S)e CöicbeSoii^cmt Dulles verwacht weinig heil van praten Animo voor Europees leger De Franse crisis op te niet gemakkelijk lossen Egypte weldra republiek ZATERDAG 23 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12896 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et? p. mm. Telefoontjes f 1*50 EENHEID OF ERGERNIS IJ ET volgende bericht werd ons door de Agenzia Fides uit Parijs toegestuurd: P. Coyos M.E.P., onlangs vrij gelaten door de Noord-Koreanen en te Parijs aangekomen- geeft enkele bizonderheden over de dood van zijn gevangen mede broeders in Korea. Enigen van hen stierven tijdens de zware marsen, die de communisten hen liéten maken, of aan de gevolgen van die marsen. Zij beklaagden zich nooit, zegt p. Coyos; hun moed wekte aller bewondering op. Zij waren uitgeput en verlangden slechts naar de dood. P. Villemot, zijn voeten bebloed, op de been gehouden door mgr. Quinlan en p. Coyos, zei telkens: „Suscipian,1. me Angeli.dat de engelen mij mogen ontvangen"" begrafenis - zang). P.P. Antoine en Juliew Gombert stierven van dorst, want er was geen druppel water. P. Cadars stierf in benauwdheden. P. Buletau verteerde zijn kracht met p. Villemot te ondersteunen en kwam er niet meer boven op. Hij doofde langzaam uit, terwijl hij tot zijn lotgenoot zeide: „Ik had veel en lang in Korea willen werken. Ik voel, dat O. L. Heer een offer van me vraagt Wees jij dan missionaris voor mij". Het is eigenlijk maar een heel 'ge woon bericht, één van de grote hoop berichten over martelingen en dode lijke benauwdheden, maar wie dat gewone bericht, genomen- van de grote stapel, leest, komt wellicht ook tot de zelfbeschouwing, dat wij hier in Nederland maar een stelletje duffe sufferds zijn. Mocht ge geschokt zijn door dit harde woord, weest dan geschokt. Het kan voor ieder van ons heel goed zijn eens door elkaar ge rammeld te worden. Te veel zijn we in het verleden (goed bedoeld) ge prezen, en kon de nationale eigen waan post vatten, dat wij, Neder landers, zulke bovenste-beste brave Christenen zijn. Zo braaf als wij, Ne derlandse Katholieken, zijn er op de ganse wereld niet te vinden! Onder tussen laten bosjes van die verschrik kelijk brave Nederlanders hun geloof zonder blikken of blozen varen, zo dra zij in een omgeving komen, waar ze niet meer .door de buren op de vingers worden gekeken. De natio nale eigenwaan van brave hendrik heid kweekt een vette, welgedane tevredenheid, maar vermoordt de geestelijke sportiviteit, welke zich uit in evangelische heldenmoed, in een wapperende en verzengende vlam van alles opofferen, alles prijsgeven, zonder welke wij, volgens de koele mening van Christus zelf, Hem niet waardig zijn. „Wie het kruis niet op neemt en Mij niet navolgt is Mijner niet waardig". Wie echter, door zich zelf volledig weg te schenken, Chris tus wél navolgt „zal niet in de duis ternis wandelen" en een zielevrede genieten, welke „niemand hem ont roven kan". DE vorige paus wij mochten het uit zijn eigen mond vernemen heeft de Nederlanders er een zacht verwijt van gemaakt, dat zij de hei lige Geest veronachtzaamden. Hoe zacht het verwijt ook werd ingekleed, het was een ernstige grief. De ver onachtzaming van de heilige godde lijke Geest, de Geest, welke met Zijn wijze en sterke gaven degenen, waar van Hij bezit heeft genomen in ver voering brengt om alles te verkopen ten einde de parel van het Rijk te verwerven deze veronachtzaming is (om het deftig te zeggen) sympto matisch van de vervlakking en ver- lauwing van een goed deel der va derlandse Christenheid. Wij geloven, ja, maar het is geen geloof dat bergen verzet. Wij hopen maar het is niet de verheugde hope van een heerlijk weerzien. Wij beminnen ons eigen gemak en vermaak het al lermeest. Inkeer en boete doen zijn dingen, die voor ons niet meer nodig zijn en bidden is lezen of prevelen geworden. Het „laat toekomen Uw Rijk" wordt door 3 millioen Neder landse monden dagelijks meermalen gevraagd, zonder dat het hun interes seert, of dat Rijk er komt of er niet komt. De „vernieuwing van het aan schijn der aarde" die zo ver af lijkt en zó r.abij is verwachten wij, dwazen, meer van diplomatieke con. ferenties dan van de heilige Geest, die het dorre bloeien doet en het do de ten leven roept. pvAAROM schokt ons in onize be- daarde tevredenheid een bericht als wij van Agenzia Fides boven op namen, want deze priesters, deze mis sionarissen, blijken alles verlaten te hebben, alles geofferd te hebben om I waardige navolgers van Christus te zijn. Daarom begrijpen we niet meer, waarom gelukkig nog zo vele jonge mannen en jonge vrouwen ook uit ons volk, gesneden uit het groene hout van degelijke gezinnen, de hele wereld met al haar genoegens prijs geven, om in zelfverloochening, in boete en gebed de roepstem van de heilige Geest te volgen. Zij heb ben, indien zij, na in de glorie var hun jeugd het offer te hebben ge bracht, ook in hun levensjaren in die nederige en armoedige navolging van Democratie heeft militair schild nodig Op een persconferentie ten besluite van zijn bezoek aan India heeft Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, geen belangrijke resultaten van een conferentie, met deelneming vin de Sowjet-Unie, te verwachten zolang Rusland„steun blijft geven aan de oorlogen in Korea en Indo-China en weigert zijn bezetting uit Oostenrijk terug te trekken." Het belangrijkste punt van zijn conferentie was het thema: „De democratie kan werken, doch zij behoeft een militair schild, waarachter zij kan groeien." Op desbetreffende vragen ant woordde hij, dat hij India niet neu traal achtte waar het de keus betrof tussen democratie en totalitarisme. Op de vraag: „Waarom zijn de Ame rikanen bevreesd voor het commu nisme en zijn de Indiërs, die toch zo veel zwakker zijn, dat niet?" luidde het antwoord: „Wij vertrouwen vol ledig op deze kracht en macht. Wij twijfelen er niet aan, dat, indien de Sowjet-Unie en de communistische landen een totale oorlog zouden be ginnen, het einde hun totale vernie tiging zou betekenen. De zaak, waar over wij ernstig bezorgd zijn, is het feit, dat er gevaren voor de vrede bestaan, een mogelijkheid tot een oorlog, die onvoorstelbare ellende en vernietiging zou kunnen bren gen." Het bezoek van Foster Dulles aan India heeft, naar men in politieke Ongeveer zeventig duizend Duitse beroepsmilitairen hebben zich reeds aangemeld voor dienstneming in het „Europese, leger", dat zal worden op gericht op grond van de E.V.G. wan neer deze haar beslag heeft gekre gen. Voor het kader van het Duitse contingent van dit leger heeft men ongeveer honderdduizend beroeps militairen nodig. De laatste tijd ko men wekelijks drieduizend aanmel dingen van beroepsmilitairen en an deren bij het bureau van de West- Duitse commissaris voor de veilig heid, Theodor Blank, te Bonn binnen. Ongeveer twintig procent van de ge gadigden bestaat uit jongelieden, die nog niet gediend hebben. kringen meent, drie positieve resul taten: In de eerste plaats is er per soonlijk contact geweest tussen Ne- hroe en Dulles en is men hierdoor in de gelegenheid geweest het misver stand en wantrouwen, dat tussen de twee landen was ontstaan, uit de weg te ruimen. En in de derde plaats heeft deze ontmoeting een verhelde ring kunnen brengen in eikaars standpunt. LONDEN VERWEERT ZICH De beschuldiging van de Ameri kaanse senator Kennedy, dat Britse schepen het vorig jaar Chinese com munistische troepen zouden hebben vervoerd, is geheel ongegrond, zo is uit het onderzoek, dat de Britse re gering direct na het bekend worden van deze beschuldiging had gelast, gebleken. De Britse regering zal echter niet antwoorden op de aantijgingen, die deze week door senator Kennedy, een lid van McCarthy's subcommis sie van onderzoek van de Ameri kaanse Senaat, werden geuit. Men is van mening, dat het antwoord, dat de betreffende firma gisteren reeds naar Washington heeft gezon den, voldoende is. Overigens was men in Britse of ficiële kringen zeer verbaasd over het feit, dat de V. S. in het afgelopen jaar voor een waarde van ruim 90 millioen gulden uit rood-China heb ben geïmporteerd en dat terwijl zij de export naar dit land geheel heb ben verboden. De goederen zijn dus waarschijnlijk met dollars betaald, het beste betaalmiddel bij de aan koop van strategische goederen, al dus gaf men in deze kringen te ver staan. DEENS VICARIAAT WORDT BISDOM. Z.H. paus Pius XII heeft het Apos tolisch Vicariaat van Denemarken tot bisdom verheven; het zal de naam bisdom van Kopenhagen dragen. Mgr. Johann Theodor Suhr, titu lair bisschop van Balecium (Dalma- tië), is benoemd tot eerste resideren de bisschop van het bisdom Kopen hagen. Mgr. Suhr was gedurende, vijftien jaar Apostolisch Vicaris van Denemarken. De Katholieke Kerk in Denemar ken heeft volgens Vaticaanse, stati stieken 38 parochies en 77 kerken met ongeveer honderd priesters. Staattpiifö aaox Cettevkuttde Pinay eist bevoegdheden Antoine Pinay heeft laten door schemeren, dat hij eventueel bereid is om de formatie van een nieuwe Franse regering op zich te nemen, maar dan onder één voorwaarde: het parlement zou hem speciale be voegdheden 'moeten geven. Hij was van mening, dat de volgende Fran se minister-president „uitgebreide economische en hervormingsbe voegdheden" nodig zou hebben, want waar wij vooral behoefte aan hebben, zei hij, is een grondige her vorming van het bestuursapparaat. De regering-Mayer is, zoals men weet, ten val gebracht, omdat het parlement zijn verzoek om speciale bevoegdheden niet wenste in te wil ligen. President Auriol heeft gisteren acht ex-premiers ontvangen. De meesten wilden van het onderhoud niets meedelen, maar men verwacht, dat de kabinetscrisis zeer moeilijk op te lossen zal zijn. Franse politici maken er zich vooral zorgen over, dat de conferentie tussen de Grote Drie reeds over drie weken z^J plaats hebben en Frankrijk moet te gen die tijd een nieuwe regering be zitten. Bovenden moeten er drin gend financiële maatregelen worden getroffen. Zo moet de schatkist een lening van tachtig milliard franc aan de Bank van Frankrijk terugbe talen, uiterlijk op 31 Mei. Vervol gens is daar de angstwekkende ver mindering in de productie: die was in Maart acht procent lager dan in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Tenslotte vereist de situatie in Tunis en Indochina drin gend een man aan het roer. Een van de belangrijkse kwesties is: zullen de Gaullisten aan een nieuw te vormen regering deelne men? Voordat zij tot een nieuw ka binet toetreden, zullen zij zeker eisen, dat het plan voor een Euro pees leger wordt geschrapt, en men neemt niet aan, dat de katholieke republikeinen daar ooit accoord mee zullen gaan. de Heer volharden, ongetwijfeld „het beste deel verkoren". Laten wij ons dus hoeden voor het geven van ont zaglijke ergernis, door in het bijzijn van jongeren, smalend of gering schattend te spreken over de pries terlijke onthouding, over de uitver koren staat van maagdelijke mannen en vrouwen, die grootmoedig, dap per en bovenaards heldhaftig, maar ook waarlijk wijs en verstandig alles gering achten om volop evangelische Christenen te zijn. Wij kunnen dat onbegrijpelijk of zelfs dwaas vinden, maar „het dwaze Gods is wijzer dan de mensen en het zwakke Gods is sterker dan de mensen". Eerbied wekken,eerbied hebben voor de gees telijke staat van mannen en vrouwen is eerbied wekken, eerbied hebben voor de goddelijke Geest, die op dit Pinksterfeest, zoals in het commu nie-gebed wordt gevraagd, ons en onze volksgemeenschap met zijn dauw moge bevruchten tot verjong de heldenmoed en zelfverloochening. In de Ridderzaal van het Muiderslot heeft Donderdag de Secretaris-Gene raal van het Ministerie van O. K. en W„ M. H. J. Reynink, aan de 66-jarige letterkundige Mr. J. C. Bloem de P. C. Hooftprijs de staatsprijs vootf lettehkunde 1952 uitgereikt. Deze prijs verwierf Mr. J. C. Bloem voor zijn in 1951 verschenen dichtbundel „Avond". Mr. J. C. Bloem, links, werd na de uitreiking gefeliciteerd door Mr. H. J. Reynink, rechts. Uit niet officiële, maar doorgaans goed ingelichte bron wordt verno men, dat binnen enkele dagen waar schijnlijk een nieuwe republikeinse regering voor Egypte gevormd zal worden. Deze zegsman verklaarde, dat de revolutionnaire raad stappen voor bereidt voor de vorming van een re publiek. De uit vijftig leden bestaande grondwetsvergadering, die geduren de ettelijke maanden reeds bijeen is, heeft met algemene stemmen geedvi- seerd het huidige monarchistische re giem te wijzigen in een republikein se regeringsvorm. De raad zal de vorm yan de nieu we republikeinse regering bepalen en de eerste president kiezen. De zegsman vertelde, dat waar schijnlijk het systeem gevolgd zou worden volgens hetwelk de president tevens premier is. Wilde men Soekarno ontvoeren „Suara Merdeka", een te Sema- rang verschijnend blad, heeft be kend gemaakt, dat een plan om pre sident Soekarno te ontvoeren is ver ijdeld. Een groep personen zou •sa mengezworen hebben om de Indone sische president tijdens zijn bezoek aan Semarang ter onthulling van een monument, Woensdag jongstleden, te ontvoeren op het ogenblik, dat hij omringd zou zijn door de menigte. Deze plannen zouden tevoren uitge lekt zijn, zodat maatregelen konden worden genomen om de ontvoering te voorkomen. Het zou de bedoeling der ontvoer ders geweest zijn Soekarno naar een plaats in de buurt van Salatiga te brengen en hem daar te dwingen een verklaring te ondertekenen. „Suara Merdeka" meldt niet wat de inhoud van die verklaring geweest zou zijn. Er is in Semarang dezer dagen een groep van acht personen gearresteerd, maar cr is geen zeker heid te verkrijgen, of hun arrestatie verband houdt met de ontvoerings plannen. De politie heeft tot nu toe elk commentaar geweigerd. 3ianke%cmtmm te ACytneyeti Vrijdag is in de Aula van de R. K. Universiteit te Nijmegen de stichtings- acte verleden van de „Stichting Universitair Kankercentrum te Nijmegen", het vierde Universitaire Kankercentrum in ons land. Tijdens het tekenen van de acte: van links naar rechts Prof. Ch. J. J. M. Petit, president cura tor van de R. K. Universiteit te Nijmegen; Dr. J. P. A. Hoefnagels, die als voorzitter van het nieuwe Kankercentrum de acte tekende, en als laatste, rechts, Notaris F. Wolters. Wat te doen met die Chinezen Vrijdag is te Rangoon van officiële zijde medegedeeld, dat vertegen woordigers van de Ver. St., Birma, Thailand en het nationalistische Chi na Maandag a.s. te Bangkok zullen beraadslagen over de wijze, waarop 12.000 man Chinees-nationalistische guerillastrijders, overgeblevenen van het indertijd door de Chinese com munisten verslagen 26ste Kwomin- tang-leger, die zich thans in het grensgebied van Noord-Birma be vinden, zullen worden teruggetrok ken en naar Formosa vervoerd. Een vier man sterke Birmese de legatie zou vandaag naar Bangkok vertrekken. De Thailandse premier Phiboem Songgram heeft de geruchten tegen gesproken, dat een groot aantal Vietnamese vluchtelingen in Thai land de rivier de Mekong zou zijn overgestoken om zich bij de Viet- minh in Laos te voegen. OPHOOG NIVEAU UET ZAL VOLGENDE MAAND dan toch tot een Driemogendhe- den conferentie „op hoog niveau" komen, evenwel niet de conferentie der Grote Drie van Churchill (Eisen hower, Churchill en Malenkof) maar van de Westerse Grote Drie, Eisen hower, Churchill en de nieuwe Fran se premier. Wie die nieuwe Franse premier zal zijn, weten we nog niet, want Mayer is zo juist gewipt; wij hopen alleen, dat de Grote Onbeken de zich tegen die tijd tot een Beken de zal hebben ontpopt. Hetgeen nog lang niet zeker is. Het initiatief tot deze conferentie, welke op een schip bij de Bermuda eilanden zal worden gehouden, is uit gegaan van president Eisenhower en schijnt vrij plotseling te zijn 0 gelanceerd. Zó hals over kop moest een besluit genomen worden, dat sommige Engelse minis ters niet eens tijd hebben gehad om de ministerraad te bereiken, waarop tot deelneming aan deze conferentie moest worden besloten. Er schijnt dus haast bij het werk te zijn. In elk geval is de aankondiging van deze samenkomst overal met in stemming ontvangen en verwacht men er veel van. Het is ook inderdaad wel eens nodig, dat de hoge heren bij elkaar komen, hun inzichten uitwisselen en tot een eenheid van politiek komen. Want de gewijzigde politieke om standigheden hebben de laatste tijd zoveel stof tot onenigheid aangedra gen, dat de zo hoog nodige eensge zindheid in ernstig gevaar was ge komen. Men denke bijv. maar eens aan de x-ivaliteit tussen Washington en Lon den. In het Engelse Lagerhuis bleek men het niet eens te zijn met de lei ding, welke Amerika neemt in de oplossing van het Koreaanse conflict, waartegenover de Amerikanen de Engelsen er weer van beschuldigen, dat zij schepen afstonden voor het vervoer van rode Chinese troepen, Frankrijk koesterde op zijn beurt weer argwaan tegenover Engeland, hetgeen tot uiting kwam in de „on gerustheid" van Parijs, dat Churchill de Fransen buiten het gesprek met Malenkof zou willen houden. Thans is Parijs gerustgesteld, Frankrijk wordt nog altijd tot de lei dinggevende mogendheden gerekend en Churchill heeft nu gelegenheid om Eisenhower precies te zeggen waar het z.i. op staat. ^MANNEER DE DRIE de eensge- zindheid in eigen boezem weer hebben hervonden, zullen zij des te gemakkelijker kunnen overgaan tot het vaststellen van hun houding te genover de nieuwe koers van het Kremlin. Allereerst zal men tot xlaarheid moeten komen over de aard en de wezenlijke waarde van die koers- wending, want het is duidelijk, dat men er anders tegenover staat, wan neer men er slechts een tactische manoeuvre in ziet, dan wanneer men ervan overtuigd is, dat er een ver andering in mentaliteit aan ten grondslag ligt. Het is bekend, dat Eisenhower en Churchill daar niet gelijk over den ken; de eerste vindt de tijd om met het Kremlin te gaan praten nog lang niet rijp, de ander meent, dat gaan praten nooit kwaad kan en in alle gevallen de sfeer verbeteren kan. Eisenhower gelooft niet in die ver beterde sfeer; hij wil eerst garanties, dat een eventuele conferentie weer niet ontaardt in propaganda, maar dat er werkelijke resultaten van te verwachten zijn. Vervolgens zal men eens willen praten over Panmoendjon, waar het nog maar steeds niet boteren wil. Churchill heeft in het Lagerhuis al eens losgelaten, dat men anderhalf jaar geleden eigenlijk veel te gauw het aanbod van wapenstilstandsbe sprekingen heeft aanvaard; Ridgway was juist op weg om een paar fikse overwinningen te behalen; men had hem nog even zijn gang moeten laten gaan. Churchill twijfelde aan de goe de trouw van de Noordelijken, die allang een wapenstilstand zouden hebben gehad, als zij maar gewild hadden. Zo'n opmerking langs z'n neus weg suggereert de gedachte, dat hij met Eisenhower wel eens de mogelijkheid zou kunnen bespreken om er weer op los te slaan. Zover be hoeft het niet te komen, maar een klein beetje dreigen kan geen kwaad. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen alsnog Malenkof uit te no digen om ook deel te nemen aan dit informele beraad. Vooreerst niet om de bovengenoemde reden, dat de Drie het nog niet eens zijn over de lyn, welke zij gezamenlijk zullen trekken, maar vervolgens ook niet, omdat nog niemand met zekerheid weet, of Malenkof nu wel de juiste man is, die de Sovjet-politiek leidt. Er lopen n.l. vreemde geruchten, die beweren, dat Beria en Molotof be zig zijn om Malenkof er onder te krijgen, hetgeen hun al aardig ge lukt zou zijn. Wel is het natuurlijk mogelijk, dat uit deze conferentie een andere con ferentie, nu met Malenkof of wel ke Rus dan ook zal voortvloeien. In elk geval is zo'n conferentie „op hoog niveau" een buitengewoon be langrijke gebeurtenis, welke de loop der historie ten sterkste zal beïn vloeden. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG EN WARM. Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 23 Mei: zon op 4 36 en onder 20.39; maan op 15.08 en onder 2.08 uur. 24 Mei: zon op 4 34 en onder 20.40. maan op 16.19 en onder 2.19 uur. 26 Mei: zon op 4.32 en onder 20.43; maan op 18.48 en onder 2.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 23 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO nevel 15 KOPENHAGEN mist 21 AMSTERDAM zwaar bew. 21 EDINBURG geheel bew. 19 LUXEMBURG zw. bew. 24 PARIJS licht bew. 26 BORDEAUX onbew. 28 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE licht bew. 23 GENEVE onbew. 29 ZURICH onbew. 25 LOCARNO zwaar bew. 24 BERLIJN onbew. 28 WENEN licht bew. 21 INNSBRUCK zwaar bew. 22 WARM WEER Het KNMI deelt mede: De warmte heeft thans de over hand in Europa. In Frankrijk stijgt het kwik in de middag tot 28 graden en in Noord-Duitsland plaatselijk tot 30 graden, Eei. storing afkomstig van de Oceaan, die gisteren Enge land bereikte en vanmorgen boven Schotland was gelegen, veroorzaakte ook in ons land vrij veel bewolking. Deze bewolking neemt geleidelijk weer af. Beide Pinksterdagen zal het vrij warme tot warme weer aan houden, maar dicht bij de kust kan af en toe een koelere wind uit zee waaien. De kans op neerslag is voor morgen overdag gering maar daarna neemt de kans op onweer geleidelijk toe. Jioxteitje Een adelaar vecht nooit met een kikker.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1