Het kind uit vele landen en zijn spel door alle tijden Elke maand een kopersgids Oud-gemeentesecretaris kreeg zes van de dertien zetels INWONING, De eerste kersen Felle critiek op schaderegeling Compromis-voorstel inzake de sociale werkster werd aanvaard Gevangene schreef naar minister KOLEN Opperwachtmeester Schoonbeek werd te Voorschoten gehuldigd ZATERDAG 30 MEI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Interessante tentoonstelling te Delft Van Griekse tol tot electrische trein De tentoonstelling „Kind en Spel" die van 31 Mei tot 10 Augustus wordt gehouden in de benedenzalen van liet stedelijk museum „Het Prinsen hof" te Delft zal voor de bezoekers «en verrassing zijn. Tot de attractieve stukken van deze bijzondere tentoonstelling be hoort het poppenhuis van de familie Blaauw, dat uit het midden van de achttiende eeuw dateert Behalve dit poppenhuis bevat de tentoonstelling nog een aantal pop penhuizen, winkels enz. uit de ne gentiende eeuw, welke tezamen de voor ons land zo belangrijke collec tie van mevrouw Tholende Ranitz uit Amsterdam vormen. Verder zijn er speeldozen, zilveren kinderspeel goed enz. geëxposeerd, terwijl ook aandacht wordt gevraagd voor een grote verzameling tinnen en ge kleurde soldaatjes uit de collectie van dr. Paul Martin te Straatsburg. Hierbij blijkt, dat vooral in de acht tiende eeuw aan de vervaardiging van dit speelgoed zeer grote zorg werd besteed; in die tijd was elk stukje een klein kunstwerk. Later werden de figuurtjes groter en de afwerking minder precieus. Ook wordt het beweegbare houten speelgoed uit de collectie van de heer Hans Peter His uit Bazel ge- exposeerd, dat in de „Kapittelzaal"' van het museum is opgesteld. Uit dezelfde verzameling vindt men er voorts dierfiguren in klei, een cir cus, een boerenhofstede, enz. De expositie beperkt zich niet tot de achttiende en de negentiende eeuw Zij bestrijkt een tijdvak van vele eeuwen, want er is ook speel- Consumentenbond wil voorlichting Na Amerika, Canada, Engeland, Denemarken en Finland heeft sinds enige maanden ook ons land een or ganisatie van de consumenten gekre gen, de Nederlandse Consumenten bond. Het bestuur, samengesteld uit leden van verschillende politieke en geestesrichtingen, wenst nauw samen te werken met de Nederlandse Huis- lioudraad, coöperaties en vakvereni gingen, ten einde de positie van de consument te versterken. Reeds hebben zich, naar de voor zitter, de heer B. Buitendijk, ons me dedeelde, behalve vele individuele leden zich collectief het Ambtena- rencentrum met 20.000 leden en de personeelsvereniging der HVA met 800 leden aangesloten en met tal van andere verenigingen zijn er bespre kingen. In een Raad van Advies zul len ook vakverenigingen en midden standorganisaties een vertegenwoor diger krijgen. Te eenzijdig. Niemand kan meer beoordelen, wat hij koopt, aldus de voorzitter. De consument is door de veelheid en verscheidenheid der artikelen het overzicht over de markt kwijtgeraakt en afhankelijl geworden van meestal niet objectieve voorlichting door ver kopers en van uiteraard evenmin ob jectieve reclame. De heer Buitendijk gaf als zijn oor deel, dat de regering vaak te eenzij dig voorgelicht en onder druk gezet wordt. De Consumentenbond wil de georganiseerde stem der verbruikers doen horen- en kan daarbij ook voor de Beneluxgedachte en voor de ver werkelijking der Europese integratie veel bijdragen. Ter voorlichting van de consumen ten zal men elke maand de kopers- gids uitgeven. Jiaite (W~) Bij een brand, die ini de nacht van Donderdag op Vrijdag door on bekende oorzaak uitbrak in de schuur van de landbouwer V. te Vorden, kwamen 14 varkens om. De vermiste jongen, de 6-jarige A. V. uit de Entrepotstraat te Rotter dam, bleek verdronken. Na 11 dagen is nu zijn stoffelijk overschot aange troffen in de Koningshaven. Bijna een millioen zal worden besteed voor de aanleg van nieuwe betegelde rijwielpaden in de Baronie van Breda. Met de aanleg van de HO km. pad zal waarschijnlijk in het na jaar worden begonnen. Voor viswinkels is ook nieuws. De heer Cornelissen heeft in de Twee de Kamer gevraagd, wanneer nu eigenlijk de nieuwe sluitingstijd voor deze winkels komt Het ligt in de be doeling om te gaan sluiten om 19 uur. Als eerste jeugdherberg in de Achterhoek sinds de bevrijding is gisteren de nieuwe jeugdherberg te Terborg geopend. Er is plaats voor 42 meisjes en 48 jongens op twee slaap zalen. Te Helmond is met ingang van 31 Mei a.s.' een nieuwe parochie op gericht, genaamd parochie van de Goddelij(ke Voorzienigheid. Het grondgebied dezer parochie is afge nomen van de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart te Helmond. Tot eerste pastoor werd benoemd de z.e. heer J. K. N. M. van Vugt, kapelaan te Helmond (H. Jozef). goed uit Griekenland, Egypte en het oude Rome te zien, zoals b.v. een paar Griekse tollen. En als contrast is er het modcrnespeelgoed, waarbij een compleet spoorwegemplacement. De tentoonstelling bevat echter niet alleen speelgoed, doch ook schilderijen en prenten. De eerste zijn hoofdzakelijk portretten van kinderen al dan niet met hun speel goed. Ook dienen te worden ge noemd de portretten van meesters als Gerard ter Borch, Govert Flinck, Samuel van Hoogstraten, Frans Hals, Jacob Maris, Isaac Israëls, Sierk Schroder en Jan Sluyters. Het grootste deel is afkomstig uit het Rijksprentenkabinet uit Amsterdam en bevat o.a. gravures van Otto Ve- nius en Jan en Hieronymus Wierix. WIE VOND HET ZWARE VERGIF? Opschudding in de Haarlemmermeer Tijdens besproeiingswerkzaamhe den in de Haarlemmermeer verloor de bcsproeiingswagen gistermiddag een doos met zeer zwaar vergift, dat in zeer verdunde vorm voor het be spuiten van vruchtbomen gebruikt wordt. Onmiddellijk toen het verlies be merkt werd, is men teruggereden, doch de doos werd niet gevonden. De doos is verloren onder de ge meente Hoofddorp en bevat 12 ko kers met ieder een halve kilogram dinitro secundair ortho grysol. De groepscommandant van de rijkspo litie te Hoofddorp heeft via de radio een waarschuwing laten omroepen en verzocht bh vinding onverwijld de politie te waarschuwen. Hedenmorgen was de doos nog niet terecht. ZONDERLINGE RAADSVERKIEZINGEN In Zevenbergen heerst politieke hoogspanning. In dit Westbrabantse dorp met gemengde bevolking is de opwinding over de uitslag van de raadsverkiezingen nog niet weg geëbd en voorlopig zal dit ook wel niet gebeuren aldus de „Volks krant". Een gloednieuwe lijst, de Vrije lijst genaamd, en aangevoerd door de oud-gemeentesecretaris van Zevenbergen, de heer J. de Brouwer, heeft namelijk met één- slag zes zetels in de raad van dertien leden ver overd. Voor een vreemdeling in dit dorpspolitieke Jerusalem, zegt dit niet veel. Voor de kenner van de plaatselijke verhoudingen is er echter alle reden om de wenkbrauwen te fronsen. De raadsvergaderingen in de komende jaren zullen Poolse landda gen kunnen worden, wanneer de raadsleden niet de nodige zelfbeheer sing betrachten. Het gaat hier immers niet zozeer om politieke meningsverschillen, maar nagenoeg uitsluitend om een persoonlijke strijd tussen de burge meester, de heer P. Schaminee, en de oud-secretaris; tussen de burgemees ter en naar thans is gebleken een groot deel van de bevolking, dat zich achter de oud-secretaris heeft ge schaard. Deze is zeer populair en al geméén geacht. In de afgelopen jaren zijn er her haaldelijk wrijvingen geweest tussen het dagelijks bestuur van de gemeen te en de inwoners. Er zijn kwesties gerezen rondom een processie, welke de katholieken wensten te houden, maar welke werd tegen gehouden, rond een monument op het katholiek kerkhof, rond de bouw van een mu- ziekkiosk en rond de gemeente-secre taris. Tussen de burgemeester en zijn secretaris wilde het niet vlotten, zo dat er de,laatste jaren geen samen- die slaagt In de hoofdstedelijke diergaarde kan men dezer dagen een vreemd tafereeltje gadeslaan. In een reigers nest aan een der vijvers van Artis heeft de aldaar woonachtige reiger familie inwoping, gekregen. De in wonende familie gedraagt zich ech ter zeer rustig, en de harmonie in het nes.t is voorbeeldig, wat zeker niet van alle inwonende families ge zegd kan worden. Zo voorbeeldig is de samenwerking, dat men zelfs samen is gaan broeden op het enige ei dat in dit nest ter wereld kwam. Twee reigers.zaten daar met elkaar op één ei te broeden. Nadat het ei was uitgekomen werd het enig kind door de twee families verwend en vertroeteld. Om te voorkomen dat het geheel bedorven zou worden heeft de opzichter de twee families echter verblijd met een paar vonde lingetjes-reigers, welke prompt met grote liefde in de gemeenschap wer den opgenomen. Gisteren zijn te Eijsden de eerste kersep geveild. Het waren 100 kilo „vroegste ter markt" 0.40 per kilo. Binnen acht dagen worden kersen van de betere kwaliteit ver wacht, namelijk de vroege Duitse kers. De smakelijke Meikers is dit jaar iets later en zal waarschijnlijk over veertien dagen worden ge veild. werking mogelijk was. Toen de secre taris de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, stelden B. en W. voor hem eervol ontslag te verlenen. De secre taris verzocht de raad nog een jaar te mogen aanblijven en de raad ging daarmee accoord. De zittingen, waar in deze voorstellen werden behan deld, waren volgens ooggetuigen veelbewogen. Tenslotte verzocht de secretaris om ontslag nog voordat het toegestane jaar geheel was ver streken. Zijn opvolger werd met al gemene stemmen aangenomen. Deze oud-secretaris nu, is bij de verkiezingen met een eigen lijst uit gekomen, waarop zes candidaten ston den. Zevenbergen kon nauwelijks het geduld opbrengen om op de uit slag te wachten. Zelfs voor de meest fervente aanhangers van de secreta ris was deze uitslag nog een verras sende meevaller. Er werden voldoen de stemmen behaald voor zes zetels. Met twee zetels van de Protestants Christelijke fractie hebben de tegen standers van de burgemeester nu de meerderheid. Zeeuwse Staten De provinciale staten van Zee land, die gisteren in buitengewone zitting bijeen kwamen, hebben zich de gehele dag bezig gehouden met de nota van gedeputeerde staten met betrekking tot de watersnood en met het ontwerp rampschadewet, die bij nagenoeg alle sprekers scher pe critiek uitlokten. De urenlange beprekingen resul teerden in een uitvoerige motie, on dertekend namens alle fraties, wel ke ter kennis van de Tweede Kamer zal worden gebracht. In de motie wordt o.m. gezegd, dat het onjuist moet worden ge acht, de rampschadevergoeding te koppelen aan de vergoeding van de oorlogsschade. Op de Tweede Ka merleden .wordt het dringende be roep gedaan het wetsontwerp zoda nig te wijzigen, dat meer rekening wordt gehouden met de werkelijk geleden schade, waardoor zou wor den tegemoet gekomen aan het ver langen naar integrale schadevergoe dingen, eventueel bestaande uit ver goeding naar vervangingswaarde met afschrijvingen, aan te vullen met renteloze credieten In de motie wordt ook gevraagd de huisraadschade in de wettelijke regeling te betrekken, opdat het Rampenfonds aanvullend kan wer ken De grief is namelijk, dat het Rampenfonds thans wordt gebruikt voor de betaling van schadevergoe ding, die voor Rijksrekening moest komen De Provinciale Staten zullen bin nenkort een excursie naar Schou wen en Duiveland maken KONINKLIJKE DEELNAME AAN KRONINGSDINER TE DEN HAAG. De vertegenwoordigers van Koningin Elizabeth II in Den Haag vieren de kroning van hun koningin aan een diner, dat Dinsdag in de residentie van de Britse ambassadeur wordt ge geven. Koningin Juliana heeft hun uitno diging aan het diner aan te zitten, gaarne willen aanvaarden. GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN In de raadsvergadering te Voor schoten, die gisteravond werd ge houden, bleek het voorstel van de sociale werkster voor de leden een taaie biefstuk te zijn, maar nadat ze was verhakt, werd ze toch geslikt. Maar voordat deze biefstuk ter ta fel kwam was de agenda al meer dan voor de helft afgewerkt. Wet houder L. A. Mooy zat weer achter de tafel en het was dan ook voor de burgemeester een waar genoegen hem weer welkom te heten en hem het beste toe te wensen. Sinds Aug. 1952 was hij wegens ziekte verhin derd geweest. De wethouder dankte de voorzitter voor de gesproken woorden. De Floralia-commissie kreeg zijn subsidie van 75.00 per jaar. In de ze vergadering gaven B. en W. hun prae-advies aan de raad inzake het ingediende adres van de heer J. L. Peper, bouwkundige te Voorburg in zake schadevergoeding van 14.000, omdat de gemeente de rooilijn niet in acht zou hebben genomen. Na het prae-advies stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken. De raad was het hiermede eens en z.h. st. werd aldus besloten. Weer winkelsluiting. Vanwege de minister van Econ. Zaken was medegedeeld, dat er be zwaren bestaan tegen de inhoud van bepaalde artikelen van de door de raad vastgestelde winkelsluitings verordening Voorschoten 1962. In het raadsvoorstel werden de bezwa ren uiteengezet en nadien kwamen B. en W. met een ontwerp-verorde- ning, waarbij aan de raad werd ver zocht deze vast te stellen. De heer Korthals richtte zijn woor den tegen de beknotting van de vrij heden van de gemeente en de aan tasting van de vrijheid van de win keliers. De ontwerpverordening werd daarna vastgesteld en aanvaard. Op verzoek van B. en W. hadden een aantal agentschappen en Maat schappijen een premie-offerte ge maakt voor de brandverzekering van 56 woningen Oranjepolder, 27 Mari newoningen, Woning Waltman, het Gezondheidscentrum en de R.K. Jongensschool aan de Elstlaan. De firma Knegt en Zn te Amsterdam had de laagste aanbieding gedaan en in overweging werd gegeven de brandverzekering af te sluiten bij de laagste aanbieder. De raad stemde hiermede in. B. en W. kwamen met het voorstel om te besluiten toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Ge- meenter en in het maatschappelijk kapitaal deel te nemen met 18 aan delen elk groot 250.waarop 20 te storten. B. en W. motiveer den dit voorstel als volgt. Gelet op het grote aantal ingeschreven wo ningzoekenden menen B. en W. de mogelijkheid te moeten openen om eventuele gegadigden via deze rege ling in de gelegenheid te stellen na verloop van tijd een eigen woning te bezitten. De heer Lamboo stemde hiermede in. Hij was van mening, dat iedere gelegenheid aangegrepen moet wor den om de woningnood op te lossen. Z.h. st. werd daarna dit voorstel aangenomen. ONDERNEMINGSRADEN 1 JAAR UITGESTELD. Voor 7 Juni zal in een 24-tal be drijfstakken, waaronder zeer belang rijke de instelling geschied zijn van bedr ij f scommissies. Dan zal ook de verplichting, om ondernemingsraden in te stellen, af gekondigd zijn. Dit deelt de staatssecetaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, als eerste ondertekenaar na mens de regering mede in een wets ontwerp tot wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden, waarbij wordt voorgesteld in overeenstem ming met de S. E. R. de inwerking treding van de Wet nog met een jaar te verlengen. SOCIALE AMBTENAREN BIJ DE DUW? De heer Stapelkamp heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat door de di rectie van de DUW is besloten in alle provincies sociale ambtenaren aan te stellen, die tot taak hebben aan de arbeiders op DUW-objecten voor. lichting en raad te geven. 2. Indien vorenstaande vraag be vestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen van welke aard en karakter deze voorlichting en raad zullen zijn? In een gevangenis van Noord-Nederland zit een gevangene, die voortdu rend met de gedachte rond loopt, dat zijn bewakers hem van het leven willen beroven. Met donkere blik vertelt hij iedere bezoeker van voedselvergiftiging en andere gewelddadige me thoden, die men toepast om hem van de aardbol te doen verdwijnen. Wanneer dan zyn griezelverhaal tenein de loopt, voegt hij er on heilspellend aan toe: „De kraaien zullen het echter uitbrengen." Het gevangenispersoneel v/as na verloop van tijd gewend aan de vervol gingswaanzin van de man. Zij sloegen er geen acht meer op, totdat op een goe de dag een briefje van de minister kwam, waarin deze vertelde, dat hij een briefje van de man gehad had. Dit briefje bevatte ook weer het bekende ver haal. In de gevangenis peinsde men zich suf hoe de ge- tijdlang nauwkeurig in het oog te houden en vrij spoedig kwam men er achter, hoe de man het briefje aan de minister verzonden had, terwijl men tevens ontdekte, wat het DE KRAAIEN ZULLEN HET UITBRENGEN vangene kans gezien had dit briefje verstuurd te krijgen, daar alle uitgaan de p.06t door de directeur gecontroleerd wordt en deze natuurlijk een derge lijk briefje niet aan de minister doorgezonden had. Men besloot de man een mysterieuze dreigement: „De kraaien zullen het uit brengen" betekende. De man had namelijk een buitengewoon geraffineerd systeem bedacht om de brieven bezorgd te krijgen. Afkooppacht. De afkoop van pacht van gronden in de Oranjepolder nam een ruime bespreking in. De heren Hulst, Grif fioen, Schrama, Dekker, Fortanier en Lamboo namen aan de bespre kingen deel. De stukken waren niet al te duidelijk volgens de sprekers en het bleek voor sommige raadsle den een verrassing te zijn. Toen de zaak eenmaal uit de doeken was ge daan en rond was gepraat werd het voorstel z.h. st. aangenomen. Voor de afkoop van de pacht werd een crediet gevraagd van 7.049.De heer van Bohemen, de pachter, wenst ter compensatie van zijn terreinver- lies, dat de bedoelde percelen aan hem om niet in gebruik worden ge geven, zolang de gemeente de grond niet nodig heeft en dat enige ande re percelen van de gemeente hem eveneens om niet in bruikleen wor den gegeven totdat de gemeente de grond nodig heeft. Voorstel sociale werkster. Ter verduidelijking het voorstel van B. en W., dat na aanvaarding de vol gende situatie zou geven: 1. sociaal werkster, aangesteld door het R.K. Parochieel Armbestuur (gedurende 1 volle week), 1 sociaal werkster, aangesteld door de beide Diaconiën gezamenlijk (gedurende 1 volle week) en 1 sociaal werkster, recht streeks aangesteld door de gemeen te gedurende 3 dagen. De heer v. d. Werf (P.v.d.A.) vond dit voorstel zo van principiële aard, dat hij dit lie ver in de nieuwe raad behandeld zag, waarop de voorzitter meedeel de, dat juist door zijn fractiegenoot de heer O. R. I. Viveen erop aange drongen was, dat het zo spoedig mo gelijk ter tafel zou komen. De heer C. D. van Oosten (Prot. Chr.) deelde mede dat het thans voor de 3e maal ter behandeling aan de raad was voorgelegd. Doch deze re geling achte de heer van Oosten niet juist, waar de gemeente in de taak van de soc. werkster kan in grijpen, lag hem niet Laat de kerk genootschappen een eigen sociale werkster aanstellen en wanneer de kosten te hoog zijn subsidie aanvra gen. Voorzitter verklaarde, dat zulks m de practyk moeilijk gaat. De heer Korthals (V.V.D.) voelt veel voor de richting van de heer van Oosten. Aanstelling van een sociaal werkster van gemeentewege voor een halve week vond spr. weinig elegant. De voorzitter deelde mede, dat dit voorstel gegroeid is uit de praktijk van het afgelopen jaar. Wethouder L. A. Mooy (K.V.P.) bestreed het voorstel van de heer Korthals. Het gaat de heer Korthals echter om 1 sociale werkster, aangesteld van ge meentewege en wanneer de diaco nieën het nodig oordelen, dat er van hun kant een soc. werkster wordt aangesteld is hij niet ongenegen om 50 van de kosten in de vorm van subsidie te verlenen, indien dit no dig wordt geoordeeld. Dit voorstel werd ondersteund door de heren van Oosten en Dekker, waarop de wet houder Mooy repliceerde, dat zal blijken? dat aanstelling van 1 sociaal werkster te weinig zal zijn. Meningen verdeeld. Nu waren de meningen verdeeld welk voorstel, dar van B. en W. of van de heer Korthals het eerst in stemming gebracht moest worden, waarop de voorz. de vergadering schorste voor nader overleg. Dit overleg was van langdurige aard, circa 50 'minuten, maar het bleek re sultaat op te leveren. Een compro mis-voorstel kwam ter tafel. Na de heropening gaf de voorz. het woord aan de heer Korthals, die meedeel de, dat het geen voldoening zou schenken wanneer een voorstel werd aangenomen met b.v. 7 tegen 6. Zulks was zeker niet in het belang van de gemeente Daarna bracht spr. het volgende voorstel ter tafel. Aan stelling van 1 sociale werkster van gemeentewege met volledige amb telijke bevoegdheid met een werk tijd gedurende 1 volle week met daarnaast de mogelijkheid indien nodig mocht zijn aanstelling van so ciale werksters van de diaconieeën, waarvan de kosten met 50 van de kosten van de gemeentelijke sociale werkster zouden worden gesubsi dieerd, hieraan verbonden het recht, dat ook deze sociale werksters ge meentelijke opdrachten kunnen aanvaarden. Hierop volgde verder geen commentaar en het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Bij het voorstel tot aanleg van een voetpad van de Rijndijk informeer de de heer Korthals of van gemeen tewege alles was gedaan om van het Rijk meer subsidie te krijgen dan het luttele bedrag van 1000. waarop de voorzitter meedeelde dat alles tot het uiterste was uitgespeeld. De mening van de heer Korthals was daarna, dat het rijk niet scheutig is. Het voorstel zoals uitvoering ver meldt, werd daarna z.h. st. aangèno- men. Benodigd crediet 33.500.—. Het voorstel van de aanschaffing van de toga voor de ambtenaar van de Burgelijkestand werd daarna eveneens zonder h.st. aangenomen. De heer v. d. Werf (P.v.d.A.) maak te de opmerking, dat hij meer waar de hecht aan het gesprokenen bij de sluiting van een huwelijk dan aan het décorum. Na een korte rond vraag volgde sluiting. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie) Zilveren jubileum Hy wist kleine stukjes leer te bemachtigen, waarvan hij kleine kokertjes maak te. Daarin stopte hij de briefjes. Op de kokertjes schreef hij het adres van het ministerie van Justi tie en liet deze verdwijnen, in tot brei gekauwde stuk jes roggebrood. Wanneer het roggebrood weer ge droogd was. bevroedde nie mand meer, dat daarin een kokertje verscholen zat. Tijdens het luchten smeet de man de stukjes rogge brood over de omheining heen, waar kraaien ziel. van de buit meester maak ten, het roggebrood opaten en de kokertjes lieten lig gen voor de eerlijke vin der. Een van deze vinders heeft het kokertje naar het Ministerie van Justitie ge stuurd. Vele geschenken In de raadzaal van Voorschoten zijn gisterochtend vele woorden van waardering en respect gesproken aan het adres van de groepscommandant der Rijkspolitie, de opperwachtmees ter J. H. Schoonbeek, ter gelegen heid van zijn 25-jarig dienst jubileum. Nadat de heer Schoonbeek met zijn echtgenote kinderen en fami lieleden had plaats genomen, sprak burgemeester C. J. v. d. Hoeven na mens het gemeentebestuur. Spr. herinnerde aan diverse belangrijke data uit het leven van Opper Schoon beek en zijn werk in diverse stand plaatsen, laatstelijk te Zoetermeer en Voorschoten. De burgemeester constateerde, dat de samenwerking tussen het gemeentebestuur en de Rijkspolitie, vooral dank zij de groepscommandant, steeds uitsteken, was en prees het tactvol optreden van de jubilaris, zowel tegenover de bur gerij als tegenover zijn ondergeschik ten. Namens het gemeentebestuur en -personeel wenste burgemeester v. d. Hoeven de jubilaris geluk, waar bij hij hem een tweetal boeken aan bood. Majoor Wolters, de districtscom mandant der Rijkspolitie, bood daar na zijn gelukwensen aan. Spr. her innerde aan de succesvolle loopbaan van de jubilerende politieman en o.a. aan de tevredenheidsbetuiging van de minister van Justitie voor zijn doortastend optreden in een moeilij ke situatie. Dat de heer Schoonbeek steeds naar het hnneste strepfde had van Burgemeester v. d. Hoeven bood de jubilaris twee boeken aan. (foto v. d.Horst.) hem een goed mens en een goed groepscommandant gemaakt. Deze functie is moeilijk! De groepscom mandant moet steeds rekening houden met de autoriteiten en daarnaast eenheid scheppen in de groep, die zulk een belangrijke taak in de ge- mleente heeft te vervullen. De waarnemend groepscomman dant, de heer M. M. van Straalen, sprak namens de ondergeschikten en bood de jubilaris gelukwensen en een horloge met inscriptie aan, en mevr. Schoonbeek kreeg 'n door wachtmeester van Tol getekend por tret van haar echtgenoot. De heer Mr. Droossaart Bentfort sprak namens Veilig Verkeer en bood eveneens een geschenk aan. Namens de afdeling 'Wassenaar van de Chr. Bond van Politieambtena ren wenste de heer brigadier Lugt- hart de jubilaris geluk, eveneens met aanbieding van een cadeau. De heer Hameter dankte de heer Schoonbeek voor de opleiding van de reserve-Rijkspolitie en namens de groep bood spr. een geschenk aan. Verder spraken nog de comman dant van dc Vrijwillige Brandweer, de heer Lekkerkerker, namens de dagbladcorrespondenten, de heer G. E. Verstegen, en tot slot sprak de heer Bot nog een persoonlijk woord. Opper Schoonbeek dankte alle sprekers afzonderlijk, uiting gevend aan zijn bijzondere erkentelijkheid voor de vele blijken van waardering

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9