t^efiekióeSoiiAattt Adenauer door Churchill gerustgesteld Parijs is boos op Churchill BONDSRAAD AANVAARDT VERDRAGEN VAN BONN KARPET Voor het a.s. kroningsfeest Prinses Ragnhild trouwde een reders zoon „De Mau Mau van het Kanaal" JCowcettje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. *A I ERDAG 16 MEl 1953 «stc JAARGANG No. 12890 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.» 2.— p. mud., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80* Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 STAL1NS VOORSPELLING pHURCHILL HEEFT dezer dagen een proefballonnetje opgelaten en de gedachte gelanceerd, dat het nu tijd wordt om „op hoog niveau" en met zo weinig mogelijk personen een conferentie met de Russen te be leggen. Hetgeen hierop neerkomt, dat hij, Churchill, tezamen met Eisenhower een praatje wil gaan maken met Malenkof, teneinde1 zo goed mogelijk profijt te trekken van de gunstige wind, welke sinds de dood van Stalin in Moskou is gaan waaien. Het idee is niet bepaald nieuw. Telkens en telkens is in de laatste ja ren de gedachte uitgesproken, dat de kopstukken toch eens met elkaar moesten gaan praten; dan zou alles wel in orde komen. Eisenhower heeft zich daartoe bereid verklaard 0 en Churchill heeft ook reeds eerder de hoop uitgesproken dat hij een onderhoud met Stalin (Stalin leefde toen nog) zou kunnen hebben. Eisenhower heeft destijds evenwel de restrictie gemaakt, dat hij tot zo'n onderhoud bereid was „mits het vooruitzicht bestond, dat dit onder houd resultaat zou opleveren". Het nieuwe element, dat Churchill thans in het geding heeft gebracht, is dus: „De tijd is rijp, heren, wij mogen nu resultaten verwachten. Laat ons pra ten." Churchill heeft daarbij steun ge kregen van onverdachte zijde, n.L van de kant van de Paus, die in een toespraak tot journalisten zich uit sprak voor een conferentie tussen de partijen in de koude oorlog. Het is mogelijk, dat de Paus, die zich ove rigens niet in enige politieke strijd wil mengen, deze uitspraak heeft ge daan, omdat hij er in 't algemeen van overtuigd is, dat praten altijd beter is dan vechten; maar het is ook mo gelijk, dat de Paus over inlichtingen beschikt, welke hem ertoe hebben aangezet om de gedachte van een conferentie thans en onder deze om standigheden te stimuleren. In dit laatste geval zou het woord van de Paus van buitengewoon actuele waar de zijn. Het feit, dat de Russische bladen alles wat over dit denkbeeld wordt gezegd en gedrukt in extenso opne men, zou kunnen wijzen op een be reidwilligheid van de kant van de Russen om op het idee van Chur chill in te gaan. Maar de gretigheid waarmede de Russen van dit alles kennis nemen, kan helaas ook op een andere manier worden verklaard, een manier, welke o.i. meer voor de hand ligt en aan waarschijnlijkheid wint als men zich de uitspraak van Stalin herinnert, uitgesproken kort vóór zijn dood, dat n.l. een oorlog tussen de Sovjet-Unie en het Westen min der waarschijnlijk was dan het uit breken van onderlinge onenigheid tussen de landen van het Wésten. JJET OPTREDEN VAN CHUR- CHILL in deze kwestie wordt n.l. algemeen opgevat als een poging om de leiding van de buitenlandse poli tiek aan Amerika te ontfutselen. Men weet n.l. en Churchill weet dat beter dan wie ook dat Eisenhower de tijd om met de Russen te gaan praten nog helemaal niet rijp acht. De restrictie, welke Eisenhower des tijds maakte, geldt nog altijd; er is weliswaar een aanwijzing, dat er een andere wind is gaan waaien te Mos kou, maar tot nog toe is het bij aan wijzingen gebleven en zijn de bewij zen uitgebleven. Nog altijd zijn er geen daden gesteld, welke onomsto telijk bewijzen, dat de veranderde koers van bet Kremlin geen kwestie van tactiek is, geen schijn-manoeu- vre, maar een werkelijke verande ring van politiek. En daarom zc redeneert Eisen hower en de Amerikanen met hem heeft het geen zin met de Russen te gaan praten. Wij hebben geen en kele waarborg, dat een dergelijke conferentie ook maar enig resultaat zal hebben; wij zullen, net als bij vo rige gelegenheden, langs elkaar heen praten en het mislukken van de con ferentie zal worden uitgebuit ten ba te van de communistische propagan da. Daai passen wij voor. Zodra Ko rea en Oostenrijk bevredigend gere geld zijn, kunnen wij elkaar nader spreken. Deze zienswijze staat in lijnrechte tegenspraak tot die van Churchill. Churchill meent, dat men ook zon der uitzicht op een concreet succes moet gaan praten, al was het alleen maar om de sfeer te verbeteren en het wantrouwen weg te nemen. Hier komt een fundamenteel ver schil van mening voor de dag tussen de geallieerden, een onenigheid, wel ke nog verscherpt dreigt te worden door Frankrijk, dat boos is („veront rust" heet dat in de diplomatieke taal) omdat Churchill Frankrijk er buiten wil houden en de conferentie wil beperken tot de Grote Drie. Zo lang zo'n verschil van mening be dekt bluft onder de mantel van een eensgezindheid naar buiten, is het niet zo erg, maar wanneer leidende figuren openlijk tonen, dat zij het niet eens zijn en dat zij de buiten landse koers in hun eigen richting willen dwingen, is het begrijpelijk dat Moskou met Argus-ogen gaat toezien. Het Kremlin heeft de splijtzwam reeds in de gaten en zal alle moge lijke moeite doen om het voortwoe keren daarvan te bevorderen. Van daar de grote aandacht, welke er in de Russische pers aan wordt besteed; want de voorspelling van Stalin W.-Duitsland wordt niet opgeofferd Sir Winston Churchill heeft kan selier Adenauer gisteren de verzeke ring gegeven, dat West-Duitsland niet zal worden geofferd op het al taar van een geallieerde vredesover eenkomst met de Russen. Churchill en Adenauer spraken een uur lang onder vier ogen met elkaar op Downingstreet 10. Naar verluidt heeft Churchill zijn voor stel tot het houden van een confe- René Massigli, de Franse ambas sadeur in Londen, heeft gisteren een officieel bezoek gebracht aan de Eritse minister van staat, Selwyn Lloyd. Hoewel het doel van het be zoek niet officieel bekend is ge maakt, is het een publiek geheim, dat de Franse ambassadeur de onge rustheid van zijn regering heeft te kennen gegeven over de rede, die Churchill Maandag in het Lagerhuis heeft gehouden. Men vreest namelijk te Parijs, dat Churchill, met zijn plan van een con ferentie tussen de leiders van de grote mogendheden, een conferentie van de Grote Drie, en niet van de Grote Vier, op het oog heeft, waar door Frankrijk zou worden buiten gesloten. Bovendien heeft Churchills onver bloemde critiek op de zeer korte Franse diensttijd, een der redenen, waardoor Frankrijk, volgens Chur chill, in Indochina zulk een pover figuur zou slaan, in de Franse hoofd stad nog al enige wrevel opgewekt. rentie tussen de leiders der grote mogendheden verder gepreciseerd- Hij zou voorstander zijn van een overeenkomst met de Russen, waar bij de grote mogendheden aan het Kremlin een garantie geven tegen een nieuwe Duitse aanval, terwijl Duitsland garanties zou moeten krij gen tegen een Russische aanval. De grootste moeilijkheid voor een dergelijke overeenkomst zou de vaststelling van de Duitse grenzen vormen. Adenauer heeft te Londen herhaald, dat geen enkele Duitse politicus bereid is de Duitse gebie den ten Oosten van de Oder-Neisse- lijn definitief af te schrijven. Adenauer gaf Churchill een over zicht van de Europese politieke si tuatie en lichtte de Britse premier in het bijzonder in over de jongste conferentie van ministers van „Klein' Europa" te Parijs. Ook de Saarkwcstie kwam ter sprake, waarbij Adenauer er op wees, dat de oplossing van dit pro bleem niet in de laatste plaats be- \orderd zou worden door de steeds verder voortschrijdende Europese integratie. Churchill verklaarde, dat Engeland belang heeft bij een posi tieve regeling van deze kwestie. Grote overstroming in Korea De Noordkoreaanse radio heeft gisteravond omgeroepen, dat door een geallieerde luchtaanval op een groot stuwmeer bij de communisti sche hoofdstad Pjongjang een „reusachtige, vernietigende overstro ming" ontstaan is. Radio-Pjongjang verklaarde, dat 800 boerderijen door het geweld van het water weggevaagd werden, dat ongeveer 40 personen verdronken zijn of vermist worden en dat 6.000 hectare bouwland waardeloos ge worden zjjn. Volgens de radio hebben de bom menwerpers Dinsdag en Woensdag een aanval uitgevoerd op het stuw meer van Soenan, 30 km. ten Noor den van Pjongjang. Vermoedelijk betreft het hier de aarden dam in dat gebied, die vol gens de Amerikaanse luchtmacht Woensdag gebombardeerd is. „De resultaten zijn onbekend", verklaar de de luchtmacht toen. JE ZAL ZO'N BRIEF KRIJGEN De burgemeester van Johannes burg heeft een brief van de burge meester van Poesan (Zuid-Korea) ontvangen. De brief is geschreven met een houtje en Oostindische inkt cp een vel rijstpapier van drie me ter lengte. Vertalers zijn thans aan het werk- NU NOG HET HOF Voor Pinksteren nog een nieuw en dan natuurlijk van tAdvertentie). Met 23 tegen 15 stemmen heeft de Duitse Bondsraad (Eerste Kamer) gisteren de verdragen met het Wes ten aanvaard. Dat zijn de zogenaam de conventies van Bonn en het ver drag over het Europese leger. West- Duitsland is daardoor de eerste Eu ropese staat geworden die het ver drag voor een Europees leger van twee millioen man heeft goedge keurd. De verdragen zijn reeds in hun ge heel goedgekeurd door de Bondsdag. Dat gebeurde op 15 Maart. Dat nu eindelijk ook de Bondsraad zijn goed keuring aan de verdragen heeft ge hecht is het gevolg van een compro mis. Krachtens dat compromis be sloot de Bondsraad door stemming twee minder belangrijke delen van de verdragen waarvan onomstotelijk vaststond dat zij de goedkeuring be hoeven van de raad, goed te keuren. Verder werd, eveneens door stem ming, vastgesteld, dat de raad geen bezwaren had tegen de voornaamste bepalingen van de verdragen. De so cialisten hebben de stemming, waar- - Over ruim veertien dagen op 2 Juni is de grote dag daar. Dan zal de kroningsstoet door de straten van Londen trekken, en zal Koningin Eliza beth II in alle pracht en staatsie totr vorstin worden gekroond, in de West minster Abbey. Reeds lang van te voren is men begonnen met het treffen \an voorbereidingen, teneinde deze tweede Juni voor ieder, die Londen bezoekt tot een werkelijk onvergetelijke dag te maken. Bekende kunstenaars kregen opdracht tot het ontwerpen van verantwoorde versieringen in de straten en op de pleinen, en kosten noch moeite worden gespaard om alles zo groots mogelijk te kunnen opzetten. Het standbeeld van de Duke of Vork op de Mali wordt als het ware omlijst door de twee reusachtige bogen, die tezamen een poort vormen, die wanneer de kroningsstoet eronder aoor zal rijden rijk versierd zal zijn. spookt de Russen nog door het hoofd I De gemeenteraadsverkiezingen en het zou hun zeer wel te pas ko-1 te Hoge en Lage Zwaluwe zijn door men als die voorspelling inderdaad de minister bepaald op respectieve uitkwam. 1 l|jk 26 Mei en 8 Juli 1953. bij dat werd uitgemaakt onmiddel lijk bestempeld als een onrechtmati ge daad. Zij zullen hun strijd tegen de verdragen niet staken, maar hem uitvechten voor het Constitutionele hof te Karlsruhe. Dat Hof moet in laatste instantie uitmaken of de pre sident de verdragen inderdaad kan ondertekenen. HET HUWELIJK VAN DE DAG In de dorpskerk van Asker nabij het landgoed Skaugum is Vrijdag het huwelijk voltrokken tussen prinses Ragnhild, Alexandra, de 22-Jarige doch ter van kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noorwegen en de 30- jarige Erling Lorentzen, zakenman in de acheepvaartbranchc. Il«'t bruids paar, gefotografeerd op het landgoed Skaugum na de huwelijksvoltrekking. TELEFOTO. Weer een sprookje van koningskinderen In de kerk van het Noorse plaatsje Asker is Vrijdag in tegenwoordig heid van twee koningen, een konin gin, prinsen en prinsessen het huwe lijk gesloten van prinses Ragnhild van Noorwegen met de Noorse re- derszoon Erving Sven Lorentzen. Precies op het vastgestelde uur, vijf uur 's middags plaatselijke tijd, kwamen bruid en bruidegom bij de kerk aan. Prinses Ragnhild was zicht baar onder de indruk: haar lippen trilden en zij moest veel moeite doen om geen tranen in haar ogen te krij gen. Toen zij aan de arm van haar va der, kroonprins Olaf, de kerk bin nentrad, glimlachte zij. De pripses was gekleed in een ivoorkleurige satijnen japon met parels. Haar bruidsbouquet bestond uit witte or chideeën en lelietjcs-der-dalen. De bruidegom was gekleed in de traditionele Scandinavische brui loftsdracht, avondkleding met ren witte das. Een half uur vóór de bruid bij de kerk aankwam, waren de eerste gaston gekomen. Nadat alle gasten hadden plaats genomen zong het mannenkoor van Asker „De Heer is mijn herder". De Lutherse bisschop Berggrav noodde vervolgens bruid en bruide gom uit zich naar het altaar tc bc geven. Kroonprins Olaf droeg zijn dochter aan de bisschop over om hem in dc gelegenheid tc stellen haar met Lorentzen in de echt te verbinden. De bisschop zeidc tot het paar: „U Net alsin 1952. vóór Naguib de macht van koning Faroek overnam, hebben de Britten een wegversper ring aangebracht op de woestijnweg van Kairo naar Suez, waar zij Iedere Egyptenaar aanhouden en op wa pens onderzoeken. Al het verkeer wordt er tot staan gebracht en de autobussen worden geheel nagezocht op wapens en cx- plosieven. In zeer vele opzichten ge lijkt de toestand op die van ander half jaar terug, toen er op die plaats heel wat bloed vloeide. Ook nu verlaten de Egyptische arbeiders dio in de zone van het ka raat van Suez werken voor de En gelsen, hun werk. Onder het geroep van „Wü zijn de Mau Mau van het Kanaal", „Geen bezetting na van daag" en ..Weg met de Engelsen" trekken duizenden weg van de wer ven, de havens, de olieraffinaderijen en de opslagplaatsen. Hoewel de toestand in Suez van uur tot uur meer gespannen wordt, schijnt het toch dat de bevolking zich gedisciplineerdcr gedraagt dan in de spannende dagen in de herfst \an 1951. staat hier* niet als een prinses van koninklijke bloede en een gewoon staatsburger. U staat hier eenvou dig als twee kinderen Gods, die bid den om zijn zegen voor hun geluk". Lorentzen hoorde kaarsrecht staan de de toespraak van dc bisschop aan. Prinses Ragnhild had haar ogen neergeslagen. Op de vraag van dc bisschop aan Lorentzen of hij prinses Ragnhild tot zijn wettelijke vrouw wenste te ne men antwoordde dc bruidegom dui delijk ,Ja". Toen de bisschop vervolgens vroeg of prinses Ragnhild Lorentzen tot wettelijke echtgenoot wenste te ne men, antwoordde zij bijna onhoor baar „Ja". Op de tweede vraag van dc bis schop aan de prinses, namelijk of zij met haar bruidegom wil leven vol gens het woord Gods, hem zal lief hebben en .eren en hem trouw zal blijven in goede en kwade tijden, totdmt dc dood hen zal scheiden, hief zij het hoofd op cn zei duidelijk „Ja". De bisschop verzocht hun elkan der de hand te geven en hij ver klaarde hen man cn vrouw. Daarna knielden zij voor de bis schop voor zijn zegen. Toen de jonggehuwden zich van het altaar verwijderden glimlachte dc bruid, nu mevrouw Lorentzen. De koninklijke gasten waren: ko ning Haakon van Noorwegen, ko ning Fredcrik on koningin Ingrid van Denemarken, prinses Margaret van Groot-Brittannië, prins Bertil van Zweden, prinses Ingeborg van Zweden, prins Axel, prinses Marga- retha, prins cn prinses Viggo cn prins cn prinses Gcorg, allen van Denemarken. Verder- nog prinses Margaretha van Bourbon-Parma cn prins Carl Bernadottc van Zweden. Al deze gasten zaten op antieke zetels die speciaal voor deze gele genheid in dc kerk waren geplaatst. De aalmoes is de zuster van het gebed. Victor Hugo. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt tc 10 uur). WARM Perioden van zonneschijn maar ook plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Overwe gend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Warm weer, maar in het Westen van het land tij delijk binnenstromen van koe lere lucht. 17 Mei: zon op 4 41 en onder 20.30; maan op 8.00 en onder 0.24 uur. 18 Mei: zon op 4 12 en onder 20.31; maan op 9.14 cn onder 0.54 uur. Het weer in Europa Dc weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt 21 C. STOCKHOLM regen 14 OSLO nevel M KOPENHAGEN regen 10 AMSTERDAM zwaar bcw. 19 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN regen 14 LUXEMBURG onbewolkt 20 PARIJS zwaar bcw. 24 BORDEAUX zwaar bew. 27 GRENOBLE onbewolkt 24 NICE zwaar bew. 21 GENèVE onbewolkt 24 ZURICH nevel 24 BERLIJN half bcw. 21 FRANKFORT nevel 22 MüNCHEN half bew. 20 WENEN nevel 20 INNSBRUCK onbewolkt 23 Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Dc ontwikkeling van een diepe de pressie op enkele honderden kilome ters ten Westen van Ierland heeft voor het weer in Nederland belang rijke gevolgen gehad. Zuidelijke tot Zuidwestelijke winden namen de plaats in van Noordenwinden, die dagenlang koude lucht naar onze omgeving hadden getransporteerd. Warme, vochtige luchtmassa's af komstig uit het-zeegebied tussen Por tugal en de Azoren, bereikten ons land. waardoor de temperatuur in het Oosten tot boven 20 graden steeg. Over Engeland stroomt, eveneens met Zuidwesten winden, lucht, die minder warm is. Het grensgebied tus sen beide luchtsoorten bevindt zich dus dicht bij Nederland cn dit heeft tot gevolg, dat het weer een onbe stendig karakter heeft. Dc overgangszóne komt heel lang zaam naderbij en maakt een goede kans ons binnen 24 uui tc bereiken. In verband hiermede is de kans groot, dat morgen in de loop van de dag van het Westen uit koelere lucht binnendringt, terwijl tevens met de mogelijkheid van buien rekening moet worden gehouden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1