Schaduwregisters gaan naar het buitenland Rottevalle Een rampzalige zeiltocht Vader zette bloempjes buiten en hielp zijn zoon in de gevangenis Een leergierig substituut-ofïiciertje toonde eenzijdige belangstelling Eindpunt van landbouw^ motorisering in zicht WOENSDAG 3 JUNI 1953 DE '.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 HOUD UW GELD LIET ONDERWERP, waar dit arti- ''•kel aan gewijd wordt, ia reeds zo verschrikkelijk afgezaagd en dood- geredeneerd, dat het te veel zal zijn er nog de minste interesse voor op te brengen. We zouden daarom onze veel geplaagde lezers willen aanra den dit kolommetje maar over te slaan, want het betreft niet eens een heel belangrijke kwestie; het gaat maar over 150.000 Nederlanders en we kunnen ons voorstellen, dat u ge wichtiger zaken te overdenken hebt. Mocht u al tot hiertoe gekomen zijn, dan zal uw interesse wel geheel ver dwenen zijn, want dan hebt U na tuurlijk al begrepen, dat het over dat leger van Nederland gaat en na tuurlijk ook weer over dat Katholie ke Thuisfront met een bureau in Den Haag en een hele verzameling lastige juffrouwen en meneren, de U het leven maar zuur maken. Een paar jaar geleden, ja, toen was het wat anders; toen werd er maar eventjes een historische strijd gestreden en kreeg u lieve plaatjes te zien van stoere soldaatjes die on der 'n romantische klapperboom tus sen het schieten door even aan z'n meisje en Moe zat te denken. Nu ja, dan is 't hart al bij dat arme soldaat je en de hand bij de portemonnaie, voordat men er erg in heeft. Maar nu wat is er nu nog voor aardigs aan? Indië werd een verloren zaak en de jongens kwamen het grootste ge deelte althans ijselijk nuchter weer naar huis; Korea is 'n hopeloos geval en daar zitten toch alleen maar „avonturiers" en de rest van het le gernu, dat ziet U iedere dag, dat slentert maar door de stad in de avonduren en maak soms nog hin derlijk lawaai op de koop toe. Nee, het leger van 1953 kan U niet meer bekoren; de regering zorgt wel voor die militairen en dat kost U al meer dan genoeg. Wanneer U tot hiertoe nog niet Uw geduld verloren hebt en op een meer interessanter verhaal bent overge stapt, wees dan nog zo lankmoedig om ons nog even op een ander paadje te volgen. Hoe intens armzalig heeft deze ge neratie haar jeugd niet bedacht. De jeugd van Nederland, de jeugd van Europa is de bioscoop ingejaagd, waar zij passief zonder inspanning en zon der vrucht de kostbare tijd leerde verbrassen; de beklagenswaardige jeugd van 1953 is suf gemaakt door de schetterende radio's die nooit te veel jazz of swing konden krijsen en daardoor is een groot gedeelte van deze „hope der toekomst" vervormd tot een kudde passieve mensen, die niet gewend en wellicht niet in staat zijn eigen initiatief te ontwikkelen en die zich slechts veilig voelen in de massa. Zo groeit een groot gedeelte van onze jeugd op en dan plotseling wordt van hen geëist dat zij persoon lijkheden worden; plotseling worden zij voor de keuze gesteld: strijder of verliezer te worden; plotseling valt de veilige en betrekkelijk ongevaar lijke massa weg. Zij krijgen 'n kaart en een uniform en hierdoor een le ven, dat niets meer gemeen heeft met het voorafgaande. DE PLAATS van de priester is in genomen door de aalmoezenier, die evenveel te vertellen heeft, als de vriendelijke meneer met zijn aan trekkelijke programma's van de hu manistische centra; zijn vrienden van thuis zijn vervangen door vreemde jongens, waartussen zich een kleine, maar uiterst gevaarlijke groep „ger rijpte" kameraden bevindt, en vader en moeder zijn kilometers ver weg. Wij willen hier niet op deze geva ren nader ingaan, wij willen slechts aantonen hoe groot de gevaren en hoe klein het weerstandsvermogen van de tegenwoordige militair is. En in de naaste toekomst zullen deze gevaren veel en veel groter worden. In het huidige schema van het toe komstige Europese leger dat nog slechts een kwestie van tijd is, is nog niets bepaald over een eventu ele geestelijke verzorging. Ten aan zien van andere landen neemt Neder land, wat zijn geestelijke verzorging in het leger betreft, een eerste plaats dn, dus onze jongens kunnen er slechts op achteruit gaan. Hoe moeilijk, ja menselijk gespro ken, hoe onmogelijk schijnt het niet om de Nederlandse jongen in dit ge nivelleerde massa-leger op geestelijk peil te houden, Maar zelfs al zouden wij, Nederlanders in staat zijn, onze jongens daar al die maanden in het buitenland voor een geestelijke neer gang te behoeden, dan hebben wij niet genoeg gedaan. Als katholiek is het tevens onze plicht, te zorgen, dat deze jongens mannen van formaat zullen blijken, die de katholieke geest kunnen uitdragen, daar waar zij onbekend is of miskend wordt. IVAAROM schrijven wij boven dit artikel: „Houd Uw geld", want geld is in dit verband zo onbelang rijk; om dit te bereiken is een ster ker middel nodig en dit middel is gebed. De meeste mensen zouden wel genegen zijn om zo nu en dan, b.v. bij het avondgebed of onder de H. Mis, voor onze militairen te bid den, maar men denkt er eenvoudig niet aan; de militair met zijn goede wil, maar zwakke kracht en bijna ondragelijke noden, leeft niet meer in de harten der mensen. Tijdens de strijd in de tropen kon men geen liist met misintenties naslaan, of er stond in vermeld, dat er enkele missen op gedragen zouden worden, voor onze militairen, maar sinds lang is deze intentie practisch uit iedere lijst ver dwenen; er kon in die dagen geen rozenhoedje gebeden worden of min stens een tientje was voor „onze jon gens". maar andere intenties hebben hen sinds lang verdrongen; in welke huisgezinnen, in welk klooster, op welke school wordt nog regelmatig voor onze jongens, die het zo enorm hard nodig hebben, gebeden? Ontzeg in deze voor de Ned. rrili- Met de aantekening, dat de com munisten tegen waren, heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag twee belangrijke wetsontwerpen aangeno men, welke voorzorgsmaatregelen beogen in geval van een onverhoop te derde wereldoorlog en een nieuwe bezetting van ons land. Voor dat ge val wil de regering de thans ter griffie der rechtbanken aanwezige registers van de Burgerlijk Stand veilig en centraal buiten ons land opbergen en doen bijhouden. Over deze dubbelen" zullen be waarders worden aangesteld. De kos ten worden aanvankelijk op f 60.000 geraamd. De schaduwregisters der bevol kingsregisters zijn practisch gereed. Opdracht zal worden gegeven, in het geval van een oorlog en bezetting van ons land, alle bevolkingsregis ters te vernietigen. Met het copiëren van de archiefregisters zal een totaal bedrag van 2.103.000 gemoeid zijn, waarvan f 1.750.000 nodig is voor het belonen der 800 ingeschakelde werk loze hoofdarbeiders. De ministers, prof. dr. L. J. M. Beel en mr. L. A. Donker, weigerden „God save the Queen" in de Tweede Kamer In het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst. een rede uitgesproken naar aanleiding van de kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland. Dr. Kortenhorst wees er op, dat de pas gekroonde koningin als hoofd van het Gemenebest een onbetwist symbool is van de vrije samenwer king van acht souvereine naties: Groot-Brittannië, Canada Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pakistan en Ceylon, alsmede van bij na vijftig andere landen, die samen de grootste politieke unie van vol ken vormen. Deze grote unie, om vattende alle vijl continenten der aarde en ongeveer een vierde van haar bevolking, wordt bijeengehou den zonder dwingende kracht, maar alleen door de vrije wil van haar le den en door de erkenning van de schijnbaar machteloze maar welbe minde menselijke persoonlijkheid van haar staatshoofd. De macht van de vorst, aldus dr. Kortenhorst, schuilt in zijn persoon lijkheid, in zijn voorbeeld, in zijn wijsheid, in zijn menselijke deugd en in zijn daadwerkelijk medeleven met allen en met alles, wat zwak, lijdend en hulpbehoevend is. Het ge zag van de souverein speelt zich af in de morele orde, die eerbied en liefde weet te wekken door onpar tijdigheid, door synthese en door de bijna niet te omschrijven begrippen van eer en toegewijdheid, die hun bronnen zoeken en vinden in de mystieke verbondenheid van het aardse met het bovennatuurlijke die inhoud geeft aar. het eeuwen oude begrip, dat het gezag zijn laat ste oorzaak vindt in God, de Schep per van al wat is. „Dat is," aldus dr. Kortenhorst, „de diepe zin van de plechtigheden, die gisteren het eeuwig verbond tus sen vorst en volk opnieuw hebben bezegeld. Wij Nederlanders, die het ongemeten voorrecht bezitten gere geerd te worden met een zelfde ko ninklijke waardigheid, wij sluiten ons met volle overgave aan bij de groet en de bede, die vandaag uit millioenen harten welt: God save the Queen". De vice-voorzitter van de raad van ministers, dr. Beel, sloot zich namens de regering bij de woorden van de president aan. „Moge haar regering tot zegen zijn", aldus spr., .en bij dragen tot de vrede in de wereld. Zcgene God koningin Elizabeth." De redevoeringen werden staande aangehoord. KRONINGSRECEPTIE OP GROOT HAESEBROEK. Helaas hebben de donkere luch ten en de onophoudelijke regen ver hinderd de talloze gasten van de •hoofden der Commonwealth am bassades en gezantschappen te ont vangen zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag in de prachtige tui nen van Groot Haesebroek, het ambtsverblijf van de Canadese am bassadeur. De vele bezoekers, die de hoofden der missies kwamen geluk wensen ter gelegenheid van de kro ning van koningin Elizabeth II, wer den nu in de ambtswoning ontvan gen. Vele autoriteiten zagen we, maar ook vele Britse en Commonwealth- burgers met hun families. Het Corps Diplomatique kwam ge lukwensen, verschillende leden der hofhouding, de meestcn der minis ters, de voorzitters der beide Ka mers, verschillende leden van de Raad van State, vele hoge ambtena ren van Buitenlandse Zaken en an dere burgerlijke en militaire autori- feiten.Hoe druk het was, bleek wol uit het feit, dat de politie meer dan •500 auto's heeft geteld. tair zo moeilijke tijd, nu er van zijn geestelijke weerbaarheid veel meer geëist wordt, dan eertijds in Indone sië, hem de steun van uw gebed niet. Als op deze wijze die soms wat links optredende jongen, die het heus goed meent, die soms alleen maar zwak of onhandig is, weer een vaste plaats in Uw hart en in Uw gebed heeft ge kregen, dan zult U ook de meneer of de juffrouw niet meer lastig vin den. die bij U aanbelt, want alhoewel geld in deze levenskwestie slechts louter onbelangrijke bijzaak is, het is nochthans nodig, hard nodig. op een vraag van de heer H. Gort zak (CPN) de plaats te noemen, waarheen de schaduwregisters zullen worden overgebraoht. Zij vroegen de beslissing hierover aan de regering over te laten en achtten discussie over de veiligheidsmaatregelen on gewenst. De heer G. Ritmeester (WD) kreeg de toezegging, dat alleen de belangrijkste en dan nog een be paald aantal weggevoerd zullen worden. De liberale afgevaardigde advi seerde met klem i. p. v. het over brengen der registers van de huidige microfilms te laten maken en deze elders onder te brengen. NEDERLANDSE FABRIKANTEN ZOEKEN HET BUITENLAND Mede in antwoord op de export nota, die minister Van den Brink verleden jaar aan het parlement heeft voorgelegd, verklaarde een groep fabrikanten zich bereid om de uitvoer van goederen naar het bui tenland te bevorderen. Met dat doel stichtten zij de Nederlandse export combinatie. Het begin was zeer een voudig en men moest zich behelpen in een woning te Culemborg, van waar de eerste activiteiten werden ondernomen. Nu de buitenlandse re laties zijn toegenomen, heeft de Stichting een eigen huis betrokken, aan de Brigittenstraat in Utrecht. Daar kunnen buitenlanders in vele moderne talen worden te woord ge staan en is een kleine collectie ver zameld van artikelen, die door de combinatie aan het buitenland zal kunnen worden geleverd Nederland ligt met de export nog mijlen bij Duitsland en andere lan den ten achter. Met de Stichting Nederlandse Export-combinatie wil men trachten om al die landen niet slechts in te halen, maar ze ook vóór komen en dan voor te blijven. Men wil de buitenlanders, die hier komen, laten schrikken van de Ne derlandse activiteit en hen in con tact brengen met allerlei deelne mers in de combinatie, ook door middel van Holland-shows in de ge hele wereld. In één woord: men wil er op uit trekken met orderboek en monsterkoffer. Het begin is goed geweest, want reeds konden grote orders in het verre buitenland worden geplaatst, orders, die anders wellicht naar el ders zouden zijn gegaan. Nu zal men verder gaan, ook met voorlichting en documentatie; aldus hoopt men de Nederlandse uitvoer met ettelij ke millioenen guldens te vergroten. HET OMZETVERLOOP IN DE BANKETBAKKERIJ De Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand heeft een rapport gepubliceerd over de be drijfsgegevens van zestig banketbak kerijen. De gegevens wijzen uit, dat de vestiging van nieuwe zaken na 1940 in verhouding tot de voorafgaande jaren sterk is verminderd. De over neming van bedrijven is daarente gen sterk toegenomen. Tegenover de oprichting van één nieuwe onder neming stond de overneming van 21 reeds bestaande bedrijven. Uit de exploitatiegegevens kan worden afgeleid, dat banketbakke rijen met een gemiddelde omzet van minder dan f 40.000.een negatief exploitatieresultaat opleveren,, d.w.z. dat de netto winst geringer was dan de waarde van de arbeid van de eigenaar en eventueel diens mede werkende huisgenoten. De marges op de eigen productie blijken aanzienlijker uiteen te lopen dan die op doorverkoopartikelen. Een opslag over het gehele inkoop- bedrag, welke lager ligt dan 130 betekent voor de onderneming dik wijls een negatieve bedrijfsuitkomst. 88ste lijst slachtoffers watersnood NIEUWERKERK. van der Weyde, Johannes Lieven, geb. 5.10.1918. OUWERKERK. Goudzwaard, Pieter, geb. 26.11. 1879; Kwaak, Cornelis Johannes, geb. 12.4.1887. ZUIDLAND. Aanvulling op verlieslijst d.d. 7.2. 1953. Thans geborgen. Minekus, Gerrit, geb. 12.9.1882 te Zuidland. KOOPLUI WEER GEWAARSCHUWD TEGEN BUSKRUITVERRAAD. De burgemeester van de hoofdstad deelt mede, dat het ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Koopmansbeurs aan het Damrak in de bedoeling ligt om het trom melen op deze beurs, dat in 1903 werd afgeschaft in ere te herstellen. Daarmede zal een traditie, stam mend uit het jaar 1622 en herinne rend aan het buskruitverraad op de beurs van Hendrick de Keyser, in ere worden hersteld. Voor het eerst zal deze jaarlijk se trommeldag op de Koopmansbeurs worden gehouden op Zaterdag 6 Juni 1953, des namiddags te half vier. Model-landbouwdorp Voor liet moderniseren van een aantal boerderijen op de zandgron den van Z, O. Friesland is uit Mar shall-fondsen een bedrag van circa 150.000 beschikbaar gesteld. Op 'n vergadering van boeren in 't dorpje Rottevalle, nabij Drachten, heeft ir. J. de Geus, rijkslandbouwconsulent te Drachten, voorgesteld, in Rotteval een 25-tal boerderijen, elk voor een bepaald onderdeel, in deze omvan- rijke proef te betrekken. Ook aan de mechanisatie van de huishouding zal aandacht worden be steed. Er bleken niet minder dan 50 liefhebbers voor deze proefneming zodat het plan, Rottevalle tot een voorbeelddorp op landbouwgebied te maken, doorgang kan vinden. In de te maken kosten zullen de boeren zelf een even groot bedrag moeten bijdragen, zodat in totaal 300.000 zal worden besteed aan de modernisering van 25 boerenbedrij ven te Rottevalle. Echtpaar op IJselmeer in storm omgekomen Zondagmiddag vertrok het echtpaar Spiker uit Meppel met een zeiljacht voor een tochtje over het IJselmeer. Ongeveer 9 km. voor Flevostad werd het jacht overvallen door een storm, die noodlottig is geworden. Alhoewel men nog niet officieel heeft kunnen vaststellen, dat het bootje met zijn bemanning vergaan is, meent men aan de hand van de resten, die men gevonden heeft, te moeten concluderen, dat het echtpaar in de golven de dood gevonden heeft. Een vrachtschipper heeft Maandagmorgen een stuk van de mast en een stuk zeildoek gevonden. Ook andere schepen hebben wrakstukken van het bootje opgevist. De Rijkspolitie te water ziet zich voor de moeilijke taak gesteld het scheepje op te sporen. Daar de plaats, waar het jacht vergaan moet zijn, slechts bij benadering bekend is, zal het, wanneer het geluk niet een woordje meespreekt een langdurige onderzoeking worden. Het gezon ken jacht zal echter gevonden moeten worden, want het kan een gevaar voor de scheepvaart gaan opleveren. zijn kind tot diefstal aangezet li/s jaar geëist Gisteren heeft het Amsterdams Gerechtshof in hoger beroep een vrij onsmakelijke zaak behandeld, waar bij een vader zich moest verant woorden zijn zoon tot diefstal te heb ben aangezet. De vader, een 45-jarige Utrechtse vertegenwoordiger, leefde gescheiden van zijn vrouw en was uit de ouder lijke macht over zijn zoon ontzet. Deze zoon leefde bij zijn moeder, die inmiddels hertrouwd was. De jonge man had van zijn stiefvader een be trekking gekregen in diens bedrijf maar door toedoen van zijn vader is de jongen in de gevangenis terecht gekomen. „Neem die ƒ20.000 in de stoel van je stiefvader maar weg, dan trekken wij er tussen uit; het is tóch voor de be lastingen verzwegen geld", zou een 45-jarige Utrechtse vertegenwoordi ger sinds 1950 meermalen tot zijn toen 23-jarige geadopteerde zoon hebben gezegd en dit is hem aange rekend als zijn aandeel in de dief stal, welke tenslotte in September jl. door die zoon is gepleegd. De advocaat-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof heeft gister morgen anderhalf jaar gevangenis straf (met aftrek van voorarrest sinds 9 October) tegen de vader ge- eist, een half jaar meer dan het von nis, door de rechtbank te Utrecht ge wezen. De 29ste September 1952 verdwe nen vader en zoon uit Utrecht op een tocht die her per taxi naar Hil versum, Amsterdam, Den Haag en •Maastricht voerde. De zoon betaal- promotie voor de avonduren Van het circus naar de cel! Het was een jonge substituut-of ficier van justitie, die zich enige tijd geleden bij de Rotterdamse politie meldde, daar een kaartje afgaf van een autoriteit bij Justitie en ver langde, dat men hem op de hoogte zou stellen van de gang van zaken in het rayon. Maar jonge mensen moeten ook hun kans hebben en daarom was iedereen erg vorokomend voor hem, nam hem mee naar plaatsen, waar de pojitieman gevormd wordt en ont hulde hem zoveel mogelijk de fijne kneepjes van het vak. Het jonge officiertje aanvaardde deze tegemoetkomendheid minzaam, Te veel soorten trekkers In Nederland worden op het ogen blik 30.000 landbouwtractorcn ge bruikt. Aan dit aantal zullen nog ongeveer 10.000 stuks kunnen wor den toegevoegd en dan zal, globaal gesproken, het verzadigingspunt voor landbouwtractoren boven acht paar- dekracht (pk) zijn bereikt, aldus ir. P. W. Bakker Arkema, rijksland bouwconsulent voor. landbouwwerk tuigen te Wageningen. Stelt men de afschryvingstijd voor een landbouwtrekker op 10 jaar, dan zouden in de toekomst 4000 trekkers per jaar geleverd kunnen worden. Daarbij zal bijzonder veel aandacht moeten worden besteed aan service met onderdelen en onderhoud, als mede aan vakkundige voorlichting met betrekking tot het gebruik van typen en van 'hulpwerktuigen. Ir. Bakker Arkema, die een toe spraak hield tijdens de jaarvergade ring van de BOVAG (Bond van Automobiel en Garagebedrijven) afd. tractoren, welke bijeenkomst te den Haag werd gehouden, zelde voorts, dat het aanbod van land bouwtrekkers, gerekend naar merken en typen, zijns inziens veel te groot is. Tijdens de laatste landbouw- beurs waren 41 merken met 116 ver schillende typen wieltrekkers en 12 typen rupstrekkers aanwezig. De ze sortering, aldus spr., is veel te groot. Beperking hiervan door over heidsmaatregelen is echter onaan vaardbaar zodat de practijk, in deze vooral de gebruiker, zelf voor ver mindering van het aantal merken moet zorgen. Wellicht, dat door het stellen van voorwaarden ten aan zien van in voorraad te houden on derdelen en van dienst- en repara tieverlening op den duur een zekere stabilisatie wellicht op een derde, in zal treden. De mechanisatie van de landbouw is volgens ir. Bakker Arkema niet zonder meer een wondermiddel. Dc boer moet leren, dat de arbcidseco- nomische mogelijkheden bij motori sering middels een daarbij aange paste bedrijfsreorganisatie (van ar- beids-, kosten-, en loon- en kapitaal-, verdeling en van bouwplan) zo goed mogelijk benut worden. In de bedrijven boven 20 hectaren in ons land (met zijn plm. een mil- lioen hectare bouwland) is door gaans een trekker aanwezig. Voor de akkerbouw behoeft ons land 29.000 trekkers. Voor het mil- lioen hectare grasland zullen onge veer 10.000 trekkers nodig zijn. Voor andere doeleinden zijn in ons land plm. 1000 trekkers nodig. Gezien het feit, dat dus thans de grote en grotere landbouwbedrijven vrijwel voorzien zijn, speelt de mo torisering van de kleinere bedrij ven de /oornaamstc rol. Indien de gang van zaken normaal voortgaat, zal deze motorisering over vijf jaar haar beslag hebben gekregen, veel al in de vorm van combinaties, coö peraties e.d. Het Is duidelijk, dat het aantal werkpaarden in de land bouw daardoor nog vrij aanzienlijk zal teruglopen. i als een mens, die weet, dat men graag goede vrienden met hem is. Hij scheen zich te specialiseeren in 't uit gaansleven, want doorlopend liet hij zich voeren naar interlandwedstrij den, circusvoorstellingen en andere soorten van vermaak, die de politie man nu eenmaal soms beroepshalve moet bezoeken. De belangstelling van het jonge of ficiertje was opvallend eenzijdig en de politie-mannen kregen een klein beetje argwaan, te meer, daar hun jonge gast prompt ieder avond zich meldde en dan steeds maar weer een duik in het uitgaansleven van Rotterdam nam. De politiemannen zochten contact met het Ministerie van Justitie en hoorden daar, dat men in het geheel geen substituut-officier had gestuurd en nu begon de politie een tegen spel. Men bleef beleefd en voorko mend tegenover de „autoriteit", maar ging ondertussen zorgvuldig de gan gen van hem na. Spoedig bleek, dat men te doen had met een 22-jarige kantoorbediende, die op deze wyze gemeend had gratis vertier te kun nen bemachtigen. Tijdens dit onderzoek, toen de poli tie al volledig op de hoogte was doch zich nog niet wilde blootgeven om dat zij nog niet over voldoende gege vens beschikte, speelde de „officier", onbewust van het dreigende dé masqué, zijn rol verder en de po litie speelde als beroepsspelers dit hoge spel mede. Totdat men meende over voldoen de gegevens te beschikken en een inspecteur het officiertje onder vier ogen mededeelde, dat er op dé be. wuste avond geen amusement,1*maar een andere afdeling van *le Rotter damse politie bezichtigd zou' wor den. De overgang was wel wat èrg vlot, want in vergelijking met de ruime circustent en het luchtige voet balstadion is het vertrekje waar de kantoorbediende momenteel zit, wel een beetje aan de enge kant. Tragische vermaning Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren het vonnis (drié we ken hechtenis met ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar) van de Utrechtse rechtbank bevestigd tegen een 36-jarige auto mobiliste uit Goes die de dood van een zesjarige jongen had veroor zaakt toen zij van de betonnen Rijks weg in dc gemeente Hameien bij Utrecht het grintpad voor rijwielen opreed, waar het slachtoffertje bij zijn vader op de bagagedrager zat. De dame was, doordat zij een van haar eigen kinderen in de auto be rispte, van de aandacht voor haar stuur afgeleid. de, ook toen papa in Den Haag een costuum en in Maastricht voor 5500 een auto aanschafte. In Belgi waar het tweetal ten slotte werd gearrsteeerd hadden zij nog eens terdege de bloemetjes buiten gezet. Ruim dertienduizend gulden en de auto konden toen nog bij hen in beslag worden genomen. De verdachte hield vol, pas in Maastricht te hebben begrepen, dat het geld, waarover zijn zoon be schikte, niet eerlijk was verkregen. Dit achtte de advocaat-generaal in zijn requisitoir onaannemelijk, waarom zou de zoon zich anders dadelijk na de diefstal met zijn va der uit de voeten hebben gemaakt? Verdachte kan de houding van zijn zoon hebben verklaard, aldus betoog de de verdediger, uit de omstandig heid dat zijn voorgenomen huwelijk zojuist was afgesprongen en hij die bewuste avond, bij zijn stiefvader uit huis was gezet. Op 16 Juni a.s. zal in deze zaak arrest worden gewezen. Jachtopziener doodde per ongeluk arrestant Strafbaar? Enige tijd geleden werd de jacht opziener en onbezoldigd rijksveld wachter uit Herwijnen, die beschul digd was van dood door schuld, door het Haagse Gerechtshof veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De politieman had in diensttijd een arrestant bevolen zijn rijwiel af te geven en daar deze zich toen ver zette, had de politieman hem enige klappen met zijn geweer gegeven. Dit geweer was geladen en door een noodlottig toeval ging het wapen af, waardoor de arrestant dodelijk ge troffen werd. De advocaat-generaal was van mening, dat door het Haagse Hof in het geheel niet onderzocht was in hoeverre een politie-ambtenaar ge rechtigd is zich met een geladen wapen te verdedigen. Volgens hem staat het helemaal niet vast, dat het voorval, dat geschiedde ter handha ving van een plichtmatige inbeslag name, een schuldver wijt rechtvaar digt. Hij concludeerde dan ook deze zaak voor een nader onderzoek te verwijzen naar een ander gerechts hof. HALF JAAR GEëlST TEGEN ONTROUWE ECHTGENOOT Wegens moedwillige verlating van zijn vrouw en drie kinderen werd Dinsdag voor de Arnhemse recht bank zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de schipper M. J. L. uit Nijmegen, die sinds September van het vorig jaar zijn gezin had ver laten en al die tijd zijn vrouw zon der een cent had laten zitten. De vrouw van verdachte wenste voor de rechtbank niet tegen haar man te getuigen. „Ik heb het leed, dat hij mij heeft aangedaan, toch alleen moeten verkroppen. Ik wil geen kwaad met kwaad vergelden", zei de vrouw die thans door Sociale Zaken financieel wordt ondersteund. Uitspraak over veertien dagen. DE KON. NOORD- EN ZUID HOLLANDSE REDDING MAATSCHAPPIJ. In het jaar 1952 zijn vele redding stations in actie geweest, zo blijkt uit het jaarverslag over dat jaar van de Kon. Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij. De reddingboten voeren 80 maal uit en verlenen herhaaldelijk waarde volle diensten aan schepen, die in moeilijkheden verkeerden. Het aan tal geredden bedroeg 140 Het totale aantal geredden sedert de oprichting der maatschappij in 1824 steeg tot 7641. De financiële vooruitzichten van de Kon. NZHRM baren zorgen, al dus het jaarverslag. De exploitatie kosten der stations stijgen nog steeds. Gezien de bijzondere hoge eisen die soms aan het materiaal worden gesteld, mogen geen kosten worden gespaard om dit in perfecte conditie te houden. Hoewel het aan tal „redders aan de wal" dat de maatschappij steunt, in 1952 aan zienlijk is gegroeid en de 20.000 heeft overschreden, zal dit aantal nog in belangrijke mate moeten stij gen opdat de maatschappij er in kan slagen de financiële branding zon der hulp van de staat te blijven trot seren, zo wordt opgemerkt in het verslag.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6