S)e £öidóe6oti/Ya/nt IJzeren gordijn wat opgehaald Britse wensen voor Bermuda ZUID-KOREA'S VERZET TEGEN DE WAPENSTILSTAND Italianen trokken ter stembus De kinderen Finaly zijn nog niet terecht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mud.» f DINSDAG 9 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12909 Dat lastige Syngmannetje p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HOE DOEN ONZE BUREN HET? I. WIJ ZIJN IN NEDERLAND wel eens geneigd aan een buiten lands maaksel de voorkeur te ge ven alleen omdat het van over de grens komt en mem in het buiten land wel iets beters zal maken. Moei lijk echter zal men kunnen volhou den, dat het sinds de bevrijding in ons land gevoerde economische beleid de vergelijking met het buitenland niet kan doorstaan. Na de materiële en morele ontreddering, waarin Ne derland tengevolge van de tweede wereldoorlog verkeerde en waarvan het herstel nog werd bemoeilijkt door de tragische loop der gebeurtenis sen in ons Aziatisch rijksdeel, kun nen wij thans met een zeker gevoel van eigenwaarde constateren, dat on ze papieren in hét buitenland weer behoorlijk worden gewaardeerd. Dit vertrouwen in onze financieel- economische positie hebben wij voor een groot deel te danken aan het be leid van onze Minister Van den Brink, die gedurende heel zijn ambts periode zulk een vaste koers heeft gevaren. Aanvankelijk, door de om standigheden gedwongen, met een strakke leiding van bovenaf, er op gericht om lonen en prijzen in even wicht te houden; maar geleidelijk aan, waar dat maar mogelijk was, meer ruimte gevend aan het particu liere initiatief, waarvan tenslotte on ze welvaart het moet hebben. Moge dan al het tempo van deze ontwikkeling voor sommigen nog niet snel genoeg zijn geweest, het is nu toch wel duidelijk, dat wij met de grote lijnen van het economische be leid een goede weg zijn ingeslagen. De cijfers, die de waarde van onze valuta en onze credietwaardigheid aangeven, spreken voor zichzelf. Een goede weg, waarop wij ook de weg wijzers kunnen blijven volgen van Quadragesimo Anno, de encycliek die zowel liberalisme als het socia lisme veroordeelt. Dat er overigens meer wegen naar Rome leiden blijkt weer wanneer we zien hoe onze buren het doen. VOOR WAT BELGIë BETREFT, het is, ondanks de talrijke pogin gen daartoe, nog steeds niet mogen gelukken een economische unie in Benelux-verband tot stand te bren gen, voornamelijk vanwege het ver schil tussen de lonen en prijzen daar en in Nederland, gevolg "/eer van een verschillend sociaal-economisch be leid. In België is het loon- en prijs peil namelijk sterk gestegen omdat daar geen beheersing is toegepast zo als in ons land, maar een zgn. markt- verzadigingspolitiek. En het verschil lende percentage van de devaluatie in September 1949 veroorzaakte nog een extra verschil tussen het loon- en prijspeil in de beide landen. Op zichzelf betekent dit verschil in beleid natuurlijk niet, dat daardoor de economische positie van België zwakker zou moeten zijn dan de onze. Van de grote vraag naar goederen in het internationale handelsverkeer nia 1945 heeft België sterk geprofiteerd. Nu deze vraag is afgenomen en de kostprijsfactoren weer sterk op de voorgrond zijn gekomen, is het voor België met zijn hoog kostprijs-niveau evenwel moeilijker geworden om zijn export-positie te handhaven. Zonder dat wij hierop dieper be hoeven in te gaan kunnen wij stellen, dat er momenteel slechts sprake is van niet eens onoverkomelijke beleidsverschillen. Daar wat meer vrijheid en wat minder overheidsin menging; hier, als gevolg van de ver schillende maatschappelijke, politie ke, en ook psychologische omstandig heden, wat meer leiding van rege ringswege om een evenwichtig resul taat te bereiken. Uit deze verschil len zullen wij geleidelijk naar elkaar moeten toegroeien. Dat deze aanpas sing niet van vandaag op morgen kan plaats vinden is inmiddels al wel ge bleken: iedere partij zoekt zoveel mo gelijk van haar eigen positie te hand haven. Maar in de geest van samen werking, die wordt geïnspireerd door de kracht, welke een Unie voor beide landen ongetwijfeld betekent, kan dit doel worden bereikt. De beginselen, die aan het Belgi sche beleid ten grondslag liggen zijn overigens stellig niet minder christe lijk dan de onze: daarover waakt de sinds enkele jaren homogene christe lijke regering onzer Zuidelijke buren. De conferentie van premiers van het Gemenebest te Londen heeft pre mier Sir Winston Churchill gemach tigd om ter conferentie op Bermu da het volgende voor te stellen: 1. dat er voor de herfst een con ferentie van de Grote Vier gehouden zal worden; 2. dat er geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uitnodigen van Rusland; 3. dat een oplossing wordt voor gesteld inzake het Duitse vraagstuk op grond van een Russische en een Westerlijke .garantie; 4. dat China (bedoeld is Rood Chi na, red. A.D.) wordt toegelaten tot de Verenigde Naties. Rhee ontroerd maar vastberaden Zuid-Koreanen zouden als agressors beschouwd moeten worden Drie vliegtuigen van de Noordelijken hebben Maandag zeven bommen geworpen op Seoel, de Zuid-Koreaanse hoofdstad, kort nadat president Syngman Rhee in een toespraak had verklaard, dat Zuid-Korea de oorlog zal voortzetten bestand of geen bestand omdat „geen eervolle vrede aanvaardbaar is.zolang Chinese communisten op het Koreaanse schier eiland mogen achterblijven." De vliegtuigen slaagden er in, onopgemerkt boven de stad te komen. Eerst te Iaat werd luchtalarm gegeven, dat een half uur duurde. Een der bommen ontplofte nabij Rhee's woning, een ander bij het gebouw waar journalisten verblijven. Enige Zuid-Koreaanse wachtposten werden gewond. Er zijn twee doden. DEMONSTRATIES TEGEN BESTAND Rhee's standpunt is goedgekeurd door het Zuid-Koreaanse kabinet, dat vergaderde nadat bekend ge worden was, dat de bestandsonder- handelaars overeenstemming hadden bereikt over de kwestie der krijgs gevangenen. Leden van de Zuid- Koreaanse Nationale Vergadering verklaarden, dat politieke organisa ties demonstraties hadden georgani seerd ter ondersteuning van presi dent Rhee. Dinsdag zullen winkels gesloten zijn en de arbeiders zullen vrijaf krijgen om demonstraties te kunnen bijwonen. Rhee maakte zijn besluit, om al leen door te zetten, bekend op een .plechtigheid ter gelegenheid van het feit, dat het Amerikaanse eerste le gerkorps 1.000 dagen in Korea heeft dienst gedaan. Onder zijn gehoor be vond zich generaal Taylor, bevel hebber van het Amerikaanse leger. De 78-jarige Zuid-Koreaanse pre sident sprak langzaam en kennelijk diep bewogen. Hij zei het te zullen betreuren, als het Amerikaanse eer ste leger Korea zou verlaten doch in dat geval zou Korea alleen door gaan. De president heeft nog geen besluit genomen over een antwoord op Eisenhowers boodschap van Zon dag, waarin deze hem aanbood na een bestand een verdedigingsver drag te sluiten. Tegenover correspondenten ver klaarde president Rhee, dat hij Zuid-Koreanen had gelast zich van onvriendelijke daden tegenover de geallieerden te onthouden. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver. Naties het plan voor een be stand hadden gebaseerd op de ver onderstelling, dat het de beste op lossing van het probleem was. „Hoe wel onze geallieerden een van het onze afwijkend standpunt innemen, mogen wij niet vergeten dat wij hun veel verschuldigd zijn", zo verklaar de hij. De Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering verklaarde Maandag „ge schokt en verbaasd" te zijn over een verklaring van haar vice-voorzitter, Joen Tsji Jong, waarin deze oorlog tegen India eiste ingeval Indische troepen in Zuid-Korea zouden lan den om het toezicht op de krijgsge vangenen over te nemen. Ook de Zuid-Koreaanse ambassa deur in Washington, dr. Joe Tsjan Jang, verklaarde Maandag, dat Ko rea alleen de strijd zal voortzetten na een bestand, dat het land ver deeld zou laten. „Dit is het stand punt van mijn regerine. tot op dit ogenblik", zo zei hij op een perscon ferentie. Hij wist niet hoe president Rhee zou antwoorden op Eisenho wers boodschap van Zondag. De po sitie was mogelijk .vatbaar voor wij zigingen", zo zei de ambassadeur. Enige Amerikaanse senatoren waarschuwden Maandag, dat, als de Zuid-Koreanen de strijd zouden voortzetten na een bestand, zij op hun beurt als aanvallers bloot zou den komen te staan aan actie van de Ver. Naties. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken generaal Be dell Smith, voormalig ambassadeur in Moskou, verklaarde Maandag in een toespraak tot studenten, dat het waarschijnlijk nodig zou zijn .gedu rende enige tijd" strijdkrachten in Korea te laten „in het belang van de veiligheid". Een macht van betekenis Men is er te Washington van over tuigd, dat het Zuidkoreaanse leger tegenwoordig een macht van bete kenis vormt. Het is een van de best uitgeruste legers van geheel Azië, maar voor zijn voorziening met wa pens en munitie is het nog steeds aangewezen op hulp van buiten, met name van de Verenigde Staten. Het telt 400.000 man aan strijdbare tro pen plus 600.000 man achter de li nies. Allen zijn goed gedisciplineerd en uitstekend geoefend een schril le tegenstelling tot de haveloze troep van 25000 man die het land moest verdedigen toen de oorlog begon. Met hulp van buiten zou het Zuid koreaanse leger gemakkelijk kunnen worden uitgebreid tot een sterkte van "een millioen man. Het is echter zeer de vraag of dat niet de econo mie van dat land totaal zou ont wrichten. De geest van de Zuidkoreaanse soldaten is zeer goed. Zij haten de communisten uit het diepst van hun hart. Dat is minder 'een gevolg van politieke scholing dan wel van het feit dat zij zoveel landgenoten heb ben zien sneuvelen. Op het ogenblik houdt het Zuid koreaanse leger driekwart van het gehele front bezet. "de wapenstilstands besprekingen De wapenstilstandsonderhandelaars te Panmoendjon zijn Dinsdag twaalf minuten bijeen geweest voor hun verdere besprekingen over een vol ledige wapenstilstandsovereenkomst, na de oplossing van de krijgsgevan- genenkwestie. Men ging tot Woensdagochtend uiteen. De verdaging geschiedde op verzoek der Noordelijken. dolle zuid-koreaanse plannen Joen Tsji Joeng, onder-voorzitter der Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering, heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag een wetsontwerp in behandeling zal komen, dat een be paling bevat betreffende onverwijl de sluiting van een militaire bond genootschap tussen Zuid-Korea en het nationalistische China. Het ont werp voorziet er onder meer in, dat, wanneer de Zuid-Koreanen opruk ken naar het Noorden, Chinees-na tionalistische strijdkrachten langs de gehele Chinese kustlijn zullen aan vallen. IN OOSTENRIJK De Russische autoriteiten hebben plotseling een eind gemaakt aan de permanente controle der identiteits papieren van alle personen, die per trein, bus, auto of te voet van Oos tenrijks Westelijke zones naar het Sovjet-gebied reizen. Ook de contro le over het goederenverkeer zal voortaan alleen nog maar onder be paalde omstandigheden plaats vin den. Deze plotselinge Russische tege moetkoming volgt daags na de split sing van het Russische militaire en burgerlijke bestuur over Oostenrijk. En zes jaar nadat de Westelijke mo gendheden reeds de permanente zo ne-controle ophieven. Kanselier Raab heeft er in dit ver band tegenover de pers op gewezen dat er bij de onlangs plaatsgevonden besprekingen tussen Rusland en Oos tenrijk reeds verscheidene noemens waardige resultaten zijn bereikt; 1) De na Stalin's dood uitgevaar digde vermindering van straf geldt ook voor Oostenrijkers, die zich als gevangenen in Russische handen be vinden. 2) De Russen hebben ten gunste van Oostenrijk voor een aantal goe deren het stelsel van uitvoervergun ningen belangrijk vereenvoudigd. 3) De bij Ybbs in aanbouw zijnde waterkrachtinstallaties aan de Do Zusters wachtend bij stembus Een aantal zusters wachten op hun beurt bij de stembussen in Rome om voor de eerste maal sinds 1948 weer aan een politieke stemming deel <re ne men. nau zijn overgedragen aan de Oos tenrijkse regering. „Met dit al blijft één grote wens nog immer onvervuld" zei Raab: „Wij hopen, dat de Russen zich nu ook wat tegemoetkomender zullen tonen met het oog op het voor ons land geldende staatsverdrag". De be sprekingen hierover tussen de Wes telijke Drie en Rusland zijn tot nu toe op Moskou's onverzettelijkheid doodgelopen. Dirigent Toscanini ging stemmen Hoewel de beroemde dirigent waarschijnlijk goedkoper uit was gekome» als hij de boete wegens niet-verschijnen op d© stemming had betaald, bleek hij de ernst van de stemming in Italië wel degelijk in te zien: hij arriveerde namelijk per vliegtuig voor een twee-maands bezoek aan Italië, om de stemming niet mis te lopen, terwijl de Maestro gewoonlijk per boot reist. We zien hem hier op het vliegveld van Milaan het toe stel verlaten, geholpen door zijn dochter (links) en kleindochter. In verrassend groten getale Integenstelling tot de aanvanke lijk gekoesterde vrees, gegrond op de ervaring van de eerste dag, dat de Italiaanse kiezers wegens het slech te weer thuis zouden blijven ën zö de actieve communisten in de kaart zouden spelen, is het in tegendeel nog nooit zo'n grote opkomst gewor den als ditmaal. Officieel is meegedeeld, dat 93,78 procent der kiesgerechtigden zijn stem heeft uitgebracht, een der hoog ste percentages in West-Europa. Volgens de eerste uitslagen heb ben de centrum-partijen weliswaar een geringe meerderheid ten op zichte van de gecombineerde oppo sitie, maar het aantal rechtse sfvn- men neemt belangrijk toe. De regeringspartijen moeten meer dan de helft van het totaal aantal geldige stemmen hebben om volgens de nieuwe Kieswet automatisch twee derden der zetels in de Kamer van Afgevaardigden te krijgen. Deze regel geldt niet voor de Senaat. De centrumpartijen zouden vol gens de eerste cijfers minder dan de helft der stemmen behalen. In het Zuiden hebben de neo-fas- cisten en monarchisten stemmen ge wonnen, hetgeen de centrumpartijen beneden de vijftig procent hield. Premier de Gasperi beschouwde het hoge percentage uitgebrachte stemmen als ovérwinningsteken. „Als Italiaan voel ik mij verheugd over het bewijs van burgerplicht, dat wij de wereld bij deze verkiezingen hebben gegeven. Het hoge percenta ge stemmers, het kalme verloop van de stemming en het gevoel van ver antwoordelijkheid van de kiezers zijn een demonstratie van democratische rijpheid, die zeker in de uitslag zal worden bevestigd", zo zeide hij Het weer was buitengewoon slecht en dat maakt het resultaat nog be langwekkender. Blijkbaar waren de Italianen er zich wel van bewust waar het om ging. Opperrabbinaat ten onrechte verstoord Nadat de Katholieke hiërarchie en het Joodse opperrabbinaat in Frank rijk drie maanden geleden vriend schappelijk waren overeengekomen gezamenlijk de opsporing van de kin deren Finaly ter hand te nemen en de beslissing inzake de godsdienstige opvoeding dezer kinderen na hun mogelijke terugkeer geheel over te laten aan hun eigen keuze, heeft het Franse opperrabbinaat plotseling in een opzienbarend communiqué de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders ervan beschuldigd opzettelijk de opsporingswerkzaamheden te be lemmeren, teneinde Robert en Gerald ten koste van elke prijs voor het Katholieke geloof te behouden. Deze daad van het opperarbbimaat heeft bij het Franse episcopaat ver wondering en ontsteltenis verwekt, omdat zij de indruk maakt met boos aardige bedoelingen te zijn uitgege ven. Kardinaal Gerlier heeft in een verklaring zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de Joodse handel wijze en beloofd, na oplossing van de zaak, volledige openbaarheid van de pogingen der Katholieken te geven om de kinderen terug te krijgen. Gedurende de drie maanden, die tussen de overeenkomst en de ver klaring van het opperrabbinaat zijn verlopen aldus verneemt het K.N. P. heeft het episcopaat alles in het werk gesteld om de verdwijning der kinderen tot klaarheid te brengen, volgens de préambule van het ver drag: „De hiërarchie verbindt zich al het mogelijke te doen om de kinderen zo spoedig mogelijk in Frankrijk te doen terugkeren". Een week geleden is nog aan de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, een brief overhandigd van Kardinaal Gerlier, waarin de kardinaal vraagt een spoedige terug keer van de kinderen te willen be vorderen. Ook de vertegenwoordig ster van het Franse episcopaat, die met het onderzoek is belast, Germai- ne Ribière, bevindt zich reeds enige, tijd in Spanje. Op 10 Mei en daarna heeft Kardinaal Gerlier reeds stap pen gedaan bij de H. Stoel, welke de overeenkomst tussen de kerkelijke hiërarchie in Frankrijk en het Opper rabbinaat heeft goedgekeurd. In tegenstelling met de onbewezen beweringen van de propaganda heeft de Spaanse hiërarchie van het begin af voor een voldongen feit gestaan. Ook zij verkeert tevens in volslagen onwetendheid over de verblijfplaats van de kinderen. De Spaanse kerk vorsten hebben geen enkele rol ge speeld in deze zaak en hébben er slechts kennis van gekregen door de dagbladen en later cjpor het verzoek uit Rome. Daarbij komt, dat de Spaanse regering zich met enige restricties tegenover de zaak Finaly stelt, echter allerminst uit motieven, die de Fransen haar al te snel toe dichten. Het negerpropleem in Amerika Het Opperste Gerechtshof te Was hington heeft gisteren beslist, dat de restaurants te Washington tegen normale prijzen moeten s aan negers, die zich behoorlijk ge dragen. Dat volgt namelijk uit een tachtig jaar oude wet, die tenzij zij wordt ingetrokken zal moeten worden geëerbiedigd. De zaak waarin het Opperste Ge rechtshof gisteren uitspraak heef! gedaan, heeft al een hele tijd gelo- ACHT DODEN bu AUTO-ONGELUK Acht personen zijn Maandag het leven gekomen doordat bij het dorpje Durania in Columbia een au tobus in een ravijn reed. Zes inzit tenden liepen verwondingen op. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP REGEN. Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Overwegend matige Noordelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 10 Juni: zon op 4.21 en onder 20.58; maan op 2.5G en onder 20.27 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 21 C. STOCKHOLM licht bew. 23 OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM onbewolkt 18 EDINBURGH geheel bew. 15 LONDEN geheel bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 24 PARIJS geheel bew. 15 BORDEAUX geheel bew. 22 GRENOBLE regen 20 NICE zwaar bew. 21 GENèVE zwaar bew. 25 ZüRICH zwaar bew. 25 BERLIJN geheel bew. 22 MüNCHEN zwaar bew. 27 WENEN regenbui 27 JCaweCtje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1