S)e ftzkióeGoii/fcci/ttt Overeenstemming bereikt over de krijgsgevangenen van Korea ZUID-KOREANEN STELLEN ULTIMATUM Koopwoede in O* Europa De handel op rood China Mildere sfeer in Egypte Encycliek over St. Bernardus Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12908 De verlossende daad in Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Laatste hinderpaal voor bestand opgeruimd Staat van beleg door Rhee afgekondigd Het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties, luitenant-generaal Har- risson, en het hoofd van de Noordelijke delegatie, generaal Nam 11, hebben een overeenstemming getekend over de repatriëring van de krijgsgevange nen. Overeenstemming op dit punt was de laatste voorwaarde voor een wapenstilstandsovereenkomst. Naar Reuter meldt zullen nog drie of vier vergaderingen nodig zijn om tot een definitieve bestandsovereenkomst te geraken. De overeenstemming werd bereikt op een besloten vergadering. Een woordvoerder der verbondenen legde er de nadruk op, dat het hier geen wapenstilstandsovereenkomst betrof, doch een overeenkomst over de repa triëring van de krijgsgevangenen. De verbonden woordvoerder, luitenant-kolonel Milton Herr, verklaarde, dat thans nog slechts administratieve zaken te regelen waren. Zo diende men nog de demarcatielijn vast te stellen. Dinsdag zal de volgende voltallige vergadering gehouden worden. trale landen zullen beperkt blijven tot een klein model vuurwapens, zo als deze door de politie worden ge bruikt. Er zal geen geweld of bedreiging met geweld jegens de krijgsgevan genen worden toegepast. Eisen van Syngman Rhee De overeenkomst onytrent de krijgs gevangenen voorziet in het volgende: Er zal een neutrale commissie worden ingesteld, die het toezicht zal hebben op de terugzending der krijgsgevangenen. De commissie zal uit vijf leden bestaan. Zweden, Zwit- den, Polen, Tsjechoslowakije en In dia zullen worden uitgenodigd een lid dezer commissie aan te wijzen. Slechts India zal de troepen leve ren, die het toezicht op de kampen met krijgsgevangenen, die niet naar Noord-Korea of communistisch China teruggezonden willen worden, over nemen. De voorzitter der neutrale com missie zal een Indiër zijn. Vertegen woordigers der communisten krijgen negentig dagen om te pogen onwil lige krijgsgevangenen te overreden toch naar hun gebied van herkomst terug te keren. Daarna zullen deel nemers aan een politieke conferentie dertig dagen de tijd krijgen om te pogen overeenstemming over het lot dezer krijgsgevangenen te bereiken. Indien dan nog geen overeenstem ming zou zijn bereikt, zullen de be trokken krijgsgevangenen op vrije voeten worden gesteld en de status van „burger" verkrijgen. Alle krijgsgevangenen, die wel naar hun land van herkomst wen sen terug te keren, zullen dit bin nen twee maanden na het tot stand komen van een volledige wapenstl- standsovereenkomst kunnen doen. De in te stellen neutrale commis sie zal haar zetel in de zóne van Pan- moendjon vestigen. Zij zal de be schikking krijgen over een aantal deskundigen, in de vorm van staf officieren. Deze zullen worden gele verd door Zweden, Zwitserland, Po len en Tsjechoslowakije en dus niet door India. Het aantal door elk land ter beschikking te stellen des kundigen zal niet meer dan vijftig bedragen. De vertegenwoordiger van India zal, in overeenstemming met het be paalde in artikel 132 van de Conven tie van Genève, een scheidsrechter lijke rol vervullen. De wapens van de Indische troepen .en van militaire vertegenwoordigers der andere neu- India bereid India zal zijn verplichtingen volgens een bestandsovereenkomst in Korea nakomen, zo heeft een woordvoer der van de Indische regering mede gedeeld. Rhee's eisen Terwijl een wapenstilstand in Ko rea thans in kannen en kruiken schijnt, is de medewerking van de Koreaanse republiek, die drie jaar ge leden door de communisten werd a gevallen, nog steeds niet verzekerd. Tijdens het weekeinde steeg de spanning tot een dramatische hoog te. De Zuid-Koreaanse president Vechtpartij in Perzisch parlement Tijdens de vergadering van het Perzische parlement, waarin beraad slaagd werd over het door Mossadeq ingediende en warm voorgestane ontwerp van wet inzake de be knotting van de bevoegdheden van de Sjah, zijn gisteren premier Mos- sadeq's aanhangers de leden van de oppositie te lijf gegaan. Binnen en kele minuten was er een compleet vuistgevecht. De herrie ontstond toen de onaf hankelijke afgevaardigde Valikpoer voorstelde om aan de wet een be paling toe te voegen, waarin wordt gezegd, dat „iedere ongrondwettige handeling of ongrondwettig besluit van de regering van rechtswege met een buiten werking zou zijn". Dat amendement werd door de onafhan- kelijken en door de oppositie met gejuich begroet. De regeringsaanhan gers waren er echter minder enthou siast over, hetgeen zij op bovenbe schreven wijze meenden te moeten uiten. Na enige vergeefse pogingen om verder te vergaderen, besloot men ten slotte om de besprekingen tot Woensdag te verdagen. kiest het luchtruim Syngman Rhee, die vreest dat zijn land door de huidige ontwikkeling der dingen het slachtoffer zal wor den van een tweede München, heeft Vrijdag enige eisen gesteld. Zondag verklaarde hij: „Indien de Verenig de Naties mijn tegenvoorstellen niet aannemen, hebben wij besloten over het lot van Korea te beslissen ten goede of ten kwade door alléén naar het Noorden te marcheren". President Eisenhower heeft Syng man Rhee een uitvoerige brief laten brengen, waarin hij hem een weder kerig defensiepact aanbood. Doch naar verluidt acht de Zuidkoreaanse president de aangeboden garanties niet bevredigend. De 78-jarige Koreaanse president eiste Vrijdag gelijktijdige terug trekking van de communistische èn de verbonden troepen, nadat tussen Amerika en Korea een wederzijds defensiepact zou zijn gesloten. Dit pact zou moeten bepalen: 1. automa tische hulp in geval van een nieuwe agressie: 2. voldoende bevoorrading met wapens; 3. voorlopig geen terug trekking van Amerikaanse vloot en luchtmacht uit Korea. Zonder dat ver klaarde Syngman Rhee ge,en wapen stilstand te willen tekenen. Dit ultimatum verwekte in Wash ington, waar men vurig uitziet naar een einde van het bloedvergieten, grote ontsteltenis Eisenhower ver gaderde urenlang met zijn diploma tieke en militaire topfunctionnaris- sen en stelde een brief op, die gis teren door generaal Clark aan Syng. man Rhee werd overhandigd. Deze had zojuist een soort staat van beleg afgekondigd. De macht werd gelegd in handen van de nationale politie. Vijftien generaals werd verboden te vertrekken naar Amerika. In een radiorede had Rhee het volk opge. roepen hem te steunen. Eisenhowers brief was zeer uitvoe rig en welwillend gesteld. De Ame rikaanse president ging er vanüit, dat aanvaarding van een wapenstil stand door Korea onontbeerlijk was. Hij beloofde met Korea te onderhan delen over een bijstandsverdrag (volgens de lijnen van de bestaande verdragen van Amerika met de Phi- lippijnen en met Australië en Nieuw- Zeeland), hij stelde economische hulp in het vooruitzicht en een krach tig streven naar een vreedzame her eniging van Korea, doch dit alles na het sluiten van de wapenstilstand. „Wij zouden niet gerechtigd zijn", aldus Eisenhower, „de oorlog met alle daaraan gepaard gaande ellende te verlengen in de hoop de hereni ging van Korea met geweld tot stand te brengen". Hij schreef ook: „Zelfs de gedachte aan een scheiding op dit kritieke uur zou een tragedie bete nen. Wij moeten verenigd blijven". ZUID-KOREA VECHT DOOR Volgens radio New York hebben het Zuid-Koreaanse kabinet en de Nationale Vergadering besloten de strijd voort te zetten en het op han den zijnde bestand niet te erkennen. Volgens langs diplomatieke weg te Wenen ontvangen berichten heeft de devaluatie in Tsjechoslowakije terug slag gehad in andere volksdemocra tieën, waar een ware koopwoede is ontstaan. Volgens uit Boedapest. Warschau Boekarest ontvangen berichten heeft de bevolking in de steden uit vrees voor soortgelijke maatregelen als in Tsjechoslowakije, haastig haar geld van banken en spaarbanken ge haald en getracht zoveel mogelijk geld in goederen met contante waar de te steken. Het meest gevraagd zijn- levensmiddelen, vooral conserven, textiel en schoenen. Italianen zijn luie kiezers Bij de algemene verkiezingen in Italië heeft Zondag als gevolg van het slechte weer niet meer dan on geveer zestig procent der kiesge rechtigden zijn stem uitgebracht. Dit wordt als een voor de regeringspar tijen ongunstig teken beschouwd en deze hebben daarom voor vandaag (de verkiezingen worden nl. vandaag voortgezet) „hulpcommissies" ge vormd, welke trage kiezers in ge huurde auto's en bussen naar de stembureaux zullen brengen. Ook hebben zij parapluies en re genjassen verzameld om zoveel mo gelijk kiezers naar de stembus te krijgen. De beter georganiseerde commu nisten en de ;met hen verbonden linkse socialisten, alsmede de neo fascisten, komen in groten getale op. Het communistische partijblad ..Unita" beschuldigde de regering Maandag van knoeierijen bij de stem ming. Een aantal personen, onder wie geesteliiken, zou dubbel hebben gestemd. Gezien de rode oppositie tegen de nieuwe kieswet schijnt dit eerr voorwendsel te zullen worden om de verkiezingsuitslagen niet te aanvaarden. Regeringsaanhangers verklaarden er van overtuigd te zijn, dat de ver kiezingen eerlijk waren verlopen en zeiden dat men zich aan de uitsla gen zou houden. GEEN HULP MEER NODIG. De Deense regering zal binnenkort de Amerikaanse regering doen we- ten, Jat Denemarken geen Ameri kaanse hulp meer nodig heeft, omdat de opbouw in het land zeer ver vorderd is, aldus deelde Zaterdag de Deense minister van Visserij, Knud Ree, mede. Dit is de eerste officlëel vrijgegeven foto van de „Lark" het bestuur bare luchtdoelprojectiel van het Amerikaanse Leger, dat door de strijd krachten te land, ter zee en in de lucht gebruikt zal worden. Deze foto werd genomen aan boord van het schip „Norton Sound", dat speciaal voor het afvuren van deze projectielen ongericht is. Het wapen wordt eerst met behulp van twee raketten „op gang" gebracht; daarna vallen, deze auto matisch af, het projectiel beweegt zich dan verder met de eigen raket voort Met het ontwerpen van dit wapen is eén begin gemaakt in de laatste maanden van Wereldoorlog II, toen men verlegen zat om een wapen, dat de Japanse zelfmoordvliegtüigen kon bestrijden. Amerikaanse belemmeringen De Ver. Staten hebben nieuwe maatregelen afgekondigd om de han del op communistisch China te be lemmeren. In de toekomst zal buiten landse schepen en vliegtuigen, die Chinese havens of vliegvelden aan doen, in feite worden verboden in de Ver. Staten of de Amerikaanse bezit tingen brandstof of voorraden in te nemen. Een subsommissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat heeft Za terdag een lijst met 162 schepen ge publiceerd, die in het tijdvak van 29 December 1952 tot 30 April 1953 han del op communistisch China zouden hebben gedreven. Op de lijst komen de namen van twee Nederlandse schepen voor, na melijk de „Meerkerk" en „Hoogkerk". Deze beide schepen zouden in ge noemd tijdvak samen vier reizen naar communistische havens hebben on dernomen. Dezelfde commissie heeft het be staan onthuld van een communisti- Bidault probeert het Ned. Bloemententoonstelling in Londen Dc Nederlandse bloemenkwekers nemen met een bloemententoonstelling deel aan de feestelijkheden van de kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland. Deze tentoonstelling, waar meer dan 12.000 Nederlandse bloe men zijn te zien, wordt gehouden in het Victoria en Albert Museum tq Londen. In vijf zalen van dit museum, zijn de bloemen, voornamelijkl rozen, anjers en irissen, opgesteld De tentoonstelling werd voorbereid door de Verenigiging in samenwerking met de culturele afdeling van de Nederlandse Ambassade in Engeland. De Nederlandse ambassadeur in Londen, Mr. D. U. Stikker, heeft de expositie,die tot 15 Juni zal zijn ge opend, officiëel opengesteld voor het publiek. Van links naar rechts: Mr. Stikker, zijn echtgenote en Sir Leigh Ashton, de directeur van het Museum. Bidault heeft medegedeeld, dat hij Woensdag a.s. voor de Franse Na tionale Vergadering zal verschijnen. Hij zal, evenals twee zijner niet geslaagde voorgangers, om speciale volmachten verzoeken ter behande ling van de toestand op economisch en financieel gebied, waarvoor Frankrijk zich thans ziet geplaatst.. In politieke kringen gelooft men, Eressl® ze^n> -°dat hij aan de sche „luchtbrug", die Texas met een aantal landen in Zuid-Amerika ver bindt en die wordt gebruikt om wa pens te smokkelen. McCarthy zou over het bewijsmateriaal beschikken, dat aantoont, dat de samenzweerders de opzet koesteren een revolutie te ontketenen in Bolivia, Ecuador, Ve nezuela en Columbia. McCarthy zal dezer dagen zijn commissie opdracht geven een volledig onderzoek naar het bestaan van deze luchtbrug in te stellen. Te Kairo verwacht men thans al gemeen, dat nog deze maand een tweede ronde-tafelconferentie tussen Engeland en Egypte zal gehouden worden. Men neemt aan, dat de be sprekingen kort na 15 Juni, dat is na de vierdaagse Islamietische fees ten zullen beginnen. Een hoge ambtenaar van de revo- lutionnaire raad sprak gisteren in een rede zelfs van een „spoedige oplos sing" van de hangende kwesties. Ook Britse en Amerikaanse diploma ten in Egypte zijn van mening, dat Naguib op het ogenblik de voorkeur geeft aan vreedzame onderhandelin gen, boven een „oplossing" gewa- pender hand. De Egyptische machthebbers schij nen te hopen, dat landen als de Ver enigde Staten en India het hun mo gelijk zullen maken óm van Enge land hun zin te krijgen. Men ver wacht, dat Dulles, zowel als Nehroe. er in zullen slagen Churchill onder dat Bidault tamelijk goede kansen heeft om door de Natonale Vergacfe-- ring te worden aanvaard. Bidault, een volksrepublikein, is de vijfde candidaat voor het premier schap in de huidige Franse kabinets crisis. Egyptische verlangens zal toegeven. Het grote struikelblok is nog steeds de positie van de Britse technici, die ook na de ontruiming van de Kanaal zone zullen achterblijven om de ver dedigingswerken te onderhouden. Egypte wenst deze lieden onder zijn jurisdictie te hebben. Naar aanleiding van het achtste eeuwfeest van het heilig afsterven van St. Bernardus van Clairvaux, heeft Z. H. de Paus Zaterdag een nieuwe encycliek uitgevaardigd. In deze encycliek geeft de H. Vader een meesterlijke karaktertekening van de persoon van Bernardus en van diens betekenis, zowel voor zijn tijd als voor de dag van vandaag. Zijn grote persoonlijke heiligheid, aldus de Paus, deed hem van overwegeode invloed zijn voor geheel Europa De Paus toont dan aan, dat St. Ber nardus' Jeer over de volmaakte liefde tot God, die de menselijke werkzaam heden op alle terreinen van het le ven moet bezielen, de reden en bron is geweest voor de verbazingwekken de arbeid, die deze heilige mysticus in zijn leven heeft kunnen verrich ten. Bernardus heeft ook altijd een wonderlijk tedere devotie tot de H. Maagd gepredikt, bevorderd en in> practijk gebracht. De Paus spoort alle Christenen aan overeenkomstig him staat, stand en roeping St. Bernardus na te volgen, omdat de gevaren, die heden ten dage Kerk en maatschappij bedreigen niet geringer zijn dan in de twaalfde eeuw. Daarom juist kent de moderne wereld zovele kwalen en noden, omdat velen hun God en Schepper niet zo beminnen als zij dit zouden moeten doen. Het beeld van de huidige samen leving toont aan, dat haat, vijand schap en tweedracht veld winnen in- stede van liefde, volmaaktheid en vrede, zodat in geesten en harten van de mensen angst en vrees en be zorgdheid binnen dringen. Als het licht van het Evangelie begint te ver duisteren in de geest van velen en door anderen zelfs in het geheel niet wordt erkend, worden daarmede de grondslagen van de burgerlijke en huiselijke samenleving ondermijnd. Daarom eindigt de H. Vader de en cycliek met de wensen, dat de achtste eeuwfeestviering van de dood van de Doctor mellifluus mag leiden tot overvloedige en rijke vruchten voor de mensheid. Mount Everest-bedwingers geridderd Kolonel Hunt, de leider van de expeditie naar de top van de Mount Everest, is benoemd tot ridder, en Hillary, die te zamen met Tensing de top heeft bereikt, is benoemd tot „Knight-commander of the Order of the British Empire". In de desbetreffende verklaring wordt gezegd, dat de Sjerpa Tensing geen Brits onderdaan is en dat deze zaak daarom nog nader onderzocht moet worden. Thans kon over zijn beloning nog niets gezegd worden. De Indische regering heeft beslo ten Tensing een speciale medaille toe te kennen wegens „buitengewone moed en heldhaftigheid". Functionarissen van de Britse am bassade te Khatmandoe, die voor de bedwingers van de Mount Everest een machtig welkomstfeest voorberei den, hebben verklaard, dat kolonel Hunt er prijs op stelt, dat Hillary en Tensing, direct na aankomst in de hoofdstad van Nepal, per vliegtuig naar Londen gebracht zullen wor den. Volgens een niet bevestigd bericht uit in de regel betrouwbare bron heeft de expeditie het dorp Namtsje- bazar verlaten en zal zij op 15 Juni Khatmandoe bereiken. Pieck van de muur? Het Westberlijnse blad „Telegraf" meldt in zijn editie van Zondag, dat portreftten van de Oostduitse presi dent, Wilhelm Pieck, volgens een aanwijzing van de Oostduitse rege ring uit openbare gebouwen, de on derkomens van de volkspolitie en scholen moeten worden verwijderd.- Pieck is enige weken geleden voor medische behandeling naar de Sowjet-Unie gegaan. Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Kapelaan te Amsterdam (Sloten, H. Pancratius), mét de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Slotermeer voor te bereiden, de weleerw. heer L. J. Nijs, die kape laan was te Amsterdam (H. Vincen- tius) tot kapelaan te Vlaardingen (H. Joan, de Doper), met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Vlaardingen- Oost, de weleerw. heer L. M. Sluijs, die kapelaan was te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph). HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ VEEL WIND. Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-oost. Weinig verandering in temperatuur. 9 Juni: zon op 4.21 en onder 20.58; maan op 2.18 en onder 19.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 21 C. STOCKHOLM onbewolkt 19 OSLO licht bew. 15 KOPENHAGEN onbewolkt 19 AMSTERDAM geheel bew. 16 EDINBURGH licht bew. 16 LONDEN zwaar bew. 16 LUXEMBURG zwaar bew. 22, PARIJS geheel bew. 17 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE geheel bew. 23 NICE regen 19 GENèVE mist 23 ZURICH zwaar bew. 26 BERLIJN half bew. 24 MÜNCHEN zwaar bew. 25 WENEN zwaar bew. 25 FRANKFORT zwaar bek. 28 INNSBRUCK zwaar bew. 24 JCowteCtje Veel weten kan niet altijd vorde ren, soms zelfs schaden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1