Afgetreden bestuur van het Groene Kruis weer herkozen HUIBERS PROF, P, VAN DER HOEVEN t In Leiden nog 1075 werklozen De sensatie der derde dimensie ZATERDAG 30 MEI 1953 DE LEJDSE GOURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Onlangs trad het bestuur van de Prot. Vereniging: voor Gezondheids zorg „Het Groene Kruis" in zijn ge heel af, in verband met de verwer ping van het bestuursvoorstel om een fustic met het Oranje-Groene- Kruis aan te gaan, welke tot gevolg zou hebben, dat een principiële wij ziging in het eerste artikel der sta tuten zou .vorden aangebracht. Dit artikel zou dan als volgt moeten lui den: „De vereniging erkent de Bij bel als het onfeilbaar Woord Gods en stelt dit ten grondslag van haar werkzaamheden". Met 64 stemmen te gen en 30 voor werd dit voorstel toen verworpen, hetgeen voor het bestuur aanleiding was om en bloc af te tre den. Teneinde weer een bestuur te kie zen werd gisteravond in de Jacoba- zaal van „Den Burcht" een ledenver gadering gehouden, in welke bijeen komst als enig punt op de agenda prijkte: de verkiezing van een be stuur. Alvorens hiertoe werd overgegaan, deelde de demissionaire voorziter, dokter J. C. Meijboom, mede, dat de bestuursleden, gezien de inhoud van bovenstaande motie, oesloten hadden „om maar niet zo weg te gaan" en dat zij zich wederom voor een be stuursfunctie beschikbaar stelden. Ook mevr. prof. dr. A. J. Steenhauer, die zich naar aanleiding van het be stuursvoorstel tot fusie reeds eerder uit het bestuur had teruggetrokken, stelde zich wederom voor een be stuursfunctie beschikbaar. De hierna gehouden bestuursver kiezing had tot resultaat, dat van de 58 uitgebrachte stemmen, dokter J. C. Meijboom, de heer H. Filippo W.Fzn. dokter C. G. J. van Alphen en de heren A. L. Demenint en J. C. Hartman er 57 kregen, terwijl mevr. dr. C. Hovens Gréve 56, mej. F. A. Ie Poole en jhr. C. C. Roëll 54 en mevr. prof. dr. A. J. Seenhauer 55 stemmen op zich verenigden. Na het bekend worden van deze uitslag, dankte dokter Meijboom de aanwezigen voor het In de bestuurs leden gestelde vertrouwen en zeide, dat het bestuur wederom zijn beste krachten aan de behartiging van de belangen van Het Groene Kruis wenst te geven. Naar aanleiding van een in de rondvraag gemaakte opmerking: of Steen uit Leiden in Chicago overgedragen Dezer dagen is de historische steen, afkomstig van het niet meer bestaande huis van John Robinson (leider van de Pilgrim Father) door de kapitein van „Prins Willem IV", de heer J. Groen, overgedragen aan de heer H. M. Holden, president van de Overseas Shipping Line Inc. De ze steen is bestemd zoals wij reeds eerder berichtten voor het gebouw van de Chicago Tribune, welke grote krant een verzameling hitorische stenen uit alle landen van de wereld in een muur heeft in gemetseld. De steen werd verkregen door be middeling van de Leidse W.V. en is afkomstig van het Jean Pesijn- hofje, op welke plaa'.s vroeger het huis van John Robinson gestaan heeft. Bij de plechtige overdracht in Chi cago waren ook de kanselier van het Nederlandse consulaat-generaal, de heer N. v. Zelm, en de directie en hoofdredactie van de Chicago Tri bune aanwezig. De heer Holden droeg de steen aan de directie van de Ch. Tr. over, gelijk met een door de Leidse gemeente-archivaris mr. R. van Royen getewende gezegelde verklaring van „echtheid van de steen". JAARVERGADERING HOLL. CONSTRUCTIE WERKPL. i 11 dividend uitgekeerd In de gisteren gehouden jaarlijk se algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Leiden zijn balans en verlies- en winstreke ning over 1952 goedgekeurd en is dientengevolge het voorstel tot uit kering van een dividend van 11 aangenomen. Met algemene instem ming werd prof. dr. ir. F K. Th. van Iterson herbenoemd en mr. J. v. d. Hagen benoemd tot commissarissen der vennootschap. Bij de rondvraag verzocht een der aandeelhouders inlichtingen om trent het gecreëerde fonds voor aan vullende pensioenen, waarop de di rectie toelichtte, dat uit de per 31 December 1951 bestaande reserve voor bijzondere doeleinden volgens besluit van de algemene vergade ring van aandeelhouders, gehouden in Mei 1952, een bedrag van 250.000 voor deze speciale bestemming is af gezonderd. De bedoeling van de di rectie is, om in gevallen, waarin het nog jonge pensioenfonds in een te gering bedrag voorziet, hieruit een redelijke aanvulling te kunnen ge ven. De directie verstrekte voorts het volgende overzicht betreffende de gang van zaken De orderportefeuille is zeer bevredigend, waarbij wel dient opgemerkt te worden, dat de bezettingstermijn aanzienlijk korter is geworden Door de gelukkige om standigheid, dat met de materiaal leveranties geen moeilijkheden wor den ondervonden en de levertijd van het materiaal aanmerkelijk korter is dan in voorgaande jaren, kan aan de gevraagde levertijden worden voldaan. Een speciaal woord van dank richtte de directie tot Z.Ecx. L. j Ch. J. Nemry en prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, die haar in het af gelopen boekjaar meermalen tot grote steun zijn geweest het bestuur wil blijven streven naar een fusie met het Oranje-Groene- Kruis, deelde de voorzitter mede, dat het contact met deze vereniging door het Groene Kruis niet zal worden veronachtzaamd. Het bestuur had van het Oranje-Groene-Kruis juist een brief ontvangen, waarin vaag een mogelijkheid wordt aangewezen om alsnog tot éénwording te geraken. De dit stadium nog niet ingaan; het be- voorzitter kon echte: op het schrij ven van het Oranje-Groene-Kruis in dit stadium nog niet ingaan; het bestuur van het Groene Kruis zal zich in een bestuursvergadering eerst met dit schrijven moeten bezig hou den. Wel verklaarde dokter Meij boom, dat het bestuur rekening houdt met de mening van de leden, zoals deze in een vorige vergadering is uit gesproken. Doktersdienst. A.s. Zondag, 31 Mei, zal de dienst worden waargeno men door: dr. Van Bockel, Jansen, Kors, Langezaal en Nieuwzwaag Apotheken. De avond-,, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Mei 13 uur tot Zaterdag 6 Juni 8 uur, waar genomen door: de Apotheek van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406 en de Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgees door: de Oegstgeester Apotheek, Wiihelminapark no. 8, te lefoon 26274. GEM. AANKONDIGING INENTEN TEGEN POKKEN Er zal op Woensdag 3 Juni, van 1415 uur, gelegenheid zijn om bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinde ren, jonger dan twee jaar, te laten inenten tegen pokken. Indentieteitspapiercn (b.v. trouw boekje) meebrengen. De directeur van de G.G. G.D., C. R. Zijerveld. Naa rlemmerstraat 123, Leiden voor (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van W. J. Smits en C. Pouw; Cor nelia, d. van A. Sloos en J. Hartevelt; Petrus Wilhelmus Jacobus, z. van C. N. M. Halvemaan en P. J. Brandt; Tineke, d. van D. J. van der Nat en C. M. de Vink; Nelly, d. van R. Bou- man en C. W. Richter; Johnny, z. van P. D. van Zeist en J. Tegelaar. Overleden: J. Laven man 60 jaar. H. J. van Dyk, man 74 jaar; N. C. Overdevest man 62 jaar; L. van Rijn, huisvr. van Schuitemaker 70 jaar; C. van der Wilk, wedn. 84 jaar. Na een ziekbed van enige weken is hedenmorgen nog vrij plotseling overleden prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, wonend in Zundert, oud hoogleraar in de verloskunde aan de Leidse Universiteit. Woensdag zou het 50 jaar geleden zijn, dat hij het ambt van hoog leraar in de verloskunde aanvaard de met een rede, waarin hij wees op de ingrijpende wijzigingen, die zich omstreeks de eeuwwisseling zowel in de verloskunde als in de gynaeco logie hebben voltrokken. Prof. van der Hoeven, die thans 83 jaar oud is, heeft dit hoogleraar schap 37 jaar lang uitgeoefend. Hij werd 10 Aug. 1870 in Brielle geboren, en ontving zijn gymnasium opleiding en academische vorming in Leiden. Hij behaalde het artsdiplo ma in 1895 en promoveerde op 26- jarige leeftijd. Van 1896 tot 1903 was hij assistent van prof. Treub te Lei den en te Amsterdam, in welke laat ste functie hij zijn hoogleraarsbe- Leidse Universiteit Geslaagd: voor het cand. ex. Psy chologie de heer S. J. G. Dundam, Leiden; voor het doctoraal examen Klassieke Taal- en Letterkunde de heer P. Mulder Gorkum; voor het doctoraal examen Scheikunde de heer C. de Jong, Sassenheim; voor het candidaatsexamen Germaanse Taal en Letterkunde (Engel) mevrouw C. C. van BuurenVeenenbos, Leid- schcndam; voor het doctoraal exa men geneeskundge mevr. B. Hoger- zeilv. Paassen, Leiden, idem de he ren J. Kreulen Breda, G. L. N.H. de Laive Den Haag, G. Noteboom Voor burg; voor het semi-arts examen de heren J P. E. Bouwes Bavinck, Den Haag, D. Scoafer, Oegstgeest, M. Smit Sibinga. Eindhoven, H. J. Ver meulen, Voorschoten; voor het arts examen mej. J. A. Meier Amersfoort, idem de heer J. F. Janssen, Den INAUGURATIE VAN PROF DR W. J. C. VERHAART. In het groot auditorium van de Leidse Academie heeft dr. W. J. C. Verhaart, tot nu toe als neuroloog verbonden aan de inrichting Ende geest te Oegstgeest als opvolger van prof. dr. S. T. Bok (directeur van het Herseninstituut te Amsterdam en bijzonder hoogleraar aldaar) het ambt van gewoon hoogleraar in de histologie en microscopische anato mie aan de Leidse Universiteit gis termiddag aanvaard met 't uitspre ken van een inaugurele oratie over „Prikkelpatroon en vezelpatroon in het zenuwstelstel". Na de oratie werd in het Academiegebouw een druk bezochte receptie gehouden. Lido. Van oorlogsfilms is de markt zó langzamerhand overvoerd, maar van de oorlog in Korea zijn nog weinig grote films verschenen. Zodoende hebben wij, Westerlingen, slechts zo nu en dan enkele flitsen gezien van de grote, onbarmhartige strijd, welke daar gevoerd wordt. De film „Terugtocht der helden" laa)t echter overduidelijk zien welk een hel de oorlog in Korea is. En zoals gebruikelijk in- dergelijke speelfilms, worden we ook in deze film ingewijd in het familieleven van enkele strij ders, als daar zijn res. kapitein Han sen, die zijn vrouw en twee kinderen moet achterlaten en Jimmy Mc Der- mid, het jongste broekje bij de Mari ne, die uiteindelijk naar huis geroe pen wordt, omdat hij de laatst over gebleven zoon van zijn ouders is. Als hij dan afscheid neemt van zijn ka meraden, volgen nieuwe gevechten. De Amerikaanse mariniers zijn ech ter veel geringer in aantal dan de tegenstanders en worden gedwongen zich terug te trekken. Maar ook die terugtocht wordt één- lang gevecht, dat offers vert. Frank Lovejoy, Ri chard Carlson en Rusty Tamblyn spelen de hoofdrollen in deze film, die de aandacht van begin tot einde geboeid houdt. noeming te Leiden verkreeg. Prof. v. d. Hoeven heeft bijgedra gen tot de ontwikkeling van de ver loskunde en gynaecologie, die hij diende met plichtbetrachting en we tenschappelijke eerlijkheid. Door zijn bestudering van de oorzake der vroeger veelvuldig optredende com plicaties bij verlossingen en door zijn streven deze te voorkomen zon der daarbij andere moeilijkheden op te roepen, kan hij worden beschouwd als een van de grondleggers der praeventieve verloskunde in een tijd, dat er aan de algemene praeventieve geneeskunde nog heel weinig werd gedaan. Zaterdag 30 Mei. „Kom, laat ik m'n moeder eens gaan opzoeken", dacht de 24-jarige arbeider J. L. M. uit Leiden gister avond. Hij stapte naar het station, maar vond het overbodig een kaartje naar Den Haag te nemen, omdat er juist een goederentrein vertrok. Hij sprong achter op de buffer en voel de zich kiplekker. Maar even later bleek hem, dat de trein de richting Utrecht had ingeslagen. Er afsprin gen ging niet meer en zo moest de blinde passagier wachten totdat de trein stopte in Alphen aan den Rijn, waar het spoorwegpersoneel hem ontdekte en de politie waarschuw de. Het proces-verbaal zal hem vermoedelijk duurder komen te staan dan een retourtje naar Den Haag. Morgen zal pater C. Tijnagel, O.F.M. gardiaan van het klooster aan de Ma- riërmoeMraat, onder alle H. Missen in de St. Petruskerk een predicatie houden, die gevolgd wordt door een collecte ten bate van de Kath. Ge zinszorg te Leiden. Nog steeds kampt deze onmisbaar nuttige instelling met geldgebrek, zodat zij vol ver trouwen uitziet naar de helpende hand, die de St. Petrusparóchianen zullen reiken. Maandag 8 Juni a.s. houdt de Leidse K.A.B. een algemene leden vergadering, waarvan de agenda als belangrijkste punt de verkiezing van een nieuwe voorzitter vermeldt. Zo als bekend is op de vergadering van 13 Mei 1.1. wel een nieuw lid geko zen voor het dagelijks bestuur in de vacature-Snelderwaard, maar de verkiezing van een voorzitter werd uitgesteld tot een afzonderlijke ver gadering. De leden van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit", vanaf 6 jaar, worden morgenmiddag om één uur in het St. Antonius Clubhuis verwacht voor de generale repetitie. Zonder unifom! Want de uniformen moeten netjes gehouden worden tot de uitvoering van 's avonds D eleden die niet mee doen aan de uitóvering, omdat zij nog geen uniform hebben, mogen wel komen maar dan als toeschou wers op dp stoelen. De deelnemers moeten 's avonds om 7 uur weer pre sent zijn (in uniform) en niet verge ten hun lidmaatschapskaart mee te brengen als bewijs van toegang. Wel een beetje laat, want we wisten het niet eerder vertellen we U nog even, dat de R.K. Slagers vrouwen-vereniging Woensdag haar tweede vergadering heeft gehouden in 't Schuttershof. Ondanks de korte tijd van haar bestaan telt de vereni ging reeds vele leden. Nadat enige huishoudelijke punten waren afge handeld, gaven de iteisjes José Els- hof en Annelies van der Zalm, op geleid door de ballet-studio Tjemka- noff en aan de piano begeleid door mevr. Tonnon, vier solodansjes ten beste, waarmee zij veel succes had den. Op 8 Juni gaan de leden een ex cursie maken naar dt Zilverfabriek in Voorschoten. Vertrek met de blauwe tram van 2.30 uur (station). Op verzoek van de directie van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" vestigen we nog gaarne even de aandacht op de twee tentoonstellin gen, die daar thans te zien zijn. Voor de grote en fraaie overzichtstentoon stelling van het werk van onze Leidse schilder van Driesten bestaat nog deze Zondag gelegenheid tot bezichtiging. Deze expositie, die een blijvende indruk van de schoonheid van het Hollandse landschap achter laat, wordt Maandag gesloten. Het werk van leerlingen van Leidse scho len van kleuteronderwijs, lager- vak- en middelbaar onderwijs is niet al leen boeiend door de vele facetten, die daarin tot uiting komen, doch vooral ook als een treffend middel kennis te maken met hetgeen leeft onder de huidige schooljeugd en met de wijze waarop het moderne onder wijs in tekenen en handenarbeid daarbij le uitingsmogelijkheden sti muleert en activeert, terwijl er vele staaltjes van werkelijk artistiek kunnen te waarderen vallen. Deze tentoonstelling „Vormen en teke nen" zal tot en met 7 Juni in de La kenhal Idij.en. STADSKOK. KATH. REIS VERENIGING HIELD JAARVERGADERING. Gisteravond heeft de Ned. Reisver- eniging voor Katholieken, afd. Lei den, haar jaarvergadering gehouden in trDe Doelen", onder voorzitterschap van de heer C. P. W. Schinck. Tij dens deze vergadering werd de nieu we geestelijk adviseur, kapelaan J. W. M. de Jong geïnstalleerd als op volger van kapelaan D. Plaat thans pastoor in Hoek van Holland. De af tredende bestuursleden W. Driessen en H. Canbier werden herkozen. Ruimtegebrek verhindert ons vandaag een uitvoeriger verslag te geven, wij hopen a.s. Maandag op deze verga dering nader terug te komen. Op 23 Mei stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 1075 ge heel werklozen, terwijl daarenboven 161 personen geplaatst waren op D. U. W.-objecten. In vergelijking met verleden week betekent dit op nieuw een daling van pl.m. 70. De vraag bleef toenemen, vooral die naar jeugdige krachten, waarvan het aanbod zoals steeds in deze tijd van het jaar slechts gering is. Het aantal werkloze vrouwen on derging geen wijziging van betekenis en bedroeg op 23 Mei 117. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 31 MEI TOT 7 JUNI. Zondag 31 Mei: Uitvoering van de R.K. Gymnastiekvereniging Groeti- Wit in het St. Antoniusclubhuis. Maandag 1 Juni: Pater dr. W. Luy- per O.E.S.A. spreekt om 8.15 uur in „De Doelen", Rapenburg 2 voor de leden van de St. Adelbertvereniging over: „Existentialisme, existentialis ten, en Christendom". Zondag 7 Juni: De R.K. Gem. Zang vereniging „Pulchri Studio" viert haar 6de Lustrum; 's morgens 9 uur H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen, Oude Vest, waarna ge zamenlijk ontbijt en jaarvergadering, 's Middags van 23 uur: receptie in de Kleine Burcht Nwe Rijn. 's Avonds 8 uur feestavond in de Kleine Burcht. MARKTBERICHTEN KATWUK AAN DEN RIJN, 29 Mei Groente. Spinazie 814, radijs 511, bospeen 4151, bosuien 3—7.50, bloemkool I 3144, idem II 1428, peterselie 2.707.60, ra barber 9.50—12.70, sla 2.50—4.90, aardbeien per 2 ons doosje f 3552, postelein 716, kervel 2.103.60, komkommers 24—26, andijvie 17 18, sjalotten 2830. TER AAR, 29 Mei. Groente. Peulen f 0.851.15, idem B 60 cent, snijbonen 1.70—2.50, idem stek 1 201.60, spinazie 923 cent, ra barber 1113 cent, andijvie 1031 cent, postelein 515 cent, sjalotten 28 cent, tomaten A 1.40—1.60, idem B 1.20, idem C 1.10—1.20, idem CC 1.10, v/aspeen 3436 cent per kg. sla I 3 90—4.80, idem II 2.50 3.00 per 100 stuks, bloemkool I 45 61 cent, idem II 3140 cent, idem III 1528 cent, idem stek 914 cent, komkommers 3032 cent, idem B 13 25 cent alles per stuk, bospeen 20 33 cent, idem stek 15 cent, bos-uien 111 cent, selderij 5 cent, bosprei 5 8 cent, peterselie 2 cent alles per bos, aardbeien 2962 cent p. doosje. ROELOFARENDSVEEN, 29 Mei. Groente. Aardbeien (ingelegd) 42 83 cent, idem 2 ons door 6190 cent, idem afw. 3864 cent per twee ons, kropsla 2.506.00, bloemkool 30, bospeen 14—42, nieuwe aardappelen 63.peulen 0590. capucijners 110, kassnijbonen 215 —2.45, idem stek 115—145 per 100. Bloemen. Pyrethrum 8—27 cent, Duizendschoon 1638 cent, Pa paver 626 cent, Colvilleis 29—64 cent, Bruidsanjers 615 cent, Pckan- jers 814 cent, Gladiolen 5070 cent, Anemonen 614 cent, Esther Read 1439 cent, Pioenrozen 0.801.00, Campanula 1722 cent, Margrieten 1024 cent per bos, Anjers 1015 cent per stuk. DE LEIDSE bioscopen Luxor draait deze week de Deen se film „Bureau Zedenpolitie", waarin weer eens tot uitdrukking komt de voorkeur van de Scandinavische fil mers om in hun werken problemen aan te snijden. Deze keer is het een probleem, dat ook ons land kent, na melijk de trek van jorge meisjes naar de steden. Voor velen schijnt het erg aanlokkelijk te zijn om in een stad te werken en dat zou niet zo erg zijn, als men maar meer begrip toonde voor de gevaren, welke de grote stad met zich medebrengt. Een begrip, dat bij veel meisjes, maar ook bij vele ouders op het platteland ontbreekt. Dat het spreekwoord „De ervaring is de beste leermeesteres" niet altijd op gaat, daarop vestigt deze film in het bijzonder de aandacht. Juist in het onderhavige probleem is het reeds spoedig „te laat!'. De makers van deze film, die hun gegeven putten uit het archief van de Kopenhaagse politie, hebben een werk tot stand gebracht, waarin de moeilijke stof op een zeer discrete wijze behandeld is. Niette min maakt de film af en toe een schrale indruk en vooral het slot heeft weinig overtuigingskracht. Dat de verschillende organisaties op het gebied van meisjesbescherming met dit werk zeer ingenomen zijn, behoeft geen betoog. In een interview naar aanleiding van „Bureau Zedenpoli tie" verklaarde mevrouw K. Luijckx- Sleijffer, secretaresse van de Ned. Federatie van R.K. Verenigingen ter Bescherming van Meisjes, dat ook in ons land jaarlijks honderden meisjes in de vallen van ongure individuen lopen en dat iedere keer opnieuw blijkt, welk een grote onverschillig heid de ouders tonen, waar het de levensgang van hun dochters in de stad betreft. Wij nemen dit gaarne aan, maar voegen daaraan toe, dat de betreffende film meer geschikt is als instructiefilm voor ouders en op voeders en eigenlijk niet thuL be hoort in een bioscoop, waar rijp en groen kan binnenstappen. De titel al leen reeds van deze film zal opge schoten jongelui aantrekken, die op sens~*ie uit zyn en daarmede vliegt men zyn doel voorbij. Anderzijds komt het ons voor, dat juist de arge loze opvoeder, die geen begrip heeft voor de problemen, welke zich in de stad kunnen voordoen, bij het lezen van genoemde titel niet de gedachte zal krijgen: „Daar moet ik heen". Via vrouwenbonden zou deze film meer tot heil kunnen strekken en wij blijven op het standpunt staan, dat evenals bij „Zo begint het leven" sommige problemen, hoe kie overi gens ook behandeld, niet in de bios coopsfeer passen. K.F.C.-keuring: Strikt volwassenen. Casino. In de film „M 7" verlaat de aarde" hangt, vooral in- het begin, een sfeer van onrust. Men voelt een dreiging, die uitstekend is opgeroe pen door de fotografie van licht en zware schaduwen. Ook al zijn de eer ste scènes niet bijzonder sterk ge speeld, hetgeen zelfs een weinig ver warrend werkt, men bemerkt al spoedig, dat zij een goede inleiding vormen tot het sensationele gedeelte, waarin het ultra-snelle vliegtuig de grote rol speelt. In deze Engelse film kan men niet anders verwachten,omdat de mensen, zelfs in de meest spannende gedeel ten, uiterst zelf-beheerst zijn. Zelfs de grote conflicten, die weliswaar summier zijn weergegeven, worden met Engelse kalmte beleefd. Men> is daardoor geneigd te zeggen, dat er te weinig gevoel door speelt, maar ook kan men veronderstellen, dat niet iedereen behept is met de nervositeit, waaronder een groot deel van de mensheid lijdt. Voor 14 jaar. Rex „Verboden Jungle". Als kleine jongen maakt Edgar Emmer- son een expeditie mee, die zijn vader leidde in het door blanken onbetre den junglegebied van Peru, Bolivia en Brazilië. In een vergane stad ont dekte men een legendarisch gouden Incabeeld. De expeditie moest echter met het gevonden beeld vluchten voor de Indianen, die het gouden beeld bevaakten. Op een woeste ri vier in de. jungle verongelukte hun boot by een waterval en alleen Ed gar werd uitgeput door rubberzoe kers gevonden. Als jongeman ontdekt Edgar later in een luchtopname van dit gebied het gouden Incabeeld. In de hoop nog overlevenden van de expeditie te vinden gaat hij in dit gebied zoeken. In prachtige opnamen laat de film de exotische schoonheid der flora en fauna van de jungle zien, waarin Edgar met veel avontu ren tenslotte belandt en een ontdek king doet welke men in deze bui tengewone film kan zien. Toegang boven 18 jaar. Trianon. Hoewel het geen nieuws is onder de zon, zal de drie dimensionale film „M.G.M.s Metro- scopix", welke Trianon deze week vertoont, veel belangstelling trek ken. Ongeveer 20 jaar geleden reeds heeft men zich in de bioscopen kun nen vermaken met een stereosco pisch filmpje, waarvoor de toeschou wer zich evenals nu te wapenen had met een rood-groene briL Het was de toepassing van het bekende prin cipe, dat dieptewerking wordt ver kregen door eenzelfde voorwerp van twee verschillende gezichtshoeken uit te fotograferen, juist zoals wij dat voorwerp zien met onze twee ogen. De toepassing van perspectief in de film maakte destijds furore, zodat men er veel van verwachtte, doch blijkbaar zag men toch geen „pers pectief" in deze perspectivische film. Thans heeft men het perspectief- probleem van diverse zijden weer aangepakt en M.G.M. heeft 'n filmp je vervaardigd volgens het oude en beproefde recept van de rood-groene bril. Iedere bezoeker krijgt zo'n bril, bij de uitreiking van zijn toegangs bewijs en de film geeft zelf het mo ment aan, waarop men het geval op z'n neus moet planten. De aardig heid van deze films is, dat men aan het schrikken, en griezelen wordt gemaakt door allerlei voorwerpen, die regelrecht op ds schijnen af te komen. Zo werpt een meisje een groot mes de zaal in, re gelrecht op uw neus af; een fantas tische heks duwt u een grote spin in 't gezicht; een schommelend meis je scnynt u met haar voetzolen te raken en als u ondanks alle op u ge vallen stoelen, kasten cn pannen on gedeerd weer de zaal verlaat, dan is aat slechts omdat schijn bedriegt gelukkig maar! Misschien slaagt men erin de perspectief-mogelijkheden in de filmkunst een rol te doen spelen, doch voorlopig is het nog niet meer dan een speels aardigheidje. De hoofdfilm van het programma is „The law and the lady" een amu sant verhaal, waarin de „lady" ten slotte in conflict komt met „the law" (de wet.) Eigenlijk is de „lady" he lemaal geen lady, doch een kamer meisje, dat haar fortuin zoekt in ge zelschap van een adellijk heerschap. Zij schuimen samen de internationa le oorden van vermaak af en trach ten gevulde beurzen een aderlating te doen ondergaan. Tenslotte belan den zij in Califomië en daar hadden ze byna een kostbaar halssnoer in handen gekregen. Maar de fortuin zocht hen niet, wel de deurwaarder, die hen vond en hun een bevel tot in hechtenisneming overhandigde. De wijze, waarop dit gegeven is uit gewerkt, is buitengewoon geestig en tevens zodanig, dat allen er pleizier aan kunnen beleven. Toegang alle leeftijden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3