De humanistische verhouding van geloof tot wetenschap, van wetenschap tot geloof Indië-deserteurs voor krijgsraad Nog niet snel genoegbrandstof voor drie tegelijk Rampschade 800 millioen Bezuiniging op openbare werken Over 2 maanden draait in Emmen 'n Nylon-fabriek uit Denemarken Wetsontwerp tot vergoeding van watersnoodschade ingediend Rotterdam begroette eerste helicoptères in de stad DINSDAG 19 ME! 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ACADEMISCHE ZITTING IN NIJMEGEN Maandagmiddag luidden de klok ken der stad Nijmegen bij de blijde binnenkomst van kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, die als pauselijk delegaat de plech tige academische zitting van Nijme gen kwam bijwonen. Deze zitting belegd ter gelegenheid van het eeuwfeest van net herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Ne derland en als huldebetuiging aan het episcopaat van Nederland, werd gehouden in de grote zaal van het Concertgebouw „De Vereniging". Duizenden schoolkinderen e*. leden der katholieke jeugdverenigingen vormden langs de Singel, welke met geel-witte vlaggemasten wa6 ver sierd, een lange erehaag voor de kar dinaal. Na de enitrada van Hendrik An- driessen door het Collegium Musicum Carolinum sprak de rector magnificus prof. mr. Ch. Petit het inleidings woord. Verhouding kerkelijk leergezag en wetenschap. De eerste rede in de academische zitting werd uitgesproken door prof. mag. dr. G. Kreling O.P., hoogleraar in de dogmatiek en geschiedenis der theologie te Nijmegen. Deze behan delde het onderwerp: verhouding kerkelijk leergezag en wetenschap. De katholieke beoefenaar der wetenschap ondergaat, om zijn ge loof in» het leergezag, waardoor Gods Geest zich aan hem ontsluit niet de bemoeienis van het leer ambt als een aanslag op zijn geest. Dit neemt niet weg, dat een ka tholieke vorser zijn bukken voor het gezag als een offer kan aanvoe len. Het is tegelijk een offer aan God. De tweede spreker op de academi sche zitting te Nijmegen was prof. dr. D. E. Carp uit Leiden, die het onder werp „Natuurwetenschap en Leerge zag" behandelde. Natuur- en geesteswetenschap pen helpen de mens zich in de we reld te oriënteren, in de wereld, welke zich aan hem voordoet deels buiten, deels binnen het eigen zelf gelegen maar desondanks één we reld. Het leergezag wijst de mens het doel van zijn mens-zijn, maar ook het doel van het bestaan der dingen en hum zo-zijn. En daarom is het leergezag gelegen buiten en boven de wetenschap en wijst de beoefenaar der wetenschap, waar toe deze dient. Het leergezag, buiten en boven de wetenschap geplaatst, heeft daar in te grijpen, waar de wetenschap in haar vorsen naar aard en sa menhang der dingen het spoor bijs ter wordt door misschatting v®n de betekenis van bepaalde ontdek kingen en vondsten in het wereld beeld van de mens. Het geldt hier bij niet de beoordeling van de juist heid van de vondst als zodanig, welke taak aan de wetenschap zelf kan worden overgelaten. Het leergezag wordt uitgeoefend door mensen, doortrokken van de geest van hun tijd. Maar daarboven staat het goddelijk leergezag. En wanneer het natuurwetenschappe lijk denken tot resultaten komt, welke een aantasting vormen van de menselijke waardigheid, zoals dit b.v. bij het propageren ener eigenetische sterilisatie h-1 geval is, dan heeft het leergezag tot taak een waarschuwende en zelfs ver oordelende stem te doen horen. Zo kan het ook van wijs beleid getuigen, wanneer het leergezag zijn veto uitspreekt over ontdekkin gen van nieuwlichters, wanneer de ze—hoe juist overigens verwar ring dreigen te stichten en een we reldbeeld zouden omverwerpen. In dit licht moge men ook het beroemde geval Galilei bezien, al dus spr. Welk een kostbaar goed kennis ook moge zijni: voorzichtig heid en geduld zijn nodig om dc mens voor te bereiden door de ver worven kennis tot zelfverrijking te komen. Hier heeft het leergezag een wakende taak. Wanneer deze taak in handen is gelegd van hen, die voortbouwen op de leer van Hem, die eens gezegd heeft: „Ik bem de Weg", dan kan ook de be oefenaar der natuurwetenschappen slechts dankbaar zijn een gids te hebben, die hem behouden kan te geraken op dwaalwegen, welke hem van het grote doel zouden afvoeren, zo besloot spr. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken), hoogleraar te Nijmegen sprak als derde redenaar over het Kerkelijk leergezag en gees teswetenschappen. Temidden der beoefenaren van de geesteswetenschappen vertoont zich het kerkelijk leergezag niet als een verstandelijk, wedijverend lichaam maar als de vertegen woordiging van de onaantastbare zekerheid van het menselijk tekort ten opzichte van de volle omvang onzer bewustzijnsomringdheid door waarnembare en zintuigelijk on waarneembare gegevenheden. Dit gezag staat niet als een be houdzuchtig element de vooruit gang van zelfstandige vorsersarbeid in de weg, doch behoedt veeleer deze arbeid tegen verliezen van de samenhang van het gereel van de geheimzinnige waarheid. Het leergezag waakt tegen ver leiding tot ongebondenheid en wil zo ook. 's mensen geestelijke eind doel bevorderen. Onmiddellijk op de woorden: „Ik ben de Weg. de Waarheid en het Leven" volgde de vermaning: „Nie mand komt tot de Vader dan door ACADEMISCHE ZITTING T.G.V. HONDERD JAAR KROMSTAF. Bij de opening van de Academi sche zitting in de Vereniging te Nij megen ter gelegenheid van het her stel der Kerkelijke Hiërarchie, heeft de rector-magnificus der R.K. Uni versiteit, prof. mr. Ch. Petit in zijn toespraak gezegd, dat ook in deze bijzondere zitting de verbondenheid der R.K. Kerk met alle geledingen van katholiek Nederland, ditmaal ook tot de hoogste wetenschappelijke geledingen, tot heerlijke uiting kwam. Hij verwelkomde de hoogste vertegenwoordigers van het kerke lijk gezag en sprak er zijn vreugde over uit, dat hier de vooraanstaande wetenschappelijke mannen van ge heel katholiek Nederland deelnemen in het betonen van eerbied en hulde aan het kerkelijke gezag. De zitting werd opgeluisterd door het „Collegium Musicum Carolinum" en door het studentenkoor „Alphons Diepenbrock" onder algemene lei ding van de dirigent pater B. Kall mann C.s.s.R. Composities werden ten uitvoer gebracht van Hendrik Andriessen, Herman Strategier, Al phons Diepenbrock en Jan Mul. Toen het slotwoord werd uitge sproken door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coj'.djutor van Utrecht werd aan deze kerkvorst een spon tane en langdurige aubade gebracht. Aan het slot van de zitting is een kort dankgebed uitgesproken door de rector magnificus. Na afloop verlie ten de hoge gasten de zaal en in de foyer van het gebouw was vervol gens gelegenheid tot onderlinge ont moeting. Het vertrek van ae hoge gasten uit Nijmegen werd door dui zenden gadegeslagen. MijChristus zelf stelt zich op de beslissende plaats, van de be- middeling.Erkenning van Zijn recht hierop, is nodig om het leergezag als orgaan van de levende Christus te ervaren in zijn doelbereikende taakvervulling. Dat het doel van alle menselijk zoeken werkelijk bereikbaar is, wordt door de aanwezigheid van leergezag verzekerd. Na deze rede zong het studenten- koor „Alphons Diepenbrock" het „Salvum fac Domine" van Jan Mul. Het slotwoord werd uitgesproken door mgr. dr. B. J. Alfrink. aartsbis schop-coadjutor, die ojn. het volgen de zei: Mgr. herinnerde aan het woord van Paulus aan zijn gemeente van Korinthe: „Wij zjjn geen dwinge landen over uw gtlooi, wij zijn slechts medewerkers aan uw blijd schap" (2 Kor. 1. 24). Ook voor de beoefenaar van de wetenschap kan en moet zijn geloof niet een last zijn, niet een knellende band, die hem hindert, maar de oorzaak van zijn Christelijke levensvreug de. En het leergezag in de Kerk is voor hem niet een dwingeland, maar een wegwijzer naar de Waar heid en een veilige gids, die soms om wille van die veiligheid een grote voorzichtigheid moet betrach ten, maar ook dan geen ander doel heeft dan het "even in Christus te beveiligen. De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft de voorzitter van de Tweede K*n er medegedeeld dat hij ae voorgenomen verhoging van het invordcringsrecht voor de post- kwitanties. in het bijzonder voor rootgebruikers, nog een:- nader heeft bezien. De minister is bereid de voor grootgebruikers bestaande korting op dit recht te verhogen. Tevens rullen met handhaving van het bestaande minimumaantal de aan tallen kwitanties, waa"voor de ver schillende kortingen tof nu toe wor den toegestaan, worde» verlaagd. De nieuwe regeling blijkt uit het volgende: Bestaande toestand: 20 pet. korting bij aanbieding van 5001 t.m. 20.000 kwits per jaar. 22 pet. korting bij aanbieding van 20.001 t.m. 100.000 kwits per jaar. 25 pet. korting bij aanbieding van meer dan 100.000 kwits per jaar. Nieuwe regeling: 22 pet. korting by aanbieding van 5001 t.m. 10.000 kwits per jaar. .4 pc*, korting bij aanbitding van 10.001 tm. 20.000 kwits per jaar. 26 pet. korting bij aanbieding van 20.001 t.m 50.000 kwits per jaar. 28 pet. korting bij aanbieding van 50.00 t.m. 100 000 kwits per jaar. 30 pet. korting bij aanbieding van meer dan 100.000 kwits per jaar. De verhoogde kortingen zullen in gaan op 1 Juli 1953, gelijktijdig met de invoering van het nieuwe tarief. HET INSTELLEN VAN EEN LANDBOUWSCHAP. Nadat de S.E.R., de Sociaal-Eco nomische Raad, op 17 April zijn ad vies nopens een ontwerp-besluit tot het instellen van een landbouwschap vaststelde, heeft thans de wetge vingscommissie van de Stichting voor de Landbouv namens de zes organi saties, waaruit deze stichting is op gebouwd, bekend gemaakt, dat men met het ontwerp-besluit instemt. Verwach* kan worden, dat de SER het spoedig naar de regering zal zen den. 17 Eeuwen gevangenis Uit de jongste gegevens, die de krijgsraad te Den Haag wereldkun dig heef gemaakt, blijkt, dat onge veer 1700 Indië-deserteurs hier in Nederland reeds berecht zijn. Naar schatting nog 100 deserteurs zijn on dergedoken en men vermoedt, dat een groot aantal van hen de wijk naar het buitenland genomen heeft. De straffen, die de deserteurs wor den opgelegd, varieerden van 5 jaar tot enkele maanden gevangenisstraf, Gemiddeld werden de 1700 ver oordeelde deserteurs gestraft met 1 jaar gevangenis. Als oorzaak van desertie werden slechts bij hoge uitzondering politieke beweegredenen aangetroffen. Meestal waren het persoonlijke motieven. Ook bleek meerdere malen, dat de medische keuring te nonchalant ge schied was, waardoor militairen tropen-geschikt werden verklaard, die dit absoluut niet waren. Drie Meteor straaljagers nemen hier tegelijk brandstof in van een KB-29, terwijl *U in volle vlucht mijn. He foto werd gemaakt tijdens proefnemingen door de luchtmacht der V.S. boven Engeland. Een Amerikaanse maatschappij, de „Flight Refuelling Inc.", uit Danbury (Conn.) ontwikkelde dit systeem van brandstof innemen in de vlucht van meer dan een toestel tegelijkertijd. Op basis van de herstelkosten kon de totale schade van de watersnood ramp geraamd worden op 860 millioen gulden. Aangenomen wordt, dat hieruit een stijging van de rijksuitgaven met ruim 800 millioen zal resulte ren. De regering heeft gemeend het inflatoire effect van de uitkeringen te moeten compenseren door het terugnemen van het aanvankelijk voor de versnelling van de oorlogsschade-uitkeringen uitgetrokken bedrag van 50 millioen gulden. Voorts zal het extra-bedrag voor openbare werken met 20 millioen gulden worden verminderd. De woningbouw zal gericht blijven op 66.000 woningen, hetgeen een zekere verschuiving naar de rampgebieden zal inhouden. het uitgeven van staatsleningen no dig zijn. Dit wordt medegedeeld in dc Me morie van Toelichting op een wets ontwerp tot wijziging van een aan tal begrotingshoofdstukken in ver band met de financiering van dc wa- tersnoodschadc. Dit ontwerp is tege lijk met het ontwerp tot regeling van de schadevergoeding bij de Tweede Kamer ingediend. Dc regering heeft gemeend zolang de overheldslasten niet hoger wor Geen Marshall-gelden De regering heeft verder besloten door tussenkomst van de colleges van Gedeputeerde Staten een beroep te doen op de lagere publiekrechte lijke organen om niet-essentiële in vesteringen voorshands zoveel mo gelijk te beperken. Nagegaan wordt in hoeverre het mogelijk is op de Rijksuitgaven te bezuinigen. Voor 1953 wordt gedacht aan uitgaven voor werken op het gebied van dc Waterstaat e.d. Bij dc begroting voor 1954 zal zoveel mogelijk naar beper king van nieuwe uitgaven gestreefd moeten worden. Hiernaast echter zal Burgemeester won tweemaal een fel gevecht Dc vroede vaderen van Emmen hebben gisteren een bewogen dag gehad, maar als beloning voor hun zwoegen zal binnen twee maanden een grote fabriek in Emmen verrij zen, die voorlopig aan ruim honderd inwoners werk zal bieden en die voor grote uitbreiding vatbaar is. ,De lof voor deze prijs komt toe aan de burgemeester van Emmen, die enige tijd geleden, toen hij hoorde, dat een Deense fabriek een zuster bedrijf in Nederland wilde stichten, naar Denemarken is gereisd, ten einde de vestiging in zijn stad te be- DE WONINGVERZAKKING IN EDE. Het Tweede Kamerlid, de heer An driessen heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat in een der in 1949 gebouwde woonwijken van Ede, de .g. wethouiersbuurt, bij een groot aantal woningen ernstige constructiefouten zijn geconstateerd, zoals ernstige verzakkingen, scheu ren in gevels en plafonds e.d., waar door zelfs instortingsgevaar aanwe zig is? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord wil dan de minister een onderzoek doen instel len- a. naar de oorzafa)k(en) van de ze toch wel ontstellend ernstige ge breken; b. wie voor deze gebreken ver antwoordelijk moet (en) worden ge steld: c. wie de financiële consequenties daarvan moet dragen? 3. Wil de minister de resultaten van het in vraag 2 bedoelde onder zoek openbaar maken? pletten. Er waren nog veel meer ge gadigden voor deze industrie in Ne derland en na enkele weken van spanning kreeg de burgemeester gis termorgen een telegram, dat de keus op zijn gemeente gevallen was, mits hij kon zorgen, dat binnen twee maanden een hal verrijzen zou, die de industrie - onderdak kon verschaf fen. Onmiddellijk werd de raad in het geweer geroepen en de vroede deren, die zo graag met echt Neder landse bezadigdheid een besluit ne men, zagen zich voor de opgave ge steld binnen de twaalf uur een be slissing met verstrekkende gevol gen te nemen. Het is er warm aan toe gegaan, maar toen de zon ge storven en Emmen al reeds lang tot rust gekomen was, verenigde de raad zich, met twee stemmen tegen, met het voorstel van haar voorzitter. De gemeente zal pogen voor deze droomfabriek der dames er zul len in hoofdzaak nylon kousen ver vaardigd worden van de regering een bijdrage te krijgen in de bouw kosten. middel van tegenwaardegelden be treft wordt opgemerkt, dat de rege ring erkentelijk is voor het Ameri kaanse aanbod om voor dit doel lo cal-currency vrij te geven, doch dat dexe financieringswijze dc inflatoire werking van de uitkeringen niet kan neutraliseren. De raming van 860 millioen gulden is samengesteld uit de volgende pos ten: landbouwschade 14Ó millioen gulden (schade aan voorraden, mest stoffen, zaaigoed, gewassen te velde, verlies aan vee, boomgaarden en be- drijfs-inventarissen); schade aan woningen, boerderijen en andere ge bouwen 160 millioen; schade aan cul tuurgrond, dijken, wegen en ver keersmiddelen 400 millioen; overige sectoren (industrie, scheepvaart, handel cn overige bedrijfsleven) 120 millioen; hulpverlening en onder houdskosten van evacué's 40 mil lioen. Daarbij is geen rekening ge houden met verminderde productie en evenmin met schade aan huisraad, kleding enz., waarvan wordt aange nomen dat zy door het Nationaal Rampenfonds vergoed zal kunnen worden. De regering stelt zich voor te trach ten het herstel der schade in een pe riode van ongeveer twee jaar tot stand te brengen. Momenteel wordt den dan thans is geraamd, van een er dus van uitgegaan, dat de Rijks- tijdelijke belastingverlaging te moe- uitgaven voor 1953 met 400 millioen ten afzien. Wat de financiering door verhoogd zullen moeten worden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (27 Mei), Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (28 Mei), Suriname: m.s. „Stentor" (27 Mei), Unie var. Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Winchester Cast- Ie" (23 Mei), Canada: s.s. „Grootc Beer" (23 Mei), s.s. „Zuiderkruis' In het thans ingediende wetsont werp tot vergoeding van de waters noodschade, is dezelfde grondslag ge kozen als voor de vergoeding van de materiële oorlogsschaden. De bijdra gen van overheidswege blijven ech ter buiten de uitkeringen van het (27 Mei), Zuid-Amerika: m.s. „17de Nationaal Rampenfonds. De hulpver- Octobre" (23 Mei), Australië en N.- Zceland: via Engeland (23 Mei). Post voor de naar Nederland terug kerende militairen van het Neder lands detachement Verenigde Naties, die op 17 Mei uit Korea zijn vertrok ken, moet uiterlijk op 21 Mei, 26 Mei, 7 Juni en 10 Juni in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: Rang, naam, voorletters legernum. mer, N.D.V.N. op thuisreis naar Ne derland, Amsterdam, Schiphol, mili tair. De naam van de tussenhavens en het schip mogen n i e i worden ver meld. BROOD BEZORGEN NA SLUITINGSTIJD De advocaat-generaal bij dc Iloge Raad prof. Langemeyer heeft giste ren geconcludeerd tot verwerping van het beroep van dc officier van justitie te Rotterdam, die in cassa tie is gekomen van een vonnis van de Economische Kamer van dc rechtbank aldaar, waarbij een bakker te Rotter dam is vrijgesproken van overtreding der winkelsluitingswet. Hij had te recht gestaan wegens het bezorgen van brood ir de tijd, dat dc winkel gesloten moest zyn. Dc Hoge Raad zal arrest wijzen op 23 Juni. Drommend op de daken der huizen en gevaarlijk hangend uit tientallen raamkozijnen hebben gisteren duizenden Rotterdammers de eerste helicop tères, die in de Maasstad landden, met ovationeel gejuich begroet. Enige dagen geleden maakte Rotterdam z(jn improvisorisch vliegveldje by „De Katshoek" in gereedheid en gisteren verschenen de eerste lucht- wespen om op dit plekje een zeer tijdelyke rustplaats te vinden. De bevol king van Rotterdarrf. overtuigd, dat dit de start zal zijn van een roemvolle en drukke helicoptère-dienst tussen Brussel en hun stad, deden de beschei den vliegtuigjes blozen van verlegenheid toen zij van alle zijden tijdens dc lsnding luide en spontane begroetingen de lucht inzonden. De burgemeester sprak bij de ontvangst ook van een historisch moment en minister Witte, die in Rotterdam vertoefde bij gelegenheid van de zevende „opbouwdag", waarvan de helicoptère-landing een hoogtepunt was, woonde ook vol belangstelling de landing der vliegtuigjes by. Na enige tijd werden de tengere luchtbewoners een beetje onrustig, be- gennen te brommen en spoedig verdwenen zij nagestaard door duizenden in Zuidelijke richting. lening, die het Rampenfond* geeft en nog zal geven, zal niet in minde ring komen van de rijksbijdrage. Het wetsontwerp behandelt uitsluitend de schade van materiële aard. Voor de immateriële schade komen nog andere regelingen, aldus heet het in de memorie van toelichting. Het ligt in de bedoeling van de Regering doorbetaald loon te vergoeden. Daar de Regering zich voorstelt, dat de herbouw binnen redelijk korte termijn zal kunnen tot stand komen zij denkt aan een maximum van twee jaar bestaat in tegenstelling met de regeling voor oorlogsschade nu niet het plan om rente te vergoe den. Wanneer herbouw echter niet binnen een jaar na het in werking treden van dc wet mogelijk is, kan de getroffene op zijn verzoek een vergoeding krygen ten bedrage van de helft van de huurwaarde ofwel van de volle pachtwaarde. Grond en gewassen. De schade aan grond cn gewassen wordt zoveel mogelijk in natura her steld. Is dit niet mogelijk, dan ver leent het Rijk een bijdrage, die is ge steld op het verschil in verkoop waarde vóór cn na de beschadiging. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed met inbegrip van het arbeidsloon. Gebouwen. Herstelbare schade aan gebouwen wordt geheel vergoed, indien deze beneden de 1000 gulden ligt. Van de schade tussen 1000 en 3000 gulden zal de bijdrage op 1000 gulden plus driekwart van de resterende kosten komen. Voor herstelkosten van meer dan 3000 gulden bedraagt dc vergoe ding 2500 gulden vermeerderd met 60 procent van de kosten boven 3000 gulden. Voor onherstelbare panden wordt de nieuwbouw vergoed, onder aftrek van één procent voor ieder jaar, dat het verwoeste pand oud was, alsme de onder aftrek van dc waarde, van de restanten. Hier geldt dus het prin cipe van de kostprijs, waarbij is ge dacht aan een maximum afschrij vingspercentage voor ouderdom van veertig procent. Deze aftrek kan worden gehalveerd op verzoek van de belanghebbende met het oog op de ouderdom van het vernielde pand. Deze bepaling geldt uitsluitend, wan neer het één bedrijfspand èn één wo ning betreft. Een korting van tien procent wordt toegopast op de ver goeding voor panden, waarvan de waarde ligt tussen de 30.000 cn 60.000 gulden. Daarboven bedraagt de kor ting 15 procent, overeenkomstig de wet op de oorlogsschade. Voorraden. Vergoeding van onherstelbare schade aan uitrusting en voorraden zal geschieden op grondslag van dc kosten van wederaanschaffing. Deze kosten zullen worden vergoed, onder aftrek van een „redelijk" bedrag voor afschrijving. Die aftrek zal in de practijk nooit hoger liggen dan zestig procent. Voor handels- en be drijfsvoorraden zal dc op 31 Januari geldende inkoopprijs of kostprijs worden vergoed. Herstelbare schade aan deze goe deren komt in aanmerking voor ver goeding tegen kostprijs, met aftrek van ten hoogste 25 procent voor „nieuw-voor-oud". Vee. Voor gebruiksvee krijgt men een vergoeding van de kosten bij het op nieuw aanschaffen van dit vee. Wat betreft handelsvcc zal de vergoeding neerkomen op de gemiddelde markt prijs in Januari. Watersnoodschade tot en met vijf tig gulden komt niet voor vergoeding in aanmerking. Uit het oogpunt van billijkheid wordt iedere bijdrage voor een bedrag van 50 gulden ge kort. Bcstedingspllcht. Dc nieuwe regeling kent de beste dingsplicht. Is de bijdrage voor on herstelbare schade niet op 1 Januari 1957 besteed, dan krijgt men dc ver koopwaarde uitgekeerd. Bij herstel bare vervalt de uitkering. Men kan ontheffing van besteding ingeval van onherstelbare schade verzoeken, bij voorbeeld wanneer men gaat emi greren. 84ste lijst slachtoffers watersnood OOSTERLAND. van Driel—v. d. Klooster, Janna Pieternella, geb 14.8 1884; van Driel, Janna Pieternella, geb. 14.4 1949. ZES TON VOOR RAMPENFONDS Tot gistermiddag is in het Natio naal Rampenfonds 'n bedrag bijeen gebracht van 112.4 millioen gulden. Dit betekent sedert de laatste op gave van 16 Mei een vooruitgang van zes ton.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5