S)e &2id^6ou/tamt ?™°NZE Zuid-Korea eist opmars naar de Jaloe Rhee houdt zijn obstructie vol Uitslag Italiaanse verkiezingen nog onzeker GAAT IJZEREN GORDIJN OMHOOG? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 10 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12910 Krappe meerderheid in Italië? Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro ÏÖ3003. Abonnementsprijs f 0.47 p, w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.. 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BUREN HET? II. IN EEN VORIG ARTIKEL steldeni wij in grote lijn naast elkaar de economische politiek van België en Nederland. Gebaseerd op dezelfde christelijke beginselen, geeft deze po litiek verschillen te zien, die met het oog op een integratie wel moeilijk heden bieden, maar die toch niet on overkomelijk zijn. Enigszins anders is het gesteld met de situatie bij onze Duitse' buren. Daar is sinds 1948 in de West-Duitse Bondsrepubliek een économisch stel sel toegepast, dat door zijn grote vrij heid voor Nederlandse begrippen nog al liberaal aandoet en daardoor de indruk wekt, dat het met het onze principieel verschilt. Het is interes sant dit systeem, dat wordt aange duid als sociale markteconomie, wat nader te bezien. Toen na dë oorlog het economische leven in Duitsland totaal was lam gelegd, toen de export stil stond en de woningnood en het vluchtelingen probleem de sociale positie uiterst precair maakten, was het voor de in 1948 opgetreden regering van Aden auer merkwaardigerwijze toch geen probleem, welk systeem zij op econo misch terrein moest gaan toepassen. Bij de keuze tussen een gematig de plan-economie en een vrije markteconomie viel deze op de laatste alleen al omdat het Duitse volk, na alle ervaringen van de 12-jarige na- tionaal-socialistische periode, geen enkele dwang in het economische le ven meer zou hebben aanvaard. Bo vendien ging men er- van uit, dat het heel moeilijk is een economie, waarin slechts ten dele vrijheid bestaat, niet te doen verworden tot een systeem waarin de overheidsdwang gaat over heersen. Uiteraard wilde men niet terugkeren tot het verouderde en on christelijke liberalistische stelsel, waarin onsociale elementen zich on beperkt kunnen verrijken ten koste van de zwakkeren. De oplossing is gevonden in een 'economische orde, waarin de vrije productiève inspanning der burgers in eerlijke vrije concurrentie zoveel mogelijk wordt; bevorderd om daar- 'door een zo groot mogelijke natio nale productie te bereiken, die de gelegenheid moet bieden om aan de eisen van de sociale rechtvaardigheid te voldoen. Kort gezegd: ontlasting van het staatsbudget toename van de pro ductie verhoging van de levens standaard. Zonder overheidsinmen ging in de particuliere sfeer, zoals door loon- en prijsregelingen. Een gé- lijk program als dat van de Engelse conservatieve regering. Tegen het gevaar, dat de eerlijke concurrentie en daarmede het belang der consumenten in het gedrang raakt, moet een kartel-wetgeving waken. ÜN DE RESULTATEN van deze methode, die uiterst konsekwent is doorgevoerd? Een verviervoudi ging van de nationale productie in vergelijking met 1945, opvoering van de export van 1,8 milliard markt in 1948 tot 17 milliard in 1952 en dit jaar voor het eerst een overschot op de handels-balans. Neemt men daar naast in aanmerking, dat op West- Duitsland de last van 10 millioen vluchtelingen en verdrevenen rust, dat het aantal te verzorgen oorlogs-* slachtoffers zeer aanzienlijk is en dat er nochtans een belangrijke sociale verzekering bestaat, dan kan men moeilijk anders dan- van een succes vol experiment spreken. Omtrent de waarde var. deze so- j ciale markteconomie naar christelijke maatstaven verklaren gezaghebbende Duitse katholieke geleerden, dat zij geheel aan de richtlijnen van Qua- dragesimo Anno beantwoordt. Onwillekeurig zal men bij het lezen van deze beschouwingen denken aan de Europese eenheid, waarvan de economische integratie toch een der belangrijkste factoren is. Dat het er daarbij om gaat de grote lfjnen te-vinden, waarop de verschil lende landen tot elkaar kunnen ko men en dat dit uiteraard een zeer intensief contact en overleg tussen alle betrokkenen vereist, is wel dui delijk. Maar even duidelijk is het, dat de christelijke Europa-bouwers ook buiten Straatsburg en Luxemburg er bij dat overleg en die studie nog eens een schepje boven op moeten doen willen zij er althans in slagen hun eigen beginselen in de nieuwe orde te doen doordringen. En over deze christelijke interna tionale samenwerking, haar doelma tigheid en haar resultaten, zijn wij nog niet helemaal gerustgesteld. Een bericht als dat van enkele dagen ge leden, dat de West-Duitse Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. Erhard, voor K.V.P.-vertegenwoor- digers in Den Haag een uiteenzetting heeft gegeven over de sociale markt economie versterkt het vertrouwen in de politièke activiteit op dit ge bied. Maar zo graag zouden wij in het bijzonder ook op Benelux- gebied in deze richting nog wat meer zekerheid krijgen. Alleen de demarcatielijn moet nog vastgesteld worden De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen, maatregelen te neme n teneinde onmiddellijk naar de Jaloe. de rivier op de grens met communistisch China, op te rukken. Voorts wordt gezegd, dat de regering van haar„recht van zelfverdediging" gebruik moet maken tegen alle buitenlandse troepen, die in Korea landen voor het verzekeren van de naleving der overeenkomst om het vuren te staken. Ook wordt een beroep op de regering gedaan om onmiddelijk alle Koreaanse gevangenen, die niet naar huis willen, vrij te laten en de Chinese gevangenen, die weigeren te repatriëren, naar Formosa te zenden. NOG GEMATIGD! Volgens gewoonlijke betrouwbare bronnen had de „Bestandscommis sie" van de Vergadering tevoren de bewoordingen van de résolutie „ge matigd" en een oproep om India de oorlog te verklaren als Indische troe pen in Zuid-Korea zouden landen om hét'toezicht op de krijgsgevange nen over te nemen, geschrapt. Een wetsontwerp, waarin gevraagd werd om een militair verdrag met nationalistisch China werd Dinsdag niet in de Nat. Vergadering inge diend, omdat de opstellers ervan krachtige oppositie tegen het wets ontwerp vreesden. Volgens een correspondent van de Amerikaanse radio-omroep N.B.C. zou president Rhee van Zuid-Korea van plan zijn naar de Ver. Staten te vliegen om een laatste beroep te doen op president Eisenhower om het bestand niet te ondertekenen. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is echter verklaard, dat men niets van een dergelijk plan weet en in officiële Zuid-Koreaanse kringen te Seoel wordt het bericht zelfs categorisch tegengesproken. LONDEN NEEMT HET NIET ERNSTIG OP. In Britse politieke en diplomatieke kringen neemt men de dreiging van president Rhee om alleen de strijd voort te zetten nie zeer ernstig op. Premier sir Winston Churchill verklaarde Dinsdag in het Britse La- Een mens is toch geen vogel De Zwitser Rudolf Boehlen, be kend als de „vogelmens", is te Augs burg aan een zware hersenbloeding gestorven. Boehlen placht bij diverse gelegenheden van een hoog punt af te springen, gekleed in een soort van vleermuispak, met behulp waarvan ■hij eerst een eind in spiraalvormige baan naar beneden zweefde om op het laatst zijn val te remmen met een gewoon valscherm. Zondag j.l. voer de hij nog enkele sprongen uit op de internationale luchtvaartdag te Augs burg, maar daarbij kwam hij onge luk op zijn hoofd terecht. Maandag morgen stelde hij zich onder dokters behandeling, maar in het ziekenhuis overleed hij spoedig. Boehlen be reikte de leeftijd van 56 jaar. Hij was gemeente-ambtenaar in Thorwill (kanton Bazel). gerhuis te geloven, dat de „zeer gro te macht en duidelijk vastberaden politiek" van de Ver. Staten Zuid- Koreaanse obstructie tegen een be stand zou voorkomen. Er bestaan echter geen tekenen, die er op wijzen, dat de vastberaden heid van Rhee en zijn regering ver slapt. Te Washington is nog geen ant woord ontvangen op het aanbod van president Eisenhower aan president Rhee om de oppositie op te geven in ruil voor een verdedigingsverdrag en economische hulp. GRENSLIJN GEEFT GEEN MOEILIJKHEDEN. De wapenstilstandsonderhandelin- gen te Panmoendjon zijn Woensdag oa een bijeenkomst van 23 minuten voor onbepaalde tijd verdaagd om de stafofficieren de gelegenheid te geven de uitwerking van de bijzon derheden van een wapenstilstand voort zetten. De voltallige zittingen zullen wor den hervat, zodra één der partijen een desbetreffend verzoek daartoe doet. De stafofficieren zijn inmiddels verder gegaan met hun werk. Een woordvoerder van het opper bevel der V.N. verklaarde, dat de stafofficieren onder meer de nieuwe demarcatielijn vaststellen. Radio Pjongjang (Noord-Korea) verklaarde Woensdag, dat men bin nen zeer korte tijd een wapenstil stand moet bereiken, daar de kwes tie van de demarcatielijn naar ver wachting zonder moeilijkheden zal worden opgelost. Het Centrum zou net de meerderheid hebben Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken beeft Dinsdagavond medegedeeld, dat afgeleid uit de uitslagen voorzover die op dat tijdstip binnen waren, de door de eerste minister de Gasperi geleide Centrumpartijen een krappe overwinning in de algemene verkie zingen hebben behaald, n.l. 50,2 Volgens onofficiële schattingen zou de meerderheid van de Centrumpartijen in de 237 leden tellende Senaat on- ongeveer tien bedragen. De Dinsdagavond binnenkomende uitslagen toonden aan, dat de Cen trumpartijen in het Noorden veel concurrentie hadden van de commu nisten en in het Zuiden van de nieu we fascisten en monarchisten. In ve le van Italië's grote steden kreeg de oppositie van links en rechts samen veel meer stemmen dan de Centrum partijen. Zodra van de zijde van het minis terie van binnenlandse zaken was medegedeeld, dat de gedeeltelijke uitslagen wezen op een overwin ning voor het Centrum, kwamen communistische bladen met de op merking dat de uitslag van te voren reeds was vastgesteld. Onmiddellijk daarna rukte zwaar bewapende politie in rode jeeps uit om de bescherming van het ministe rie te versterken. Eerder hadden communistische en andere linkse bladen de regering ervan beschuldigd monniken en kloosterzusters meermalen te laten stemmen. Het orgaan van de Katho lieke Actie beantwoordde deze be schuldigingen met het opsommen van een lange reeks gevallen, waarin linksen zouden hebben getracht twee maal te stemmen of aanhangers van de regering het uitbrengen van hun stem te beletten. Het is voor het Centrum van het grootste belang meer dan de helft van het aantal stemmen voor Twee- de Kamer te krijgen, omdat krach-, tens een nieuwe wet de partijen combinatie, die de helft plijs één van het aantal uitgebrachte stem men krijgt, twee derden van het aantal zetels in de Tweede Kamer kan bezetten. Indien de definitieve uitslag zal aantonen, dat de Centrumpartijen 'deze grens hebben overschreden, is het waarschijnlijk, dat de Christen- Democratische partij meer dan 300 zetels van de 590 in de Tweede Ka mer zal bezetten. De kleine meerderheid van het Centrum in de verkiezingen voor de Senaat maakt het waarschijnlijk, dat de Gasperi, eerste-minister en de leider van de Christen-Democraten, in dit orgaan de steun blijft nodig hebben van sociaal-democraten, li beralen en republikeinen. LEIDEN AARS OP PALEIS SOESTDIJK Gisteren hebben bijna duizend ouden van dagen uit Leiden gedefileerd voor H. M. de Koningin. De oudste deelneemster, de 99-jarige wed. M. Rozen- daal, mocht op het bordes plaatsnemen en prinses Marijke volgde spoedig haar voorbeeld. Voor het verslag zie pag. 4, tweede blad. Noodweer teistert Worcester De omgeving van de stad Worces ter in de Amerikaanse staat Mas sachusetts en de nabijgelegen plaats Shrewsbury zijn Dinsdagmiddag ge troffen door een zware storm, die gepaard ging met hagel. In het centrum van Shrewsbury zijn verscheidene gebouwen geheel verwoest. De aangebrachte schade is aanzienlijk. Woensdagochtend bedroeg het aan tal doden 66, dat der gewonden 738. Meer dan 2.500 personen zijn dakloos. Uit de gedeeltelijke uitslagen is Men vreest, dat zich onder de gebleken, dat deze drie partijen I puinhopen van de verwoeste gebou- zware verliezen hebben geleden. wen nog meer slachtoffers bevinden. Binnenkort toerisme mede naar Rusland Een Russische deskundige op ver keersgebied heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie voorbereidingen treft voor internationaal toeristenverkeer dezen en (izente&zaod aaoz de Jianingin Dinsdagmiddag défileerden enige'groepen ouden van dagen uit Leiden*-.Tiel, Gendringen en Badhoevedorp op Paleis Soestdijk langs H. M. de Koningin. De stoet bestond uit 120 auto's en autobussen. Verschillende deputaties boden H. M. bloemen en geschenken aan. De deputatie van ouden van dagen uit Gendringen (Gelderse Achterhoek) bracht originele en voedzame geschenken mee. Een prachtige „krentenwegge" en een mandje eieren werden Koningin Juliana aangeboden, die er kennelijk mee in haar schik was. bij bespre kingen met de Oostenrijkse autori teiten over het scheepvaartverkeer op de Donau in het door de Russen bezette deel van Oostenrijk. De laatste weken, zo zeide hij, zijn in de Sovjet-Unie vuitrbereidingen getroffen voor het openen van Russische grenzen voor buitenlandse toeristen. Het Russiche staatsreisbu- reau „Intourist" treft voorbereidin gen binnenkort kantoren te openen in Londen. Molotof, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, heeft Zaterdag jl. de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, meegedeeld, dat de Sovjet-Unie uitreisvergunningen heeft verstrekt aan twee Russische vrou wen, die met Amerikanen zijn ge huwd. Aanvragen voor uitreisvergunnin gen van andere vrouwen, die met Amerikanen zijn gehuwd, zijn in stu die. In Amerikaanse kringen in Mos kou ziet men in deze maatregel een nieuwe aanwijzing van verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Vriendelijk gebaar in Oostenrijk Slechts enkele uren nadat de Rus sen hun controle bij de zonegrenzen Oostenrijk hadden opgeheven, hebben zij een tweede vriendelijke geste gemaakt in dat land. Zij heb ben de Oostenrijkse autoriteiten la ten weten, dat zij niet langer be zwaar zullen maken tegen het ont slaan van twee Oostenrijkse com munistische politiecommissarissen Het gaat hier om de politiechefs van Wieden en Brigittenau, twee door de Russen bezette districten van Wenen. In October 1950, na communistische onlusten, die veel weg hadden van een poging naar de macht te grijpen, waren zij door het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken uit hun functie gezet. De Russen gingen toen niet met dit ontslag aocoord en dwongen de Oos tenrijkse regering hen te handha ven. weer temp. HELSINKI onbewolkt 87 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO onbewolkt 24 KOPENHAGEN regen 18 AMSTERDAM motregen 23 EDINBURGH regen 16 LONDEN onbewolkt 22 LUXEMBURG regen 20 ,f PARIJS half bewolkt 16 BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE regen 15 NICE zwaar bew. 20 GENEVE regen 16 ZURICH geheel bew. 25 FRANKFORT geheel bew. 23 WENEN onbewolkt 24 INNSBRUCK zwaar bew. 25 (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERSPREIDE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Op vele plaatsen droog weer, maar hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Noord-wes telijke' wind. In het binnenland iets hogere temperaturen. 11 Juni: zon op 4.20 en onder 20.59. maan op 3.34 en onder 21.31 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Woensdagochtend 7 uur luiden: Veranderlijk weer Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft een depressie, die aanvankelijk boven 't Middellandse Zeegebied lag, zich naar Duitsland verplaatst. Zij geeft daar aanleiding tot regen en on weersbuien. Een zóne met regen en motregen, die met deze depressie samenhangt, breidde zich in de af gelopen nacht ook over ons land uit. In het Zuidoosten van het land viel vannacht al tamelijk veel regen. De temperaturen, die Maandag in het Oosten en Dinsdag in het midden zijn weer gedaald tengevolge van van het land tamelijk hoog waren, het dikke wolkendek en de wind van de Noordzee. Het ziet er naar uit, dat het weer in ons land nog enkele dagen onder invloed van de depressie boven Duitsland zal blijven, hetgeen bete kent aanhouden van de kans op re gen en vanweg de zeewinden, geen hoge temperaturen. JCavceCtje Kortheid is de ziel van de geestig heid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1