half zware shag! HUIBERS Circus Franz Althoff kwam met een voortreffelijk programma in Leiden Goede tentoonstelling „Katholieken en Katholicisme aan Leidse Universiteit'' Een beeld uit de Leidse Sportweek DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA f Een stuk onbekende geschiedenis EEN BUITENSTAANDER, met de naklanken van het Kromstaf feest nog in de oren, is wellicht geneigd te denken, dat de katholieken pas sedert 1853 een woordje zijn gaan meespreken aan de Leidse Universiteit, in het begin zelfs maar een heel zwak woordje, en dat de Universiteit vóór het herstel der kerkelijke hiërarchie taboe was voor de katholieken. De ten toonstelling „Katholieken en Katholicisme aan de Leidse Universiteit", die gisteravond in het „Eigen Huis" van de R. K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus", Rapenburg 24, werd geopend, geeft echter een heel ander beeld. Uit een met veel zorg bijeengebrachte collectie documenten, prenten, boekwerken, enz. blijkt heel duidelijk, dat de katholieken practisch vanaf het begin een rol gespeeld hebben in het universitaire leven te Leiden. Werd niet reeds in 1578, dus pas drie jaar na de stichting van de universiteit door Prins Willem van Oranje, de katholieke Justus Lipsius tot hoogleraar benoemd? En was er niet reeds in 1625 een R. K. Studentenvereniging in Leiden, de eerste van geheel Nederland? Daarom moest het feestprogramma voor de viering van het 12 lustrum, dat gisteravond is ingezet, wel een sober karakter dragen, al heeft de lustrumcommissie een alleszins waar dige viering voorbereidden moest men het aanvankelijke plan tot uit gave van een gedenkboek laten va ren. In plaats daarvan is een feestgids verschenen, die o.a. een voorwoord van de rector magnificus, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, bevat. Boven dien is het eigen maandblad „Folia Augustiniana" met een zeer goed ver zorgd nummer verschenen, dat spe ciaal aan dif lustrum is gewijd. De tentoonstelling, die hoewel bescheiden van omvang buitenge woon interessant is en, aldus de prae- ses van de tentoonstellingscommissie in zijn openingswoord, het perspec tief biedt tot een uitgebreide verza meling van de stof die op dit onder werp betrekking heeft, is o.a. samen gesteld uit een aantal gegevens, wel ke de studentenpastoor, prof. dr. Henri van Rooyen, reeds verzameld had, en bovendien aangevuld met do cumenten e.d. uit het Acad. Histo risch Museum, waarvan de conserva trice, mevr. Idenburg, een groot aan deel had in de voorbereidingen. Gisteravond geopend In het begin van de 17e eeuw stu deerde er een aantal katholieke stu denten aan de Leidse Universiteit, voornamelijk afkomstig uit de Zui- derlijke Nederlanden, oud-leerlingen van de Jesuïeten-colleges. In het voor katholieken toen niet al te prettige Leidse milieu voelden zij sterk de be hoefte aan morele steun, reden waar om zij zich verenigden en een Jesuïet, pater Nicolaas Borluyt, verzochten wekelijks een Latijnse toespraak voor hen te houden „opdat de goede za ken, elders opgenomen, in dergelij ke omgeving niet zouden verstikken", zoals het officiële document luidt, waarin de oprichting beschreven staat. De tentoonstelling kan uiteraard geen volledig beeld geven en tipt slechts hier en daar iets aan, o.a., dat voor het studiejaar 17941795 niet minder dan 8 R.K. geestelijken als studenten werden ingeschreven en dat in 1831 de katholieke priester J. M. Schranter sr. tot hoogleraar werd benoemd. Thans heeft de Leidse Uni versiteit zeven katholieke hooglera ren; zij wei-den voorgegaan door vele anderen, waarvan o.a. met ere Keesom, Barge en Anton* van Duin kerken genoemd mogen worden. „Sanctus Augustinus" werd in 1893 opgericht met 18 leden, mede onder bezielende stuwing van de latere mi nister P. J. M. Aalberse, die vice- praeses was van het eerste bestuur. Praeses was jhr. Ch. M. J. Ruys de Beerenbrouck. De andere bestuursle den waren N. A. M. Sanders, A. F. Nuygens, H. T. M. Kortman. Pater H. van Schijndel SJ. was de eerste moderator. Aanvankelijk groeide de vereni ging slechts langzaam en bij de eeuw wisseling was het aantal leden nog niet groter dan 24, maar thans zijn het er 450, waarvan echter bijna de helft spoorstudent is. Na de bevrijding heeft de vereni ging een grote verandering onder gaan ten gevolge van de Civitas-ge- dachte, die ook in de katholieke ge lederen grote bijval vónd en die tot gevolg had, dat alleen het Leidsch Studenten Corps en de V.V.S.L. zou den optreden als gezelligheidsvereni- gingen. De confessionele verenigingen hebben zich na de bevrijding beperkt tot hun godsdienstige, wetenschappe- De eersten, die gisteravond de ten toonstelling bezochten, waren van links naar rechts: de heer A. G. M. van Vliet, praeses van de Tentoon stellingscommissie, prof. dr. Henri van Rooyen, studentenpastoor, de heer R. A. Gonsalves, praeses van „Sanctus Augustinus", de heer E. Gonsalves, lid van de Tentoonstel lingscommissie, de heer B. G. P. Rogmans, praeses van de Lustrum commissie, en mej. Kitty Teuben, ab-actis van de Tentoonstellings commissie. (Foto: „De Leidse Courant") Lido. De bezoeker wordt deze week al dadelijk gevangen door de vertoning van de Kroningsplechtig heden van Elizabeth II in Engeland. Een film, die een treffend beeld brengt van de indrukwekkende kro ning en al wat daaraan vast zit En een aankondiging deelde mede, dat de kleurenfilm ook op komst is! De hoofdfilm brengt ditmaal een oude bekende: George Formby in de rolprent „Spijkers met koppen". George Formby speelt hier de rol van de politie-agent bij de motor- brigade. Hij doet natuurlijk wonder lijke dingen, maar dit doet hij ook in zijn gewone dienst en die wonder lijke dingen brengen natuurlijk de meest hachelijke situaties, niet in het minst voor de „politieman" zelf. Intussen zit er toch wat groots in deze film, want het gaat hier om een sabotage-complot bij de tewaterla ting van een nieuw Engels oorlogs schipEn natuurlijk voelt men het onmiddellijk: het politie-agentje Carter moet het complot voorkomen, hetgeen natuurlijk prompt geschiedt. Maar, voor het zover is.... Oei, oei, wat is er gelachen om de capriolen van het politiemannetje! Trianon. „Les belles de nuit" kunnen bloemen zijn, of wat anders, maar hier in deze film zijn het de schone dromen van een jonge mu sicus, ergens in een Frans stadje, die met les geven het hoofd boven wa ter tracht te houden en overigens leeft van schone klanken uit zijn piano en van wanklanken uit de na burige garage. Is het wonder, dat hij 't leven ontvlucht in de schone droom, waarin hij teruggaat tot de oude tijden, die volgens grijze en ervaren mannen altijd beter waren dan de tegenwoordige. Doch één ding leer de hij in die droomwereld, n.l. dat het geluk, dat men ver zoekt, steeds bij ligt. In dit geval in de garage naast de deur, waar het meisje van zijn dromen werkt. Een charmante Franse film, gemaakt in samenwer king met de Italiaanse filmproduc tie. Misschien een voorloper van de a.s. Europese film-pool, waarvoor - Voor wie licht te licht en zwaar te zwaar is: (Advertentie.) Naar Haarlemmerstraat 123, Lelden Gehoorteaankondigingen (Advertentie) Het feestprogramma. Hedenmiddag om 4 uur worden de reünisten ontvangen- in het Eigen Huis, waarna om 5 uur een borrel en om 6 uur een diner in In den Vergul- j den Turk volgen, besloten met een reunistenavond in het Eigen Huis. Zondagmiddag om half een is er in de Remonstrantse kerk aan de Hoog- j landse Kerkgracht een bijeenkomst, die de Christenstudentenraad ter ge legenheid van dit lustrum belegt. Ka pelaan Fr. Thijsse en dr. H. van der Linde zullen spreken over „Het theo logisch gehalte van de huidige nastol- gie naar eenheid". Om half drie is er een thé-dansant Op of in de Burcht, met medewer king van het Studentenmuziekgezel schap Sempre Crescendo. Bovendien zullen de toneelverenigingen van het L.S.C. en de V.V.S.L. een-acters op voeren. 's Avonds om half negen wordt inde Schouwburg „Le signe de la croix" van Gabriel Marcel op gevoerd. Maandagmorgen om half tien draagt de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, in de St. Lode- lijke en culturele taak, welke ver- j wijkskerk een pontificale H. Mis op. andering veel goeds gebracht heeft, i 's Middags om twee uur is er een maar voor „Sanctus Augustinus" ech- buitengewone algemene vergadering ter 'ook het nadeel, dat er met zeer j in het groot auditorium van de Uni- bescheiden financiën moet worden ge-i versiteit, tijdens welke prof. dr. J. werkt. I H. Walgrave O.P. uit Leuven de feest- rede zal uitspreken over het onder- I werp „De waardering van de mense- lijke persoon in deze tijd", waarover in de voorafgaande dagen reeds eni ge andere sprekers gesproken zullen hebben. De federatie Leiden van de Derde Orde van Sint Franciscus, waarbij aangesloten de communiteiten Zoe- terwoude, Voorhout, Katwijk, Noord- wijk, de Zilk, Aarlanderveen, Oegst- geest. Wassenaar, Nieuw Vennep, Haogmade en de Leidse afdelingen Hoogmade en de Leidse afdelingen dit jaar een wapenschouw te Noord- wijk onder leiding van deken Brink man van Noordwijk. Alle inlichtin gen worden gaarne verstrekt door mej. M. v. d. Plas, Pickéstraat, Noord- wijk en de heer Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Op deze vergadering wordt dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, curator van de Leid se Universiteit en reünist van de ver enïging, geïnstalleerd tot erelid van „Sanctus Augustinus". Daarna reci- pieert het bestuur in de receptieka mer. Het feest wordt 's avonds besloten met een souper en slotbal in Huis ter Duin te Noordwijk. OLIFANTEN DANSTEN OP MUZIEK In de komende dagen kan men in valerie. De stal paarden, waarover Leiden van een circus genieten, dat dit circus beschikt, is voor de lief- niet alleen een Europese vermaard- hebbers om van te watertanden. De heid geniet, maar ook in zijn pro- directeur zelf verzorgde de klassieke gramma van ruim drie uur lengte en moderne vrijheidsdressuren en toont, deze vermaardheid nog steeds had eveneens de leiding van het waardig te zijn. Met drie en veertig groepje meisjes, dat een verbluffen- nummers van internationaal gehalte de acrobatiek op ongezadelde paar- heeft Frans Althoff bij de première, den demonstreerde, die gisteravond in de tent op het Het ondoenlijk om het uitge- Schuttersveld werd gegeven, zijn breide programma nummer voor goede reputatie bevestigd. Het begon al met schitterende staaltjes van dressuur. De gemengde berengroep van de jonge dompteuse. miss Doris, maakte direct een goede indruk, maar even later bleek haar werk nog maar een schaduw te zijn van de imponerende nummers, die gegeven werden met Bengaalse tij gers en Berber Leeuwen, door de dompteurs mr. Sherif en Tarzan. Op het gebied van luchtacrobatiek was er een zeer grote variatie. Lilo Juston, bekend uit de Amerikaanse circusfilnr „The greatest show on earth" haalde de meest gewaagde - kunsten uit in de nok van de tent en joeg het publiek af en toe de schrik op het lijf, misschien juist,, omdat hij zonder valnet werkte. Thq John's en Lotte Smith en partner,- - gavèn eveneens blijk over een enor- me lichaamsbeheersing te beschik ken. Hun komische Trampolin-act en „Levende gummiballen" brachten de toeschouwers in verrukking. Al-Ie nummers, die men in een r. circus kan verwachten, stonden op het programma. Een aantal koord- - dansers, onder wie een jongetje, ba lanceerden, fietsten en sprongen op - de dunne staalkabel, of ze nooit meers d op de begane grond zouden terugke ren. Indrukwekkend was Althöff's c&- moeten we nog enkele successen noemen. Het orkest van mensapen was aardig en genoot vanzelfspre kend grote sympathie, zoals dat al tijd gebeurd, wanneer er apen in de piste komen. Het olifantenballet was echter iets, dat men waarschijnlijk nog nooit gezien had. Dansolifanten behoren tot op heden nog tot de grote uitzonderingen, maar Frans Althoff bezit er aoht en dit nummer het laatste voor de pauze be hoorde tot de meest geslaagde. Het was jammer, dat ,.The Flying nummer te bespreken, maar toch Constellation" aangekondigd als reeds plannen bestaan? In elk geval overheerst de Franse geest en de Franse humor, welke aan dat fan tastische droomverhaal pit en kleur geven. In het voorprogramma wordt een uitstekend geslaagde reportage ge geven van de kroningspleohtigheden in Londen. Het is niet de kleuren film, welke van de plechtigheden ge maakt is, maar de beelden in zwart en wit zijn buitengewoon helder en geven een goed overzicht van het imposante ceremonieel, waarmede de kroning omgeven is geweest. .Het programma is toegankelijk voor alle leeftijden. Rex. „New Mexico" vertoont de heftige strijd welke in de vorige eeuw tussen blanken en Indianen gevoerd werd. Nadat Abr. Lincoln in 1850 tussen de Ver- Staten en het op perhoofd der Indianen een verbond gesloten had, was er een tijd van vrede. Doch zodra Lincoln in 1865 overleed en nieuwe machthebbers aan het bewind kwamen, hielden de blanken zich niet meer aan de over eenkomst, waardoor men steeds op voet van oorlog leefde. In een wat onwaarschijnlijk en ge rekt verhaal laat deze film zien hoe een postkoets, waarin een caöeretière met een gezellin, die op weg w' naar een fort, indianen werd overvallen. Tegelijkertijd waren enige Indianen wegens diefstal gearres teerd Acoma, het opperhoofd dat indertijd het verbond met Lincoln gesloten had, trachtte volgens het verdrag de zaak te regelen, doch in- plaats daarvan werd ook hij gevan gen gezet en door zijn onderhorigen bevrijd, waardoor de hevige strijd in de prairiën losbrandt. Boven 14 jaar. Luxor heeft zijn film „Bureau Ze denpolitie" geprolongeerd. Zoals men weet, alleen voor strikt volwassenen. ,,'s Werelds grootste luchtsensatie" geen doorgang kon vinden, omdat op het critieke moment de motor van het vliegtuigje dienst weigerde. De ze teleurstelling werd echter ruim-r schoots vergoed door Nino Rubio, de jeugdige jongleur op de vrijstaande ladder en het optreden van de Dji- guiten-Kozakken die fraaie staaltjes van rijkunst toonden. Ook de beken de kunstjes van de zeeleeuwen ble ken het nog goed te doen. Het geheel was een voorstelling met vaart en sfeer. Afbreken en op zetten van het benodigde materiaal vorderde slechts weinig tijd en zelfs in die korte tijd werd men nog bezig gehouden met acrobatiek en de malle fratsen van clowns en dwerg-, jes. Wie van het circus houdt, kan bij Franz Althoff het beste zien, wat er op dit gebied bestaat. SANCTUS AUGUSTINUS" 60 JAAR Bioscopen -jCasino. De titel van de film 1TBe onderduiker woont op zolder" wijst er al op, dat het verhaal in de oorlogstijd speelt. Een Italiaanse kunstschilder d-uikt ondér bij vrien den. Hij heeft een goed-gevulde por tefeuille meegebracht, die buiten zijn medeweten door zijn huisgenoten lichter wordt gemaakt Nietwaar, we hadden allemaal honger en als je dan weet dat er geld in huis is.Enfin, het bedrog vol te kunnen hou- n, wordt de bevrijding voor de instschilder nog een poosje geheim houden, totdat deze in een „zwak" ogenblik door de dochter des huizes wordt bekend gemaakt. _De Italiaanse filmindustrie is nooit bijzonder sterk geweest in het maken van komische films, 't Is altijd te flauw of te dik opgelegd. Daardoor valt deze film buiten het kader, om dat men het er niet op heeft toege legd, grappig te zyn en de mensen gewoon heeft laten spelen. Men voelt daardoor iets van het tragische, dat in het komische zo dikwijls naar voren komt. 't Is heel geen bijzondere film, maar wanneer men wil zien langs sommige „opzettelijke" scènes, kan men haar zeker waarderen. Voor alle leeftijden. h Leidse Sportweek, uit met een korfbalploeg in oud sportcostuum.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5