Thorbecke en Pius IX hakten knoop tussen Rome en Den Haag door Diplomatiek kaatsspel vertraagde herstel van kerkelijke hiërarchie ZATERDAG 16 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Kinderhulde aan de Kardinaal Het feest van Kromstaf is eigen lijk gisteren ai begonnen met een spontane kinderhulde, door de Amersfoortsc schooljeugd gebracht aan Kardinaal De Jong, de grijze Prins der Kerk, die sedert enige ja ren in het zusterklooster aan de Zuidsingel woont. Gedurende twee volle uren trok een onafzienbare stoet van kinderen langs de Kardinaal, die op een stoel in de kloostertuin gezeten was en glimlachtend dit bonte schouwspel gadesloeg van feestmutsen, versierde kromstaven, bisschopjes, kardinaal- tjes en zelfs een pausje, hoog geze teld in een draagstoel. Duizenden bloemen werden voor de voeten van de Kardinaal neerge legd, 'n spontane hulde van de jeugd aan hem, wiens gezondheidstoestand niet toestaat de grote feestelijkheden van vandaag en morgen in het Utrechtse stadion mee te maken. Hoe mooi dat grote feest ook zijn zal, zo spontaan en hartelijk als deze kin derlijke getuigenis van aanhanke lijkheid, kan het niet worden. De Kardinaal werd niet moe te wuiven on te glimlachen. Zelfs toen de regen begon te vallen, wilde hij niet naar binnen gaan, wetend dat dit voor de kinderen een grote teleurstelling zou zijn. De gevoelens der jeugd werden vertolkt door een massaal spreek koor, waarvan Gabriël Smit de vol gend? tekst had samengesteld: „Johannes, Kardinaal, wij kinde ren van de Kerk, waarvan Gij Prins moogt heten, wij groeten U. Wij groeten U. belovend in die groet, te strijden voor de Kerk, die leven doet in eeuwigheid". HET NATIONALE RAMPENFONDS. Tot gistermiddag is bij het Natio nale Rampenfonds sinds Woensdag binnengekomen een bedrag van hon derdduizend gulden. Het totaal-be drag is nu gestegen tot J 111.7 mil- ftpen. 82ste lijst slachtoffers watersnood Van de Berg. Anthonie Wouter, geb. 30.10.1943; Van de Berg, Pieter, geb. 9.6.1947; Van de Berg-Wandcl, Picternclla, geb. 10.5.1907; v. d. Maas- Krijger, Jakoba Cornelia, geb. 30.9. 1897; Övcrbeek, Jacobus, geb. 28.1. 1896. STAVENISSE. Luijk, Marina, geb. 3.9.1879; Wes- dorp, Elizabeth, geb. 1.1.1951. SCHADE IN TUINBOUW DOOR NACHTVORST. Het kwik is in verschillende de len' van ons land in de nacht van 10 op 11 Mei aanzienlijk beneden nul gr. gedaald. Hierdoor is in tal van tuin bouwbedrijven soms zeer ernstige schade aan de gewassen veroorzaakt. Hoewel de ervaring leert, dat de schade achteraf veelal nog wel mee valt, moet toch terdege rekening wor den gehouden met de mogelijkheid, dat vooral in het midden, oosten en zuid-oosten van ons land de fruit oogst door de lage temperaturen klei- 5 JONG erkwikkioe is waaruit KLNG op primitieve ff 'c verbeteren IN APRIL 13.000 EVACUé'S MINDER. In de loop van April 1953 is het aantal uit het rampgebied geëva cueerde personen verminderd van 37.500 tot 24.500. d.w.z., dat in die maand 13.000 evacués naar hun woonplaats konden terugkeren. ner zal zijn dan in voorgaande jaren. Van verschillende fruitrassen is vaak een groot deel van de reeds ge zette vruchtjes bevroren, terwijl van andere nog in bloei staande bomen en struiken vele bloemen werden ver nield. Over het algemeen schijnen pe ren meer geleden te hebben dan ap pelen; ook de meeste pruimenrassen hebben beschadigingen opgelopen. Daarentegen zal de schade bij kersen, naar het zich laat aanzien, naar ver houding meevallen. Van de verschil lende bessen, die reeds van eerder op getreden nachtvorsten de nadelige gevolgen ondervonden, is de stand in vele gebieden slecht. Voorts hebben in het bijzonder aardbeien zwaar ge leden, waardoor de oogst vermoede-, lijk zal tegenvallen. LANGS LIMBURGS KASTELENSCHOON De Nederlandse Kastelenstichting, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard de beschermheer is, en die in 1945 in het leven werd geroepen door de toenmalige minister van Financiën en Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft voor haar leden en introducé's en dc pers een tocht langs een aantal kastelen in Limburg georga niseerd, die vandaag plaats vindt. De tocht ving aan op kasteel Hillenraad te Swalmen, alwaar Jhr. Dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaar, lid van de Raad van Beheer van de Stichting, die tot doel heeft: het behoud van het Nederlandse kastelenbezit, een referaat hield over de „Nood der Nederlandse Kastelen". Men zal kastelen bezoeken, die nog in zeer goede staat verkeren, doch ook kastelen, die nodig zouden moeten worden gerestau reerd, staan op het programma. De kastelen Hillenraad, Hom, Wolfraath, Limbricht, Amstenrade, Hoensbroek, Genhous. Wijlre, Neuburg, Eysden, Rijkholt, Guesselt en Meerssenhoven zullen door de 180 deelnemers worden bezichtigd. Het kasteel Eysden, dat in de loop van verleden jaar gedeeltelijk instortte. Kleine pausjes voelden niets voor hiërarchie v/ilde men in Rome niet van weten. Beiden wisten echter Mgr. Belgrade, Nuntius te Brussel en tegelijk Internun tius in Den Haag. die als Ro mein de houding der Curie deelde, van de juistheid van hun standpunt te overtuigen. Op zijn beurt heeft Mgr. Bel grade het uiterste beproefd om het Pauselijk Hof tot afstand van het Concordaat te bewegen, doch klopte aan dovemans deur. Toen gaf Mgr. Belgrado de raad, om een adres, door de drie Apostolische Vicarissen en de zeven aartspriesters van de Hollandse Zending onder tekend, rechtstreeks aan de Paus te zenden, wat onver wijld gebeurde. Nu kwam Paus Pius IX persoonlijk tussenbeide en gaf de Curie bevel, haar eis tot uitvoering van het Concordaat priis te geven. Ofschoon dit tegen haar diplomatieke tradi tie indruiste, wist de Curie met een elegante geste haar prestige te redden. Op 17 Sep tember 1852 kon Mgr. Belgrado in naam van kardinaal Anto- nelli aan minister Van Sons- beeck meedelen, dat de H. Stoel de Bisschoppelijke Hiër archie zou herstellen, daarmee stilzwijgend te kennen ge vend, dat de Curie zwichtte wat haar eis tot uitvoering van het Concordaat betreft. Eigenlijk bestaat dit Concor daat dus nog. daar het nooit officio0', is opgezegd; er is door Den Haag en Rome eenvoudig niet meer over gepraat! TOCH UTRECHT. De nadere regeling liep thans snel van stapel. Reeds waflen er in de voorafgaande jaren door de H. Stoel in Nederland adviezen ingewonnen omtrent de residentieplaatsen der toe komstige bisschoppen, de inde ling der diocesen, de candida- ten die voor benoeming tot bisschop in aanmerking kwa men. Mgr Zwijsen en de an dere Apostolische Vicarissen hadden gepleit voor drie bis dommen in het Zuiden en één in 't Noorden. Voor dit laat ste werden als residentieste den genoemd: Amsterdam, Haarlem. Deventer of Zwolle. Men vond Utrecht minder ge- wenst omdat de universiteit alaaar 'n haard van anti-papis- me was en men de protestanten niet onnodig wilde prikkelen. Maar vele vooraanstaande le ken dachter er anders over. 9 Onder aanvoering van de jor.ge kunstcriticus en histori cus Alberdingk Thijm bepleit ten zij in een adres aan de Paus op historische gronden de restauratie van de oude bisschopszetel vaij St. Willi- brord. Wat dit punt betreft is de H. Stoel afgeweken van het advies van de hogere geestelijk heid van Nederland. De H. Stoel bepaalde dat er in het Nocrden van ons land twee bisdommen zouden komen: Utrecht en Haarlem. Het Apos tolische Vicariaat Grave, res tant van het voormalige Bis dom Roermond zou met het Vicariaat 's-Hertogenbosoh tot één n'euw bisdom worden verenigd: de beide andere Apostolische Vicariaten zouden ongewijzigd tot bisdom verhe ven worden. De vijf nieuwe bisdommen rroesten één kerk provincie vormen met Utrecht als aartsbisschoppelijke zetel. Mer. Zwijsen, tot nu toe Apos tolisch Vicaris van 's-Herto- genbosch en Grave werd tot aartsbisschop van Utrecht be noemd en tegelijk tot bisschop van 's-Hertogenbosch. De Apostolische Vicarissen van Breda er. Roermond werden bevorderd tot diocesane bis schoppen. Tegen aller verwach ting en zelfs tegen veler ad viezen in v/erd seminarie-pre sident Van Vree benoemd tot bisschop van Haarlem. Hii was de enige die nog de bisschops wijding rroest ontvangen. Met het bekend maken van de betreffende pauselijke Bul. Ie „Ex qua die", gedagtekend op 14 Maart 1953 te Rome, was eindelijk na een ruim vijftig jarige worsteling êt Herstel on zer Bisschoppelijke Hiërarchie feit geworden. Hiermee is het perste tijdperk van onze eman cipatie afgesloten. Het Herstel der Hiërarchie markeert onze overwinning in een lange striid om geestelijke onafhankelijk heid. PATER N. A. VAN RIJN. PAUS PIUS IX ....knoop doorhakken.... Apostolische Vicariaten van het Zuiden is het begrijpelijk, dat het gemis der Hiërarchie niet meer gevoeld werd, sinds daar na 1842 Apostolische Vi carissen aan het hoofd stonden, die de bisschopswijding ont vangen hadden. Of men nu be stuurd werd door missiebis schoppen of diocesane bis schoppen, maakte voor geeste lijken en gelovigen in de prak tijk weinig verschil uit. Alleen Mgr. Zwijsen en president Van Vree hebben zich voortdurend ingespannen voor 't grote doel. BESTUUR UIT BRUSSEL In het gebied der zogenaam de Hollandse Zending het deel van het land benoorden de grote rivieren verkeerde men echter in een staat nog minder dan „missieland," daar er sinds 1704 zelfs geen Apo stolische Vicari geweest was; de Kerk werd er namens de Con gregatie de Propaganda Fide bestuurd door de Nuntius te Brussel. Maar ook in het Noor den popelden de pastoors niet van ongeduld naar de Krom staf; zij konden, daar de aarts priesters slechts een schijn van macht hadden, als kleine paus jes in hun parochies praktisch een alleenheerschappij uitoefe nen. Slechts enkele geestelij ken waren belangeloos genoeg om de voortschrijdende desor ganisatie der Hollandse Zen ding te erkennen, die een bis schoppelijk bestuur dringend nodig maakte. Met name heb ben de vooruitstrevende Se minariepresident v. Vree en de priester-hoofdredacteur van De Tijd Judocus Smits er onop houdelijk voor geijverd. Tegen deze donkere achter grond komt de actie van een groep ontwikkelde en notabele Katholieken in de jaren 1847 cn 1849 opvallend uit. Ruim 90 vertégenwoordigers van de adel cn hpt patriciaat, voorna melijk uit de Noordelijke pro vincies hadden in 1847 al een adres tot de H. Stoel gericht met het verzoek aan de on houdbare toestand als „missie land" een eind te maken. Toen er uit Rome geen antwoord kwam herhaalden ze in 1848 hun verzoek. Dit had tot ge volg dat eindelijk in October 1849 kardinaal Antonelli een nota van zuiver informatieve aard tot de Nederlandse rege ring richtte; meer dan 'n ver zoek om inlichtingen, wat de Nederlandse regering thans ten opzichte van het bisschoppelijk bestuur wenste te ondernemen, meende de Pauselijke Staats secretaris zich zonder zijn standpunt prijs te geven niet te kunnen veroorloven. Deze nota kwam terecht bij het befaamde departement van R.K. Eredienst in Den Haag. Eigenlijk had dit departement na de nieuwe grondwet van 1848 geen reden meer van be staan, daar immers elke staats bemoeienis met de kerk was beëindigd, maar toch heeft het zijn overbodigheid nog tot 1871 weten te rekken. Hardnekkig bleven zijn ambtenaren vast houden aan de traditie van voogdij over de Kerk. die, naargelang zij anti-clericaal of godsdienstig-katholiek waren, wisselde van stiefvaderlijke be moeizucht tot aartsvaderlijk toezicht op het kerkelijk be stuur. Onder het eerste mini sterie Thorbecke (18491853) stond aan het hoofd van dit departement Mr. Herman v. Sonsbeeck, een overtuigd en practiserend Katholiek uit een Zwols patriciërsgeslacht. Ge heel vastgegroeid in de tradi tie van zijn departement, waaraan hij al van af jong ambtenaar werkzaam geweest was, beschouwde hij het als zijn roeping, te ijveren voor de instelling van een bisschoppe lijk bestuur dat in vreedzaam overleg tussen Paus en Koning tot stand moest komen en waarvan de gezagsdragers evenzeer aan Den Haag als aan Rome behoorden onderworpen te zijn. Het concept-antwoord op de nota van kardinaal An tonelli, dat hij aan de minis terraad voorlegde lag dan ook geheel in de lijn van deze op vatting. Het kwam hierop neer dat de Nederlandse regering toestemde in een herstel van het bisschoppelijk bestuur op voorwaarde dat dit geschiedde in overleg met de Nederlandse regering en mits de tot bis schoppen te benoemen perso nen aan de regering welgeval lig waren. DIKKE STREEP. Thorbecke haalde een dikke streep door beide voorwaar den en de Raad v. Staten gaf een gelijkluidend advies. Daar volgens de nieuwe Grondwet de Kerk onafhankelijk was op haar terrein kon de Reg- der gelijke voorwaarden niet meer stellen. Van Sonsbeek legde er zich niet bij neer en be proefde koppig bü de koning ziin visie door te zetten. Hij meende hiermee de kerk te dienen en kon zich geen ande re weg tot instelling van het kerkelijk bestuur denken, dan in samenwerking met dc Staat. Zijn late bekering tot het li beralisme van zijn grote stad genoot had hem blijkbaar niet geheel van de oude conserva tieve Adam kunnen genezen, zo diep v/as hij vastgeroest in de idee van de absolute staats macht ook ovei het geestelijke. Zo moest de liberale Thor becke de hekken opruimen, waarmee zijn katholieke ambt genoot in conservatieve kort zichtigheid dc onafhankelijk heid van dc kerk wilde inper ken. Na Thorbecke's correctie luid de het antwoord op de nota van kardinaal Antonelli onge veer aldus: de Nederlandse Regering bemoeit zich niet met het kerkelijk bestuur, dus kan zij geen bezwaar maken tegen het herstel der Hiërarchie, noch tegen dc personen, die tot bisschoppen benoemd zul len worden: een verzoek tot Rome om dat bestuur in te stellen, ligt echter niet op haar weg. Tenslotte heeft van Sons beek. toen zijn pogingen bij de Koning werden afgewezen, zeer tegen zijn zin dit antwoord moeten verzenden; hij wist, dat de zaak hiermee zou vast lopen. Eerst in December 1850, dus ruim een jaar na Anto- nelli's nota werd het antworod door de Nederlandse eezant te Rome overhandigd. Wie door de diplomatieke regelen heen- leest, ziet hoe het toegewor. oen balletje wordt terugge kaatst. Over de uitvoering van het Concordaat werd niet meer gesproken. Rome wachtte op Der Haag, Den Haag wachtte op Rome. OMMEZWAAI. Toen beproefde dc doortasten de Mgr. Zwijsen de vastgelo pen zaak v/eer op gang te krij gen. Hier zijn we getuige van een merkwaardige omme zwaai. Voordien had Mgr. Zwiisen als vriend van Wil lem II en voorstander van het Concordaat een regeling met de Koning voorgestaan. Maar Willem II was op 17 Maart 1849 gestorven en opgevolgd door Willem III, die geenszins van liberale en nog minder van katholieke sympathieën blijk had gegeven. Zo kwam Mgr. Zwijsen over naar het standpunt van seminarie-ore- sident Van Vree: vrije regeling zonder Concordaat. Maar daar MR. VAN SONSBEECK niet liberaal genoeg KERKELIJKE INDELING van Nederland tussen 1801 cn 1853 Stormenderhand was dc laatste barricade veroverd; de weg naar de inrichting van een normaal bisschoppelijk bestuur voor de Katholieke Kerk in Nederland lag open. De Grondwets herziening van 1848 had aan de Kerk volledige onafhankelijk heid op eigen terrein verschaft; de staatskundige belemmerin gen die sinds 1795 meer dan 'n halve eeuw elke poging tot her stel der Hiërarchie hadden verijdeld, waren met één slag op geruimd. Toch heeft het nog ruim vier jaren geduurd, voordat het Bisschoppelijk Bestuur feitelijk tot stand is kunnen komen. Dit laatste hoofdstuk van een lange lijdensgeschiedenis geeft een diplomatiek kaatsspel op hoog niveau te aanschouwen, gevolg van een typisch gemis aan plooibaarheid tegenover de veranderde situatie bij de ambtelijke instanties zowel te Den Haag als te Rome. Dat het bisschoppelijk her stel tenslotte niet opnieuw op de lange baan geschoven werd, is te danken aan het persoon lijk ingrupen van Thorbecke en Paus Pius IX. Beiden, blijk baar even ruimhartig als door tastend, hebben met fors ge baar een eind gemaakt, dc eer ste aan het kortzichtig vast houden aan een verouderde de partementale traditie bij het R.K. ministerie van Eredienst, dc andere aan het stroeve op houden van diplomatiek pres tige bij de Romeinse Curie. Ons doet vooral het talmen van Rome vreemd aan. Waar om niet onmiddellijk van dc verkregen vrijheid gebruik ge maakt, daar toch het gunstig getij snel verlopen kon? Al kan men de vertraging gedeel telijk toeschrijven aan do ro- volutionnaire troebelen die in dc jaren 1848 en 1849 de Ker kelijke Staten teisterden cn zelfs de Paus noodzaakten, uit Rome weg te vluchten, toch ligt de oorzaak voornamelijk in het gemis aan soepelheid bij de Pauselijke Curie. Dc Staats secretaris aan het Pauselijk Hof, kardinaal Antonelli, hield vast aan het standpunt dat de Nederlandse regering zich door het Concordaat van 1827 ver plicht had en deze verplichting na twintig jaren nog steeds niet was nagekomen. Ondanks dc veranderde situatie weiger de de kardinaal een eerste stap te doen. De Curie wachtte dus en bleef wachten op een geste van Den Haag tot uitvoe ring van het oude Concordaat. Vreemd lijkt dat ook de Ne derlandse geestelijkheid geen stappen ondernam om het her stel der Hiërarchie van Rome te verkrijgen. Voor de drie KERKPROVINCIE MECHE 8isd O lï'n'J O

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6