Minister van Justitie stelt geheimen bij de wet veilig Op 1 Juni was de Brabantse schade gebouwd onroerend goed bepaald PALACE HOTEL Iedere Nederlander eet (per jaar) 111 eieren Naar een Europees Hollywood? Teleurgestelde jongeman pleegde aanslag met aardappelenschilmesje Ambtenarengerecht zal uitmaken of B. en W. Den Bosch gelijk hebben Vlammende Schoonheid VRIJDAG 5 JUNI 1953 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Horen, zien en zwijgen De Tweede Kamer heeft momen teel een wetsontwerp in studie, waar in wordt bepaald, dat het schenden van geheimen voortaan in het Wet boek van Strafrecht zal worden op- genomen als een wetsovertreding en dientengevolge volgens dit Wetboek gestraft kan worden. Tot nu toe is het zo, dat in vele aparte wetten bepalingen zijn op genomen, die voorzien in het opleg gen van straffen aan hen, die ge heimen, verband houdende met het bepaalde wetsartikel, op ongeoor loofde wijze bekend maken. Zo kent het leger zijn wettelijke bepaling op het schenden van geheimen en vele departementen hebben dezelf de of soortgelijke bepalingen. De mi nister van Justitie is echter van me ning, dat de diverse bepalingen, op genomen in de verschillende wetten en artikelen, gecoördineerd moeten worden, waardoor eventuele over tredingen bij één artikel van het Wetboek van Strafrecht berecht kun nen worden. De minister wil zich echter in dit nieuwe artikel beperken tot het schenden van ambts- of beroepsge heimen, alsmede die geheimen, wier schending in een bepaalde wet straf baar is gesteld. De omschrijving van de overtre ding van het nieuwe artikel wordt niet volledig in het nieuwe ontwerp opgenomen, doch blijft bij de diver se wetten, die de geheimhouding van Rondom „De Ommelanden Het faillissement aangevraagd Bij de arrondissementsrechtbank te Groningen is gistermiddag het fail lissement van „De Ommelanden" aangevraagd. De faillissementsaanvrage is afkom stig van de Semarangse Handelsmaat schappij. Deze handelsmaatschappij heeft enige tijd voor het uitbreken der staking bij „De Ommelanden" een belangrijke order bij deze fabriek geplaatst, welke niet werd uitge voerd, althans niet zoals was over eengekomen. Er is door deze handels maatschappij een procedure aanhan gig gemaakt, welke nog loopt. „De Ommelanden'' verweert zich door te verklaren, dat door sabotage aan de kwaliteit van de producten, welke bestemd waren voor de Sema rangse handelsmaatschappij, afbreuk is gedaan. In deze procedure is nog geen uitspraak gedaan, doch de Semarangse Handelsmaatschappij meent, dat zij thans stukken in han den heeft, welke haar in staat zou den stellen, de procedure te winnen. Bevreesd door de jongste publicaties ever „De Ommelanden" met betrek king tot de credietwaardigheid van deze fabriek en de Roeten, welke de A.N.A.B. gesteld heeft, en die het mil- lioen reeds overschreden, heeft men nu het faillissement van „De Omme landen" aangevraagd op grond van een schadeloosstelling van 150.000, waarop men recht meent te hebben. speciale onderwerpen of bezigheden opleggen, bepaald. De bedoeling van de nieuwe wet is dus slechts één centrale bepaling te maken, waarop alle andere reeds bestaande en nog te scheppen wettelijke bepalingen terug kunnen vallen. Het wets ontwerp bepaalt, dat het schenden van een geheim kan gestraft worden met ten hoogste 3 maanden gevan genisstraf of een boete van 600. Het spel was niet in Hilversums speelhol Vannacht omstreeks 12 uur ke ken de bezoekers van een perceel aan de Eekhoornstraat in Hilversum plotseling verrast op. De twaalf da mes en heren, die geschaard zaten om de roulettetafel, zagen zich door eni ge onverwacht binnendringende rechercheurs op heterdaad betrapt. De speelsters en spelers werden in een overv,alwagen naar het bureau van politie overgebracht. Een aan zienlijk bedrag, fiches en de roulet te werden in beslag genomen. Drie personen zijn in arrest ge houden, onder wie de bewoner van het perceel en de bankhouder. Minister kwam belofte na 5.400 Gevallen zullen f 4.864.720.44 kosten Half April beloofde de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, dat de taxatie van de herstel bare schade aan gebouwd onroe rend goed in het rampgebied van Noord-Brabant, voor zover het de privaatrechtelijke sector betreft, op 1 Juni 1953 gereed zou zijn. Deze belofte is ingelost! Op 29 Mei was alle schade aan de getroffen panden, waarvan aangifte is gedaan, in Noord-Brabant ge taxeerd. Er zijn bij de rampschade- bureaux aldaar in totaal 5400 aan giften van schade aan gebouwen ont vangen. Hiervan zijn er 569 ge taxeerd op een herstelbedrag van minder dan ƒ50; in 3666 gevallen werd het herstel getaxeerd op een bedrag van 50 tot 1000; in 847 ge vallen was de taxatie tussen 1000 en ƒ3000 en in 319 gevallen was de schade groter dan f 3000. De totaal getaxeerde bedragen in Orcbestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Mtramar Bar cn Restaurant van het NOORDW1JK AAN ZEE Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 In het jaarverslag 1952 van de Ned. Pluimvee-federatie 1952 wordt voorzien, dat door het wegvallen van de kuikentoewijzing en eventueel ook van de voedertoewijzing ingrijpende 'veranderingen mogelijk zijn in de politiek, die na de oorlog de vorming van de pluimveestapel heeft be heerst. Om chaotische toestanden te ver mijden, acht men ernstig beraad no dig. Nederland bezat in Mei 1952 23.802.000 kuiken en hennen en 363.000 eenden, en in December 15.709.000 hoenders en 336.000 een den. De broeduitkomsten waren in 1952 een fractie gunstiger dan in voorgaande jaren, namelijk 67,9 per cent van het aantal bebroede eieren. Het sexen van kuikens neemt toe. Fokkers en broeders leggen zich vooral toe op de rassen Witte Leg horn en Rhode Island Red, die na melijk resp. 29,2 en 19,7 percent van de jonge kuikens uitmaakten, tegen de Barnevelders 0,6 percent. Aan kruisingen werd ruim 44 percent ge broed. De pluimveesector bad in 1952 bij de totale Nederlandse uitvoer een aandeel van 3,4 percent tot een waarde van 272 millioen gulden. Dit komt overeen met tien percent van de agrarische uitvoer. Volgens berekening van het be drijfschap pluimvee at het Neder landse volk in 1952 111 eieren per persoon in allerlei vorm op. In het jaarverslag wordt vastge steld, dat het kostenpeil der pluim- veebedrijven van 1949 op 1952 vrij wel verdubbeld is. de vier hierboven genoemde rubrie ken zijn respectievelijk ƒ9.625.32; ƒ1.294.080, 1(435.471,73 en 2.125.543.05, totaal 4.864.720.54. Van al de schadegevallen zijn me dedelingen aan belanghebbenden ge zonden. Van de 4831 gedupeerden van gevallen boven ƒ50, die werden opgeroepen op een „zitdag" te ver schijnen, zijn 827 niet verschenen; 3506 belanghebbenden verklaarden zich accoord met het vastgestelde schadebedrag, 398 gingen niet ac coord. In de rubriek van f 501000 gin gen 92 pet. accoord met de taxatie; in de rubriek f 10003000 90 pet. en in de rubriek boven 3000 78 pet. Als verwoest zijn aangegeven 234 panden, waarvan alle belanghebben den mededeling hebben ontvangen. Plannen voor een internationale filmpool Enige tijd geleden hebben dertien afgevaardigden in de Raad van Europa te Straatsburg het voorstel ingediend een Europeese Filmpool in het leven te toepen. Aan dit „Europees Hollywood" zouden dan vijftien landen moe ten meewerken. Naar aanleiding daarvan heeft het A.N.P. zich om nadere •inlichtingen gewend tot dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kun sten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die zes jaar lang de minister geadviseerd heeft bij diens filmpolitiek en die ook de „film-contacten" in het buitenland heeft GELD IS DE SPIL, WAAR ALLES OM DRAAIT. Dr. Vroom zeide, dat het beeld van de filmfinanciering in Europa weinig rooskleurig is te noemen. Zonder steun van de overheid, zo zeide hij, is geen filmproductie mogelijk. Door dat de nationale filmindustrieën noodlijdend zijn en kunstmatig in het leven worden gehouden, stemmen deze natuurlijk hun producten vrij wel uitsluitend op de behoeften van de eigen markt af. Zo ziet men dus, dat waar op vele terreinen de Euro pese gedachte meer en meer begint door te dringen, in de filmindustrie de nationalistische tendenzen hand over hand toenemen. Dat een eenzij dige „stroom" films van één en de zelfde kant noch cultureel noch eco- misch is toe te juichen, spreekt wel van zelf. Als tweede moeilijkheid, waarvoor de Europese filmindustrie zich ge plaatst ziet, noemde dr. Vroom de snelle groei van de televisie. In verband met deze ontwikkeling heeft minister Cals reeds anderhalf jaar geleden het internationale ter rein der filmproductie laten verken nen en de mogelijkheden doen aftas ten om tot een filmpool voor Europa te komen. Dat was dan ook de reden, waarom deze bewindsman bij de huldiging van Herman van der Horst in bedekte termen zinspeelde op de mogelijkheid om in de toekomst tot een samen werking op het gebied der filmpro ductie te geraken omdat, naar zijn mening, in deze samenwerking de enig mogelijke ontplooiing is gelegen om de Europese filmindustrieën een economisch gezonde basis te verschaf fen. Zodra dit werkelijkheid zal zijn geworden en daarmee het speculatie ve element in de economische sector sterk geneutraliseerd wordt, dan zal zulks allereerst ten gevolge heb ben, dat het vertrouwen van de nor male geldmarkt de banken te rugkeert, waardoor lagere rente mo gelijk wordt. Zou men er in slagen om tot inte gratie te komen, dan wordt het ver trouwen hei'steld en de productiekos ten zullen zodoende belangrijk dalen. Een gezonde filmeconomie zal ook een groter mogelijkheid openen om in de culturele en kunstzinnige sec tor te experimenteren. Hiervoor is men thans huiverig. Met de huidige productiekosten komt men amper met de hakken over de sloot en men moet het publiek dus steeds naar de ogen zien. De middelmatigheid daarvan dikwijls het begrijpelijk volg. Op de vraag of een Europese Film pool ook Nederland ten goede zou ko men, antwoordde dr. Vroom letterlijk: „Ik acht een Filmpool voor ons land, dat thans nog meer „consument" dan „producent" is, van de grootste im portantie. Naar mijn mening kan Ne derland niet alleen uitstekende do< cumentaire- maar ook goede speel films maken, want wij beschikken over voortreffelijke krachten". Meisje licht gewond; marinier gearresteerd Een 21-jarige dienstplichtige mari nier, die enige tijd geleden van zijn 19-jarige verloofde de bons gekre gen had, kon het leed niet verkrop pen en zocht een uitweg voor zijn smart. Hij heeft deze wel op een vrij merkwaardige wijze menen te vin den, want Dinsdagavond ging hij naar Den Haag, waar zijn vroegere meisje woonde, belde bij haar woon huis aan en toen de jonge dame verscheen, deed hij een verwbede aanslag op haar levénmet een aardappelschilmesje. Nu zijn aard appelschilmesjes niet gebouwd op dergelijke karwijtjès en het mesje brak dan ook prompt, nadat het meisje slechts zeer licht gewond was. De teleurgestelde marinier greep toen het meisje beet, maar omstan ders schoten te hulp en bevrijdde de ex-verloofde. De jongeman nam hierop ijlings de vlucht doch werd later op de avond door de marechaussee bij fa milie gearresteerd, Donderdagavond werd een melk wagen met paard van de Daler-zui velfabriek door de dieseltrein, die omstreeks tien uur uit Emmen te Coevorden aankomt, op de onbe waakte overweg nabij Coevorden gegrepen en totaal verbrijzeld. De bestuurder, die de bussen van de grote melkrit h..d overgenomen verder moest transporteren, kwam er met enige lichte verwondingen goed af, doch het paard werd ge dood. Diabeticus werd leidende functie geweigerd Mag de exploitant van een auto maat na sluitingstijd van de winkel een geldwisselaar op straat plaatsen, met als vergoeding een bepaald per centage van de verkoop? Neen, zegt de Eindhovense kantonrechter mr. J. H. Schrijvers en hij veroordeelde de Eindhovenaar A. R. tot een boete van 6 subsidiair drie dagen hech tenis wegens overtreding van de Arbeidswet. Geruime tijd geleden was de heer R. geverbaliseerd wegens het laten verrichten van bedryfswerkzaamhe- den op een tijdstip, waarop dit vol gens de Arbeidswet niet is geoor loofd. Hij had personen aangesteld, die bij zijn automaat voor tabaksar tikelen voor het publiek geld wis selden. Veertien dagen geleden werd de kwestie behandeld voor de kan tonrechter te Eindhoven. De ambte naar van het Openbaar Ministerie was toen van oordeel, dat hier in derdaad sprake was van een over treding van de Arbeidswet, al ge schiedde het geldwisselen op het trottoir voor de winkel. De verdedi ger was daarentegen van oordeel, dat de openbare straat niet als be drijfsruimte kan worden beschouwd. De heer R. zal tegen het vonnis van de kantonrechter hoger beroep aan tekenen. Het Ambtenarengerecht te Arnhem heeft momenteel een interessant ge val in onderzoek, waarin bepaald moet worden of een lijder aan sui kerziekte in staat is een leidende overheidsfunctie te bekleden. De zaak is aanhangig gemaakt door de adjunct-directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Nijmegen, die diabeticus is, en die het vorig jaar door de Bossche gemeenteraad werd benoemd tot directeur van de Ge meentelijke dienst van Soc. Zaken. De raad had er de restrictie bij ge maakt, dat de nieuwe functionaris medisch goedgekeurd zou moeten worden. Nadat het eerste medische onder zoek een ongunstig resultaat had ge had, werd de candidaat opnieuw ge keurd door een commissie van drie deskundigen, waaronder een specia list voor suikerziekten. Deze commissie kon niet tot een eensluidend oordeel komen en B. en W. meenden toen, dat niet tot een aanstelling kon worden overgegaan. De c.anididaat had hierover een ande re mening en diende een klacht in bij het ambtenarengerecht. Hij werd hierin bijgestaan door mr. J. F. J. Bijleveld, adjunct-directeur van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging te Den Haag, terwijl als deskundige werd gehoord dr. H. A. J. M. Spoorenberg uit Eind hoven, die deel had uitgemaakt van de commissie, die belast was met de keuring. Dr. Spoorenberg formuleerde op verzoek van het ambtenarengerecht zijn oordeel als volgt: „Het is aan te bevelen, dat de ambtenaar voor een jaar op proef werkt, waarna beoor deeld kan worden of de aard van de werkzaamheden een ongunstige in vloed zal hebben op het ziektever loop". Hij was van mening, dat het wel waarschijnlijk is, dat na een jaar zal blijken, dat de betrokkene zijn werk zal kunnen blijven verrichten, maar op de vraag of hij op dit moment ge schikt zal zijn voor een aanstelling in vaste dienst (zoals het gemeente bestuur van Den Bosch had ge vraagd) moest de arts met „neen" antwoorden. Dr. Spoorenberg wees er nog op, dat suikerpatiënten enige jaren gele den nog onvoorwaardelijk zouden zijn afgekeurd voor een betrekking in overheidsdienst. Doch in de laatste jaren zijn nieuwe behandelingswijzen in gebruik geraakt, welke het ver antwoord achten, aan te nemen, dat diabetici de pensioengerechtigde leef tijd zullen behalen. Mr. Bijleveld wees er op, dat de commissie niet eenstemmig is in haar oordeel en dat z.i. de uitspraak „niet onvoorwaardelijk geschikt" door B. en W. van Den Bosch verkeert wordt uitgelegd als „niet geschikt". Mr. Quint, administrateur van de gemeentesecretarie van Den Bosch, die optrad als gemachtigde van B. en W., zei, dat de Gemeenteraad de can didaat benoemd had onder voorwaar de, dat deze medisch geschikt zou worden verklaard, positief en zonder voorbehoud. Dat is niet gebeurd. De gemeente 's-Hertogenbosch kan bo vendien haar eigen maatstaven aan leggen by de benoeming van iemand, die een dergelijke zware taak krijgt te vervullen. Het Ambtenarengerecht zal binnen drie weken zijn oordeel geven. BISSSCH. KWEEKSCHOOL BEVERWIJK. Bissch. Kweekschool geslaagd: André Bookelman, Amsterdam; Nico Boon, Amsterdam; Jan Boon, Wou- brugge; Frans Brieffies, Lutjebroek; Piet van Dolen, Amsterdam; Henk Hin, Zaandam; Gerard Koning, Am sterdam; Hieltje Kamsma, Warga; Siem Leije, Zaandam; Piet Reuze- naar, Z.O. Beemster; Piet van Rui ten, Lisse; Piet Schouws, Heems kerk; Frans Ursum, Alkmaar; Hans Valkenet, Mijdrecht; Huib Vink, Werverslioof; Kees Warmerdam, Noordwijkerhout; Frits Wensveen, Wassenaar. SLIP EN ANTI-SLIP OP SCHIPHOL. Met luid gierende geluiden van remmen en banden en een snelheid van circa 50 km. per uur, beschreef gistermiddag een auto al slippend, ellyptische en zigzagbanen op een startbaan van Schiphol, terwijl het publiek, waaronder zich twee leden van de verkeerspolitie bevonden, ver wonderd toekeek. Geregend had het niet, maar het rij vlak, een oude startbaan, was eerst met olie en water voor het doel bespoten. Wat het doel dan was? Vertegenwoordigers van het minis terie van Verkeer, van verzekerings maatschappijen, van de ANWB, KN AC en transportbedrijven er van te overtuigen dat iedere automobilist, die een anti-slipcursus heeft gevolgd, in staat is niet alleeen een schijnbaar hulpeloos slippend motorvoertuig in zijn macht te houden, maar in het algemeen zelfs slippen al bij het op treden van de eerste verschijnselen te •verijdelen. Dit initiatief is uitgegaan van de onlangs naar Engels en Fins voor beeld opgerichte eerste Nederlandse anti-slipschool, die, naar een der directeuren heeft medegedeeld, bin nenkort met haar cursussen een be gin gaat maken. De bedoeling is niet alleen elke cursist zes practische les sen van een half uur plus een a twee theorielessen te geven, maar hem zo nodig verder te blijven oefenen, tot dat hem een „anti-slipcertificaat" kan worden uitgereikt. Voorlopig beschikt de school over drie gediplo meerde instructeurs. De Oude Sohip- holbaan is gratis ter beschikking ge steld en de directie zeide te hopen, dat zowel de verkeerspolitie als AN WB en KNAC hun steun aan haar werk zullen geven. Wanneer de eer- ste lessen beginnen is nog niet be kend. ERNSTIGE BELASTINGFRAUDE OPGESPOORD De fiscale recherche te Utrecht heeft dezer dagen in Tilburg een geval van ernstige belastingfraude opgespoord. Een koopman aldaar bracht in 1945 een deel van zijn ver mogen bij een stichting met een ideëel doel. Het betrof een partij ef fecten en een aanzienlijk aantal in 1943 ingetrokken bankbiljetten van duizend gulden, samen belangrijk meer dan honderdduizend gulden. De bestuurder van de stichting meldde de effecten ter registratie aan en leverde de bankbiljetten in, onder voorwendsel, dat de stichting de eigenaresse was. De tegenwaarde van de bankbiljetten is intussen door de staat aan de stichting ver goed. De koopman, aanvankelijk in ver zekering gesteld, is nadat het on derzoek was beëindigd vrijgela ten. HERNIEUWD ONDERZOEK DRIEVOUDIGE MOORDZAAK. Het Arnhemse gerechtshof heeft een hernieuwd onderzoek bevolen naar de geestestoestand van de 52- jarige boer uit Varsseveld, die op 29 Juli van het vorig jaar een zwaar landbouwvergif mengde in de mid- dagstampot van zijn buren, waar door drie mensen onder vreselijke pijnen kort daarop tierven. Zoals bekend heeft de Arnhemse rechtbank enige tijd geleden levens lang gevangenisstraf geëist, een von nis, dat door de proc.-gen. van. het Hof was onderschreven. De Nederlandse Marine krijgt 30 drietonners van de 124 vrachtwa gens, die Canada deze maand naar Europa zal verschepen. Frankrijk krijgt er 50, België 20, Noorwegen 4 en 20 kleine wagens. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 53) Een boot kwam van Baltimore en leek een streep van twinkelende lichtjes, Er waren ook lichtjes bo ven de zandbanken. Ze twinkelden als sterren. Tony, recht overeind staand en sturend, terwijl de wind zijn haar naar achteren streek, geleek op een of andere legendarische gestalte, op Lohengrin misschien, op een blond- lokkige Viking, sterk en krachtig. Plotseling zei hij, naar Michael omlaag kijkend: Ik zag je gisternacht uit het huis van de Farquhars komen. Heb jij dat gezien? Ik heb het ge kocht. Gekocht? vroeg Tony, een en al verwondering. Ja. Weet Virginia dat? Dat het van mü is? Ik heb het haar niet verteld. Wat ben je van plan er mee te doen? De hemel mag het weten, lachte Michael en zweeg, want hoe zou hij Tony kunnen vertellen wat er alle maal was gebeurd? Hoe hij naar hier was gekom'en om Virginia op te zoe ken, hoe hij niet openlijk naar haar had durven vragen, maar dat hij de indruk had gekregen dat men meen de, dat zij bij haar broer op het jacht der Van Duyne's was. Grogan had hem het adres der Van Duyne's gegeven. Wij hebben opdracht gekregen, alles naar de jonge man door te zenden, had hij gezegd. Van Grogan had hij ook de sleutels van het oude huis gekregen. Hij had door de kamers gezworven en ze uit gerust met alles wat Virginia nodig zou hebben, als zij hier was. Als zij hier was? Haar geest ging met hem de trappen op en af, naar de oude keuken, naar het dakkamertje, waar zij uit het zoldervenstertje naar be neden in de tuin hadden gekeken. En omdat haar geest daar was, had hij het huis gekocht. Niemand anders zou het bezitten. Niemand zou haar stralende verschijning weg drijven van de plaats, waar zij thuis hoorde. De een of andere dag zou hij, Michael, haar vinden en haar zeggen, dat hij haar van het ogen blik, dat hij haar de-trap zag opgaan, bemind had. Hij werd uit zijn droemerijen opge schrikt. Plotseling merkte Tony op: Ik heb Virginia gezien, vóór ik naar Florida vertrok. Is ze dan niet met Rickey mee gegaan? Dacht je dat dan? Ik heb haar adres niet, zei Michael stug. Ik ontmoette haar bij toeval. Ik zou je wel zeggen waar, maar ze heeft me laten beloven te zwijgen. Zo.. Het is de waarheid, Mc Millian. O, ik zou ook niets liever willen, dan haar de mijne te kunnen noemen. Maar ik wil niet zo laf zijn om on-„ eerlijk spel te spelen. Jij houdt van haar en ik houd van haar. Ze zeg gen, dat de beste man wint. Welnu, jij hebt gewonnen. Wat bedoel je? vroeg Michael scherp. Tony wachtte een ogenblik, terwijl hij de boot in een wijde boog huis waarts stuurde. Toen zei hij: Ik heb haar gevraagd. Ik heb haar meegenomen naar Derekdale en haar alles laten zien, wat ik haar te geven had. Ze heeft me gezegd, dat ze niet van mij hield; dat ze van jou hield. Zij is niet iemand, die ver andert. Michael probeerde iets te zeggen, maar hij wist niet wat. Tony leek meer dan ooit op een stralende rid der. Michael dacht aan de ridder op de trap vérité sans peur waar heid zonder vrees. Tony's gebaar was prachtig geweest. Niet iedereen zou tot zoiets in staat zijn geweest. Dat zal ik nooit vergeten, Bleec- ker, zei ze eindelijk. Ik heb niets gedaan, antwoordde Tony en hij meende het. Het gesprek met zijn vader had dit gedaan. Hij had een vrouw nodig, die van hem hield. Een huwelijk zonder liefde is als een huis zonder zon. De volgende dag begon Michael met zijn onderzoek; hij ging opnieuw naar Washington Square. Maar we derom vergeefs. Niemand kon hem inlichtingen geven. Noch de hospita, noch de nieuwe huurders. Zij had den, naarzij verklaarden, direct van mevrouw Leonardi gehuurd; zij wis ten niets van de mensen, die voor hen de kamers hadden gehad. En wat mevrouw Leonardi betreft: haar hardnekkig stilzwijgen leverde al even weinig resultaat op. De jonge dame zal er wel een reden voor hebben gehad geen adres achter te laten. En vragen doe ik niets. Maar u kunt me iets vertellen, als u wilt, Ik heb niets te vertellen. Hij wist, dat zij de kwestie ont week en dacht reeds over ompraten. Maar mevrouw Leonardi had iets over zich van stoere onafhankelijk heid, van eenvoudige waardigheid. En dat weerhield hem. Maar het is voor mij van de grootste betekenis, zei hij nog dra lend. Mevrouw Leonardi kreeg medelij den. Hy scheen een aardige jonge man en het jonge meisje boven was niet vrolijk. Het was niet goed, dat zo'n jong mooi kind zo alleen was en werkte op die ratelende machine tot haar ogen dicht vielen van de slaap. Met de handen in haar zij en met haar rug naar de Maandagse was zei ze: Mijn kinderen spelen een spel letje op school, dat „heet en koud" heet. Dat. ken ik, antwoordde Michael gretig. Mevrouw Leonardi knikte lang zaam met haar hoofd. Dat is een aardig spelletje. Ik zal het dit keer., met u spelen. Ik zeg, dat u hier warm bent, als u naar de jonge dame zoekt. Bedoelt u, dat ze .vlak bij is? Mevrouw Leonardi keek hem met haar zwarte ogen van terzijde aan. Ik bedoel niets. En ik heb u ook niets verteld. Ik denk alleen aan mijn was en aan mijn spaghetti, Michael lachte als een jongen. Ik zal haar vinden op onze trouwdag moet u komen dansen. Ik dans niet. Maar op onze trouwdag van Virginia en mij? Zij fluisterde in zichzelf. Zit de zaak zo in elkaar? Als ik haar lang genoeg kan spreken, om haar te vertellen, dat iemand onenigheid veroorzaakt, Maar ik heb het beloofd en ik houd mijn woord. Meer kon hij niet van haar los krijgen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6