A De officiële kroningsfoto Koningin dankte haar volk De Koningin verlaat de Westminster Abbey Koningin Elisabeth aanvaardt de hulde van de RAF HAAR GELUKKIGSTE DAG .WOENSDAG 3 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Deze officiële kroningsfoto toont U Koningin Elizabeth II en haar gemaal de Hertog van Edinburgh. De foto werd Dinsdagavond in Buckingham Palace gemaakt. Getuigenis van hoopvolle verwachting Koningin Elizabeth heeft in een op haar kroningsdag voor de radio gehouden toespraak haar volk dank gezegd voor zijn loyaliteit en gene genheid. „Nu deze dag ten einde loopt, weet ik dat mijn blijvende herinnering daaraan verbonden zal zijn niet alleen aan de plechtigheid en de pracht van de ceremoniën, doch vooral aan uw bezielende loya liteit en genegenheid", aldus was het besluit van haar toespraak. De koningin beloofde er altijd naar te zullen streven het vertrou wen van het volk waardig te zijn. Herinnerend aan het verzoek in haar laatste Kerstboodschap om het ge bed van allen, zei de koningin zich op haar kroningsdag gesteund gewe ten te hebben door het gebed en het medeleven van al haar volkeren in de wereld. Bij het volbrengen van de belofte om er naar te streven zich het ver trouwen van het volk waardig te be tonen zal de koningin, aldus zeide zij, steun vinden bij haar echtgenoot die „al mijn idealen en mijn genegen heid voor u deelt". Koningin Eliza beth noemde verder haar ouders en grootouders als voorbeelden, die zij, met haar nog kortstondige ondervin ding, zou navolgen. „Ik heb niet alleen de schitteren de traditie en de annalen van meer dan duizend jaren achter mij, maar ook de levende kracht en majesteit van het Gemenebest en Imperium: van oude en nieuwe gemeenschap pen, van landen en rassen, verschil lend van geschiedenis en herkomst, maar alleen door Gods wil, verenigd in bezieling en doel. Daarom ben ik er zeker van, dat mijn kroning niet het symbool is van een macht en een zig. praal, die verleden tijd zijn, maar een uitdrukking van onze hoop voor de toekomst en voor de jaren dat ik, bij de gratie Gods, u zal mogen re geren en dienen als uw koningin". „Op ons eiland is een manier van sociaal en politiek denken ontwik keld, welke onze boodschap aan de wereld inhoudt en door de geslach ten heen zowel in als ver buiten ons rijk is aanvaard", aldus koningin Elizabeth. En zij vroeg haar volk deze denk- wijze te blijven koestei'en en in prac- tljk te brengen. „Dan kunnen wij te zamen voorwaarts gaan in vrede en streven naar rechtvaardigheid en vrijheid voor alle mensen." PRINS CHARLES ZOOG OP Z'N DUIM. Met zijn duim diep in zijn mond zat de kleine prins Charles, de kroon prins van Engeland, op de konink lijke galerij in de Westminster Ab bey te kijken naar de kroning van zijn moeder. Hij was gezeten tussen zijn tante, prinses Margaret, en zijn grootmoeder, de moeder van koningin Elizabeth. Opgewonden wendde de prins zich tot zijn grootmoeder, toen hij zijn vader voor de koningin zag knielen om haar zijn eer te bewijzen. Kort daarop werd hij rusteloos en spraak zaam en zijn tante en grootmoeder overlegden- kennelijk of het niet be ter was dat hij vertrok. Prins Char- mocht blijven. Even later ging hij weer rustig zitten om de rest van de ceremonie te volgen. Maar lang hield de 4-jarige troonopvolger dit niet vol en de koningin-moeder moest hem heimelijk aan zijn blouse vasthouden, om te voorkomen dat het prinsje, terwijl hij de ceremonie aandachtig gadesloeg, van opwinding van het ene been op het andere been sprong. Prins Charles was iets meer dan een uur bij de plechtigheid aanwe- Koningin Juliana voor televisiescherm Koningin Juliana heeft in haar palcis de kroning van koningin Eli zabeth gevolgd op het televisiescherm Omringd door enkele leden van de hofhouding heeft de Koningin, naar ons werd medegedeeld, de plechtig heden op een televisiescherm van groot formaat van begin tot eind kunnen aanschouwen. OOK DE HERTOG VAN WINDSOR De hertog van Windsor kwas giste ren eveneens per televisie getuige bij de Kroning van een souverein van het Britse rijk een kroning, die geschiedde met een kroon, die hij prijs gaf voor een vrouw. De hertog zag gisteren, te zamen met zijn vrouw, de kroning per tele visie ten huize van intieme vrien den in Parijs. Daar waren gisteren meer dan honderd gasten verenigd óm de historische plechtigheid gade te slaan. Onder hen waren de Fran se oud-premier Pleven met zijn echt genote, generaal Gruenther met zijn vrouw, alsmede de echtgenote van David Bruce, de spceiale Ameri kaanse ambassadeur bij de Kolen- en Staalgemeenschap. Na afloop van de televisie-uitzen ding zei de hertog tegen journalis ten, dat hij het> geheel „een zeer in drukwekkende 'ceremonie" had ge vonden. De kroning en de televisie Gisteren hebben ook in Nederland vele duizenden de kroningsplechtig heden in Engeland via het televisie scherm kunnen volgen op het mo ment, dat zij gebeurden. In vele za len, voornamelijk in hotels en café's, waren vele honderden bijeengeko men om de plechtigheden te volgen. Naar wij uit Hilversum, dertig kilo meter van de zender Lopik gelegen, vernamen, was daar aanvankelijk na het begin van de uitzending om kwart over tien, het beeld nog tril lend, vermoedelijk door fading tijdens de overtocht over het Kanaal of door de mogelijke onjuiste instelling de vertalers. Tegen half elf trad een technische storing op, welke echter bijzonder snel, reeds na enkele minu ten, werd opgeheven. Daarna werd in Hilversum het beeld steeds beter en heeft men de gehele plechtigheid volledig en op voortreffelijke wijze kunnen volgen. De uitzending duur de tot twee uur. De televisie-uitzending is echter in het Noorden van het land en met na me in Groningen bepaald .Jecht ont vangen. Af en toe kreeg met een flits door. Tegen de middag werden deze flitsen van iets langerduriger aard. De algemene idruk was, dat het een zeer slechte ontvangst was. Men schrijft dit toe aan de weersomstan digheden. Films voor Amerika. In Amerika hebben de televisie stations zich moeten behelpen met de uitzending van kroningsfilms. Deze films waren met „Canberra" straal bommenwerpers over de Oceaan naar Labrador in Canada ge bracht, waar zij onmiddellijk door straaljagers werden overgenomen om naar de plaatsen van bestemming te worden vervoerd. Verscheidene „Canberra's" stonden Dinsdagmiddag in Londen klaar om de eerste films naar Amerika te brengen, maar twee dezer toestellen moesten wegens motorstoring naar Engeland terugkeren. Twee andere toestellen kwamen veilig in Labrador aan. Het toestel, dat de films van daar rechtstreeks naar Boston zou brengen kon door storing niet vertrekken. De straalja gers voor Montreal konden echter wel vertrekken en om 20.30 uur Ned. tijd kwamen de eerste films in Mon treal aan. Drie kwartier later ver schenen reeds de eerste films op de Amerikaanse televisieschermen. U rijdt on een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een niet-voorransweg. De Koningin, gedekt met de Imperial State Crown, dragendes de Rijksappel en de scepter, verlaat na de kroning de Westminster Abbey. Links van de Koningin de Bisschop van Durham, Dr. Arthur Michael Ramsay, rechts de Bisschop van Bath and Wells, Dr. Harold William Bradfield. De eredames, direct volgende op de Koningin, zijn in paren, van links naar rechts: Lady Jane Heathcots-Drummond-Willoughby: Lady Anne Coke; Lady Rosemary SpencerlChurchille en Lady Meyro Hamilton. Naast hen lopen twintig Gentlemen- at-Arms, daarachtere, de hertogin van Devonshire, liaar page, de Markies van Harington en Kapitein Sir Harold Campbell. GOEDKOPE BENZINE VOOR TOERISTEN IN ITALIë. Er bestaat voor toeristen, die Ita lië bezoeken, de mogelijkheid een niet onbelangrijke reductie te ver krijgen op de prijs van benzine. Cou pons hiervoor zijn aan de grens te koop, terwij1 deze ook in tal van plaatsen in het binnenland ver krijgbaar zijn. Om deze coupons te kunnen verkrijgen is het noodzake lijk, dat het carnet, waarop de auto in Italië wordt ingevoerd, niet op naam staat van een firma of andere instelling, maar dat dit is uitgeschre ven op een persoonsnaam. De K.N A C. vestigt hierop na- HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Waterstan den. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12,30 12,33 Land- en tuinbouwmeded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Sopraan, klarinet en fagot. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Pro menade orkest en solist. 14.45 Voor drukkelijk de aandacht, want, zo de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Idem. zulks ni?t het geva". blijkt te zijn kunnen in geen geval coupons wor den uitgereikt. Aetherklanken DONDERDAG Experimentele televisieuitzending. Uit Londen: 21.0021.15 Journ. 21.15—21.45 Basketball. 21.45—22.00 Volksliedjes. 22.0022.35 „Down you go", wedstr.-progr. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 „Eiben Haezer", hoorspel voor de jeugd. 17.30 Pianospel. 17.40 Voor dracht. 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Gram. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Levensvragen van al lerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Me- tropole orkest. 22.15 Pianorecital. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 289 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Religieuze liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gevar muz. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12,30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Instr. kwartet. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven," caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Populaire muz. In de pauze: Klankbeeld. Roode Kruis. 13.40 „Dé- sireé," hoorspel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 „Nieuwe Staatsmanswijs heid, toespraak. 15.15 „Van hart tot hart," caus. 16.00 „Drie maal één," cult, progr. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire caus. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: R. Boissevain: „De Radio-Omroep te Paramaribo," caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit blemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Londen. 19.05 Hammondorgelspel. 19,20 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest en so list. 21.20 „Een partij schaak," hoor spel. 22.30 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. Staande naast de glimlachende Koningin, getooid met de Imperial State* Crown, wijst Prins Charles van het balco* van het Buckingham Palace naar de lucht op het moment, dat 168 straaljagers van de R. A. F. als hulde betoon aan de vorstin na haar kroning over het Buckingham Palace vlie ten OP het balcon staan naar rechts van de Koningin en Prins Charles, Prinses Anne, de Hertog van Edinburgh, gekleed in het uniform van adnu- raai, Koningin Elizabeth, de Koningin-Moeder en Prinses Margaret. Achter de Prinses staat haar hofdame, Mejuffrouw Iris Peake. Geheel links Lady Jane' Vane-Tempest Stewart, een van de zes eredames van de Koningin bij de Kroning. Een van de meest geslaagde foto's op een „happy day": de Koningin met de Imperial State Crown en de Hertog van Edinburgh in het uniform van Ad miraal, lachend en wuivend van het balcon van het Buckingham Palace naar de juichende menigte voor de poorten van het Paleis na de terugkeer van de kroningsplechtigheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8