Prins Bernhard bestudeerde soc*-economische toestanden EN DE KIEVIT, Amsterdams ziekenhuis moet zijn overeenkomst nakomen Atoom-energie Nieuwe gevangeniswezen gaat volgende maand in Zeeuwse stoombakkerij vannacht volkomen door vuur vernietigd Amateur-rover pleegde mislukte bankoverval in de hoofdstad Reizigers mogen Nederlands geld in buitenland besteden Broodbestand in Haarlem is opgeheven Pijn op gezette tijden VRIJDAG 29 MEI 1953 DE '.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Vorstelijk bezoek aan Gelderland Marieke vond het te griezelig Het bezoek, dat Prins Bernhard gisteren en vandaag in Gelderland brengt, staat in het teken van in spectie der soc.-economische toe standen aldaar. Aan de lopende band bezocht de vorstelijke bezoekers fa brieken en bedrijven, hield bespre kingen met deskundigen op velerlei gebied en stelde zich op de hoogte van de toestand op het gebied van volkshuisvesting. Voor dit laatste probleehm vond de Prins rijk studie-materiaal te Nij megen, dat zowel met een ernstig tekort aan woningen als met een angstwekkende hoeveelheid krotwo ningen worstelt. Dit probleem schept ni Nijmegen bijzondere moeilijkhe den, daar tijdens oorlog en bevry- iSng grote delen van Nijmegen ver woest werden, terwijl precies het oude gedeelte van de Keizersstad, waarvoor reeds vóór de oorlog sa neringsplannen bestonden, gespaard bleef. De Prins maakte gisteren een uit gebreide wandeling door de Nij meegse benedenstad en bezocht en kele gezinnen, die in krotwoningen huizen. Overal waar de Prins ver scheen stonden drommen mensen zijn komst op te wachten en werd hem een warme hul^e gebracht. Kinde ren en ouden van dagen kwamen met bloemen aanslepen en geheel Nijmegen was min of meer in feest stemming. Na in Nijmegen tevens de nieuwe industrieën en de nieuw-bouw be zichtigd te hebben, vertrok de Prins in de middaguren naar de omliggen de plaatsen, waar hij verschillende in dustrieën bezocht en besprekingen voerde met productie-leiders. In Wijchen viel het vijfjarig doch tertje van de burgemeester de eer te beurt de hoge gast een doos uit gezochte asperges te overhandigen. Maar Marieke was zo zenuwachtig en werd zo bang van de vele plecht statige lieden, die op haar afkwa men, dat zij ijlings het hazenpad koos en bij de egrste vrouwe van Wijchen, die gelukkig haar moeder was, troost en veiligheid zocht. De Prins kreeg echter toch zijn asper ges al was Marieke dan niet meer te bewegen deze te overhandigen en besloot deze eerste werkdag met een bespreking ten raadhuize over de industrialisatie ten plattelande. De Prins bracht de nacht door ten huize van de Commissaris van de Koningin in Gelderland, die te Arn hem woont. zij broedde voort! Toen tweede Pinksterdag de voet balwedstrijd SteenderenBrumen- se Boys zou plaats hebben, bleek dat een kievit in een nest midden op het veld vier eieren had gelegd. Enkele natuurliefhebbers ontferm den zich over het broedsel. Voorzich tig werden de eieren naar een be schut plekje buiten het speelveld overgebracht. Tijdens de wedstrijd verscheen moeder kievit geregeld boven de plaats van het nest, waar het wel wat onrustig was. Direct na afloop van de wedstrijd bleek, dat 't nest wonder boven won der niet beschadigd was. Met zorg werden de eieren weer in het nest gelegd en toen spelers en publiek waren verdwenen, vloog de vogel onmiddellijk weer op het nest en broedde tevreden verder. Tot vreugde van de heren, die zich over de eieren hadden ontfermd, liepen drie dagen later vier jonge kievitten over het voetbalveld van Steenderen. DE BETWISTE UITKERING Na H.B. kan cassatie volgen Hier's ik weer Westerling sticht nieuwe groepering Onder voorzitterschap van ex-ka pitein R. Westerling is op 5 Mei jl. opgericht de stichting S.O.S. (Steunt Ontredderde Staten). De bedoeling van deze vereniging is, „om van de goedwillende mensen in Nederland een krachtige eenheid te maken en wel een buitenparlementaire een heid". Volgens de doelstelling van de vereniging moet deze eenheid druk uitoefenen op de autoriteiten, opdat men als Nederlander de mo rele plichten nakomt. In Groningen werd van deze ver eniging een bijeenkomst gehouden, waarop ex-kapitein Westerling het woord heeft gevoerd. In zijn rede heeft hij gesproken over de ontwik keling in Indonesië na de bevrijding van de Jappen en de communistische activiteiten achter de schermen. Na de bevrijding zou Indonesië volgens ex-kapitein Westerling in handen zijn gevallen van de satellieten van de bezetter. Wanneer de gehele energie-voór- ziening in Nederland met atoom kracht zou geschieden, zou de hier voor benodigde brandstof gemakke lijk met 3 kleine vrachtauto's van 3 ton laadvermogen kunnen worden aangevoerd Voor het vervoer vah de thans gangbare brandstoffen zijn meer dan 2000 zeescheoen met een laadvermogen van 10.000 ton nodig. Bang voor uitputting van de grond stoffen voor atoomsplitsing behoe ven wij voorlopig ook niet te zijn, want de thans bekende voorraden zijn voldoende om de huidige be hoefte voor honderden jaren te dek ken, aldus de heer O. C. Huisman, voorzitter van de energie-commissie van het Verbond van Nederlandse Werkgevers De heer Huisman zei er van over tuigd te zijn, dat wanneer men be reid is internationaal samen te wer ken, de atoom-energie binnen en kele tientallen jaren voor industriële en particuliere doeleinden zal kunnen v/orden aangewend. In 1951 kreeg dc geneesheer-direc teur van het Amsterdamse O. L. Vrouwe Gasthuis moeilijkheden met het bestuur van deze stichting en het gevolg daarvan was, dat de genees heer-directeur, die reeds 19 jaar aan het Gasthuis verbonden was, ontslag nam. De dokter genoot in het zieken huis een inkomen van 35.000.en het bestuur ging een overeenkomst met hem aan, waarin werd bepaald, dat de directeur voor 1952 25.000. voor 1953 tot aan zijn pensioenge rechtigde leeftijd een uitkering van ƒ20.000.per jaar en daarna een pensioen van ƒ8.400.per jaar zou ontvangen. Kort nadat deze overeenkomst ge maakt was, trad het oude bestuur af en de nieuwe bewindvoerders vonden het maar een royale overeenkomst. Zij deelden de ex-directeur mede, dat zij besloten waren deze o ereen- komst niet na te komen en de dok ter ging naar de rechtbank om recht te verkrijgen. De kantonrechter te Amsterdam, die in eerste instantie de zaak te be handelen kreeg, oordeelde, dat de overeenkomst in strijd met de goede trouw was opgemai kt, omdat het de eiser vrij stond zonder verantwoor ding aan het bestuur zijn practijk voort te zetten en zelfs een nieuwe aanstelling te aanvaarden. De dokter, die zich met deze uit- DE MAATSCHAPPELIJKE LADDER IN STUDIE. Onder leiding van prof. dr. F. van Heek en prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraren resp. te Leiden er Utrecht, stelt het „Instituut voor So ciaal Onderzoek van het Nederland se Volk" een onderzoek in naar de verticale sociale mobiliteit, het stij gen en dalen op de maatschappe lijke ladder. Hierbij wordt uitgegaan van een aantal beroepsgroepen en de acade misch gevormden, met name inge nieurs en economen. De onderzoekers verwerken daartoe o.m. gegevens betreffende de beroepen, die deze academici hebben uitgeoefendhun opleiding, eventueel kerkgenoot schap, geboortejaar er. geboorte plaats, het beroep van hun vader, grootvader en broers, de leeftijd waarop zij een huwelijk sloten en de gemeenten, waar hun vader en grootvader woorden. Van deze ge gevens is officieel, ook bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek, bij na niets bekend. Daarom wordt bij dit onderzoek de weg van de enquête bewandeld. In wetenschappelijke kringen hecht men grote waarde aan het onder zoek, daarvoor ook in het buiten land, met name in de Verenigde Sta ten en Engeland, grote belangstel ling bestaat. Op 1 Juni treden in werking de nieuwe beginselenwet gevangenis wezen en een algemene maatregel van bestuur voor een nieuwe gevan genismaatregel. Volgens die algemene maatregel van bestuur komt het bestuur over de gestichten nu bij de directeur te berusten en niet meer bij een colle ge van regenten. Ook is geregeld de taak van een commissie van toe zicht, een onafhankelijke instelling, welke een waarborg biedt tegen sub jectieve beoordeling of willekeur. Tot deze commisie kan iedere gedeti neerde zich schriftelijk en ongecen sureerd wenden. Elk gesticht krijgt een gestichts- raad, die de staf zal vormen, die de Ijjnen van het beleid uitstippelt. Het principe van de stqf in ge meenschap doet thans wettelijk zyn r.itrede. Voor gedetineerden zijn lichamelijke oefeningen ingevoerd en wel twee keer per week gedu- spraak niet kon verenigen, tekende hoger beroep aan, dat gisteren voor de rechtbank te Amsterdam in be handeling werd genomen. De Am sterdamse rechtbank was van oor deel, dat de ex-directeur het recht aan zijn zijde had. De rechter baseer de zijn uitspraak op een clausule uit het Burgerlijk Wetboek, waarin wordt verklaard, dat de rechter on machtig is om wettig gemaakte over eenkomsten nietig te verklaren. Het O. L. V.-Gasthuis zou dus gedwon gen zijn de overeenkomst na t( komen, ware hèt niet, dat binnen drie maanden een beroep kan worden ge daan op het Hof van Cassatie. Het schieten van een flink wild varken door een der leden was voor de jagersvereniging te Reuser aan leiding om een feestmaaltijd met wildbraad als hoofdschotel te orga niseren. Tussen de jagers, die zich rond de dis hadden geschaard, bevonden zich ook enige landbouwers, die op hun landerijen veel schade van de activi teit van everzwijnen hadden opge lopen. Zij waren uitgenodigd bij wij ze van schadeloosstelling. Bewoners konden zich met moeite redden Vanmorgen in alle vroegte beeft een grote uitslaande brand de stoom bakkerij te 'sHeer Arenskerke, een van de grootste bakkerijen in Zee land, volkomen verwoest. Het pand, dat twee jaar geleden was verbouwd, alsmede het woon huis werd een prooi der vlammen. De bewoners, de bakker, zijn echtge note en drie kinderen, konden zich op het nippertje redden. De echtgenote van de bakker heeft de brand ontdekt. Het gezin sliep op de bovenverdieping. De vrouw werd omstreeks half een wakker door geknetter en een rooklust. Zij waar schuwde haar man, die onmiddellijk naar beneden rende en daar tot ontdekking kwam, dat de bakkerij, die twee verdiepingen telt, reeds één grote vuurzee was. Hij ging daarop snel de woning weer binnen en wist zijn geld en enkele waarde papieren nog te redden. Hij moest het brandende huis toen echter ver laten, waardoor hij zijn kleren niet meer in veiligheid kon brengen. Zijn vrouw had inmiddels met de kinde ren de woning verlaten, de manufac- turier, gewekt en bij hem de politie gewaarschuwd De brandweer was omstreeks kwart voor één ter plaat se en begor» het vuur met twee stra len te bestriiden. Ook de Goese brandweer werd gealarmeerd, die omstreeks tien mi nuten voor één aankwam en door middel van een „aanjaagsysteejn" de strijd tegen het vuur met vijf stralen aanbond. Men wist hierdoor de om liggende panden te behouden doch de bakkerij alsmede het woonhuis is ge heel uitgebrand. Om vijf minuten over twee kon met de nablussing worden begonnen. Het pand, als mede de inboedel was verzekerd. De schade bedraagt ongeveer een ton. Omtrent de oorzaak tast men vol komen in het duister. De bakker was des avonds nog in de bakkerij geweest, doch had niets bijzonders bemerkt. Officier van Justitie ging boekje te buiten Soms, wanneer men een rechtzit ting meemaakt, zon men geneigd zijn te denken, dat de Officier van Jus titie, die doorgaans tot taak heeft de verdachte de mantel uit te vegen en do eis, te stellen, alles mag zeggen en in de rechtszaal het recht altijd aan zijn kant vindt. Dat niets minder juist is dan dat heeft de Officier van Justitie te Arn hem ondervonden, die in een boze bui misprijzend had gesproken over een vonnis, dat de politierechter al daar had geveld. De Officier was het niet met de uispraak eens geweest en had me degedeeld, dat de bedoelde uitspraak voor hem een les geweest was om dergelijke zaken in het vervolg niet meer in dezelfde week, waarin de verdachte gearresteerd is, voor het gerecht te brengen Dat was niet erg leuk voor de po litierechter en het Tweede Kamerlid, mr. Oud, die deze uitspraak hoorde, legde de minister van Justitie een aantal vragen voor. De minister was het met mr. Oud en de politierechter eens, dat deze uitdrukking niet door de beugel kon. De Officier van Justitie moest op het matje komen en kreeg een uit brander. STIJLVOLLE OMLIJSTING PAUS CONGRES MAASTRICHT. Ter gelegenheid van het Paus-con gres, hetwelk te Maastricht van 31 Juli tot en met 2 Augustus a.s. wordt gehouden, zullen zes taferelen met een slot-apotheose worden uit gevoerd door leden van „De Trou badours" onder regie van Hub. Kamphoven. Het zijn drie taferelen uit het evangelie, drie betrekking hebbende op de geschiedenis van het paus schap. Een speciaal comité zorgt voor de organisatie van de feestelijkheden verbonden aan dit congres. Er is nog niet beslist waar de uitvoeringen zullen plaats hebben. Het ligt in de bedoeling om reeds op 28 Juli met de opvoeringen te beginnen. Tijdens het pauscongres zal door een zestal sprekers inleidingen wor den gehouden. DAME LICHTTE TWINTIG WINKELIERS OP Een 53-jarige pensionhoudster, uit Amsterdam afkomstig, heeft kans gezien twintig Bussemse winkeliers 6000 afhandig te maken. De da me, die een eerlijke indruk maakte, vertelde aan de winkeliers, een ex portzaak in Duitsland te bezitten en illegale wegen te kennen om geld van Duitsland naar Nederland over te brengen. Om nu een filiaal in Nederland te vestigen had zij geld nodig. Velen hadden wel oren naar de vestiging van een dochteronderneming van die „bloeiende exportzaak" en stelden de dame bedragen van 200 a ƒ400 ter hand Toen men na lang wach ten niets van het beloofde filiaal hoorde werd de politie in de zaak gemengd. De Bussemse politie heeft de dame thans gearresteerd. HAAGSE OPSLAGPLAATS IN VLAMMEN. Gistermorgen omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in het gebouw van Van Gend en Loos in 's-Gra- venhage. In dit gebouw, dat als op slagplaats dienst doet, zijn onder meer de stallen van het bedrijf on dergebracht. De brand is vermoedelijk ont staan door broei op de hooizolder. Korte tijd nadat de brand ontdekt was, sloegen de vlammen uit het dak. De paarden werden veiligheidshal ve uit de stallen naar buiten ge bracht en de omwonenden werd aan geraden hun huizen te verlaten. Omstreeks kwart voor zes was het gevaar geweken en de brand be dwongen. Kapper, blijf bij je hoofd Een hoofdstedelijke hoofdverzorger, die geruime tijd geen hoofdtooi meer bewerkt had, omdat hij werkloos was, heeft deze vrije tijd kennelijk benut met het lezen van vrij goed kope Amerikaanse gangster-roman netjes en dit had tot gevolg, dat de man de theorie uit deze boeken gis teren in practijk heeft gebracht. Hij zit momenteel .in een klein vertrekje van een groot gebouw en daar zal hij inmiddels wel tot de ontdekking gekomen zijn, dat de theorie altijd nog eenvoudiger is dan de ptactijk. Omstreeks half één arriveerde deze Amsterdamse haarsnijder bij de In- cassobank c.2 de hoek van Dam en Damrak. Hij spoedde zich naar een van de loketten waar geld uitbe taald werd en deed vrij lukraak een greep naar het stapeltje bankjes van tien, dat daar juist door de bank bediende was uitgeteld. Met bekwame spoed reinde hy terug Nederlandse ingezetenen, die in het bezit van een paspoort (in het reizigersverkeer met België een be wijs van Nederlanderschap), mogen thans 50.mee op reis nemen naar het buitenland en dit bedrag daar besteden voor reis- en verblijf kosten. Tot voor kort mochten bin nenlandse betaalmiddelen alleen worden meegenomen met het oog op eventuele kosten, die na afloop van de reis bij terugkeer in Neder land moesten worden gemaakt. Dezelfde faciliteiten gelden thans ook voor een houder van een pas voor grensverkeer, die tot voor kort slechts 10.voor reis- en verblijf- rende ten minste een half uur. De verplichtingen van godsdien stige verzorging is vervallen. Voor degenen, die geen verzorging wen sen door een kerkelijk genootschap is de mogelijkheid geopend in con tact te treden met vertegenwoordi gers van genootschappen op geeste lijke grondslag. In het nieuwe systeem is ook de se lectie ingevoerd waarbij ieder ge sticht behóórt tot een bepaalde ca tegorie. Geregeld is het beroep tegen plaatsing en overplaatsing. Nieuw is de bepaling, dat tot gevangenisstraf veroordeelden die op grond van de gebrekkige ontwikkeling of zieke lijke storing van hun geestvermo gens voor verblijf of verder verblijf in een gevangenis ongeschikt zijn, ter observatie of in een rijksasyl voor psychopathen kunnen worden ge plaatst. 'n Nieuwe strijd ontbrand In Haarlem, waar toch reeds de laagste broodprijzen van Nederland golden, is wederom een broodoorlog ontvlamd tussen twee grote bedrij ven, „De Coöperatie Haarlem" en „Vermaat's Bakkerijen". De prijs van het wittebrood is verlaagd van 38 tot 36 cent. De overige bakkerijen zijn nu van plan de prijs van het afge haalde brood met 3 cent te verlagen. Sinds de vorige broodoorlog be stond er tussen de bakkers een af spraak die de prijs van het brood regelde en waarbij het cadeau- of di videndstelsel werd uitgeschakeld. Door het rondzenden van een circu laire, waarin een coöperatie haar le den een korting van 8 pet. toezegt op alle aankopen van kleding bij een bepaalde firma, achtte de andere bakkerij-coöperatie deze afspraak geschonden en meende dat het niet aanging om in overleg met de regio nale bakkerij-commissie deze even tuele inbreuk op de overeenkomst uit de weg te ruimen. Deze firma vermoedde dat men zich bij dit overleg zou gaan verlie zen in juridische details. Het besluit van de coöperatie om haar leden korting te geven bij aankoop van kleding, schijnt Inderdaad juridisch verdedigbaar, daar deze coöperatie beweert al haar afdelingen streng gescheiden te houden. Men valt echter over het feit, dat deze coöperatie bij de afnemers van brood de bewuste circulaire ver spreidde. Zij meent dat dit qua geste in strijd is met de drie jaar gele den gemaakte afspraak. kosten in het buitenland mocht ge bruiken. Voorts mogen door omwisseling van guldens in het buitenland ver kregen buitenlandse betaalmidde len voortaan tot het maximum van de tegenwaarde van 50.— vrij worden in- en uitgevoerd voor wat betreft de wederuitvoer met uit zondering van in het buitenland ver kregen dollars. Bij terugkeer in Ne derland moeten deze nL aan een door de Ned Bank gemachtigd wis selkantoor ten verkoop worden aan geboden. Blijkens een algemene vergunning van de Ned. Bank mag in- en uit voer van het bediag tot 50.ook buiten de doorlaatposten geschieden. In- en uitvoer van deviezen, wel ke zijn verkregen op een toeristen- deviezenboekje, zullen echter steeds via een doorlaatpost moeten plaats vinden. ZUIVELPFODUCTTE GAAT VOORUIT Voor het eerst optredende in zyn fuctie van voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond» kon mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg op de voorjaarsver gadering te Utrecht reeds met ver heugend nieuws komen Aan de ge leidelijke teruggang van de boter- productie schijnt dit jaar een einde te zijn gekomen. In 1951 en 1952 liep deze terug tot 81 pet van de produc tie van 1950. Maar in de eerste 21/2 maand van dit jaar was zij weer 20 pet. hoger dan in df overeenkomstige maanden van 1952. De productie van fabriekskaas is sinds 1950 ver meerderd met 18 pet en ook die van gecondenseerde melk stijgt nog steeds. Val op schakelaar had verre gevolgen Monteur zwaar gewond Op de verkeersweg tussen Heesch en Oss werden in de nacht van Woensdag op Donderdag door de P. N.E.M. hertelwerkzaamheden ver richt aan een 10.000 volts hoogspan ningskabel. Op zeker moment moest een van de monteurs in dit station zijn. Het ongeluk wilde, dat hij hier kwam te struikelen Een zware sleutel, die uit zijn hand schoot, raakte de uitge schakelde schakelaar, die daardoor „in" viel. De monteur B. uit Vught, die op de Osseweg aan de kabel werkte, kreeg daardoor een zware stroom stoot door het lichaam. Met ernstige brandwonden werd hij naar het zie kenhuis in Den Bosch overgebracht, stanties te poneren. I hoeft geen 'verloren dog' te betekenen. ah'jd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! (Advertentie) CENTRALE VOOR STUDIE EN RESEARCH TEN BEHOEVE VAN OPVOEDING EN ONDERWIJS Woensdag 27 Mei heeft mgr. dr. W. Koenraadt, Vicaris-Generaai van Breda, als voorzitter van de Neder landse R.K. Schoolraad in het ge bouw van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag de Kathoieke Centrale voor Studie en Research ten behoeve van Opvoeding en Onderwijs geïnstal leerd. Deze Centrale voorziet in een groot en reeds lang gevoeld hiaat in de definitieve uitbouw van het Katholiek onderwijs in ons land. Hierop wees mgr. Koenraadt in zijn installatierede, toen hij zeide, dat door de snelle ontwikkeling van de maatschappij en de grote vooruit gang der wetenschappen, m.n. van de paedagogiek, de psychologie en 1 de sociologie, de laatste tijd allerwe- ge het inzicht groeit, dat meer dan in het verleden aandacht moet wor den besteed aan de aanpassing van opvoeding en onderwijs aan de in verschillende opzichten geheel ver anderde omstandigheden. Deze eis van aanpassing en voortschrijdende ontwikkeling stelt alleen, die bij on derwijs en opvoeding zijn betrok ken, heden ten dage voor een om vangrijke en ingewikkelde problema tiek, waarvan de oplossing alleen door een gezamenlijke inspanning en de inzet van aller krachten mo gelijk is. Tot zover mgr Koenraadt. De Katholieke Centrale voor Stu die en Research za] in de toekomst tevens haar grote waarde kunnen bewijzen in de bij de overheid ge bleken behoefte aan voorlichting en documentatie wat betreft de Katho lieke opvattingen omtrent de oplos sing van vraagstukken van onder wijs en opvoeding. Tot dusverre im mers was het voor onderwiisautori- teiten in Nederland moeilijk daarin een inzicht te verkrijgen. De Ka tholieke Centrale zal het mogelijk maken, na confrontatie der menin gen naar binnen, in fundamentele kwesties ten aanzien van onderwijs en opvoeding een eensgezinde me ningsuiting bij de betreffende naar de draaideur, maar toen hij deze bereikt had waren omstanders reeds gealarmeerd en zette de ach tervolging in. Een negentienjarige jongen wist hem op straat te grij pen en leverde hem aan de ver keerspolitie, die op dat punt van Amsterdam het verkeer regelt, uit. De man werd voar een eerste ver hoor in de kelders van de bank op gesloten, waar hij vertelde, dat hij dronken was iets, wat duidelijk bleek en dat hij toch niets te ver liezen had, daar hij sinds geruime tijd werkeloos was. De buit, groot ƒ200,is geheel bij de man terug gevonden. POLITIEKE STUDIEDAGEN N.R.K.M. De politieke studiedagen van de N.R.K.M., die gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden zijn, werden ingeleid door de vice- voorzitter van de N.R.K.M., de heer Hooy. De heer J. J. Fens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en lid van de Assemblée van de Raad van Europa, hield daarna een inleiding over „Nederland in de nieuwe wereldverhoudingen. Mili taire taken en offers". Bij de beantwoording van de vele vragen, welke naar aanleiding van deze inleiding werd gehouden, wees de heer Fens op onze plicht als Christenen om ons te beveiligen te gen een bedreiging welke onze hoog ste waarde raakt. Ook stelde de heer Fens de nood zaak van een Europese gemeenschap, afgezien van de huidige dreiging welke ons om militaire redenen tot een samengaan dwingt. In de avondvergadering werd door prof. dr. M. Smeets het vraagstuk behandeld van de belastingen in het huidige tijdsbestek. Prof. Smeets behandelde uitvoe rig de bezwaren, welke aan hoge belastingen per saldo zijn verbon den; z.i. ligt de grondoorzaak daar van in een te hoog niveau van over heidsuitgaven. Hij sprak de vrees uit, dat practisch geen beperking hiervan mogelijk i, omdat er grote aandrang betaat voor hogere of nieuwe overheidsvoorzieningen. Z.i. wordt in de vertegenwoordi gende lichamen veel te weinig stil gestaan bij de beperking, welke elk middel van de belatingen onvermij delijk zal teweeg brengen in de ge- zins- en bedrijfshuishoudingen; even min wordt gedacht aan de door hoge belastingen veroorzaakte bedrijfs economisch niet verantwoorde uit gaven. Prof. Smeets toonde open oog voor de onvermijdelijkheid van bepaalde nieuwe overheidsvoorzieningen, me de in verband met de industrialisa tie, doch z.i. is er onvoldoende nei ging in de vertegenwoordigende li chamen om van voorzieningen, die op zijn hoogst slechts „gewenst" zyn, af te zien; hij weet dit mede aan de huidige regeling van de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Indien niettemin enze vertegenwoordigers in de pu blieke lichamen menen, dat nog steeds verdere uitbreidingen aan de overheidsuitgaven moeten worden gegeven, zonder dat op andere reeds bestaande uitgaven voldoende wordt bezuinigd, dan zien wij in Nederland enze vrijheid van indiviuele con sumpties en sparen nog sterker aan getast, zullen de hierboven genoem de bezwaren verder voorwoekeren en zullen met name de voor onze. ge- Jhele volkswelvaart noodzakelijke in vesteringen in de particuliere sector niet voldoende tot stand komen; dit zal ook doorwerken op onze export positie. Die verdere beperkingen van onze consumptie- en spaarvrij- heid vormen dan de prys, welke wij in dit tijdsbestek van herstel, her bewapening en groeiende bevolking over moeten hebben voor het per saldo nog steeds verder uitbreiden van overheidsvoorzieningen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8