ÊeidóeSoii/tcmt De stemming na de stemming „Amerika moet UNO maar vergeten" Reynaud als niet aanvaard premier Zwager van Peron ontslagen Otto Meissner overleden Verpleegsters per parachute De uitlevering van De Jonge door de Britten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 28 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12899 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p, w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 13 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN REDEN TOT KLAGEN r\E uitslag van de gemeenteraads- verkiezingen geeft, wat de poli tieke eenheid de Nederlandse katho lieken betreft, geen reden tot jui chen, maar wel reden tot bemoe diging. In vergelijk.-ng met de Ka mer-verkiezingen vorigen jaars is een duidelijk neiging aan de dag ge treden de politieke eenheid te bewa ren en waar nodig te herstellen. Het is zelfs zo, dat als alle katholieken gestemd hadden als in het centrum des lands in de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht er alle aanleiding zou zijn geweest tot zeer grote voldoehing. Voor zoverre er een vergelijking tussen parle ment. en gemeenteraad-verkiezingen bij benadering mogelijk is en voor zoverre het nu reeds mogelijk is de cijfers van het „platteland" in de provinciale cijfers te verwerken, steeg het percentage van op de K.V.P. uitgebrachte stemmen in Noord-Holland van 20.9 tot 22.8, in Zuid-Holland van 16.9 tot 18.6, in de provincie Utrecht van 23.3 tot 26.4. Dit betekent niet alleen een inkeer ten goede vergeleken bij verleden jaar, doch tevens een bijna volledig hrestel van de aanhang van 1949. Deze uitslag is des te meer ver heugend, omdat in deze drie kern provincies nog vele duizenden stem men uitgebracht zijn op K.N.P. (Wei ter) en op vrije katholieke lijsten, welke om allerlei plaatselijke lijsten, standigheden, welke bij gemeente raadsverkiezingen een grote rol ple gen te spelen, naast de officiële K.V.P.-lijst werden ingediend. In dezelfde drie provincies stegen, volgens de thans ter beschikking staande cijfers, de percentage van de Partij van de Arbeid slechts in geringe mate vergeleken met verle den jaar: in Noord-Holland van 32.8 tot 33, in Zuid-Holland van 33.5 tot 34.7, terwijl de provincie Utrecht bleef staan op 28.2, welke kleine aanwas kennelijk afkomstig is van de Communisten, die over de gehele linie een nederlaag boekten. Wat het centrum des lands, be treft zou men voorzichtig kunnen concluderen, dat de dijk van de doorbraak weer gedicht is en achter de gedichte dijk het herstel der een heid is begonnen. ^/OOR de zuidelijke, overwegend katholieke provincies is het veel moeilijker töt een goed inzicht in de verhoudingen te komen. Het aan tal vrije lijsten was daar opzienba rend groot, werkelijk niet onrustba rend groot, omdat het hier gemeen- teraadsverkiezingen betrof, waarbij acties voor gemengd zwemmen of alcohol-gebruik bij carnaval een gro te rol speelden! Volgens de socialis tische becijferingen over die gemeen ten in Brabant en Limburg, waar de P. v .d. A. aan de stemming deel nam, daalde het percentage van de P v. d. A.-stemmen, vergeleken bij verleden jaar. van 20.5 naar 17.4, terwül ook de communisten hier door van 2.5 naar 1.4 percent te gaan, een aanmerkelijke achteruitgang boek ten. De onzuiverheid van een ver gelijking in de twee zuidelijke pro vincies in acht genomen, kan o ok hier de voorzichtige, voorlopige ge volgtrekking worden gemaakt, dat het heil der doorbraak niet stand vastig is gebleken. In Overijssel ging het K.V.P.-per- centage eveneens omhoog, zelfs tot boven dat van 1952, doch in Gelder land trad een daling in zowel voor de K.V.P. als voor de P. v. d. A„ ten gevolge van de vele vrije lijsten.! Niettemin steeg, vergeleken met de gemeenteraadsverkiezingen van 1949, ook hier het percentage van de K.V.P. van 21.2 tot 22.4. OET moet voor degenen, die spoe- dig in de out zitten en de „neder laag" van 1952 als onherstelbaar be schouwden, een riem onder het hart zijn, nu het katholieke volksdeel is opgeveerd en de toestand zeker geen aanleiding geeft tot pessimisme. De K.V.P. beschikt blijkbaar over een zeer grote „goodwill" bij de katho lieke bevolking, in dit geval letter lijk te vertalen door de goede wil het hoge beginsel, waar het in ge vaar komt, te verkiezen boven par ticuliere verlangens. Er is geen reden voör hoera of „we zijn er!" te roepen, maar er is reden tot optimisme voor de toe komst. Dit optimisme is nog te meer ge rechtvaardigd, omdat de andere par tijen, welke zogenaamd aan de win nende hand zijn de P. v. d. A. en de V.V.D. in de elf provincies sterk de terugslag ondervonden van de geringe politieke binding bij een gemeenteraadsverkiezing. Behalve de cijfers, welke wij reeds vermeldden, daalde het percentage van de P. v. d. A. in Groningen, Drente. Overijs sel, Gelderland en Zeeland en boekte zij alleen een zwakke toename in de beide Hollanden. De V.V.D. daalde, voor zover de beschikbare gegevens, met haar stemmenpercentage in alle provin cies. Van de z.g. verjiezers daalden de C.H.U. en de A.R. in alle provincies, soms op zeer ingrijpende wijze, ook fen gevolge van de vele vrije lijs ten. Ook de Communisten hebben het nergens kunnen bolwerken en ver- Korea blijft onbevredigend volgens Taft Taft wil de vrije hand voor Amerika Senator Taft heeft in een redevoering in Cincinati verklaard, dat de Ver enigde Staten zich van alle vredesonderhandelingen in Korea moeten te rugtrekken indien de huidige gesprekken in Panmoendjon mislukken^ „Amerika moet de Verenigde Naties tenminste wat de oorlog in Korea be treft maar vergeten", zei hij. Mochten wij thans niet slagen dan moeten wij Engeland en al onze geallieerden aan het verstand brengen dat wij ons te rugtrekken van alle verdere vredesgesprekken". Zuidoost-Azië te komen. Wanneer wij eenmaal een wapenstilstand in Korea hebben gesloten is alle verde re inhoud van de overeenkomst om trent nadere besprekingen over de eenheid van Korea zo goed als waar deloos omdat deze even onwaar schijnlijk tot stand zal komen als de eenheid van Duitsland. Taft herhaalde dat geen Ameri kaanse soldaten naar Azië moeten worden gestuurd, omdat elke moge lijke overwinning Amerika volkomen zal uitputten. „Ik meen dat wij best alle samenwerking met de Verenig de Naties in Korea kunnen opgeven om zelf volkomen, de vrije hand te krijgen", zei hij. „Mijn opvatting zal heel wat lieden, die nog immer op de Verenigde Naties vertrouwen, er geren. Ook ik geloof in de Verenigde Naties, maar niet als een instelling Vrijwel gelijktijdig liet president Eisenhower, Taft's grote rivaal in de strijd om het republikeinse leider schap, een geheel ander geluid horen. Hij legde opnieuw de nadruk op de Amerikaanse en geallieerde steun aan de principes van de UNO bij de Koreaanse bestandsbesprekingen. De president wil met deze verklaring misverstanden uit de weg ruimen die volgens hem zijn gerezen met be trekking tot de jongste UNO-voor- stellen in Korea. Waarnemers in Washington wijzen niet alleen op de tegenstrijdigheden in de heide redevoeringen maar ook op de mededeling van Eisenhower betreffende het nieuwe voorstel van de UNO dat behalve met andere UNO-leden, die troepen ii. Korea hebben, van te voren overleg is ge pleegd met republikeinse en demo cratische leiders van het Amerikaan se congres". Aan de redevoering van Taft wordt in de Verenigde Staten ruime aan dacht geschonken. Met onverbloemde woorden zet de senator uiteen hoe de gunstigste wapenstilstandsvoor waarden in de huidige omstandighe den uitermate onbevredigend moeten blijven. „Zij zullen Korea langs on natuurlijke grenzen in twee delen splitsen en zodoende een grondslag leggen waaruit ieder ogenblik ander maal een oorlog kan ontstaan. Door zulk een overeenkomst zullen mil- Jioenen Chinese soldaten vri'kcmen, die zonder twijfel terstond -'dien worden verplaatst naar het Zuiden van China cm te worden ingezet te gen Tsjang kai sjek of tegen de Iran- sen in Indo-China. Van begin af aan hadden vvi.1, er bij de vredesonder handelingen op moeten staan tot een algemene vredesregeling voor geheel Nieuwe golf van vluchtelingen West-Berlijn is besprongen door 'n nieuwe vloedgolf van vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Gisteren werden er niet minder dan ruim 3100 inge schreven, terwijl een 1500 anderen niet eens meer aan de beurt konden komen en de nacht moesten door brengen in een „quarantainekamp". De autoriteiten staan voor een raadsel. In de eerste drie weken van Mei kwamen gemiddeld 8000 vluch telingen per week binnen. Zaterdag jl. waren het er 850. Maandag zelfs 1037. Dinsdag 1894 en Woensdag welgeteld 1319. Daarmee is het totaal voor deze maand nu reeds 32.476 vluchtelingen. Men is geneigd dit toe te schrijven aan twee hoofdoorzaken: een Oost- duitse maatregel, waarbij ongeveer 2 millioen burgers van hun voedsel- kaarten beroofd zijn, zodat zij aan gewezen zijn op de zwarte markt, en een dreigement van de commu nistische partij aan de boeren, dat de oogst van dit paar goed moet zijn, of anders Dit laatste dreigement stond af gedrukt in ,,Neue- Deutsland", het orgaan van de Oostduitse communis tische partij en het zal wel de oor zaak zijn, dat 700 boeren en hün fa milie de wijk namen. De Westduitse parlementaire com missie voor vluchtelingenzaken be raadslaagd thans over de niuwe situ atie. betreft kan zij voorlopig het best ver geten worden." De leiders van de republikeinse senaatsfractie verklaarde /erder dat hij ook steeds twijfelachtig gestemd is geweest over het militaire nut van de NATO. ,.Ik heb nimmer een argu ment gehoord dat mij overtuigde van de mogelijkheid dat Amerikaan se grondstrijdkrachten Europa met terdaad kunnen verdedigen". West- Europa moet worden verdedigd door strijdkrachten, samengesteld uit West-Europeanei- Tenslotte zijn er minstens 255 millioen West-Europea nen, hetgeen anderhalf keer zoveel is als het aantal inwoners der Ver enigde Staten", aldus Taft. Betreffende bepaalde vredeswil- verschijnselen in Engeland en Frank rijk zei Taft dat beide landen zich zeer beijveren om met Rusland op goede voet te komen en zoveel mo gelijk handel te drijven. „Dit bete kent", zei hij, „dat de gehele militai re alliantie tegen Rusland zwak is zolang Rusland lieve woordjes praat". „Het is duidelijk dat minister Chur chill en de Franse regering gewillig een invloedssfeer aan de Russen zou- Hongaren en Roemenen zouden den afstaan en de Polen, Tsjechen, overlaten aan de Russische wille keur, ware het alleen maar voor wat vrijere handel, vermindering van be wapening en beloften zich voortaan die agressie voorkomen kan. Wat dit netjes te gedragen". Hij stelde te hoge eisen De Franse Nationale Vergadering heeft heden in de vroege ochtend uren geweigerd Reynaud als eerste minister te aanvaarden. Volgens officiële gegevens stem den 276 leden van de Nationale Ver gadering voor Reynaud. 235 spraken zich tegen hem uit, 89 onthielden zich van stemming. Vóór Reynaud stemden de gema tigde conservatieven, twee derden van de radicalen, de helft van Gaullisten, de meeste radicaalgezin- den en de helft van de Volksrepu- uc nreeruerneia aer bering niet bereid was Paul Reynaud had Woensdag voor j eisen in te willigen. partijen. De zitting werd opgeschort zodra Reynaud zijn rede had uitge sproken, en de fracties gingen tot afzonderlijke besprekingen over. Charles Lussy wees namens de socialisten de door Reynaud voorge stelde grondwetwijziging af. Het zou een stap naar dictatuur zijn. zei hij. Een Gaullistische woordvoerder zei. dat de houding van zijn fractie zou afhangen van wat Reynaud zou in het bijzonder van het Europese zeggen over zijn standpunt ten aan- zien van de Europese integratie en leger. De ontbindingsbevoegdheid k mocht niet gebruikt worden om het j E.V.G.-verdrag er door te krijgen. Tenslotte bleek bij de stemming, dat de meerderheid der Nat. Verga- Reynaud's Prins Bernhard op de „Drie Zuilen BB" Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Drie Zuilen B. B.", die is ingericht in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. Het gezelschap, van rechts naar links: de Burgemeester van Utrecht Jhr. Mr. C. A. de Ranitz, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Z. K. H. Prins Bernhard en geheel links de secretaris van de Prins, Mr. de Graaf, tijdens het bezichtigen van de afdeling Bescherming Burgerbevolking. loren in hun centrum, Amsterdam, 2 van de 12 raadszetels, ofschoon het bedenkelijk blijft, dat meer dan 100.000 hoofdstelelingen deze lands- vreemde partij steunden. De gestadi ge teruggang var de communisten is echter een omstandigheid, die tot verheugenis stemt, ook al moet men zich niet verhelen, dat deze zéér rode godloochenaars de gelederen van de Partij van de Arbeid gin gen versterken en daar een verschui ving in meer radicale, meer marxis tische richting van het kiezerscorps veroorzaakten. De P. v. d. A. behoeft zich over deze overlopers niet al te blij te maken, omdat het voor haar steeds moeilijker zal blijken zich als „doorbraak-partij" een idealistisch- getint streven van vlak na de oorlog te handhaven. Op grond van deze voorlopige ge gevens het reilen en zeilen der ver schillende partijen bij deze gemeen teraadsverkiezingen overziende, komt het ons voor, dat geen enkele partij reden tot uitbundige vreugde heeft of zich op een overwinning kan be roepen, doch dat in vergelijking met haar collega's de K.V.P., en een volbezette vergadering een plei dooi gehouden voor zijn premier schap. Hij stelde de Nationale Vergade ring voor een ultimatum, toen hij zei, dat hij alleen een regering zou samenstellen, indien en nadat de Na tionale Vergadering de grondwet had gewijzigd in die geest, dat er auto matisch algemene verkiezingen zou den worden gehouden wanneer de regering werd omver geworpen vóór zij 18 maanden aan het bewind zou zijn geweest. Hij merkte op dat zulk een wijzi ging binnen tien dagen door het par lement kon worden aangebracht. Het ultimatum van Reynaud ver oorzaakte grote opwinding bij alle Orlando Oscar Bertolini, een zwa ger van president Peron van Argenti nië, die een hoge post bekleedde bij het bureau van de president, is ont slagen. Dit ontslag volgde na een op last van Peron ingesteld onderzoek. Begin vorige maand werd Juan Duarte, een 39-jarige broer van Eva Peron een gewezen secretaris van de president, dood in zijn woning aangetroffen met een kogel in het hoofd. Enkele dagen tevoren was hij als secretaris afgetreden. Aangeno men werd, dat hij zelfmoord had ge pleegd. Enkele uren vóór zijn dood had hij de president een onderzoek horen eisen naar corruptie in de re gering. Duarto heeft een staatsbegra fenis gekregen. Dr. Otto Meissner, voormalig hoofd van Hitiers kanselarij, is Woensdag dag in een ziekenhuis te München overleden. Hij leed aan een maagaandoening. Meissner, die 73 jaar is geworden, heeft als diplomaat en ambtenaar drie Duitse regiems gediend: de kei zer, de republiek van Weimar en Hitiers Derde Rijk. Een kwart eeuw lang leidde hij de kanselarij, resp. onder Ebert, von Hindenburg en Hitier. Na de oorlog werd Meissner te München en door drie zuiverings tribunalen vrijgesproken. De overledene verkreeg in de loop der jaren vele onderscheidingen. Zo voerde hij o.m. de eretitel^ ,'^naar- dus de katholieke eenheid, wel het schalk van Abessinië", „Afgehaanse minst reden tot klagen heeft. vorst" en „Wali van de koning van Hemen". Dollarhulp besnoeid Het Bureau voor de wederzijdse veiligheid, het M. A. S.. te Washing ton heeft het Amerikaanse con gres gisteren doen weten, dat de re gering van Eisenhower het voorge stelde programma voor hulp aan het buitenland zal besnoeien met ten minste 354 millioen» dollar. In het begin van deze maand had de regering voor hulD aan het bui tenland een bedrag gevraagd van 5828 millioen dollar. De besparing var 354 millioen dol lar zou mogelijk zijn geworden door dat bepaalde militaire goederen min der hadden gekost dan was voorzien en door besparingen bij het uitvoe ren van het programma. i Rode Kruis overweegt: Een voordeel van de ramp, die Ne derland enige maanden geleden ge troffen heeft, is ongetwijfeld, dat al- lerwege maatregelen genomen en overwogen worden om hulpdiensten beter en meer uitgebreid te laten functionneren. Het Nederlandse Roode Kruis, dat tijdens de rampdagen toch al -reeds een zeer grote paraatheid aan de dag legde, heeft uit de ramp ook lering getrokken en bestuurt momenteel ook de mogelijkheden, die nog aan wezig zijn, om hun activiteit in geval van nood te intensiveren. Een van de resultaten van deze studie is, dat er thans een plan ge reed is gekomen, dat tijdens oorlog of rampspoed een volledig verpleeg sterscorps per parachute wil drop pen, daar waar hulp dringend nodig is en waar normale vervoermiddelen falen. Naast deze maatregel overweegt het Roode Kruis zijn vervoerpark uit te breiden met boten, voorzien van een buitenboordmotor en mobilofoon een buitenboordbotor en mobilo foons. DE HARINGVLOOT IS AAN SCHOT. Aan bijna alle loggers werd gister middag om vijf uur de visvlag ge hesen. Nadat de schippers de aloude roep „Op hoop van zegen" hadden laten horen, voeren de schepen langzaam achteruit, de vleet in zee. Ieder schip heeft nu 1500 meter net in zee hangen, terwijl er 120 sche pen zijn. Of de maatjes zich laten vangen, is de vraag. Het scheepsvolk gaat nu, op de wacht na, in de kooien tot middernacht. Dan zal op alle schepen de roep klinken: „Het is halen". Daarna z^l blijken wie de gelukkige jagers zijn. Ook zal dan spoedig bekend zijn welke snelle schepen of jagers de steven wenden naar het vaderland om de nieuwe maatjes aan te voeren. .,Het Ge'ders Landschap" zal trachten, met steun van staat, pro vincie en gemeente, het 180 ha. gro te landgoed „de Haere" te Doorn spijk op te kopen. Koopsom 136 000. Aan de plantenziektenkundigc- dienst is de heer N. A. de Regt thans 25 jaar werkzaam. Sinds 1951 is hij chef van het kantoor van deze dienst te Rotterdam. HOE wordt H. M. de Koningin zal op 10 Juni a.s. aanwezig zijn op de avond in de Amsterdamse stadsschouwburg ^(af ter herdenking van Martinus Nijhoff. -<CI' i weer? Duits protest wordt overwogen De terugvoering van de Bredase vluchteling De Jonge naar Neder land door de Britse bezettingspoli- tie zal mogelijk tot een Duits protest bij de Britse hoge commissaris lei den. De Duitse bondsregering onder zoekt de vraag of zulk een stap ge wenst zou zijn met het oog op de juridische consequenties, die 't optre den van de Britse bezetters zou kunnen hebben zo wordt van bevoeg- de zijde meegedeeld. Het gaat de Duitse regering daar bij om, zo wordt verklaard, minder om de persoon in kwestie dan wel om de rechtsvraag of een uitspraak van een Duits gerecht, die gebaseerd is op de grondwettelijke verzekering van het asylrecht, door een geallieerd optreden nagenoeg ongedaan kan worden gemaakt. In de Duitse pers is de rechtsbasis voor het Britse ontreden betwist. De uitwijzing van De Jonge door de Britse bezetting is geschied nadat het Duitse gerecht in Oldenburg had beslist, dat hij moest worden be schouwd als politiek delinqent en daarom recht op asyl kon doen gel den. Britse politie was in de gevange nis aanwezig om terstond na de uit spraak de hand op de vluchteling te leggen teneinde te voorkomen dat hij op vrije voeten zou worden ge steld. De „Deutsche Zeitung" vraagt zich af, waarom van Duitse zijde niet maatregelen getroffen waren om zulk een optreden te voorkomen. De verdediger van De Jonge heeft een onderzoek hiernaar verlangd en in de pers wordt erop gewezen, dat het resultaat van zulk een onderzoek van belang zou kunnen zijn voor de drie andere gevangen vluchtelingen, die voor de gerechten in Ham, Dus- seldorf en Hannover zullen moeten verschijnen. Grotewohl spreekt met predikanten Otto Grotewohl, de Oostduitse mi- nister-president, heeft gisteren met een groot aantal protestantse gees telijke gesproken over kerkzaken. Het was voor het eerst dat Grote wohl een groep vertegenwoordigers van de kerk ontmoette sinds het be gin van de strijd tussen Kerk en staat in Oost-Duitsland. Volgens berichten uit het Westen van Berlijn was geen van de werke lijke leiders van de Evangelische kerk bij het onderhoud aanwezig. Vermoedelijk heeft Grotewohl alleen maar gesproken met geestelijken die kunnen worden beschouwd als aan hangers van de politiek van de Oost duitse regering. JGeldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER KOUD. Half tot zwaar bewolkt maar tot het einde van de middag overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige wind, krimpend van Noord naar West. Iets minder koud. 29 Mei: zon op 4.29 en onder 20.46; maan op 22.21 en onder 4.20 uur. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden HET NATIONALE RAMPENFONDS Sedert de vorige opgave is door het Nationale Rampenfonds weer honderdduizend gulden ontvangen. Het totaalbedrag is daardoor geste gen tot 114.3 millioen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURG LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZUERICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK weer temp. zwaar bew. 12 C. onbewolkt 12 half bew. 15 licht bew. 13 geheel bew. 15 zwaar bew. 18 licht bew. 18 zwaarbew. 14 onbewolkt 20 onbewolkt 26 regenbui 25 geheel bew. 25 zwaar bew. 26 regenbui 24 29 half bew. 15 zwaar bew. 18 regen 22 geheel bew. 25 regen 24 3lox%ettje Het antwoord aan dwazen is: zwij gen. Arabisch spreekwoord.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1