3)e ftzidóeSoti/fccmt Verrassende koers wending in Oost-Duitsland DE SOVJETISERING DOOR MOSKOU STOPGEZET Hongersnood in China De Gasperi's meerder heid uiterst gering Toch Oostenrijks vredes verdrag Eisenhower hamert op eenheid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 11 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12911 Het roer om in Oost-Duitsland Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONUITGEVOERD BESLUIT TOEN IN 1942 door de secretaris generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat het vier de Uitvoeringsbesluit werd uitge vaardigd, werd aan de autobusonder nemers, die zich bezig houden met het vervoer van personen, alle be scherming ontnomen, welke de W. A.P. (Wet Autovervoer Personen) hun bood. Van dat uitvoeringsbesluit is toen een rigoureus gebruik gemaakt. Wij hebben daar vroeger al eens de aandacht op gevestigd en de ge tallen genoemd van de bedrijven, die krachtens dit uitvoeringsbesluit eenvoudig werden opgeheven. Het heeft geen zin dat hier nog eens te herhalen. Maar toen men in 1945 rustig voortging met het opheffen van par ticuliere autobuslijnen, kwam ten slotte in 1946 de Tweede Kamer in het geweer met een motie Serrarens (die met algemene stemmen werd aangenomen) om daar een einde aan te maken. De motie eiste handhaving van de status quo van dat ogenblik tot de W.A.P. zou zijn hérzien. Bij de herziening van de W.A.P. in November 1949 werd in de Ka mer getracht het beleid om te bui gen door de kleine ondernemers te handhaven en de overigen, die wa ren opgeheven, een rechtsherstel te waarborgen. Men eiste daarom van de minister openbare richtlijnen om zo nodig, indien het oude beleid zou worden voortgezet, de minister ter verantwoording te kunnen roepen. De C.V.P. (Commissie Vergunnin gen Personenvervoer), die de richt lijnen had uit te voeren ging echter op de oude voet verder en interpre teerde deze richtlijnen op een wijze, welke de Kamer niet aanstond, zo dat er tenslotte bij de behandeling van. de begroting van Verkeer en Waterstaat in'1952 harde noten in de Kamer werden gekraakt. De heer van den Heuvel kwam met een mo tie tot wijziging van dé richtlijnen "in de geest zoals de Kamer dat wen ste. Deze motie werd aangenomen en nu komt het merkwaardige: de tweede ondertekenaar van deze mo tie, was het toenmalige Kamerlid de heer Algera, nu minister van Ver keer en Waterstaat. WANT WAT GEBEURDE er toen? Niets. Bij de begroting van Ver keer en Waterstaat werd er opnieuw door de katholieke heer van den Heuvel op wijziging van de richtlij nen aangedrongen en de minister Algera beloofde toen de aangenomen motie volledig te zullen honoreren. Maar nu na een half jaar is dit nóg niet gebeurd en de commissie gaat op de oude wijze verder alsof er niets door de minister is beloofd. Men begint zich dan ook met deze gang van zaken voor ogen af te vra gen wie nu eigenlijk het beleid voert: de minister of zijn ambtena ren. Bij de beoordeling van- de gevallen, welke op het ogenblik nog aanhan gig zijn, gebruikt de commissie zelfs nog steeds dezelfde terminologie, welke zij tijdens de bezetting reeds gebruikte. De Tweede Kamer heeft zich ech ter uitgesproken tegen verdere op heffing van autobuslijnen, maar voor samenwerking tussen de verschillen de ondernemers in de zin van de W.A.P. De C.V.P. interpreteert dit echter aldus door een vergunning te geven aan de grote ondernemer A, met de verplichting, dat deze tot overeen stemming moet trachten te komen met B, welke men het liefst zou zien opgeheven. Dit betekent dan echter, dat B. dan geen enkele administra tief rechtelijke aanspraak meer zou behouden en niets meer over zou hebben dan een civiel rechtelijke verbinding met A. Dan is B dus tóch van de baan, want hij is dan geen ondernemer meer, maar exploitant. Nu zijn er nog een aantal geval len in behandeling. Binnen dertig dagen na de beslising van de C.V.P. kan men daartegen in beroep komen bij de Kroon, dat is practisch bij de minister. Men vraagt zich nu af of het soms de bedoeling is met de nieuwe richtlijnen nog wat te wach ten tot alle gevallen practisch zijn afgedaan. Wil de Tweede Kamer, die toch duidelijk tekenen heeft gegeven het met deze gang van zaken niet eens te zijn, nog iets van deze onderne mingen redden, dan zal zij er eers tens op moeten aandringen, dat de nieuwe richtlijnen nu zo spoedig mogelijk zullen worden gegeven en tevens zal zij dienen te eisen, dat de gevallen, waarin het beroep nog han gende is, niet worden afgedaan, voordat de nieuwe richtlijnen er zul len zijn. Willen moties, amendementen en uitspraken van de Kamer nog enige waarde behouden, dan zal de Kamer tenslotte moeten ingrijpen en de minister moeten dwingen om zijn ambtenaren te laten doen, waartoe de Kamer (waaronder met Kamer lid (Algera) heeft besloten en wat minister Algera laatstelijk heeft be loofd. Of men zal zich moeten neer leggen bij het feit, dat de ambtena ren niet meer de technische uitvoer ders zijn van de regeringsbesluiten, maar een politieke macht bezitten, die zelfs boven de politieke macht van Kamer en regering uitgaat. Een hachelijk avontuur Groter vrijheid voor de Evangelische Kerk De „Sovjetisering" van de Oost-Duitse Volksrepubliek is stopgezet ver moedelijk met het doel een gunstiger klimaat te scheppen vooY de hereni ging van Duitsland. Dit is de conclusie van de geallieerde autoriteiten te West- Berlijn uit een aantal belangrijke gebeurtenissen in Oost-Duitsland we ke bekend werden. 1. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft met bisschop Dibelius een accoord gesloten, waarbij aan de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland vérgaande concessies zijn gedaan, en deze Kerk grotendeels in haar oude vrijheid is hersteld. De recrutering van de volkspolitie wordt drastisch verminderd en de voorbereidingen voor de oprichting van een communistische militie zijn stopgezet. De bouw van militaire installaties in de Sovjet-zóne is gestaakt. De collectivisering van de landbouw wordt niet verder voortgezet. De uitgifte van nieuwe persoonsbewijzen, die deze zomer zou plaats vinden is uitgesteld. De staatsbank zal credieten beschikbaar stellen aan particuliere zaken lieden, terwijl diegenen, die uit hun zaak zijn verdreven, er opnieuw een mogen beginnen. Aan alle gevangenen, die straffen van één tot drie jaar uitaitten, omdat zij de economie van de staat hebben benadeeld, wordt amnéStie verleend. Alle Oost-Duitsers krijgen weer distributiekaarten. Onlangs werden de kaarten van 250.000 inwoners van de Sovjet-zóne ingetrokken. Het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland wil men vergemakkelijken. die zich nu in gevangenschap bevin den, wegens „verzet tegen de staat", worden herzien, terwijl de over heidssubsidies voortaan zonder ver- De overeenkomst, die premier iGrotewohl met bisschop Dibelius heeft gesloten, bestaat uit niet min der dan negen punten. Een van de belaigrijkste hiervan is, dat de Oost- duitse autoriteiten geen verdere ac ties zullen ondernemen tegen de ker kelijke jeugdgemeenschappen en an dere confessionele bewegingen, die in de afgelopen maanden het mik punt van de communisten waren. Bovendien zullen de vonnissen te gen de meer dan 100 predikanten, dere moeilijkheden en op tijd zullen worden uitgekeerd. En op de scholen zal het godsdienstonderwijs weer worden ingevoerd. Dat aan het stelsel van colectieve landbouw, dat toch een .van de voornaamste punten vormt bij de opbouw van een communistische staat, een einde wordt gemaakt is eveneens een aanwijzing, dat er in Oost-Duitsland rigoureuze verande ringen worden aangebracht. Volgens de nieuwe richtlijnen mag het nu bestaande aantal kolcho zen in Oost-Duitsiand niet worden uitgebreid, terwijl evenmin de hui dige oppervlakte mag worden ver groot en ook geen nieuwe leden mo gen worden toegelaten. Bovendien zullen de nog overge bleven zelfstandige boeren, die tot dusver in de hoek zaten, waar de slagen vielen, in het vervolg weer credieten van de staat kunnen op nemen. Het politbureau heeft zelfs voor gesteld, dat alle Oost-Duitsers, die naar het Westen zijn gevlucht, naar hun oude vaderland kunnen terug keren, waarbij zij dan geen straf zul len ontvangen voor hun vlucht en hun burgerlijke rechten zullen te rugkrijgen. ulbricht in ongenade? In Berlijn doen geruchten de ron de, dat Walter Ulbricht is ontheven van zijn functies als secretaris-gene raal van de Oostduitse socialistische Eenheidspartij. Volgens het officiële Pekingse blad „Jean Minjii Pao" bedraagt het aan tal Chinezen, dat lijdt door de hon gersnood als gevolg van mislukking van de oogst door droogte en vorst op het ogenblik verscheidene tiental len millioenen. De hongersnood teistert o.m. de rijke productiegebieden en in het bij zonder de centraal.oostelijke provin cies ten Noorden van de Jangtse. Rhee aanvaardt geen bestand Van betrouwbare zijde wordt te Seoel" vernomen, dat de Zuid-Ko- reaanse president, Syngman Rhee, Eisenhowers jongste schrijven aan hem heeft beantwoord. President Rhee zou hebben verklaard dat „re^ gering en volk van Zuid-Korea niet zullen instemmen met een wapenstil stand". De president zou opnieuw hebben medegedeeld dat „elke wapenstil stand, waarbij Korea verdeeld blijft, door Zuid-Korea zal worden verwor pen". Rhee's antwoord zou, via de Ame rikaanse ambassadeur te Seoel, tele grafisch ter kennis van president Eisenhower zijn gebracht. Een flinke millioen stemmen betwist De Italiaanse centrum-partijen onder leiding van minister-president de Gasperi hebben in beide huizen van het parlement een geringe meerderheid veroverd, doch zij zagen geen kans, om een stevige meerderheid te vestigen via de nieuwe kieswet. Bij de Zondf.g en Maandag gehouden algemene ver kiezingen heeft de gecombineerde oppositie (links geleid door de commu nisten en rechts geleid door de neo-fascisten) bijna evenveel stemmen be haald als de Westersgezinde centrumpartijen. Na 24 uur van verwarring moest minister Scelba mededelen, dat de coalitie 57.000 stemmen te kort kwam voor de vijftig procent, die baar automatisch in het bezit gesteld zou hebben van twee-derden der Kamerzetels. LIPSTICK MAG NIET. Er zijn echter ernstige complicaties De nieuwe Kamer zal zich moeten uitspreken over 1.300.000 stembiljet ten, waarvan de geldigheid is aan getast, hoofdzakelijk door de com munisten. De communistische waar nemers in de 49.000 stemlokalen heb ben zo vaak ze konden de geldig heid van stembiljetten aangetast: als er een vieze duim op stond, een kras je, een veeg lipstick enzovoort. Deze kwestie zal in de nieuwe Ka mer ongetwijfeld fel omstreden wor den. Zou de Kamer, waarin het cen trum nu een benauwde meerder heid van 16 zetels heeft, een groot deel van de genoemde-biljetten als nog geldig verklaren, dan zou het centrum toch nog boven de 50 pet. kunnen uitkomen en aldus twee-der- deni der zetels verwerven volgens de kieswet. Dit zou betekenen, dat on geveer 78 communisten, socialisten, monarchisten en neo-fascisten hun zetels zouden moeten opgeven. De nieuwe Kamer zal bijeenkomen op 25 Juni. Misschien kan de Gasperi obstructie rondom de biljettenkwes- tie vermijden door de zaak naar eèn parlementaire commissie te doen ver wijzen. Dr. Malan in Nederland Intussen zal de Gasperi moeten af treden en een nieuwe regering moe ten vormen. Hij zal waarschijnlijk de medewerking der monarchisten zoe ken, maar de leider dezer succesvolle partij, burgemeester Lauro van Na pels, die tijdens de verkiezingscam pagne millioenen pakjes spaghetti heeft laten uitdelen en gekleurde lampjes beschikbaar stelde voor de Roomse feesten, heeft gezegu, dat hij een prijs vraagt. Die prijs is waar schijnlijk stopzetting van het land hervormingsplan, waarbij van de grote landgoederen stukken grond worden afgenomen om verkocht te worden aan landloze boeren. Volgens ingelichte kringen, aldus het Oostenrijkse recht-onafhankelijke blad „Die Presse", zullen binnenkort in Wenen diplomatieke besprekingen beginnen over het sluiten van een vredesverdrag voor Oostenrijk, na de jongste benoeming van een Sowjet- Russische hoge commissaris, die te vens ambassadeur is. Officieel wordt meegedeeld, dat het Russische leger verscheidene gebou wen, die waren opgevorderd, aan de Oostenrijkse autoriteiten zal terugge ven. Gistermorgen is Kopenhagen in rep en roer gebracht door een 24-jarige be woner van het tehuis voor behoeftigen aldaar, die om 8 uur op een 45 me ter hoge schoorsteen is geklommen, waar hij zich van zijn kleren heeft ont daan. Palle Petersen zit thans geheel ontkleed op de hoge smalle schoor steen en tot nu toe is niemand er nog achter kunnen komen wat hij in de zin heeft. Duizenden verzamelen zich aan de voet van de schoorsteen en worden van afgrijzen vervuld, wanneer zij 45 meter boven zich een klein stipje zien, dat Petersen moet zijnHij heeft gedreigd naar beneden te springen, wanneer de nieuwsgierigen niet worden verwijderd. Inderhaast uitgerukte politie en brandweercolonnes trachten de straat schoon te hou den, hetgeen echter een onbegonnen werk is. De persfotogra 'en en verslag gevers hebben aan Petersen's wens gehoor gegeven en zijn weggegaan. Zie kenauto's worden voor een eventueel ongeluk gereed gehouden. Een brand weerman klimt naar de top van de schoorsteen om Petersen te bewegen, mee naar beneden te gaan. De gehele morgen reeds stroomt de regen neer. TELEFOTO. De Amerikaanse hulp I De Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse zaken heeft Woensdag besloten de door Eisen hower gevraagde 5.474 millioen dol lar voor economische en militaire hulp aan het buitenland te vermin deren met 150 millioen. Dit bedrag komt geheel in mindering van de som, die gevraagd is voor de ver vaardiging van speciale wapens ten behoeve van de bondgenoten. Deze was 250 millioen dollar. De commissie halveerde de tien millioen dollar die gevraagd zijn voor hulpverlening aan vluchtelin gen en verplaatste personen. De ne gen millioen voor het internationale kindernoodfonds verhoogde de com missie daarentegen tot 13 millioen. De Minister-President van Zuid-Afrika dr. Daniël Francois Malan is Dins dag op Schiphol aangekomen voor een niet officieel bezoek van enige dagen aan ons land. Toen hij de KLM-Convair „Albert Cuyp", waarmede bijluit Londen was gekomen, verliet, werd langzaam de Zuidafrikaanse vlag ge hesen. Dr. Malan was in gezelschap van zijn echtgenote en de Secretary of Foreign Affairs, de heer Forsyte. Van links naar rechts: dr. D. F. Maftafct, mevr. Hoogenhout, echtgenote van de Ambassadeur van Zuid-Afrika, Ko lonel P. J. Hoogenhout, ambassad.ur van de Unie van Zuid-Afrika, een Zeeuwse, die namens de overstromode gebieden bloemen aanbood en me vrouw Malan. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). STIJGING VAN TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met versprei de opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Hier en daar enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Over het algemeen hogere temperaturen. Totale verdediging nodig President Eisenhower heeft Woens dag in een redevoering te Minnea polis gehamerd op het thema, dat eenheid van de geallieerden over de gehele wereld noodzakelijk is. Hij zei, dat de Ver. Staten, hoe wel zij de krachtigste natie ter we reld zijn, niet hun eigen besluiten kunnen nemen, en kunnen staan en strijden, waar zij dat zelf verkiezen. Tegen het communisme is een „to tale verdediging" nodig, en, even als er geen wapen te klein* is of een strijdtoneel te afgelegen, zo is er geen vrjj land te onbeduidend om vergeten te worden, zo verklaarde de president. „Wij hebben allen geleerd eerst uit de aanvallen van de nazi's en la ter uit die van de communisten dat alle vrije landen te zamen weer stand moeten bieden" om niet af zonderlijk te vallen. Deze „essen tiële, onontbeerlijke eenheid" bete kent „compromissen", zo luidde Eisenhowers conclusie. De president stelde zijn opvatting van „totale eenheid" tegenover, wat hij noemde, een verdediging, geba seerd op de fortentheorie". Dat is de theorie, die vraagt, waarom het sterkste land ter wereld het niet al leen af kan. „Hoe kunnen wij ons losmaken van de totale eenheid?", zo vroeg Eisenhower. „Azië opgeven zou be tekenen, dat een groot deel van de wereldbevolking „gemobiliseerd" kan worden door de communistische „aanvalsmachten". Het opgeven van Europa zou neer komen op verdubbeling van de in dustriële kracht van dezelfde mach ten. Over de critiek, die op de UNO is uitgeoefend, verklaarde Eisenhower, dat zowel de communistische als de vrije wereld in deze organisatie ver tegenwoordigd is, en dat beide par tijen verschillende opvattingen over de UNO hebben. Maar de president zag het toch als een groot voordeel, dat de meningen van de gehele we reld in de Ver. Naties worden weer- spiegld. 12 Juni: zon op 4.20 en onder 21. maan op 4.31 yen onder 22.18 uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen zeven uur luiden: max-temp. gisteren HELSINKI C. STOCKHOLM onbewolkt 24 KOPENHAGEN zw. bew. 18 AMSTERDAM motregen 16 EDINBURGH onbewolkt 18 LONDEN geheel bew. 23 LUXEMBURG motregen 13 PARIJS geheel bew. 24 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE zwaar bew. 17 NICE zwaar bew. 20 GENèVE regen 16 zürich motregen 16 LOCARNO waarbew. 21 FRANKFORT regen 21 MüNCHEN regen 18 WENEN half bew. 24 INNSBRüCK zwaar bew. 19 3\CaweCtje Aan nietige kleinigheden kan de liefde een waardige gestalte geven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1