3)e £cicbe(3ou/ft3/nt Herziening van het Sovjetbestuur in Oost Duitsland DOLLARS OF CHINEZEN De Franse kabinetscrisis Wacht Bermuda op Franse premier? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 29 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12900 Hoge Commissaris nu ook in Oost-Duitsland Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 GEVANGENISSEN EN HUMANISME rvE beginselenwet en de algemene maatregel van het bestuur op het gevangeniswezen zullen binnenkort in werking treden. Voor de geestelij ke en lichamelijke verzorging worden verscheidene nieuwigheden inge voerd. Het is in 't bizonder de geeste lijke verzorging, welke, in verband met de humanistische claim op ge lijkberechtiging, reeds een politieke voorgeschiedenis heeft. De mogelijk heid is thans opengelaten ook andere dan kerkelijke verzorging te ontvan gen, namelijk verzorging door verte- tegenwoordigers van „genootschap pen op geestelijke grondslag". Dit kan alleen „op verzoek" van de be trokkene. Degenen, die het meningsverschil op dit punt tussen de Christelijke en niet-Christelijke partijen in het par lement hebben gevolgd, zullen zich bezorgd afvragen of nu bij algemene maatregel van bestuur stilletjes een regeling wordt ingevoerd voor de gevangenen, waartegen van Chris telijke zijde vele bezwaren zijn ge uit. Zij zullen de socialistische minis ter Donker er misschien van verden ken een al te soepele houding te heb ben aangenomen tegenover de aspira ties van het Humanistisch Verbond, zonder zich van de geopperde bezwa ren veel aan te trekken. Deze opvatting zou echter een on juiste zijn, aangezien na uitvoerige besprekingen met K.V.P.-vertegen woordigers aan vele opwerpingen en aanmerkingen door de minister ge hoor werd gegeven. Minister Donker hQd zelf reeds lering trekkend uit het parlementair debat enige ver beteringen aangebracht in de destijds door zijn voorganger ontworpen „maatregel". Maar ook in deze gewij zigde vorm was de maatregel voor de Katholieken moeilijk te slikken. Weliswaar wordt ei een onder scheid gemaakt tussen kerken en genootschappen. De eerste zullen door aalmoezeniers ambtshalve ver bonden blijven aan de „gestichten", terwijl de vertegenwoordigers van genootschappen kunnen worden .toe gelaten. Vroeger hadden de aalmoeze niers echter slechts bemoeiing met gedetineerden van eigen geloofsrich ting. De nieuwe maatregel opende de mogelijkheid voor aalmoezeniers ook buiten de eigen kring te treden „met instemming van de gedetineerde en met toestemming van de directeur". De K.V.P. bepleitte 'n verdere verrui ming in deze zin, dat aalmoezeniers zich met buitenkerkelijken mogen bemoeien, tenzij de gedetineerde dit afwijst. Deze verruiming werd door minister Donker aanvaard. Een tweede punt, dat moeilijkhe den opleverde, was de toelating van vertegenwoordigers van het Huma nistisch Verbond, ter verzorging van de geestelijke belangen van de tot haar genootschap behorende gedeti neerden. Laat men nu niet ianvoe- voeren: humanistische verzorgers be horen in 't geheel niel te worden toe gelaten in Rijks-instellingen. Zij, die zulk een, huns inziens, „sterk" stand punt innemen, zouden een onduld bare gewetensdwang van staatswege willen invoeren, weLce in strijd is met de Katholieke beginselen. Maar wel werden ernstige bezwaren van K. V.P.-zijde ertegen aangevoerd, dat de humanistische vertegenwoordigers binnen dezelfde grenzen als de aal moezenders hun taak konden uitoefe nen bij die gevangenen, die vertegen woordiging door een kerk afwezen. De K.V.P. bepleitte met klem, dat tot niet-leden van het Humanistisch Verbond alleen dan een vertegen woordiger van die richting zou wor den toegelaten, indien de betrokken gedetineerde godsdienstige verzorging afwijst en bovendien: uitdrukkelijk verzoekt in contact te worden ge bracht met een humanist. Ook aan dit verlangen van de K.V.P. werd door minister Donker voldaan. Behalve deze nauwkeurige begren zing van de humanistische activiteit werd op verzoek van de K.V.P. toe gevoegd, dat de humanistische ver zorgers zich hebben te onthouden van anti-godsdienstig of anti-kerkelijk op treden, terwijl in de toelichting op de „algemene maatregel" een clausule werd opgenomen, dat aan de verte genwoordigers van genootschappen de toegang tot de gevangenissen zal worden geweigerd, indien te vrezen valt, dat in strijd met de bovenstaan de norm zal worden geageerd, waar bij tevens het geheie karakter van het genootschap in beschouwing zal worden genomen bij het verzoek tot eventuele toelating. In de commissie, welke de minister moet adviseren met betrekking tot de geestelijke ver zorging van buiten-kerkelijke gevan genen, werd door het ingrijpen van de K.V.P. bereikt, dat behalve een humanist, twee buiten-kerkelijken, een katholiek en een protestant, een tweede orthodoxe-protestant werd aangewezen, zodat ook in deze bui ten-kerkelijke commissie de kerkelij- ken gelijk vertegenwoordigd zijn. In de rede, welke de aartsbisschop coadjutor van Utrecht onlangs hield en waarin hij het gevaar van het hu manistisch streven besprak, ver wees mgr. Alfrink naar de regel van de moraal, dat in bepaalde omstan digheden en onder bepaalde voor aarden men zich een mate van ma- •riële medewerking mag getroosten, ormele medewerking, b.v. propa ganda maken voor het Humanisme, is een Katholiek natuurlijk niet toege- Hoge Commissaris vervangt militairen Doel der maatregel ligt nog in duister Oost-Duitsland zal niet langer worden bestuurd door militairen, ma?* krijgt een politieke figuur als hoogste autoriteit; de bevelhebber van de Russische troepen in Duitsland zal alleen nog maar zeggenschap hebben over zijn soldaten. Het officiële Russische persbureau Tass deelde dat gis termiddag mee en noemde meteen de man die voortaan oppermatig zal zijn in Oost-Duitsland. Het is Cladimir Semejonof, die vroeger politiek adviseur is geweest van het Russische militaire bestuur in de Russische zone. De titel van Semjonof zal zijn „Hoge commissaris van de USSR in Duitsland" Dat wil dus zeggen dat hij eenzelfde functie bekleedt als de Hoge commissaris sen die het Westen in de West-Duitse republiek heeft. WAT IS DE BETEKENIS? De eerste reactie uit Bonn was, dat de reorganisatie van het bestuur in de Russische zóne eenzelfde verband legt tussen de Oostduitse regering en de Russische bezetter als er be staat in het Westen tussen de rege ring van Bonn en de Westelijke mo gendheden. Toen in 1949 de West- duitse republiek werd gesticht ver vingen de Westelijke mogendheden hun militaire gouverneur door bur gelij ke Hoge Commissarissen. In het algemeen is men echter te Bonn van mening dat de Russische stap een grotere betekenis heeft dan die van de Westelijke mogend heden destijds. Sommigen denken dat het een eerste antwoord is op het aanvaarden van de verdragen met het Westen door het Westduitse parle ment Ande.en zien het als een uit daging aan de komende conferentie op Bermuda en als een poging om de De Amerikaanse senaatscommissie voor toewijzing van fondsen heeft besloten alle Amerikaanse bijdragen aan de Verenigde Naties vooi het komende belastingjaar te verbieden, indien communistisch China zou worden toegelaten tot de Veilig heidsraad. Het verbod was vervat in een toe gevoegde clausule op een wetsont werp voor fondsen voor de ministe ries van buitenlandse zaken, handel en justitie. Slechts 3 van de 23 com missieleden stemden tegen. Als het verbod de volgende week door de senaat zal worden goedge keurd, zal over een uiteindelijke be slissing worden beraadslaagc op een conferentie tussen de beide huizen van het congres. Eisenhower heeft inmiddels gezegd, dat het een zeer drastische maatregel en een „zeer ernstige vergissing" zou zijn indien de Verenigde Staten hun financiële steun aan de Verenigde Naties zou den onthouden als communistisch- China toch zou worden toegelaten. De president van Frankrijk, Au- riol, heeft de radicale leider Pierre Mendes-France verzocht te pogen een kabinet te vormen. Mendes-France, voormalige radi cale minister van financiën, had aanvankelijk de opdracht geweigerd, doch heeft thans toegestemd. Waarnemers geloven, dat hij maar weinig kans van slagen zal hebben. Hij staat bekend als voorstander van een versoberingsprogram en heeft verscheidene malen verklaard, dat Frankrijk niet tezelfder tijd de oorlog in Indo-China kan voeren en kan bijdragen aan de Europese ver dediging. Duitse kwestie het onderwerp te ma ken van een conferentie van de Grote Vier. Greep wat losser. Vermoedelijk zal de reorganisatie de greep van de Russen op de Oost duitse regering wat losser maken. In Londen is men van mening, dat het gaat om een Russische tegemoet koming aan het streven van Oost- Duitsland om een zelfde mate van souvereiniteit te hehben als West- Duitsland. Semjonof geldt als een diplomaat die een gematigde en tactvolle poli. tiek voorstaat, die er op gericht zou zijn op de lange duur de vriend schap der Duitsers te winnen. Daar om werd zijn heengaan een maand geleden beschouwd als het begin van een periode van verscherping van het dwar.gregiem. Inderdaad is verscherping onder zijn opvolger Joedin, opgetreden. President Eisenhower wilde Don derdag op zijn persconferentie geen commentaar leveren op deze reorga nisatie. Hij opende de persconferen tie met te zegger. dat hij de bete kenis van deze maatregelen niet kende en hij verzocht de verslagge vers op dit punt gen vragen te stel len. Ook het ministerie van buiten landse zaken heeft geen commen taar geleverd. Ook Bonn wil erbij zijn President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat het mogelijk is, dat de conferen tie te Bermuda zal worden uitgesteld tengevolge van de Franse kabinets crisis. De president zeide er niet veel voor te voelen naar Bermuda te gaan, tenzij een nieuw Frans kabinet zijn werkzaamheden zou zijn begonnen. Volgens Eisenhower was het niet vanzelfsprekend dat de conferentie van de „Westelijke Drie" tot een conferentie van de „Grote Vier", dfcs met de Sowjet-Unie, zou leiden, ^j achtte de conferentie der „Westelijke Drie" op zichzelf al belangrijk. De ontwikkeling van de toestand zou éen conferentie der „Grote Vier" moeten „rechtvaardigen". De Amerikaanse president sprak zich uit voor een beperkte conferentie en hij opperde het denkbeeld dat de „Grote Drie" zonder agenda bijeen zouden komen. Hij zeide df- Britse premier, Sir Winston Churchill, te hebben voorgesteld dat de drie lan den hun afvaardigingen- zeer klein zouden houden. Eisenhower legde er de nadruk op dat de voorbereidingen voor de conferentie te Bermuda nog niet ver waren gevorderd. Het was zelfs nog niet bekend hoe de accom- staan! Doch materiële medewerking, zoals het toestemming geven tot de besproken beginselenwet en de alge mene maatregel, kan moeilijk gewei gerd worden. Men kan er niet twee begrippen van vrijheid voor Neder landse staatburgers op na houden en aan de een weigeren, wat aan de an der wordt verleend. Dit heeft met de politieke constellatie niets te maken. Verondersteld, dat een „Christelijk" kabinet zou optreden, dan zou onze houding geen andere kunnen zijn. Maar wel heeft het op de weg van de K.V.P. gelegen, en deze weg heeft zij met succes bewandeld, de rechten der Kerk te handhaven en, zonder dat van- staatswege gewetensdwar wordt uitgeoefend, de activiteit van de hu manisten aan bepaalde voorwaarden te binden. Daarbij is vooral van belang, de bepaling in de „toelichting", dat het binnentreden van gevangenissen kan worden geweigerd, wanmeer van een of ander genootschap een anti godsdienstige actie kan worden ge vreesd. Het is onzeker, welke rich ting het Humanistisch Verbond zal uitgaan, maar men moet er ernstig rekening mede houden, dat het zich door de hevige activiteit van voor malige „Dageraads"-heren in nog meer uitgesproken anti-godsdienstige zin zou ontwikkelen. Dan zou de om- kracht worden, schrijving van de toelichting van DEPARTEMENT OP BIERFLESSEN De centrale pilaar van het te Bonn in aanbouw zijnde ministerie van buitenlandse zaken heeft het bege ven en bij nader onderzoek vond men complete bierflessen in het be ton van de pilaar. Men weet niet, of dit aan moedwillige sabotage of lou ter onverantwoordelijkheid van do arbeiders te wijten is. Bovendien ontdekte men fouten in de reeds op getrokken nruren en deze fouten zou den, wanneer de pilaar thans niet was bezweken, later zeer ernstige gevolgen gehad kunnen hebben, al dus meent de politie. modatie in Bermuda zou zijn. Eihenhowei zeide, dat het voor naamste doel van die conferentie is dat de Wetstelijke „Grote Drie" zul len kunnen komen tot een openharti ge uitwisseling van gedachten en tot diepgaande bespreking van de we reldproblemen. Een vertegenwoordiger van het En gelse ministerie van Buitenlandse Za ken, J. Bonham-Carter, bevindt zich reeds te Hamilton (Bermuda) om voorbereidingen voor de besprekin gen te treffen, die omstreeks 15 Juni moeten beginnen. De perschef van de Westduitse bondsregering, Felix von Eckardt, heeft bekendgemaakt dat de West duitse regering stappen zal onder nemen om toestemming te verkrijgen voor het zenden van'een Westduitse waarnemer naar de jonferentie. Daar het Duitse vraagstuk zeker een be paalde rol zal spelen bij de bespre kingen, is het niiets buitengewoons als een Westduitse vertegenwoordi ger de conferentie zou bijwonen, al dus von Eckardt. Eisenhower niet eens met Taft President Eisenhower heeft met na druk verklaard Jat hij het niet met de verklaring van senartor Robert Taft eens is dat Amerika wat Ko rea betreft wel kan vergeten dat er een organisatie van de verenigde na ties bestaat. Dit is het grootste me ningsverschil, dat zich tussen de pre- sident en de republikeinse fractie voorzitter in de senaat heeft ontwik keld, sinds de nieuwe regering aan het bewind is gekomen. Het was Eisenhower niet gebleken, dat het isolationisme in de Verenig de Staten toeneemt. Integendeel aldus de president. De grote massa mensen meent kennelijk, dat er geen veilig heid kan zijn indien een land hele maal zijn eigen weg gaat. Eisenhower zei nog van mening te zijn, dat een land, dat onder de duim va_i Mos kou staat hij doelde op communis- Eerste atoomgranaat afgevuurd Honderden hooggeplaatste leger-autoriteiten, en meer dan honderd leden van het Amerikaanse Congres, woonden het afschieten van de eerste atoom- granaat met het 280 m.m. kanon bij, dat geschiedde op de proefgronden in Nevada. Ongeveer 152 meter boven de grond ontpiolte de granaat boven de „Frenchman's Vlakte" dertien km. verwijderd van de plaats waar het 85 ton metende kanon stond opgesteld. Na het afschieten. TELEFOTO. tisch China niet tot de UNO be hoort te worden toegelaten. De verklaring van senator Taft heeft tot zeer uiteenlopende reacties geleid. Lester Pearson, de voorzitter van de Assemblée der Verenigde Na ties, noemde het een „betreurens waardige en verschrikkelijke slag voor de UNO" als de V.S. het stand punt van Taft inzake de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen tot hun officiële politiek zouden verklaren. Senator Sparkman, de democratische candidaat voor het vice-president- schap, meende dat Taft „wellicht alle kansen op een wapenstilstand in Ko rea heeft getorpedeerd". In regeringskringen in Bonn wordt de verklaring van de republikeinse leider van de Amerikaanse senaat als een ernstige waarschuwing aan het adres van Europa beschouwd om de eenheid zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De New York Times schrijft on der meer, dat de rede van Taft bij nader onderzoek in de grond een verdediging van he tisolationisme is, „in een wereld waarin isolationisme onmogelijk is". Ook de New York Herald Tribune veroordeelt de ver klaring. De Daily News, een Ame rikaanse krant met een grote op laag, schrijft dat Taft „de gehele waarheid en niets dan de waarheid over de UNO heeft verteld". Het binnen- en buitenboels schilderen van het Nederlandse Pa viljoen in Cite Universitaire te Pa rijs had heel wat voeten in aarde. Nu heeft de Ned. Ver. van vernis- en verffabrikanten er gratis de schou ders onder gezet. Over 10 maanden hoopt men klaar te zijn. GAAT P1CCARD WEER DUIKEN? Volgens een bericht uit Napels zou de 69-jarige Zwitserse professor Auguste Piccard midden Juni nabij de eilanden Capri en Ponza een po ging ondernemen tot een duik van 3.000 meter in de Middellandse Zee. De professor heeft te Castella Ma re di Stadia toezicht gehouden op het verrichten van de laatste werk zaamheden aan de „bathysphere", het toestel, waarmede nij de poging zou ondernemen. Vijf jaar geleden deed Piccard een poging aan de Afrikaanse Westkust om tot 4.000 meter af te dalen. Na dat zijn duikertoestel bij een proef- duik, waarbij zij onbemand was, werd beschadigd, zag Piccard van de diepzeeduik af. Tot nu toe is de Amerikaan Beebe het diepst in zee afgedaald. In 1934 bereikte deze nabij de Bermuda eilanden een diepte van 923 meter. Prof. Piccard steeg 21 jaar gele den in een stratosfeerballon tot een hoogte van 16.201 meter. Amsterdamse Koopmansbeurs bestaat 50 jaar Woensdagmiddag heeft Burgemeester d'Ailly van Amsterdam de historische tentoonstelling, die door de ar chivaris van de Nederlandsche Bank, de heer A. M. van de Waal, werd ingericht, in de Koopmansbeurs aan het Damrak, die vijftig jaar geleden door H. M. de Koningin Wilhelmina werd geopend, ingeleid. De tentoonstelling werd samengesteld, om deze bpening, en alles wat daarmee samenhangt te herdenken. Tijdens de rondgang: van links naar rechts Mevrouw d'Ailly—Frits, de Burgemeester, de heer A. M. van de Waal en de heer H L. van Eeghen, voorzitter van het College van Beurscommissarissen bij het schilderij van Martin Monnickendam, „de oude Beurs van Zocher". HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD WEER. Veel bewolking met vanavond tijdelijk enige regen, maar mor gen overdag overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind vannacht ruimend naar West tot Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. 30 Mei: zon op 4.28 en onder 20.48; maan op 23.11 en onder 5.16 uur. Het weer in Europa gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 8 C. STOCKHOLM zwaar bew. 13 OSLO licht bew. 14 KOPENHAGEN onbewolkt 17 AMSTERDAM half bew. 12 EDINBURGH motregen 18 LONDEN geheel bew. 19 LUXEMBURG half bew. 12 PARIJS onbewolkt 16 BORDEAUX onbewolkt 22 GRENOBLE zwaar bew. 17 NICE zwaar bew. 25 GENèVE licht bew. 15 ZURICH licht bew. 14 LOCARNO onbewolkt 24 BERLIJN geheel bew. 18 FRANKFORT zwaar bew. 14 MUNCHEN zwaar bew. 15 WENEN geheel bew. 17 INNSBRUCK zwaar bew. 17 Jlawettje Het grote sluit het kleine in zich.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1