Het Rijksinstituut der Drinkwatervoorziening met „diepte" diepe indruk WOENSDAG 13 MEI 1953 Pb LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA BIJ HET 40-JA RIG BESTAAN Op 17 Mei a s. bestaat het Rijksin stituut voor de Drinkwatervoorzie ning 40 jaar. Dit is een feit, waar aan velen op het eerste gezicht stil zwijgend zouden voorbijgaan, want jubilea zeggen ons tegenwoordig niet zo veel meer. Het is zo langzamer hand gewoonte'geworden te jubile ren. Maar wie met een beetje meer interesse naar de kraan loopt en zich gaat afvragen, wat er allemaal moet gebeuren, voordat dit water zo maar uit de kraan komt, zal, wanneer hij het antwoord heeft gekregen, meer belangstelling krijgen voor dat Rijks- instituut. Want zonder water is het leven hier op aarde niet denkbaar. Er groeit niets cn niets kan worden bereid zonder water. Daarom mogen wij ons gelukkig prijzen, dat wij in Nederland en niet in de Sahara wo nen. In dit jaar is er nog een jubileum op het gebied van de drinkwater voorziening. En dat tweede jubileum is misschien' nog belangrijker en in ieder geval respectabeler dan het eerste. Het is n.l. precies hon derd jaar geleden, dat Amsterdam \oor het eerst via een waterleiding water kreeg. En daarmee begint tigenlyk het verhaal over de drink watervoorziening. Vroeger haalden de Amsterdam mers hun drinkwater griezel niet uit de grachten. Dat was heel ge woon. Maar omstreeks 1600 was dit water, door verzilting, onbruikbaar geworden. Het drinkwater moest worden aangevoerd uit de Vecht Dit werd met tankschepen gedaan. De schippers kozen ligplaats in de grachten en verkochten het water aan iedereen, die het nodig had. Dat ging meestal goed, tenzij de aanvoer stagneerde door vorst. Dan liep de ffrijs van het water op, soms wel tot het tienvoudige. Een. toestand die wij ons heden ten dage niet meer kunnen voorstellen, maar die voort duurde tot 12 December 1853. toen het eerste duinwater uit een fontein bij de Haarlemmerpoort spoot. Een grote dag voor Amsterdam en even eens een grote dag voor do water voorziening van heel Nederland. Want, om maar een voorbeeld te roemen, in 1903 werden nog op de 100.000 inwoners 53 gevallen van ty phus geconstateerd, tegen 27 in 1937. Dit is voor een groot deel te danken aan de waterleiding, waardoor de mensen niet meer in die mate onge zuiverd water drinken als voorheen. Thans is het zo. dat 84 van de Nederlandse bevolking wordt voor zien van leidingwater. Hiervan komt 32 uit de duinen, 47 als grond water uit andore gebieden en 21 uit rivieren en meren. De oorlog heeft ook hier, evenals in zovpje ge vallen, een spaak in het wiel gesto ken. In die tijd stagneerden uitbrei dingsplannen van de waterleidingen. Anders zouden ook gebieden, die thans nog geen waterleiding heb ben, zoals de Frieèe zuid-oosthoek en grote stukken van Gelderland sneller voorzien zijn van leiding water. Organisatie De voorziening van leidingwater gaat in Nederland niet zo maar. Be halve de waterleidingbedrijven zijn er diverse organisaties die er voor zorgen, dat alles, wat met de drink watervoorziening samenhangt, zc goed en verantwoord mogelijk ver loopt. Daar hebben wij in de eerste plaats het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening,. dat op 17 Mei a.s. zijn 40-jarig bestaan viert. Dit insti tuut geeft adviezen aan de refeering, aan waterleidingbedrijven cn parti culieren omtrent allerlei kwesties van drinkwatei-voorziening. In ver schillende gevallen in samenwerking met andere instellingen zoals het Waterloopkundig Laboratorium, het Laboratorium voor Grondmechanica en het Instituut voor Wetenschappe lijk Bodemonderzoek. In de tweede plaats is er de Vereniging voor Wa- terleidingbelangen in Nederland. De leden hiervan zijn directeuren er leidinggevend personeel van de wa terleidingbedrijven. Ten slotte is er do officiële vereniging van deze be drijven. Deze drie organisaties zijn verte genwoordigd in het Keuringsinsti tuut voor Waterleidingartikelen. Bij dit instituut is de keuring van de materialen, benodigd voor de aan leg van waterleidingen (waaronder ook sanitaire artikelen vallen) ge centraliseerd. Tevens coördineert deze instelling het wetenschappelijk speurwerk van de waterleidingbe drijven. Verbruik van water Het is typisch, dat in Nederland minder water wordt verbruikt dan in het buitenland. Per persoon ge bruikt de Nederlander per dag ge middeld 105 liter water. In Amster dam is dit 122 liter en in Den Haag er. Haarlem, (waar het water in te genstelling tot Amsterdam, over de meter wordt geleverd) resp. 72 en 52 liter. Dit geringere verbruik ligt niet aan het feit, dat Nederland niet zo helder zou zijn als het buiten land. In de eerste plaats hebben vele fabrieken in Nederland, anders dan in het buitenland, een eigen water voorziening. Voorts mogen hier de installaties voor de watervoorziening in de huizen slechts worden aange legd door erkende fitters, zodat lek kage zoveel mogelijk wordt tegen gegaan. Want een druppelende kraan, die toch ogenschijnlijk maar zo heel weinig water verspilt, kan toch in een jaar tijd een zwembad van nor male afmetingen vullen. En er zijn in Nederland veel kranen die lek ken! Behalve aan de kranen, waar van het leertje is versleten, is in sommige delen van het land de lek kage toch nog tamelijk groot. Dit is to wijten aan de slechte conditie van onze bodem, waardoor dikwijls cor rosie optreedt van buisleiding cn waardoor verbindingen vaak losla ten. En het opsporen van een derge lijk lek is uiterst moeilijk. Dit is ge makkelijk te begrijpen, wanneer men weet, dat Noord-Holland een leiding net heeft met een lengte van 2530 kilometer! Toekomst Wie nu denkt, dat de Waterleiding in heel Nederland spoedig in kannen en kruiken is, zodra de gebieden, die tot nog toe geen leidingwater ont vangen, aangesloten zyn, heeft het mis. Er zijn nog grote moeilijkhe den, die opgelost moeten worden. Het Westen van Nederland is nog al rtfk gezegend met water. Maar het is een tragisch feit, dat veel van dit water niet gebruikt kan worden voor consumptie. Nederland lijdt n.l. aan een toenemende verzilting. Tot voor kort werden de rivieren in het belang van de scheepvaart uitge-H diept en wijder gemaakt. De hoeveel- lioen kubieke meter water nodig zijn. Thans wordt uit de duinen 75 mil- lioen kubieke meter water gewon nen per jaar. Men heeft echter inge zien, dat deze hoeveelheid niet voort durend gewonnen kan worden zon der funeste gevolgen. Berekenin gen hebben geleerd, dat per hectare 110 kubieke meter water per dag aan de duinen kunnen worden ont trokken. Hierdoor zal de totale op brengst van de waterwinning uit de. duinen 50 millioen kubieke meter zijn per jaar De rest zal in andere delen van ons land gewonnen moeten worden. Men heeft reeds besloten, water uit de Lek te winnen, zowel voor 's-Gravenhage als voor Amster dam en Noord Holland. Ook het IJsselmeer wordt als 'n reserve voor de toekomst gezien. Maar het Rijn water geeft nog veel zorgen. Door de grote industriën, o.a. in het Ruhr- gebied, wordt het water van deze rivier ernstig vervuild. Door inter nationaal overleg moet worden ge streefd naar beperking van de ver ontreiniging. Nog talrijke problemen zullen in de naaste toekomst opgelost moeten worden. Maar gezien het vele werk, dat reeds is verzet, twijfelt niemand er aan, dat het de waterleiding-ex perts van Nederland, die met hun methoden het buitenland dikwijls ver voor zijn. inderdaad zal geluk ken de moeilijkheden te overwinnen, de bevolking van ons waterrijke Ne derland kon nu eenmaal niet zonder een goed functionerende drinkwater voorziening. Jan van Dijk. FISCALE TEGEMOETKOMINGEN Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp van webhoudende fiscale tegmoetkomingen in verband met de watersnoodramp. Tante Pos op schooi Uitzendingen maakten een Matthaeus Passion in diepte gevraagd Gedurende de afgelopen maanden heeft een grote P.T.T.-tentoonstelling de scholen in de grote steden van Ne derland bezocht om daarmede de schooljeugd op populaire wijze ver trouwd te maken met de werkzaam heden van deze instelling. De tentoonstelling, die ei.kele on derdelen van de dienst ten voete uit toonde, en die door kinderen zelf be diend kon worden, had slechts een nadeel: door haar grootte was het on mogelijk haar naar kleinere gemeen ten te zenden. In dit euvel heeft de P.T.T. nu voorzien, door een klei nere tentoonstelling te ontwerpen, die weliswaar niet op „natuurlijke grootte" is gemaakt, maar die de jeugd toch een interessant inzicht zal geven, Wat er allemaal met een brief,pakketje of telegram moet ge beuren, voordat zij van afzender bij ontvanger aangekomen is. De bloeiende Betuwe door vorst getroffen In de afgelopen nachten, maar vooral in de laatste nacht, is in de omgeving van Beuningen bij Nijme gen door nachtvorst grote schade aan het VToege fruit aangericht. De prui men en de kersen hebben het meeste geleden. Op sommige plaatsen spreekt men van een totaal mislukt gewas. In sommige boomgaarder. heeft Enkele honderden luisteraars heb ben aan de tochnischc dienst van de Nederlandse Radio Unie reacties doen toekomen naar aanleiding van de stereophonische experimenten, die in de recente Nationale programa's op 30 April en 5 Mei waren opge nomen. Pijprokersclub wenst tabak op de bon Enige weken geleden werd in Hil versum ter gelegenheid van het be zoek van Opa Klijzing de pijprokers club „Ons Genoegen" opgericht. De, meest bejaarde, leden van deze club, hebben thans een motie aangenomen, waarin aan de secretaris voor Neder land van de internationale pijpro kers-organisatie de heer Klijzing jr. in Purmerend wordt verzocht er bij de minister van financien op aan te dringen, dat de accijns op rooktabak wordt verlaagd. De Hil versummers zijn van mening, dat vrijwel alle ouden' van dagen, ge- pensionneerden e.d. meest mensen - met een klein inkomen, hun pijpje men met vuren en rookon«twikkelend tabak roken als de enjge luxe in hun materiaal de schade weten te keren, I ieVensavond, 'maar dikwijls ook als maar voor de zet. grote complexen i- was dit uiteraard een onmogelijke taak. Tal van fruittelers uit de om geving van Beuningen begrootten hun schade reeds op tienduizenden gul dens. Na een hevige tweestrijd heeft enige maanden geleden een confec- tionnair uit Ter borg strfjttensmoe be sloten om de vrede met een aantal werklustige jongedames te verkie zen boven het dorre wetboek. Vrou we Justitia, die een zeer jaloerse dame is, heeft wraak genomen en sleepte de man gisteren voor de heid zout water, die by vloed onsArnhemsc rechtbank, waar hij de land binnenkomt, is daardoor steeds j drotvc gevoi!en van zijn ontrouw toegenomen. Zout water is zwaarder moest „„dervindnen. Onverbiddelijk dan zoet, zodat het zoute water over ciste de ^blinddoekte dame 2 maan- de bodem van de rivieren naar bin- dpn voorwaardelijke afzondering, nendringt. De z.g. zoutgrens, dat is de grens waar het water een zout-1 was v°?r ^e-11^feve>„,V;p gehalte heeft gekregen, waardoor Terborg een uiterst moeilijke situatie het schadelijk is geworden voor de HARD WERKEN IS STRAFBAAR! Slachtoffer van strijd tussen vrouwe Justitia en naaistertjes zien Hij rende naar de looninspectie, die een uitgebreid onderzoek instel de en de werkgever voor de recht bank sleepte. Nu heeft deze beklagenswaardige man zowel herrie met zijn atelier meisjes, die hij de toeslag niet meer betaalt, als met vrouwe Justtia, die 26 Mei over zijn toekomst zal oor delen. consumptie, schuift ieder jaar onge veer 200 m. verder landinwaarts. De duinen vormen een natuurlijk zoetwater-reservoir. Eeuwen en eeu wen lang heeft zich hier het regen water verzameld. Thans echter wordt wordt hier een dankbaar gebruik van gemaakt. Een té groot gebruik echter, zodat er gevaar bestaat, dat ook dit reservoir zal verzilten. want de regen kan in de behoefte van drinkwater niet voorzien. Dit gevaar zal in de toekomst nog veel groter worden. Nederland heeft een nog steeds groeiende bevolking. Men heeft berekend dat in het jaar meld werden. geweest. Hij was gezegend met een atelier vo] ijverige jongedames, maar deze dochters van Eva werkten zo hard, dat zij al spoedig met hun hoofd pal tegen het wettelijk vast gestelde loon-plafond zaten. Jullie moet heus wat kalmer wer ken," zei de baas bezorgd, „want an ders gaan jullie tc veel verdienen'.' Wie zal echter de ontembare werk lust van een ambitieuze jongedame temperen? De loon-confcctionnair kon het in ieder geval niet en ten einde niet vreselijke zure gezichten te zien, bij de wekelijkse uitbetaling, besloot hij de meisjes toeslagen te even, die niet op de loonstaten ver- 2000 Nederland 12.000.000 inwoners zal tellen, waarvan in het Westelijk deel van ons land de helft zal wo nen. De drie grote steden in dit ge bied zullen dan samen een inwoner tal hebben van 3 millioen zielen (thans 1,8 milloen). Alleen al voor de bevolking in het Westen des lands zal per jaar in de toekomst 385 mil- Alles zou in de binnenkamers ge bleven zijn, want met een klein boekhoudkundig foefje, is zo'n kwes tie gemakkelijk op te lossen, wan neer niet een van de jongedames naar een ander atelier was gegaan. Daar kreeg zij de toeslag niet en toen zij daarna informeerde, meende de concurrent de kans van zijn leven te Ede ziet woonwijk wegzakken Honderden Edenaren zien momenteel met angstige ogen hoe hun huis langzaam maar zeker in de boden wegzinkt en alhoewel men reeds ge poogd heeft maatregelen te treffen zal de enige oplossing zyn, zo spoedig mogelijk deze pas enkele jaren geleden gebouwde huizen af te breken. Tijdens de bouw in 1949 zijn ernstige fouten gemaakt. Ten eerste zijn de fundamenten op zachte bodem gezet, ten tweede zijn niet voldoende ge koelde stenen gebruikt en ten slotte is inferieure specie verwerkt. Deze drie factoren werken eendrachtig samen om de huizen het betreft hier ongeveer 100 woningen, die direct gevaar lopen en nog een goede 150, die cok op de nominatie staan in ruïnes te herscheppen en vele woningen zyn al levensgevaarlijk voor dé inwoners geworden De gemeente is druk aan het uitdenken, wat zij tegen dit euvel zal moe ten doen. Ook de schuldvraag wordt onderzocht, maar deze ligt niet zo heel eenvoudig, daar de bouw der woningen door de gemeente zelf gefinancierd is Deskundigen zien echter geen andere oplossing, dan de huizen volledig af te breken en op een stevig plateau weer op te trekken, daar zy van mening zyn, dat de stenen wel houdbaar zullen zyn, wanneer zy op een stevig fundament staan. LUCHTPOSTZEGEL. De in 1938 uitgegeven en door de kunstenaar Aart van Dobbenburgh ontworpen luchtpostzegel voor bij zondere vluchten, voorstellende een kraai in de vlucht, zal over enkele maanden opnieuw wordeji uitgege ven in de waarde van S 0.25. Ook deze zegel zal derhalve uit sluitend bestemd zijn voor de fran kering van met bijzondere vluchten te verzenden stukken. Omtrent de datum van verkrijgbaarstelling volgt nader bericht. troost. Daarom wensen zij de rook- taoak minder belast te zien. Indien de minister dit verzoek zou kunnen inwilligen zouden de Hilversummers graag bonnen voor goedkopere rook tabak ingevoerd willen zien, speci aal voor de oudjes. „Kind en spel" door alle eeuwen In Delft tentoongesteld Van 30 Mei tot 10 Augustus zal in het stedelijke museum „Het Prinsen hof" te Delft een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „Kind en Spel", waarop zowel oud als modern speelgoed te zien zal zijn. Het overgrote deel dateert uit de ne gentiende eeuw en is voornamelijk van Duitse origine. Zo zal men er Griekse en Middeleeuwse poppetjes aantreffen en een uit de 18e eeuw daterend poppenhuis. Een kamer zal geheel in beslag worden genomen door verscheidene legermachten van tinnen en eni^e houten en zelfs pa pieren soldaatjes. Er zal ook speel goed te zien zijn dat nimmer in de handel is gebracht, maar dat slechts als vrijetijdsbesteding werd. vervaar digd. De expositie zal worden ver volmaakt met kinderschilderijen, waarbij het echter in hoofdzaak gaat om de spelen die daarop in beeld zijn gebracht. Alle schilderijen zijn in te genstelling met het speelgoed af komstig uit de Hollandse schooL Ijverige glazenwasser zeemde ook de binnenkant der ruiten Op een mooie dag in December van het vorig jaar schoof een ogen schijnlijk toegewijde glazenwasser een grote ladder voor de pui van een Amsterdamse zilversmederij en stap te uitgerust met spons en emmertje water naar boven, kennelijk met geen andere bedoeling, dan de be woners meer tc laten genieten van de goede zon. die in de donkere De cembermaand toch al zo spaarzaam met zijn licht is. De glazenwasser bepaalde zich niet tot de ruiten, maar nam ook 'n kijkje achter deze ruiten en kwam even later beneden met ruim 3.000 aan sieraden. Rustig schoof hij zijn ladder in elkaar, liet zijn emmertje zorgvudig in de goot leeglopen en stapte naar huis, als een man, die weet zijn dag goed besteed te heb ben. Niemand begreep later hoe de sie raden verdwenen waren; de politie zocht zich suf, maar nergens was het minste spoor te ontdekken. De zaak zou dan ook naar het gro te dossier „mysterie-gevallen" ver huisd zijn, wanneer niet een paar maanden later in België een man werd gearresteerd, die poogde de in Amsterdam gestolen sieraden te ver kopen. Overgebracht naar Amster dam legde de man een volledige be kentenis af en verklaarde, dat hij de heler van de sieraden was. Als de dief wees hij een collega aan, die in zyn dagelijkse leven timmerman pleegde te zijn. Deze man moest zich gisteren voor de Amsterdamse recht bank verantwoorden en alhoewel Bilthovense moordenaar tot 20 jaar veroordeeld De Bilthovenaar, die enige weken geleden wegens r oord op zijn va der en poging tot moord op zijn broer twintig jaar gevangenisstraf te. gen zich hoorde eisen, is gisteren door de Utrechtse rechtbank tot deze straf veroordeeld. Zoals men zich zal herinneren heeft de man, zonder dat er tot nu toe aanwijsbare rede nen aanwezig waren dooi het eten van zijn vader en broer arsenicum gestrooid en toen dit niet het ge wenste resultaat had, de poeders, die zijn vader innam tegen een maagkwaal, gemengd met syaankali. Ten gevolge van dit laatste is de vader, oud-gemeentesecretaris van Amsterdam, overleden. hij hardnekkig bleef ontkennen, wa ren de bewijzen zo overtuigend, dat de rechter het schuldig meende te kunnen uitspreken. Daar er echter nog eep buurvrouw van de zilver smid in de zaak gehoord moet wor den, omdat deze de man een emmer tje water op de bewuste middag ge geven heeft, schorste de rechter de zaak tot 26 Mei, op welke datum dan tevens uitspraak gedaan zal worden. DE MENS KOMT STEEDS HOGER DE HOOGTEPECORPS VAN VLIEGTUIGEN Deze reacties, die thans worden verwerkt in een rapport, tonen aan. dat 90 procent van de luisteraars enthousiast over deze uitzendingen was. 8 procent noemde de resultaat matig en slechts 2 procent vond het verknoeide tijd of slecht. Wat deze laatste aangaat kon echter uit sommige brieven worden geconstateerd, dat vermoedelijk ver keerd geluisterd is. Vele inzenders verzoeken on? her halingen, sommigen in alle nationa le programma's andere vragen nieu we experimenten na middernacht. Talrijke verzoeken kwamen bin nen om in de goede week eens een stereophonische uitzendingen van de Matthaeus Passion, te geven. De beste resultaten werden ge boekt door de radio-amateurs, die luisterden met 'n koptelefoon, waar van de ene schelp op Hilversum 1 en de andere op Hilversum 2 was afgestemd, wat ook b.v. geschied is in sanatoria e.d. De ontwikkeling in de luchtvaart gaat steeds snellfr. Nieuwe types, grotere snelheden ontstaan a.h.w. aan de lopende band. Thans heeft weer een Canberra een nieuw' record ge vestigd, door hoger te komen, dan ooit te voren met een vliegtuig. Een goede 40 jaar geleden kwam Latham in Reims niet zo erg veel hoger dan onze Utrechtse dom. De luchtvaart was echter geboren en goed 4 jaar later kwam Leganeux met een wereldrecord van 6120 me ter uit de bus. De wereldoorlog on derbrak de pogingen en eerst in het jaar 1920 bracht Schroeder in Ame rika het record op 10 093 m. En thans heeft de Canberra van Gibb deze hoogte bijna weten te verdubbelen en kon onze grafiek zich in een steeds stijgende lijn voortzetten, daarmede het begin van de stratos feer ver achter zich latend. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 8.00 NCRV. 9.30 KRO 14.00—24.00 NCRV. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal ens.*en orgel. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Kamerork. 10.00 Kamermuz. 10.30 Maastrichts Stedelijk ork. 10.55 Pontificale Hoogmis. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en Kath. Nws. 13.20 Promenade ork. en kl. koor. NCRV: 14.00 „Bondsdag", rep. 14 45 Gram. 15.00 Bondsdag, rep. 15 45 Gram. 16.00 Strijkkwart. 16,35 Pianorecital 17.00 Metropole ork. en solist. 17.45 Gram. 13.00 Zang en piano. 18.25 Gram. 18.35 Sport. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Bondsdag- rep. 19.40 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bondsdag C J.M.V. 21 00 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.40 Lenteprenten. 22.00 Kamerork. en solist. 22.45 Avondoverd 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Orgelconc. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. (verv.). 9 30 Gram. 10.35 Kinderkoor. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Strijkork. 11.30 Piano-duo en koor. 12.00 Gram. 12.25 „In 't Spion netje". 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Practische wenken voor hengelaars. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en Gram. 13.30 Lichte muz. 13.55 „Désirée", hoorsp. 14.50 Pianorecital. 15.20 v. d. zieken. 16.10 Dansmuz. 16.45 v. d. Jeugd. 17.15 Sportrevue. 17.45 „De eeuwige in de tijd", caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Gevar. muz. 19.00 „Ge sproken Brief uit Londen". 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparle- ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr ork. en solist. 20.50 .De Koning komt tot de zijnen", hoorsp. 21.55 Gram. 22.05 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.30 Gram. 23.40—24.00 Orgelspel en zang. VRIJDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. KRO. 20.15—21.45 1. Gastenboek. 2. Weerbericht. 3. „Zoals het klokje thuis tikt"Pauze. 4. „Het Bal let der Lage Landen". HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst 11.00 „Ik geloof je", hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb. mededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Man doline ork. 13.45 Gram. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.50 Piano, viool en cello. 15.15 Boekbespr. 15.35 Gram. 16.00 „De beleperone en de Christus doorn als kamerplanten voor een zonnig venster", caus. 16.15 Gram. 16.40 Gevar. muz. 17.00 Promenade ork. 17.30 Mil.caus. 17.40 Gram. 17.45 Friesprogr. 18 00 Gram. 18.25 „Spec trum v. h. Chr. organisatie- en ver enigingsleven", caus. 18.40 Huismuz. 19.00 Nieuws cn weerber. 19 10 Rege- ringsuitz.: „Verklaring en toelich ting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 De Nachtwacht", opera. 22.45 Avondoverd. 23 00 Nieuws. SOS-ber. 23.15 „Het Evangelie in Esperanto". 23.30—24.00 Gram'. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40.VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 v. d. huis vrouw. 9.05 Operamuz. 9.40 v. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolra dio. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Voor dracht. 11.35 Sopr cn piano. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- cn tuinb meded. 12.33 Sport. 12 48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole Ork. en solist. 14.00 v. d. vrouw. 14.20 Brabants trio. 14.50 Voordr. 1510 Orgelconc. 15.30 Dansmuz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 v. d. Jeugd. 17.00 Mannenkoor. 17.20 Muz.caus. 18.00 Nieuws. 18 15 Felici taties. 18.45 Voordr. 19.00 Socialisti sche liederen. 19.15 Orgelspel. VPRO: 10.30 „De Middeleeuwen in Frank rijk", caus 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Strykkwart 20.30 „Benelux". 20.40 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 Metropole Ork. 21.30 „Na Sta- lins dood", caus. 21.45 Zang en gitaar. 21.55 Rep. 22.05 Lichte muz. 22.45 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 „Vandaag" caus. 22.45 Avondwy- ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8