S)e£cid6e(BoiihojuX Wanneer kan het vuren gestaakt worden op Korea? De overwinning op de Mount Everest Wordt Pakistan republiek? Schepen beten vast zich Zondag de tweede algemene verkiezing in Italië Nederlandse zaakgelastigde uit Sofia teruggeroepen 'n Nieuw Karpet nodig De Sjerpa's zijn niet blij er mee Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 6 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12907 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. eo Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ü3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1 -50 VOLK IN KETENEN DE TSJECHEN ONDERVINDEN wel de zegeningen van Moskou's vriendschap! Het geld die wortel van alle kwaad speelt bij hen geen rol meer, want zij zijn het kwijt; zojuist heeft de regering van Praag met een diepe buiging voor de Russische roebel een geldzuive- ring doorgevoerd. Deze even onverwachte als drasti sche maatregel heeft het Tsjechi sche volk met één slag zo arm als de mieren gemaakt, want in de prac- tijk komt deze maatregel neer op een onteigening, een massale bero ving van de bevolking. De Tsjechen delen nu volledig het lot van de overige satellietstaten, die in korte tijd van welvarende landen afgezakt -zijn tot een ontstel- l*»d pauperisme, leeggezogen door dfe grote centrale poliep in Moskou. De leuze tegen het kapita- 0 lisme klinkt zo mooi en lijkt zo overtuigend. Waarom zou den enkele kapitalisten zich vet mesten met het zweet der arbeiders? Waarom zouden minder drastisch gezegd de baten van de arbeid der werkers ten goede komen aan een kleine groep niet-werkers? De remedie ligt zo voor de hand, niet waar. De staat moet de enige werk gever zijn en de enige eigenaar der kapitaalsgoederen; alleen de staat profiteert dan van de winst en de staat, dat zijn wij allemaal, zodat de baten ons allen gelijkelijk ten goede komen. Zo is de theorie, maar de practijk is heel anders. Zodra het grote log ge lichaam van de staat de baten gaat innen, verdwijnen ze en nie mand ziet ze ooit weer. Ambtenarij vervangt vakbekwaamheid en in weinig jaren is een èens bloeiende Wélvaart totaal naar de maan. Wan neer daar dan nog bij kon.t, dat men afhankelijk is van Moskou, dan wordt de reserve in verhoogd tem po weggezogen en schiet er niets an ders over, dan de keel aan de kap stok te hangen en zich te bukken onder de zweep van de slavendrij vers. Tsjecho-Slowakije is niet het eni ge, noch het eerste land geweest, dat deze gang van zaken aan den lijve heeft meegemaakt. Ook de andere satellietstaten zijn leeggezogen; tot groot misnoegen van sommige idea listen, die meenden hun land te kunnen redden doch weldra merk ten, dat Moskou geen verzet dulde. Zij werden geliquideerd. Slechte aan Tito is het gelukt, zich bijtijds uit de wurgende greep te bevrijden; dt an deren werden als misdadigers in grote spektakelprocessen gebrand merkt en opgehangen. In Praag is het de z.g. bende van Slansky geweest, die geprobeerd heeft de ondergang van de Tsjechi sche economie te voorkomen. Tever geefs; ook zij zijn geliquideerd. De gehoorzame dienaren van Moskou hebben thans de kroon op hu 1 werk gezet, het Tsjechische volk in één slag onteigend en hen in de ijzeren ketenen gekluisterd van een regel recht slavenbestaan. WAT ER GEBEURD IS, komt in het kort hierop neer: Men heeft het oude geld ingetrokken en de nieuwe kroon inwisselbaar gesteld in een verhouding van 1 50. Dat wil dus zeggen, dat wie voorheen 50 kronen bezat, er nu nog slechts één heeft. Voor de arbeiders is de rege ling gunstiger, daar is de verhou ding van 15, waardoor een grote bevoorrechting ontstaat voor loon- trekkenden. Wie echter gespaard heeft, is de dupe, want een verhou ding van 1 50 staat gelijk met ont eigening. De loontrekkers behoeven trouwens ook geen triomf te roepen, want tot nu toe zijn zij gedwongen geweest om een deel van hun loon in staatsleningen te beleggen; ook door deze staatsleningen is eenvoudig een schrap gehaald. Nu zou het nog niet zó erg zijn, als het hele leven tevens zó goedkoop werd, dat men met die sterk vermin derde kronen hetzelfde kon kopen als vroeger. Maar dat is niet he. ge- geval, want tegelijkertijd is de rant soenering opgeheven en is alles duurder geworden. Zelfs voor de meest bevoorrechten, de loontrek kers, is het leven duurder geworden, laat staan dus voor de categorieën, die tot nu toe zelfstandig zijn ge weest. Wie nog enigszins behoorlijk rond wil komen, zal moeten werken, heel hard moeten werken, overuren maken En dat is nu precies de bedoeling van het hele stel maatregelen, dat over Tsjecho-Slowakije is losgelaten. Om deze tendenz nog eens extra te beklemtonen, is bovendien een wet aangenomen volgens welke alle vol wassen mannen beneden dc zestig jaar, en volwassen vrouwen bene den de vijftig jaar, gedwongen kun nen worden boven hun normale dagtaak van 48 uur per week, een onbeperkt aantai uren te werken, indien er zich buitengewone moei lijkheden voordoen. Dat niet alleen; werklieden kunnen ook op bevel van de regering in andere onderne mingen, op boerderijen of in de mij nen te werk worden gesteld. Haalt een fabriek dus niet het gestelde productiecijfer dan wordt er net zo lang overgewerkt tot het doel be reikt is. Komen er op het land, in de mijnen, of in een bepaalde nijver heid handen te kort, dan worden die Vandaag nog geen overeenstemming Men blijft echter optimistisch gestemd Men was vanmorgen vervuld van hoopvolle verwachtingen, toen de on derhandelaars wederom te Panmoend jon bijeen kwamen. Zou het mogelijk zijn, dat de laatste hinderpaal voor een wapenstilstand thans uit de weg zou worden genomen? Zover kwam het vandaag echter nog niet, want na 20 minuten vergaderen werd de bijeenkomst op verzoek van de Noordelij ken tot Zondag verdaagd. De Zuid-Koreaanse afgevaardigde, generaal Tsjoi, was wederom niet aanwezig. ,.ER ZIJN AANWIJZINGEN" Desalniettemin blijft men optimis tisch. Het officiële Sovjet-Russische pers bureau „Tass" maakt melding van een bericht uit Washington, luidend: „Er zijn aanwijzingen, dat de te Pan- moendjon beraadslagende partijen bijna overeenstemming hebben be reikt over het sluiten van een wa penstilstand in Korea". „Tass" voegt hieraan toe: „Offi cieel wordt op het Witte Huis en op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken het strikste stilzwij gen bewaard. Doch het is duidelijk dat men er in Amerikaanse rege ringskringen zeker van is, dat bijna overeenstemming over het sluiten van een bestand is bereikt". Van gezaghebbende zijde is Vrij dag te Washington vernomen, dat de communistische onderhandelaars te Fanmoendjon hebben ingestemd met het geallieerde voorstel, dat alle krijgsgevangenen, die niet naar hun gebied van herkomst teruggezonden willen worden, na verloop van vier maanden in e.n neutraal land op vrije voeten zullen worden gesteld. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze „aanzienlijke concessie" der Chinese en Noord-Koreaanse onder handelaars de aanleiding is tot de golf van optimisme, die nu op het Witte Huis en de Amerikaanse mi nisteries van buitenlandse zaken en landsverdediging valt waar te ne men. Volgens het Pakistaanse avondblad „Sat" zal Pakistan vóór de zesde herinneringsdag van het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid op 14 Augustus a.s. tot republiek worden uitgeroepen. Het blad voegde er aan toe, dat deze verandering geen invloed zal heb ben op het lidmaatschap van Paki stan van het Britse Gemenebest. NIEUWE OF OUDE VERKLARING De Zuid-Koreaanse ambassade te Washington heeft een verklaring van Syngman Rhee gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de voorstellen der Verenigde Naties voor een wa penstilstand onaanvaardbaar zijn. Rhee geeft in zijn verklaring een aantal tegenvoorstellen. Onder meer wenst hij de getijktijdige terugtrek king van de troepen der Verenigde Naties en van de Noordelijken onder voorwaarde, dat van te voren een verdrag van wederzijdse bijstand tussen Korea en Amerika wordt ge sloten. A.F.P. seint uit Tokio, dat men al daar in welingelichte kringen van mening is, dat de Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington met zijn inlichtingen ten achter is en een verklaring gepubliceerd heeft, die verouderd is. Zij zou het nog niet herziene standpunt van de Zuid- Koreaanse regering behelzen. De officiële woordvoerder voor president Rhee, Kark Hong Lie, ver klaarde echter, dat de in Washing ton uitgegeven verklaring van de ^president, die Zaterdag ook in Korea ^werd uitgegeven, diens uiteindelijke houding weergeeft en alle voorgaan de verklaringen vervangt. De president heeft Zaterdag in Seoel een lange kabinetsvergadering voorgezeten. Waarnemers zijn verbijsterd door de opeenvolgende, elkaar tegenspre kende verklaringen van de prési dent. Dit is echter slechts een voort zetting van de verbijstering, die deze week werd veroorzaakt door Rhee's kabinet. Zo sprak de waarnemende premier, Pjoeng Joeng Tai, verkla- In het nachtelijk duister zijn in het smalste gedeelte vaa de Straat van Mesina tussen Italië en Sici lië een Amerikaans vrachtschip en een Noorse tanker met elkaar in botsing gekomen. Zó hevig, dat bei de schepen aan elkaar vast bleven zitten en drie uren met de stroom meedreven. In de ochtendurei kondei sleep boten hen echter losmaken en naar de haven van Messina slepen. Er zouden geen slachtoffers gevallen zijn. De aanvaring vond plaats 4 km. van Capo Faro, de uiterst Noord oostelijke punt van Sicilië, op een plaats waar de Straat van Messina nauwelijks drie kilometer breed is. De 10.000 ton metende Amerikaan „Exmouth" boorde zich in de flank van de Noorse tanker „Pericles" (12.000 ton). Op de „Pericles" ont. ploften enige ketels en ontstonden ver schillende branden, zodat de beman ning haar toevlucht in de redding boten zocht. Het bleek echter niet zo ernstig te zijn als het leek, zodat de mannen weer aan boord klommen en in het schijnsel va*, zoeklichten van inmiddels toegesnelde schepen wacht ten op de kabels van de'sleepboten. Ook op da „Exmouth" moest de bemannning de strijd tegen enkele branden aanbinden, doch ook daar lukte het, de vlammen te bedwingen. Bij aankomst in de haven van Mes- sia bleek, dat de .Exmouth" een gat in de boeg had en dat de „Pericles" een, grote scheur midscheeps ver toonde. ringen van Rhee tegen en demen teerde Pjoengs secretaris op zijn beurt de verklaring van de waar nemende premier. Volgens gezaghebbende Zuid-Ko reaanse kringen is Rhee van plan na ondertekening van een bestand zich te verzetten tegen het aan wal gaan van Indische troepen voor toezicht op krijgsgevangenen. DE SCHRIK VAN SONJA Sonja Henie, de Amerikaanse schaatsenrijdster die op het ogenblik in Londen optreedt in een ijsrevue, kreeg Zaterdagochtend de schrik van haar leven, toen zij in haar wo ning in West-Londen ontwaakte en een man over haar bed gebogen zag staan. De man schrok klaarblijkelijk ook, want nauwelijks had mej. Henie haar eerste hulpkreet geslaakt, of hij ijlde de kamer uit en verliet snel het huis. Hij wist in een auto te ontko men. Uit het huis worden juwelen en bont ter waarde van 100.000 gul den verfnist. Iedere A-bom laat sporen achter De radio-actieve sporen, die zich na de explosie van een atoombom in de lucht verspreiden en geleidelijk over de ganse wereld komen, maken het mogelijk om datum en aard van een ontploffing precies te bepalen. Dit heeft prof. dr. Riezler van de universiteit van Bonn Vrijdag te Es sen verklaard. Steeds kon negen da gen na een ontploffing in Amerika de aanwezigheid van die sporen in de lucht boven West-Duitsland vastge steld worden. Volgens prof. dr. Riezler mag wor den aangenomen, dat de explosieve kracht van een waterstofbom onge veer 100 maal zo groot is als van een gewone atoombom. Des ondanks bestaat er niet veel verschil tussen de straalwerking van de beide bommen. De gamma-stra len van een atoombom hebben een dodelijke werking tot op een afstand van 1 km. Bij een waterstofbom is deze werk'ng niet veel groter, aldus prof. dr. Riezler. DE MAU-MAU. In de afgelopen week zijn 100 le den van de Mau-Mau gedood en 54 gevangen genomen, zo wordt offi cieel meegedeeld. Animo in de nacht voor het Holland Festival Onder de nieuwe kieswet Zondag wordt in Italië de tweede algemene verkiezing sedert de af kondiging van de republiek in 1946 gehouden. Het aantal stemgerechtig den bedraagt dertig millioen. De twee voornaamste tegenstanders in de ge houden campagne zijn de leider van de Christen-Democraten, premier de Gasperi, en die van de twee-en-een half millioen communisten, Palmiro Togliatti. De Gasperi heeft zich verbonden met liberalen, republikeinen en rechtse socialisten. Behalve de com munisten heeft hij de links-socialis- tijdeüjk of blijvend uit andere be drijven aangevuld. Zo is het eens zo bloeiende en welvarende Tsjecho-Slowakije een volk van slavenarbeiders geworden, dat voortgedreven wordt door de zweep van de honger, alleen om aan de onverzadigbare vraatzucht van de rode Moloch te kunnen voldoen. Tsj'oeikof terug naar Rusland Gisteren is bekend gemaakt, dat generaal Vassily Tsjoikof, de voor naamste Russische vertegenwordi- ger in Oost-Duitsland sinds 1949, van al zijn functies ontheven wordt en naar Rusland zal terugkeren voor een nieuwe functie. Generaal Gretschko is benoemd als opperbevelhebber van het Russische leger in Oost-Duitsland. Generaal Tsjoeikof werd reeds enige tijd gele den ontheven van zijn politieke ver antwoordelijkheid, die werd overge dragen aan de nieuwe benoemde Hoge Commissaris, Semanof. Van Westelijke zijde was niet on middellijk commentaar op deze maatregel te verkrijgen. In Westber. lijnse politieke kringen meende men, dat deze stap deel uitmaakt van de jongste maatregel in Oost-Duits land, welke naar men zegt, ten doel heeft de weg te bereiden voor een vierlandenbespreking over Duits, land. In het algemeen gelooft men, dat Tsjoeikof zich nu zal scharen injde kring van generaals, die zich verza meld hebben rond de communistische opperheersers ir. Moskou. Tsjoeikof, deze 53-jarige boereic- zoon, geniet populariteit onder voar- en tegenstanders. Hij is een man met een sterke persoonlijkheid. Kort th de oorlog herstelde hij de ijzeren dis cipline onder de bezettingsoldaten van het rode lege,*. Reeds Donderdagavond om zes uur hadden zich gegadigden voor kaarten voor het Holland Festival, waarvan de verkoop eerst op Vrijdagmorgen om 10 uur zou beginnen, voor de loketten van de Stadsschouwburg te Amster dam opgesteld en hun aantal was tegen middernacht reeds aanzienlijk toe genomen. Sommigen hadden ligstoelen en dekens meegesjouwd om het zich gedurende de nachtelijke uren enigszins behagelijk te maken. Beschuldigd van ten tot tegenstanders en ook dc nieuw-fascistische „Italiaanse sociale beweging" alsmede de nationale monarchistische partij. Er zijn achtduizend candidaten ge steld voor de 590 zetels van de Ka mer van Afgevaardigden en de 237 zetels van de Senaat. De Kamer wordt gekozen volgens de nieuwe Kièswet, die door de Christen-Democr. regering werd in gediend en door .het oude parlement vlak voor zijn ontbinding werd aan genomen. Volgens deze wet zal de partij of groep van verbonden par tijen, welke de helft-plus-één van het totaal aantal stemmen behaalt, automatisch 380 van de 590 Kamer zetels toegewezen krijgen. Men meent, dat de vier centrum partijen Christen-Democraten, li beralen, republikeinen en rechts so cialisten deze „premie" wel zul len behalen. spionnage Volgens het semi-officiële Zuid- slavische persbureau Joegopres heeft Nederland besloten de diplomatieke vertegenwoordiging in Bulgarije op to heffen. He-t besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer A. M. E. Brink, do Nederlandse zaakgelastigde te Sofia, terug te roe pen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autoriteiten betrokken zijn bij spionnage-activi- teit. Een woordvoerder van het depar tement van Buitenlands zaken in Den Haag heeft meegedeeld, dat de Bulgaarse autoriteiten inderdaad hebben doen weten, dat de heer Brink als persona non grata wordt beschouwd, zodat de Nederlandse re gering volgens internationaal ge bruik de heer Brink heeft doen te rugroepen. Dat betekent evenwel niet, dat de diplomatieke betrekkingen zijn af gebroken. De gronden door de Bulgaarse re- NATUURLIJK NAAR VEIVETO KARPETTEN 200 3001 06. IJzersterk sierlijk De wereld mag er zich dan al over verheugd hebben, dat het de Nieuw- Zeelander Hillary en de Sjespagids Tensing, bijgenaamd „De Tijger", ge lukt is de top van de Mount Everest te bereiken, bij de volksstam der Sjerpa's is het nieuws van dit succes met gemengde gevoelens ontvangen. In de loop der laatste dertig jaren hebben de Sjerpa's namelijk goede betaling, voedsel en kleding ontvan gen voor hun diensten als gidsen bij de elf expedities, die achtereenvol gens van Namche Bazaar, aan de voet van de Mount Everest, uit pogingen hebben ondernomen om de hoogste berg ter wereld te overwinnen. En thans vrezen de Sjerpa's, dat er aan deze hoog-conjunctuur een einde is gekomen. Bovendien zijn zij er niet zo ge rust op, dat de geesten van de berg, die naar hun geloof de top van de „Godin-moeder van de sneeuw" be waken. zich niet voor het schenden van hun souvereine gebied zullen wreken door onheil over de mensen daarbeneden te brengen. Inmiddels hebben toch de 26 La ma's van het Thyangbitsje-klooster, waar de Britse expeditie een tijd van oefening heeft doorgemaakt, zich voorbereid voor een feestelijke ont vangst van de bergbeklimmers, die vanwege het naderen van de natte moesson reeds de terugtocht zijn be gonnen. Bij die feest zullen traditio nele dansen worden uitgevoerd op een weide bij het klooster aan de voet van het bergmassief. Men speculeert nog op de moge lijkheid, dat het ook aan de leider van de expeditie, kolonel John Hunt, en een gezel gelukt is de top van de Mount Everest te bereiken, daar de weersomstandigheden hiervoor wel gunstig zijn geweest. In Nepalese kringen verheelt men intussen niet zijn ontstemniing over het feit, dat de koning van Nepal, op wiens gebied en met wiens toestem ming de expeditie toch werd ge maakt, pas de dag na die, waarop de Britse ambassade de boodschap over de geslaagde topbeklimming ontving, door de ambassade hiervan op de hoogte werd gesteld, aldus meldt de „Daily Telegraph". Men wijst er op, dat aan het behaalde succes evengoed door een Nepalees, de gids Tensing, is bijgedragen. Ir. feite bereikte het nieuws van de overwinning Nepal het eerst via Amerikaanse radiostations. gering voor haar beslissing aange voerd, zijn van die aard, dat de Ne derlandse gezant in Sofia, die te Bel grado resideert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse regering heeft gericht. Vooralsnog kunnen verder geen mededelingen worden gedaan om trent de nader door de Nederlandse regering te nemen stappen. weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Droog. In het Zuiden en het midden van het land zonnig, in het Noorden wat meer bewol king. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 7 Juni: zon op 4.22 en onder 20.56; maan op 1.36 en onder 16.19 uur. 8 Juni: zon op 4.21 en onder 20.57; maan op 1.55 en onder 17.46 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI zwaar bew. 19 C. STOCKHOLM zwaar bew. 18 OSLO regen 12 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM onbewolkt 14 EDINBURGH licht bew. 14 LONDEN onbewolkt 17 LUXEMBURG onbewolkt 19 PARIJS onbewolkt 21 BORDEAUX half bew. 14 GRENOBLE regen 22 NICE regen 22 GENèVE licht bew. 23 ZüRICH licht bew. 21 LOCARNO zwaar bew. 21 BERLIJN onbewolkt 21 FRANKFORT onbewolkt 22 munchen licht bew. 20 WENEN geheel bew. 20 INNSBRUCK licht bew. 23 Overwegend zonnig Het K-N.M.I. deelt mede: De vooruitzichten voor het weer van morgen zijn vrij gunstig. In het Zuiden van het land zal het gema tigd warm zijn, in het Noorden wat koeler en over het algemeen veel zonneschijn. De geleidelijke weers- verbetering, die zich in de afgelo pen dagen heeft voltrokken, hangt samen met de uitbreiding van een gebied van hoge luchtdruk over West-Europa. Daarbij waait de wind aanvanke lijk nog uit Noordelijke richtingen, waardoor wolkenvelden van de Noordzee het land binnendrijven. Landinwaarts lossen deze wolken velden echter weer op. Daarmede samenhangend zijn de temperaturen in het Noorden van het land lager dan in de Zuidelijke provincies. Deze toestand houdt ook moi*gen nog aan, maar er zal dan in de Noor delijke provincies meer zon zijn. Jiameitje Zwakke karakters hebben behoef te aan voorspoed, sterke aan tegen-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1