DUINSTREEK Klazienaveen bevocht giftige gassen en redde 2 mensenlevens Verdrag over Nieuw-Guinea H. de Graaf en Zn. te Lisse kreeg praedicaat ttkoninklijke" Vogels in Wassenaars Dierenpark wonen nu in een glaspaleis ZATERDAG 6 JUNI 1953 PE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Een vader en zoon uit Klazienaveen zijn gistermiddag, dank zij het kor date optreden van omstanders, van een wisse dood gered toen zij tijdens reinigingswerkzaamheden in een put met giftige gassen vielen en beiden hun bewustzijn verloren. De 59-jarige vader zou in de put afdalen en had een touw om zijn middel gebonden. Terwijl hij steun zocht langs de muren van de put, zou zijn 33-jarige zoon het touw laten vieren. In de ondersto^iagen van de put aangekomen, verloor de vader plotseling het bewustzijn, waardoor zijn volle gewicht aan het touw kwam hangen. De zoon had hier niet op gerekend, verloor het evenwicht en rolde eveneens in de 12 meter diepe put, waai- hij ook door de gassen bedwelmd werd. Omstanders maakten onmiddellijk alarm en een hunner liet zich aan een tweede touw omlaag zakken, maar de gassen hielden beneden in de put de heerschappij in handen en de redder moest even later bewusteloos opge trokken worden, terwijl hij niet in staat was geweest iets voor de slachtof fers te doen. Ondertussen was een van de omstanders naar een bouwwerk in de omge ving gerend, waar men zuurstofcylinders gebruikte. Tegen dit wapen moes ten de gassen beneden in de put het afleggen. De twee mannen, die vrij lange tijd aan de giftige dampen beneden blootgestaan hadden, werden met bekwame spoed naar boven gehaald en naar het ziekenhuis in Emmen ge bracht, waar de inspanning van de redders beloond werd, doordat men daar sJaagde de levensgeesten bij de beide mannen weer op te wekken. Uitlatingen van Hillegoms burgemeester Vragen in de Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de burgemees ter van de gemeente Hillegom in een recente raadsvergadering zich op zeer laatdunkende wijze heeft uit gelaten over de Grondkamer voor Zuid-Holland en de Centrale Grond kamer, zulks naar aanleiding van beslissingen, waarin de gemeente in het ongelijk werd gesteld? 2. Heeft de burgemeester o.m. ge zegd, dat de genomen beslissingen „in flagrante strijd zijn met alle be ginselen van een objectieve rechts bedeling", dat hij „nog nooit zoiets had meegemaakt" en dat de bewe ringen van de pachter „voetstoots zijn aangenomen, terwijl de gemeen te niet eens werd gehoord", althans woorden van deze strekking? 3. Is de weergave in verschillen de dagbladen, namelijk dat de bur gemeester gezegd zou hebben, dat hij onder geen voorwaarde zijn mede werking verder zou verlenen aan de verpachting van bouwterrein, doch daar liever onkruid op liet groeien, ten naaste bij juist? 4. Is de minister, wanneer het vo renstaande bevestiging zou vinden, niet van mening, dat de houding van de burgemeester niet is geweest zo als die een goede gezagsdrager be taamt? Het ongeveer 700 h.a. grote Maria- veen, dat gedeeltelijk onder de ge meente Horst en gedeeltelijk onder de gemeente Sevenum in de Peel ge legen is, zal worden ontgonnen. Een ontginningsplan wordt thans opge maakt. Het zou de bedoeling zijn om bedrijven ter grootte van 1518 h.a. te stichten en in pacht uit te geven. Mariaveen is rijkseigendom en on der beheer van het domein Klundert gesteld. Wanneer de ontginning be gint staat niet vast, daar men dit object in reserve voor de D.U.W. wil houden en op het ogenblik nog voldoende objecten voor het vrij ge ringe aantal beschikbare arbeiders aanwezig zijn. Er gaan geruchten dat binnen een maand een verdrag tussen Nederland en Australië zal worden getekend in zake een verregaande samenwerking op economisch en strategisch terrein ten einde het eiland Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat deze berichten uit de lucht zijn gegrepen. Het persbureau Associated Press weet echter te melden dat van Australische zijde in Den Haag wordt gesproken over de ondertekening van een pact ter zake van verregaan de samenwerking op het eiland N.- Guinea. Van Nederlandse zijde zou, volgens Ass. Press, worden gezegd, dat de besprekingen in de toekomst kunnen leiden tot een schriftelijke overeenkomst. De Nederlandse regering zou ech ter niet zo ver willen gaan dat zij enige overeenkomst van strategische betekenis met Australië wil aan gaan, opdat de Nederlands-Indone sische betrekkingen niet zouden worden geschaad. Toen gevraagd werd of de Austra lische regering op het aangaan van een strategische overeenkomst heeft aangedrongen weigerde men van Nederlandse zijde commentaar, aldus Ass. Press. STORM OP LUZON. Bij een hevige storm, die Donder dag het Noordelijk deel van het Phi- lippijnse eiland Luzon teisterde, zijn, volgens officiële gegevens, vijftien personen om het leven gekomen. Men verwacht dat het aantal slachtoffers groter zal blijken te zijn. BOTSING VAN TANKSCHEPEN Twee Amerikaanse tankschepen zijn Vrijdagavond in brand gevlogen na een aanvaring op de Delaware, ter hoogte van Wilmington (V. S.). De brand op de schepen, de 6828 ton metende „Massachusetts" en de 14179 ton metende „Phoenix", ging gepaard met ontploffingen. De kustwacht gelooft, dat 40 per sonen worden vermist. INWONERS VAN WAARDE (Z.) MAANDAG TERUG Het gemeentebestuur van Waarde (Z.) deelt ons mee, dat de geëva cueerde inwoners dezer door de wa tersnood getroffen gemeente Maan dag a.s. weer naar hun woonplaats kunnen terugkeren. Een deel van hen bevindt zich in Krabbendijke,- de overigen zijn over het land ver- BELASTINGAMBTENAAR MET JENEVER OMGEKOCHT. Het O.M. bij de Rotterdamse recht, bank eiste Donderdag een maand gevangenisstraf tegen de 45-jarige procuratiehouder A. C. v. L. en de 34-jarige shipchandler P. H. d. B. uit Rotterdam, die een ambtenaar van de Invoerrechten en Accijnzen vorig najaar met geschenken hadden omgekocht. Beide personen hadden goederen in entrepot opgeslagen. De een siga retten de andere jenever en likeuren Om met deze artikelen vrij te kun nen handelen had de ambtenaar hun een document verstrekt 'waarop ver klaard werd, dat de artikelen reeds uit het entrepot waren gehaald en wederom in het entrepot waren op geslagen. De ambtenaar, die enige tijd geleden veroordeeld is, kreeg daarvoor sigaretten, jenever en likeur Uitspraak 18 Juni. 3000 VERDUISTER Door de politie is aangehouden en in verzekering gesteld de 19-jarige magazijnbediende W. M. van der K. te 's-Gravenhage. Van der K. moest voor zijn pa troon 3000 gaan verzenden, maar besloot dit geld te eigen bate aan te wenden. Plij stak zich in de kleren en schafte zich een wagentje aan, dat hij later weer verkocht. Toen hij nog f 50 op zak had, begaf hij zich naar Brussel. Van Brussel uit ver zocht hij een bank hier te lande, waar hij nog 100 te goed had, dit geld naar Brussel te willen overma ken. In overleg met de politie deelde deze bank hem mede, dat -zulks moei lijkheden zou geven in verband met de deviezenbepalingen. De bank verzocht hem daarom dit geld in Roosendaal te willen komen incas seren. Van der K. ging daarop in en toen hij te Roozendaal arriveerde, werd hij door de politie aangehouden. Van het geld is geen cent meer over. WERKLOOSHEID GEDAALD. Eind Mei bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde man nen 62.527 tegen 75 785 op 30 April. In dit cijfer van Mei zijn 748 geëva- cueerden uit de nóodgefeieden begre pen. Daarenboven waren op 31 Mei 17.314 personen werkzaam op de ob jecten van de Rijksdienst Uitvoe ring Werken, tegen 22.216 op 30 April. Rondom „De Ommelanden" Voor f 52.000 wordt 't faillissement ingetrokken Met betrekking tot de faillisse mentsaanvrage van „De Ommelan den" vernemen wij nog nader, dat de aanvraagster van dit faillisse ment, de Semarangse Administratie- maatschappij, bereid is de faillisse mentsaanvrage in tc trekken, zodra „De Ommelanden" een bedrag van j' 51.000 deponeert bij het te Gronin gen gevestigd procureurskantoor, of zich een bank voor „De Ommelan den" garant stelt. Men deelt ons van de zijde van de procureur van de Semarangse Ad ministratiemaatschappij mede, dat de procedure tegen „De Ommelan den", waarin men destijds een be drag van 102.000 met bijkomende kosten van „De Ommelanden" als schadevergoeding voor een partij ontvangen ondeugdelijke condens- melk eiste, reeds vele maanden loopt. Steeds is deze zaak, aldus de advo caten van het kantoor, getraineerd, mede tengevolge van de steeds wis selende leiding van het bedrijf. In middels is gebleken, dat een partij van deze condensmelk toch nog ver koopbaar blijkt te zijn. Hierdoor is het bedrag van de schadeloosstelling door de Semarangse Administratie maatschappij verminderd tot f 51.000 Men was niet zeker, dat men dit be drag zou krijgen, wanneer de rech ter de vordering toewees en heeft derhalve reeds vooruitlopend op het vonnis, het faillissement van „De Ommelanden" aangevraagd. Het fail- lissementsrequest zal door de recht bank op 19 Juni a.s. in behandeling worden genomen. OPLICHTER LIEP IN DE VAL De recherche te Delft heeft de hand kunnen leggen op een geraffi neerde oplichter die ook reeds met succes in Den Bosch werkzaam was geweest. Het was de 31-jarige H. van L. uit Amsterdam, die zich bij een drukkerij te Delft had vervoegd en zich had voorgedaan als ambte naar van do afdeling nazorg van de stichting 1940—1945. Hij bestelde enige duizenden kledingbons, doch wilde er enkele als proef hebben. Dit gebeurde. Daarna ging van L. naar een stencilinrichting en wist de typiste te overreden op de bon netjes te typen: „Goed voor een cos- tuum, een paar sokken, een regen jas, een overhemd en een wollen vest". Vervolgens ging hij naar een kle dingmagazijn, na te voren te hebben opgebeld om mee te delen dat een ambtenaar van zijn bureau onder weg was om het bonnetje te komen honoreren. In het kledingmagazijn werd hij een poosje aan de praat ge houden en toen werd er een hand op zijn schouder gelegd. Tot zijn schrik en verbazing klonk de stem: „Politie, wilt u maar volgen. De auto staat voor". De chef van het kledingmagazijn had het ziaakje niet vertrouwd en de politie in kennis gesteld Jimte GOLF Een K.A.B.-feest, waaraan 4.000 personen deelnemen zal voor 35.000 K.A.B.-ers op 19 Juli in het Bossche stadion woerden gehouden. Opge voerd wordt „De Wonderboom" met muziek, vendeliers en volksdansers. Door vergiftiging, vermoedelijk door overgewaaide verdelgingsstof- fen, gebruikt bij het spuiten van een boomgaard, verkeren twee en twintig melkkoeien van een veehou der in de Beemster in een zeer slech te toestand. Tegengif moet redding brengen. De nylons van buurdames van „Calvé" te Delft kwamen geregeld voortijdig aan hun einde. De fabriek zal nu bij wijze van proef eer. andere brandstof gebruiken, daar men ver moedt, d^t onzichtbare vonkjes de oorzaak zijn van het onheil. Voorts een Zweedse onderscheiding Het gebeurde gistermiddag op de receptie van H. de Graaf Zn In het Hillegomse „Treslong"De directie had wellicht al honderden handen gedrukt en even zo veel ge lukwensen in ontvangst genomen, toen op een gegeven moment, Lis se's loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, op stond. Hij deed dat niet voor niets. Want de heer Lefe ber had voor de firma, die haar 160 jarig bestaan herdacht, een medede ling die niet de eerste de beste fir ma te horen zal krijgen. Namens de Commissaris van H.M. de Koninging in Zuid Holland werd bekend gemaakt, dat het H. M. had behaagd de firma het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. Er kwam trouwens nóg een zeer eervolle on derscheiding: de Zweedse gezant in Nederland, de heer Sven Dahlman, overhandigde de heer Van der Nat het Koninklijk diploma van Hofle verancier van het Zweedse konings huis! Het heeft op deze receptie anders niet aan belangstelling Ontbroken. Honderden kwamen de directie-le den met hun dames de hand druk ken en verschillende personen lieten hun gelukwensen vergezelgd gaan van een geschenk. We merkten o.m. op de heer G. Orbaan, directeur van het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten, de heer J. v. d. Meer, secr. van het B.V.S., mr. F. J. D. Thejjsse, secr. v. d. Bond van Bloembollen- handelaren, de directies der Bollen- veilingen Hobaho, H.B.G. en West friesland, de heer Walter Roozen, directeur van het Centraal Bloembol len Comité, de directeur van de Twentse Bank te Lisse, de heer Haye, vertegenwoordigers van de diverse groepen, de rijkstuinbouw- consulent te Lisse, ir. A. F. Vlag, de oud-R.T.C„ ir. Volkersz, het gemeen tebestuur van Lisse uitgezonderd de burgemeester, die op het moment in Indonesië vertoeft talrijke vooraanstaande personen uit het bol- lenvak, buitenlandse zakenrelaties, enz. Om nog even op de door de heer Lefeber gesproken woorden terug te komen: Lisse's loco-burgemeester wenste de directie van harte geluk met deze onderscheiding en prees zich gelukkig, dat de firma in Lis se was gevestigd, daar honderden in dit bedrijf werk vinden. Hij prees de bekwame leiding en wenst de di rectie toe, dat zij de zaak tot nog groter bloei zou weten te brengen. Een applaus klaterde door de rijk met bloemen versierde zaal, toen de heer Lefeber bekend maakte, dat del firma het praedicaat „Koninklijke" was toegekend. Dat was trouwens ook het geval, toen de Zweedse ge zant, de neer Sven Dahlman, na een speech zowel in het Engels, het Zweeds als in het Nederlands het Koninklijk diploma als Hofleveran cier aan het Zweedse koningshuis overhandigde. Bij de verschillende andere ge schenken bevond zich ook een fraai tegeltableau van het personeel van H. de Graaf Zn, dat reeds eerder op de uitgaansdag was aangeboden en een gekleurd wandbord van het personeel der fa. G. C. v. Meeuwen Zn te Heemstede, welke zaak in het bedrijf van H. de Graaf Zn is opgenomen. KATWIJK Pastoor Hesp De toestand van pastoor Hesp is thans zeer bevredigend. De patiënt, die in het St. Elizabeth ziekenhuis verpleegd wordt, heeft reeds, enige malen het bed mogen verlaten. De tweede operatie, die aanvankelijk nodig scheen, zal bij de huidige onN wikkeling niet verricht behoeven te worden. Het Molenblok Naar wij verne men zullen 1 Juli a.s. de eerste wo ningen door de nieuwe bewoners be trokken worden. Volgende blokken zullen spoedig volgen. NOORD WIJK Medische dienst De Zondags dienst zal worden waargenomen door dr. Goudriaan. Apotheek Duinrand is geopend van 11.301 uur en 4.30 5.30 uur. Apotheek te Zee 12.30 18 uur. De heren Th. de Ridder, M. Jan- son en L. Smit, behaalden te Utrecht het Kruideniersvakdiploma. Geb.: Kees Piet, z. v. K. P. Barn- hoorn en B. E. v. d. Wijk; Jeanette M., d. v. J. Parmentier en H. ten Bokkel; Cornelis J., z. v. L. v. d. Kwaak en C. Chaudron; Petrus G. M., z. v. J. F. van Houten en G. Rol vers; Jacobus A. Q. M., z. v. Q. J. Vink en A. Groenendijk: Antonia G. C. M., d. v. C. J. van Graas en C. M. G Roodenburg; Willibrordus P. M.. z. v. A. J. v. d. Meer en C. A. G Alkemade; Maria A., d. v. W. Meeu wenoord en W. A. Nulkes. Ondertr.: Ant. Berg, 28 jaar en J. M. Onderwater, 26 jaar. A E. Faes, 34 jaar en E. J. Heems kerk, 33 jaar. Overl.: Jacoba v. d. Loo, 79 jaar, Petronella Hus, 81 jaar; Arentje Ha- zenoot, 76 jaar. NOORDWTTKERHOUT KJMV De KJMV gaat Zondag 5 Juli a.s. weer naar Culemborg oirr te voetballen om het landkampioen- schap van de KJMV. De heer C. A. Warmerdam MJzn. slaagde te Beverwijk voor het exa men onderwijzer. OEGSTGEEST NEDERL. KATH. VROUWEN BEWEGING OP REIS. Men schrijft ons: De afd. Oegstgeest heeft haar jaar lijkse uitstapje gemaakt. Een lange tocht stond op het programma naar Maastricht en Valkenburg. Bijna 40 dames namen er aan deel en vroeg in de morgen werd gestart. De route liep over Leidschendam, Voor burg, langs de proefboerderij van Calvé en het vliegveld Ypenburg naar Rotterdam (uitkijktoren van Blijdorp, Rivièra-hal) en door de steeds weer imponerende Maastun. nel naar Dordrecht. De stemming zat er al gauw in. De beide dames Onderwater zongen een zelf-ge- maakt reislied, wat met applaus be loond werd en zo reed men om kwart over 8 reeds over de Moerdijk, brug, orn een half uur later in Breda achter een kopje koffie te zitten, waarbij „home-made" gebak gepre senteerd werd. De tocht was lang, dus een half uurtje later stond men weer op, orn over Gilze-Rijen (mili tair vliegveld) en Best naar Eindho ven te rijden. Half 12 werd Thorn be reikt, dat aardige dorp met z'n oude, wit gekalkte huisjes en z'n prachtige Stiftkerk van St. Michaël, die natuur lijk bezocht werd. De koffie was al weer welkom en gebakjes gingen rond, een tractatie van een der le den. Het w ^r was niet best, nr en dan zelfs slecht, maar de stemming bleef prima en de schlagers en lied. jes uit de schooljaren werden onver moeid steeds wee: ingezet. Om half één werd nij Wessem de pont be reikt, waarme' di Maas móest wór den overgestoken. Gelach en geplaag van weerskanten, toen enkele dames liever niet in de bus bleven zitten, terwijl deze de pont op reed, wat tenslotte min of meer griezelig kan zijn. De chauffeur reed echter uit stekend. Een uur later werd in stro mende regen Maastricht bereikt, waar in het „Dinghuis" geluncht werd, met als besluit een Limburgs vlaatje. Dit smaakte zo prima, dat er vele vlaatjes besteld werden om voor „thuis" mee te nemen. Om 3 uur werd het sein tot vertrek gegeven. Er werd gereden langs de meest bezienswaardige ge bouwen en gestopt bij het kapelletje van O.L. Vrouw, Sterre der Zee, om de H. Maagd even te groeten. Over Noorbeek, Ej n werd de tocht voort gezet, ondanks alle regen was men vol bewondering vóór het prachtige landschap Intussen werden sinaas appelen en bananen uitgedeeld, een attentie van een lid, ver weg in N.- Zeeland. Trouwens, de magen kregen heel wat te verwerken, maar de „snoep" was steeds verleidelijk en wie - kon de borstplaat weerstaan? Aan slanke lijnen dacht men niet. Bfti Wittem werd even gestopt en dröeg mevr. Onderwater—Willemse een gedicht voor van H. Roland Holst: „De Moeder". In Valkenburg' LOUISE-HAL GEOPEND Het gordijn van rietmatten, dat sinds verleden jaar de tienduizenden bezoekers van Dierenpark Wasse naar verhinderde een blik te wer pen in het enorme glazen bouw werk van 120 bij 20 meter, dat de naam „Louise-hal" kreeg, is thans weggenomen, vanmorgen heeft de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen de bal geopend en hebben vele ge nodigden leden van het Corps Di- plomtique, burgemeesters uit omlig gende gemeenten en directeuren van dierentuinen uit binnen-en buiten land - een rondwandeling gemaakt langs de tientallen grote en kleinere volières, waarin een van de zeld zaamste collecties vogels ter wereld op een zeer bijzonder wijze is bijeen gebracht. Ongeveer 1000 gevederde vertegen woordigers uit alle streken van de wereld, getooid in de schitterendste kleuren fladderen door de ruime verbleven, die alle van een met zorg gekozen beplanting zijn voorzien. In het midden van de hal bevin den zich 8 zeer ruime volières, waarin de grotere vogelsoorten een plaats kregen. Voor in de hal, tussen het ruime restaurant en de rest van het enorme vogelhuis is een monumen taal ijzeren hek geplaatste Aan het andere einde vindt men de grote rotspartij met waterval. In een grot onder deze rotsen zijn enkele aquaria aangebracht. Met de bouw van deze Louise-hal is op grootse wijze een oplossing ge vonden voor een probleem, waarmee men in het Dierenpark Wassenaar reeds lange tijd worstelde: een goede huisvesting voor de steeds groeiende vogelcollectie. werd thee gedronken, waarbij thuis- gebakken-cake aangeboden werd. Tijd voor een rondwandeling was er niet, maar eigenlijk was dit gebrek niet erg, want een natte wandeling zou belist niet pleizierig geweest zijn. De terugreis werd aanvaard, Limburg uit en Brabant weer bin nen. Om half 9 bereikte men Vught, waar in „De IJzeren Man" gedi neerd werd. Het was èf; muziek en kaarslicht gaven een aparte sfeer. Na de hors d'oeuvre droegen enige dames van de toneelgroep een gees tig stukje voor: „De- lastige Tante". Hierna werd het uitstekend ver zorgde diner vervólgd. Om half elf stapte men in voor de thuisrit over Utrecht. De regen klaterde en hoe wel sómmige dames echt moe wa ren, de opgewektheid blééf. Het was wel héél laat. toen Oegstgeest werd 'bereikt, maar toch zal achteraf wel niemand spijt hebben gehad van deze lange-afstand-rit ,een „vier-provin- ciën-tocht" door een móói gedeelte van ons eigen land. Geboren: Lucien Cornelis Apol- lonius Maria z. van J. Lommers en C. Siegers. Ondertrouwd: W. Wesseldijk 27 j. en L. van Wijk 31 j.; A. B. Hart' sinck 21 j. en Le Large 20 j., te Am sterdam; M. O. Mix 21 j-, te Rotter dam, en H. van Urk 18 j.; J. H. G. Meesters 28 j., te Leiden, en S. Tim merman 28 j. Getrouwd: A. Rhijnsburger en D. Peursum; J. P. R. van Ingen en S. J Verhoef; S. Star en D. Lobs. Overleden: A. M. Th. Keunen j.; J. D. Holmer 84 j.; F. J. Broers 84 j.; O. L. J. Sikkens 78 j. SASSENHEIM Kerkveiling. Woensdag a.s. te 8 uur zal in het K.S.A.-gebouw de jaarlijkse veiling worden gehouden voor kerk en armen. Voorkeurstemmen. Het Bestuur van de K.V.P. deelt mede, dat het een verzoek heeft ontvangen van de heer J. v. d. Nouland om toestemming tot het aanvaarden der hem door voor keurstemmen toegewezen raadszetel. Gezien het grote aantal voorkeur stemmen t.w. 312, zijnde de volle kiesdeler, heeft het Bestuur éénstem mig besloten de heer v. d. Nouland de gevraagde toestemming te verle nen. Tocht ouden van dagen. Zoals gebruikelijk zullen de ouden van da gen ook dit jaar weer een uitgaans dag krijgen welke wordt georgani seerd door de Oranje-vereniging. Personen die voor deze dag in aan merking wensen te komen dienen zich hedenavond tussen 7 en 9 uur op te geven in het Bruine Paard. Evenals vorige jaren zal er ook weer een voetbalwedstrijd worden georganiseerd tussen de oakkers en de slagers. Als bijzondere attractie zal iedere 21e bezoeker iets ontvangen. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan de tocht voor de ouden van dagen. VOORSCHOTEN De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde waargenomen door dr. H. Olt- huis, Leidseweg 179. Tel. 420. Geboren: Johanna Petronella d. van Petrus Marinus Bernardus van den Berg en Anna Margeretha de Goede; Johanna Hendrika Petro nella d. van Jacobus Petrus Theodo- rus Zonneveld en Joh. A. P. van der Meer; Antony Cornelis z. van Ant. G. Kragt en Cath. G. van der Meu- len; Kees Storm z. van St. Grooss en Elis. Kooij; Arie z. van P. C. Breg- man en Wilh. C. Notenboom; Wil helmus Martinus Jacobus Jozef Ma ria z. van M. W. Meyer en H. M. van Noord (geb. te Leiden); Mag- dalena d. van R. Beekema en M. Ranzinger (géb. te Leiden). Overleden: Adrianus Petrus den Hollander 57 j.; Adriana van Kins 67 j., echtg. van H. G. Langver; Jo hanna van den Ham 83 j., echtg. van P. H. Barends. Het Dierenpark is ontstaan in 1937, toen de heer P. W. Louwman besloot zijn particuliere verzameling vogels beschikbaar te stellen voor publieke bezichtiging. Er werd een vogelhuis gebouwd, dat echter reeds spoedig te klein was om de vogels te huisvesten, die niet in de buitenlucht konden worden ondergebracht. Zó ontstond het plan voor deze hal, die genoemd werd naar de moeder van de stichter van het park. wijlen mevr. Louise P. LouwmanDe Brey. Zeldzame- vogel.s De meest zeldzame vogels kan men in de Louise-hal aantreffen. De bor- stelkoppapegaai uit Nieuw Guinea 'bijvoorbeeld, die als het ware de schakel vormt tussen de huidige pa pegaaien en de uitgestorven prae- historische soorten, is in geen enkele dierentuin ter wereld te bezichtigen. De rode rotshaan uit Ecuador, bij zonder fraai van kleur en bouw wedijvert in schoonheid met de groetzals uit Guatamala, die met hun lange staarten gracieus rondzweven in een van de grote midden volières. Men vindt er klokvogels, die een doordringend metaal-achtig geluid produceren. Trompetvogels, wier ge luid doet denken aan de diepe tonen van een tuba, de kolibries, de klein ste vogelsoort ter wereld, bijeneters uit Zuidoost Europa, vijf kostelijke soorten paradijsvogels, beo's uit Java, die kunnen praten en him oppassers bij dè naam noemen, de grootste col lectie koningpapegaaien uit India, vijf soorten bananeneters, twintig soorten parkieten, diverse pracht-, vinkjes enz., enz. Voor al deze verschillende soorten is in de Louise-hal zóveel ruimte be schikbaar, dat iedere vogel er zich volkomen vrij voelt. Met allerlei speciale eisen die de verzorging van allerlei soorten stelt wordt rekening gehouden. Indrukwekkend is bijvoor beeld te zien, wat er zoal voor komt kijken om iedere vogelsoort het meest geschikte voedsel te geven Voorzover niet alle tropische vruch ten geïmporteerd kruinen worden, heeft men gezocht naar gemakkelijk verkrijgbare vervangingsmiddelen. Bananen, raatloze honing, gecon denseerde melk, eieren en beschuit, druiven, celery, sweet potatoes, an dijvie, sla, wortelen, sinaasappelen, appelen, vogelzaden, miereneieren, voedervliegjes, meelwormen, vissoor ten en vitamine-praeparaten behoren tot de dagelijkse ingrediënten in de keuken van de'Louise-hal. „Oostdorp" liield jaarvergadering. Gisteravond werd in café Flora aan de Oostdorperweg de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Buurtvereniging Oostdorp en Om geving, een vereniging, die blijkens het jaarverslag van de secretaris 350 leden telt. Er werd de vergadering een programma voor het volgend verenigingsjaar voorgelegd, dat be halve de traditionele wielerwedstrij den en de kinderfeesten andere at tracties bevat, zoals bijvoorbeeld dansavonden in de open lucht, pop penkastvoorstellingen voor de jeugd, een Sint Nicolaasfeest, een toneel avond voor de buurtgenoten en een georganiseerde kerstboomverbran ding aan het einde van het jaar. De uitslag van de door de vereni ging georganiseerde tuinenkeuring werd bekend gemaakt. De deelne mers 80 in totaal waren ver deeld in twee groepen, die der ama teurs en de vrije groep. Bij de ama teurs werden de hoogste aantallen puiiten behaald door C. v. d. Zwart, P. Maritzstraat 7, Th. L. v. d. IJssel, Oosterdorperweg 76 en H. B. Vlie land, Bloemluststraat 53, in de vrije groep door J. Th. Zonneveld, Bloem luststraat 55, H. W. van Huizum, Hallekensstraat 4 en mevr. E. Bak ker, Hallekensstraat 7. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat in plaats van dc heer A. Blankespoor, die wegens gebrek aan tijd moest bedanken, tot voor zitter werd benoemd de heer A. M. Beijersbergen en in plaats van de heer J. A. de Roos tot bestuurslid de heer J. v. d, Meide. De penningmees ter, de heer A. Langerak werd her kozen. Van de gelegenheid tot het naar voren brengén van wensen en grie ven, de buurtschap betreffende werd door verscheidene leden gebruik ge maakt. Daarna bleef men nog gerui me tijd bijeen in een gezellig samen zijn, dat door enkele buurtbewoners werd opgevrolijkt met muziek en voordracht. Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgévallen tot de artsen J. Baart de la Faille, van Zuylen van Nijeveltstraat 108 tel. 3018 en J. C. de Neef, van Heeckerenstraat 7 tel. 4018. Van a.s. Zaterdagavond tot de volgende week Zaterdag heeft Apo theek de Burcht, Johan de Wittstraat 9, tel. 3806 avond-, nacht- en Zon dagsdienst. ZOETERMEER Veilig Verkeer. Door Veilig Verkeer wordt op Zaterdag 13 Juni een Veilig Verkeersrit gehouden. Hieraan kunnen deelnemen perso nenauto's, vrachtauto's, motorrijwie len en bromfietsen. De inschrijving vindt plaats in het Paviljoen van de Wed. v. d. Meer van 13.30 tot 15.30 uur. Inschrijfgeld voor leden 0.50, voor niet-leden 1.50. De start vangt aan om 14 uur. De prijsuitreiking vindt plaats in de grote zaal van „Ons Genoegen". De avond wordt opgeluisterd door de bekende telephaath-goochelaar en voordrachtkunstenaar Gerritsen. Aanvang precies om 8 uur. Leden van Veilig Verkeer hebben gratis toegang.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2