Minister Donker achter prof* Meyers Intimidatie, eisen en processen verjagen nog steeds de vrede ANAB doet ook Werkers uit Rampgebied enige dagen op vacantie tc&fo&m. Guldens en Rijksdaalders zullen weer gaan rollen Belastingdebat in September? Vrolijke aannemer ontmoette diagonaal op weg de politie Er worden thans veel meer sigaren gerookt Vlammende Schoonheid DONDERDAG 4 JUNI 1953 DE '.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Opmerking van Gerbrandy onheus genoemd De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadslaging over de lijst van conclusies naar aan leiding van de eerste reeks van vraagpunten inzake het nieuwe Bur gerlijk Wetboek voortgezet. JONKVROUWE WTTEWAAL VAN STOETWEGEN (Ch.) betreurde de wijze waarop de heer Gerbrandy zich over de minister van justitie heeft uitgelaten en waarin gemis aan eer bied voor een anders overtuiging bleek. Zij verklaarde, de vraag of een nieuw B.W. nodig is, zonder aar zelen bevestigend te kunnen beant woorden, al was het alleen maar omdat partiële herzieningen tot nu toe zijn mislukt. Voorts was zij van oordeel dat straks tal van groepen hun oordeel zullep moeten geven, zoals de juridische faculteiten der universiteiten, de orde van advoca ten e.a. Minister DONKER was van me ning dat men met het nieuwe B.W. een arbeid is begonnen, die nuttig en nodig is. Prof. Meijers is thans met de voorbereidende arbeid ge reed. Als de Kamer zich over de vraagpunten heeft uitgesproken kan hij de laatste hand aan zijn werk leggen en het ontwerp publiceren. Slaagt de Kamer er in de behande ling der vraagpunten in September te voltooien dan kan de publicatie van het ontwerp einde December te gemoet worden gezien. Hij verdedigde daarop de gevolgde werkwijze. Nooit is er iets gebleken van tegenstand tegen een nieuw B. W., integendeel, steeds is er met waardering over de opdracht aan prof. Meijers gesproken. Wanneer in December de ontwerpen zijn ge publiceerd, is- de faze bereikt, welke de heer Oud voor ogen stond, aldus minister Donker. Dan zijn ze pu bliek domein en dan kunnen Rege ring en wetenschap zien wat er ver der moet worden gedaan. Het is van groot belang, dat één man het werk verricth. Wil dit werk slagen, dan moet men de man, die de opdracht kreeg, een faire en royale kans ge ven. Minister Donker erkende, dat de jurisprudentie van het grootste belang is voor de aanpassing, maai de jurisprudentie kan niet altijd optreden en er zijn hiaten. Naar het oordeel van de heer Ger brandy zou een nieuw B.W. alleen aanvaardbaar zijn als het gegrond is op positief christelijke beginselen. De minister verklaarde dat het hem speet dat dit element in het debat is gebracht. Hij zei buitengewoon onaangenaam te zijn getroffen door de wijze waarop de heer Gerbrandy zich tegenover prof. Meijers en hem heeft uitgelaten, weer meel In Groningen is de strijd om en bij de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" nog lang niet gestre den. Nadat men de liatste tijd de indruk kreeg, dat de „vijandelijkhe den" zich beperkte tot de bestuur- deren der fabriek en slechts de strijd tussen het oude en het nieuwe be stuur geslecht diende te worden, heeft thans de soc. vakbond A. N« A. B. in de persoon van haar voor zitter weer een duit in het zakje ge daan, waardoor er weer grote moei lijkheden kunnen volgen. Men schijnt daar in Groningen nog merkwaardige wijzen van inti midatie toe te passen en een van de opposanten, een landbouwer Groningen, die hiervoor niet wilde wijken en maatregelen wilde ne- Vervolgens sprak prof. mr. Meijers i men, is thans door de ANAB-voor- een woord van dank voor dc hem I zitter voor de rechtbank gedaagd, verleende opdracht en voor de waar-De voorz. van de ANAB maakte er derende woorden, welke jegens hem waren geuit. Hij zei volstrekt niet van plan te zijn een ontwerp samen te stellen, dat is uitgedacht in de studeerkamer en dat een persoon lijk ideaal verwezenlijkt. Er is voort durend overleg met andere juristen van allerlei richting en met deskun digen van verschillende maatschap pelijke standen. Replieken. De heer GERBRANDY (A.R.) ver klaarde bij de replieken proé Meijers niet onheus te hebben beje gend. Dat zou ik oo"k niet hebben kunnen doen, aldus spreker, omdat ik grote waardering voor prof. Meyers heb. Hij heeft de minister verzocht zijn qualificatie „onheuse bejegening" terug te nemen. Minister DONKER zei dat hij daartoe niet bereid was. Prof Meijers streeft niet een persoonlijk ideaal na, doch een wetboek, dat ee:: na tionaal wetboek ii Als de heer Ger brandy van prof. Meyers zegt, dat hij hem op grond van zijn levensop vatting niet durft toe te vertrouwen een B.W. te maken want daarop kwam het neer dan noem ik dat onheus, zo zei minister Donker. Vanmiddag om één uur wordt de vergadering voortgezet. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in zijn jongste ver gadering de Uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen, zomede het vraagstuk van de eenheid der ka tholieken op politiek gebied bespro ken. Het partijbestuur besloot zo spoedig mogelyk een volledig in zicht te verkrijgen van de verkie zingsuitslag, om daaruit verant woorde conclusies te kunnen trekken. In zijn vergadering constateerde het bestuur thans reeds een weg naar herstel, vergeleken by de verkiezin gen van 1952. Ten opzichte van het vraagstuk der politieke eenheid ver klaarde het partijbestuur zich eens gezind accoord met de verklaring van het presidium, verstrekt na het verschijnen van het communiqué van het bestuur der K.N.P., enkele dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het partijbestuur besloot unaniem een beleid te voeren dat op positieve wyze wil bijdragen tot herstel van de eenheid der Nederlandse Katho lieken op politiek gebied. Brandend maagzuur blust U in een mum... Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets. wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altyd Rennies bij de hand te hebben. (Advertentie) Rondom „De Ommelanden" Holten was gastheer Het rampencomité van het Over- ijselse plaatsje Holten heeft een veertigtal functionnarissen uit hei rampgebied van Goeree-Overflakkee, van de Gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haring vliet uitgenodigd enkele dagen op zijn kosten in de aan natuurschoon zo rijke omgeving door te brengen. Maandag zijn deze mensen, enke len vergezelgd van hun echtgenoten, met een bus van de haven van Nu- mansdorp opgehaald en na een lange reis bij de inwoners van Holten on dergebracht. Zij werden na een korte kennis making met de gastheren en -vrou wen door het gemeentebestuur van Holten officieel ten gemeentehuize ontvangen. Door de gemeente-archi tect van Holten, die vóór de ramp nacht in de door de ramp getroffen streek werkzaam was is dit contact tot stand gekomen en de Holtense bevolking heeft daaraan door vrij willige bijdragen spontaan haar me dewerking verleend. De burgemeester van Ooltgens plaat dankte de Holtense bevolking voor deze spontane geste en schetste de hoogspanning, waaronder men in het rampgebied nu al sedert 1 Fe bruari gewerkt beeft. De afgelopen dagen zijn er wan del- en fietstochten in de omgeving en voor vandaag stond er een auto bustocht door Twente op het pro gramma. Vry dagmiddag vertrekken de gas ten weer per autobus via Rotterdam naar hun haardsteden. Twee vissersschepen hebben gis termiddag de lyken van het echt paar Spiker, dat Zondag tijdens een zeiltocht is verdronken, Urk binnen gebracht. De man en vrouw hadden zwemvesten aan. Zoals wij gisteren berichten, is het echtpaar Zondag in een zeiljacht op het LTselmeer door een storm overvallen en vreesde men, dat het jacht vergaan zou zijn. HET SCHOONHEIDSMIDDEL een gewoonte van met zyn auto de wagen van de schoonzoon van de betreffende boer te volgen. Toen dit de schoonzoon op zijn zenuwen ging werken, stopte hij op een gegeven moment zijn auto en wilde een praatje gaan maken met zijn achter volger. Deze begon echter doodleuk achteruit te rijden, zodat de boer zijn wagen niet kon bereiken. De schoonvader van de jonge boer, die dit een poosje bekeken had, sprong ten slotte op een tractor en begon een wilde achtervolging. Wat er toen precies gebeurd is, zal de rech ter moeten uitmaken; de voorz. van de ANAB is naar de Groninger rechtbank getogen en heeft daar,een verhaal verteld over vliegende trac tor-kettingen en levensgevaar. Inmiddels staan er voor de vol gende week een paar vergaderingen op het programma. Ten eerste wil len de boeren, die de zijde van de ex-directeur gekozen hebben, een nieuwe ledenvergadering, waarop zij de laatste resten van het oude be stuur hopen te verwijderen; het fee stuur zal gaan praten met de ANAB, die meent, dat de arbitrage-voor waarden niet geheel nagekomen worden en de arbiters zullen nagaan in hoeverre de boete, welke de ANAB van de „Ommelanden" ge- eist heeft, rechtvaardig geacht moet worden. Het Nederlandse Motorrijtuigenpark Bijna 200.000 auto's en 300.000 bromfietsers Volgens berekeningen van de K. N.A.C. bedroeg het aantal motorrij tuigen per 1 Juni 1953: 190.000 (172712) personenauto's (inclusief 6600 taxi's); 6200 (6183) feussen; 86600 (82196) vrachtauto's en bestelauto's; 3700 (3645) trekkers; 3500 (3460) speciale voertuigen; 132000 (123370) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters); en 270.000 (217658) bromfietsen. Het totaal aantal per 1 Juni 1953 bedroeg dus 692000. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn de door het CBS verstrekte gegevens per 1 Augustus 1952. Aangezien volgens de K.N.A.C. uit deze cijfers mede blijkt, dat van een verzadiging voorlopig nog geen sprake is, verdient het in hoge mate aanbeveling, dat voldoende gelden beschikbaar worden gesteld voor aanleg, onderhoud en verbetering van het Nederlandse wegennet ten einde dit te kunnen aanpassen aan de ontwikkeling van het verkeer. Randschrift ,God met ons' blijft gehandhaafd Nadat de minister van Financiën het vorig jaar bekend gemaakt had, dat de Nederlandse munt weer zou gaan rol len en dat dus de verfomfaaide brief jes van 1en 2.50 zouden gaan verwynën, kwam er een tijd, waarin iedere officiële bekendmaking ontbrak, doch die zo nu en dan een gerucht op leverde, het „rollend materiaal" van de Nederlandse muntwereld betreffende. Een van de geruchten, welke in Ne derland nog al misnoegen opwekte, was het bekend worden van de moge lijkheid, dat door het kleiner worden van de bovengenoemde munten, het randschrift „God met ons" zou ver vallen. Thans heeft het ministerie van Fi nanciën officieel bekend gemaakt, dat de zilveren gulden en rijksdaalder bin nen afzienbare tijd in Nederland in ere hersteld zullen worden, dat zij kleiner van omvang zullen worden, en dat het randschrift gehandhaafd zal blijven. Bij de wijziging van samenstelling en omvang heeft men zich laten leiden door economische en technische over wegingen. De vooroorlogse rijksdaalders werden reeds voor 1940 als te groot beschouwd en met de nieuwe uitgifte wil men aan dit bezwaar tegemoet komen. Doordat echter de rijksdaalder kleiner wordt, zal de gulden even eens bijgeschaafd moeten worden, daar anders het onderscheid tussen beide minder duidelijk zou worden. Naast deze voordelen van de nieuwe munten, zullen zij ook een aanzien lijke materiaal-besparing opleveren. Nikkel zal niet meer verwerkt worden, daar dit metaal momenteel erg schaars is. Het zilvergehalte blijft gelijk, maar daar de munten minder gewicht zullen hebben, zal de hoeveelheid fijn- zilver aanzienlijk minder worden, hetgeen een niet te versmaden uitspa ring voor de Ned. schatkist betekent. Voor de munten zal in het geheel 35—40 minder muntmetaal worden verwerkt. De thans nog in omloop zijnde oude munten van 1.en 2.50 zullen buiten omloop gesteld worden en de metalen verwerkt in deze oude munten zullen gebruikt worden bij de vervaardiging van de nieuwe munteenheden. r h k >/J \%h Tot gistermiddag is in het Nationaal Rampenfonds in totaal 114.9 mil- lioen bijeengebracht Eergisteren was de stand 114.8 millioen. In de haven van Zierikzee zijn thans zoveel betonnen caissons ge plaatst, dat verwacht kan worden, dat de definitieve afsluiting van het stroomgat zal geschieden heden avond of Vrijdagochtend. VRAGEN OVER VACANTIE- TOESLAG Het Tweede Kamerlid Lucas (K. V. P.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat voor het rijks personeel de vacantietoeslag in 1953 wederom is vastgesteld op 2 pet. van het salaris tot een maximum van 50,'voor ongehuwd en en 75,voor gehuwden? 2. Is ook de minister van oor deel, dat de onder 1 genoemde maxima een nivellerende strek king hebben? 3. Is ook de minister van oor deel, dat het stellen van maxi mumgrenzen met een dergelijke strekking in de huidige tijdsom standigheden ongewenst is? 4. Is de minister bereid te be- vorderen, dat bij het verlenen van een vacantietoeslag aan het rijkspersoneel in 1953 geen maxi ma worden gesteld? jfmiMa Z&inebruin Lreme en olie HAVENARBEIDER DODELIJK VERONGELUKT. Een 42-jarige Amsterdamse haven arbeider is in het Wilhelminagast- huis aldaar overleden aan de ver- wondigen, die hij heeft opgelopen toen hij Dinsdag by werkzaamheden door de grijper van een hijskraan werd geraakt. Het slachtoffer was werkzaam in het ruim van een zee schip, dat in de Coenhaven lag. De man is van een hoop erts gegleden en kwam precies onder de geopende grijper terecht. Doordat de grijper werd opgehaald, is de arbeider ge raakt. Met rugfracturen en een shock werd de man opgenomen. In parlementaire kringen verluidt aldus de „Tel." dat zelfs wan neer de aangekondigde wetsvoor stellen aangaande de huurverhoging en de daarmee samenhangende be- lastingontwerpen enz. binnen enke le weken de Volksvertegènwoordi- ging zulen lbereiken, er geen sprake is van een openbare behandeling daarvan vóór het zomerreces der Tweede Kamer. Dit zal medio Juli beginnen. Het schijnt in de bedoeling te lig gen, de grote debatten te doen plaatsvinden vrijwel onmiddellijk na de Troonrede. Hernieuwde kennismaking voor de Delftse rechter Een aannemer uit Rotterdam had, in aangenaam gezelschap, een gezel lig dagje doorgebracht in Amster dam en, tijdens de maaltijd in een restaurant, de spijzen ryketijk be sproeid met champagne en andere wijnen. Toen hij 's avonds terugreed maakte hij met zijn auto op de rijks weg tussen Den Haag en Rotterdam, ter hoogte van Delft, rare capriolen. Hfj stak op een gegeven moment diagonaal vier rijbanen over en had toen de pech. dat de auto, waarvan de bestuurder snel op de parkeer- strook moest uitwijken, een politie auto was. Hij moest nu voor de kantonrech ter te Delft verschijnen doch liet verstek gaan. Twee leden van de rijkspolitie uit Den Haag kwamen echter getuigen en vertelden dat verdachte onverantwoordelijk had gereden. De ambtenaar van het O.M. vond de bloedproef, welke een alcoholge halte van slechts een half pro mille had aangewezen, van weinig bete kenis. Verdachte was niet het rijden Dank zij de accijns-verlaging In het jaarverslag der Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten over 1952 wordt ingegaan op de ge volgen van de accijns verlaging voor de sigaren-industrie. Tegenover een veraccijnsde hoe veelheid van 197 millioen. stuks si garen in de laatste vier maanden van 1951 staat een hoeveelheid van 236 millioen stuks sigaren in dezelf de maanden van 1952; en tegenover 42 millioen stuks senoritas in de laatste vier maanden in 1951 staan 51 millioen stuks senoritas in de laatste vier maanden in 1952. Hier uit blijkt dus dat de afzetvermeer. dering qua hoeveelheid circa 20 pet. bedraagt. De totale hoeveelheid sigaren en senoritas, die voor consumptie be schikbaar kwam bedroeg in het afge lopen jaai 811 millioen stuks tegen óver 816 millioen stuks in 1951. Ook de export van sigaren heeft in de loop van 1952 een grotere omvang bereikt en dit is slechts ten dele zij het voor een niet onbelangrijk deel - - aan de accijnsverlaging te danken. De accijnsverlaging hier te lande ging immers gepaard aan een gelij ke verlaging van de accijns voor si garen in de Belgisch-Luxemburgse economische unie. Het is dus een onder invloed van sterke drank, doch gevaarlijk rijden ten laste gelegd. Het rijden van verdachte is bepaald onbehoorlijk geweest, vond de amb tenaar en daarom eiste hij een prin cipale hechtenis van twee weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De kantonrechter was het met de ze eis eens en vonniste conform. NIEUWE BEDRIJFSCHAPPEN. De organisatie-commissie van de Sociaal-Economische Raad heeft, na daaromtrent verkregen overeen stemming met de desbetreffende or ganisaties, ontwerp-adviezen be kend gemaakt tot instelling van be drijfschappen voor het steenkolen- mijnbedrijf, het slagersbedrijf, het schoenherstellers-, maatschoenma kers- en orthopaedisch schoenma kersbedrijf en de detailhandel in sterk-alcoholische dranken en wij nen. Ook is een ontwerp-advies be kend gemaakt tot instelling van een productschap voor Bier. De behan deling van de ontwerp-adviezen zal geschieden in de vergadering van de Sociaal-Economische raad van 3 Juli a.s. De bedrijfschappen wordt o.a. be voegdheid verleend tot regeling van het cadeau- en kortingstelsel, ter wijl voor wat de slagers betreft ook de mogelijkheid wordt geopend van verplichtstelling van een open cal culatieschema. Daarnaast worden de lonen als onderwerp van verorde nende bevoegdheid genoemd. De bepalingen inzake het voorge stelde productschap voor bier stem men grotendeels overeen met de voorschriften, die reeds in andere adviezen inzake productschappen zijn voorgesteld. Overeenkomstig de wens van de organisaties, die de in stelling van dit productschap heb ben voorgesteld, zal het zijn werk zaamheid beperken tot de binnen landse markt. Wilt U iets weten Vraag: Route KatwijkSoestdijk ecouumifciie uiue. nei 10 uiu> ecu r-> u - verklaarbaar verschijnsel dat de hoe,Yec'km; - - - - 1 Antwoord: Katwijk, Voorhout, Leimuiden, Uithoorn, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, vraag naar Nederlandse sigaren ook. in die landen na de prijsverlaging öassenneim, toenam. De totale export beliep in 1952 aan sigaren 56 millioen stuks en aan senoritas en sprietjes 50 millioen stuks, tegenover resp. 42 millioen stuks sigaren er 37 millioen stuks senoritas ins 1951. Hilversum, Soestdijk; afstand 80 km. Soestdijk, Soest, Amersfoort, Scher- penzeel, De Klomp, Arnhem, Zeve naar, Emmerik, Rees, Wezel, Dins- laken, Oberhausen, Duisburg; afstand 156 km. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 52) Maar die vragen we niet, zei Rickey met overtuiging. Marty zegt, dat zij genoeg heeft van haar we reld. Zij wil leven in de wereld die ik haar geven zal. Nadat jullie getrouwd zijn, zal zij er op zijn hoogst vijf minuten in leven, zei de practische Jane. Zij zal er voor altijd in leven, was het exastische antwoord. Daarna begaf Jarie zich naar bed. Zij had nog niet alle pijlen verscho ten, die zij op haar boog had. Marty moest met Tony trouwen, dat had zij altijd gewild en dat wilde zij nog. Toen zij de volgende morgen in haar hut brieven zat te schrijven, kwam Tony bij haar. Ik vertrek vanmiddag, Midget. Maar waarom» mijn lieve jon gen? Ik moet terug. Ga met mij mee. Met je mee gaan? Ja, vader is een beetje een zaam. Ik wou, dat u en hij.. Dat wij wat? Elkaar meer zagen. Meer bij el kaar waren. Maar we zouden ons dodelijk vervelen, Tony. Dat zoudt u niet, vader is een prachtmens. Juist daarom. Hij torent veel te hoog boven me uit. Dus dat was het? Jane's kleinheid vreesde de grootheid van de oude Anthony. Tony zuchtte toen hij haar verliet. Een eigen haard! Arme vader. XXH TONY GEEFT VIRGINIA OP Toen Tony tenslotte in Annapolis aankwam, was hij zich voor de eer ste maal van zyn leven van een ge voel van grote eenzaamheid be wust. Het was een nieuwe ervaring voor hem. niet te bezitten wat hij wilde hebben. En nu begeerde hij het onmogelijke. Toen hy die nacht door de straten van de oude stad dwaalde, dacht hij aan Marty's koele schoonheid, aan de onoprechtheden van zijn moeder en aan Virginia's eenvoud en eer lijkheid. Wat een verschil zou het voor zijn toekomst zijn, als hij met haar kon trouwen? Hoe zou hy zijn best doen om beter te zijn dan tot nu toe en om een beter tehuis te krijgen dan de oude Anthony. Voor het huis der Farquhars stond hij stil en terwijl hij tegen de poort leunde en het huis bekeek, zag hij een lichtje de trap afdalen. Er waren vensters in het trappen huis en het licht wierp een gouden vierkantje op de gesloten gordijnen. Het lichtje dwaalde naar de voor kamer en hield daar stil. Tony bleef lange tijd staan wachten en vroeg zich af, of hij zou aanbellen en vra gen wie er was in het lege huis. Zijn hart stond bijna stil, toen hij aan de mogelijkheid dacht, dat het Virginia kon zijn. Tenslotte doofde het licht uit. De straatdeur ging open en een man kwam naar buiten. Het licht van de straatlantaarn viel pal op hem. De gratie van deze, slanke ver schijning, het waakzame opheffen van het hoofd lieten geen twijfel over. Het was Michael McMillan. Wat had hij in dat huis gedaan? Instinctief hield Tony zich achteraf. Michael wandelde de straat op; zijn vlugge voetstappen maakten een scherp geluid op de ruwe klinkers. Tony ging naar huis en probeerde te slapen, maar in zyn gedachten zag hij aldoor Michael de trappen op en af gaan. Virginia's huis! Wat bete kende dit? Wat betekende dit? Het was ochtend voor hij insliep. De volgende dag ging hij in de la te middag naar de rivier. April bloeide in bleke schoonheid open. Er hing een purperen nevel over de bossen en de knoppen werden dik aan de takken. In de moerassen tus sen het riet en de biezen, verschoten smaragden vonken, als de water planten op hun stengels deinden. Tony's boot maakte weinig geluid, toen haar boeg door de serene op pervlakte van de Severn sneed. Ten laatste kwam hij bij de plek op de oever, waar de vorige zomer Michael McMillan Virginia Farqu- har haar gezicht naar de avondzon had zien opheffen. Op die plek stond nu ook een man. Hij had zijn hoed afgezet en de wind woelde door zijn haren. Michael! Tony zette zijn motor aan en stuurde in de richting van de lage pier. Bij het horen van het korte, snelle puffen van de motor, keerde Michael zich om en Tony riep: Korp mee, het is heerlijk op het water! Michael snelde naar de landings plaats. Wat een geluk. Ik had het niet beter kunnen treffen. Toen zij .afstieten vroeg Tony: Wat spook jij hier eigenlijk uit in Annapolis? Op jacht naar schrij vers? Ik zou er wel een willen vin den. Michael leunde lui achterover en zette zijn hoed af. Zie je daar die grielen op de oever Tony? Er zijn er niet veel meer tegenwoordig. Tony interesseerde zich niet voor grielen. Rickey Farquhar is met een boek bezig, merkte hij op. met Mar ty van Duyne erin. Rickey stelt zich aan op dat jacht als een jong kalf. Maar Marty noemt hem een tragisch jong kunstenaar. Zo'n jongen is inderdéad tra gisch. Hij bezit grote talenten, maar niet het evenwicht om ze goed te gebruiken. Hy is niet als zijn zuster. Vir ginia is verstandig en practisch. Tony trachtte het onverschillig te zeggen, maar de beide mannen wa ren zich er van bewust, dat hun hart sneller klopte, toen Virginia's naam werd genoemd. Het was een bete kenisvol ogenblik, beiden wisten dit. Schaduwen vielen over het water en kleurden het diep purper. Mi chael liet zijn hand door het water glijden, het leek wel wijn. De jongen is zelfzuchtig, zei hij en Virginia maakt het nog erger door haar onzelfzuchtigheid. Er werd nogal over hem gespro ken, toen hij hier woonde. Maar iedereen spreekt schande over zijn vader; dat schijnt een excentrieke aristocraat te zijn. Michael trok zijn hand uit het water. Het was vreemd, dat ze wit was en niet purper gekleurd. Oude families brengen dikwijls van die excentrieke wezens voort, de jongen bewijst het, het meisje is er aan ontsnapt. Zij hadden de baai bereikt een weide, uitgestrektheid vanbleek goud, onder de opkomende maan. wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6