Beer Bejaarden geven voorkeur aan eigen huisje Lichting '52 met groot verlof Amazones en ruiters voerden Prins Bernhard naar Ochten Militair verloor zijn linkerhand £ied van deze tijd De Zuidhollandse olievelden Vlammende Schoonheid ZATERDAG 30 MEI 1953 DE '-EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ook als zij niet buiten hulp van buiten kunnen ONDERZOEK IN PROVINCIE UTRECHT De stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht heeft in samenwerking met de nationale commissie voor de oudeliedenzorg en het Koningin Juliana-fonds een onderzoek ingesteld naar de levens omstandigheden van ouden van da gen in de provincie Utrecht en hier voor als eerste der provinciale com missies een rapport uitgebracht. Het onderzoek is verricht door vrijwillige krachten, zoals maat schappelijke werksters en werkers, wijkverpleegsters en leden van vrouwenverenigingen. De steden Utrecht en Amersfoort vielen buiten het onderzoek. Uit^ de bij 26 gemeenten ingestelde enquête is gebleken dat het beleid ten opzichte van de zorg voor be jaarden dringend herziening behoeft. De Nederlandse bevolking veroudert langzamerhand, in zoverre dat er meer mensen een hoge leeftijd be reiken. Hierdoor zijn de verhoudin gen tussen werkende personen en niet meer werkende personen ver anderd. De eersten moeten het geld verdienen, waarvan ook de tweede categorie moet leven. Procentsge- wijze is de nood niet zo hoog als wel eens wordt verondersteld, hetgeen echter niet betekent dat er geen nood zou zijn. Het grootste percen tage ouden van dagen vindt men op de Utrechtse heuvelrug. Circa 2700 bejaarden in de provincie Utrecht kunnen niet meer zonder geregelde hulp in hun woning leven. Toch ga ven vrijwel allen de voorkeur aan het verblijf in een woning dan in een tehuis. Vaak wonen gehuwde kinderen bij de bejaarden in en door de groei vaft hun gezinnen zijn de ouden ge noodzaakt om steeds meer woon ruimte aan hen af te staan. Er zijn zelfs gevallen geconstateerd, dat mensen boven de 75 jaar op de vlie ring, in een schuur of in de koestal moeten overnachten Op de boerderijen daarentegen is het wonen vaak zeer goed opgelost. Bejaarden wonen apart in een klein huisje, dat ze zelf beheren. Ook wo nen in kleine plattelandsgemeenten zeer veel bejaarden in zeer oude huisjes, die vrijwel niet worden on derhouden. Meestal ontbreken de financiële middelen daartoe. Het gedeelte bejaarden, dat fi nancieel voor thuiswonende kinderen moet opkomen, blijkt volgens de uitkomsten van de enquête aanzien lijk te zijn. 15 van alle bejaarde echtparen en 7 van alle bejaarde weduwen bleken nog thuiswonende kinderen te hebben, die financieel moeten worden bijgestaan. Deze ge vallen kwamen voornamelijk voor in de kleinere agglomerates met een meer industrieel karakter. In vele gevallen waren de kinderen met een of andere kwaal behept. Het zou volgens het rapport aanbeve ling verdienen aan deze gevallen alle aandacht te besteden. Vaak gaan de bejaarden onder deze last, ven welke zij zich niet kunnen 'en wil len ontdoen, gebukt. HET NATIONALE RAMPENFONDS. Woensdag is driehonderd duizend gulden binnengekomen by het Natio nale rampenfonds. Het totaal-bedrag is nu ƒ114 6 millioen. HUURVERHOGING VAN 120 „STUNTWONINGEN'' Dat het gemeentebestuur van Ede de huren der 120 in 1951 met rijks- steun gebouwde woningen, waarvan de huurprijs oorspronkeiyk werd vastgesteld op 6.10 per week, wil verhogen tot resp. 7.03 en f 8.20 per woning, acht minister ir. H. B. J. Witte gemotiveerd. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid ds. J. Fokkema (A.R.), die gevraagd had terug te komen op deze huur verhoging voor de z.g. „stuntwo ningen". Het ligt wel in het voornemen van minister Witte zijn goedkeuring niet te onthouden aan een huurver hoging, waarby hij in het midden laat, welk gebruik de gemeente van deze goedkeuring kan maken. Ontspanning en liefhebberijen. Van alle ondervraagden bleken 70 radioaansluiting te hebben. 49 luisterde weinig, 40 gere geld en 12 veel. Naarmate de be jaarden ouder worden neemt de groep die veel luistert af, terwijl de groep die weinig luistert toeneemt. Betekenis van krant cn tijdschrift Krant en tijdschrift spelen in het leven van bejaarden een belangrijke rol Toch hebben volgens de enquête 8,1 geen kranten- of tijdschriften- abonnement. Uitsluitend een kran tenabonnement hebben 51,4 van de bejaarde alleenstaande mannen en 57,5 der vrouwen. 46,9 van de mannen en 42 van de vrouwen zijn op krant en tijdschrift geabon neerd. Onder de lezende bejaarden bleken sommigen aardig verzorgde bibliotheken te bezitten, Doch de meerderheid is aapgewezen op uit leenbibliotheken of boeken van ken nissen. Het onderzoek heeft duidelijk het tekort aan speciaal geschoolde ge- zinsverzorgsters voor bejaarden doen uitkomen. Zowel in de dorpen als ook In meer stedelijke agglomeraties zijn er gevallen waar bejaarden niet re gelmatig een warme maaltijd nut tigen, omdat zij er niet meer toe kunnen komen om voor zichzelf eten te koken. De stichting acht het onder meer wenselijk in elke ge meente tot een .actiecentrum" voor bet toezicht op de gezondheidstoe stand van alle bejaarden te komen, opdat tijdig de noodzaak van sociale hulp in de gezinnen van bejaarden kan worden gesignaleerd. Priesterwijdingen in het Bisdom Haarlen Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de basiliek St Bavo te Haarlem de volgende HU. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan d Eerw. heren: B. W. Alkemade, T. de Bruini, M. J. J. v. Buuren, L. Cornelis, G. W. J. Feliks, G. M. den Hollander, N J. M. v. Kan, J. C. Koopman, J. P. J. Kraakman, J. J. Kramer, M. A. L. Kroeders, G. J. Laan, J. C. Nieu- wenhuis, H. Samson, J. A. A. Schoen makers, J. W. Schrama, H. A. Stam, L. M. Thomas, A. W. Voorby, H. M. v. Wel. De H. Wijding van het Subdiako- naat aan de Eerw. Heren: A. J. M. Brabander, A. G. M. v. d. Burg, F. F. M. J. v. d. Eerden, W. v. Egmond, N. M. C. Groot, C. N. M. de Groot, N. M. Grypink, J. F. M. Hoes, E. C. Hoogervorst, A. H. G. Imbens, F. P. G. Jansen, H. J. G. de Jong, F. A. M. Keesen, H. J. Kolimer, J. A. Kruu- nenberg, W. J. Kuttschrüter, J. M. Lefeber, A. P. Olsthoorn, P. J. Pou- leyn, J. Th. Stam, J.- G. M. Velthuy- se, F. Verhoogt, J. H. B. Vos, G. W. M. de Wit. Allen studenten van het Theologi- cum te Warmond. De dienstplichtigen va.n de eerste tot en met de vierde ploeg van de lichting 1952 zullen wegens beëin diging der eerste oefening met groot verlof gaan. De korporaals en solda ten der eerste klasse, behorende tot de eerste ploeg, groep A, zwaaien af op 30 September aanstaande; de twee de lichtingsploeg vertrekt op 31 De cember; de derde op 31 Maart 1954 en de vierde ploeg op 30 Juni 1954. De sergeants en korporaals der eer ste klasse van de eerste tot en met de vierde lichtingsploeg, groep B, zwaaien af op respectievelijk 31 De cember 1953 en op 31 Maart, 30 Juni en 30 September 1954. De sergeants, korporaals en soldaten van de Tech nische Diensten, groep C, worden op 31 December van dit jaar met groot verlof gezonden. De tweede, derde en vierde lichtingsploegen worden op respectievelijk 31 Maart, 30 Juni en 30 September 1954 met groot verlof gezonden. Militairen, die buiten Europa die nen en zij, die na genoten vrijstelling de eerste oefening hebben aangevan gen met een jongere lichtingsploeg dan de ploeg 1952-IV, zullen niet met groot verlof gezonden worden. Vorstelijk werkbezoek teneinde Gisteren heeft Prins Bernhard zijn werkbezoek aan Gelderland voortge zet en deze tweede dag voerde naar de landelijke dreven van de West hoek der Betuwe. Alle plaatsen en dorpjes, waar de Prins zou passeren, hadden er een Ach, een pakje Sterling aan de haak slaan is zo moeilijk niet (iedere sigarenwinkelier kan het U leveren). Iets anders is, U kunt er mee uit vissen gaan, geen beter gezelschap dan Uw Sterling Shag! Turend op Uw dobber, intens genieten van gezonde zuivere sport szond zuiver rookgenot opfrtRiM.' 1 kleine feestdag van gemaakt Over al stonden langs de wegen kinderen met vlaggetjes en galmende liederen en de ruitersport, die in dit deel van de Betuwe een grote bloei kent, gaf op folkloristische wijze kleur aan deze laatste dag van het koninklijk bezoek. Te Zaltbommel, waar met de Prins tevens een fikse regenbui arriveer de, werd de hoge gast een grote mand „inheemse" aardbeien aangebo den. Het evacuét'je uit Kruiningen, dat met een dei dorpsgenoot]e deze eervolle handelinp mocht verrichten, vertelde de P ins, dat hij misschien in Augustus weer naar huis toe mocht en de Prins luisterde vol belangstel ling naar de verhalen van dit ldeine ventje. In Ochten had de gehele ruiterij uit de omgeving zich verzameld en een indrukwekkende stoet van ama zones en ruiters wachtte de Prins, die via de dijt de plaats naderde, op en voerde hem naar de gemeente, waar de Prins de keurige stoet in specteerde. Deze tweede dag bezocht de ko ninklijke gast ongeveer tien plaat sen, waaronder Tiel, en voerde daar besprekingen over de industriële en sociale problemen. De regenachtige dag nam al reeds onbetreurd afscheid van het natte Nederland, toen de Prins op de grens van Zaltbommel afscheid van Gelderland nam en naar Soestdijk terugreed. SPRINGSTOF ONTPLOFTE Tydens een gisteren in de buurt van Soesterberg gehouden veldoefe- ning, waarby voor herhalingsoefe ningen opgekomen luchtmachtperso- neel was betrokken, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 22- jarige ongehuwde dienstplichtige kor poraal A. W. N. Versteeg, uit Heer len, verloor by een ontploffing van springstoffen zijn linkerhand en werd bovendien in het gelaat ge- wond. Levensgevaar is echter niet Boots zeide, in de bedoeling de brom- aanwezig. fiets onder de 50 cc, die aan het VROUWENSCHOON Naar aanleiding van een rechtzaak, waarin een schoonheidsspecialist terecht stond wegens het operatief wijzigen van vrouwenneuzen en het ontrimpelen van vrouwenwangen. Gy laat U dus mishandelen, gij, schone blonde, gij schuwt geen tranen en geen smart gij vreest geen wonden. Gy draagt geduldig alle pyn en laat U villen, opdat ge maar zo schoon zoudt zyn als ge zoudt willen. In werk'lykheid is het zo niet o, blonde schone. gy verft uw lippen gloeiend rood en ook uw konen, uw wangen worden by gekleurd maar zonder kerven, opdat gy schoon en fris zult zyn en vol van verve. Maar dan zyt gy nog niet volmaakt, uw haar dat zwart is, roept luid om blond, daar dit de wens van heel uw hart is. Dus hebt gy eerst uw haar gebleekt, ik zie U zitten, uw uiterlyk verfraaiend door uw neus te witten. Uw ogen diep als d' Oceaan, die ook niet trouw is, gy zorgt nu dat uw ogenpaar heel diep en blauw is. Nu is uw uiterlyk compleet o, schone dame, gy zyt voor Neerlands fabrikaat een pracht reclame. Maar laat de rest zoals het is en spaa-p U pynen Iaat door een lach de rimpels van 't gelaat verdwynn. Wees schilderes voor 't vaderland, maar spaar de vormen en geef dan uw oorspronk'lyk schoon t'rug aan de wormen. TROUBADOUR. Jaarvergadering F.N.R. Status bromfiets nog onbepaald De directeur van wegen en ver keer van de ANWB, de heer A. G. M. Boots gaf tydens de jaarverga dering van de Federatie van Neder landse Rywielpadverenigingen in een beschouwing over het bromfiets- vraagstuk als zijn mening te ken nen, dat de status van de bromfiets nog lang niet is bepaald. Dit wordt zijns inziens geïllustreerd door de recente uiteenlopende uitspraken van de Rotterdamse en de Haagse kantonrechter, die resp de brom fietser op het rijwielpad en hem er af willen hebben. Deze tegenstry- dige uitspraken vinden hun ooi'zaak in het uitblijven van de nog steeds hangende regeringsbeslissing, aldus spreker. Deze is nu in voorbereiding en zal zeer binnenkort genomen worden, doch volgens spreker waar schijnlijk deze zomer nog niet van invloed zyn. Het ligt, naar de heer De Nederlandse Aardolie Maatschappij bericht dat een voorlopige pro- ductieproef in de opsporingsboring nabij Rijswijk (Z.H.) heeft uitgewezen, dat uit de olievoerende laag, welke aangetroffen werd op ruim 1500 meter diepte in deze boring, inderdaad een economisch exploitabele productie kan worden verwacht. Over de omvang van de gedane vondst is nog niets te zeggen, aangezien daartoe meer boringen zullen moeten worden gedaan. Binnenkort zal in de naaste omgeving een tweede boring naar de aangetroffen laag worden begonnen. uiterlyk van een fiets moet voldoen, op alle rywielpaden toe te laten, tenzij een nader aan te brengen aanduiding bij de paden dit ver biedt. Voor de snelheid wordt de norm aangegeven, dat deze zich dient aan te passen aan de omstan digheden. De heer Boots verwacht dat de bromfietser die harder wil rijden dan 20 km zal ervaren weinig nut te hebben van de rywielpaden en op de duur weer op de weg terecht zal komen, maar dan met alles wat daarbij behoort zoals rijbewijs, num merplaat enz. Het zal zyns inziens ook wel weer geruime tijd vorderen voordat deze laatste ontwikkeling tot stand komt. De vergadering, die onder leiding stond van S. G. F. L. baron van Fridagh, werd te Zeist gehouden vanwege het 35-jarig bestaan van de aangesloten vereniging „Utrecht en Omstreken". De federatie is twintig jaar geleden opgericht als bundeling van al jaren bestaande plaatselijke rijwielpad verenigingen. In de loop van haar bestaan is de federatie uitgegroeid van een par ticuliere vereniging tot een particu liere organisatie die in nauwe sa menwerking met de overheid de zorg heeft voor de 8000 km rywiel paden in ons land. WIJDINGEN PATERS MONTFORTANEN Mgr. H. J. Paulissen, Apostolisch Vicaris van Kumasi en titulair bis schop van Pomaria, zal op 30 en 31 Mei a.s. in de kapel van het kloos ter der Montfortanen te Oirschot het diaconaat en het H. Priester schap toedienen aan de eerw. fra ter Phil. Aarts S.M.M., en de ton suur aan de eerw. Frater Nic. Alle man S.M.M. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 43) Hy vertelde haar van de Kerst avond op Derekdale, van haar brief je en haar plotseling verdwynen en van wat Rickey hem had gezegd over haar huwelijk met Tony Bleec- ker. Tante Molly zat heel stil, haar kalme ogen staarden naar de voorbij - vlietende wolken. En heb je haar zo laten gaan? Ja. Waarom? Omdat ik begreep, dat zij net was als alle anderen, zei hy. Waar om zou ik nog geloof hebben in een vrouw? - Wees niet zo kortzichtig Mi- chaeL Haar toon lokte zyn verzet uit. Ik ben niet kortzichtig. Dat ben je wel, verzekerde zU met een heftigheid, die hy niet van haar kende. Om een vrouw als Vir ginia te oordelen naar een maatstaf, waarmee je Helen oordeelde. Ik ben dwaas geweest, tante Molly. Een lieve dwaas, zei ze en Hy staarde haar aan, maar zag haar niet. Wat hi.i zag was zyn vrouw Helen en haar koude schoonheid en daarnaast Virginia's lieflijkheid, haar warme, heldere, kinderlijke blik. En plotseling bekende hy: raakte hem glimlachend aan met haar hand, maar toch een dwaas. Toen hy zyn tante verlaten had, wandelde Michael met een licht hart onder de blauwe lucht. Hij zou naar Virginia toegaan en haar vragen hem te vergeven. Laat mij je tonen, wat ik je te geven heb, zou hij haar zeggen. En hij zou haar op de boerderij van tante Molly brengen en zij zou begrijpen, wat hij bedoelde. Dat hij haar geen wereldse goederen aan bood, maar een schat voor de ziel en het hart. Derekdale had zijn schu ren en zyn akkers en zijn veestapel, maar hier op tante Molly's boerde rij was een gemeenzaamheid met de natuur die ginds ontbrak. Op De rekdale verzorgde gehuurde knechts het gehele landgoed maar hier drong je zelf door tot het hart der dingen, hier kende ieder zyn meesteres en had haar lief. Jij en ik, zou hij tegen Virginia zeggen, wij zullen het leven beleven, zoals tante Molly het heeft beleefd. Zoal niet hier op de boerderij, dan in een ander plekje op deze aarde, waar wij zullen liefhebben en een geluk zaaien, dat tot aan het einde onzer dagen bloem en vrucht zal dragen. Een week later ging hij naar het oude huis in Washington Square. Hij trad de ha] binnen en zag de bron zen ridder met zyn toorts. Zyn hart bonsde heftig, toen hij aan de deur van Virginia's kamer klopte. Een vreemde dame deed hem open. Juffrouw Farquhar heeft my verzocht haar adres niet bekend te maken, antwoordde zij op de vraag. Waarom was Virginia verdwenen? En waarheen? Aan het eind van de week ging hy naar Annapolis. Het huis van de Farquhars was gesloten "en droeg 't bordje: Te koop. De Maartse wind deed de droge bladeren in de tuin ritselen. Hij vroeg aan de vrouw, die er naast woonde, of er iemand van de familie Farquhar in de stad was. Zij zeide herrr van niet. en toen hij vroeg of hij het huis mocht zien, gaf zij de sleutel. Zijn voetstappen echoden dreunend door het lege, donkere huis. Hij stiet in de woonkamer de blinden open en het daglicht stroom de naar binnen en verlichtte de ka mer en de hall, die er aan grensde. Michael stond doodstil. Hij zag Vir ginia weer, zoals hy haar hier voor het eerst had gezien; in het sjofele groene jumpertje en met de beide zilveren kandelaars beschermend in haar armen geklemd. XX DE PANTOMINE Er kwamen een paar van die kou de, vochtige dagen, zoals men die in Florida zelfs kent en die het ver blijf op het water verre van aange naam maken. Het humeur van het gezelschap op het Van Duyne-jacht leed er sterk onder. De regen viel kil en.rraczerig en onophoudelijk, zodat er geen mogelijkheid was, om zich op het dek te amuseren en de ganse dag kaarten in de kajuit was ook niet alles. Marty was tot na de lunch blijven liggen en toen zij, in haar bontjas gehuld, het dek opging, trof zij daar Jane, eveneens in bontjas en zich dodelijk vervelend. Ik word nog gek als dat weer zo blijft, zei Jane nerveus. Ik heb geen geluk by het spel en de man nen zijn in een vreselijk humeur, zelfs Tony snauwt me af. Marty kende geen zenuwen en zeide dan ook: i Als het hun verveelt, laten ze dan aan land gaan. En ons hier achter laten. Dank je. Waarheen? Het regent overal. Er zyn toch wel tea-dances in de hotels. Dat zou beter zijn dan niets. Maar wij moeten toch terug komen en dan is de storm nog veel erger er steekt wind op. Laten wij hier aan boord dan iets organiseren en mensen invite ren. Dan zullen zij het zijn, die de elementen te trotseren hebben. Jane keek haar bewonderend aan. Je bent onbetaalbaar, Marty. Je weet altijd, hoe je de onaange name dingen op een ander kunt schuiven. Waarom niet? zei Marty lui. Ik houd er van de melk voor ntyzelf te romen. Marty droeg geen hoed, maar een roodzijden zakdoek om het haar, het geen, in tegenstelling met haar ge wone zilvergrijze toiletjes een bru taal effect aan haar schoonheid gaf. Rickey kwam op haar toe. Hoe heb je het in je hoofd ge haald, dat ding om je haar te doen? Bevalt het je niet? Neen, bet doet mij aan bloed denken, aan iets wreeds aan guil lotines en beulen. Hij rilde en zijn gezicht werd wit. Marty legde haar hand op zyn arm. Je bent net als Jane, je hebt last van je zenuwen. Geen wonder, die regen is al erg genoeg en dan sluit jij je nog de hele morgen in je kamer op. Jane stond aan de andere balustra de. met de rug naar hen toe. Toen Rickey naar haar toekwam, was zij daar gaan staan. Zij wilde, dat Marty de jongen niet zo aanhaalde, Zij wil de. Hij leunde over de balustrade en spon zijn gedachten uit. Waarom zou ik mijzelf niet op sluiten? zei Marty. Het was een uit gelezen morgen om te slapen. (Wordt vervolgd N

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8