Leidse Pers versloeg Raadsleden Dreef last van verleden naar het pad der misdaad? Goede zorg volksgezondheid behoeft steun van overheid DONDERDAG 11 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I EEN 3-1 ZEGEPRAAL OP HET LEIDSE HOUTVELD (Van een onzer bijzondere redacteuren). Of het de „hel van Leiden" gewor den is de voetbalwedstrijd van gis teravond tussen de Leidse raadsleden en de Leidse pers durven wij niet te beoordelen. Dat laten wij aan de verslagen raadsleden over. In ieder geval was het een hel met kippenvel, want het was niet bepaald broeierig op het veld van de Leidse Hout. Wat er wel broeide was het wraak vuur van de Leidse persmannen, die revanche wilden nemen over de 10 nederlaag welke zij verleden jaar te gen de raadsleden hadden geleden. Welk een schouwspel was het, toen die twee-en-twintig v. strijdlust trap pelende mannen om kwart voor acht kwamen aangetreden en zich, even als eertijds de gladiatoren voor de Romeinse keizer, kwamen voorstellen aan burgemeester van Kinschot met rondom zich een talrijke schare be langstellend gnuivende toeschouwers! DE OPSTELLING. Aan de critische blikken stelden achtereenvolgens de volgende heren hun blote knieën ten toon: Aan de zijde der raadsheren: Rich ter (doel), de Cler en Husen (backs), Lardee, Sommeling en Drijber (half backs), Piena, Verstegen, de Meester, v. d. Hoeven en Holvast (voor). Aan de zijde der journalisten: Zon- derop (doel), Dijkman en Schrama (backs), Eleveld, Brouwer en Eme- rink (half backs), Post, v. Straaten, Korthout, v. Mourik en Vos (voor). Scheidsrechter was J. de Leeuw. Het was een machtig schouwspel, zwaar geladen van spanning. Zó strak stond de spanning gespannen, dat men de wind er naargeestig door heen kon horen huilen, als door een harp in mineur. Het knarsen der tan den kraakte over het veld en er viel een grote stilte. Men kan de toss ho ren vallen. De pers won; maar liet de keuze listig aan de raadsleden; deze kozen wind tegen, een kloek besluit, want zij rekenden erop, dat zij dan de persmannen in de tweede helft op hun slofjes konden inmaken. Hoe vre selijk zou de teleurstelling zijn. Terwijl het natte gras stond te sis sen vani het vurige qngeduld der kampioenen, bereidde een rillende burgemeester zich voor op het groot se moment van de aftrap. De raads leden vormden in hun blauwe shirt met rode broeken donker-dreigende punten in het groene veld, en deden met hun roodgestreepte kousen den ken aan rupsen. Helder blonk daar tegenover het geel van de journalis tieke shirts aan de overkant, als goudkevertjes in blauwe broeken. Keeper Zonderop boorde zich tussen de goalpalen en kurkte het doel her metisch af; aan de andere kant stond accountant Richter reeds uit te reke nen wat het grapje kosten kon. Plotseling schoot de bal omhoo_g, de aftrap was gelukt. Wij op de tri bune denken daar maar zo licht over, doch zo'n officiële persoonlijkheid, zelf verheven boven de hartstochten van het spel, staat temidden van al doorgefourneerde voetbalkeien aan allerlei risico's bloot, nog gezwe gen van de onberekenbare nukken van een bal. Maar de burgemeester zei manmoedig: „Ik zal 'm maar eens een trap geven", en hij deed het ook. Nu stormden de rivalen op 't brui ne monster toe en de eerste aanval len werden ontketend. In onbegrijpe lijk optimisme drijven enige raads leden uit de voorhoede de bal op naar het doel van Dicky Zonderop; geen schijn van kans. Maar weldra beginnen journalisten zowel als raadsleden in te zien, dat een trap- partijtje op de helft van het veld vele voordelen heeft; men hoeft niet zo ver te lopen. Dat deze helft toe vallig juist de helft der raadsleden was, bewijst het overwicht der Leid se persmannen. Als een zielige een zame figuur ijsbeert de pers-keeper voor zijn vergeten doel. Omstreeks 8 uur gebeurt er iets op dat knusse veldje der raadsheren, temidden van de kluwen zwoegende spelers, waar door de scheidsrechter een penalty moet toekennen; een der raadsleden was ondeugend geweest en op heter daad betrapt bij het aaien van de bal met de hand. De spil der Leidse journalisten Korthout stapte met afgemeten pas sen en duistere blikken naar de bal. Wat zou hij doen? Zou hij de kans versmaden en het leer naast trappen? Op.de. tribune leek het inderdaad zo, maar blijkbaar wilde hij wel eens we ten \va.t de keeper waard was. Hij weet het nu. Het werd 1O, waarmee 'de rust in ging. Verkwikt door de thee. De thee verkwikte de tegenstan ders, en na de rust herhaalde zich het opwindende tafereel, ofschoon ons technisch geoefend oog sporen zag van lichtelijk verstijfde knieën. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de heren aan beide zijden zorg vuldig vermeden te koppen; een her senschudding zou ook fatale gevol gen hebben gehad zowel voor het be stuur van de stad als voor de plaatse lijke voorlichting. Opeens kreeg het hele veld en naakte omgeving de grootste schok, waartoe het spel in staat was; de doelmond der journalis ten bleek niet zo hecht geplombeerd te zijn of er was een gaatje te vin den. De Meester vond het en joeg er een meesterlijk schot door. Het was 11. Maar daarmee hadden de heren van de raad hun laatste kruit ver schoten. De mannen van de pers na men wraak en hoe. Zij schoten als alen tussen de rups benen van de raadsleden door, lieten hun tegenstanders dansen, huppelen en glibberen en gaven hun geen kans meer. Met de doelman rekenden zij Bij de foto's: Boven: een spelmo ment uit de wedstrijd met de Pers keeper in afwachting bij een aan val der Raadsleden. Beneden: de elf tallen gezamenlijk op de kiek. af en tweemaal verdween het bruine monster in de touwen vara de raad. Het waren de collega's Korthout en Post, die elk een doelpunt voor hun rekening namen. Zo eindigde deze machtige wed strijd in een klinkende 31 overwin ning van de Leidse Pers. En c.ls wij even ons wel niet objectief maar toch uitermate deskundig oordeel ten beste mogen geven, dan moeten wij constateren: het was verdiend, want het overwicht was kennelijk aan de zijde van de pers. Het eind-resultaat is erg bloederig: de baten van deze wedstrijd zijn n.l. afgestaan aan de Bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis. Overi gens is er geen bloed vergoten. JUBILERENDE GED. STATEN VAN DRENTHE In het Provinciehuis te Assen werd Woensdag een buitengewone Statenvergadering gehouden, t^r gelegenheid van het 350-jarig bestaan van het College van Gedeputeerde Staten van Drenthe. Vele autoriteiten w. o. Mi nister Beel en de Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe woonden de zitting bij. Tijdens de rede van Prof. Dr. L. J. M. Beel; achter de tafel, van links naar rechts: Dr. M. J. Prinsen, Secretaris-Gene raal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken; Prof. Beel; Mr. J. Cramer, Commissaris van de Koningin in de Provincie Drenthe; Mr. Tj. S. Wieringa, griffier van Gedep. Staten, en de leden van Gedep. Staten, de heren H. Meijeringh Jzn.; M. Nijenhuis en Hs. Dekker Wzn. Met de rug naar de camera Mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, en zijn echtgenote. 3iaite (GOLF De congressisten van het ama- teurtoneel-congres, dat gisteren te 's-Gravenhage werd gehouden, wer den omstreeks het middaguur door het gemeentebestuur in het oude stadhuis aan de Groenmarkt ont vangen. De première van een ijsrevue, waarvan mevrouw Bouwmeester de artistieke leiding heeft, zal op 11 Juli in Scala te den Haag worden gegeven. Een 36-jarige machinetekenaar - kellner is vanochtend door de Am sterdamse Rechtbank terzake van verduistering en oplichting meerma len gepleegd, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De rechtbank deed direct uit spraak, nadat de officier van justitie, reeds op 9 April jl. -in zijn requisitoir 2 jaar met aftrek had geëist, bene vens onmiddellijke in hechtenisne ming van verdachte. Hiertoe besloot de rechtbank, waarna deze zaak naar de instructie werd verwezen voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Op 12 Mei kwam de zaak opnieuw in behandeling en wederom werd ze uitgesteld. Vanochtend persisteerde de officier bij zijn eis. Het verzoek van de verdediger zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen werd afgewezen, Daarentegen wees de rechtbank onmiddellijk von nis. De verdediger zeide, dat boven de ze „betrekkelijk onbenullige oplichte rij tj es als een zwarte wolk het poli tiek verleden van verdachte hangt, die na de oorlog vijf jaar gevangen heeft gezeten waarvan 3 jaar en zeven maanden in de dodencel doch van de doodstraf is vrijgespro ken met vergoeding van de schade." De raadsman achtte de verduiste ring in een hotel aan de Amstel te Amsterdam, waarbij verdachte door hem geind geld tot een bedrag van ongeveer 300.niet aan zijn werk geefster zou hebben afgedragen, niet bewezen. Volgens de raadsman ble ven over „twee oplichterij tj es", waar bij verdachte een ongedekte giro- chéque zijn sigarenwinkelier had aan geboden ter afdoening van zijn schuld en waarbij hij verder profijt had ge trokken van de woningnood, door een huurder een huis aan te bieden, dat zijn eigendom niet was. De raadsman vroeg tenslotte een voor waardelijke straf. Hij kon het niet laten! Een 61-jarige kellner uit Haarlem had nog maar nauwelijks de gevan genis verlaten, waar hij enige tijd we gens verduistering had doorgebracht, of hij keerde op het pad der misdaad terug. In Den Haag kocht hij een fiets op afbetaling en gaf daarbij een valse naam op. De rijwielhandelaar stond er op, dat de fiets verzekerd werd, doch toen een verzekeringsagent op het opgegeven adres kwam, bleek alras, dat de kellner er niet woonde. Het baatte hem echter niet veel, want kort daarop werd hij in Am sterdam aangehouden, waar bleek, dat hij al weer 65.op de gesto len fiets had geieend. Aangezien hij nog een voorwaardelijke straf van 4' maanden had lopen, zal hij deze zo mer wel opgeborgen blijven. EEN EN DERTIG MAAL VOOR DE RECHTBANK Dertig vonnissen had een 63ja rige los werkman reeds achter de rug, maar niettemin kon hij de verleiding niet weerstaan op de vei ling te Loosduinen een aantal kis ten te stelen, met het gevolg, dat hij binnenkort wel voor *ijn 31e von nis genoteerd zal worden. Veilingkisten waren ook het ob ject van een 20-jarige tuinders knecht, die ze te Loosduinen stal en van een 28-jarige timmerman, die als heler optrad en de kisten met groente voor de normale vei- lingprijs aan zijn moeder, die een groentewinkel drijft, verkocht. Dief en heler zijn aangehouden. HANDELAREN IN BRAND STOFFEN VERGADERDEN. De Nederlandse Katholieke bond van Handelaren in Brandstoffen „Sint Theobald" heeft gisteren op de algemene ledenvergadering te 's-Her- togenbosch, waarop tevens het derde lustrum van de bond werd herdacht, het bestuursvoorstel aangenomen tot instelling van een aantal studie- en adviescommissies, welke tot taak zullen hebben zich te specialiseren op een bepaald onderdeel van het bedrijfs- en organisatieleven dienaangaande het bestuur van advies te dienen. Het voorstel tot oprichting van een steunfonds in de vorm van een stichting werd eveneens aanvaard. Diamanten echtpaar in Leidschendam In het mooie fleurige bejaarden Centrum te Leidschendam is het Zater dag groot feest ter gelegenheid van het diamanten huwelijkspaar, de heer en mevrouw Martinus Verhage en Martina VerhageJuffermans. Gedu rende 60 jaren hebben zij alle levensleed en alle levensvreugde samen ge deeld. Zij hebben een huisgezin gesticht waaruit 7 zoons en 5 dochters zijn gesproten. Een zoon is heel jong gestorven en 'n tweede zoon is bij het bom bardement op het Haagse Bezuidenhout omgekomen. De andere zoons en dochters zijn op hun beurt in het huwelijksbootje gestapt en verblijden nu het feestende echtpaar met een schat van kleinkinderen. De heer Verhage geboren in Stompwiik telt binnenkort zijn 89ste levensjaar en zijn echtgenote, die reeds enige jaren bedlegerig is, gaat de volgende maand' haar 83ste verjaardag vieren. Zij leven nu beiden heel gelukkig in het nieuwe Bejaarden-Centrum, waar zij door de eerwaarde zusters goed ver zorgd worden. Toen wij dezer dagen een bezoek bij het diamanten paar brachten waren reeds meerdere bloemstukken van de echte Leidschendam- mers aanwezig en te verwachten is, dat Zaterdag zeer velen hun oude be kenden de hand komen drukken. De receptie is van 1517 uur. Wil Gele Kruis congresseert Huidig subsidie-systeem in vele opzichten verouderd De nationale federatie het Wit- Gele Kruis is gisteren het twee daagse congres, dat in Utrecht wordt gehouden, begonnen met een werk vergadering voor de leden van pro vinciale en plaatselijke besturen, en voor het verplegend personeel. Dr. W. Weebers, die over de plaat selijke kruisverenigingen en het mo derne praeventief-hygiënisch werk sprak, zeide dat in het verleden de ziekte scherper afstak bij gezond heid. In 1860 stierf in Middelburg meer dan de helft van de kinderen die nog geen jaar oud waren. Gezondheidszorg is gen lappende ken. De draad loopt naar praeven- tie en dan ziekenzorg. Aan het eind van de reeks staat de bejaarden zorg. In 1980 zullen er in Neder land 1.450.000 mensen zijn boven de 65 jaar. Daarom is volgens dr. Wee bers bejaardenzorg een medisch-so- cial en maatschappelijk probleem en niet alleen een behuizingsvraag- stuk. De secretaris-generaal van de federatie mr. J. de Vreeze was van mening, dat het Wit-Gele Kruis op een punt gekomen is Waarop orga nisatie en administratie zoveel vra gen aan tijd en deskundigheid, dat de besturen zich ernstig zullen moe ten afvragen een stuk van het werk aan betaalde krachten over te dra gen. Aan het einde van zjjn be schouwing stelde hij vast dat het Wit-Gele Kruis aanspraak heeft op een vergoeding uit de publieke geld middelen voor die diensten aan de gemeenschap die uit de vrije midde len niet zijn te bekostigen. „Een in vele opzichten verouderd subsidie systeem moet veranderen. Dit mo gen wij rustig zien als de beslissen de kwestie voor de komende vijf jaar". Op de bijeenkomst voor het ver plegend personeel spraken pater drs. L. Lion over het moderne maat schappelijke werk en zijn betekenis voor de congresdeelnemers in de stads ters E. Kampschoer, H. Goossens en J. Bors over de taak van de wijk verpleegster in onze dagen. De Utrechtse opera gaf 's avonds vor de congresdeelnemers in de stads schouwburg een opvoering van „Die Enthfuhring aus dem Serail". De eerste dag van het congres werd bijgewoond door de hoofdin- inspecteur en vertegenwoordigers van het Groene en het Oranje-Groene Kruis. ELECTRISCHE CENTRALE OP AMELAND. Gisteren is op het eiland Ameland tot grote vreugde van de bewoners de electrische centrale, opgesteld te Nes, in gebruik genomen. Het was precies 35 jaar geleden, dat de be woners een verzoek tot een derge lijke voorziening tot het Prov. Elec- triciteitsbedrijf hadden gericht. De Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland hield een rede, waarin hij uiting gaf aan zijn vreug de, dat Ameland weer meer uit zijn isolement was verlost en do burge meester stelde de centrale in wer king. DE DOOD KOMT ONVERWACHT. Tijdens een gisteravond op het sportpark Zuid te Bussum gespeel de voetbalwedstrijd tussen twee be- drijfselftallen is de 21-jarige H. Knoppers uit de Langstraat aldaar plotseling voorover getallen en ter plaatse overleden. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5