S)e Sou/taril De Kroningsplechtigheid te Londen op 2 Juni a*s* Kleurrijk kijkspel voor Londenaren De Westerse Grote Drie steken de koppen bijeen Koninklijk bezoek aan universiteit Wervelstorm langs de Amerik*~Canadese grens De kwestie der kriiosnevanaenen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 22 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12895 WESTERSE DRIE gaan zich beraden Papeagracbt 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KATHOLIEKE EENHEID III IN DE ONTROERENDE boodschap, die kardinaal De Jong tijdens het Kromstaffeest in Utrecht voor de ra dio uitsprak, heeft hij de katholieken van Nederland als het ware gesmeekt om de eenheid te bewaren. „Dierbare gelovigen, wij moeten één blijven", aldus de kadinaal. „Wat wij in het verleden hebben bereikt, met name ook op het terrein van het openbare leven, dat hebben wij te danken aan onze eenheid in ons optreden naar buiten". Een boodschap, die niet mis te ver staan is. Men kan in deze herderlij ke boodschap, die overal diepe in druk gemaakt heeft, niets anders zien dah ernstige bezorgdheid van iemand, die weliswaar „van het toneel ver dwenen is", zoals de kardinaal het zelf uitdrukte, maar die toch met grote belangstelling het wel en wee van ons volk in het algemeen en van het katholieke volksdeel in het bij zonder blijft volgen. De politieke verdeeldheid, die vooral verleden jaar tot uiting kwpm in het katho lieke volksdeel, moet de kardinaal in hoge mate verontrust hebben en waar het Kromstaffeest, dat alle ka tholieken van Nederland geestelijk verenigden rond het Epicopaat, daar toe een uitnemende gelegenheid bood, heeft de kardinaal een harte- kreet geslaakt, die door heel het ka tholieke volksdeel gehoord en ver staan moge zijn. Hier en daar wordt de mening ge uit, dat men deze boodschap van de kardinaal niet mag gebruiken voor alle mogelijke doeleinden. Wij kun nen hiermede in zoverre accoord gaan, dat deze boodschap niet mis bruikt mag worden als propaganda voor katholieke toneelverenigingen, e.d. Maar wel menen we, dat aan het woord van de kardinaal herinnerd mag worden wanneer het gaat over de politiek, dus ook over de gemeen teraadsverkiezingen, want het is dui delijk, dat de kardinaal speciaal de politieke eenheid op het oog had waar hij sprak over „het terrein van het openbare leven". CHURCHILL OVER KOREA Sir Winston Churchill heeft Don derdag in het Lagerhuis verklaard, van mening te zijn, dat het een grote fout van de V.N. is geweest, dat zij 18 maanden geleden hebben toege stemd in een wapenstilstand in Ko rea" op een ogenblik, dat generaal Ridgway op het punt stond nieuwe grote successen te behalen". Churchill, die een verklaring af legde over de wapenstilstandsonder handelingen, naar aanleiding van vragen, zeide, dat Engeland de V.S. in Korea niet in de steek zal laten. Hij wilde er ook niet mee instemmen, dat de Amerikanen welke definitie ve voorwaarden ook van de Noorde lijken moeten aanvaarden. „Ik ben er zeker van, dat als de andere partij een regeling had gewenst, zij deze lang geleden had kunnen verkrijgen. Onze bondgenoten doen wat zij kun nen onder het gezag van de V.N.". Stoet van twee uur trekt door de straten Naarmate de datum van de 2de Ju ni nader komt, raakt Engeland en speciaal de hoofdstad Londen meer en meer in de ban van de grootse plechtigheid, welke op die dag zal plaats vinden, h.l. de kroning van koning Elizabeth n. Ofschoon de ceremonie in de West minster Abdij, waar de kroning plaats vindt, de voornaamste plech tigheid is, stelt het publiek meer be lang in de stoet van rijtuigen voor en na de kroning, een schouwspel, waarvan allen kunnen genieten. Eigenlijk is het vóór de kroning niet één stoet, doch komen er bij de Westminster Abdij vijf verschillende stoeten aan van verschillende pun ten uit de stad. De vier processies, die niet van het Buckingham Palace naar de West minster Abdij vertrekken zijn die van de Lord Mayor van Londen, wel ke van het Mansion-huis vertrekt en reeds 's morgens om kwart voor ne gen bij de Abdij moet zijn; de uit ongeveer 75 wagens bestaande stoet met vertegenwoordigers van buiten landse mogendheden, welke van St. James's Palace komt; de stoet van de „Speaker", welke vertrekt van het Lagerhuis; en ten slotte de stoet met aan het hoofd de moeder van de Ko ningin, Koningin Elizabeth, en Prin ses Margaret, die van Clarence Hou se vertrekken. De Koningin zelf ver laat Buckingham Palace om half elf en betreedt de Abdij om elf uur pre cies. Omweg van 8 K.M. Men schat, dat de terugtocht van de Abdij door het hart van Londen, via een ruim acht kilometer lange omweg, ongeveer twee uur in beslag 'zal nemen. Een correspondent van het „Vaderland" vertelt er de vol gende bijzonderheden van. In de stoet zullen ongeveer 10.000 man militairen marcheren, hoofdza kelijk in donker blauwe uniformen. Zes-en-twintig militaire muziekcorp sen zullen deel uitmaken van de stoet, terwijl twintig andere bands op verschillende punten van de rou te zullen staan opgesteld. De volgorde in de stoet zal in gro te trekken gelijk zijn aan die bij de kroning van wijlen Koning George VI in 1937. Voorafgegaan door hun eigen bands openen formaties uit de HONGAARSE BISSCHOP GEDEPORTEERD Naar het K.N.P. uit betrouwbare bron verneemt is mgr. Josef Pétery, bisschop van Vacz in Hongarije, de zer dagen gearresteerd en vervol gens gedeporteerd, Zijn huidige verblijfplaats is niet bekend. Mgr. Pétery stond reeds sedert Kerstmis van het vorige jaar onder huisarrest. Ook onder het pas gepu bliceerde herderlijk schrijven der gezamenlijke Hongaarse bisschoppen ontbrak zijn ondertekening. Mgr. Pétery is bijna 63 jaar. In 1942 werd hij tot bisschop van Vacz benoemd. Britse Dominions en uit de Koloniën de stoet. Eén van de meest exotische bands zal ongetwijfeld die zijn van het Pakistaanse leger. De militairen van het Gemenebest zullen worden gevolgd door de R.A.F., waarop de Britse Infanterie volgt, met de Ho me Guard aan het hoofd. Dan vol gen vertegenwoordigende afdelingen van de Mariniers, de Marine, de Ma rine Reserve en de Vrijwillige Mari ne Reserve. Bij de infanterie zal men ook een kleurrijke afdeling kunnen zien van de Goerkha's, die thans een integraal deel uitmaken van het Britse leger. Hun doedelzakspelers zullen zich aansluiten bij de bands van de Schotse en de Ierse regimen ten. Zoals dat vaak bij gelegenheden als deze het geval is, komen de voor- naamsten, d.w.z. zij met de oudste traditie, achteraan. Dit is de reden waarom de R.A.F., het leger en de marine in die volgorde na elkaar ko men in de stoet. Met de burgers in de stoet gaat het op precies dezelfde wijze. De thans genoemde militairen worden dadelijk gevolgd dpor de rij tuigen van de premiers, de vertegen woordigers van de Dominions en de vorsten uit koloniale gebieden. De Koninklijke Familie. Dan komen de rijtuigen van de ninklijke bloede zulen in drie rij- door een afdeling van de lijfwacht. De prinsen en prinsessen van ko ninklijken bloede zullen in drie rij tuigen gezeten zijn. In het eerste zit ten de Princess Royal, zuster van wijlen Koning George VI, de Herto gin van Gloucester en haar beide zoons, prins William en prins Ri chard. In het tweede rijtuig van de ze groep komen dan de Hertogin van Kent en haar drie kinderen, de jonge Hertog van Kent, Prinses Alexandra en Prins Michael. In het derde rijtuig komen Lady Patricia Ramsay, Prinses Alice, de Gravin van Athlone, de Graaf van Athlone en Prinses Marie Lopise. Daarna komt de stoet van Konin gin-Moeder Elizabeth, die in haar rij tuig vergezeld zal worden door Prin ses Margaret, de jongere zuster van Koningin Elizabeth. En dan komt ten slotte, waar de meeste toeschouwers langs de route op hebben zullen staan wachten: de stoet van de pas gekroonde vorstin. Koningin Elizabeth II, die vergezeld zal zijn door de Hertog van Edin burgh, wordt voorafgegaan door meer dan duizend man Gardetroe pen, waarachter nagenoeg alles komt wat de strijdmacht van Groot-Brit- tannië aan sterrer. en strepen heeft te bieden: veldpredikers, officieren van gezondheid, hoge ambtenaren van de ministeries van Marine, Oor log en Luchtmacht, hoge officieren van de landen van de Common wealth, admiraals, veldmaarschalken, maarschalken van de luchtmacht, chefs-van-staven en leden van de Raad van de Admiraliteit, de Leger- raad en de Raad voor de Luchtmacht. Hierna volgen de „Yeomen of the Eisenhower, Churchill en nieuwe Franse premier naar Bermuda Eisenhower nam het initiatief Op initiatief van president Eisenhower zal waarschijnlijk in de tweede helft van de maand Juni een conferentie op hoog niveau worden belegd op de Bermuda-eilanden. Aan deze conferentie zullen deelnemen president Eisenhower, de Britse premier Sir Winston Churchill en de premier van Frankrijk. Het Witte Huis heeft aangaande de komende conferentie meegedeeld: „De regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben overleg gepleegd om te komen tot een informele conferentie op hoog niveau. Wij zijn overeengekomen, dat een dergelijke bijeenkomst gewenst is op een datum, welke ons allen convenieert. Het voornaamste doel zal ver der zijn om met deze vrienden de gezamenlijke standpunten te ontwikkeien over de vele problemen, die in de geest van samenwerking moeten worden opgelost, zodat de zaak van de vrede hierdoor gediend zal kunnen worden." TOCH GOED INGELICHT. Uit dit voorstel blijkt dus dat Brit se woordvoerders van deze week on danks latere ontkenningen wel dege lijk goed waren ingelicht over een ophanden zijnde conferentie, zij het dan ook dat de Sow jet-Unie bij deze bijeenkomst nog niet is betrokken. De Britse premier Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis mededeling gedaan van het voorstel van Eisen hower. Na de mededeling van Churchill, die luide toegejuicht werd, stond de leider van de oppositie, Attlee, op en vroeg of deze conferentie een voor afgaande bespreking wiis van een daarop volgende, waarbij ook de Rus sische premier Malenkof aanwezig zou zijn en anderen. „Wij zijn voegde Attlee hier aani toe verlan gend te weten of het mogelijk is de twee partijen tot overeenstemming te brengen". Hierop gaf Churchill onder bijval van het Huis ten antwoord: „Ja, het is mijn vurige hoop dat wij een be slissende stap vooruit zullen komen en hierna tot een bijeenkomst van veel groter belang zullen geraken". Premier Mayer legde zijn verkla ring af aan het begin van het debat over de vertrouwenskwestie. (Waar door hij intussen genoopt werd zijn ontslag te nemen). Hij maakte zijn verontschuldigin gen, dat hij nu die verklaring afleg de, maar wees er op dat te Londen en Washington gelijktijdig verkla ringen zouden worden uitgegeven. De verklaring werd met applaus be groet. Malenkof niet uitgenodigd. Hagerty, de perschef van he. Witte Huis, weidde niet uit over de ver klaring van Eisenhower wat betreft het doel van de bijeenkomst. Voor zover in Washington kon wor den vastgesteld, heeft Eisenhower niet de bedoeling of het verlangen van de bijeenkomst een zitting van de Grote Vier te maken door ook de Sowj et-premier uit te nodigen. Ondanks de bewijzen van een an dere zienswijze van Churchill, schijnt de regering-Eisenhower overtuigd, dat het nog geen tijd is voor een bij eenkomst met Malenkof, omdat het nog niet duidelijk is, of Malenkof's positie van dien aard is, dat hij wer kelijk in het buitenland de Sowjet- Unie kan vertegenwoordigen. Diplomatieke zegslieden zeiden, dat de conferentie ongetwijfeld beoogt de eenheid tussen te Westelijke geal lieerden te versterken, waaraan de laatste tijd van verschillende kanten geknaagd wordt. Als factoren voor de golf van ver wijten, speciaal tussen Washington en Londen moeten genoemd worden: De regeringswisselingen in de V.S. en Rusland, de voorgestelde nieuwe besnoeiingen vara de Amerikaanse uitgaven in het buitenland, het lange en teleurstellende verloop van de on derhandelingen in Panmoendjon en het Sowj et-vredesoffensief. Eisenhower zou van mening zyra, dat een onderhoud met Churchill en de Franse premier veel zou kunnen doen om de misverstanden uit dé weg te ruimen. Verwacht wordt dat Churchill, Eisenhower en de minister-president van Frankrijk hun besprekingen vol gende maand aan boord van een Ame rikaans oorlogsschip, dat binnen 'ger zichtsafstand van de Amerikaanse marinebasis op de Bermuda-eilanden zal komen te liggen, zullen houden. Guard" in hun kleurrijke uniformen uit de tijd der Tudors. Dan de band van de Royal Horse Guards, twee af delingen van de Household Cavalry, de plaatsvervangend bevelhebber van de troepen, die een plaats inne men in de kroningsstoet, generaal- majoor J. A. Gascoigne, en de com missaris van politie van Londen, Sir Harold Scott, die op zijn paard in de stoet zal meerijden. Gouden koets. De gouden statiekoets van Konin gin Elizabeth zal getrokken worden door acht schimmels. Koningin Eliza beth zal haar rood-fluweler statie mantel en de rijkskroon dragen. De ze rijkskroon is niet de kroon, waar mede de koningin gekroond wordt. Koningin Elizabeth wordt gekroond met de gouden kroon van Edward de Belijder, doch aangezien deze ruim twee kilo weegt, draagt de Koningin tijdens de toch door Londen de veel lichtere rijkskroon,, welke echter te gelijkertijd veel kostbaarder is door de meer dan drieduizend uitgelezen edelstenen, die er op gemonteerd zitten. Tijdens de tocht door Londen houdt de Koningin de scepter en de rijksappel in haar handen. Aan haar linkerzijde zal haar gemaal, de Her tog van Edinburgh, gezeten zijn, ge kleed in admiraalsuniform. Langs de route. Direct achter de statiekoets rijdt Veldmaarschalk Lord Alanbrooke, de bevelhebber van de parade, op zijn paard. Achter hem komen nog ver scheidene andere officieren van de Hofhouding. De staart van de ruim drie kilometer lange processie zal worden gevormd dooi twee afdelin gen van de lijfwacht. In totaal zullen ongeveer 10.000 soldaten in de stoet meelopen, terwijl de route zal zijn afgezet door 15.000 militairen, die naast een zeer zware dienst toch ook een prachtig gezicht zullen hebben op de stoet, waarvan het voorbijtrek ken naar schatting drie kwartier zal duren. De toeschouwers langs de route, in het gedrang of op de tribu nes, zullen het'kleurrijke schouwspel het best kunnen z en op de Mall, die brede weg, welke naar de hoofdin gang van het Buckingham Palace leidt, op Trafalgar Square, waar Nel son op zijn zuil staat, of of) de hoek- plaatsen van de grote vierkante tri bune, die op Parliament Square is gebouwd. Op deze plaatsen kan men de stoet nl. tweemaal zien passeren, op de heenweg naar de Westminster en op de terugweg, via een andere route, naar het paleis. De terugweg van de kerk naar het paleis, welke via Whitehall, Pall Mall, Piccadilly, langs Hyde Park, Oxford Street, Re gent Street, Piccadilly Circus en de Mall gaat, zal omstreeks twee uur in beslag nemen. ZIJ WILDEN GEEN ASYL Terwijl men bij duizenden tege lijk uit het Oosten naar het Westen ontsnapt, komt het slechts sporadisch voor, dat mensen uit het Westen asyl vragen aan de andere kant van het IJzeren Gordijn. De Russen ma kera daar dan grote ophef van. Dik wijls nog ten onrechte ook, zoals de zer dagen bleek, toen twee Ameri kaanse soldaten na een afwezigheid van vijf maanden in West-Berlijn te rugkeerden. Zij waren op 26 Novem ber van het vorige jaar in Oostduits- land terecht gekomen, doordat zij in een verkeerde trein waren gestapt. Zij waren in Oost-Berlijn aangehou den en overgedragen aan de Russi sche autoriteiten, die, zo verklaarden zij, hadden getracht hen over te ha len in Oost-Duitsland asyl te vragen. Zij hadden dit geweigerd en op 12 December een schriftelijk verzoek ingediend om aan de Amerikaanse autoriteitera in Berlijn te worden uit geleverd. Deze brief werd op 18 De cember door het Oostduitse persbu reau A.D.N. gepubliceerd, doch met een zuiver tegenovergestelde strek king, zo zeiden zij. Volgens A.D.N. vroegen zij in dit Schrijven politiek asyl in Oost-Duitsland. Donderdagmorgen heeft het Koninklijk Paar een bezoek gebracht aan de Universiteit van Kopenhagen, waar H. M. Koningin Juliana zich in een toe spraak tot de studenten heeft gericht. Zij was de eerste vorstin, die tijdens een statiebezoek het woord richtte tot de studenten. H. M. tijdens haar rede. TELE-FOTO. Doden, gewonden en enorme schade Een wervelstorm heeft het Cana dees-Amerikaanse grensgebied ge teisterd, waardoor volgens tot nu toe ontvangen berichten drie personen om het leven zijn gekomen en hon derden werden gewond, terwijl reus achtige schade werd aangericht. De plaatsen Port Huron, in de Amerikaanse staat Michigan, Sarnia (Canada) en andere Canedese steden zijn getroffen. De drie doden vielen in het 64 K.M. ten Zuidoosten van Sarnia gelegen plaatsje Springbank. Een woordvoerder van het ministe rie van openbaar welzijn van de Ca nadese staat Ontario verklaarde, dat de tornado „een der ernstige rampen is, waardoor de provincie ooit werd getroffen". Wervelstormen waren tot dusverre op het Noord-Amerikaanse vasteland een zeldzaam verschijnsel. Te Port Huron en Sarnia stortten gebouwen ineen en werden auto's onder tonnen puin bedolven. De ver bindingen zijn verbroken en de elec- triciteitsvoorzienirag is uitgeschakeld. Zestien kilometer ten Zuiden van Port Huron werd een trein door het geweld van de storm omver gewor pen. In een bepaald gedeelte van Port Huron zijn alle gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Alleen de in het gebied van Sarnia aangerichte schade wordt reeds op millioenen dollars geschat. De twee bovenste verdiepingen van een hotel te Sarnia werden door de storm weggerukt. Van het gebouw van de „Imperial Bank of Canada" bleef slechts de voorste muur van de eerste verdieping staan. Alle naar V.N.-rcsoIutie weer naar voren Diplomaten en geallieerde officie ren te Tokio achten het niet uitgeslo ten, dat de V.N. de Noordelijken nog maals zullen verzoeken, zich te ver enigen met het plan van India voor een oplossing van de krijgsgevange- nenkwestie. Een desbetreffende reso lutie van India is vorig jaar Decem ber door de Algemene Vergadering der V.N. met uitzondering van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten aangenomen. Zij voorziet in een com missie, bestaande uit vertegenwoor digers van Tsjecho-Slowakije, Polen, Zweden en Zwitserland. Deze com missie zou de repatriëring tot stand moeten brengen van alle krijgsgevan genen binnen 90 dagen na de onder tekening van een wapenstilstand. Geallieerde officieren hébben ver klaard, dat het mogelijk is, dat de V.N. zullen afwachten, wat de Noor del ij ken zullen voorstellen alvorens met een eigen nieuw voorstel voor de dag te komen. Zij zijn er zeker van, dat de V.N. er niet langer op zullen staan, dat alle Koreaanse krijgsgevangenen, die weigerera gere patrieerd te worden, onmiddellijk na het van kracht worden van een wa penstilstand vrijgelaten zullen wor den. Het opperbevel der V.N. heeft Woensdag berichten tegengesproken, dat het van plan is, de krijgsgevan genen vrij te laten als de onderhan delingen, die op verzoek van de V. N. tot Maandag verdaagd zijn, mis lukken. Van bevoegde zijde te Londen is Woensdag verklaard, dat India en Engeland de verschillen trachten weg te werken tussen de Indische resolu tie en de jongste voorstellen, die door generaal Harrison te Panmoendjon zjjn ingediend. de ziekenhuizen leidende wegen zijn door omgevallen bomen versperd. Ook de buitenwijken van de Cana dese plaats Londen, in Ontario, zijn getroffen. Een naburige basis van de Canadese luchtmacht is beschadigd. Het is nog niet bekend, of zich pas sagiers in de omvergeworpen trein bevonden. De storm ging gepaard met een ha gelbui, waarbij hagelstenen met een doorsnede van ruim een centimeter omlaag kwamen. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARM. Aanvankelijk nog hier en daar enkele regen- of onweersbuien. Morgen overwegend zonnig en warm weer. Aanvankelijk ver anderlijke wind later zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 25 Mei: zon op 4.32 en onder 20.41; maan op 17.32 en onder 2.33 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. van Vrijdagochtend 7.00 uur luiden: HELEI^T onbewolkt 25 C. STOCKHOLM regen 23 OSLO nevel 18 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 22 EDINBURGH geheel bew. 19 LONDEN half bew. 21 LUXEMBURG onweer 27 PARIJS licht bew. 23 BORDEAUX onbew. 28 GRENOBLE licht bew. 29 NICE half bew. 23 GENèVE zwaar bew. 29 ZURICH licht bew. 30 LOCARNO licht bew. 29 BERLIJN zwaar bew. 31 FRANKFORT zwaar bew. 31 MüNCHEN nevel 21 WENEN nevel 21 INNSBRUCK zwaar bew. 17 Jlawettje Wij zouden de achting der mensen minder vurig begeren, indien wij <t zekerder van waren haar waardij; zyn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1