Watersnood beïnvloedde de werkgelegenheid gunstig Beschonken automobilisten reden voorbijgangers aan Waar, wanneer en hoe past Nederland atoomkracht toe? Gerokte dienaars mogen in café's weer beven! ZONDAGMORGEN Spoorlijn Arnhem-Zwolle qeëlectrificeerd vol van weldaden r huid ZATERDAG 16 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Minister verklaart: Op vragen van het Tweede Kamer lid De Kort (K.V.P.) betreffende de werkgelegenheid in het rampgebied, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk het volgende geantwoord: Naar dc menirjg van de minister behoeft niet op een ongunstig ver loop van de werkgelegenheid in het door dc watersnood getroffen gebied tc worden gerekend. Wat de landbouw betreft, zal de teelt van minder arbeidsintensieve gewassen (vnl. gerst) wel tot vermin dering van werkgelegenheid leiden, doch de arbeidskrachten, die daardoor vrijkomen, kunnen voor landbouw- hcrstelwcrkzaamheden worden inge schakeld. In dc nijverheid is geen verminde ring van betekenis in dc werkgele genheid merkbaar. De verbetering van de toestand in dc „diensten sector" houdt ongeveer gelijke tred met dc. terugkeer van dc bevolking naar haar woonplaatsen. Daar de werkgelegenheid zich over het algemeen in gunstige richting ontwikkelt, behoeven de werkzaam heden aan het dijkherstel ook niet te worden gezien als een compensatie mogelijkheid voor het wegvallen van werkgelegenheid in andere sectoren. Bacon wordt goedkoper Richtprijs met 4 cent verlaagd De recente prijswijzigingen voor de geïmporteerde vcevoedergrondstof- fen, welke voortvloeien uit een aan passing aani het wereldmarktprijsni veau, hebben geleid tot een verlaging van dc kostprijs Yun het varkens vlees. Op grond hiervan heeft dc mi nister van Landbouw, Visserij er Voedselvoorziening in overleg met dc stichting voor de landbouw besloten, de richtprijs voor dc baconvarkens met ingang van 18 Mei a.s. op 2.34 per kg. geslacht gewicht te brengen. In overeenstemming hiermede zal de overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon met ingang van dezelfde datum van ƒ2.26 op ƒ2.24 per kg. geslacht gewicht worden ge steld. Bij dc verlaging van de richtprijs is uitgegaan van de desbetreffende berekening vanwege het Landbouw Economisch Instituut. Namens het dagelijks bestuur van de Katholieke Nationale Partij is aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht, maatre gelen tc nemen tegen politieke propa ganda in uitzendingen van de K.R.O. en de V.A.R.A., af anders ook aan endcre politieke partijen dan de K. V.P. en dc Partij van de Arbeid ge legenheid te geven» tot hot voeren van radio-propaganda. Het dagelijks bestuur heeft aan de K.R.O. medede ling gedaan van zijn klacht. Ten aan zien van deze omroepvereniging geldt de klacht van dc K.N.P. met name dc politieke propaganda die volgens het dagelijks bestuur tussen populai re muzieknummers in wordt uitge zonden. Wanneer met inzet van groot ma terieel aan het definitieve herstel wordt begonnen, zal daarbij nog ge ruime tijd in zekere mate een extra- werkgelegenheid in het rampgebied blijven ontstaan. De minister verwacht een toene mende vraag naar geschoolde en on geschoolde arbeidskrachten in de ko mende maanden i.v.m. herstel- en nieuwbouw. Voorzien wordt, dat aan de vraag naar vakkrachten dan niet geheel uit het plaatselijk aanbod zal kunnen worden voldaan. De werkloosheid in het rampgebied blijkt per 21 April 1953 gering te zijn. In het getroffen gebied van Zeeland is de werkloosheid practisch nihil. Ook in andere rayons, welke geheel of gedeeltelijk door de ramp werden getroffen, is de werkloosheid thans gering. Van 3 tot 9 Mei zijn er blijkens de Staatscourant 7 gevallen van pa- ratyphus, 38 van diphtherie en 2 van kinderverlamming gemeld. SNELLE BOOTDIENST URK—ENKHUIZEN Van Urk uit is gisteren met een geheel gemoderniseerde boot een ex tra tocht naar Enkhuizen gemaakt. De stoomboot ..Insula" die in het verleden trouw de dienst onderhield tussen JUrk, Kampen en Enkhuizen, is van een zeer sterke motor voor zien. Hij zal nu een sneldienst onder houden tussen Urk en Enkhuizen. UrkKampen is niet meer nodig, daar veertien maal per dag een autobus van Urk vertrekt. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ SCHIPHOL. Onder het viaduct over de Schip- holwcg deed zich gisteravond een ernstig verkeersongeval voor. Een 51-jarige motorrijder, komen de van de richting Schiphol, reed in volle vaart op een personenauto, die onverwacht de voorrangsweg overstak. Zowel de motorrijder zelf als zijn vrouw, die op het duo zat, werden in de berm geslingerd, en moesten zwaar gewond in het zieken huis worden opgenomen. Felle achtervolging te Emmert Een zwaargewonde Emmen ls gistermiddag het toneel geweest van 'n dolle Wild West ach tervolging van een grijze twaalf cy linder Ford door een politie-auto. Verschillende malen werd op de wagen gevuurd. Bij de achtervolging reed de ford een vader van zeven kinderen aan, die zwaar gewond in het ziekenhuis is opgenomen. Omstreeks één uur zagen weg- Kamerlid vraagt: Het Tweede Kamerlid Wijffels (K. V.P.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen schriftelijk dc volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat dezer dagen een bespreking heeft plaats gehad of zal hebben tussen vertegenwoordigers van de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie en van een aantal Nederlandse ondernemingen cm details te bespreken van een con tract, dat de deelneming van het Ne derlandse bedrijfsleven bij dc ont wikkeling van atoomenergie voor commerciële doeleinden zal regelen? 2. Is het juist, dat Nederlandse in dustriële ondernemingen: a. van haar mening hebben doen blijken, dat Nederland bij de ont wikkeling der atoomenergie niet mag achterblijven: b. zich bereid hebben verklaard steun te verlenen aan de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie: c. een contract wensen af tc sluiten met voornoemde stichting ter regeling van haar deelneming aan de ontwikkeling der atoom energie? 3. Zyn de ministers bereid mede deling te doen: a. hoe thans de stand van zaken, in Nederland of ton behoeve van Nederland, is met betrekking tot de ontwikkeling der atoom-ener gie; b. welke Nederlandse instan- tic(s) op dit gebied werkzaam is (zijn) met steun der overheid en met welke landen wordt samen gewerkt; c. welke kosten daarmede ge moeid zijn en welke gedeelte daar van door Nederland, overheid en/ of anderen, wordt gedragen en waar deze overheidsuitgaven zijn verantwoord; Na een wereld vol onwennigheid te hebben doorkruist, is Nederland er weer zo langzamerhand aan gewend geraakt, dat de beleefde ober, die het kopje koffie, de uitsmijter of het biefstukje gebracht heeft, ach ter het verschuldigde bedrag bij de afrekening het woordje inclusief lis pelt, hetgeen dan in goed Nederlands zeggen wil, dat de bescheiden die naar der etende en drinkende mens heid de beloning voor zijn diensten al op de prijs gelegd Jieeft. Thans dreigt daar weer verande ring in te komen, want de vakbond voor het hotel-, restaurant- en café wezen heeft in haar jongste nummer een publicatie geplaatst, waarin er met nadruk op gewezen wordt, dat het woordje „inclusief" slechts ge bruikt mag worden in hotels en res taurants! De café's zijn dus van dit voorrecht uitgesloten. De kellmer van de gezellige huisjes, waar men zo heerlijk eventjes een biertje, cola of kopje koffie kan „pakken", is dus weer teruggeschakeld naar de toe stand uit de goede oude tijd, toen de gerokte bedienaar nog gewoon het bedrag van de vertering noemde en verder met een bevend hart moest af wachten of en in welke mate de ge voede en gelaafde zijn diensten wil de belonen. d. of de beschikbaarstelling van grotere bedragen de ontwikkeling der atoomenergie, in het stadium, waarin deze ontwikkeling thans is, kan versnellen; e. of ook andere dan geldelijke steun door de Nederlandse indu strie wordt geboden. 4. Kunnen de ministers toezeggen te zullen bevorderen, dat, mochten contracten tussen Nederlandse in- dutrieen en de tichting voor funda menteel onderzoek der materie tot stand komen, deze dan ter kennis worden gebracht van de Staten-Ge- neraal? 5. Zijn de ministers niet van me ning, dat het bij voortduring beschik baar maken van atoomkracht, voor industriële doeleinden in Nederland, een samenwerking in Europees ver band noodzakelijk maakt, mede ge let op de voorziening van de grond stoffen daarvoor? 6. Wanneer de voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid te bevorde ren, dat de inter-Europese samen werking op dit gebied haar regeling vindt in een verdrag tussen de deel nemende staten? 7. Zijn de ministers bereid inlich tingen te geven hoe de universiteiten en de technische hogeschool bij het werk op kernphysisch gebied zijn geschakeld en welk orgaan aan dit hoogst belangrijke onderzoek de cen trale leiding geeft? werkers te Nieuw-Dordrecht een grijze Ford met linnen kap in roe keloze vaart over de weg slingeren en de wielrijder van Os aanrijden. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn fiets werd vernield. De Ford reed in de richting Klazinaveen. Direct waarschuwden Se wegwer kers de politie van Nieuw-Dordrecht. Toen de wagen omstreeks half vijf uit de richting Klazinaveen terug keerde sommeerde de politie de be stuurder te stoppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven zette twee agenten met een auto de ach tervolging in. De grijze auto slinger de nog steeds over de weg. In dolle vaart stoven de wagens door Em men. Op de hoek Angelsoerdijk-Oos- terstraat reed de Ford een inwoner van Emmen aan. De man werd tegen de grpnd geslingerd en bekwam een schedelbasisfractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Inmiddels stoven de beide auto's in de rich ting Westenesch. Kogels doorboor den de grijze wagen. Bij de schiet baan, in de buurt van de Westene- scherbrug bleef de Ford in het zand steken en konden de politieagenten de mannen overmeesteren. Beide inzittenden' waren inbe- schonken toestand. Zij zijn op het politiebureau te Emmen ingesloten. Moordaanslag te IJmuiden DADER VOORTVLUCHTIG Gistermorgen is de Kievitstraat te IJmuiden-Oost opgeschrikt door een moordaanslag, die een invalide kost ganger op zijn 63-jarige hospita pleegde. De oude dame zat met haar huis genoot aan het ontbijt, toen de laat ste haar met een dolk aanviel en haar enkele diepen steken in de rug toebracht. De vrouw wist te. vluch ten en rende bij haar buurvrouw binnen, waar zij ineen zakte. De vrouw is in het ziekenhuis op genomen; haar toestand is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De poli tie, die zich niet wenst uit te laten over de motieven, die tot deze daad geleid hebben, is de dader, die voortvluchtig is, op het spoor. DE TULPEN VAN SIGNORINA MARIA DEFENDI Vijf-jarenplan, dat slaagde! Met jubelende feestklanken, die minder officiële dan spontane vreug detonen bevatten, ls gisteren dc clcctricificatie van dc spoorlijn Arn hemZwolle een feit geworden. Met het gereed komen van deze lijn, heeft de N.S. haar vijfjarenplan afgesloten en alhoewel ir. Den Hol lander in een toespraak medegedeeld heeft, dat deze afsluiting geenszins een einde betekent, is het eerste na oorlogse doel van de spoorwegen gisteren een feit geworden. Hetwelk in de betrokken plaatsen op zeer demonstratieve wijze gevierd is. Schoolkinderen zongen en zwaai den met vlaggetjes, muziekcorp sen hieven bazuingeschal aan, heren in het zwart hielden indrukwekken de redevoeringen en de meeste sta tions, die aan de nieuwe lijn liggen, kwamen aardige mooie en sorrts kostbare cadcaux aandragen, toen de feesttrein binnenreed. Tijdens de koffietafel, die de auto riteiten en genodigden in Deventer gebruikten, deelde ir. Den Hollander nog mede, dat er plannen in gereed heid gebracht worden om de ver bindingen met België en Luxemburg op electrisch gebied te verbeteren. Ir. Den Hollander deelde voorts nog mede, dat door de clectrificatie Nederland per jaar 645.000 ton steen kolen uitspaart en dat thans reeds ruim 1400 kirr. van het 2600 km. gro te spoorwegnet in Nederland geëlec- trificeerd is. pVc bewoners van Pianca hebben het hoog gezocht. Maar ook wij hadden het hoog en ver gezocht en zo kan hot ge beuren, dat we op Zondagmiddag, nu twee weken geleden, de ..trat toria" van Pio Giupponi betraden en meteen aanschoven bij een gezel schap kaartspelende Piancezen. Er kwam brood op tafel en knof- lookworst en een karaf gouden wijn van de Albaanse bergen. Vooral deze laatste had tot gevolg, dat we in korte tijd even hard op de ruwe ta fel sloegen als de kaartende Pian cezen. Het is het grote plezier van rei zen voor de voet op. dat je 's mor gens niet weet, waar je 's avonds zult slapen. Van Pianca hadden we niet gehoord en blijkbaar is Pianca geen oord, dat veel bezoekers trekt, want we waren de eerste vreemde ling, die in de trattoria van Pio Giupponi zijn intrede deed. Zelfs de ronna, dc grootmoeder, die bezig was op een open haardvuur polenta te koken, had zo iets in al haar vele levensdagen niet meegemaakt. II/Ü hadden overnacht en de mor- gen doorgebracht in de zeer fraaie stad Bérgamo. Doch ook naar Bérgamo waren we slechts gereisd, omdat we het altijd zo'n mooie naam vonden. Indien het geluk u ooit voert in de buurt van Bérgamo het ligt echter niet aan de grote wegen moet ge dat geluk met beide handen aangrijpen. De stad is verdeeld in een beneden- en een bovenstad, welke door een kabelspoortje met elkaar zijn verbonden. De beneden stad is zeer ruim en druk. De bo venstad, zeer nauw. kronkelt zich rond de merkwaardige Lieve Vrou- we-kerk, welke van binnen met ko lossale en kostbare" gobelins is be hangen. Van de bovenstad voert een tweede kabelspoortje nog hoger naar het castcllo en daar op het ter ras met uitzicht op de dubbele stad en het wijde, eindeloze verschiet over de Po-vlakte, hebben wc in zonnige rust het Zondagmorgen-gelui van dc klokken van Bérgamo afgeluisterd. Ieder van de vele kerken heeft verscheidene klokken en deze klok ken luiden op een speciale Italiaan se wijze, zonder enige haast en zon der enige maat. Zij roepen niet óp, maar zij mijmeren een klokke-ge- bcd, met tussenpozen van even na denken. In de schemeravond kan zc'n langzaam melodieus klokgelui nogal droefgeestig aandoen, maar op deze Zondagmorgen en zó vele bid dende en zingende torens beneden ons, klonk het onvergetelijk plecht statig en omdat er toén reeds wijn op tafel stond slaap-verwekkend. |"\e behoefte aan slaap drong zo hevig aan en de gelegenheid om een uiltje te knappen is in een stad zo beperkt, dat wij langs de twee kabelspoortjes afdaalden naar het station. Daar namen we het eerste beste electrische treintje, dat het eerste beste dal van de Bergamasker Al pen zou intrekken We namen een kaartje tot San Pellegrino in de Valle Brembana, doch toen San Pellegrino een tame lijk grote plaats bleek te zijn met een „kuur-nptel", lieten we de con ducteur ons kaartje verlengen tot San Giovanni Bianco, dieper het dal in. Maar toen we in „St. Jan-in het- wit" aankwamen, was ook daar de gelegenheid voor een tuk gering. Er staat een omvangrijk electrici- teitswerk. Daarom sloegen we het eerste DIEVEN LANGS SPOORLIJN. De rijkspolitie heeft aangehouden de Amsterdammers W. S. K. (expe ditieknecht, 21 jaar), W. F. B. (lood gieter, 20 jaar) en J. W. B. (fiets jongen, 15 jaar), die onder de ge meente Dicmen langs de spoorlijn AmsterdamAmersfoort een grote hoeveelheid ijzer hadden wegge haald. Een spoorwegarbeider merkte de drie jongemannen op. Hij waarschuw de de politie, maar deze kon niet in grijpen, omdat er toen nog niets ge stolen» was. Per bakfiets zetten de Amsterdammers hun tocht voort, maar later, toen zij op de terugweg Diemen passeerden, werden zij in gerekend. beste paadje links in, na aan een wandelende tegenligger gevraagd te hebben, of dat pad voerde naar een gelegenheid, waar jc drinken kon. (Intussen waren we behalve slape rig ook weer dorstig geworden). De brave man was niet zeker, of we in Oleta een cafeetje zouden vinden, in Camerata zou 't misschien lukken, maar in Pianca was er ongetwijfeld een trattoria. *70 gingen we op weg, klimmend, klimmend zonder enig verpoos. In Oleta stond „Vino' op een muur geschilderd, maar er was een zwarte veeg doorgehaald. Er bleek bij i\a- vraag vroeger wijn geschonken te zfjn. Het volgende gehucht Camerata hebben we nooit gezien, want we verdwaalden. We geraakten op paad jes, die in 't wilde weg verdwenen tussen de hellingen. Het was er ech ter zo ontzaglijk mooi en prachtig: uitzicht, naar beneden in de diepte, en naar boven op een grillig-uitge- vreten grauwe rotswand met lap pen sneeuw er overheen gesmeten. We bleven in een opgetogen stem ming en maar heel even piekerden we bij een steen, waarop stond ver meld, dat op die eenzame plek 20 jaar geleden een man was vermoord en zijn lijk pas maanden daarna was gevonden. Voor alle zekerheid hebben we toen een dikke knuppel uit het bos geraapt. Oet enige belangrijke voor ons op 11 deze wereld op deze middag was geworden: Pianca. Pianca moest hoog liggen en daarom knuppelden we omhoog. Nog plotseling zagen we het dorpje voor ons liggen: een jceu- rig wit kerkje met daarboven een aaneengeklonterde koek van hoge, vervallen huizen. In de koelte van de kerk verpoosden we ons even. vóór de laatste spurt. Het was een zeer mooi kerkje met veel verguld sel op het gewelf en enige met kleu rig marmer ingelegde altaren, die in iedere grote Nederlandse kerk een dure bezienswaardigheid zouden zijn. De Piancezen zijn er trots op zo'n mooie kerk te hebben op een zo on toegankelijk oord, want er is geen andere verbinding van Pianca met de buitenwereld dan een steil muil ezelpaadje. Het geronk van een motor of auto wordt er nooit gehoord. Overheerst door de reusachtige, grauwe rotswand van de Montc Cancerbero ligt het dorpje ademloos. Het enige geluid, toen we door het hobbelige straatje liepen, was nu en dan een doffe bonk of er een geweer werd afgeschoten. Daar gin gen we op af. Die droge bonk moest afkomstig zijn van „boccio"-spelers. Eoccio is een balspel met een stenen bal. Het is het gewone geluid, dat je in de zomerse stilte van Italiaan se dorpen verneemt. Boccio-spelen maakt dorstig en dus wisten we ze ker, op het bonk-geluid afgaande, een herberg te vinden. 7° kwamen we bij de trattoria van Pio Giupponi terecht en aan de herbergtafel, met Piancezen, die luidruchtig kaartten, terwijl de „par- roco", de pastoor, en dc schooljuf frouw belangstellend toekeken. Voor het onderwijzeresje, signorina Maria Defendi, is dit reisverhaal geschre ven. Met een hoofd doorgeurd van Albaanse wijn hebben we het met de hand op ons toen Italiaanse hart beloofd. En al is er geen Albaanse v.'ijn meer, aan die belofte zitten we vast. Signorina Maria Defendi was verliefd op tulipani olandesi, tulpen uit Nederland. Die tulipani waren haar grootste schat in dit afgelegen dorp, waar zij in haar eentje 21 Pian- ceesjes het totale aantal leerlin gen van het Piancese schooltje onderwijs moet geven. Toen wij verkwikt en gelaafd het dorpje verlieten, begeleidde signorina Maria Defendi ons tot de kerk om haar tulpenkwckerij te tonen. Achter een hekje stonden vier vier Darwintulpcn te bloeien. Of het nu aan de wijn heeft gelegen, of aan de graziosa signorina: we hebben tulpen nooit zo mooi gevonden, als de vier „dwalingen", die het even hoog gezocht hadden als de signor olandese en cr een zo geestdriftige tuinierster gevonden hadden! Cresca- no e fioreggino ogni primavera i bei tulipani di signorina Maria De- f cn<iiMARIUS. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 37) Toen Virginia's plotselinge ver dwijninghet gaf hem een ge voel alsof er iets niet in orde was. Tony Bleeeker had het kalm opge vat naar het scheen. Hij had nog gedanst en gelachen en zijn souper met smaak verorberd. Als zijn ge dachten bij Virginia waren, dan toonde hij dat toch niet. Maar was het niet mogelijk, dat er reeds een geheime verstandhouding tussen hen bestond? Dc gedachte was hem on dragelijk, hij trachtte ze zover mo gelijk van zich af te zetten. Hij stond vroeg op en ging naar beneden. Een heel leger bedienden was aanwezig om het huis weer in erde te brengen. Wels. de buttler, zo tri, als een hoentje, niettegenstaan de zijn korte nachtrust, vroeg hem cf hU koffie wilde. Als het mogolijk is, graag. I Br is een dienstmeisje in dc ontbijtkamer. Zij zal wel voor u zor gen, mijnheer McMillan. Gesterkt door de koffie ging Mi chael de deur uit. Het sneeuwde zachtjes, de vlokken vlogen als veertjes door de koude, ijle lucht. De stilte was zó intens, dat het leek alsof er niets leefde dan alleen die vallende vlokken. Hij keek op zijn horloge. Het was nog geen acht uur. Het zou uren du ren voor dc eerste gasten beneden kwamen. Hij kon er niet op rekenen Virginia vóór 12 uur te zien. Hij be sloot de tijd daartussen te gebrui ken, om zijn tante Molly een geluk kig Kerstfeest te wensen. Hij zou in dc stad bloemen voor haar kopen en kon dan met gemak om elf uur op Derekdale terug zijn. Voor hU wegging, overhandigde hij de butler een pakje, met het ver zoek dit mejuffrouw Farquhar bij haar ontbijt te laten brengen, niet eerder. Toen hij eenmaal achter het stuur van zijn wagentje zat, zag Michael alles al veel opgewekter in. Hij stopte voor een bloemist, toen hij door de stad reed cn kocht een grote bos rozen voor tante Molly. Hij kocht ook rozen voor Virginia, kleine rose knopjes met een lint bijeengebonden. Hij legde ze zorgvuldig in zijn auto en reed welgemoed verder. Toen hij de oude boerderij bereik te, zag hij een lange rij eenden mar cheren. De schuurdeur stond open en zijn tante, in een lange bontjas, stond met een pan in haar hand en strooide voedsel voor de duiven en de eenden, die hun gelederen ver broken, toen zij haar naderden. Haar verrast welkom deed Michael goed. Maar lieve jongen, waar heb ik dat aan te danken? Hij kuste haar. Ik logeer op Derekdale ben even over gekomen, voor de anderen op waren. Ontbijt je met mij? Ik heb al koffie gehad. Je zult wel trek hebben in meer na die rit. Toen zij de kamer binnentraden, stond de tafel al gedekt, een stevig ontbijt: ham en verse eieren, boek weitekoeken cn hcldergelse honing. Michael at met smaak. Al zijn twijfel van die nacht was verdwe nen. Mag ik over Virginia praten? vroeg hij plotseling. Natuurlijk. Ik ga met haar trouwen. Maar m'n lieve jongen, dat heb ik al zo lang geraden. Jullie moeten hier dikwijls komen, als jullie ge trouwd zijn, zei tante Molly even later. Ik zal jullie de boerderij le nen voor de wittebroodsweken, dan kunnen mijn duifjes voor jullie koe ren. Zij straalde bij de gedachte aan zijn geluk en ook Michael straalde. Wat was hij dwaas geweest om te twijfelen! Hij vertelde haar van ziin toe komstplan: een huis diep in de wou den van Maine en van de lange rei zen, die zij samen zouden maken. Maar wanneer wil je dan wer ken, Michael? Ik zal dan niet meer zo hoeven te werken als nu, tante Molly. Ik' heb getracht mijn leven te vullen, omdat mijn dagen zo leeg waren. Tante Molly legde haar hand op de zijne. Je zult gelukkig worden met Vir ginia, zei ze. Zij is een schat en houdt van jou. Toen Michael weer op de terug weg was zongen die woorden onop houdelijk in zijn oren. Zij is een schat en zij houdt van jou. Over een half uurtje zou hij haar terugzien. Toen hij 'n heuvel opklom, kwam een vrachtwagen hem tegemoet. Een andere wagen trachtte te passeren en slipte in de sneeuw. Er klonk 'n gekraak. Michael bracht zijn wagen tot staan en sprong er uit. De chauf feur van een der beide auto's lag met een hoofdwonde bewusteloos op de weg. Michael tilde hem op en legde hem in zijn eigen wagen. Ik zal hem naar de eerste de beste dokter brengen, zei hij tegen de chauffeur van de andere wagen. Zorg jij voor zijn auto. Het was maar een alledaagse ge beurtenis en de wonde van de man beek niet van ernstige aard. Maar Michael kwam twee uur. later op Derekdale terug dan zijn plan was geweest. En toen hij op zijn kamer kwam, lag daar een briefje van Vir ginia. Hij las het en 't hele gebouw van zijn dromen stortte ineen. Het waren enkele korte, doch veel bete kenende zinnen: Lieve Michael. Ik vertrek deze morgen. Ik vlucht weg van alles, zelfs van jou. Niet omdat ik het wil, maar omdat ik moet. Kom alsjeblieft niet meer bij me, het zou de dingen alleen maar veel moeilijker voor mij maken. Ik vind het heerlijk, dat ik je gekend heb. Geloof dat, en geloof ook, dat ik altijd je vriendin blijf. VIRGINIA FARQUHAR Toen hij het gelezen had voelde Michael een onberedeneerde woede in zich opstijgen. Hij verbrandde het briefje en ging naar beneden. Hij vond een half dozijn mensen aan het ontbijt, waaronder ook Rickey en Marty. Even later kwam ook Tony de kamer binnen en fluisterde met Rickey. De jongen scheen verward en Tony stelde hem vragen met een somber gezicht. Michael vroeg zich af, wat Virgi nia tegen Tony had gezegd. Mis schien had hij haar deze morgen nog gezien, haar misschien wel naar het station gereden. En toch had zij de vorige avond tegen hem gezegd: Michael, lieveling Jarie Bleeeker kwam ook binnen. Zij bleef gewoonlijk niet zo lang liggen als haar vrouwelijke gasten. Zij viel naast Michael in een stoel neer en begon haar plannen voor die dag te ontvouwen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8