3)e CcidóeSoti^oiit Kabinet Wilopo afgetreden Het enthousiasme der Londenaars trotseerde kou en regen Record-koude Sinds 100 jaar Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 3 JUNI 1953 55ste JAARGANG No. 12905 Een vermoeiende, regenachtige, maar glorieuze dag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Grote verwachtingen Een koningin is gisteren beëdigd, gezalfd en gekroond met een ceremoniëel, dat ons met enige weemoed vervult. Hoe spreekt deze Anglicaanse godsdienstige plechtigheid ons Ka tholieken aan, hoe na staat zij ons en hoeveel herinneringen roept zij op aan onze eiger. eredienst. Dank zij de wonderlijke moderne uitvin dingen van radio en televisie waaraan wij reeds zó gewend zijn, dat wij ze als vanzelfsprekend aan vaarden hebben millioenen over de hele aardbol kunnen meeleven met de plechtigheden in de West minster Abdij en menigeen zal bij alle verschil toch duidelijk gevoeld hebben, hoe dat plechtige ritueel stamde uit een Katholiek verleden. De oude eerbiedwaardige Abdij, het ritueel van de zalving, het deelheb ben aan de Communie, de kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders, som mige gezangen, de kroon van St. Ed ward dat alles steunt op eeuwen oude tradities uit een tijd. toen er in het Westen nog geen scheuring bestond in de Christenheid. Dat is het wat ons weemoedig stemt en dat des te meer naarmate wij meer van harte kunnen meeleven 0 met de persoon van deze jeug dige vorstin en met de vreug den van haar volk. Nederland heeft wel een bijzonde re reden om zich aangetrokken te voelen tot koningin Elizabeth, niet alleen omdat zij regeert over een buurvolk, waarmede wij van ouds her nauwe relaties hebben, maar ook omdat wij nog sterke herinneringen bezitten aan de inhuldiging van on ze eigen jeugdige vorstin. De Engelsen zelf koesteren grote verwachtingen van haar bestaan, omdat zij. zich herinneren, dat onder de eerste koningin Elizabeth het Britse Rijk zich ontplooid heeft tot een wereldmacht en dat het een an dere koningin was konigin Vic toriaonder wier regering Enge land het toppunt van zijn macht be reikte. Waarom zou het Verenigde Koninkrijk onder deze derde konin gin geen tijdperk van vrede een her nieuwde opbloei tëgemoet kunnen gaan? Wanneer deze hoop in vervulling mocht gaan, zal dat ongetwijfeld op de eerste plaats te danken zijn aan een gunstige ontwikkeling van de wereldsituatie, want in deze tijd kan een constitutioneel vorst al bitter weinig invloed uitoefenen op de richting, welke de politiek van zijn eigen land zal uitgaan, laat staan op de koers, welke de wereldpolitiek neemt. „De macht van de vorst", zeide gisteren de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. Kortenhorst, bij de aanvang van de vergadering, „schuilt in zijn persoonlijkheid, in zijn voor beeld, in zijn wijsheid, in zijn men selijke deugd en in zijn daadwerke lijk medeleven met allen en met al les wat zwak, lijdend en hulpbehoe vend is". Het is inderdaad de persoonlijkheid van de vorst, meer dan zijn consti tutioneel recht, die de kracht uit maakt van zijn bewind; het is een kracht van andere, van hogere orde. Het is een kracht waarvan de actie radius om met een woord van de ze koningin te spreken zich ver der uitstrekt dan men over 't alge meen vermoedt. D< actie-radius van koningin Juliana gaat de grenzen van haar koninkrijk ver te buiten. Moge de invloed van de even char mante als plichtsgetrouwe persoon lijkheid der jonge koningin van En geland zich uitstrekken over het Verenigde Koninkrijk en over alle aangesloten landen van het Geme nebest, zelfs nog verder over de vol ken van de gehele aarde. Het gebaar, waarmede zij het rijkszwaard neerlegde op het altaar, zij het symbool van haar gehele re gering, zij ook het symbool van het gehele tijdperk, dat voor ons ligt. Na de zware jaren van de wereldoorlog en na de donkere dreiging van de koude oorlog snakken de volken naar vrede, vrijheid en rust. Het verlangen naar grotere eenheid, het gevoel van saamhorigheid is groeien de, zoals onze koningin te Kopenha gen constateerde. Waarheen dat lei den zal, weten wij niet, maar wij ho pen met de Britten, dat de regering van onze beide koninginnen geze gend moge zijn mei het openbloeien van het besef, dat de welvaart der volken gelegen is in de vrede. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is het kabinet-Wilopo afgetreden. President Soekarno heeft de terug gave van het mandaat aanvaard. Het coalitie-kabinet van Wilopo is sinds 1 April 1952 aan het bewind. Het kabinet-Wilopo, dat de natio nale crisis ten gevolge van d breuk in het leger had doorstaan, kwam ten val door een onverwachte stap van de eigen partij van de premier de P. N. I. over een schijnbaar on belangrijk verkavelingsproject voor Noordoost-Sumatra. De Ver. Boerenpartij en aniere pro-communistische partijen hebben de zaak opgeblazen. Zij beschuldig den de regering er van, dat zij bui tenlandse belangen wenste te be schermen. Tot ieders verrassing steunde de partij Wilopo Maandag een motie van wantrouwen, die heden in debat gebracht zou worden. Hierdoor ont stond een grote breuk met de an dere coalitiepartij, de Masjoemi. Fei telijk eiste de PNI het ontslag van de minister van Binnenlandse Zaken, Mohammea Roem, die daarop met de verklarihg kwam, dat het verkave lingsprogramma in werkelijkheid op gesteld was door zijn PNI-voorgan- ger in de oude regering. Uitstel van „Bermuda" De conferentie van de „Grote Drie" op de Bermuda's, die op 16 Juni zou beginnen, zal enige dagen worden uitgesteld, zo werd gisteren in wel ingelichte kringen vernomen. Het is Engeland, dat om dit uitstel heeft verzocht. Maandagavond bracht premier Ohurchih dit verzoek over aan René Massigli, de Franse am bassadeur te Londen en hij sprak te vens de hoop uit, dat Amerika en Frankrijk zich niet tegen dit uitstel zouden verzetten De conferentie, die, naar men ver wacht, vier tot vijf dagen zal duren, zal thans vermoedelijk in de laatste week an Juni beginnen. Inmiddels heeft bondskanselier Adenauer zijn politieke adviseur Herbert Blankenhorn aangewezen als Westduitse waarnemer op deze conferentie. De Koningin, gezeten op de Troon, en zojuist gekroond met de St. Edward's Kroon, houdt in haar handen de Scepter, teken van de Koninklijke Macht en de Rechtvaardigheid en de Roede met de Duif, teken van Barmhartigheid, terwijl zij zich gereed maakt om de eerbewijzen in ontvangst te nemen. Zelfs Malik maakte eerbiedige buiging Uitbundig feest tot diep in de nacht Het koude weer en de regen zijn gisteren te Londen wel spelbrekers ge weest, al lieten de mensen zich er niet door terneerslaan. Na afloop van de kroningsplechtigheid in Westminster Abbey moesten de genodigden bij het verlaten van het kerkgebouw een gestadige regen trotseren. Vóór de kerk vormden zich een stoet van glazen koetsen, landauers en andere rijtuigen. De dienaars der edelen waren druk in de weer met het ophouden van para- pluies boven de uit de Abdij komende gasten. De regeerders uit de koloniën waren de eersten die vertrokken. Sir Win ston Churchill was de laatste. Tot groot vermaak van de menigte was hij van hoofddeksel verwisseld: hij was in de Abdij aangekomen met de steek van „bewaarder van de vijf havens", maar verliet de kerk met de witge pluimde steek van ridder van de Kouseband. Toen koningin Elizabeth de Abdij verliet, passeerde zij Jacob Malik, de Sovjet-ambassadeur, die langzaam een eerbiedige buiging maakte en juist zoals alle andere buitenlandse vertegenwoordigers als de koningin hen voorbij kwam. Terwijl de Koningin zich naar de gouden koets begaf, kon een zwakke zonnestraal door de bedekte hemel breken en sloeg een flonkering uit de diamanten, paarlen, saphieren, smaragden en robijnen van de kroon en de andere koninklijke attributen. Dit is het moment, waarop de Aartsbisschop van Canterbury Koningin Eli zabeth II van Engeland de kroon op het hoofd zal plaatsen. De Bisschop staat voor de zetel van de Koningin, zijn mantel bedekt haar geheel, en heft de St. Edward's Kroon, die 3 kg. weegt, hoog boven het hoofd. DE GOUDEN KOETS. Ofschoon zij zichtbaar vermoeid was, had koningin Elizabeth toch voor elke nieuwe uitbarsting van enthousiasme een glimlach van dank- j baarheid over. Prins Philip, naast haar in de gouden koets, ieur.de ach terover .om het gezicht op de konin gin vrij te laten. Wel kon men zien dat de koningin alle moeite d"ed om, ondanks de schommeling van de ka- de kroon recht op het hoofd te houden. De prinsen en prinsessen van over zee hadden in hun open landauers veel van de genadeloos neerstromen de regen te lijden. De zakdoeken kwamen eraan te pas om wenkbrau wen en gezicht te drogen. De regen deed veel van de kleur en glans van het kijkspel "erloren gaan. De uniformen van de mannen der luchtmacht vertoonden witte strepen, afkomstig van het witte poe der, waarmede men de uitrusting pleegt schoon te maken. Op sommige plaatsen in de straten kwam het rood en blauw van de ver sieringen in straaltjes omlaag op de hoofden van het publiek, dat echter reeds te nat was om zich hierom te bekommeren. Op de laatste enkele honderden meters voor het paleis moest de ko ningin een oorverdovend gejuich doorstaan van doorweekte en ver fomfaaide mensen, die koud en ver moeid waren, doch hun enthousias me levendig hadden gehouden voor een laatste grote ovatie aan hun ge liefde koningin. Prins Charles, achter het raam van het paleis, werd zó door het enthou siasme buiten aangestoken, dat hij met zijn vuistje wild op het glas be gon te trommelen, zodat zijn juf hem in bedwang moest houden. EINDE VAN VERMOEIENDE DAG. Viermaal verscheen de nieuw-ge- flesje bier, waarna hij, als dank voor de toejuichingen, een tweede fles over de menigte leegschonk. De politie zag deze vorm van uit gelatenheid zoveel mogelijk door de vingers. Toen enkele feestvierders echter verkeersborden en dergelijke begonnen te vernielen, verrichtte zij een twintigtal arrestaties. Nadat omstreeks crie uur een fikse regen bui de gemoederen enigszins bekoeld had, begon de menigte zich langzaam te verspreiden. Molotof op kroningsbal. Minister Molotof met zijn naaste medewerkers, Andrei Gromyko en admiraal Kisnelsof, beide plaatsver vangende ministers van buitenlandse zaken van Rusland, waren gister avond aanwezig op de receptie mét bal, die in Moskou werden gegeven door de Britse ambassadeur ter gele genheid van de kroning van koningin Elizabeth. het Buckingham-paleis om de toejui chingen in ontvangst te nemen van de duizenden, die het politie-cordon met laaiend enthousiasme verbraken en een afzetting ondersteboven stormden. Er scheen geen einde te komen aan de vermoeiende dag van de kro ning, want om 9 uur leidde Sir Win ston Churchill zijn vorstin ir. bij haar ontroerende radiorede. Om kwart voor tien verscheen /.ij nog maals op het verlichte balkon, waar zij door een druk op een knop de feestverlichting ontstak, die zich voortplantte door hoofdstad en rijk. Te middernacht verschenen de ko ningin en haar gemaal voor de laat ste maal voor een menigte, die de politie op 150.000 koppen schatte. MEER DAN 7000 ONGEVALLEN. Tot en met 's middags vijf uur wa ren in Londen ruim 7000 ongevallen gemeld bij de Rode-Kruisposten. Volgens ae politie wordt het groot ste gedeelte gevormd door toeschou wers die flauwgevallen zijn. Een man is naar een ziekenhuis gebracht, nadat zijn voet door een paard verbrijzeld werd. 174 anderen werden voor behandeling naar ver scheidene ziekenhuizen getranspor teerd. NACHTELIJKE UITGELATENHEID Tot diep in de nacht duurden fees ten in de straten van Londen voort, waarbij de stemming steeds uitbun diger werd. Op Picadilly Circus voer den enige Schotse pijpers in un tra ditionele kledij bij doedelzakmuziek een zwaarddans uit, wat een luid ap plaus van de samengedromde toe schouwers ontlokte. Een schotse soldaat was de eer ste, die een lantaarnpaal beklom, een Londenaar wilde niet achterblijven en volbracht dezelfde tocht. Boven HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met opklarin gen en hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperatuur of iets hogere. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in de dagen vóór Pinkste ren het weer bepaald werd door een hogedrukgebied boven het Europese vasteland, waarbij warm weer heer ste, is tijdens de Pinksterdagen op de Atlantisch Oceaan een nieuw ho gedrukgebied tot ontwikkeling ge komen, dat het Europese in kracht overtrof Aan de flank van dit At lantische maximum slaagde een koude Noordwestelijke luchtstroom er in, West-Europa binnen te drin gen. Na verloop van ongeveer een week was onze onjgeving tot op grote hoogten van de atmosfeer overstroomd met koude lucht, waar in een lagedrukgebied tot ontwik keling kwam, waarvan het centrum Maandag over de Noordzee in de richting van ons land trok. Sinds Maandagavond bevindt deze, geheel met koude lucht gevulde depressie zich pal boven ons land, waarbij grote hoeveelheden neerslag vielen. De aanhoudende neerslag was er oorzaak van, dat de temperaturen Dinsdag vooral in het midden van het land uitermate laag bleven. In De Bildt was de maximumtem peratuur slechts 9.2 graden Celsius, waarmee een kouderecord uit de meer dan honderdjarige waarne- minesreeks met meer dan een graad werd overtroffen. Een dergelijke maximumtemperatuur is normaal voor het midden van de maand April. Er verandert intussen slechts nig aan de algemene circulatie. Hoe wel de verdere aanvoer van koude lucht uit onze Poolstreken nu is af gesneden, kan de koude lucht zich in onze omgeving nog enige tijd handhaven, terwijl de depressie in onze omgeving nog wel voor enige nattigheid zal zorgen. kroonde koningin op het balkon van in de paal gezeten, ledigde hij een 4 Juni: zon op 4.24 en onder 20.53; maan op 0.52 en onder 12.05 uur. Koudste Junidag Te Londen was het weer gisteren vergeleken met elders in West-Eur- ropa, nog tamelijk goed. De tempe ratuur liep op cot dertien graden en er vielen slechts enkele buien; af en toe kwam zelfs even de zon door. In ons land daarentegen is het de laatste 100 jaar in Juni nog nooit zo koud geweest. In De Bilt was de weerstemperatuur gisteren ruim lü graad lager dan de tot nu toe waar genomen laagste middagtemperatuur in Juni. Bovendien viel er op tal van plaatsen overvloedig regen. In ver schillende streken van Noord-Hol land is in de afgelopen twee dagen al meer water gevallen, da nor maal over de gehele maand. Ook in Frankrijk en Duitsland is het abnormaal koud. In Zürich kwam het kwik Dinsdag niet boven tien graden. Het abnormale koude weer in Eu ropa heeft het gevolg gehad, dat in andere delen van het Noordelijk' halfrond ongewone warmte wordt gemeld. In Zuid-Groenland steeg de temperatuur gistermiddag tot 20 graden en in Finland wees de ther mometer ongeveer 25 graden. In onze omgeving is belangrijk warmer weer de eerste paar dagen nog niet te verwachten. Het weer in Europa JiaweCtje De jeugd leeft van de hoop, de ouderdom van de herinneringen. weer temp. HELSINKI zwaar bew. 25 C. STOCKHOLM geheel bew. 16 OSLO regen 15 AMSTERDAM zwaar bew. 11 EDINBURGH zwaar bew. 12 LONDEN motregen 13 LUXEMBURG zwaar bew. 9 PARIJS regen 13 BORDEAUX licht bew. 16 NICE onbewolkt 24 GENèVE zwaar bew. 11 ZURICH geheel bew. 10 FRANKFORT regenbui 13 MüNCHEN zwaar bew. 9 WENEN geheel bew. 20 INNSBRUCK zwaar bew. 6

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1