstena res Nel Oosthout, die het Chinese ze denspel van< gerechtigheid in vijf be drijven „De Krijtkring" ten tonele bracht. Met zeldzaam expressievermogen beeldde Nel Oosthout 12 verschillen de personen uit, die zij met eenvou dige veranderingen van houding, ge baar, stem en geluidsuitdrukking stuk voor stuk zó typerend op het toneel zette, dat de toeschouwer nauwelijks meer bemerkt solo-toneel te zien en hij zich in kan denken een complete scène te aanschouwen. Het stuk handelde over een jong Chinees meisje, dat door haar tot ar moede vervallen moeder aan een pu bliek huis verkocht wordt, waar een rijke mandarijn haar vindt, die haar als tweede vrouw huwt. Zij schenkt hem een zoon en aangezien de eerste vrouw kinderloos gebleven is, zullen Haitang en haar zoontje erfgenaam worden wanneer de manderijn Ma komt te overlijden. De eerste vrouw tracht dit te verhinderen door Ma te vergiftigen en daarna zowel de rech ters als de getuigen om te kopen, waardoor tijdens een dramatische rechtszitting een der boeiendste scènes uit het spel wordt uitge maakt, dat het kind van de eerste vrouw is en dat Haitang de manda rijn vermoord heeft, waarvoor zij tot de dood veroordeeld wordt. Het in grijpen van de nieuwe keizer brengt tenslotte redding. De volle zaal genoot voelbaar van dit prachtige spel en van de grandio se vertolking, die Nel Oosthout er van gaf. Haar viel aan het einde een ovationeel applaus ten deel. Het was een prachtig besluit van een mooie Arbeider gedood door een vallende heistelling Gistermiddag heeft zich aan de Maredijk een ernstig ongeval voorge daan, dat aan de 23-jarige J. Zwaan uit Leiderdorp het leven heeft gekost. Zijn 26-jarige broer J. Zwaan, even eens uit Leiderdorp, brak zijn rech ter bovenarm, linker bovenbeen en enige ribben, doch verkeert niet in levensgevaar. Enige werklieden waren nabij het watermolentje bezig met een hei stelling een stalen damwand uit te trekken, toen door onbekende oor zaak een staaldraad brak, waardoor de heistelling omlaag viel. Een der arbeiders, die het onheil zag aanko men, riep zijn collga's nog een waar schuwing toe en redde zich door in het water te springen. Een ander kon zich eveneens uit de voeten maken, maar de gebr. Zwaan kwamen onder de heistelling terecht. Beiden wer den ernstig gewond door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar het 23-jarige slachtoffer he denmorgen om acht uur overleed. J. TERSTEEG OVERLEDEN Maandagmorgen is "in Den Haag op 80-jarige leeftijd overleden de litterator J. Tersteeg. De thans over ledene ontving zijn opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie en was van 1895 tot 1905 officier van de Infanterie. Daarna werd hij kunst handelaar en directeur der Leidsche Uitgeversmaatschappij. Zijn voor naamste werken zijn: ,De man van veertig jaar", „De weg van Paul de Raet", .Liefdes veelvuldigheid", (al le onder het pseudoniem van J. Eil- kema de Roo), „Mensen en boeken" en „Mensen en manuscripten". Muziek-paedagogische voordracht Te haren huize gaf de bekende klavier-paedagoge Lien Sibbes, gis terenavond een openbare muziek paedagogische voordracht voor een klein, maar zeer aandachtig gehoor. De cursus, onlangs door haar gege ven, noemde zij: Hoe begrijpt U meer van muziek? Om concertrijp te zijn of te worden, hiervoor is een groter muzikaal begrip nodig. Van daar de toelichting met klavier voor dracht door Lien Sibbes gegeven. Na een moment bij de absolute en programma muziek te hebben stil gestaan, de romantiek en het sym- phonisch gedicht, keerde zij terug naar de sonate da vhiesa en de Ca mera, in verschillende delen en voor verscheiden instrumenten. Eenmaal bij de Sonate beland, werden per soon en muziek van de Oostenrijker Joseph Haydn onder de loupe geno men. Hij schreef kwartetten en later orkestwerken met dialactisch beurt- spel wat in zijn sonates waarneem baar is. Mejuffrouw Sibbes had 't oog laten vallen op de prachtige, maar weinig gespeelde C.duiySonate in drie delen, vlug, langzaam-vlug. Naar 't principe van Dominico Scar latti, gebruikte hij contrastèrende thema's in de meest volmaakte sona tevorm; evenwichtig, opgewekt en voornaam. Zjj toonde al docerend aan de vleugel de toonsoort aan, het 2e thema verwant, de modulatie naar boven of onder, dominant; de expo sitie, doorwerking en de reprise veel verrijkt. De thematiek verbonden door mooie overgangen, 2e deel in de onderdominant in de Liedvorm, 3e deel weer in sonatevorm, meer luchtig van karakter, heel merk waardig het vogelmotief. Een vol maakt stuk muziek, blijmoedig, maar niet oppervlakkig, terdege vatbaar voor diepere indrukken. Na de vak kundige uitlegging met toelichting aan het klavier speelde de pianiste de sonaten in haar geheel. Vaardig en muzikaal, de aanslag vol en krachtig. Voor de kleine ruimte tc haren huize klonk de grote vleugel soms wat volumineus. Sinds wij de laatste avond van haar cursus bij woonden menen wij, dat de toelich ting door haar rustiger werd gege ven en zij de lijn meer strak houdt. Er valt voor menigeen wat goeds op te steken en wij hopen, dat de pae- dagage moge slagen ln haar streven om muziek meer en meer onder het begrip van de concertbezoekers te brengen. J. Kortmann. LEIDSE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Leiden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, op Maandag 22 Juni a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. Geen bezwaar tegen door katholieken gewraakte publicaties! De achtergrond van de moeilijkheden in de Voorburgse Raad treedt lang zaam maar zeker meer naar voren. Zoals men zich zal herinneren, weigerde de gehele gemeenteraad met uitzondering van de kath. fractie en twee niet-kath. wethouders dc vo rige week totaal onverwacht de verkoop van een stuk grond aan een parochieel schoolbestuur te Voorburg, dat reeds vergevorderde plannen had, daar een school te bouwen. De protestanten in de raad motiveerden hun beslissing op het feit, dat naast het toekomstige r. k. schoolgebouw een diaconessenziekenhuis geplan- ned was, waarvoor reeds grond in optie beschikbaar was. De grote verrassing verzorgden echter de P. v. d. A. en V. V. D. fracties, die in de commissie-vergaderingen het plan voor de grondverstrekking had den goedgekeurd en plotseling met de protestanten meegingen en eveneens tegen stemden. Op de achtergrond van dit geheel speelt een plaatselijk orgaan, dat in Voorburg verspreid wordt. Dit nieuwsblad publiceerde tot voor kort publi caties van allerlei soort, o.m. verslagen en advertenties over humanisme en spiritistische séances. Daar katholiek Voorburg weinig heil zag in dergelijke lectuur, stelde zij de uitgever voor de keus dergelijke publicaties te staken of al zijn katholieke abonné's te verliezen, daar de katholieken dan een eigen orgaan in het leven zouden roepen. De uitgever staakte de gewraakte publicaties met het gevolg, dat de P. v. d. A. voor het humanisme in de bres sprong en de strijd tegen de katholieke politiek in Voorburg ter hand nam. Interessant in dit verband is de mededeling, die de Hervormde Kerke^'v raad van Voorburg hedenmorgen bekend gemaakt heeft. Deze raad heeft kennelijk de steun die hij bij zijn actie in de gemeenteraad heeft ontvan gen, willen belonen, en deswege verklaard, dat hij in de publicatie over hu manisme en spiritisme geen gevaar voor het blad ziet. Hoewel de verslagen die worden opgenomen, aldus de verklaring, niet altijd door de kerkeraad worden gewaardeerd, heeft hij geen enkele maat regel overwogen, om uitingen van anderen uit de neutrale pers te weren. Integendeel stelt hij deze opneming in deze zin op prijs, dat hierdoor de mogelijkheid v/ordt opengehouden tot het kerkelijk gesprek met anders denkenden. Laatste Berichten MOTORSPORT Leslie Graham dodelijk verongelukt Het circuit van het eiland Man, het strijdtoneel van de T.T.-races, heeft zijn derde slachtoffer in één week geëist. De Engelsman Leslie Graham, rij dend op een Augusta, werd op slag gedood toen hij tijdens de race in de 500 cc-klasse aan het eind van de steile afdaling van de Bray Hill te gen een muur vloog kort nadat hij aan de tweede ronde was begonnen. Zijn snelheid bedroeg op dat moment ongeveer 160 km per uur. Ooggetuigen vertelden hoe zij za gen, dat Graham zijn machine niet door de bocht kon krijgen en zich te pletter reed tegen de muur. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Juni. Vee. Aange voerd 16 stieren, 75 melkkoeien, 270 vette koeien, 133 varekoeien, 45 vet te kalveren, 232 nuchtere kalveren, 90weideschapen, 299 vette lammeren, 2824 weidelammeron, 60 varkens. 279 schrammen, 1000 biggen, 5 paar den, 25 geiten; totaal 5352 stuks. Prjjzen: Stieren 350525, slacht- stieren 82510.50, sch. gew. 2.35- 2.65, melkkoeien 8201150, vette koeien 8001125, sch. gew. ƒ2.10- 2.95, varekoeien 540840, vaarzen 640—900, pinken 375—575, vette kalveren lev. gew. 1.802.40, nuch tere slachtk al veren f 3050, lev, gew. ƒ0.901.10, weideschapen ƒ70- 80, vette lammeren 90110, zuig- lammeren 6080, weidelammeren 4055, zeugen 250360, schram men 60—100, biggen f 32—50, paarden 800—1100, geiten 15—40 Handel: stieren, melk- -en vaar- koeien, vaarzen, pinken kalm; vette koeien, vette kalveren flauw; scha pen, lammeren, paarden en geiten matig; zeugen, schrammen en biggen willig. TBC-vrije afd. 17 stuks 5065 boven notering; 1500 Texelse lam meren 4055. Kaas. Goudse kaas 68 par tijen; Goudse extra kwaliteit 2.33; idem le kwal. 2.16—2.20, idem 2e kwal. 2.102.15; handel goed; Leidse kaas: 8 partijen; Leidse extra 2.14, idem le kwal. f 2.052.10; handel goed. TER AAR, 11 Juni. Groente. Peulen 5.10—7.30, idem B. 4.00—4.70, doppers 5.105.90, capdoppers 5.80, tuinbonen 3.90, alles per 10 kg; kas- snijbonen 1.801.95, idem stek 1.10 1.30 per kg. Bloemen: Pioenen 0.35 per bos. Het einde van drie jaar oorlog De oorlog in Korea, die in de maand Juni van 1950 een verwilderde en be angste wereld trof, is beëindigd. In. de drie jaar van zijn duur werden er 2.300.000 slachtoffers geëist.. De wapenstilstand werd een feit na bespre kingen in Panmoendjon, die maanden en maanden hebben geduurd. Ein delijk kwam het „staakt het vuren" tot de vechtende mannen, die reeds lang de hoop, dat deze order ooit zou komen, hadden opgegeven. In de dagen vlak voor het totstandkomen van de wapenstilstandsovercenkomst, namen de soldaten der V. N. de berichten met een korreltje zout, omdat zij zich al de berichten herinnerden, waarin over „vrede" werd gesproken, die nooit bleek te komen. Zij. en de soldaten, die reeds naar huis terug keerden hebben verschrikkelijke herinneringen aan dc oorlog in Korea. Zij herinneren zich de dood en verwoesting, de kreten van pijn en wan hoop, honger, koude en hitte, heimwee en vermoeidheid, stof en ijs, het schieten van de zware kanonnen, en het verraderlijk geknetter van het plotseling beginnende geweervuur. Zij alleen weten hoe verlaten en ver geten zij zich hebben gevoeld, toen de strijd op z'n hoogst was, en de voed selvoorraden slonken en slónken. Nu zwijgen de geweren, de druk is op geheven, en de angst is verdwenen. De eerste stappen tot vrede zijn gedaan. Maar de bittere herinneringen blijven, voor hen, die hebben deelgenomen aan deze strijd. Iedere man draagt in zijn hart en geheugen een aantal beel den met zich mee, die werden geboren tijdens de strijd. Deze Amerikaanse G. I., die de zware gevechten aan het front te Taegu in September 1950 mee maakte, stortte na afloop ervan volkomen in, toen hij arriveerde bij een verzamelpunt aan het front. Welke vreselijk# herinneringen aan dc bloe dige oorlogvoering tracht hij uift zijn herinnealQr bannen?

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3