DE PLECHTIGHEDEN TE LONDEN DE EERSTE Vreugdevuren over heel Engeland Scheepsbrand in Liverpool De Mount Everest is thans bedwongen Brits succes als kroningsgeschenk Avondmissen in de kerken van Engeland Foster Dulles over zijn reiservaringen Zuid-Korea wil de vrije hand DINSDAG 2 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De kroning het hoogtepunt En clan kwam het hoogtepunt van de plechtigheden, de kroning zelf. De koningin zat daar, met in haar rechterhand de scepter met het kruis, het embleem van koninklijke macht en recht, en in haar linkerhand de roede met de duif, welke rechtvaar digheid en barmhartigheid verzinne beeldt. Tegen half één viel er een stilte van afwachting in het kerkgebouw. Boven de glans van alle andere juwe len uit schitterde de grote „ster van Afrika", de diamant bovenaan de scepter. De stilte werd slechts ver broken door het geschuifel van voe ten op hout, toen de gasten van hun plaatsen oprezen. De aartsbisschop, een zegening uit sprekend, kwam langzaam het al taar af met de kroon van Sint Ed ward, die rijk bezet is met diaman ten, robijnen, smaragden, saffieren en parels. Hij ging voor de koningin staan en strekte zijn armen met de kroon tussen de handen voor zich uit boven het hoofd van de konin gin. Enkele seconden bleef hij aldus staan en plaatste dan met beheerste bewegingen de kroon op het hoofd der koningin. Nog een fractie van een seconde duurde de stilte voort. Dan brak op eens uit zevenduizend kelen de juichkreet „God save the Queen" los, welke uitroep enkele malen werd herhaald. Herauten, hieven witte staven om hoog en op dit teken zetten hon derden edellieden en edelvrouwen met gehandschoencle handen hun kroontje op. De ene trómpetfan- fare na de andere weerklonk door de abdij en buiten brandden de saluut schoten los uit de kanonnen van de Tower en Hyde Park. De koningin rees op van de kro ningszetel en schreed, omgeven door de hoge functionarissen en bisschop pen, naar de eenzame troonzetel, op het podium achter de kroningszetel, terwijl het koor zong: „Wees. sterk en van goede moed". De geestelij ken en de edelen maakten een sym bolisch gebaar Ishieven zij de ko ningin ten troon en namen dan hun plaatsen achter 'en naast haar in. Een page knielde voor de konin gin en legde een karmozijnen kleed je aan haar vaeten. waarop eerst de aartsbisschop van Canterbury en de andere geestelijken neerknielden om trouw te zweren. Daarna kwam de hertog van Edinburgh naar voren met'de andere twee koninklijke her- toge, van Gloucester en Kent, resp. oom en neef van de koningin, tot rechts van de troon. Hij overhan digde zijn kroontje aan de page, knielde voor zijn echtgenote en ko ningin, hield zijn handen tussen de hare en beloofde: ,,Ik, Philip, hertog van Edinburgh, zal uw vazal zijn met lijf eft ziel, en u eren boven alles op aarde, en op rechte trouw zal ik u betonen in le ven en dood, tegen elk. die u belaagt, zo waarlijk helpe mij God". Daarna stond hij op, raakte de kroon aan met zijn rechterhand en kuste de koningin op haar linker wang. Hierop gaven de hertogen van Gloucester en Kent eenzelfde eer bewijs en dan volgden de oudste edelen van elke graad. Toen de laatstr edele zijn eerbe wijs bracht, werden de trommen ge. Een 73-jarige Engelse dame, Mevrouw Zoe neaine, heeft Zondagmorgen om 9 uur als eerste haar plaats ingeno men op de tribunes langs de route, die de Kroningsstoet heden zou gaan Ze zit aan de voet van het stand beeld van Karei I op Charing Cross, en zij zal de vierde Coronation in haar leven zien. slagen, de trompetten geblazen alle aanwezigen juichten: „God save Queen Elizabeth. Long live Queen Elizabeth. May the Queen live for ever". Het grote orgel gaf de toon aan en allen zongen de oude hymne: „Alle volkeren die op de aarde wónen, zingt de Heer toe met blijde stem." Dit was het hoogtepunt van de kroningsceremonie. Vervolgens kwam de communie. Terwijl het koor het ,Te Deum" zong, begaf de koningin zich tenslot te in processie naar de kapel achter het altaar, waar haar koninklijke staatsiemantel werd vervangen door een mantel van purper. De stoet werd opnieuw gevormd en de koningin, in de rechterhand de scepter, in de lin ker de rijksappel en op het hoofd de rijkskroon (die lichter is dan de kroon van St. Edward, waarmede de kroning werd verricht), verliet de abdij. De gasten zongen staande het volkslied. DE STOET TERUG. Om ongeveer kwart voor twee zette het eerste deel van de volle dige kroningsstoet, die ruim zeven en-een-halve kilometer lang was, zich in beweging voor de tocht terug naar Buckingham Palace. Om tien minuten voor drie, een uur later dus, koloniën? DE KPONIGSPLECHTICHEID IN DE WESTMINSTER ABDU volgorde v.d. handelingen tot de kroning volgorde v.d. nandeungev na de kroning - - - uittocht i//t de aêdu [hier vindt de zalving plaats, j i| tooi inc mei kroningsmantel, i \\aangording zwaard. koningin \ontvangt ruksappel ring en i 1 scepters. xhroning c.a. 12.30 uur h. m. neemt plaats op de to troon. betuiging van eerbewijzen. mer eindigt de e/6enl uke kron/n65 - plechtigheid. hierna neemt\ tg'noveenmaal plaats op verliet koningin Elizabeth de abdij. Om half vijf was hzij terug in het paleis. In de stoet liepen mee 10.000 mi litairen, onder wie 2.000 uit het Ge menebest en 500 vertegenwoordigers van zo goed als alle troepen uit de Londen baadt in licht Overal in Groot-Brittannië zullen vanavond vuren worden aangesto ken en vuurwerk worden afgescho ten. Een keten van vuren op heuvel toppen zal steden met elkander ver binden. Om tien uur vanavond steekt de „Chief Scout" lord Eowallan, het eerste vuurbaken in het Londense Hyde Park aan en dan zullen pad vinders op 1.400 plaatsen op de Britse eilanden hun vuurbakens aan steken. Een keten van vuren zal in een dorp in Derbyshire in Noord-Enge- DE PRINS KON NIET VERDER Uitbundig toegejuicht door een zeer dichte menigte, die zich rondom zijn auto verdrong, was prins Bernhard gisteren gedwon gen op de Mali te Londen zijn auto te verlaten en te voet ver der te gaan naar „York Hous^", waar hij logeert. Dit was een welkome gelegenheid voor ama teur -fotografen, die naast hem kwamen lopeni om foto's te ne men. In de haven van Liverpool, is gis terochtend brand uitgebroken aan boord van het 132U ton metende Britse vrachtschip Kilkenny. Zestig brandweerlieden hadden vijf uur nodig om het vuur meester te wor den. De Kilkenny is het eigendom van de Britsderse Steam Packet Com pany. Plet schip zou gisteren naar Dublin vertrekken. Het is de derde scheepsbrand in Engeland dit jaar. In Januari brand de de20.325 ton grote Empress of Canada van de Canadian Pacific to taal uit, eveneens in Liverpool. In April ging het Deense schip Kron- prinz Frederik verloren in Harwich, Hervatting besprekingen met Cairo In diplomatieke kringen te Cairo verwacht men, dat de Brits-Egypti sche onderhandelingen spoedig zul len worden hervat. Dit zou het gevolg zijn van de in terventie van de Indiase premier, Nehroe, en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, die beiden kort geleden een onder houd hebben gehad met de Egypti sche premier, generaal Naguib. (In de rede, welke Dulles gister avond voor de Amerikaanse radio en televisie over zijn reis door het Midden-Oosten en Zuid-Azië hield, zei hij er van overtuigd te zijn, dat er „niets onverenigbaars" is tussen het verlangen van Egypte naar de souvereiniteit over de Suez-kanaal- zone en de internationale beducht heid over de toekomst van deze, voor het Westen zo belangrijke, ba sis, (Reuter). land beginnen. Zij zal zich zowel naar het Noorden, als naar het Zuid- Westen, tot in Zuir-Wales, door het land slingeren. Te Brocksleby in Noord-Oost-En- geland is een "/uurbaken opgebouwd uitboomstammen en zwaar timmer - hourt, waarover 500 liter olie en 100 liter creosoot zulien worden gegoten. Men denkt dat het een week zal blij ven branden. Een groot aantal zoeklichten zal Londen in licht doen baden en een reusachtig vuurwerk aan de Zuide lijke oever van de Theems zal dui zenden verbaasd doen staan. Nadat de koningin een boodschap voor de gehele wereld, die zal wor den ingeleid door eerste minister Churchill, zal hebben uitgesproken, zal zij zich naar het balkon van het paleis begeven, waar zij door een druk op een knop de verlichting op het Trafalgar Square zal doen bran den. Dit is het teken, waarop de gehele feestverlichting van Londen zal g branden. De 8840 meter hoge top van de Mount Everest, 's werelds hoogste berg, is aan de vooravond van Engelands kroningsdag voor het eerst betreden door een menselijke voet. Twee deelnemers van de Britse expeditie, welke precies 80 dagen geleden startte, hebben deze gigantische prestatie verricht. Het zijn de 34-jarige Nieuw-Zeelander E. P. Hillary en de stoutmoedige Sherpa-gids Tensing (39 jaar). Tensing nam als gids reeds aan meer Mount Everest-expedities deel dan enig ander mens. Hillary is een bijenhouder, die in Nieuw-Zeeland reeds grote naam verwierf als bérgbeklimmer. Zij maakten deel uit van de elfde expeditie naar de top.. Zij hadden drie vlaggen bij zich. De Britse „Union Jack", de blauwwitte UNO-vlag en de vlag van Nepal. Hun doel was: deze drie vlaggen te planten op de top van de berg, die vóór hen voor ieder menselijk wezen ontoegankelijk was. Het grote nieuws werd het éérst wereldkundig gemaakt door het Londense dagblad „The Times" en Buckingham Palace kon Maandagavond het nieuws bevestigen. op deze hoogte, waar de lucht „dun" is en waar voortdurend ijzige winden het menselijk uithoudingsvermogen belagen. Kolonel Hunt's groep gebruikte twee verschillende soorten maskers: één met een „gesloten omloop", waar door de drager 100 procent van de zuurstof uit de cylinder inademt en een ander met een „open omloop", waardoor men met buitenlucht ver mengde zuurstof ontvangt. In het verleden waren deze mas kers te zwaar, te onhandig ook in het gebruik. Speciale kleding. Ook de kleding van de leden der expeditie was met de allergrootste zorg uitgekozen. Er kwam (natuur lijk) nylon aan te pas. Zij moest zo warm, maar ook zo licht mogelijk zijn. En zij droegen bergschoenen van een speciaal type, zonder „spijkers". Bovendien zeer nauwsluitende, zijden handschoenen. De expeditie was (ook al: natuur lijk) uitgerust met radio. Men nam tot op een paar honderd meter van het einddoel een klein zend- en ont vangapparaat mee. Radio-India en de BBC zonden voortdurend voor de mannen van kolonel Hunt speciale meteorologische berichten uit. Deze kampioensexpeditie heeft de Mount-Everest, die van de inwoners van deze streek de bijnaam kreeg van „Goddelijke Moeder van de Sneeuw", van een andere kant aan gevallen dan men placht te doen. Voorgaande groepen startten aan de Tibetaanse kant van de berg, een kant, die achter het „ijzeren gordijn" ligt en dus voor bergbeklimmers is afgesloten. Het team van kolonel Hunt begon aan de Zuidzijde van Nepal uit. DE ROUTE VAN DE STOET DOOR LONDEN DE ELFDE AANVAL. Het was de elfde aanval, die werd ondernomen op de top, welke be schouwd werd als „de laatste en waarschijnlijk de grootste uitdaging voor bergbeklimmers". De Britse expeditie stond onder lei ding van kolonel John Hunt (van het Roval Rifle Corps). Zij telde dertien man. Deze dertien verlieten op 10 Maart Khatmandoe, in Nepal. Zij waren vergezeld van 362 dragers en 20 Sher- Voor de jonge vorstin Aan de vooravond van de kroning van koningin Elizabeth, zijn gisteren in alle katholieke kathedralen en kerken van Engeland, Schotland en Wales als sluitstuk van het gebeds^ triduura plechtige Avondmissen ge celebreerd om Gods zegen over de jonge vorstin af te smeken. In de kathedrale kerken werden deze Avondmissen gecelebreerd door de bisschop van het diocees. Het hoog tepunt vormde zeker de pontificale H. Mis bij het invallen der duisternis opgedragen, in een hel verlichte ka thedraal van Westminster, waar de primaat van Engeland, Bernard kar dinaal Grii'fin, met alle luister van de kerkelijke liturgie de H. Mis op droeg voor de duizenden katholie ken, die een plaats in de kathedraal hadden kunnen vinden. Twintig Malthezer-ridders, die de kardinaal op de weg naar het altaar begeleidden, waren voor deze gele genheid voor het eerst gekleed in een nieuw zwart tenue, dat langs de wijde mouwen en kraag was afgezet met een brede wit-moiré zijden band en met op de borst en linkerschou der het grote witte Malthezer-kruis. In de kathedraal hadden meer dan 6.000 gelovigen een plaats gevonden, Tot zelfs in de zijgangen stonden zij op sommige plaatsen vier rijen diep. In het priesterkoor had onder een apart baldakijn de pauselijke afge zant, mgr. Cento, apostolisch nuntius in België, plaats genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich de eerste hertog van het Britse Rijk, de katholieke hertog of Nor folk in eenvoudig zwart. Vandaag heeft hij de opperste leiding bij de kroningsplechtigheden. In zijn gezel schap bevinden zich zeven vertegen woordigers van de Britse gemene best, onder wie de minister-presi dent van Canada, Saint Laurent, en de luitenant-gouverneur van Quebec, Fauteuil, een aantal Afrikaanse op perhoofden uit Kenya en andere ge bieden van het zwarte werelddeel, de ambassadeurs van Ierland en schema Van de stoet 5 tZD 55 dB 1555 Sf-oefyan de Koningin i Besluurdff5leMiniih?rsSpeaker Prins v.Londen Koninkl. buifenl.mogendheden Brilsege- «chGemene- van hef* prin: ow.PrinsBernhard biedsdelen besh Lagerh. 2 divisies Oostenrijk, de apostolisch delegaat van Engeland, mgr. Godfrey, en de katholieke leden van Lager- en Ho gerhuis. De Mis, die door de kardinaal werd opgedragen was die van de Engelse heilige, de Heilige Augustinus van Kantelberg, wiens feestdag gisteren in heel Engeland werd gevierd. Of schoon de kerkdienst omringd was met alle liturgische luister, maakte zij toch een indruk van strakheid en ingetogenheid, scherp contrasterend met de uitbundigheid, die de kroning der vorstin omringt. Maar juist daar door maakte deze avondlijke viering diepe indruk, ook op vele aanwezige niet-katholieken Aan het einde van de Mis brak echter de geestdrift een ogenblik los, toen de 6.000 gelovigen zich verhie ven om gezamenlijk de nationale hymne „God save the Queen" te zin gen, gevolgd door een uitbundig „Te Deum Laudamus". Jacht op 'n erfenis Meer dan tweehonderd leden van dezelfde familie zijn Zondag in Jo hannesburg (Z.-Afrika) bijeen ge weest om een oude erfeniskwestie, die betrekking heeft op 200 millioen gulden, te bespreken. De voorvader van deze familie, Jan Gerrit Bantjes, is in Nederland overleden en heeft in 1870 een testament nagelaten ten behoeve van zijn twee broers, van wie er een, nadat hij wegens emi gratie naar Zuid-Afrika was ont erfd, later weer voor twee-derde deel van het vermogen in het testa ment is opgenomen. Tijdens de bijeenkomst, die Zon dag in Johannesburg werd gehouden werd eenstemmig besloten twee af moeten terugkeren. Trouwens: tot tweemaal toe moesten zij in de afge lopen dagen hun pogingen opgeven. Het is goed, dat het een Britse ex peditie is geweest, die eindelijk slaag- pa-gidsen. Het zou 80 dagen duren voor zij hun doel konden bereiken en niet dan nadat do wereld reeds vernomen had, dat ook zij vermoede lijk wel onverrichterza'ke zouden de. Niet alleen omdat dit thans als een uitgezocht „Kroningsgeschek" komt, maar vooral ook omdat acht van de vorige tien expedities Britse waren. De twee andere waren Zwitserse. Vorig jaar moesten de Zwitsers het opgeven, toen zij zich nog slechts 650 meter van de begeerde top bevonden. En reeds had ook een Franse ex peditie een plan opgesteld om (vol gend jaar) de éérste te zijn op de Mount-Everest. Dank zij de techniek. Deze historische Britse overwinning is een overwinning dank zij de tech niek: zonder de verbeterde zuurstof maskers zou men ook nu waarschijn lijk niet zijn geslaagd. Zuurstofmaskers zijn onontbeerlijk Meer aandacht voor het Oosten „De Amerikaanse regering moet meer aandacht schenken aan het Na bije Oosten en Zuid-Azië. De bewo- Kaapstad te zenden, teneinde de do cumenten, die op de erfenis betrek king hebben, te onderzoeken. Er is voorts besloten, dat, indien de docu menten écht zijn en de wettige rech ten van de Zuid-Afrikaanse tak van de familie bevestigen, afgevaardig den en advocaten naar Nederland zullen worden gezonden en dat een familiefonds zal worden gesticht. Indien de afstammelingen van Jan Gerrit Bantjes er in slagen deze erfeniskwestie tot een bevredigend resultaat te brengen, zullen bijna 2000 afstammelingen van deze fami lie op zekere dag een deel van het vermogen kunnen opnemen. Er schijnen evenwel bepaalde docu- gevaardigden van de familie naar menten te ontbreken. Vier eisen van Rhee President Syngman Rhee van Zuid-Korea wil zijn tegenstand te gen een wapenstilstand laten varen, zo wordt uit betrouwbare bron ge meld, in ruil voor garanties van pre sident Eisenhower en het recht, la ter zonder tussenkomst van anderen de eenheid van Korea te „bewerk stelligen". Hij heeft dit voorstel in vier punten gegoten, die hij Zondag avond (met alleen zijn Weense echtgenote en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Pjoen Joeng-tai, als adviseurs) heeft opgesteld. President Eisenhower heeft gister morgen zijn nationale veiligheids raad op het Witte Huis bijeengeroe pen en waarschijnlijk zal daar ook wel besproken zijn wat men hierop zal antwoorden. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft evenwel ont kend, dat het punt Korea tijdens de ze vergadering ter sprake is geko men. De vier eisen, welke Syngman Rhee aan de Amerikaanse president heeft gezonden, zouden zijn: 1. Een belofte van prompte Ame rikaanse hulp en dit ongeacht de beslissingen van de UNO wan neer de communisten opnieuw na een wapenstilstand zouden aanval len. 2. Een voortzetting van militaire en economische hulp op grote schaal. 3. Een gelijktijdige terugtrekking van alle buitenlandse troepen (dus Chinese en geallieerde) van Korea. 4. Een belofte van Amerika en de UNO om niet in te grijpen, wanneer Zuid-Korea na een bestand zal trach ten het land te herenigen. Dit laatste, aldus een Koreaanse zegsman, betekende niet, dat Zuid- Korea van militaire macht tegen Noord-Korea na een bestand gebruik zal maken, maar uitsluitend deed het dit toch ook weer niet. ners dezer gebieden verdenken de Verenigde Staten er van, te pogen Groot-Britannië en Frankrijk te steunen bij het in stand houden van hun oude koloniale belangen", ver klaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Maandag in een toespraak voor radio en televisie tot het Ame rikaanse volk. De minister sprak over de door hem, bij zijn kortgele den voleindigde bezoek aan twaalf landen in het nabije Oosten en Zuid Azië, opgedane ervaringen. „Onze naoorlogse aandacht is voor al gericht geweest op West-Europa", vervolgde Foster Dulles. „Dat gebied is zeer belangrijk, doch niet van al les overheersend belang. Het was voor de Verenigde Staten een grote en onaangename verras sing, toen de 450.000.000 Chinezen, die wij onder onze vrienden reken den, onder communistische overheer sing kwamen. Overeenkomstige en even gevaarlijke ontwikkelingen kun nen zich in het Nabije Oosten en Zuid-Azië voordoen. Het is dringend noodzakelijk, dat de Verenigde Sta ten zich bezig houden met hetgeen daar geschiedt". „De Verenigde Staten moeten bij voorbeeld pogen de sterke wrok, die de Arabische landen jegens hen, als gevolg van de Amerikaanse houding bij de stichting van Israel, gevoelen, te verminderen". „De Arabieren zijn meer bevreesd voor het Zionisme, dan voor het communisme. Aan de r.ndere kant vrezen de Israëliërs, dat de Arabie ren uiteindelijk zullen proberen hen in zee te drijven". Daarop kwam Foster Dulles te spreken over zijn bezoek aan India en Pakistan. „Wij waren het niet altijd eens, doch er zijn enige misverstanden uit de wereld geholpen. Ik meen, dat er wederzijds meer vertrouwen is gekomen in de oprechtheid van het streven van de wederpartij. India onderschrijft thans het door de geal lieerde legerleiding in Korea ingeno men standpunt", verklaarde hij.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2