'SteftzidóeGoti/tcmt Churchill's visite teneinde Koningin Juliana genoot van boottocht De toestand in Egypte Vervoerden Britse schepen rode troepen? BOUW VAN VERENIGD EUROPA TAAK DER JONGEREN Frankrijk moet er ook bij zijn Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12894 Moskou is er nog lang niet Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 KATHOLIEKE EENHEID II. IN ONS VORIGE artikel hebben wij getracht uiteen te zetten, dat in de chaos van de huidige maat schappij de katholieken tussen twee vuren staan en uiteindelijk slechts houvast hebben aan een politieke par tij, die haar richting niet bepaalt in het belang van een of andere maat schappelijke groepering, maar die zich richt naar de maatschappij-leer, welke ontsproten is aan de leer van het Christendom. Daarbij kan de vraag gesteld wor den' in hoeverre dit tot uiting kan komen in de gemeentelijke politiek, met andere woorden: komen er bij het besturen van een gemeente kwes ties aan de orde. die voor de katho lieken van principieel belang zijn en daarom eisen, dat de katholieke kie zers samenspannen om een zo groot mogelijk aantal katholieke raadsle den te kiezen, die deze principiële kwesties werkelijk katholiek kunnen zien en' behandelen? ,De practijk zelf geeft het antwoord. Wie met belangstelling het politieke doen en laten in zijn gemeente volgt, kan herhaaldelijk constateren, dat dit inderdaad het geval is, al spreekt het niet steeds even duidelijk tot de ver beelding. Op het gebied van de financiën doen die kwesties zich niet zo spoe dig voor, vooral niet omdat de ge meenten financieel zeer gebonden zijn aan het rijk. Maar nu en dan ko men de principiële kwesties ook hier om de hoek kijken, waarbij we o.a. slechts denken aan de subsidies, die de gemeentelijke overheid al of niet moet geven. In meerdere gemeen ten heeft de kwestie van de kath. beroeoskeuzebureaux een rc speeld, waarbij de socialisten zich meestal od het standpunt stelden, dat er slechts één bureau moest zijn, een gemeentelijk bureau natuurlijk, en dat iedereen daarvan gebruik kon maken. Van liberale zijde hoorde men dan wel eens de opmerking, dat niemand de katholieken kan weer houden eigen beroepskeuzebureaUx te stichten, maar dat die katholieken dan ook zelf maar voor de financiën moesten zorgen. De katholieken zelf stellen zich op het standpunt, dat zij deze zeer belangrijke bureaux, die de levensbeschouwing zeer nauw raken in eigen hand willen hebben, maar dat de overheid groot belang heeft bij het goed functionneren van der- gelijkp bureaux en dat zij daarom fi nanciële medewerking dient te verle nen. Dat de katholieken op het van onderwijs een eigen rol in de politiek willen spelen, heeft de ge schiedenis duidelijk bewezen. Het is echter verkeerd te menen, dat die eigen rol thans overbodig is en dat de volledige gelijkstelling van het bijzonder onderwijs is bereikt, katholieken dienen op dit terein uiterst waakzaam te zijn, vooral in de gemeenteraad. Herhaaldelijk leert de ervaring, dat zowel socialisten als liberalen, wanneer het op een keuze aankomt, kiezen vóór het openbaar en tegen het bijzonder onderwijs. Nog steeds staat het bijzonder kleu teronderwijs ten achter bij het open baar; nog steeds is de wettelijke po sitie van onderwijzeressen bij het bijzonder (dus katholiek of christe lijk) kleuteronderwijs niet geregeld. Ook ten aanzien van de scholen bouw blijft uiterste waakzaamheid geboden. Want nog steeds heeft het openbaar onderwijs hier een voor sprong. De gemeente kan immers openbare scholen bouwen in nieuwe stadswijken, ook al woont er nog geen sterveling. Maar het bijzonder onderwijs moet wachten totdat het voldoende handtekeningen heeft ver zameld van ouders, wier kinderen in aanmerking komen de gewenste bijzondere school te bezoeken. Voor dat die handtekeningen er zijn, heeft de openbare school in de nieuwe wijk haar poorten reeds geopend en heb ben ook sommige katholieke ouders hun kinderen naar deze school ge stuurd, omdat die zo dichtbij ligt. Waar de sociale zorg voor een groot deel op gemeentelijk terrein ligt, hebben de katholieken ook hier op een eigen woord te spreken in de gemeenteraad. Sociale zorg veron derstelt niet meer alleen liefdadig heid te zijn; de gemeente heeft hier bij wel degelijk een taak. Maar het is evenzeer verkeerd te menen, dat het particulier initiatief hierbij over bodig is geworden. Het socialistisch streven om alle voorzieningen door de overheid wettelijk geregeld te krijgen, is in strijd met het katho lieke principe, dat de caritas nog steeds ziet als een essentieel onder deel van het Christendom. Dit korte bestek laat niet toe de katholieke belangen in de gemeente politiek breed uit te meten. Men kont ze trouwens over het algemeen wel. Het is zonder meer duidelijk, dat de katholieken op het gebied van v/or.ingbouw aandacht eisen voor het grote gezin en niet kunnen toestaan, dat er slechts huiz°n gebouwd wor den die door hun kleine afmetin gen in feite e°n kinderbeperking zijn. Ook niet, dat alleen de gemeente (al of niet via woningbouwvereni gingen) huizen bouwt, maar dat ook het particulier initiatief een rede lijke kans gegeven moet worden. Het paalde eisen stellen aan het toezicht op openbare bibliotheken en biosco- Naar de oude Kronborg Hoe langer het koninklijk bezoek duurt, des te groter wordt de be langstelling van de Denen er voor. Waren ze de eerste dag misschien nog wat terughoudend thans staan zij in massa te wachten op elke gelegen heid, die zich voordoet, om een glimp van de hoge gasten te zien. Dat bleek weer Woensdagmiddag bij de recep tie, die de koningin en de prins voor de Hollandse kolonie op de Neder landse legatie hielden. Drommen mensen waren voor het huis in de Amaliengaden te zamen gestroomd en de ongeveer 400 Neder landers, die hier de gast waren, moesten zich soms door de rijen heen dringen. Gistermorgen hebben de konink lijke gasten een tocht gemaakt naar het eiland Elseneur, waar het aloude slot Kronborg staat. Het was stralend weer en konin gin Juliana zag er opgewekt uit, on danks de vermoeienissen van de vo rige dag Zij verheugde zich kennelijk op de twee uur durende tocht in het milde zonnetje. Statig voer het witte koninklijke jacht de haven uit, nagewuifd door talloze Denen en Nederlanders, die met vlaggetjes op de kade stonden. De belangstelling bij aankomst te Elseneur was overweldigend. Buiten het afgezette deel van de kade zag het zwart van de mensen. En een luid gejuich steeg op toen het ko ninklijk jacht meerde. De schooljeugd had voor deze gelegenheid vrij gekre gen en liet zich het koninklijk schouwspel niet ontgaan. Burge meester Schytz begroette koningin Juliana met bloemen. Een snelle auto bracht hen naar het kasteel waar slotvoogd Dalsager zijh gasten rondleidde door de prach tige kerk en de majestueuze zalen van het kasteel. In het kleine ontvangkamertje te- soonlijkheden die er in staan ver meld. Buiten het slot en in Elseneur wachtten de bewoners van het stadje dé gasten weer op en tc midden van honderden vlaggen reed de stoet door naar Hornbaeck. waar het instituut voor nabehandeling van kinderver lammingspatiënten werd bezocht. De Britse burgerbevolking in Egyp te heeft van de Engelse autoriteiten officieel de raad ontvangen, het land te verlaten, indien haar aanwezigheid aldaar niet noodzakelijk is. Er wordt echter op gewezen dat er van een georganiseerde, groot scheepse evacuatie geen sprake is. In het algemeen is de houding der Egyp tische bevolking jegens de Engel sen trouwens volkomen normaal, dus vrijwel zonder openlijke tekenen van vijandigheid. Toch maakt zich een aantal Britse vrouwen en kinderen gereed, Egypte weldra te verlaten. In Egypte bevinden zich ongeveer 30.000houders van Britse paspoorten, maar dit zijn voor het merendeel per sonen van Malta en Cyprus. Het aan tal uit Engeland zelf afkomstige bur gers in Egypte bedraagt omstreeks 4.000. Het vliegongeluk in Engeland De Marinevoorlichtingsdienst heeft gistermiddag laat de namen van de slachtoffers bekend gemaakt, die Dinsdagavond bij de botsing tussen twee toestellen van de Marinelucht vaartdienst in de omgeving van Rhydwen in Noord-Wales om het le ven zijn gekomen. Het zijn de 26-ja- rige gehuwde luitenant ter zee twee de, klasse H. Statius Mulder uit Rot- kenden Koningin en Prins het gas-terdam en de 25-jarige ongehuwde tenboek en voegden hun naam toe luitenant ter zee derde klasse J. P. •an de lange lijst van illustere per-1 Van der Oort uit Wieringerwaard. Kon. bezoek aan patiënten met kinderverlamming Koningin Ingrid van Denemarken (geheel links) en Koningin Juliana (geheel rechts) kijken met veel belang stelling naar de verrichtingen van enige patiëntjes in het instituut voor nabehandeling van lijders aan kin derverlamming te Hornback, waar de vorstelijke perso nen Woensdag een bezoek brachten. TELEFOTO. A merikaanse beschuldiging Verscheidene Amerikaanse senato ren hebben onder aanvoering van McCarthy, aangedrongen op een uit spraak van president Eisenhower Hedenmorgen heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Univer siteit van Kopenhage, waar zij een rede hield tot de studenten. „We staan tegenwoordig tegenover een wereld, zeide zij, die zeer snel van aspect verandert. Een grotere onderlinge aanhankelijkheid van de mens heid, een geleidelijke eenwording der wereld, is gaande. Allen hebben allen nodig in het leven te blijven. Indien er ook maar enige taak vlak voor de hand ligt, en die door uv* generatie wil worden aangepakt, dan is het wel die van het bouwen vani een nieuw, verenigd, vrij Europa. Een duidelijke blauwdruk ervan moge er nog niet zijn, maar het is overduidelijk, dat die opbouw een dringende zaak is." BINNEN EEN KWART EEUW. „Binnen een kwart eeuw, zullen wij in Europa of allemaal in hetzelf de huis wonen, of in dezelfde ruïne ondergaan. Wanneer kleinzielig eigenbelang onze mentaliteit be heerst, zowel in de particuliere als in de nationale sfeer, dan zal in 't geheel geen toekomst zijn voor ons werelddeel. Wanneer wij daarente gen de handen ineen slaan en elkan der helpen, dan kan Europa -een overvloed van stoffelijke rijkdom gaan verwerven en een rijkdom aan culturele waarden gaan verspreiden, gedragen door morele kracht. is duidelijk, dat de katholieken he pen, dat zij de openbare zedelijkheid beveiligd willen zien door bescher mende maatregelen en dat zij bij schoolgeldheffing, water-, gas- en liohttarieven een progressieve rege ling voor grotere gezinnen ve^lan gen. Het is duidelijk, dat de katho lieken, nu er steeds meer geïndus trialiseerd moet worden, bijzondere wensen hebben ten aanzien van jeugdbeweging en jeugdzorg, omdat vooral de industrie-centra grote ge varen voor de jeugd in zich dragen. Kortom, het is duidelijk dat de katholieken op tal van gemeentelijke kwesties een eigen geluid willen la ten horen en dat dit geluid zo dui delijk mogelijk moet zijn. Dit laat ste kan bereikt worden, wanneer alle katholieken in hechte eensgezindheid elkaar de hand reiken, niet eindeloos doorzagen over eventuele onderlin ge meningsverschillen die uitein delijk veel minder belangrijk dan de verschillen die ons scheiden van andersdenkenden maar samen sterk staan in hun polioeke stiijd om erkenning van hun rechten en voor zover mogelijk doorvoering van hun principes. Dat katholieke geluid in de gemeenteraad moet een machtig geluid zijn en kan dat zijn wanneer de katholieken hun plicht weten: katholiek stemmen! Het is echter een kei-hard feit. dat een grotere eenheid van Europa, en ook van de wereld, niet bereikt kan worden zonder offers. Men zou kun nen zeggen: Als we Europa opbou wen, dan moeten de bouwstoffen verbonden worden met het cement van het offer. Dit zal moeten worden bereid met het puin van de betrek kelijk kleine huisjes, die noodzake lijk moeten worden afgebroken om plaats te maken voor het grotere ge bouw." Als je jong bent. „Als je jong bent, is de wereld van jou. Je verwacht een heleboel geluk van het leven en tegelijkertijd wil je meestal heel veel goed doen. Mis schien wel de hele wereld ten goede veranderen. Gelukkig en goed te zijn hoe heerlijk lijkt dat. Maar zó is het leven niet. Het is, wanneer men gelukkig is, dat men zelfzuchtig en het aller minst tot offer bereid is en wan neer men ongelukkig is, begrijpt men de moeilijkheden en het leed van anderen en is geneigd zijn laat ste tegoed met anderen te delen. Een ongelukkige mens, die hard is tegen anderen, is al bijzonder weer zinwekkend, dat voelen we allen; en het andere uiterste, het meest benij de: iemand die tegelijk gelukkig en goed is, is meer dan een heilige. Dit alles is overbekend, het wordt door een ieder geweten of instictief gevoeld, maar ik geloof dat het te weinig eerlijk onder de ogen wordt gezien. En hoewel het diegenen erg neerslachtig maakt, die nog niet veel geleden hebben en nog veel van het leven verwachten toch is er troost. Persoonlijk ondervind ik, dat er een God is, die onze levens leidt, en die het evenwicht tussen vreugde en moeilijkheden schept voor ieder van ons, met zulk een liefde en wijsheid, als wij niet kunnen peilen. En het wordt algemeen ervaren, dat er geen vreugde zo groot is als die, die we voelen nadat we 'n offer voor iemand anders gebracht hebben, of voor een zaak waarin we geloven." Broederschap. Koninklijke woorden in een Universiteit van Kopenhagen Saamhorigheid bleek bij overstromingsramp „En er zit een grote zaak in de lucht. Het is nog niet mogelijk, er veel tekening i.i te ontdekken. Het lastige er van is, dat het nog zo on tastbaar is. Maar toch is de naam er van bekend. Die is: broederschap. Deze broederschap is nu juist ont huld geweest, toen een groot gedeelte van Nederland getroffen was door een vreselijke ramp, en toen spon taan van over de hele wereld hulp binnenkwam, in een saamhorigheid die haars gelijke nog nooit eerder heeft laten zien. Denemarken was een der eersten bij het brengen van hulp, op een overweldigende zowel als doeltreffende wijze." over geallieerde landen, die handel drijven met en diensten bewijzen aan communistisch China. Deze sena toren kwamen daartoe na een getui genis te hebben gehoord over twee Britse schepen die verleden jaar communistische Chinese soldaten zouden hebben vervoerd langs de Chinese kust. Die getuigenis kwam van de assis tent adviseur van de senaatscommis sie, Kennedy. Hij deelde mee, dat het Amerikaanse departement van de fensie had geweigerd de „goederen" te noemen, die de twee Engelse sche pen hebben vervoerd, zulks op grond van het feit, dat dit „geheime" in lichtingen zijn. De Britse regering heeft gister avond onmiddellijk een onderzoek gelast naar de te Washington geuite beschuldigingen. Het Britse departe ment van buitenlandse zaken wenste in afwachting van het onderzoek, dat wordt ingesteld door de departemen ten van marine van verkeer en van koloniën, gisteravond geen commen taar te geven. Koningin Elisabeth repeteert Koningin Elizabeth is thans da gelijks haar „rol" bij de aanstaande kroningsplechtigheid aan het instu deren. Wel niet, zoals de andere be trokkenen, in Westminster Abbey, maar privé jn Buckingham Palace. Veel tekst behoeft zij niet uit het hoofd te leren, want zij zal ini totaal slechts 34 woorden hebben te zeggen gedurende de plechtigheid van twee- en-een-half uur, namelijk de ant woorden op de door de aartsbisschop van Canterbury voor te lezen eeds formules. Wel moet zij echter vele handelingen en bewegingen instude ren, die zonder aarzeling en in aange past tempo moeten worden volbracht, wil de gang der plechtigheid niet ver stoord worden. Een extra moeilijk heid wordt de koningin bij haar be wegingen opgeleverd door de zwaarte van haar kledij en door de lange sleep, waarmede bij het voortschrij den gemanoeuvreerd moet worden. Had Churchill geen contact met Moskou? De Amerikaanse regering huldigt het standpunt, dat ook Frankrijk ver tegenwoordigd zou moeten zijn op een mogelijke bijeenkomst van de leiders der Westelijke grote mogendheden en de Sovjet-Unie, aldus verklaarde gisteren de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken, McDermott. „Een dergelijke internationale samenspraak schijnt naar mijn mening echter nog niet in het verschiet te liggen", voegde McDermott er aan toe. Tevens heeft de persdienst van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld, „niets te weten van enig informeel contact tussen Churchill en de Russische regering". Men wijst in dit verband ook op het dementi van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin eveneens wordt ontkend, dat Churchill achter de schermen contact met Moskou zou hebben opgenomen, ten einde te komen tot een driemogendhedenconferen- tie ter verlichting van de spanning tussen Oost en West. EN TOCH. Het Amerikaanse persbureau, As sociated Press, dat het bericht om trent het aan Churchill toegeschre ven informele contact met Moskou de wereld inzond, heeft dit Britse dé menti eveneens gepubliceerd doch voegt er in één adem aan toe: „De verantwoordelijke zegslieden, die ons het bericht omtrent Chur chill's contacten met Russische di plomaten verschaften, houden noch tans vol, dat hun bericht juist is. En zij gaan zó ver, te verklaren, dat de gebeurtenissen dit ook zullen bewij- Churchill's doen en laten staat thans in het middelpunt der Ameri kaanse politieke belangstelling. Na dat de Britse premier gisteren in het Lagerhuis had meegedeeld, „dat niets de Britse regering en het Britse volk RAMP IN BENGALEN. Niet minder dan 75 personen zijn verdronken, toen een barkas, waar mede honderd passagiers werden ver voerd, op de rivier de Sitalakha, on geveer dertig kilometer ten Zuiden van de stad Dassa, in Bengalen (Voor-Indië), omsloeg. De 25 andere passagiers konden worden gered. Het omslaan der boot werd veroor zaakt door een hevige storm. méér genoegen zou doen dan een be zoek van president Eisenhower aan Londen" werd dan ook onmiddellijk aan een perschef van het Witte Huis gevraagd, of Eisenhower het plan koestert, in de nabije toekomst een bezoek aan Engeland te brengen. „Geen commentaar" was zijn ant woord. Djakarta ontkent infiltratie De waarnemend Hoge Commissa ris van Indonesië in Nederland, mr. Soesanto Tirtorprodjo, heeft de In donesische minister van Buitenland se Zaken, Moekarto, telegrafisch op de hoogte gesteld van het Neder landse protest, dat bij monde van mi nister Luns is geuit tegen de infiltra tie van Indonesiërs in Nieuw-Guinea. Minister Moekarti heeft naar aanlei ding hiervan tegenover de pers ver klaard: „Ik heb nog steeds vertrouwen, dat het conflict tussen Indonesië en Ne derland over West-Irian op vreed zame wijze kan worden opgelost volgens het handvest van de Ver enigde Naties. De berichten over de infiltratie in West-Irian zijn niet lo gisch en van iedere grond van waar heid ontbloot", aldus minister Moe karto. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 22 Mei: zon op 4 37 en onder 20.37; maan op 13.59 en onder 1.56 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van Donderdag 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 22 C. STOCKHOLM licht bew. 22 OSLO nevel 15 KOPENHAGEN mist 20 AMSTERDAM zwaar bew. 18 EDINBURG regen 14 LONDEN zwaar bew. 20 LUXEMBURG onbew. 23 PARIJS half bew. 23 BORDEAUX onbew. 27 GRENOBLE onbew. 27 NICE onbew. 24 GENèVE nevel 28 ZüRICH nevel 28 LOCARNO onbew. 31 BERLIJN onbew. 30 FRANKFORT nevel 28 MüNCHEN onbew. 25 WENEN onbew*. 28 INNSBRUCK nevel 29 Jiawettje Wantrouwen is de voorzichtigheid der laagstaanden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1