iWanneer is een product het stempel „Nederlands11 waard? Protest van Ned* Vakcentrale Pettendief bracht in de avonduren angst en spanning in IJselstein Voor inbreuk op kwekers recht f 500.- boete geëist Mount Everest is ongenaak~ baar gebleven Prins Bernhard is thuis de baas! VRIJDAG 29 MEI 1953 Ot LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Benelux stelt normen vast Als onderdeel van de handelspo litieke coördinatie in het kader van de Benelux is overeengekomen, dat België, Luxemburg en Nederland voortaan dezelfde normen zullen toepassen bij de beoordeling of bij uitvoer aan een goed dc nationale oorsprong kan worden toegekend. Met het oog hierop zijn in gemeen schappelijk overleg richtlijnen opge steld die van begin Mei 1953 af in de drie landen gelden. Bij het opstellen van het nieuwe normenstelsel is er van uitgegaan dat ,.de oorsprong" een technisch- economisch begrip is, hetwelk aan duidt de plaats of het land, waar een product technisch en economisch tot stand is gekomen. De normen ter beoordeling van de oorsprong zijn hoofdzakelijk van be lang in die gevallen, waarin ver schillende landen aan de toestand- koming van een goed hebben mede gewerkt. Het normenstelsel is nu verdeeld in vier afdelingen: A. Aangenomen wordt dat de na tionale oorsprong zonder meer toe komt aan: 1. De producten uit eigen bodem gedolven; de producten van het plantenrijk die in eigen land ge groeid zijn; de levende dieren in eigen land gefokt en geteeld, als mede de daarvan verkregen pro ducten en nevenproducten, de producten afkomstig van jacht en visserij in eigen land en van de nationale zeevisserij; 2 Goederen in eigen land ver- Het bestuur van de Nederlandse Vakcentrale heeft gemeend een zeer ernstig protest aan de Sociaal-Eco nomische Raad te moeten zenden. Dit protest betreft een besluit, dat genomen is door de „Commissie On dernemersraden" die gevormd is uit de Raad. Dit besluit heeft betrek king op de representativiteit van de vakorganisaties der werknemers in de bedrijfs-commissies. Wanneer bij de beoordeling dezer representativiteit de aansluiting .van een vakorganisatie of bij het N.V.V., of K.A.B., of het C.N.V. een beslis sende rol speelt en niet het hoogste aantal leden, dan acht het bestuur dit besluit een duidelijke poging om de gehele P.B O. en alle onderne mingsraden onder de macht van de ze drie vakcentralen te brengen. Deze drie vakcentralen vertegen woordigen ongevoei 34% der Neder landse werknemers. Alle andere Ne derlandse werknemers ondergeschikt te maken aan de zienswijze van de ze drie vakcentralen acht het be stuur een grote beperking van het recht van vereniging, zoals dit in ons land tot ontwikkeling is gekomen. De Nederlandse Vakcentrale he kelt, dat door dit besluit alle Neder landse arbeiders met medewerking van de Raad worden gedwongen óf zich aan te sluiten bij een der drie zuilen of afstand te doen van hun invloed en hun rechten. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM L 402 M. 7.00—24.00 KH.O. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewyde muz. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Een geslaagde doorbraak. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Promenade-ork. en soliste. 14.00 Boekbespr. 14.10 Pianospel. 14 20 Eng. les. 14.40 Amateursprogr. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Kamerork. en solist. 16.15 „De schoonheid van het Gregoriaans". 16.45 voor de jeugd. 17.45 Voetbal- wedstr. Franse tegen Nederl. Zater dagelftal. 18.00 Amus. muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.2i Van het Binnen hof. 19.30 Gram 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Amus. muz. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 v. d. vrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgen wij ding VARA: 10.20 voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- mededeling. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Orgelspel. 13.50 Weekjourn. 14.00 Gram. 14.45 Huismuz. 15.05 Gevar. muz. 15.30 Boekbespr. 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Con- certgebouw-ork. en soliste. 17.20 v. d. jeugd. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Congres over re ligieuze en kerkelijke kunst. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Lichte muz. 22.40 Hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verz. progr. kregen door be- of verwerking van grondstoffen, die krachtens A of B de nationale oorsprong hebben of hebben verkregen; 3. Nevenproducten, bijproducten en afvallen verkregen bij de be- of verwerking voorzover het hoofd product de nationale oorsprong heeft verkregen; 4. Oude materialen en afvallen welke in het land zijn verzameld. B. Worden beschouwd als zijnde van nationale oorsprong: De goederen van vreemde oor sprong, welke door be- of verwer king in het eigen land een volle dige verandering hebben onder gaan. Van volledige verandering kan alleen worden gesproken indien de be- of verwerking heeft be staan in de vervaardiging van een geheel nieuw product. 2. De goederen van vreemde oor sprong, welke door be- of verwer king in het eigen land slechts een onvolledige verandering hebben ondergaan, voorzover de be- of verwerking voldoet aan elk van de volgende drie voorwaarden: a) De be- of verwerking moet economisch gerechtvaardigd zijn, zodat zij er toe bijdraagt om het goed dichter tot he4 stadium van eindgebruik te brengen b) De be- of verwerking moet plaats vinden in een bedrijf, het welk daartoe is ingericht. c) De be- of verwerking moet een waardevermeerdering tot ge volg hebben van tenminste 50 Voor de berekening van deze waardevermeerdering moeten ver geleken worden: 1. De aankoopprijs op basis C.I.F. op franco-grens verhoogd met de bij invoer blijvend betaal de rechten, belastingen en heffin gen (C.I.F.- of franco-grens, de douane) van de goederen van vreemde oorsprong! 2. De verkoopprijs van de laat ste industriële be- of verwerker in het eigen land. Gewonden van Kaub keren terug De Nederlanders, die op Pinkster maandag met een autobus in het Duitse stadje Kaub een ongeluk ■hebben gehad, toen de chauffeur in volle vaart een huis binnengereden en de bus eerst in de winkelruimte van een apotheek tot stilstand is ge komen, hebben gisteren, voor zover zij licht werden gewond, van St. Goar uit de terugreis naar ons land gemaakt. Deze zes en twintig licht gewonde Nederlanders werden na het ongeluk naar het ziekenhuis in St. Goar overgebracht. De zwaar ge wonden bevinden zich nog in zie kenhuizen in de omgeving van de plaats, waar het ongeluk is gebeurd. Ook de chauffeur van de veronge lukte autobus kon nog niet naar ons land terugkeren. Bij het ongeluk wa ren 37 personen betrokken, doch er hebben zich geen dodelijke ongeluk ken voorgedaan. Orchestra Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miramar Bar en Restaurant van het PALACE HOTEL noordw1jk aan zee Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 Vooi de HOOFDDEKSEL WEG EN NIEMAND TE ZIEN IJselstein, het lieflijke dorpje in de provincie Utrecht, leefde de laatste tijd in angstige spanning. De vrede, die doorgaans hoogtij viert in de ge moedelijke dorpsstraatjes, was ver dwenen en met bange gezichten ver telde men elkaar van een snode, ge heimzinnige aanvaller, die zich in de avonduren op de Noordijseldijk zou bevinden en die niet te grijpen was. Het merkwaardige was, dat de aan rander een klaarblijkelijke voorkeur had voor hoofddeksels. Het eerste slachtoffer was een 14-jarige jongen, die 's avonds in volle vreedzaamheid een wandelingetje langs de dijk maakte en plotseling zijn pet van het hoofd voelde gerukt, terwijl er een paar schrappen over zijn schedel ge geven werden. De jongen schrok zich een aap èn zette het op een lopen, terwijl hij niet durfde omkijken- om te zien, wie zün aanvaller was. Maar ook dit zou weinig geholpen hebben, want toen de landbouwerszoon die een paar da- HAAGS GERECHTSHOF Onkerkelijke bui. Een 19-jarige opperman uit Leiderdorp was in Maart jl. veroordeel tot 50 boete of 10 dagen en veertien dagen voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Hij was van dit vonnis in beroep ge komen bij het Haagse Gerechtshof, omdat zijn advocate het had aange raden en omdat de straf nogal zwaar was volgens verd. „De dokter zou het ook niet goed vinden als ik onder curatele kwam" zei verdachte. De president had in de stukken precies het omgekeerde gelezen Alle ellende was ontstaan op een Zondag, toen verd in de kerk morgens al rumcerig was. 'sAvonds vond verd. in de kerk een kerkboek op zijn plaats. Hij ging hiermee slaan. De ordebewaker van de kerk had verdachte na afloop ironisch toege sproken, waarop verdachte in woe de was ontstoken en was beginnen ''„uTas wel in een onkerkelijke j de bedrijfsleider ewi boete van stemming", merkte de nresident op. I 'J^^"^In^^ Lddde Hij vond het onverk-aarbaer dat ver- j n da-hte de straf te hooe achtte. de «s: f 60 De °?lcl" De oroc. generaal was het hierme- dat,verd' f een de volkomen eens en hij zag n'et de I 3°°* van maakte. Het niet van een plaatsvervanger kon worden gesproken. De rechter besloot om de nieuwe kracht, die inmiddels weer weg was, te horen. In verband hiermede werd de zaak aangehouden. Ongekeurd vlees. Een veekooman uit Voorschoten stond terecht voor de Haagse Economische Politierech ter omdat hij varkensvlees in voor raad had gehad, dat niet voor zien was van het vereiste keurings- merk. Voor clandestien slachten was ve?"d. enkele malen veroordeeld. De officier van Justitia reiuireerde 100 boete Het werd f 75. Direct hierop stond verdachte weer terecht, ditmaal in gezelschap van de bedrijfsleider uit Wassenaar. Deze was tenlastegelegd dat hij een ge storven ramschaap niet had aange geven. De veekoopman had het on gekeurde ramvlees in voorraad ge had. In dit Peval eiste de officmr te- minste reden om een wiiziginc ten gunste van verd. te vragen. Hij re- ouireerde dan ook bevestiging van de straf. Arrest 10 Juni. Vader en zoon. Omdat hij in November jl. zijn zoon had ontslagen en zonder toestemming van het Ge westelijk Arbeidsbureau, voordat een termijn van drie maanden om was. een plaatsvervanger had aange steld, moest een koopman uit Lei den verschijnen voor de Haagse Economische Politierechter. Enkele getuigen kwamen verklaren, dat de nieuwe kracht heel ander werk deed dan de ontslagen zoon, zodat dus werd voor de eerste verd. een boet-3 ven 75 en voor de tweede een boete van 100. Bloemkool voor de rechtbank Vele uren lang heeft het Amster damse Hof zich gistermorgen bezig gehouden met een bloemkool, en niet spelenderwijs maar in diepe ernst. De 41-jarige zaadhandelaar P. B. uit Schagen stond in hoger beroep terecht. Hij was op 11 Februari van het vorig jaar door de rechtbank te Alkmaar vrijgesproken van opzet telijke inbreuk op het kwekersrecht, dat het bloemkoolras Flora Blanca, toebehorend aan de zaadhandel Rij- kert Zwaan beschermde. Verdachte zóu in 1947 al zijn be gonnen met het kweken van een z.g. verbeterde tussensoort, die echter alle raseigenschappen van de Flora Blanca bezat. Ondanks dat hem tot tweemaal toe op de door hem ge pleegde inbreuk zou zijn gewezen, was B. voortgegaan met het in de handel brengen van deze verbeter de tussensoort. Hierdoor had de fir ma Zwaan vooral bi' de exnort naar Duitsland en Amerika schade onder vonden. De procureur-generaal eiste thans een boete van 500 of drie maanden hechtenis. Voor het Hof verschenen gister morgen niet minder dan acht getui gen a charge en zes a décharge, die hun licht over deze bijzondere zaak lieten schijnen. De getuigen a charge waren allen tuinbouwexoert, die met geringe onderlinge verschillen in hun verklaringen tot de slotsom kwa men, dat zij tussen de Flora Blanca, die in November 1951 in het rassen register werd ingeschreven en de door verdachte gekweekte soort geen essentiële rasafwijkingen had den kunnen constateren. Tegenover hun mening stond die van een zes. tal telers, mannen uit de practijk, die wel degelijk verschillen hadden vastgesteld. De bloembkool van B. kwam volgens hen hoger op de stam, had smallere bladen, die minder ge schulpt waren en ontwikkelde zich sneller. Bovendien was volgens hen de kwaliteit van de door verdachte gekweekte bloemkoolsoort beter. De procureur-gtneraal. mr. Over- beek, stelde in zijr requisitoir, dat het uiterst moeilijk was om zich in deze bijzondere zaak een positief oordeel te vormen. Hij meende echter na het horen van alle getuigen toch meer waarde te moeten toekennen aan de verklaringen van de wetenschap pelijk geschoolde getuigen. Naar zijn mening was door verdachte inbreuk fepleegd op het kwekersrecht van de firma Zwaan. Hij achtte het verder ook in het nadeel van ver dachte, dat deze ook thans niet dui delijk wilde vertellen, op welke wij ze hij tot het kweken van zijn ver beterde tussensoort was gekomen. Op deze gronden concludeerde hij tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Alkmaar en luidde zijn eis ƒ500 of drie maanden hech tenis. GROTE ASPERGE-AANVOEREN VEROORZAAKT PRIJSVAL. Tengevolge van het zeer warme weer in de afgeloDen week zijn de asperges op de Noord Limburgse velden in korte tijd rijp voor de con sumptie geworden. De aanvoeren bewogen zich op de Venlose veiling de laatste dagen rond de 100.000 k?. per dag. De prijzen konden zich bij deze grote aa »vceren niet handha ven en zakten van ƒ2.102.16 per kg. voor de beste sorteringen tot 1.261.36. De asperges worden voor 6070 pet. naar Duitsland ge ëxporteerd. N.Z.H.T.M. EN FLOWER- FESTIVAL Op de tram- en buslijnen van de NZHTM werden gedurende de bloe- menfeesten verkocht: 90000 plaatsbewijzen met inbegrip toegang Flora; 16000 plaatsbewijzen met inbegrip toegang Keukenhof; 50000 plaatsbewijzen voor rond ritten in Haarlem Lichtstad en Heemstede; 28.250 avondretours naa- Haarlem, waarvan: 10.700 op de lijn ZandvoortAm sterdam; 7.800 op de lijn LeidenHaarlem; 8.250 op de lijn HaarlemIJmui- den; 1.500 op de lijn Den Haag—Haar lem. De rondritten door Kennemer- land waarvoor 600 plaatsbewijzen werden afgegeven bleven, tenge volge van de slechte weersomstan digheden, beneden de verwachtingen. gen later zijn pet kwijtraakte en bo vendien een klap in zijn nek kreeg, zich bliksemsnel omkeerde teneinde zijn pet terug te winnen en de aan valler een gezonde aframmeling te verkopen, kon hij niemand op de hele dijk bekennen. Het geval werd ern stig besproken in IJselstein en nadat men een paar maal „gecontroleerd gewandeld" had, ontdekte men plot seling een flinke buizerd, die zoals naderhand bleek in de buurt van IJselstein een nest had. Een klop jacht volgde en de buizerd vond een roemvolle dood. De IJselsteiners kunnen nu weer onbevreesd voor pettenverlies op de Noordijseldijk hun avondwandeling maken. DE EERSTE De Scheveningen Twee „Zui derkruis" heeft hedenochtend om tien minuten voor vijf als eer ste haringjager te IJmuiden ge meerd. Het vaartuig voer omtsrecks half vijf met het rood-wit-blauw fier in cop en met de zoutvlag met het oranjeherkenningsteken ten teken dat de logger niet in het buitenland is geweest, trots tussen de pieren van IJmuiden door met de eerste Hollandse nieuwe in de ruimen. De wach';ende auto's reden aan om de haring zo gauw mogelijk naar Scheveningen te brengen. De opbrengst van de eerste De notering eerste Hollandse Nieu we, aangevoerd te IJmuiden door twee Scheveningse schepen en ver der verzonden per auto naai Sche veningen: 386,tot 453.kleine soort per kantje. 251.tot 303.grote soort per kantje. Deze haringen brachten dus on geveer 50 tot 70 cent per stuk op. PERSSTEMMEN JDE TIJD" „Zo zitten er aan deze verkiezingsuitslag gunstige en on gunstige aspecten. De ongunstige echter zijn geen verrassing. Na de déblacle van 1952 moest de KVP re kenen op littekenen van blijvende aard. Zo gezien, mag zij over de hou ding der katholieke kiezers bij deze gemeenteraadsverkiezingen niet on tevreden zijn". ,.DE MAASBODE": „Men kan ook niet zeggen, dat de zogenaamde door braak grote vorderingen heeft ge maakt: veeleer heeft men de indruk, dat, afgezien van de consolidatie van de PvdA-winst van 1952, slechts enkele afbrokkelingen van andere partijen bij haar terecht zijn geko men. Daar de communisten prac- tisch overal, zelfs nog tegenover 1952, flinke v'flieeen hebben geleden, mag men aannemen, dat de winst van de PvdA daaruit voor een deel is te verklaren". „ALGEMEEN HANDELSBLAD": „De tendens die uit de verkiezings uitslagen blijkt is grotendeels een voortzetting van de ontwikkeling, die bij de Kamerverkiezingen van het vorig jaar aan de dag trad: ach teruitgang voor de communisten, welke ten goede komt aan de PvdA; daarnaast enige versterking der bur- gelijke nartiien, vooral van de WD. Een bijzondere ontwfkk'finff kan men slechts noemen het herstel van de KVP met name enkele grote gemeenten in 't Zuiden des lands tegenover 1952, toen zij een afkal ving toonde naar links (naar de PvdA), als naar rechts, naar de Kath. Nat. Partij". „DE TELEGRAAF": „Nederland heeft de politieke liin, welke het vorige jaar bij de Kamerverkiezin gen werd getrokken, in lichte mate omgebogen. Toen was het belang rijkste resultaat de winst der PvdA, die de sterkste partij in den lande werd, en de achteruitgang der KVP, thans is de KVP er in gestaagd een niet onaanzienlijk deel van het ge leden verlies in te lonen. In verire- lük'ng met 1952 beeft zij van alle partijen de grootste winst behaald". „DE WAARHEID": ,.Nu wreekt zich het feit, dat grote delen van de communistische kaders onvoldoende verbonden zijn met de belangenstrijd van het werkende volk. dat vele vooraanstaande communisten zich te weinig bezighouden met dc noden van de werkers". 5)e kaning, aan £aa& gaat keen Thans, nu de Vietminh-troepen, die de hoofdstad van Laos, Loenag Prabang, bedreigden, zich hebben teruggetrokken naar het Noorden heeft de Koning van Laos, Sisavang Vong erin toegestemd zijn hoofdstad te verlaten. Hi«r ziet U de oude Koning, tijdens het inspecteren van dc wacht voor zijn vertrek. Britse expeditie verslagen Weer is de witte, machtige Mount Everest sterker geweest dan mense lijke kracht: de Britse poging om de top van deze 8.840 meter hoge berg Het Amerikaanse week blad „Colliers' Magazine" heeft een uriike) van Prins Bernhard gepubli ceerd, waarin de Prins vertelt, hoe hii zich voelt en boe zijn houding is als echtgenoot van de Konin gin. Het artikel is opgebouwd uit humoristische en filo sofische trekjes, die een beeld geven van de niet altiid gemakkelijk plaats, welke Prins Bernhard in Nederland inneemt. De Prins neemt geen blad voor de mond. Hij geeft toe, dat het niet be paald gemakkelijk is, zo wel de onderdaan als de eehtgenoo' van een konin- gir te ziin. „Om in alle twee de ge vallen te slagen moet men al- echtgenoot beschikken' ove»- het evenwichtsgevoel van een 1-oorddanser en daarenboven over een vrouw, die begrip voor de situatie heeft." Hier komt prins Bern hard dan met deze snedige opmerking: Koningin Ju lian regeert de natie maar bij ons thuis ben ik aan het bewind. Hèus, daar heeft nimmer twijfel over beslaan...." En wat het leven „thuis" verder betreft: Onze Prins beschouwt zijn kinderen als ziin beste vrienden. En (dus) ook als ziin eer lijkst critici. prijs te stellen als zij de moed hebben openlijk uit te komen voor hun me ningen. Geen vleierij. Op rechtheid. Hij geeft naar aanlei ding van deze oovatting een granoige, persoonlijke anecdote. Het gaat over de snor. die hij enige tijd ge- De echtgenoot van de koningin is gelijk een koorddanser! Hii beschrijft met ken- nelhke humor hoe hii thuis wel eens voor de spiegel staat, gehuld in nieuw costuum. „Als ik dan zo met een wat ijdele aandacht naar mij zelf kijk, merk ik wel eens een niet geheel van (glimlachende) critiek ge speende tiateling op in de ogen van een van de dochters." Over vrienden gesproken Prins Bernhard verklaart od vrienden pas werkelijk leden heeft gedragen. Ik wist wel, dat ik er niet bepaald geflatteerd uitzag met die snor, erkent h-J. Maar ik vond dit nu juist een goede gelegen heid om te onderzoeken, wie van mijn mogelijke vrienden niet zou schro men om mij „de waarheid over de snor" te vertellen. Ook aarzelt de Prins niet het een en ander over huishoudelijke zaken uit de doeken te doen. Hij schrijft op een gezellige manier, dai. men ten pa- leize eigenlijk ook wel' eens moeite heeft de eind jes aan elkaar te knopen. Als echtgenoot van de Koningin was het onze Prins mogelijk een (eco nomische) hulp te ziin voor onze Vorstin. Een hulp, die hij haar trou wens ook 'ovee1 mogelijk op andere gebieden bij de uitoefening van haar hoge ambt biedt. Voor het overige laat Z.K.H. niet na er op te wij zen, hoeveel aandacht men als prins-gemaal (een term, waar hij „niet bij zonder op gesteld!) moet wijden aan al z'n doen en laten: De kleinste gebeurtenis kan „op de voorpaginia" komen.... Van belang is bij dit alles, dat een Prins „een huid als een olifant moet pogen te krijgen". En bovendien „oren als een olifant", want „Wie goed luistert kan zoveel plezier hebben van de verhalen, die over hem zelf worden verteld".... de hoogste ter wereld te berei- ke n heeft gefaald, aldus een kort maar betrouwbaar bericht, dat Khat- mandoe heeft bereikt. De bergbeklimmers bereikten een hoogte van 8.385 meter slechts 450 meter van de top. Toen konden zij niet verder. Een altijd heersende storm rond de top putte hun krachten uit, elke stap kostte bovenmenselijke inspanning en ten slotte restte hun nog slechts één ding: teruggaan met een laatste blik op die witte, onaan doenlijke en onbereikbare top, nog onbetreden door enige menselijke voet. Anderen zijn intussen al verder geweest. Vorig jaar kwamen de Zwitser Raymond Lambert en de Ne- palees Sjerpa Tensing Nórkey 200 meter verder. En wat is er gebeurd met de Engelsen George Leigh Mal- lory en Andrew Irvine, die het laatst op 300 meter van de top zijn gezien voor een sneeuwstorm hen aan het oog onttrok? Dat was 30 jaar geleden en nie mand weet nog, wat cr van hen is geworden. Hebhen zij misschien dc top bereikt en zijn toen bezweken? Het is bekend, dat zij bezeten waren van het idee, de top te breiken. Ne gen jaar later vond een andere expe ditie op 300 meter onder de top hun ijsbijl. De natuur heeft deze Britten op eenzelfde wijze onthaald als hun voorgangers: snerpende winden, uit puttende en verblindende sneeuw stormen en de dreigende nadering van een verraderlijke moesson. Op deze wyze heeft kolonel Hunt zijn pogingen moeten opgeven, evenals zijn tien voorgangers dat hebben moeten doen, sinds ir< 1921 kolonel Howard Bury de eerste aanval op de top van de Mount Everest deed.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9