S)e CcidóeSoii^cmt Mao demonstreert onafhankelijkheid z'n ER DREIGT EEN BREUK MET DE ZUID-KOREANEN Hoe nieuwer de kroon, hoe lager het loon Duitsland wordt verdedigd aan zijn grenzen HIJ SCHIETHOGE GASTEN De oceaan wordt warmer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 1 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12902 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 1^ ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Door de openlijke en veelvoudige eisen van de Zuid-Koreaanse rege ring neemt de spanning tussen Zuid- Korea en de UNO-geallieerden toe en vertonen zich tekenen van een breuk tussen de Zuid-Koreaanse troepen en de legers van de Ver enigde Naties. President Eisenhower is persoonlijk tussenbeide gekomen om het opstandige Zuid-Korea tot nuchter inzicht te brengen. De Ver enigde Staten zouden reeds hebben gedreigd met het intrekken van alle economische hulp. President Rhee verklaarde Zater dag, dat ieder compromis en alle in ternationale onderhandelingen met de communisten alle geldigheid mis sen en dat de vrede in Korea, als de- Pro-Russen in ongenade Mao Tse-toeng heeft een van zijn naaste, in Moskou geschoolde mede werkers, de voorzitter van het Chi nese vakverbond Li Li-san, die zich beijverd heeft van China een na tuur getrouwe copie van de Sov jet-Unie te maken, afgezet, aldus meldt een bijzondere correspondent van de „Telegraaf". Alle voortekenen (in de vorm van critiek in de Chinese pers en via de radio) wijzen er bovendien op, dat ook een andere machtige figuur in Peking, de secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, Lioe Sjao-sji, weldra van het toneel ZIJ ZITTEN ER REEDS. Op de dag voor de kroning van koningin Elizabeth de Tweède van Groot-Brittannië leek Londen wel een enorm kampeerterrein, want duizenden hebben reeds langs de weg „hun tenten opgeslagen*' om het voorbijtrekken van de kroningsstoet af te wachten. Met treinen en auto's zijn de menigten langs alle wegen de Britse hoofdstad binnengetrokken, voorzien van de nodige proviand en regenkleding. In de loop van Zon dag en Maandag kwam het op ver schillende plaatsen van de kro- nnigsroute tot verkeersopstoppin gen. Want alle vreemdelingen wilden reeds van tevoren de versieringen bekijken. Op de Mali, de oprijlaan naar Buckingham Palace, had men over al matrassen, dekens en dergelijke onder de bómen uitgespreid om de nacht door te brengen. Maandag ochtend werden hier en daar olie kacheltjes aangestoken voor het bereiden van het ontbijt. Een erg comfortabele nacht hebben de kam peerders echter niet kunnen door brengen tengevolge van de koude wind en het lawaai van de onophou delijke verkeersstroom. Men kortte de tijd met kaarten, schaken en an dere spelen. Onderwijl heeft de politie haar waakzaamheid verscherpt: In de lóóp van heden werd de gehele kronings route zorgvuldig nagegaan. Zelfs rio len en kabeltunnels onder de wegen werden onderzocht. Speciaal wordt het oog gehouden op de duizendjarige steen van het lot Stone of scóne"), welke zich in de kroningszetel in Westminster Abbey bevindt en het onderwerp is van een eeuwenlange twist met Schotse na tionalisten. zal verdwijnen. Ook Lioe heeft vele jaren in Mos kou vertoefd en Amerikaanse ex perts op het gebied der Chinese po litiek hebben hem bij herhaling gro tere invloed toegeschreven dan de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken. Tsjoe En-lai. De val van Li en Lioe betekent volgens waarnemers op zijn minst, dat Mao na de dood van Stalin te genover de nieuwe heersers in het Kremlin zijn onafhankelijkheid heeft willen demonstreren. De verdere gevolgen voor de Chi nese binnen- en buitenlandse poli tiek moeten nog worden afgewacht. In de wel zeer korte bekendmaking door radio-Peking kan men daar voor geen enkele aanwijzing vinden. Vaststaat in ieder gevel, dat zowel Li Li-san als Lioe Sjao-sji er steeds op uit is geweest zoals zij in tal rijke redevoeringen op partijcon gressen en vakbewegingsbijeenkom sten wel hebben doen blijken China nauw aan de Sovjet-Unie te verbinden. Het socialistisch parlementslid Bar bara Castle heeft op een vergadering te Lowestoft verklaard te hopen, dat het de laatste kroning van dit soort is die het land zal meemaken. Me vrouw Castle, die tot de linkse' groep- Bevan behoort, voegde daaraan toe, dat de kroning niet representatief is voor Engeland, het gemenebest en voor de gewone man. John Freeman, eveneens socialist, zei: „Het is zeker mogelijk om een constitutionele monarchie te hebben zonder deze geldverkwisting, recla memakerij en verheerlijking van de1 erfelijkheid. Een derde Labourlid, Edward. Evans, was van mening, dat de kro ning eenvoudig moet zijn, met de na druk op de religieuze kant. De deel nemers moesten diegenen vertegen woordigen, die het Gemenebest heb ben gemaakt tot wat het is „cn niet het militair apparaat en de „society" met een hoofdletter „S". Make up. Voor onze lezeressen is het wel in teressant te vernemen, dat speciale De grote dag van de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland staat voor de deur en in de Britse hoofd stad heerst deswege enorme drukte. Grote menigten verzamelden zich gedurende de afgelopen dagen rond Buckingham Palace en Westminster Abbey. Hoe druk het was bij Buckingham Palace te Londen blijkt wel duidelijk uit deze foto. en vakkundige zorg wordt besteed aan de make-up van de koningin, waarbij rekening wordt gehouden met de verschillende vereisten voor goede opnamen voor kleurenfilm en zwart-witte televisie, met de belich ting in de abdij, de speciale lichtval in de gouden koets en, naar men hoopt, heldere zonneschijn. De koningin, die van nature een goede teint bezit en altijd zo weinig mogelijk kunstmiddelen gebruikt, zal een make-up krijgen, die slechts een weinig sterker is aangezet dan ge woonlijk. 'Op een perzikkleurige on dergrond wordt een weinig rood blauwe lippenstift aangebracht, wel ke speciaal voor deze gelegenheid is bereid. Men heeft veel moeite gedaan om de tint van de lippenstift in over een stemming te brengen met het purper van de koninklijke staatsie- kleding. Een geruststellende verzekering „De West-Duitse regering heeft de verzekering ontvangen, dat haar land' niet zal worden verdedigd aan de Maas of aan het Kanaal, maar aan zijn eigen landsgrenzen", heeft Theodor Blank, de West-Duitse commissaris voor de nationale veiligheid, Zondag gezegd in een redevoering te Essen in het Ruhrgebied. Deze verzekering is niet alleen voor de Duitsers maar ook voor ons zeer belangrijk. MILITAIRE DIENSTPLICHT Blank sprak op een openbare bij eenkomst van de Christelijk-demo- cratische partij, waar hij veel bijval oogstte. Hij zei verder o.a. „Met een Duits- land dat 460.000 tot 480.000 man on der de wapenen heeft kan Europa worden verdedigd. Zonder dat Duitsland niet". Hij kondigde een militaire dienst tijd aan voor achttien meanden. Van vrijwilligers zal men geen ge bruik maken. „De verdediging van het land is immers de plicht van al le burgers en geen handwerk". Van de vijftienhonderd voorma lige generaals die op het ogenblik wonen in het gebied van de bonds republiek zijn er, aldus Blank, zeer velen in staat om de leiding van het nieuwe Westduitse leger op zich te nemen. Dat was een van de weinige passagers uit zijn rede die protest van het publiek uitlokten. Volgens Blank heeft men door het sluiten van de verdragen met het Westen voor de eerste maal bereikt dat Duitsland in het geval van een oorlog niet op twee fronten zal moe ten strijden. Toen Donderdagavond Werner Wünsch, fotograaf van het „lllustrierte Ber? liner Zeitschrift", bij het hek van Buckingham Palace arriveerde, met de bedoeling, de hoge gasten, die deelnemen aan het tuinfeest, dat werd gege? ven door Koningin Elizabeth, te „schieten", werd hij niet tegenhouden door de wachten of door de politie, die toch voor de veiligheid van deze mensen moesten zorgen. Wünsch beperkte zich echter uitsluitend tot vredige scho ten, die hem later een bele reeks foto's van het feest verschaften, welke bij zal gebruiken voor het illustreren van een artikel in het West-Berlijnse tijdschrift, waarvoor hij werkt. Deskundigen uit vele landen op het gebied van de visserij en van de oceanografie, die thans in conferen tie in de universiteit van New Ha ven, bijeen zijn, zijn van oordeel, dat het Noordelijk deel van de At lantische Oceaan zich in de warmste periode sedert eeuwen bevindt. Zij zijn evenwel niet in staat om met zekerheid te zeggen, hoelang de pe riode, die in 1917 begon, zal aan houden. Een Deense deskundige ter confe rentie zei, dat de ijsmassa's rondom Groenland zo verminderd zijn, dat de toestand te vergelijken is met die van veertienhonderd tot zestienhon derd. Van Noorse zijde werd opge- De afschaffing van het weeldetarief ft/IET de aanneming van het Wets- ontwerp tot afschaffing van het weeldetarief van dertig percent door de Tweede Kamer en Eerste Kamer, is deze zo diep ingrijpende belasting gelukkig historie geworden. Nadat dit weeldetarief op 1 September 1951 van toepassing werd en voor de tijd van vier jaar zou morden geheven, bleek al spoedig dat dit tarief van 30 pet. wel bijzonder schadelijk voor het gehele bedrijfsleven was en een sterke rem vormde voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid. Ook was de rangschikking van vele arti kelen onder de groep van weeldear tikelen vaak zeer dubieus te noemen. De afschaffing van het weeldetarief van dertig pet. is van kracht gewor den ingaande 4 Mei 1953, waarna de onder dit percentage vallende goede ren aan het tarief van vijftien per cent onderworpen zyn. De fabrikan ten zullen dus bij aflevering na 13 Mei 1953 het verlaagde tarief moeten toepassen. Maar ook voor de vóór die datum gedane leveringen kan de fabri kant vijftien pet. belasting afdragen, indien de betaling door de afnemers na 13 Mei 1953 geschiedt. De fabri kant moet echter het systeem hebben van belastingbetaling over de ont vangen bedragen. Is hij ingevolge een aan hem afgegeven vergunning verplicht de omzetbelasting te vol doen ten tijde van de levering, dus op het tijdstip, waarop de factuur wordt uitgereikt, dan dient hij tot 14 Mei nog dertig percent over de levering te betalen. Omdat er bij de heffing van wordt uitgegaan, dat de consument de be lasting betaalt, zal de weeldebelas ting, welke reeds is voldaan op han delsvoorraden, dienen te worden te ruggegeven. Deze teruggave zal ech ter niet in contanten geschieden, doch dit bedrag kan met de eerstvolgende betaling van omzetbelasting verre kend worden. Bij de inspecteurs van de invoerrechten en accijnzen zijn i kosteloos formulieren met toelichting te bekomen, welke voor het verzoek tot teruggaaf gebezigd moeten wor den. Deze aangiften met de gegevens voor de vaststelling van het bedrag van de teruggaaf moeten vóór 15 Juni a.s. zij de inspecteur worden ingele verd. Voordat de inspecteur een be schikking neemt omtrent het bedrag der teruggaaf, worden de aangiften nog gecontroleerd met de voorraden en de aanwezige inkoopfacturen. Meestal zal uit deze facturen wel blij ken of door de fabrikant wel dertig percent weeldebelasting betaald is. Wordt bij de controle een verschil geconstateerd van meer dan tien pet. van de inkoopprijzen waarvan terug gaaf wordt gevraagd, kan de terug gaaf geweigerd worden. Het bedrag van de teruggaaf zal vijftien percent bedragen van vier/ vijfde deel van de inkoopprijs van de goederen. In het geval de hande- merkt, dat als deze warme periode aanhoudt, men in staat zal zijn om wellicht belangrijke archeologische ontdekkingen te doen. Ook op het leven der vissen heeft dit alles invloed. Men stelde reeds vast, dat de kabeljauw de laatste ja ren helemaal tot Groenland en tot in de Barendszee trekt om kuit te schieten. laar echter aan kan tonen, dat hij de betreffende goederen rechtstreeks van de fabrikant van die goederen betrokken heeft, dan wel deze zelf in gevoerd heeft, dan zal over de volle inkoopprijs teruggaaf verleend wor den. Tot de inkoopprijs mogen- niet gerekend worden de vrachtkosten, die door de handelaar aan een an dere ondernemer dan de leverancier zijn voldaan. Er wordt alleen belas ting teruggegeven van ongebruikte goederen, welke na 1 September 1951 zijn ingekocht of ingevoerd en op 14 Mei 1953 nog tot de handelsvoor raad behoren. In verband met het grote aantal ar tikelen, waarvan de weeldebelasting vervallen is, nemen wij de lijst hier van niet op. Bij de inspecteur kan bij het aangifteformulier een lijst wor den verkregen, die de goederen gede tailleerd vermeldt. Handelaren doen goed zich vóór 10 Juni a.s. in verbin ding te stellen met hun inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen. F. D. w TV HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in dc nacht. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. 2 Juni: zon op 4.25 en onder 20.51; maan op 0.15 en onder 9.14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 15 C STOCKHOLM geheel bew. 15 OSLO regenbui 15 KOPENHAGEN regenbui 14 AMSTERDAM licht bew. 13 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 10 PARIJS regen BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE NICE licht bëw. 23 GENèVE zwaar bew. 14 ZüRICH regen 12 LOCARNO regen 12 BERLIJN zwaar bew. 15 FRANKFORT zwaar bew. 13 MüNCHEN geheel bew. 12 WENEN zwaar bew. INNSBRUCK zwaar bew. JCameEtje De ziel van de mensen groeit niet van het loon, maar van de arbeid, die het loon verdiende. Rond Buckingham Palace is het nu zeer druk eerste minister, verklaarde, dat de Zuid-Koreaanse troepen zullen wor den onttrokken aan het UNO-opper- bevel, als op de huidige basis van de onderhandelingen een wapenstilstand gesloten wordt. Het Zuid-Koreaanse persagent schap „Oriental Press" heeft in Seoel een verklaring uitgegeven over op merkingen, die gisteren zijn gemaakt door de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken over de nieu we wapenstilstandsvoorstellen van de Verenigde Naties. Be verklaring zegt, dat de minister een grapje maakte toen hij zei dat Zuid-Korea zich met geweld zou verzetten tegen het landen van Indische troepen in Korea. De secretaris van de minister van buitenlandse zaken zei vandaag, dat de minister India niet genoemd heeft. Wat hij wel gezegd had, was: „We zullen schieten op alle militaire of burgerlijke vertegenwoordigers van Tsjechoslowakije of Polen, die in Zuid-Korea landen zonder toe stemming van- onze regering." Vuurwerk besluit kroningsdag Syngman Rhee wil doorvechten tot de Jaloe Eisenhower maant tot bezadigdheid Op de avond van de kroningsdag zal Dinsdag te Londen een vuurwerk worden afgestoken, zoals nog nooit in Engeland, en arschijnlijk waar dan ook ter wereld, is gezien. Er gaat in de tijd van ruim een uur tien ton vuurwerk de lucht in. De kosten be dragen 125.000 gulden. De toestand in Korea is alarmerend. President Eisenhower heeft Zaterdag een spoedzitting gehouden met de minister van buitenlandse zaken, Dulles, de minister van defensie, Wilson, en het hoofd van de Amerikaanse staf, generaal Collins, om te beraadslagen over de ernstige crisis in Zuid-Korea. Dezelfde dag hield de president van Zuid-Korea, Rhee een spoedzitting met zijn ministers, om zijn houding te bepalen, als de onderhandelingen in Pan- moendjon, welke hij voortaan zal blijven saboteren, mochten worden voortgezet. PANMOENDJONG OPGESCHORT. Zuid-Korea wiï doorvechten tot de rivier de Jaloe, die de grens met Mandsjoerije vormt, is bereikt. Men verwacht, dat de Zuid-Koreaanse re gering in een buitengewone zitting op 1 Juni namens de Zuid-Koreanen het „allerlaatste" verzoek aan gene raal Mark Clark, opperbevelhebber van de UNO-iegers in Korea, zal richten om de huidige plannen op te geven. Intussen zijn de besprekin gen in Panmoendjon, die na 'n week onderbreking op Maandag 1 Juni zouden worden hervat, op verzoek van de communisten en met instem- ze discussies op dezelfde basis door gaan, alleen door de Zuid-Koreanen tot stand kunnen worden gebracht. De ondervoorzitter van het Zuid- Koreaanse parlement, Joen joeng joeng, voegde hieraan toe, dat in ieder geval de Engelsen in Korea reeds hun ransel konden pakken en naar huis gaan, omdat zij bereid zijn zich „schandelijk over te geven aan een verslagen vijand". En Proen jong tal, optredend als 3E TOEKOMST VAN KOREA ming van de geallieerden uitgesteld tot 4 Juni. Het verzoek geschiedde zonder opgave van redenen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1