Circus Althoff komt naar Leiden 400 dieren op het Schuttersveld Vergadering Boerenleenbanken uit de ring Bloembollenstreek Naar een permanente Nederlandse filmproductie Stedelijke hoofdleider bij de R.K. Vacantie-bezigheden benoemd Nog een foto van de Kroningsplechtigheid WOENSDAG 3 JUNI 1953 DE '.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Niet minder dan 3 extra treinen (120 wagons) worden in de nacht van Donderdag op Vrijdag tussen Delft en Leiden ingelegd om de le vende have, het uitgebreide tenten- materiaal en de stallen van Circus Althoff, dat van Vrijdag tot en met Zondagavond op het Schuttersveld voorstellingen geeft, naar de Sleu telstad te vervoeren. Nog niet eer der bezocht dit circus het groot ste Europese 3 maneges-circus, dat in opzet en formaat herinneringen oproept aan Barnum en Bailey ons land. Kortgeleden is men in Botterdam gestart en na Delft is Leiden de derde plaats in Nederland, waar de heer Franz Althoff zal la ten zien, wat hij onder moderne cir- cusdressuur verstaat. Hij put daar toe uit een wel zeer gevarieerd sa mengesteld materiaal, waaronder al leen reeds 120 paarden, 20 roofdie ren, 10 buffels, 9 olifanten en verder lama's, kamelen, pinguins, giraffes, ijsberen etc.; in totaal ongeveer 400 dieren. Doordat op sommige mo menten in drie maneges tegelijk wordt gewerkt, welke na de pauze tot één geheel worden samenge voegd, waardoor men een piste ver krijgt van 50 bij 20 meter, bestaat het circusprogramma uit niet min der dan 38 nummers, w.o. Romein se wagenrennen, wild-west roman tiek, het optreden van dé Djiguiten- kozakken, een olifantenballet, drie voudige klassieke hogeschool, terwijl daarnaast ook enkele sensationele nummers in dit circusfestijn zijn op genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Marcelis Johannes Maria z. van P. G. Montanus en J. G. J. de Vreede. Willem Daniël z. van W. D du Prie en M. Roosendaal. Jan z. van D. Verdoes en A. v. Duijven- bode. Overleden: J. H. M. de Graaff z. 22 jaar. GUNSTIG JAAR ACHTER DE RUG In „In den Vergulden Turk'' kwa men de 24 boerenleenbanken, die bij de ring „Bloembollenstreek" zijn aangesloten, onder leiding van de voorzitter, de heer Baron van Wijn bergen bijeen. In het openingswoord zette de voorzitter het belang van deze vergadering uiteen en besprak de economische toestand, die de wa tersnoodramp heeft gebracht. Voor de land- en tuinbouw is het in 1952 een gunstig jaar geweest, wat zijn invloed had op de bedrij ven der boerenleenbanken; met ver schillende cijfers werd dit aange toond. De toekomst is echter nog on zeker. Met een persoonlijk woord, waarin dank werd gebracht voor de attentie bij het 25-jarig ambtsjubileum, werd het openingswoord besloten. Uit het verslag, dat de heer Kuypers als ver tegenwoordiger in de Centrale ring uitbracht, bleek, dat het Over de hele linie van de 732 banken, die bij de Centrale zijn aangesloten, evenals voor de Centrale Bank zelf, een gunstig jaar is geweest. Het to taal der spaar- en rekening-courant- gelden, die bij de boerenleenbanken zijn gedeponeerd, stegen met ruim 100 millioen tot 1344 millioen gul den, waaruit de grote betekenis en groei der boerenleenbanken blijkt en het grote vertrouwen, dat er in wordt gesteld. De centrale bank boekte een brutowinst van ruim vijf millioen, waarvan na diverse onkosten, af schrijvingen en reserveringen ruim één millioen overbleef. Hiervan zal één millioen worden bestemd om de schade op te vangen, die de boe renleenbank in het rampgebied hebben geleden. Ook de resultaten van de aangesloten banken lieten over het afgelopen jaar de bekende normen van reserveringen en af schrijvingen toe. In de vergadering der Centrale Ring werd besloten aan de algemene jaarvergadering, die op 4 Juni in Utrecht zal worden gehouden, voor te stellen om jaarlijks een zeker percentage van de winst te bestem men voor de boerenleenbanken, die in het rampgebied zo zwaar zijn ge troffen. De heer Hendriksen, hoofdinspec teur der Centrale Bank. gaf vervol gens een uitgebreide toelichting oo de rekening-balans der Centrale Bank en besprak in het bijzonder de fi nanciële positie en de wijze waarop een en ander is gefinancierd. Ook de voorstellen, die op de alg. vergade-, ring'zullen worden behandeld, wer den toegelicht. Als leden van het bestuur van de Ring werden in de plaats van de he ren T. Kralt te Rijnsburg en D. Kluft ie Beverwijk, die niet herkiesbaav waren, gekozen de heren G. v. d. Marei te Wassenaar en A. P Koehx te Beverwijk, terwijl de heer T. Kuypers opnieuw werd benoemd als vertegenwoordiger van de Cen trale Ring. De heer G. v. d. Marei werd aangewezen als plaatsvervan ger. Sacramentsdag Alle leden van de Vrienden kring ter ere van het Allerhei ligste Sacrament worden herin nerd aan de dag van morgen, Sacramentsdag, het grote feest ter gedachtenis aan de instel ling van het H. Sacrament. Juist omdat het H. Sacrament op Don derdag is ingesteld, vraagt de Vriendenkring de leden al se dert geruime tijd speciaal op deze dag naar de H. Mis te gaan. Het spreekt dus vanzelf, dat deze Donderdag zeker de volle aan dacht moet hebben. Leidse Universiteit Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer J. Balke- stein, Arnhem; voor het doctoraal examen Geologie de heren R. H. Wagner (cum laude), Heerlen, C. J. Overweel, Leiden en G. v. d. We gen. Oegstgeest; voor het cand. ex. wis- en natuurkunde (H) mej. H. C. de Boer, Leiden. LEIDSE KUNSTSCHILDER WEER OP VRIJE VOETEN Do Leidse kunstschilder, die op 27 April samen met een zich journalist noemende inwoner van De Kaag ge arresteerd werd wegens vervalsing van schilderijen en bepaalde mani pulaties met een erfeniskwestie, is Maandag 1.1. weer op vrye voeten gesteld, omdat de procureur-gene raal geen juridische gronden aan wezig achtte hem nog langer vast te houden. De kunstschilder zou slechts het slachtoffer geworden zijn v\an oplichterspraétijken van ande ren. REEDS 900 KINDEREN Meer dan 900 kinderen op de ka tholieke lagere scholen te Leiden zijn direct na de Kerstvacantie be gonnen met sparen voor de komen de Vacantie-bezigheden. Zij brengen iedere week een dubbeltje mee naar school en hebben dan aan het begin van dc grote vacantie precies een rijksdaalder bijeen. Kinderen, die niet meedoen met de spaaractie en toch van de R. K. Vacantie-bezighe den willen genieten, kunnen ook di rect een rijksdaalder betalen, op school of bij de hoofdleiders der pa rochies. Maar dan niet te lang meer wachten, want op 29 Juni a.s. sluit de inschrijving. Daarna moeten de groepen worden ingedeeld enz., zodat het aantal kinderen dan niet groter^ meer mag worden. Ieder jaar brengt het werk van de R.K. Vacantie-bezigheden zich uit. Het bestuur, onder voorzitterschap von vector F A. M. Bernefeld, heeft zich daarom" genoodzaakt gezien een stedelijk hoofdleider te benoemen, die de leiding krijgt over de uitvoe rende werkzaamheden, zodat het be stuur zich meer kan wijden aan de eigenlijke bestuurstaak, de samen werking met andere organisaties, e.d. De stedelijk hoofdleider is de heer J. C. van Hameren, Van der Duynstraat 28, Leiden. Voorheen was de heer Van Hame ven hoofdleider van de St. Jozefspa rochie, in welke functie hij thans is opgevolgd door mevr. Van Dam, Ire- nestraat 14. Hoofdleider van de St. Petrusparochie is de heer C. van der Meer, Kapteynstraat 21, van de St. Leonardusparochie mevr. Devilee, Da Costastraat 50, en van de Hartebrug- parochie mevv. Colla, Mare 51. Uitgebreid programma. De vacantiebezigheden beginnen dit jaar op 27 Juli, dus niet in de eer ste week van de grote vacantie, om dat in die week de meeste ouders ook vacantie hebben en er de voorkeur aan geven zelf met hun kinderen er op uit te trekken. Zij eindigen op 14 Augustus. Het programma is in grote lijnen reeds vastgesteld. De sport neemt een belangrijke plaats in: zwemmen, voetbal, slagbal, enz. Bovendien zul len er weer allerlei wedstrijden wor den gehouden, bij slecht weer in za len. Voorts staan er filmvoorstellin- De Gouden Koets, Avaarin Koningin Elizabeth II zojuist heeft plaatsgenomen, rijdt langs Buckingham Palace naar de Mali, op weg naar de Westminster Abbey, waar de kroning van de vorstin zal plaats vinden. gen, poppenkastvertoningen, bezoe ken aan musea en fabrieken, excur sies naar de Hortus Botanicus, mid dagen in de speeltuinen, rondvaar ten met de grachtenbootjes, tochten met 't Glippertje en bezoeken aan Noordwijk, Katwijk en Duinvell op het uitgebreide en gevariëerde pro gramma. En dat allemaal voor één rijksdaal der! Ongelofelijk en toch waar! Dat het comité hierbij de medewerking van velen achter de schermen heeft, behoeft nauwelijks vermeld te wor den. Velen werken samen om de ka tholieke schooljeugd van Leiden een prettige en goedbestede vacantie te geven, waarin zij kunnen genieten van sport en spel, van zon en frisse lucht, om na de vacantie weer ge sterkt de school binnen te stappen. Het bestuur is niet ontevreden over het aantal leiders (sters). De groep van verleden jaar kon over het algemeen gehandhaafd worden. Alleen in de St. Petrusparochie is enige uitbreiding van het aantal lei ders en leidsters gewenst (boven 18 jaar). Zoals bekend, wordt er voor dit werk een kleine vergoeding ge geven. „Rechter Thomas" als debutant Voor het eerst heeft dc regering thans rechtstreekse financiële steun verleend aan de Nederlandse speel film. Zij heeft namelijk aan de pas opgerichte Nationale Filmproductie- Maatschappij een subsidie verstrekt ter grootte van een derde deel van het aandelenkapitaal dezer N.V. De Nationale Filmproductie-Maat schappij is gevormd door een com binatie van bioscoop-exploitanten, eigenaars van tal van theaters, met het doel te komen tot een perma nente filmproductie in Nederland. Tot nu toe werd, althans in de jaren na de oorlog, in Nederland slechts nu en dan, incidenteel, een film ge produceerd. Die films kosten IX tot 3X ton per stuk. Het risico van de vervaardiging ener Nederlandse film bleek uitermate groot: in het gun stigste geval kon de exploitatie de kosten der productie juist dekken. Het is duidelijk, dat op die basis geen continu-werkende industrie kon worden opgebouwd. De nieuwe productie-onderneming heeft laten nagaan, hoeveel een film mag kosten opdat een gezonde basis kan worden verkregen voor de ver dere opbouw van een Nederlandse filmindustrie en daarmee pakte zij het probleem dus precies van een andere zijde aan dan tot nu toe was gebeurd. Bij haar berekeningen kwam zij natuurlijk tot een belangrijk la ger bedrag dan men tot nu toe aan de productie van een film ten koste had gelegd. Vervolgens heeft zij de mannen van het vak, dc technici, nauwkeurig laten nagaan of het mo gelijk was voor een dergelijk bedrag films te maken. Het resultaat is, dat half Juni onder leiding van regisseur Walter Smith de productie van de eerste film begint Rechter Thomas", naar het gelijknamige boek van Frangois Pauwels. Als er op deze film winst wordt gemaakt zal die niet worden uitgekeerd, maar be stemd voor de uitbreiding der pro ductie. De Nationale Filmproductie-Maat schappij streeft ernaar, dit jaar één film te maken, het volgend jaar twee en daarna drie a vier per jaar. Mocht ook een andere Nederlandse onder neming films willen produceren, dan zal men streven naar coördinatie: het gaat erom, een Nederlandse film industrie op te bouwen, niet om te concurreren. Door het feit, dat de maatschappij gevormd wordt door bioscoopex ploitanten is reeds bij voorbaat een afzetgebied voor de film verzekerd in do volgende plaatsen, waar deze exploitanten theaters bezitten: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Haarlem. Eind hoven, Leiden. Hilversum, Amers foort en Apeldoorn De exploitanten hebben zich in verbinding gesteld met velen hunner collega's, zodat de film ook overal elders in Nederland Woensdag 3 Juni. De Veilig Verkeersweek, die het landelijk verbond voor Veilig Verkeer van Maandag 8 t.m. Zaterdag 13 Juni a.s. houdt, zal ook in Leiden niet onopgemerkt voorbijgaan. Er wordt in de stad zelfs bijzonder veel weilc van gemaakt, niet alleen met pro paganda in de vorm van raambil jetten en geluidswagens, maar bo vendien met een tentoonstelling in het gebouw Steenschuur 46. Daar zal een verkeersdemonstratie gege ven worden, die het publiek laat zien hoe de voorrangsregels toege past moeten worden, enz. Vragen staat er vrij; men kan er allerlei verkeerskwesties bespreken. Ook zal er de verkeerskenis van het publiek getest worden op een ingenieus bord met al of niet flikkerende lampjes; het ligt er maar aan of de vragen al of niet goed beantwoord worden. Voorts zullen er films gedraaid wor den over het verkeer. Dit alles kun nen de Leidenaars volgende week iedere dag van 's morgens tien tot 's avonds tien uur komen zien. La ten zij van deze gelegenheid gebruik maken hun kennis van het verkeer te vermeerderen in het belang van Veilig Verkeer. Want nog steeds vindt er een groot aantal ongeval len plaats, die louter en aleen te wij ten zijn aan gebrekkige kennis van de verkeersregels. Waar het gisteren niet bepaald warm was en vele Leidenaars, on geacht de datum, hun kachels weer hadden aangestoken, viel het niet te verwonderen, dat er gisteravond een telefoontje bij de brandweer kwam: schoorsteenbrandje aan de 4e Bin nenvestgracht. Inderdaad bleek het op nummer 50 niet pluis te zijn. De brandweer bluste het vuur. Als er één ding is waarover wij ons sedert Zondag bezorgd maken, dan is het dat de leden van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" nu misschien denken, dat zij nu hun geslaagde uit voering op lauweren mogen rusten. Maar niets is minder waar. Nog deze week moeten zij weer in het open baar verschijnen: a.s. Vrijdagavond défilé bij de opening van de Leidse Sportweek. Om zeven uur verzame len op het plein voor de Pieters. kerk, keurig in uniform (insigne links). Woensdag 10 Juni is de zaal niet beschikbaar, zodat de middag lessen vervallen en de avondlessen in de gym.zaal Krauwelsteeg gege. ven zullen worden. Er heerste gisteravond een bij zonder prettige stemming op de re petitie van de R.K. Leidse Harmonie kapel, Na het succes van Zondag 1.1. op het concours te Schiedam had het bestuur voor een kleine tracta tie gezorgd. En nadat enige marsen gespeeld waren, werden zowel de harmonie-film als de film, die op He melvaartsdag tijdens het Bondsfeest in Leiden werd opgenomen, vertoond. Willen de leden vooral denken aan a.s. Vrijdagavond/, opening van de sportweek? Om kwart voor acht aan wezig zijn in het repetitie-lokaal. Alle voorgaande berichten ten spijt zij nadi-ukkelijk medegedeeld, dat de bijeenkomst van de Maria-congre- gatie, jongedames St. Petrusparo chie hedenavond om half acht in het St. Liduinahuis begint. STADSKOK. 'Vilt U iets weten? Vraag: Route LeidenDen Helder; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Lis- se, Hillegom, Haarlem, Santpoort, Velsen, Castricum, Alkmaar, Koedijk Schoorldam, Schagerbrug, Juliana- dorp, Den Helder; afstand 103 km. Vraag: Route LeidenSt. Maar- tens zee in N. H., hoeveel km? Antwoord: St. Maartenszee is ons niet bekend, het meest volledige aardrijkskundige woordenboek ver meldt er ook niets van. We vermoe d/en, dat het een buurtschap is van St. Maarten, dat u als volgt kunt be reiken: Leiden, Schoorldam, als bovenstaand antwoord. Daarna via Warmenhuizen, Kalverdijk en Dirks hoorn naar St. Maarten: afstand 90 km. Vraag: Route LeidenEde en te rug door bosrijke omgeving; hoe veel km? Antwoord; Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ton van Duinhoven, die een hoofd rol zal spelen in „Rechter Thomas". in vertoning zal komen Bovendien zijn de vertoningsrechten nu reeds naar België verkocht Ook toont men belangstelling van Duitse zijde; zelfs heeft een Duitse filmproducent al aangeboden voor een volgende film tot een co-productie te komen Men heeft gezocht naar een stof, die in de eerste plaats voor Neder land en eventueel ook voor Indone sië en West-Indië geschikt is, maar die verkoop naar andere landen toch niet uitsluit. In de roman van Fran cois Pauwels, die een zeer menselyk probleem behandelt, meende men die stof tc hebben gevonden, in welke overtuiging men versterkt werd toen bij de eerste besprekin gen met de auteur bleek, dat de ver filmingsrechten reeds gekocht waren door de Belgische filmmaatschappij: daaruit bleek dat ook het buitenland belangstelling voor deze stof had. De Belgische maatschappij heeft de verfilmingsrcchten overgedaan aan de nieuwe Nederlandse onderne ming Zoals hierboven reeds gemeld werd zal de film ook in België in vertoning komen. „Rechter Thomas" vertelt de ge schiedenis van een bejaarde rech ter, die zich bijzonder interesseert voor een jonge gevangene, Joop, on der andere omdat die op zijn veron gelukte zoon lijkt. De jongeman breekt uit en vindt voor één nacht onderdak bij de rechter, op voor waarde dat hij zich de volgende dag bij de politie zal melden. Daarmee maakt rechter Thomas een plotse ling einde aan zijn carrière, want Joop.meldt zich niet maar wordt later gearresteerd. Deze story, hier uiteraard slechts zeer summier weergegeven, leent zich voor verfilming omdat zij zeer afwisselend is en men haar vooral in beelden kan vertellen. Bovendien stelt zij geen bijzonder hoge eisen wat de decors betreft. Piet Bron zal de titelrol spelen; de jonge acteur Ton van Duinhoven is gekozen voor de rol van de jon geman. Ida Wasserman speelt diens moeder. Henk van Buuren zijn va der en Rini van Slingelandt zijn zusje. Voorts spelen o.a. mede Bob de Lange, Henri Eerens, Johan Valk en Max Croiset. De film zal worden gemaakt in de Profiltistudio's in Den Haag, die zeer goed geoutilleerd zijn doch ge ringe afmetingen hebben, hetgeen men echter voor een film van dit karakter niet bezwaarlijk acht. De studio-opnamen beginnen op 22 Juni en zullen circa vier weken duren; voor de buitenopnamen rekent men circa twee weken. Door uitermate zorgvuldige voorbereidingen en ef ficiënte werkwijze zal men ervoor zorgdragen, dat geen dure draaida gen verloren gaan. Ongeveer half September hoopt men Rechter Tho mas in vertoning te brengen, in alle grote steden tegelijkertijd. Er zullen ongeveer 6 a 7 copieën tegelijk in vertoning komen. De D.L.S.-Film te Amsterdam zal zich met de ditribu- tie belasten. De regisseur, Walter Smith, die vele jaren werkzaam is geweest bij Polygoon, heeft o.a. twee speelfilms vervaardigd, de komische film „Twee weken Huisknecht" en de propagandafilm voor het zuivelbe drijf „In eigen handen"; voorts re gisseerde hij verscheidene kleinere films. Als cameraman zal Piet Buis Gereden, met wiens werk men o.a. in „De Dijk is Dicht" heeft kunnen kennismaken. De Nationale Filmproductie-Maat schappij, waarvan de heer J. B. Uges president-commissaris is en de heer S. Barnstijn directeur, is reeds bezig met dc uitwerking van plan nen voor een tweede film. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 3 Juni. Kaas. Aan gevoerd 252 partijen. Prijzen le soort 2.09—2.1(3, 2c soort 2.02—2.08, zware tot 2.25 per kg. Handel ma tig. VEUR, 2 Juni. Groente. Sla A 4510; Sla B 250300; Komkom mers A 4045; Komkommers B 36 37; Komkommers C 2933; Kom kommers krom 4448 per kg; Sla, stek 1011; Spinazie 1928; Andij vie 1922; Rabarber 1316; Bloem kool A 2538; Bloemkool B 1825; Peterselie 4—430; Selderij 3390; Bospeen 4051; Postelein 1317; Tomaten 4050 per kg. Tuinbonen 76—80. Scherpcnzeel, Ede; afstand 92 km. Deze tocht gaat van Zeist af door een bosrijke omgeving. Wilt u op de terugweg een andere route, dan kunt u over Wageningen, Rhencn, Ame- rongen, Leersum, Driebergen, Zeist, Utrecht enz.; afstand EdeWage ningenUtrecht, 53 km.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3