Zaterdagavond manifesteerden de katholieken hun Nederlanderschap Eenheid noodzakelijk en onmisbaar Vredegroet aan alle Protestanten en ook aan alle non-conformisten r Regering kwam in paleis de kardinaal-legaat begroeten MAANDAG 18 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In Utrechts stadion TELEGRAM ZIJNE HEILIGHEID PAUS PILS XII CITTA DEL VATICANA, ROMA. Heilige Vader De Katholieken van Neder land, in het stadion te Utrecht bijeen ter viering van het Eeuw feest van het Herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie, gevoelen de diepe behoefte Uwe Heilig heid hun dank en hulde te be tuigen. In de'geest aan de voeten van Uwe Heiligheid neergeknield, smeken wij ootmoedig om Uw Apostolische Zegen. De Legaat van Uwe Heiligheid Kardinaal van Roey. kortstmogelijke tijd duizenden fak kels van verkenners en gidsen ont staken, zodat er een groot brandend kruis ontstond. (Vervolg van pag 1, eerste blad). waar mgr. Lemmens van Roermond de pauselijke afgezant namens het Nederlands episcopaat verwelkomde en hem verzekerde, dat de Paus geen betere en zeker geen meer welkome legaat had kunnen zenden dan hem, „die met ware vriendschap verbon den is met onze goede kardinaal De Jong". Kardinaal Van Roey antwoordde diep getroffen te zijn door de blijken van verering en gehechtheid, die hem als Legaat a Latere toegestuurd wer den door de geestelijke en burger lijke overheden van Nederland, „dat door de eeuwen heen zó innig ver bonden is geweest met België, dat zij veeltijds elkanders lotgevallen, zo wel droevige als blijde, hebben ge deeld". Kardinaal De Jong aanwezig. In de kathedraal was tot grote vreugde van Utrechts katholieken ook kardinaal De Jong bij de ontvangst aanwezig. De oude kerkvorst zag er moe uit: hij moest ondersteund wor den en kon blijkbaar bijna niets meer zien. Grote ontroering maakt zich van de aanwezigen meester, toen kardi naal De Jong aan het einde van de plechtigheid persoonlijk de zegen gaf. Meni besefte toen tenvolle hoezeer het de kardinaal verdriet moet hebben, dat zijn gezondheidstoestand niet toe stond naar het stadion te gaan, waar van het veld inmiddels geheel gevuld was met bonte groepen van jeugdbe weging, provincies, muziekcorpsen en vertegenwoordigers der maat schappelijke, sociale en culturele or ganisaties. Ministers in het stadion. Voordat de kardinalen en bisschop pen het stadion betraden, was de Ne derlandse regering gearriveerd, de minister-president, dr. W. Drees, de ministers Beel, Algera, Donker, Van de Kieft, Luns, Van Thiel, Cals, Wit te en De Bruyn, gevolgd door mr. Van Schaik, minister van staat, de staatssecretarissen mej. De Waal, Veltkamp en Moorman. De rij werd gesloten door de voorzitters der Eer ste en Tweede Kamer, de heren Jonk man en Kortenhorst. Het feit, dat niet alleen alle katholieke ministers aan wezig waren, maar ook enige andere, moet de katholieken, die deze avond bijeen waren voor een manifestatie van hun Nederlanderschap, bijzonder veel voldoening geschonken hebben, waarvan het enthousiaste applaus getuigde. Nadat ook de kardinalen en bis schoppen waren binnengetreden en plaatsgenomen hadden op een ver hoging, die gemarkeerd werd door het zestien meter hoge kruis van de beeldhouwer Marius van Beek, waar van het witte cor us prachtig afstak tegen de donkere avondhemel, sprak dr. F. J. M. A. H. Houbem, commis saris der Koningin in Limburg en voorzitter van het praesidium van de Stichting 18531953, een welkomst woord tot de kardinaal-legaat, in wie hij eerbiedig dank en hulde bracht aan Z. H. de Paus, en tot de andere kardinalen, bisschoppen, ministers en verdere autoriteiten. Boodschappen van de jeugd. Pas toen begon de eigenlijke ma nifestatie. Uit alle hoeken stormden duizenden gidsen en verkenners bin nen, die over het hele stadion een reuzegroot levend kruis vormden. Uit hun midden traden vijf jongeren naar voren, die namens de vijf bisdom-1 men boodschappen van de jeugd aan het Episcopaat aanboden, waarin zij hun trouw cn aanhankelijkheid stel den naast hun goede voornemens voor de toekomst. Het Stedelijk Utrechts Orkest cv een machtig mannenkoor uit Den Bosch en Heerlen, versterkt met een jongenskoor, voerden het „Domine salvum fac regem nostrum" uit, dat Marius Monnikendam voor deze ge legenheid gecomponeerd had. Toespraak van mgr. Huibers. Daarna sprak de kardinaal-legaat, die tenslotte telegrammen voorlas, welke aan H.M. de Koningin en Z. H. de Paus werden verzonden. On dertussen knalde het vuurwerk en verscheen de beeltenis van de Ko ningin met oranje-kroon aan het don kere firmament. Nauwelijks was de laatste knal verstomd of er doemden fakkeldragers op, die binnen del Het had reeds elf uur geslagen voordat de manifestatie ten einde was en de duizenden gehaast het stadion verlieten. Weer heerste er in Utrecht een gonzende drukte van 150 auto bussen en honderden auto's, waar mede zij, die niet per extTa trein reis den, teruggingen naar hun woon plaatsen. De verkeerspolitie leverde voortreffelijk werk, evenals op Zon dag. Wat de Kajotters en Verken ners van Utrecht beide dagen heb ben gedaan, zowel in als buiten het stadion, grenst aan het ongelofelijke en is boven iedere ldï verheven! PROF. DR. L. I. ROGIER HIELD MAGISTRALE HERDENKINGSREDE y^ANNEER IK HIER bij deze plechtige ontvangst de lof verkondig van de Katholieke Kerk in Nederland, blijf ik volkomen in het kader van deze feestviering ter ere van Uw kerkelijke hiërarchie. Want het is toch klaarblijkelijk, dat al die ontelbare heerlijke instel lingen en werken tot stand zijn gekomen onder de voortdurende stuw kracht van het episcopaat, dat al die inrichtingen en organisaties in het leven geroepen en gehouden zijn onder zijn bezielende leiding. Deze eeuw kerkelijke geschiedenis levert aldus het schitterend be wijs, dat het herstel der bisschoppelijke hiërarchie een grote zegen is geweest niet alleen voor efe Kerk en haar gelovigen, maar voor gans het Nederlandse volk. Altijd hebben de bisschoppen deelgenomen aan het lief en leed, dat over dit 'and is gekomen; altijd hebben zij hun invloed aangewend om het algemeen goed te bevorderen, om rampspoed te lenigen of om in moeilijke tijden veilige wegen aan te tonen. Denkt maar aan de sombere oorlogs- en bezettingsjaren, die gij, zoals wij, doorstaan hebt. Wie waren het, die toen zonder vrees noch schroom het Nederlandse volk duidelijko richtlijnen aanwees? De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland. Wat een eeuw geschiedenis leert, moge nooit vergeten worden! Dankbaarheid jegens Uw kerkelijke hiërarchie, trouwe aanhankelijk heid aan Uw bisschoppen: dit weze het ordewoord, dat het eeuw feest moet inprenten in alle harten!" TPIJDENS de Zaterdagavond gehou den manifestatie hield prof. dr. L. J. Rogier, schrijver van het ge denkboek „In Vrijheid Herboren", een magistrale herdenkingsrede, die herhaaldelijk door enthousiast ap plaus onderbroken werd. Prof. Rogier schetste de vestiging van het Chris tendom in de Lage Landen en de gro te Westerse scheuring in de Christen heid, die de godsdienst-eenheid heeft gebroken en het Nederlandse volk deed uiteengaan in katholieken en protestanten. De als missie voortle vende Kerk werd slechts oogluikend het leven gegund. Zo heeft het ge loof van de vaderen zich naar bin nen gekeerd om, ongezien door de wereld daarbuiten, in schuilkerken te bloeien in liefde, te branden als een kleine vlam bij het tabernakel. Het is helaas nie tmogelijk deze rede in extenso weer te geven; wc moeten volstaan met enkele passages. Kardinaal De Jong: Hier volgt de volledige en letterlijke tekst van de toespraak, die kardinaal De Jong per radio tot de katholieken van Nederland richtte, waarvan er 17.000 in het stadion bijeen waren en onder doodse stilte de gebroken stem van hun beminde Prins der Kerk aanhoorden. HET WAS GODS VOORZIENIGHEID, die mij als zesde Aartsbisschop sinds het Herstel der Hiërarchie riep tot het bestuur van het Aartsbisdom Utrecht. Hierdoor kwam ik tevens te staan aan het hoofd der Nederlandse Kerkprovincie. Nadien heb ik meerdere malen gezegd, dat ik veel liever toeschouwer was ge bleven, dan mee te moeten spelen op het toneel. Toen mij lichamelijk de krachten begonnen te ontbreken cn dus de tijd gekomen was om weer van toneel te verdwijnen, toen ik zeg het eerlijk heb ik dat toch heel erg gevoeld. En nu, in deze dagen van het grote feest der herdenking van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie, nu voel ik dat dubbel zwaar. Zo gaarne zou ik juist nu in Uw midden geweest zijn, om mij met U te verheugen, met U feest te vieren. W7ANT WIJ MOGEN God echt dankbaar zijn voor de vele vruchten, die het herstel der hiërarchie in 1853 voor de katholieken van Nederland heeft afgeworpen. De verrassende opbloei van het geloofsleven in al zijn aspecten na het herstel der hiërarchie was zonder de leiding der Bisschoppen niet denkbaar geweest. En mede aan hun beleid is het te danken, dat wij. katholieken, thans een volwaardige plaats innemen naast de andere volksgroepen in het ons allen zo dierbare Nederland. Gij zijt vanavond bijeengekomen, om met name tot uiting te brengen, dat gij behalve fiere katholiek ook trouwe vaderlanders zijt. En inderdaad hoe beter katholiek, hoe beter vaderlander. Wij, katholieken doen in liefde voor het vaderland voor niemand onder en van harte betuigen wij onze trouw en aanhankelijkheid aan onze geliefde Vorstin, die wij toebidden, dat zij door een zegenrijk bestuur tot in lengte van dagen de band moge zijn van de eenheid van ons volk. HET HERSTEL van 1853 geden kend, zijn wij one bewust te staan aan het eind van een eeuw, boordevol met successen. Weinig evo luties spreken zo duidelijke taal tot ons volk als het proces van onze her leving, ons opgroeien tot gestadig omvangrijker dienstbaarheid aan de geestelijke en stoffelijke belangen van de Nederlandse gemeenschap. Toch zou het vermetel zijn onder Gods ogen de verstreken honderd jaar een eeuw van vooruitgang te durven noemen: er valt vandaag zovéél te be treuren, dat reddeloos verzuimd schijnt, tenzij Hij zelf ingrijpt. Hij zal dit doen, als Zijn uur daar is. Maar ik geloof voor het minst, dat één evo lutie van dit honderdjarig tijdvak in het Boek des Levens staat: de groei van ons volk naar de geest van de oecumene, dit is een groeien in dee moed, de offerbereidheid en de Chris telijke liefde, die geen kwaad denkt en zich niet laat verbitteren. Wat in 1853 gewoonlijk bitse polemiek moest zijn, is nu meestal een broederlijk godsdienstig gesprek. Het kan niet met de wil van de Meester stroken, dat wij niet één zijn, maar twee. Met dit besef in ons hart brcngeni wij op dit uur aan alle Protestanten, ook aan alle non-conformisten, aan de pe ripheric van de Christelijke ge meenschap, de vredegroet tot het weerzien in ons aller ontmoetings punt: Christus. Ï~\E PLAATS van de Katholieken is U is onder hen, bij wie dc gewe tensvrijheid veilig is. In vijf donkere jaren vol wrede moedwil hebben dui zenden het bewezen, sommigen met een trouw tot in de dood. In deze be proeving hebben wij allen ervaren, wat het vaderland voor ons betekent: eigen tehuis cn achtergrond van» het leven, dierbaar voorwerp van aardse bekommering, onze dagelijkse zorg, onze trots. In de nood van de wreed ste van alle oorlogen heeft dc Ne derlandse natie een trouw vriend le ren kennen in het zelfde episcopaat, dat in 1853 met wantrouwen was ontvangen». Bevrijd uit dc verdruk king heeft zij zich naar dit inzicht gedragen. De zelfde Utrechtse Uni versiteit, waarvan over bezorg den eens dc nabije ondergang hadden voorspeld als een Shylock-offer der herstelde Hiërarchie, verleende dc aartsbisschop van Utrecht het crc- doetoraat urn zijn .-.taal vnar godde lijke cn menselijke rechten, zijn Ire nisch samenwerken met dc leiders der nict-Kntholieke kerken, zijn on wrikbare trouw aan het Vtdl I Lflfld T^OEN weinig tijds daarna Paus Pius XII dc bouw van Zijn Voorgan- de kroon opzette door Mgr. Johannes dc Jong tot het kardinalaat te ver heffen, eveneens op grond van zijn standhouden voor het geschonden recht heeft heel ons volk zich met ons verheugd en met ons verenigd in dankbare hulde aan dc prelaat, in wie het dc degelijk;tc trekken van het eigen karakter in do hoogste graad belichaamd zag: vroomheid, eenvoud en hoge soberheid in woord cn gebaar, waarheidsliefde zonder ■Mttlèm van da pot oon, wil 11 ackf «n trouw aan eed cn aan ambt. Met zijn verheven voorbeeld voor ogen be tuigen wij, Katholieke Nederlanders, trouw aan het vaderland en zijn beste tradities, bovenal die van do gewe tensvrijheid, cn eerbied vol warme genegenheid voor de draagster der troon, de waardige erfgename van de edelste Oranjetradities: Juliana, Ko ningin der Nederlanden. I"\OCH, DIERBARE GELOVIGEN, wij moeten één blijven. Wat wij in het verleden hebben bereikt, met name ook op het terrein van het openbare leven, dat hebben wij te danken aan onze eenheid in ons optreden naar buiten. Maar naarmate onze emancipatie voortschrijdt, zal die eenheid aan steeds groter gevaren bloot staan. Onze emancipatie op staatkundig gebied mag als nagenoeg voltooid worden beschouwd. Daarom loopt onze-eenheid op dit gebied ook het eerst en het meeste gevaar. Doch naarmate ons katholieke volk zijn maat schappelijke en culturele achterstand inhaalt, zal onze eenheid ook op dit gebied aan grotere gevaren zijn blootgesteld. Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te wijzen dat het bewaren van de een heid op elk terrein van het openbaar levenalthans voor zover het cns vaderland betreft noodzakelijk en onmisbaar is. Mgr. J. P. Huibers van Haarlem tij dens zijn toespraak op Zaterdag avond. |"\E EIGEN KATHOLIEKE ORGANISATIES op heel het terrein van het openbare leven hebben in het vcrlc- den onze emancipatie mogelijk gemaakt en bevorderd zij zijn ook voor de toekomst, althans in db min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet alleen voor de bloei van het geloofs leven onder ons katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maatschappij in Nederland op te bou wen. Derhalve, dierbare gelovigen van Nederland, blijft één, één. Zoals gij thans in zo groten getale en in dc eenheid des geloofs U verenigd hebt rondom de persoonlijke vertegenwoordiger van onzen H. Vader, de Paus. zo moet gij ook in eenheid verenigd blijven op elk terrein van het openbare leven, in liefde en trouw geschaard rondom de troon van Hare Majesteit, onze Koningin. Dc Brabanders kwamen Zaterdagavond met vendelzwaaiers, gildekoningm, zilverdragers en muzikanten de folklore van hun provineic demonstreren. Kardinaal-legaat spreekt Kardinaal Van Roey, de pauselijk legaat, hield Zaterdagavond ln het stadion een korte toespraak in eenvoudige, hartelijk» bewoordingen en in een gemoedelijk Vlaamsch dialect. Wij ont lenen hieraan de volgende passages: In afwachting van de hoge gasten werd Zaterdagavond het midden van het stadion opgevuld met allerlei groepen uit de provincies. Ontroerend schoon klonk toen het lied „Blijf bij ons, Heer" van Albert Welling door dc avondlijke stilte, waarna mgr. Huibers van Haarlem dc toespraak van de kardinaal-legaat beantwoordde, waarin hij getuigde van dankbaarheid aan Gou voor Zijn wonderbare leiding cn ook voor alle mensen, die Hij daarbij als Zijn werk tuigen heeft gebruikt, door wie Hij het kwade heeft afgewend en het goede heeft doen groeien en uit bloeien. „Deemoedig erkennen wij onze fouten en feilen, maar des te inniger jubelen onze harten van dankbare vreugde voor Gods aanbid delijke voorzienigheid, die ondanks het kwade het goede toch doet zege vieren en die zelfs uit dat kwade juist bet goede weet te trekken. Ja, hoe duidelijker de zwakheid blijkt van ons menselijk vermogen, des te heer lijker schittert de Wijsheid, de Lief de en de Almacht van God".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7