3)e CaidóeSoti/fca/nt Gen. Eisenhower is het niet met Shee& onthulde monument Churchill eens Ned. straaljager verongelukt Panmoendjon zit weer in de knoop De Paus tot de ambtenaren van Rome Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 15 MEI IV53 44ste JAARGANG No. 12889 EISENHOWER trapt er niet in Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mni. Telefoontjes f 1.50 INDISCHE AMBTENAREN IJET dezer dagen verschenen rap- port van de Federatie van Amb- tenarenorganisaties uit Indonesië (F.A.I.) heeft de aandacht weer eens gevestigd op een nare zaak, name lijk op het vraagstuk der achterstal lige betalingen aan de vroegere Ne- clerlands-Indische ambtenaren Onafhankelijk van de souvereini- teitsoverdracht speelt deze zaak nu reeds acht jaar en zij is herhaalde lijk in het parlement aan de orde gesteld. Deze ambtenaren zijn na de corlog, meestal van. alles béroofd, in Nederland teruggekeerd en moes ten hier onder de moeilijkste om standigheden maar zien een nieuw bestaan op te bouwen. In tegenstelling met de Neder landse ambtenaren, die bij de wet Rechtsherstel Overheidspersoneel '46 het tijdens de bezetting gederfde sa laris vergoed kregen met aftrek king natuurlijk van eventueel ver kregen wachtgeld kwam de rege ring voor de Ned.Indjs<die ambtena ren r#et verder dan een zeer onvol doende rehiabiliteitsregeling, welke bovendien niet geheel tot uitvoering werd gebracht. Deze regeling bete kende niets anders dan enkele gel delijke uitkeringen aan deze gerepa trieerde ambtenaren om hen in staat te stellen verder op eigen kracht cén nieuw bestaan op te bouwen. Deze uitkeringen waren bovendien nog zeer beperkt. IWIEN vraagt zich af waarom door de regering, die van het begin af afwijzend stond tegenover een vol ledige schadeloosstelling, zo met twee maten y/erd gemeten. Met na me waarom zij de Indische ambtena ren anders meende te moeten be handelen dan de ambtenaren in het eigen land, die wèl het gederfde sa laris en schadeloosstelling via de Wet op de Materiële Oorlogsschade kregen. Dat standpunt week wel zeer ver af van wat de regeringen van Amerika. Engeland en Frank rijk innamen, die wel tot uitbeta ling van gederfde salarissen en tot schadeloosstelling aan hun kolonia le ambtenaren overgingen. Het was in ons land zelfs zo, dat een week vóór desouvereiniteits- overdracht nog een nieuwe verorde ring in het leven werd geroepen, waarbij de rehabiliteitsrechten nog verder werden beperkt. Dit hield juist verband met de souverreini- teitsoverdracht, welke de regering aangreep om de verplichtingen, die zij had tegenover deze mensen aan de nieuwe souvereine staat Indone sië over te doen. Deze Nederlands- Indische ambtenaren werden daar bij overgeleverd aan de welwillend heid van de nieuwe souverein en er ontstond een verdere vertraging in de uitbetaling aan deze oorlogs slachtoffers en in de overmaking van gelden. In 1950 werden de uitkeringen wegens de rehabilitatieregeling ge heel gestaakt. jF"\E Staten-Gcneraal hadden over deze zaken intussen andere denkbeelden. Het kwam in 1951 bij een behandeling van deze kwestie in de Tweede Kamer tot een motie- de Graaf, welke door alle fracties werd ondersteund en waarbij de re gering werd verzocht een commissie in te stellen om te onderzoeken wel ke schade deze mensen in Indonesië hadden geleden ten gevolge van de oorlog met Japan, de daarop ge volgde chaotische toestanden en door de overdracht van de souvereiniteit. Door de regering werd toen inge steld de Commissie Achterstallige Betalingen (C.A.B.) met een be perkter taakopdracht weliswaar dan de motie eigenlijk had bedoeld, maar toch voldoende om een vergaand on derzoek in te stellen. Dez^ commis sie heeft een rapport uitgebracht, dat echter nog niet voor publicatie is vrijgegeven. Het valt intussen te verstaan, dat zowel militaire als ambtenaren uit het voormalige Ne- derlands-Indië het wachten moe zijn geworden en tenslotte zijn overge gaan tot het aanhangig maken van hun zaak bij de Nederlandse rech ter om tenslotte op deze wijze een objectieve uitspraak te verkrijgen. Voor de Nederlandse regering is het beschamend, dat het zover is moe ten komen. Daarnaast is het goed, dat nu ook de F.A.I. met een rap port over deze aangelegenheid is ge komen. Het standpunt hierin neer gelegd is zeer in het kort dit, dat deze Nederlanders hetzelfde recht hebben op schadeloosstelling als de Nederlanders in het Moederland, lecht op uitbetaling van salaris, pen sioen of onderstand en vergoeding van materiële oorlogsschade, dat de delegatieschulden van dit achterstal lige loon kunnen wordei. afgetrok ken. en dat de souvereiniteitsover- dracht de Nederlandse regering niet van deze verantwoordelijkheid ont heft. Deze zaak zal weer opnieuw in het parlement aan de orde moeten worden gesteld en dan zal het goed zijn als er naast het rapport van de C.A.B. ook een rapport ligt van deze Federatie van ambtenaren, zodat een volledig debat zal zijn gewaarborgd Er schijnt van regeringszijde een tendenz te bestaan om deze kwestie op de lange baan te schuiven. De Landsadvocaat heeft de rechter reeds enige malen om uitstel gevraagd in de aanhangig gemaakte rechtszaak. N^ acht jaar dient deze zaak nu ein delijk eens te worden opgelost. Eerst daden en dan pas praten Onenigheid in het beleid in koude oorlog Officiële reacties, die thans in Washington los gekomen zijn op de door minister Chnrcfalll Maandag jl. in het Lagerhuis gemaakte opmerkingen be treffende de wenselijkheid van een vredesconferentie op korte termijn van het Westen met Moskou, en het daarop volgende debat, inzonderheid de rede van de oppositieleider Attlee, maken duidelijk, dat zich tussen Lon den en Washington een ernstige controverse heeft ontwikkeld ten aanzien van de beleidskwestie in de koude oorlog. President Eisenhower en het State Departement hebben resp. Donderdag en Woensdag te kennen gegeven, dat zij van Moskou daden wensen te zien, welke de vredeswil van het Kremlin bewijzen, alvorens aan onderhande lingen op het hoogste niveau te kunnen deelnemen. DAT ZINT MOSKOU WEL. Nergens meer dan in Moskou heeft deze controverse de aandacht getrok ken, blijkens de ongekende mate van publiciteit, welke daar aan het Lager huisdebat werd gegeven. De „Praw- da" en de „Izwestia" en ook radio- Moskou brachten de volledigste ver slaggeving van enig parlementair de bat sedert het einde van de oorlog. De bijgevoegde commentaren zeggen, „dat er bewijzen zijn van toenemen de ontevredenheid in Engeland over verschillende aspecten van de Ameri kaanse politiek". Deze publiciteit staat tegen de ach tergrond van een der jongste „voor spellingen" van Stalin n.l. „dat het slechts een kwestie van tijd zou zijn, voordat landen als Japan, West-Duits- land, Engeland, Frankrijk en Italië zich zouden losmaken van hun nau we banden en verbindingen met Amerika en een eigen onafhankelij ke politiek voeren". Nog geen voldoende bewijs. President Eisenhower heeft giste ren) op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat er nog geen voldoende bewijs is van Ruslands goede trouw, waardoor een conferentie tussen de leiders van de Westelijke mogendhe den en de Sowjet-Unie gerechtvaar digd zou zijn. Eisenhower vermeed het innemen van een positief standpunt, hetzij voor, hetzij tegen Churchill's voorstel voor een bijeenkomst van de Weste lijke mogendheden met de Sowjet- Unie. Hij achtte het echter in het al gemeen onverstandig om voor de re geling van internationale geschillen Een Nederlandse F 84 Thunderjet straaljager is Woensdagochtend tus sen elf uur en half twaalf in de buurt van Bielefeld, twintig mijl ten Zuid oosten van Osnabrück, verongelukt. Het vliegtuig kwam in de tuin van een huis terecht en vloog in brand. Door de wegstromende kerosine ge raakten twee huizen van drie ver diepingen eveneens in brand. De appartementen van zeventien gezinnen werden vernield. Negen mensen werden gewond, van wie twee ernstig. De reserve sergeant-majoor L. J. Duk uit Badhoevedorp, die in Ameri ka was opgeleid, kwam om het leven. Wat de oorzaak van dit ongeval is geweest, is nog niet bekend. Een commissie van onderzoek is naar Bie lefeld vertrokken. De materiële schade wordt geschat op tweehonderdduizend mark. De sergeant-vlieger L. J. Duk maakte een gewone oefenvlucht Het is normaal dat de Thunderjets boven Duitsland vliegen. Het hoofdkwar tier van de tweede tactische lucht macht onderhoudt nauw contact met de eenheden van de Nederlandse luchtmacht op VoHcel. zijn tegen een ontmoeting van de Groote Drie zolang Rusland niet zijn oprechtheid bewijst door bepaalde daden. „De verklaring van premier Chur chili betreffende een conferentie op hoog niveau met de Sowjets is een nieuw bewijs van zijn eigen edele be doelingen en van het vurig verlangen van alle volken van de vrije wereld om 'n rechtvaardige en duurzame vrede tot stand te brengen. Zulk een vrede is een doel, waaraan wij en on ze bondgenoten ir> de vrije wereld onze standvastige ii spanning zullen wijden, opdat wij alle volken mogen helpen tot betere levensomstandighe den te komen", aldus het State De partment. De Gasperi waarschuwt ook. Tc Parijs heeft de Italiaanse mi nister-president de Gasperi Churchill gewaarsuwd voor „een slecht voor bereide conferentie, welke geen re sultaten zou leveren. Een conferen tie als Jalta en Potsdam zou bij de volkeren woede en desillusie opwek ken", aldus de Gasperi, die zeide het van fundamenteel belang te achten, dat de Westerse wereld een hecht blok vormt. Nehroe wil wel. De premier van India Nehroe heeft zijn instemming betuigd met Chur chill's voorstel tot het houden van een conferentie. Volgens hem was president Eisen hower niet tegen dit voorstel, doch achtte deze de tijd voor een derge lijke conferentie nog niet rijp. uitsluitend te vertrouwen op bijeen komsten van staatshoofden. Eisenhower herinnerde aan de vele conferenties in het verleden. Per soonlijk was hij bereid alles te doen, doch de waardigheid en het zelfres pect van de V.S. eisten, dat er een re delijke kans zou moe en zijn, dat vor deringen zouden kunnen worden ge maakt. Het gezonde verstand van de wereld zou zelf kunnen beoordelen, cf er daden zijn gesteld, die werkelijk een teken zijn van goedt wil. Indien een dergelijke daad van goede wil zou worden gesteld, zou hij, Eisen hower, bereid zijn tot elke poging, op welk tijdstip ook. Met betrekking to. de verklaring die Attlee dezer dagen in het Lager huis heeft afgelegd, volgen* welke sommigen in de V. St. geen vrede in Korea willen, zeide Eisenhower, nog nooit iemand in de V. St. te heb ber. ontmoet, die geen vrede wil. EERST KOREA ÉN OOSTENRIJK Het State Department had Woens dag te kennen gegeven, dat commu nistische instemming met een wapen stilstand in Korea en een vredesre geling met Oostenrijk er toe zouden bijdragen de weg naar een *confe-1 aan Egypte. De instelling van een rentie op hoog plan" te effenen. verdedigingscommando voor het Mid- Ook in deze verklaring werd dui- den-Oosten schijnt thans onroogelij- delijk gemaakt, dat de V. St gekant-I ker dan ooit. DULLES TELEURGESTELD De Amerikaanse minister van Bul tenlandse Zaken, Foster Dulles, 'u Woensdag uit Egypte vertrokken in de overtuiging, „dat de toestand er zeer ernstig is", aldus verluidt in Amerikaanse kringen te Tel Aviv, waarheen Dulles zich daarna heeft begeven. Zowel van Amerikaanse als van Israëlische zijde wbrdt ver klaard, dat Dulles teleurgesteld is er het resultaat van zijn bezoek Geallieerde tegenvoorstellen afgewezen De communisten hebben Donderdagochtend de geallieerde tegenvoorstel len, die Woensdag waren ingediend, „absoluut onaanvaardbaar" genoemd en verworpen. Generaal Nam II, leider van de communistische delegatie, die dit aan generaal Harrison mededeelde, zeide, dat de tegenvoorstellen neig den naar „omverwerping van de basis voor onderhandelingen." Na de bij eenkomst heeft generaal Harrison medegedeeld: „Er bestaat nog een abso luut meningsverschil over de belangrijke punten. Zoals de zaken er thans voorstaan, is het voorstel der communisten van 7 Mei voor ons absoluut onbevredigend, terwijl zij verklaard hebben, dat ons voorstel van gisteren voor hen volkomen onbevredigend is." den overgedragen aan een neutrale commissie bestaande uit d-. vertegen- wordigers van vijf neutrale landen. Nehroe is het er ook niet mee «ens Premier Nehroe van India heeft in een rede in het parlement critiek ge leverd op de jongste V. N.-voorstel- len te Panmoendjon, die ..aanzienlijk afwijken" van de indertijd door de Ver. Naties aanvaarde Koreaanse re solutie. Verwijzend naar het voorstel om India als één der vyf neutrale lan den zitting te laten nemen in de commissie voor toezicht op de repa triëring verklaarde de premier, dat India niet zal trachten zich aan zijn verantwoordelijkheden te onttrek ken, indien de partijen te Panmoend jon overeenstemming hebben be reikt en de taak binnen de bevoegd heden van India viel. Isbrandtsen overleden TENTEN AFGEBROKEN De communisten hebben Woensdag de tenten, die zij gebruikt hebben bij de uitwisseling van zieke en ge wonde gevangenen, afgebroken. Een communistische correspondent zei, dat het afbreken van het com munistische ontvangstcentrum bete kende, dat de communisten niet spoe dig een uitwisseling van gevange nen verwachten. ,Het is een goed antwoord op uw voorstel van Woens dag", zei hij. De voorstellen der V. N. behelsden de volgende punten: 1. Repatriëring van alle krijgsge vangenen, die naar huis willen te rugkeren, binnen twee maanden na de ondertekening van een bestand. 2. Vrijlating van alle Koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren ge repatrieerd te worden op de datum, waarop het bestand van kracht wordt. 3. De Chinezen, die weigeren ge repatrieerd te worden, zullen wor- De plaats waar dc ramp met de Nederlandse straaljager gebeurde. Men is bezig met het nablussen van de smeulende ruïnes der in brand geraakte huizen. Hans Isbrandtsen, de president van de Isbrandtsen Stoomvaartmij te New York, is op het eiland Wake in de Stille Oceaan plotseling over leden. Hij werd 61 jaar. Isbrandtsen, de grote man van de Amerikaanse grote vaart, heeft voor al na de tweede wereldoorlog ook in Nederland bekendheid gekregen door zijn geschil met de Nederlandse re gering over dc vaart van een van zijn schepen, de „Martin Behrman", nu op Indonesië. Ook met de Egyp tische regering kreeg hij moeilijkhe den, terwijl enkele andere schepen van de Isbrandtsen-lines destijds de blokkade van de Chinese kust, door de vloot van Tsjang Kai-sjek. tracht ten te doorbreken. Een ander feit, waardoor zijn maat schappij bekendheid verwierf, was de ondergang van de „Flying Enter prise", welke de gehele wereld in de winter van 1951—'52 in spanning hield. WIE EEN KUIL GRAAFT. Toen de 68-jarige landbouwer Jean Emilo Rioutord te Pau in Zuid- Frankrijk gisteren trachtte zijn hond te verdrinken in een rivier, viel hij "zelf in het water en verdronk. De hond wist op de wal te krab belen en rende weer naar huis te rug, gezond en wel.... Gisteren heeft de minister president, dr. W. Dreea, in Amersfoort een mo nument onthuld, ter herinnering aan de landgenoten, die in het concentra tiekamp Amersfoort vermoord werden. Zie verslag pag. 1, 2de blad. Bureau-Christendom Tot vijf en dertig honderd ambte naren van de stad Rome met hun ge zinnen heeft de H. Vader Zondag een toespraak gehouden, waarin HU hun een aantal behartenswaardlge wen ken geeft voor de juiste opvatting van hun taak. „Indien gij waarlijk Christelijke ambtenaren wilt zijn", zo zeide de H. Vader, „remt dan, dat wil zeggen beheerst dan bij de uitoefening van Uw plicht de tong; gij moet kunnen zwijgen en op gelegen tijd spreken naar gelang Uw geweten U dit in verschillende omstandigheden op legt". „Wanneer gij 's morgens op Uw bureau komt", zo vervolgde de H. Vader, „moet gij van dezelfde geest bezield zijn als de onderwijzer in dc school, en dc arts in het ziekenhuis of in hogere -zin dc priester aan het altaar of in de biechtstoel. Ofschoon ;ij geen kinderen te onderwijzen lebt of lichamen te genezen, noch zielen te verlossen, is Uw arbeid toch een gemeenschapsdaad van groot be lang. Op Uw hureautafel vindt gij el ke dag een zeker aantal bureauzaken, waarvan de afhandeling met spoed en nauwkeurigheid behoort te wor den volbracht, want elk van deze zaken wacht op een oplossing en ach ter het dode papier schuilen soms waarlijk droevige drama's, welke niet zelden gehele gezinnen in zorg en angst doen leven. Iedereen ziet hier, dat een gebrek aan beheersing van dc tong, aan dc snelheid cn nauwkeurigheid schade kan berokke nen. Buiten uw bureau-arbeid om, wordt de afhandeling van de zaken onvermijdelijk, met soms groot na deel voor de belanghebbenden, aan een vertraging blootgesteld. „Om juist de tong te beheersen, Is het niet voldoende te kunnen zwij gen, maar het is ook nodig weten te spreken, wanneer cn zoals het gewe ten, verlicht en geleid door het ver stand cn het geloof, dit eist. In het algemeen is het nodig, dat, wanneer de Christelijke ambtenaar spreekt, hij daartoe bewogen wordt door dc liefde, zowel wanneer hij met eigen collega's spreekt als wanneer hij het Miek te woord staat. Een tegen- der van deze liefde is dc sleur, de vijand van deze liefde is dc ver moeidheid welke op haar beurt dik wijls zenewachtighcid veroorzaakt. Deze laatste kan U onbeleefd en nors maken; de vermoeidheid doet U onverschillig en ongevoelig schijnen tegenover vermoeide personen, die zelf ook onrustig en zenuwachtig zijn; deze laatste echter kunnen door Uw vriendelijke en liefdevolle manier van optreden ertoe gebracht worden van de staat van wanhoop, waarin zij verkeren, verlost te worden". „Gij zult, dierbare gelovigen, zo als alle Christenen, als leerlingen BONDSRAAD AANVAARDT VERDRAGEN MET HET WESTEN. De Weatduitsc Bondsraad (Eersfc Kamer), die de staten vertegenwoor digt, heeft de verdragen met het Wea- ten de conventies van Bonn en het Europese-lergverdrag Vrijdag met 23 tegen 15 stemmen aanvaard. van Jezus te herkennen zijn, zo gij allen met liefde zult weten te behan delen. O, zo gij U er op zoudt toe leggen, in al degenen, die met U in contact komen. Jczu* te zien; Jezus, die zich in do zieke, in de pelgrim, in - de gevangenen verbergt, cn die wij kunnen donken in elke behoef tige. ook al is deze hinderlijk cn aan matigend. Men behoort te weten te spreken, wanneer het geweten eist, dat gij de waarheid en ae rechtvaar digheid verdedigt. Dit veronderstelt, dat eenieder van U steeds een groter bewustzijn van zijn eigen overtuigin- Êcn en van zijn eigen daden krijgt. >it brengt ook mede, dot gij zonder kwaadaardigheid jegens personen, met vaste beslotenheid weet te rea geren, telkens wanneer men ln Uw tegenwoordigheid tegen de gods dienst en de zeden of tegen het wet telijk gezag van dc staat spreekt of handelt." HOE wordt het weer? vGeldig. van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemftakt te 10 uur). ZUID-WESTENWIND. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 16 Mei: zon op 4 45 en onder 20 28; maan op 6.48 en onder uur. Het weer in Europa De weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt C. STOCKHOLM onbewolkt 16 KOPENHAGEN mist 9 AMSTERDAM zwaar bcw. 20 EDINBURGH zwaar bcw. 8 LONDEN regen 17 LUXEMBURG zwaar bcw. 13 PARIJS regen 19 BORDEUAX licht bew. 19 GRENOBLE licht bcw. 19 NICE onbewolkt 20 GENEVE zwaar bcw. 17 ZURICH zwaar bew. 15 BERLIJN onbewolkt 16 FRANKFORT zwaar bcw. 19 MUNCHEN zwaar bcw. 17 WENEN half bew. 16 Jioweitje De nijd is zijn eigen beul

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1