De Europese integratie moet krachtig bevorderd worden Landarbeidersberoep staat nog onder te zware druk Koningin Elizabeth krijgt een drukke tijd Westlands grootste tuinder zegt zijn levenswerk vaarwel Ambtenaar met veertig dienstjaren wegens verduistering voor rechter K.R.O. geeft de finale van het muzikaalste gezin1' Nuchter Nederland is in Augustus een rijk van louter romantiek WOENSDAG 27 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De vier werkgevers-bonden verklaren: De vier werkgeversverbonden in Nederland, namelijk het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Ver bond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland, hebben een verklaring uitgegeven over het vraagstuk van de Europese integra tie. Daaraan is ontleend: De besturen van deze verbonden zijn de mening toegedaan, dat het streven naar integratie in het bijzon der voor een land als het onze welks economisch bestel in hoge mate afhankelijk is van het interna tionale gebeuren van essentieel belang is. De vorming van een ge meenschappelijke Europese markt, waarbinnen de afzet van goederen en diensten niet aan kunstmatige belemmeringen onderhevig is, zal voor ons land, dat voor zijn groeiende bevolking voldoende werkgelegen heid moet scheppen, een belangrijke bijdrage vormen om voor zijn toe nemende productie een voldoende afzet te vinden. Daar bovenuit valt niet te misken nen, dat de groeiende'technische Ont wikkeling van verkeer en vervoer er toe medewerkt, de bestaande econo mische grenzen in hun betekenis te verminderen en tenslotte te doen ophouden. Er is sprake van een groeiproces dat, geleid door de kracht van de menselijke geest, in het licht van de ontwikkeling onder de actuele om standigheden vraagt of afschaffing der handelspolitieke belemmerin gen. Een vrijer verkeer met de we- geldmarkt in zijn geheel en met de dollar- en sterlinggebieden in het bijzonder, wordt door de besturen der vier verbonden wenselijk geacht. Door de verwerkelijking van de be staande integratieplannen wordt daar naast evenwel het algemeen welzijn der betrokken Europese landen bij uitstek gediend. De voor de vorming van een ge meenschappelijke markt vereiste wijzigingen op economisch en poli tiek gebied zijn namelijk zo vér gaand, dat met incidentele samen werking ter. zake niet kan worden volstaan. Om deze reden dienen vormen tot permanent samengaan geschapen te worden, welke verder reiken en sglechts door economische en politieke integratie gerealiseerd kunnen worden. De'structuurwijzingen, welke als gevolg van deze integratie zullen op treden, zullen ongetwijfeld met zich medebrengen, dat op korte termijn bezien ten aanzien van bepaalde sectoren van het economische leven plaatselijk de nadelen der integratie de op lange termijn te verwezenlij ken voordelen zullen overtreffen. Deze nadelen zullen door het ne men van doeltreffende maatregelen tot een minimum beperkt dienen te blijven, waarbij enerzijds de te bren gen offers in principe gedragen moe ten worden door het geheel, terwijl anderzijds een geleidelijke aanpas sing aan de nieuwe situatie moet worden nagestreefd. Het door de Nederlandse regering ter bevordering van het tot stand komen van de Europese integratie bepleite gemeenschappelijke douane gebied met een in beginsel uniform tarief tegenover derde landen en on derlinge vrijstelling van invoerrech ten wordt door de besturen der vier verbonden zowel principieel als op grond van het Nederdandse belang warm ondersteund. Bij het realiseren van een West- Europese douane-unie zal men ech ter duidelijk moeten stellen, dat deze niet tot stand kan worden gebracht zonder dat er een waarborg wordt geschapen ovor een monetaire stabi liteit in de deelnemende landen. Bij het voortschrijden der inte gratie zal er voor gewaakt dienen te worden, dat de overdracht van nationale bevoegdheden aan supra nationale organen eerst dan ge schiedt, indien waarborgen zijn ge schapen tegen onverantwoorde be nadeling der kleine landen, welke kunnen optreden wanneer supra-na- tionale beslissingen in de economi sche, fianciële, monetaire, fiscale en sociale sfeer worden ingegeven door machtspolitieke in plaats van reële economische overwegingen. Van groot belang hierbij is, dat de supra-natiönale organen democra tisch zijn opgebouwd. Deze organen dienen het bedrijfsleven in elk der betrokken landen een zo groot mo gelijke vrijheid te laten en het in ruime mate zijn eigen verantwoor delijkheid te doen behouden. „Nu het landbouwschap komt" De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft tijdens een vergade ring van de Hollandse Mij van de Landbouw, waar hij sprak, over het onderwerp „Nu het landbouwschap komt", een lans gebroken voor het landarbeidersberoep, dat volgens spreker nog steeds staat onder een onredelijke druk. Bij de vestiging van het landbouw schap dient men in het oog te hou den, dat het gaat om de landbouw en de landbouwende bevolking, die de opdracht hebben de Nederlandse bodem tot een zo doelmatig mogelij ke productie te brengen. De beloning daarvoor dient een redelijk deel van het volksinkomen te zijn. Voor het verkrijgen van deze beloning en voor de goede uitvoering van de opdracht is op de allereerste plaats een eens gezind optreden nodig van onderne mers en arbeiders. Noodzakelijke voorwaarde. Wanneer ik denk aan de toekomst van onze land- en tuinbouwbedrij ven, zo zeide de heer Louwes, en vooral waar het de grote bedrijven betreft, dan ben ik geneigd tot de mening, dat hun ontwikkeling en productiviteit voor een belangrijk deel zullen afhangen van de goede vorming van land- en tuinbouwaT- beiders. De ondernemers zelf zullen wel open blijven staan voor technische Een maand vol plichten Koningin Elizabeth II van Groot- Brittannië gaat een drukke tijd te gemoet. Van einde Mei tot einde Juni zal zij met haar echtgenoot, de her tog van Edinburgh, een vrijwel onon derbroken serie van officiële bezoe ken, ontvangsten en dergelijke moe ten volbrengen, in het bijzonder om trent de kroningsdag van 2 Juni. Alleen reeds in de week van de kroning zal de koningin, behalve vier rijtoeren door de buitenste districten van Londen, twee staatsiedineiE en een avond-ontvangst in Buckingham Palace moeten houden en verder een dienst in de St. Pauls kathedraal en een gala-voorstelling in de koninklij ke opera moeten bijwonen. Op 11 Juni, haar officiële verjaar dag, zal de koningin parade afnemen bij de „Trooping the Colour", de jaar lijkse schouw van haar lijf brigade, die zich speciaal heeft toegelegd op nauwkeurige afgepaste troep-bewe gingen. Dan is er op 15 Juni de kro- ningsvlootschouw bij Portsmouth (Spithead) waarbij de koningin langs een indrukwekkende rij Britse, Ge menebest- en buitenlandse oorlogs schepen zal varen. Vervolgens zal de koningin aanwezig zijn bij de drie dagen durende rennen te Ascot in de buurt van het kasteel van Windsor. Op 23 Juni begint het bezoek aan Schotland met een staatsierit naar het paleis van Holyroodhouse nadat de koningin de sleutels van de stad Edin burgh zijn aangeboden. Op dezelfde dag worden de Schotse debutanten ten paleize voorgesteld. De rest van de week is gewijd aan allerlei plicht plegingen en rijtoeren in Schotse.ste- Roemeense diplomaat uitgewezen De Verenigde Staten hebben de Roemeense eerste gezantschapssecre taris, Christache Zambeti, opdracht gegeven het land „onmiddellijk te verlaten". Zambeti wordt er van be schuldigd pogingen te hebben ge daan om een genaturaliseerd Ameri kaans staatsburger van Roemeense afkomst, V. C. Georgescu, te chante ren. Georgescu, vóór 1947 algemeen di recteur van een Roemeense dochter onderneming van de Standard Oil, stelde de „F.B.I." en het State Depart ment op de hoogte. den. Dan terug naar Londen voor een investituur en onmiddellijk daar op een bezoek van drie dagen aan Noord-Ier land. In Londen teruggekeerd zal de ko ningin oudstrijdersformaties inspec teren en dan een kort tocht door Wa les gaan maken, In dezelfde week is er nog een inspectie van de Royal Air Force te Odiham in Hampshire en twee tuinfeesten in Buckingham Pa lace. Verder zijn er dan nog het „Household Brigade Ball" te Hamp ton Court, een lunch in de Guildhall in de City van Londen, een bezoek aan Windsor en Eton, het planten'van herinneringseiken in Windsor park en een ontvangst in het gebouw van het Londense graafschap. Gisteren dwongen 6000 uitgelaten Londenaars haar auto tot stoppen toen zij de Westminster Abdij verliet, waar een receptie was gehouden. De politie had in de drukkende warmte de handen vol om vrij baan te ma ken. Alleen de 27-jarige vorstin liet zich niet van de wijs brengen. Z'J bleef wuiven en glimlachen tot de auto zich weer in beweging kon zet ten. DE OMGESLAGEN „TOOS" De omgeslagen Nederlandse kust vaarder „Toos" is door twee kleine Noorse bergingsvaartuigen naar de kust gesleept. Zwaarder bergingsma- teriaal wordt uit Bergen verwacht. Getracht zal dan worden om het schip dat ogenschijnlijk weinig beschadigd lijkt, te keren. Bergers hebben geprobeerd met klopsignalen vast te stellen of zich in het met de kiel naar boven drij vende casco, dat vol lucht zit, nog overlevenden bevinden. Men heeft geen antwoord gekregen. De vier overlevenden blijven han gende het onderzoek in Noorwegen. Stuurman Houwen heeft verklaard, dat naar zijn mening alle opvarenden van de Toos er ini zijn geslaagd voor dat het schip omsloeg het vaartuig te verlaten. Maar van de drie nog vermisten is geen spoor gevonden. De stuurman bevond zich met twee matrozen op de brug toen de Toos plotseling slagzij begon te maken. Enige minuten later sloeg het schip om. Volgens de stuurman vervoerde de Toos negentig ton houtpulp als deklast. Hij meent dat door de he vige regen de deklading nat is ge worden) en dat daarin de oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht. en organisatorische voorlichting. Over de vorming van goede en toe gewijde arbeiders was spreker ech ter niet zo gerust. Het landarbeidersberoep is nog niet ontrukt aan de druk van een onaanzienlijk weinig gewaardeerd, slecht betaald, weinig interessant en zwaar beroep. Het moge nog zo waar zijn, dat er in de laatste tijd grote veranderin gen zijn te weeg gebracht, deze alge mene opvatting heerst nog zowel in kring v. d landarbeiders als in de van de publieke opinie en het gevolg daarvan is, dat velen trachten buiten de landarbeidersstand een beroep te vinden en dat de jonge meisjes liever een vrijer hebben met een boordje om dan een met eelt aan de handen en een geur van de stal in zijn kle ren. Het moet vaststaan, dat de lonen en de arbeidsvoorwaarden van de landarbeider in een redelijke verhou ding staan tot hetgeen in andere be drijfstakken voor soortgelijk werk wordt betaald. De sociale voorziening moet evengoed zijn en met name aan de huisvesting zal een grote aandacht moeten worden besteed. Weg tot verbetering. Als weg tot verbetering gaf spre ker op de eerste plaats aan het ver-, zamelen en ordenen van gegevens met het doel te komen tot een grond slag voor beraadslagingen in de or ganisaties en voor een - proeve van beleid in het landbouwschap. Het gehele sociale terrein zal be werkt moeten worden loonrege lingen, arbeidsvoorwaarden en pen sioenvoorzieningen, Tenslotte zal ook het maken van verordeningen nood zakelijk zijn. Men denke hiei aller minst aan een soort wellust om alles, wat maar los en vast is in verorde ningen vast te willen leggen. Zo ooit, dan zal hier moeten worden beseft, dat in de beperking zich de meester zal moeten tonen. De overheid zal steeds in laatste aanleg prijzen, de omvang van de productie en de lonen moeten bepa len, voor zover en voor zolang er met publiekrechtelijke bevoegdheden prijzen en lonen zullen worden vast gesteld en de productie zal moeten worden geregeld. Als straks het landbouwschap komt, laten wij dan met elkander met goede wil en op handslag van goede trouw starten. Goede mannen en vrouwen in onze agrarische be- drijfsgemeenschap zullen naar recht en billijkheid onder toch niet te voorziene omstandigheden want het leven is nu eenmaal altijd veel- vuldiger in zijn mogelijkheden dan wij kunnen voorzien het beste met elkander moeten zoeken. En dat zal kunnen, want waar een wil is, is ook een weg, zo besloot de heer Louwes. Ir. j. M. Riemens onderscheiden Ir. J, M. Riemens, directeur van het proefstation voor groenten en fruit teelt onder glas te Naaldwijk en rijkstuinbouwconsulent voor Zuid Holland, heeft voor zijn vrienden en bewonderaars gistermiddag in „Ca fé den Hout" in Den Haag afscheid genomen. Ir Riemens, die op 15 Mei 65 jaar werd, neemt op 1 Juni af scheid van zijn levensarbeid. Hij werd door de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. De directeur van de tuinbouw ir F. W. Honing, die van deze benoe ming mededeling deed, sprak tijdens de afscheidsreceptie ir Riemens met grote hartelijkheid toe. Niet alleen het Westland, aldus ir Honing, doch het gehele land heeft van de pio niersarbeid en van de resultaten van de wetenschappelijke ontwikkeling van ir Riemens profijt getrokken. Het proefstation te Naaldwijk opge richt in 1942, heeft zich in steeds gro tere mate bezig gehouden met kwa liteitsopvoeringen, wetenschappelijk onderzoek en kostprijzen. Het rijk heeft dit bedrijf, want een bedrijf is het, altijd gaarne willen helpen door het verstrekken van een ruime sub sidie. Het proefstation werd gesticht op initiatief van ir Riemens en heeft in het verloop van bijna 30 jaar niet slechts een landelijke bekendheid, doch een vermaardheid tot ver buiten de grenzen verkregen. Ir Riemens heeft thans een staf van bekwame medewerkers. Het is niet alleen het prachtig geoutilleerde proefstation dat van grote betekenis is, doch ook het uitgebreide voorlichtingsapparaat dat onmisbaar is gebleken in de mo derne ontwikkeling van de tuin bouw. Ir Riemens werd in 1917 leraar aan de rijkstuinbouwschool te Naaldwijk. Zijn grote verdienste blijkt reeds uit zijn initiatieven die groeiden tot een netwerk van lagere rijkstuinbouw scholen over het gehele Westland en tenslotte, enige jaren terug, een stichting van de nieuwe rijkstuin- bouwdagschool te Naardwijk. In 1936 werd ir Riemens docent aan de land bouw hogeschool te Wageningen. De receptie werd bijgewoond door de oud-president curator van de landbouwhogeschool te Wageningen prof. Huizenga, een delegatie van hoogleraren en docenten uiv Wage ningen, door afgevaardigden van de stichting voor de landbouw, van de Hollandse Mij van Landbouw afde ling tuinbouw en door Westlandse burgemeesters. Ter gelegenheid van het afscheid van ingenieur Riemens is in het ge bouw van liet proefstation te Naald wijk een plaquette onthuld. De pla quette, de beeltenis tonend van de scheidende directeur, was het ge- schenk van het personeel en de ont hulling geschiedde door een klein dochtertje van ir Riemens, tijdens een samenkomst met het personeel In zijn dankwoord zei ir. Riemens Twee jaar geëist onder meer dat ten aanzien van het onderzoek nog" veel te doen is in de toekomst. Eerst na onderzoek kan men tot voorlichting en onderwijs komen. Afscheidsdiner. van dit afscheid werd gehouden. Ook de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper en diens echtgenote bevonden zich on der de gasten. Vele sprekers hebben het woord gevoerd, onder meer de voorzitter van het proefstation voor groenten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk, de heer D. Middelburg; de directeur tuinbouw van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, ir W. Honing, die namens de vrienden van de scheidende rijkstuir.bouw-consulent de versierselen, behorende bij de of ficiersrang van de orde van Oranje Nassau aanbood; ook voerden de oud voorzitter van de bond Westland, de Een groot aantal personen, voor heer J. Barendse sr en de huidige het grootste deel autoriteiten uit de voorzitter, de heer J. Barendse jr. het landbouwsector, zal gisteravond aan woord. Tenslotte sprak nog ir W. v. het diner aan, dat ter gelegenheid Soest, de opvolger van ir. Riemens. De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Utrecht heeft gisteren twee jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen een 59- jarige commies-secretaris bij 's rijks belastingen te Utrecht, wegens in dienstbetrekking gepleegde valsheid in geschrifte en oplichting, waardoor de schatkist voor meer dan flG.OOO werd benadeeld. De president noemde het intreurig, dat een belastingambtenaar met veer tig dienstjaren terecht moet staan, terwijl hij een vertrouwenspositie genoot. Verdachte ontkende echter, dat hij tot de daad was gekomen doordat hij speelde en met zwarte handelaren in aanraking was geko men. Wel verklaarde hij, dat zijn eerste vrouw vaak ziek is geweest en dat hij iets had willen doen voor zijn tweede vrouw, die een slechte jeugd heeft gehad. Het reclasseringsrapport noemde de president niet mooi. Verdachte wordt daarin omschreven als lastig, prikkelbaar, trots, schoolmeesterach tig, geen persoonlijkheid en iemand met gebrek aan zelfcritiek. De officier keurde verdachte's ma nier ondergeschikten te koejeneren af, temeer omdat hij zelf uit een lage functie was opgeklommen. Hij was alleen maar kwasi de correcte amb tenaar doch in werkelijkheid een vervalser. Hij wenste royaal te leven en pleziertjes te hebben. Er is geen reden tot clementie, want deze man heeft geen berouw, meende de offi cier. Hij heeft alleen toegegeven, wanneer hij er niet onderuit kon. Hij heeft leugenachtige verhalen opge hangen over chantage door de Am sterdamse onderwereld. Het bezwa rende noemde de officier dat verd. gebruik heeft gemaakt van de mid delen, die hem door zijn ambt werden geschonken. De officier kwam tot de eis van twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger betoogde, dat de MONSTER-CONCERT 111 Met een massaal concert, te geven door enige honderden leden van mu zikale huisgezinnen, zal Zaterdag 6 Juni a.s de wedstrijd „W^lk is het muzikaalste gezin?" in de K. R. O.- weekendserenade, worden beëindigd. Dit orkest zal de meest bizarre sa menstelling vertonen, welke ooit in een studio is bijeengezien Mannen en vrouwen van 8 tot 88 jaar, zullen samen enige nummers ten gehore brengen op tuba's en mondharmoni ca's, violen en dwarsfluiten, accor deons en hawaiian-guitaars, ukulele's en trombones, tot cither en celli toe. Alle beschikbare piano's zullen bij eengebracht moeten worden. Enige tientallen zangers en zangeressen zul len bijdragen tot het muzikale'feest. In de afgelopen winter werd in het weekend-programma van Ger de Roos en het Orkest Zonder Naam wekelijks aan een of meer muzikale huisgezinnen de gelegenheid geboden een nummer te spelen. Vele huisgezinnen, uit alle stre ken van ons land, variërend in samen stelling en sterk uiteenlopend in mu zikale bezetting, hebben zich op die manier doen horen. Thans maakt een jury, bestaande uit Piet Lustenhou- wer, Klaas van Beeck, Willy Francois en Jack Buiterman, uit, welke fami lies de prijzen voor de beste presta ties zullen ontvangen. Na de prijsuitreiking wordt in de weekenserenade van 6 Juni het grote concert gegeven door de deelnemen de huisgezinnen. Nog maar nauwelijks bekomen van de zenuw slopende steentjes-actie, wacht het nog niet geheel tot rust gekomen Neder land al weer een nieuwe sensatie en deze nieuwe beleving zal niet zoals de steentjes-actie vier entwintig uur de zenuwen overlast bezorgen, maar 8 volle dagen zullen de Ne derlanders geslingerd wor den tussen onpeilbare af gronden van de diepste ontmoediging en hemelho ge bergtoppen met de ver rukkelijkste vèrgezichten. Maar niet alleen zal de week van 16 tot en met 23 Augustus een week van afmattende spanning wor den, doch tevens zal de ro mantiek hoogtij vieren. Wat was per slot van re kening de steentjes-actie? Een dorre handeling met akelig nuchter materiaal, waar ieder spoortje van romantiek wreed in het gruis gesmoord werd. Hoe lieflijk is echter de nieuwe actie, die slechts één groot doel kent: Zij wil een aantal soldaatjes en verpleegstertjes bij elkaar brengen! En wan neer het een Nederlander lukt een gelukkige verbin tenis tot stand te brengen, dan zal hij niet slechts de voldoening smaken deze romantiek in het leven te hebben geroepen, maar te vens zal een milde regen gezet door de R.K. E.H.B.O. en het Katholieke Thuis front in samenwerking met de onmisbare K. R. O. Op Zondag 16 Augustus a.s. zullen 2 y, millioen een zame verpleegsters van pa pier door Nederland gaan dwalen, vergezeld van een gaasje, en een pleister. Een week lang zullen deze meisjes in eenzame toe- Wie brengt de soldaat bij het verpleegstertje? Nu is het gehele geval niemand meer heel erg duidelijk, maar dat schijnt nu eenmaal de bedoeling te zijn van dergelijke ac ties. Wel kunnen wij een beetje de technische gang van zaken duidelijk maken De actie wordt op touw stand moeten blijven leven, maar dan bestaat er een grote kans. dat hun een zaamheid opgeheven wordt. Want de Zondag daarop staan er weer mensen voor de kerk, die weer zakjes verkopen en in deze zak jes zitten iy2 millioen Ne derlandse soldaatjes, ver gezeld van een gaasje en een stukje kleeffilm. Och, wat zou er nu moe ten gebeuren? Voor onze (rijpere) leze ressen en lezers is dit na tuurlijk geen probleem meer: Die eenzame ver pleegstertjes zullen gevon den moeten worden door eenzame militairtjes wat er dan verder met al de kleverige bijkomstig heden moet geschieden, hoort U op de avond van 23 Augustus door de K.R.O. Wanneer U er in slaagt een verpleegstertje en een soldaatje in het land der dromen te voeren, dan zal een banjir van prijzen, die de kapitale som van een halve ton bedragen, Uw huis en hart overstromen en bent U niet bedreven genoeg om de eenzaamheid van het zustertje en het verlangen van het militair- tje op te heffen, wel dan hebt U in ieder geval or ganisaties gesteund, die Uw hulp dfingend nodig hebben. man bang is geweest voor de recht bank. Hij is gaan liegen en verloor daardoor de goodwill van de recht bank. Pleiter zoekt verband tussen het tweede huwelijk en de falsifica ties. Van het toegeëigenden geld is bijna 10.000 alweer terecht. Hef: blijkt hieruit wel, dat het geld niet voor extréme dingen is gebruikt. Het reclasseringsrapport noemde spr. zeer eenzijdig. Uitspraak over 14 dagen. Wilt U iets weten? Vraag: Kan ik vergoeding krijgen voor vervoerskosten voor kinderen, die buiten de stad een school bezoe ken? Antwoord: In het algemeen bestaat er een mogelijkheid tot vergoeding van reiskosten. Of u van die moge lijkheid gebruik kunt maken, is een vraag, die de directeur van de be treffende school (en) kan beoorde len. Wendt u dus tot deze directeur. Vraag: 1. Bij kruisjassen heeft een der partijen precies 500 punten. Hij dekt, houdt zich uit. De tegenpartij acht dit fout en beweert, dat na pre cies 500 punten nog één slag moet worden gehaald. Houdt men zich uit boven de 500, dan is het dekken geldig. Wie heeft gelijk? 2. Als men zich bij kruisjassen „uit" houdt en het blijkt, dat men de 500 p. niet heeft, telt dan de par tij voor de tegenpartij? Sommigen beweren, dat men bij zulk dekken een dubbele partij verliest. Wat is de juiste lezing? Antwoord: 1. Als men de 500 pun ten heeft bereikt kan men dekken, als men de slag, waarmede de 500 zijn volgemaakt, binnenhaalt. 2. Men verliest één partij bij fou tief dekken. Vraag: Route van Stompwijk naar Geleen, hoeveel km? Antwoord: Stompwijk, Zoeter- meer, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Breda, Tilburg, Eindhoven, Liende, Weert, Baexem, Roermond, Susteren, Sittard, Geleen; afstand 230 km. Vraag: Route OudeweteringEg- mond a. d. Hoef. hoeveel km? Antwoord: Oudewetering, Nieuw - Vennep, Hillegom, Haarlem, Sant poort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Zuid Bakkum, Egmond Buiten, Eg- mond a. d. Hoef; afstand 52 km. Vraag: Route LeidenSchaarsber- gen en Elten; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Bennekom, Heelsum, Ooster beek, Schaarsbergen; afstand 114 km. Schaarsbergen, Arnhem, Wes tervoort, Duiven, Zeven aar, Elten; afstand 36 km. Vraag: Route LeidenBanneux en vandaar naar Beauraing; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Ulvenhout, Chaam, Turnhout, Diest, Hasselt, Tongeren, Luik, Louveigné, Banneux; afstand 250 km. Banneux, Remouchamps, Durbuy, Marche, Jemelle, Rochefort, Ciergnon, Facant, Beauraing; af stand 110 km. Vraag: Route Voorhout-Utrecht via Leimuiden en terug via Leiden; hoeveel km? Antwoord: Voorhout, Sassenheim, Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Ru- wiel, Breukelen, Maarsen, Zuilen, Utrecht afstand 65 km. Terug LTtrecht, De Meern, Harmeien, Woer den, Bodegraven, Alphen, Leiden, Voorhout; afstand 60 km. Vraag: Route Lisse—Eindhoven; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Haagse Schouw, Voorschoten, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschehoek, Breda, Tilburg. öoir^L^t. Best, Eindhoven; afstand 155 km. Vraag: Route LeidenNijmegen over Amsterdam, terug over Utrecht; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Oegstgeest nieuwe rijksweg Amsterdam, Mui den, Hilversum, Soest, Amersfoort, Woudenberg, Leersum, Rhenen, Op- heusden, Dodewaard, Andelst, Nij megen; afstand 157 km. Terüg Nij megen, Rhenen, Amerongen, Zeist, Utrecht, De Meern, Woerden, Bode graven, Alphen, Leiden; afstand 120 km. Vraag: Route van Ter Aar naar Venlo; hoeveel km? Antwoord: Ter Aar, Noorden, Woerden, Utrecht, Houten, Schalk wijk, Culemborg, Zalt-Bommel, Den Bosch, Veghel, Erp, Gemert, Deurne, Griendtsveen, America, Voor-Ame- rica, Venlo; afstand ruim 170 km. Vraag: Route Den BoschNijme gen; hoeveel km? Antwoord: Den Bosch, Hintham, Hees, Grave, Nijmegen; afstand 49 km. 1

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2