K.V.P. - Leiden Duinstreek BIOSCOPEN Feestelijke herdenkingsbijeenkomst van 75-jarige Leidse Duinwatermij* saterdag i6 mei 1953de leidse courant eerste blad pagina 2 UITSTEKEND GELEID BEDRIJF" Directeur kon niet aanwezig zijn „Terwijl wij hier in een feestelijke herdenkingssamenkomst bijeen zijn, vertoeven wij met onze gedachten bij de energieke directeur van de Lcid.se Duinwatermaatschappij, dr. ir. P. C. Lindenbergh, die, na een hem Don derdag overkomen ongeval, is opge komen in het DiaconcsscnhuLs te lalden. Wederkerig zijn wij er van •vertuigd, dat hij op dit moment in de geest vertoeft in ons midden. Mo ge het alles zo worden geleid, dat hij weer spoedig zijn taak kan aan vaarden", aldus leidde gistermiddag de president-commissaris van de L. D.M., burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de bijeenkomst in, die in een der lokaliteiten van het Pomp station te Katwijk aan den Rijn was belegd ter gelegenheid van het 75- jarlg bestaan van' deze Maatschap jarig bestaan van deze Maat schappij. Na hem hebben zowel de directeur van het Rijksinstituut voor de Drink watervoorziening, prof. W. F. J. M. Krul, als de ingenieur van dit jubi- lerende bedrijf, ir. J. L. van Sloten, die deze middag in de plaats trad van de heer Lindenbergh, hun deelne ming uitgesproken met het ongeval, dat de directeur van de L.D.M. is overkomen, waaraan zij de beste wensen voor een spoedig herstel paarden. Hoewel de herdenking van dit 75-jarig bestaan toch reeds be perkt bleef tot deze bijeenkomst, met de daaraan verbonden tentoonstel ling en bezichtiging van het terrein,, werd de feestvreugde over drie kwart eeuw Leidse waterbeschaving getemperd door de afwezigheid van de heer Lindenbergh wiens echtge note evenwel aanwezig kon zijn. Verder waren deze middag aan wezig de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kcs- per, en diens echtgenote, dr. D. L. Kedde, inspecteur van de Volksge zondheid, als vertegenwoordiger van» de staatssecretaris van do Volksge zondheid, dr. P. Muntedam, de wet houders J. S. van Schaik, A. J. Jon- geleen en S. Menken, de gemeente secretaris, mr. J. Bool, de heer G. F. E. Kicrs, hoofdingenieur-directeur van de dienst van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. F. Schalij, chef van het Bouwbureau der Ned. Spoor wegen, tal van hoofden van gcm.tak- ken van Dienst, vele gemeenteraads leden, vertegenwoordigers van de Kamer van» Koophandel en Fabrieken van Rijnland, van de Leidse Vereni ging van Industriëlen, van het de partement Leiden van Ncd. Mij. voor Nijverheid en Handel, afgevaardigden van de Vereniging Koninginnedag en K. en O., mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Kat wijk, dc commandant van het vlieg veld Valkenburg, vertegenwoordi gers van diverse gemeentebesturen, waarmede de L.D.M. een nauw con tact onderhoudt en een deputatie van de Federatie van Leidse Woning bouwverenigingen. Boveridien was tot deze bijeenkomst uitgenodigd de heer J. P. Schravendijk die vóór 75 jaar het duinwater per schip in Lei den aanvoerde. In zijn inleidend woord wees dc burgemeester van Leiden er op, dat het Leidse gemeentebestuur indertijd slechts uit harde en bittere noodzaak het besluit tot het verlenen van me dewerking tot oprichting van de L. D.M. had genomen. Thans, aldus spr., denken wij daar anders over en prij zen wij ons gelukkig, dat wij zo'n uitstekend geleid en goed geperfec tioneerd bedrijf bezitten, waarvoor spr. gaarne hulde brengt aan dc di recteur en diens staf va» trouwe medewerkers. Dc sociale taak. Dc directeur van het Rijksinstituut voor dc Drinkwatervoorziening, prof. W. F. J. M. Krul, sprak vervolgens over dc sociale taak van de water voorziening. In Jjn toespraak, ge kruid met humor, ging prof. Krul uit voerig in op de veelal primitieve wa terwinning en -voorziening in de grij ze oudheid, om ira aansluiting daar op te wijzen hoe deze thans bij de moer gecultiveerde olken, o.a. in de Ver. Staten, geschiedt. Spr. toonde aan, dat water zowel voor mens als dier en plant een eerste levensbehoef- „DE NATUURVRIEND" KOMT BIET BIJZONDERE EXPOSITIE De Leidse Aquarium- en Tcrra- riumvereniging „De Natuurvriend", c.io in 1949 reeds een zeer bijzondere expositie hield, welke door niet min der dan ruim 13.000 personen werd bezocht, treft momenteel voorberei dingen tot het houden van een hoogst interessante tentoonstelling aquaria en teraria, welke van 18 Juli tot 7 Augustus in dc Orangerie van de Hortus wordt gehouden. Behalve dat men de medewerking heeft verkre gen van het Zoölogisch Laborato rium der Leidse Universiteit en het Zoölogisch Instituut te Den Helder, worden pogingen in het werk gesteld cm uit verschillende delen van dc wereld reptielen en vissen van zeer bijzondere soort voor deze expositie aan te trekken. Bij de aanvoer de eieren zullen o.m. afkomstig zijn uit Suriname. Nieuw Guinea en Afrika zijn grote moeilijkheden te over winnen, doch met de hulp van de K.L.M. en dc K.N.S.M. denkt men deze te kunnen oplossen. Tientallen aquaria, w.o. vijf zoutwater, waar voor in totaal plm. 15.000 liter nodig is, zullen worden tentoongesteld, terwijl het geheel wordt gearran geerd tussen planten en waterplas jes. tc is. Vooral de toenemende indus trialisatie in de 19e eeuw heeft er veel toe bijgedragen, dat men meer oog kreeg voor de z.g.n waterbescha ving en de hygiënische werking, die daarvan uitgaat. Volgen-: spr. valt het niet te loochenen, dat met de tot standkoming van de drinkwatervoor ziening vele besmettelijke ziekten sterk zijn teruggedrongen. Met klem betoogde prof. Krul, dat wij de waterhuishouding moeten blijven zien als één van de pijlers van onze samenleving. Spr., die zeer veel waardering had voor het tech nisch inzicht vara dr. Lindenbqrgh en in hfct werk van de L.D.M. een prach tig voorbeeld zag van duinwater voorziening in regionaal verband, was van mening, dat wij er naar moe ten streven om de waterhuishoudkun- dige vraagstukken op te lossen in na tionaal, zo mogelijk internationaal, verband. Aanbieding gedenkboek. Het door dr. Lindenbergh samen gestelde overzicht betreffende het ontstaan van de L.D.M., waarvan wij de voornaamste bijaonderheden in ons blad van j.l. Woensdag reeds pu bliceerden, werd hierna voorgelezen door ir. J. L. van Sloten. De in dit overzicht verwerkte gegevens wa ren voor een belangrijk deel ontleend aan het ter gelegenheid van dit ju bileum samengestelde gedenkboek, waarvan het eerste exemplaar deze middag aan de Commissaris van de Koningin, mr. L. A. Kesper, werd uitgereikt. In de loop van de mid dag werd ook aan alle overige aan wezigen een exemplaar van dit ge denkboek ter hand gesteld. Uit naam van» de directeur bood ir. Van Sloten aan de 92-jarige heer Van Schravendijk, die, zoals gemeld vóór 75 jaar het drinkwater per schuit in Leiden aanvoerde, een geschenk aan. Hierbij werd opgemerkt, dat de di rectie het buitengewoon op prijs stel de, dat dc heer Van Schravendijk, ondanks het feit, „dat de L.D.M. hem vóór 75 jaar van zijn broodwinning Uitbundig jaarfeest van „St. Christoffel" „St, Chrisjoffel" weet wat verga deren is, gezien de vaart, waarmee gisteravond in de Harmonie de ver schillende agendapunten werden af gehandeld. Maar misschien nog beter weet hij, wat feest-vergaderen is, hetgeen valt af tc leiden uit de buitengewo ne gezellige en hartelijke stemming, waarin de leden het jaarfeest van de vereniging vierden. En dit is des xc meer verheugend, omdat, waar sa men lief gedeeld wordt, ook het leed wel niet op één man zal druk- had beroofd" deze middag aanwezig was. Een geste, die door de heer Van Schravendijk zeer op prijs werd ge steld. Nadat de bijeenkomst wa6 gesloten, opende de echtgenote van de Com missaris der Koningin op symboli sche wijze de tentoonstelling, die een indruk geeft van de waterwinning, de waterzuivering, het water transport en de administratieve werkzaamhe den van de L.D.M. Bovendien is nog een afzcnderlijke ruimte verzorgd door dc particuliere waterfitters en is een deel der expositie gewijd aan de in het duinterrein levende vogels. De aanwezigen, die veel belangstel ling toonden voor het geëxposeerde materiaal, werden hierna in de gele genheid gesteld om aan het College van Commissarissen hun gelukwen sen aan tc bieden. Dat ook mevr. Lindenbergh hierin deelde, laat zich begrijpen. GESCHENK VAN EINSTEIN AAN LEIDS MUSEUM. Het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden heeft van professor. Albert Einstein te Princeton (New Jersey), V.S.) een dertigtal brieven en tele grammen verkregen, die deze in de jaren 19111926 ontvangen heeft van de vermaarde Leidse hooglera ren in de natuurkunde H. A. Lorentz en N. Kamerlingh Onnes. Deze schen king werd gedaan ter gelegenheid van de dit jaar gedurende de zomer te houden herdenkingstentoonstelling in dit museum. De belangrijkste van deze brieven, welke getuigen van een intensief vriendschappelijk cn wetenschappe lijk verkeer, zijn die, welke de rela tiviteitstheorie cn haar experimen tele bevestiging behandelera. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen Belangstelling gevraagd Leidse K. V. P. belegt drie belangrijke bijeenkomsten Nu dc verkiezingspropaganda in volle gang is en ons nog slechts tien dagen scheiden van de gemeenteraadsverkiezingen, heeft de Leidse afdeling van de Kath. Volkspartij e«n serie van drie verkie zingsbijeenkomsten uitgeschreven, waarvan de eerste a.s. Maandag avond om kwart over acht plaats vindt in In den Vergulden Turk. De heer Wouter Perquin, perschef van de Ned. R.K. Middenstands bond, spreekt over „Middenstanders en gemeentepolitiek". Donder dagavond 21 Blei a.s. om kwart over acht in de Jacobazaal van Den Burcht spreekt de heer J. A. BL van Oyen uit Delft, oud-voorzitter van do Leidse K.A.B., over „Katholieke arbeiders cn gemeentepoli tiek. Aan dc vooravond van de verkiezingen, op Dinsdag 26 Blei a.s. om kwart over acht in In den Vergulden Turk, spreekt dr. W. J. J. Dijsselblocm, wethouder van Oegstgeest, over „Bliddengroepen cn gemeentepolitiek". Hoewel het mooie weer wellicht niet tot vergaderingbezoek noopt, mag van Leidens katholieken toch verwacht worden, dat zij deze hclangrijke bijeenkomsten zullen bezoeken. De verdeling van on derwerpen houdt uiteraard niet in, dat op de eerste bijeenkomst al leen maar middenstanders verwacht worden, enz. Iedereen is van harte welkom op alle bijeenkomsten. Uiteraard zullen de verschil lende groepen de meeste belangstelling hebben voor het onderwerp, dat speciaal hun eigen groepring betreft Maar nogmaals: iedereen is welkom! Toont Uw belangstelling en laat merken, dat de K.V.P., ook in Leiden, aan de vooravond staat van een hernieuwde politieke belangstelling van het gehele katholieke volksdeel, dat straks in eens gezindheid naar de stembus gaat! Zaterdag 16 Mei. Woensdag herdacht de heer N. ken, en dat is tenslotte het doei van I Kromhout rlat hij 25 jaren in dienst verenigin. De afdeling Leiden van de Kath. vereniging van Handelsvertcgen- woordigers, Handelsagenten en Ver zekeringsinspecteurs. „St. Christof fel", zoals haar hele titel luidt, kan dan ook op deze avond, die tintelde van eensgezindheid cn eendracht te rugzien ais een belofte van een zon nige toekomst. De officiële vergadering, die slechts weinige minuten duurde, werd ge opend door de voorz. de .heer C. W. J. Conyn, met enkele woorden van welkom aan de leden met hun da mes, en van dank aan de medewer kers en milde gevers van de talrijke mooie pry zen. Hierna was het woord aan pater Verhoeks, directeur van het retraite huis te Bergen, die, om het feest niet op te houden, in enkele woorden de aandacht vroeg voor de retraite, in Juni voor de leden van de ver eniging te houden. „Deze retraite moest", aldus spr. „gezien worden als een noodzakelijk tegengif tegen het onvermijdelijk materialisme, waaraan handelsverte- woordigers nu eenmaal bloot staan. Meer positief gezien echter diende de retraite ook om meer gelijk te worden aan de echte Christoffel, om Christus uit te dragen; een taak waartoe de handelsreiziger bij uit stek in staat is, daar hij uit hoofde van z(jn beroep met zoveel mensen in aanraking komt". Na deze geestelijke aansporing leidde de voorz. van de feestcommis sie, de heer W. G. R. H. Rijsdijk het feestelijk gedeelte van de avond in door op een professionele wijze zijn „klanten" enige van de prach tige prijzen aan te prijzen. Hierna begon een „knal"-avond in alle betekenissen van het woord. Naast de schoten op het groene veld van eer, het tafel-voetbalspel, knal de de luchtbuks, vernieling en ver derf zaaiend op kleine kartonnen kaartjes, of op het behang, naar ge lang de bedrevenheid van de schut ters. Voor de levendiger naturen be stond gelegenheid om met ballen te smijten, tot er niets meer overeind stond, en de meer bezadigden kon den om het hardst vissen naar fles sen, die niet wilden bijten. Ook met pijl werpen cn sjoelen kon men trachten een prijs te bemachtigen. De geestelijk adviseur, pater Maar- schalkerweerd, die ook aanwezig was, vocht eveneens mee, zij het niet om de prijzen, dan toch om de eer. Met muziek en dans werd deze zeer geslaagde avond verder door gebracht. van de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken te Leiderdorp, 's Morgens werd hij met zijn echtgenote en zoon per auto van huis gehaald om door de directie te worden ontvangen. Namens de directie sprak de be drijfsleider, de heer P. Kuiper, in hartelijke woorden de jubilaris toe, zegde hem dank voor zijn trouwe piichtsveivulling in de afgelopen kwarteeuw en bood hem de beste wensen aan voor de toekomst Als stoffelijke blijken van waardering overhandigde hij het V.T.-eremetaal en de gebruikelijke enveloppe met inhoud Mevr. Kromhout ontving een bouquet bloemen De heer A de Kruiff. afdelingsbaas, feliciteerde de jubilaris namens chefs en collega's. De heer B. Kismans deed dit na. mens de kern, van welke vertegen, woordiging de jubilaris ook nog eni ge jaren deel heeft uitgemaakt. AJle leden en oud-leden van de volksdansgroep „De Hoornpijpers" worden uitgenodigd op een Volks dansfuif, a.s Zondagmiddag om half drie in de gymzaal aan de Potgie terslaan. Gymschoenen meebrengen. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Paula Heriëtte, d. V3n B. Ahrens en G. van de Wetering; Mar- grietha, d. van W. Pikaar en S. Bo- narius; Adries, z. van L. Boom en A. Snoeijer; Jacob Pieter, z. van P. Alleblas cn N. M. van der Voort; Henriëtte Elisabeth, d. van M. Zaaijer en H. B. Schoemaker; Johanna Cor nelia Maria, d. van M. J. Smits en B. B. van der Voort; Christina Ma ria, d. van S. van Oosten en J. M. C. van den Hoed; Karei Antoni, z. van J. van Asselt cn A. Visser; Hendrik Johan, z. van H. J. Vellekoop en A. de Jong; Christina Alberdina, d. van M. Buitenom en M. Duursma; Jozef Wilhelmus Ant.onius Maria, z. van W. A. van den Hoogen en G. A. M. Vis; Wouter, z. van P. van der Meer en S. B. Klinkhamer; Hendrika, d. van J. Crama en H. van der Lucht; Maria Johanna Alida, d. van C. J. J. Berkhout en A. M. Th. van der Werf. Overleden: J. H. Lagaaij man 63 j.; W. Helfensteijn wedn. 87 j.; F. Be- kooij zoon 2 j.; W. Hillebrand man 50 j.; D. M. Th. Lagast d. 6 j. gem. aankondiging Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden ter le zing voor een ieder op de secretarie dezer gemeente (stadhuis, kamer no. Ill) is nedergelegd een besluit van de Gemeenteraad dd. 17 December 1951, tot het overeenkomstig het be paalde in artikel 2, lid 2, der Woning wet vaststellen van een voorgevel rooilijn voor de zuidelijke oever van de Oude Rijn, tussen de Nieuwe Rijn en de Spanjaardsbrug. Leiden, 15 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer H. Kuyper Schiedam; voor het scmi- arts examen mej. M. M. v. d. Klaauw Leiden, idem de heren W. J. Balvert Zoctermecr, R. J. P. Nulier Haarlem cn C. J. M. Tonino Delft; voor het arts examen de heren A. A. Idema Wassenaar, F. Oey Leiden, en D. C. Stuyfzand den Haag. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris A. H. Doyer te Leiden, Bouwterrein Kern straat in bod: 300 gemijnd op 2200 totaal 3.500 is niet verkocht. Huis en erf Prins-Hendrikstraat 2 in bod: 2250, koper E. van Star- kenburg q.q. te Oegstgeest voor 2252. Huis en erf Willemstraat 5 in bod: 2800, koper S. P. de Graaf jr. q.q. te Leiden voor 2800. Huis en erf Rijnstraat 23 in bod: 2150 is uit de hand verkocht. Huis en erf Waardgracht 97 in bod 1500 koper H. D. v. Weizen q.q. te Leiden voor 1610. Huis en erf Koolstraat 8 in bod: 800, koper N. J. Moonen q.q. te Leiden voor 850. Pakhuis Weverstraat 16 in bod: 260, koper E. J. van Rij te Leiden voor 325. Doktersdienst. De doktersdienst wordt dit weekend waargenomen door de doctoren De Bruyne, Hart man, Pleiter, Sirnons en Verbrugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 Mei 13 uur tot Zaterdag 23 Mei 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven cn inlichtingen bij het KATH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, ieder© werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. Zondag 17 Blei: Voor de Invaliden van „St. Liduina" is in het Antoni- us Clubhuis een gezongen H. Mis om 8.30 uur, waarna gezamenlijk ontbijt en gezellig samenzijn. De leden worden verzocht door de ingang Ha- zenwindsteeg binnen te komen. Dinsdag 19 Mei: Vergadering van Raad van Beheer van de Kath. Cen trale voor Gezinszorg. Aanvang 8 uur in „Het Gulden Vlies". hillegom IIARBION1E NAAR FRANKRIJK Vrijdagmorgen te 7 uur zijn de le den van de Hillegomse Harmonie met dirigent, de heer M. Adam, van af de Van de Endelaan per autobus naar Poissy Seine et Oise vertrok ken. Zaterdag en Zondag zal het corps daar op uitnodiging een tweetal con certen geven. De musici hopen Maan dagavond weer thuis te zijn. Crescendo op concours. Crescendo heeft o.l.v. haar dirigent, de heer L. v. d. Hoef, deelgenomen aan het con cours, dat te Haarlem gehouden is bij htt jubileum van het Fanfare- behaalde 212 punten, in de marswed- strijd 116 punten het tamboercorps verwierf 51 1/2 punt. de zilk TWEE DRENKELINGETJES Twee jongentjes van resp. 1 1/2 en 2 jaar zijn door het kordaat optreden van anderen aan de verdrinkings dood ontsnapt. Nummer een was op DE LEIDSE Trianon: AJs een heerlijke verade ming in dit cliché-tijdperk van Ame rikaanse filmproducten, die week-in- week-uit de arme Europese bioscoop bezoeker plagen met pompeuze ver toning van hard-schetterende en on werkelijke nachtmerries, die men daar in het land van Uncle Sam be schouwt als „droomwerelden", als een heerlijke verademing in deze dorre film-tijd draait Trianon van de weck de gave Engelse film „The Quiet Man", die op sobere wijze en met volkomen intact gelaten verhou dingen de geschiedenis van-een klein Iers plaatsje vertelt, waar op een goede dag een Amerikaan wat leven in de brouwerij komt brengen. Het verhaaltje is niet groots van opzet, maar dikwijls bijzonder origineel. Een zoon uit Ierland, die in Amerika ryk geworden is, keert terug naar zijn land, wordt halsoverkop ver liefd op een vurige roodharige Ierse, krijgt hooglopende herrie met de broer van de aardige jongedame, wien hij een stuk land voor de neus wegkoopt en botst doorlopend tegen de zeden en gewoonten van het klei ne Ierese stadje, die zoveel afwijken van de Amerikaanse levensvisie Het einde brengt natuurlijk een stralend paar en na een hevige vechtpartij, waarbij de Amerikaan onder jui chend enthousiasme van het gehele stadje de broer een lesje in boksen geeft, worden zy beiden dikka vrien den en krijgt de eerst zo onwillige broer nog een weduwe op de koop toe. Ogenschijnlijk een simpel verhaal tje dus, dat de Engelse filmprodu cers echter tot een eclatant succes hebben weten te maken. Geen over dreven achtergronden geen gezochte show-tonelen, maar een levend Ier land, dat onder warme, ietwat me lancholieke Ierse muziek een toneel tje vormt, waarin het kleine stadje met zijn soms zeer raak getypeerde bewoners voor enkele uren een reali teit worden; een zeer charmante rea liteit. Boven 14 jaar. Rex. „Het Barre Noorden". In een lichte cano brengt de pelsjager Jules Vincent een Indiaans meisje naar haar kamp om daarna op wild te gaan jagen. Max Brodwy, een ruwe klant gaat met hem mee, doch voert de cano door een stroomversnelling waardoor allen in levensgevaar ko men en Vincent Brodwy doodt. Om het gerecht te ontlopen vlucht hij naar het barre Noorden, doch ook hier maakt de politie jacht op hem en weet hem te arresteeren. Nu volgt de toch. van het Noorden naar de bewoonde wereld, waarin politie en gevangene samen een moe dige stryd tegen de natuur moeten opnemen, cn waarbij blijkt dat Vin cent beter tegen dc sneeuwstormen, lawine's en gevechten met wolven bestand is dan de politie. Ir. prach tige natuuropnamen laat deze film de spannende strijd zien welke de mens tegen het ijsklimaat heeft te voeren. Boven 14 jaar. Lido. In „De Wrede Zee" wordt de nieuwste projectie synchro-screen duidelijk gedemonstreod in een prachtige kleurencombinatie. Het is de geschiedenis van twee schepen met ongeveer 150 man personeel, die een strijd, een harde strijd om het voortbestaan voeren, d.w.z. dat één schip teveel is, zodat er een moet verdwijnen. En om het verhaal nog wat aantrekkelijker te maken, wordt er een ware geschiedenis ten beste gegeven. H. M. S. „Compass Rose" een kor vet, is -opgewassen tegen moeilijke situaties. De kapitein, Commandant Ericson, is de enige beroepszecman en .de andere officieren zijn allen burgers, ingelijfd bij de marine. De strijd gaat beginnen. „Compass Ro se" baant zich een weg door dc ruwe zeeën. Bij Duinkerken dreigt er ge vaar, schepen worden getroffen, mannen worden gered. De mannen veranderen, als zij hun oorlogsdoop hebben gehad. Maar het leven gaat verder. Lockhart, een zelfverzekerde verstokte vrijgezel, wordt verliefd op een knappe Marva, van de operatie kamer, en Morell .ontdekt dat zijn vrouw, een actrice, hem ontrouw is. Machinist Watts verlooft zich met de zuster van een onderofficier. Doch de oorlog overheerst alles. Du ge vechten worden hoe langer hoe he viger, hun taak, het openhouden van de Atlantische vaarroute hoe langer hoe zwaarder. Men raakt er aan ge wend schepen te zien ondergaan, mannen te zien verdrinken. Dan wordt de „Compass Rose" getorpe deerd en Jack Haukins, Donald Sinden en Virginia McKenna spelen in deze film vol spanning de hoofdrollen en met belangstelling worden hun ver richtingen gevolgd. De film is door KFC voor 14 jaar gekeurd. Casino: Programma door K.F.C. ontoelaatbaar geacht. Luxor: Programma door de K.F.C. afgekeurd. BIAANDAG 18 MEI te 20.15 in „In den Vergulden Turk". Spreker: Wout Perquin, Perschef van de N.R.K.M. Onderwerp: ,JVIid:L ;-nd en Ge meente-politiek'*. Katholieke Middenstanders, U wordt daar vooral verwacht! Toegang vrij! (Advertentie). het jaagpad van de tuin, bij de sloot. Vader en de grote broer zagen het gevaar, doch eer ze bij het kind wa ren lag dit in het water. De grote broer sprong te water en redde de kleine, die reeds bewusteloos was. Er moest kunstmatige ademhaling worden toegepast. Wat nummer twee betreft: de chauffeur van 'n vracht wagen zag het jongetje in de Leid- sevaart drijven. Hij sprong terstond te water en redde de kleine. De E.H.B.O.-ster, mevr. Pompe paste met succes kunstmatige ademhaling toe. katwijk Postduiven. De „Rhijnmonders" heilden een wedvlucht met oude dui ven vanaf Quievrain, afstand 206 km. In concours waren 75 duiven die te 11.30 werden gelost bij een sterke N.O. wind. Prijswinnaars waren: H. Hoek 1, 4, 13; P. Varkevisser 2, 17; A. Grimbergen 3, 13, 19; H. M. Tjeb- bes 5, 8; L. Noort 6, 7, 12; J. van Schie 9; Jac. Heemskerk 10, 14, 15; katwijk aan den rijn Voetbal. Zondag spelen de as piranten van KRV tegen de aspiran ten van het St. Willebrordus Missie college op het terrein van KRV. oegstgeest Bledische dienst. De Zondags dienst wordt waargenomen door dr. Held en dr. Van Glabbeek. voorschoten Stcvenshofjespolder. In „Huize Den Deyl" te Wassenaar kwamen de stemgerechtigde ingelanden en het bestuur van de Stevenshofjespolder, gelegen te Voorschoten en Wasse naar bijeen onder voorzitterschap van de heer Th. J. v. d. Kleij, ter vaststelling van de rekening 1952 en de begroting 1953. Nadat de commissie, bestaande uit de heren B. Blok en C. G. Onder water van de gehouden controle over het beheer door de penn. verslag had uitgebracht, werd met algemene stemmen de rekening 1952 vastge steld in ontvangsten tot een bedrag van 2085 en uitgaven tot 2007.70. Er was dus een batig slot van 77.30 (vorig jaar 794.43). De kosten van de reparatie van de molen hadden 1230.50 bedragen. De aangeboden begroting, dienst jaar 1953, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van ƒ1836.30, met een post onvoorzien van 129.26 (v, j. 614.79) werd uitvoerig besproken en vastgesteld. De omslag der polderlasten werd vastgesteld op f 12 per ha. Vorig jaar 9 per ha.). Tot leden van 'de kascommissie voor het volgend jaar werden be noemd de heren C. G. Onderwater en G. E. Heemskerk, tot plv. leden de heren B. Mechelse en J. v .d. Ende. De verontreiniging van het pol derwater door lozing uit riolen geeft aanleiding tot ernstige klachten. Op grond van het Algemeen Polderreg lement voor Zuid-Holland is dit strafbaar en zullen de overtreders nog éénmaal een waarschuwing krijgen. Handbal. De dameshandbalwed- strijd SVLVExcelsior welke voor morgen was vastgesteld, gaat niet door. •warmond Blooi succes. „Warmonds Fan fare" nam op Hemelvaartsdag deel aan een nationaal muziekconcours te Loosdrecht. Zy kwam uit in de supe rieure afdeling en behaalde daarin een le prijs met 327 punten. Dit fraaie succes is zeker een compliment waard aan de directeur en muzikan ten. zoetermeer Inwisseling vacantiebonncn. Dinsdag 19 Mei a.s. des avonds van 7 tot 9 uur is er voor bouwvakarbei ders gelegenheid tot inwisselen van vacantiebonnen voor de Nat. feest dag. Hemelvaartsdag en 2e Pinkster dag by G. Vis, Den Hoorn 5.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2