S)e CcidóeSoti^ont Amerika wijzigt militair opperbevel Ridgway door Grünther opgevolgd Haastige spoed is zelden goed Vond Stalin dat goed? De Paus steunt voorstel van leidersbespreking Korea niet uitsluitend in Amerikaanse handen Engeland neemt z'n voorzorgen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 13 MEI 1953 33ste JAARGANG No. 12888 Papengracht 32, Tel. 20015, A dm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs E 0.37 p. w., E 2p. rand., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: '15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVERWINNINGS. DAG IJET is altijd een uitgaansdag ge- weest, de Hemelvaartsdag! Al leen een godvruchtige Nurks in de Haarlemmerhout zal daar aanmer king op maken. De natuur, herboren uit de schijn dood van de winter, lokt en lonkt de mensen toe om de benauwde stad en de beslotenheid der huizen te ont vlieden en verheugd te zijn in de zich hernieuwende levenslust van al het geschapene. Het weder dienende, zullen drom men van mensen, met feestelijke op maak van buiten en van binnen, zich op alle mogelijke wijzen van voort beweging kris kras door het land spoeden. Want het is Hemelvaartsdag, een dag vrij-af midden 1 de week. Voor de meesten is het nie4 anders dan dat. Ook voor de meesten van ons is het niet anders dan dat. Het is een vraag in hoeverre wij daar verantwoordelijk voor zijn. Het antwoord daarop moet ieder voor zich persoonlijk uitm iken, want wat dat betreft zal elk mens ten slotte „zijn eigen last" moeten dragen. Er zijn verontschuldigingen aan te voe ren en dat doen wij ook spoedig en met grote vaardigheid veront schuldigingen, dat v/ij zo midden in het rumoer van het moderne leven staan, dat wij geen tijd en gelegen heid meer vinden om ons hart te verheffen. Maar hoe lang kunnen wjj, die ons Christenen noemen, voortgaan met vrolijke verontschuldigingen aan te voeren voor het feit, dat wij eigenlijk geen Christenen meer zijn? Een soort bastaard-Christenen zijn we, gedoop te en gevormde heidenen, die vrijwel iedere smaak verloren hebben voor een verstild gesprek met het onzicht bare, voor een vertrouwelijk en ver- trouwvol gebed tot de Onzichtbare. Op een of andere manier en als het niet goedschiks gaat, dan zal het kwaadschiks geschieden zul'en wij, Christenen, voor de keus gesteld wor den, of we in deze wereld van deze wereld of niet van deze wereld Wil len zijn. Niemand kan twee heren dienen. INDIEN de HemelvaartAiag voor ons niets anders is dan een uit gaansdag, dan doen wij eerlijker die naam uit onze kalender te schrappen en er bijvoorbeeld Lentefeest of Zon- nevaart van te maken. Dan moeten we er ook maar niet meer aan den ken, waarvoor die dag vrij-af oor spronkelijk werd gegeven. Vrij-af wordt er op die dag gegeven, omdat de Christenheid zich tot in de hoog ste hemelen mede-opgetogen en op getrokken voelt met haar Stichter, die lijden en dood had overwonnen. Het is de overwinningsdag op lij den en dooa. Geen overwinningsdag slechts voor de Edelste en Eerste der mensen, maar de overwinningsdag voor de verloste mensheid. De „mannen van Galilea" stonden omhoog te kijken naar de hemel en de Christenheid is omhoog blijven kijken, wetend, dat vroeger of la ter dan zij verwacht de Heer zal terugkomen. Dan zal Hij deze stervende wereld en de stervens-moede mensheid een uitvaart bereiden, een hemelvaart gelijk. Deze grenzeloze vreugde is het om een stellige verwachting, welke de Hemelvaartsdag voor ons Christenen, moet maken tot een feestdag, tot een uitgaansdag, waarbij het onze dank bare blijdschap geenszins behoeft te drukken, daf wij wis en zeker ster ven zullen. Want deze uitvaart zal hemelvaart zijn, indien we de Heer des levens door .onze levenswandel niet verloochend hebben. Eisenhower herziet strategische plannen Een volledige wijziging in het opperbevel der Amerikaanse strijdkrach ten is oorzaak, dat generaal Ridgway aftreedt als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa. Ridgway werd gisteren door presi dent Eisenhower benoemd tot stafchef van het Amerikaanse leger. De pre sident heeft de Noord-Atlantische Raad voorgesteld om zijn oude vriend, luitenant-generaal Grünther, te benoemen als Ridgway's opvolger te Parijs. De Raad heeft dit goedgekeurd. Grünther heeft als stafchef bij het NAVO- hoofdkwartier dienst gedaan, sinds dit in 1951 onder Eisenhower werd opgericht. EEN GEHEEL NIEUW TEAM. Dc „Joint Chiefs of Staff", het Amerikaanse viermanschap, dat de hoogste militaire leiding in de Ver enigde Staten vormt en door zijn ad viezen een belangrijke rol speelt bij de vaststelling der Amerikaanse poli tiek, bestond tot dusver uit generaal Bradley, voorzitter, generaal Collins (leger), admiraal Fechteler (vloot) en generaal Vandenberg (lucht macht). Een groep invloedrijke republikei nen, geleid door senator Taft, heeft er op aangedrongen, dat dit team ge heel zou worden vervangen, opdat een nieuwe groep de militaire plan- -c ning, die werd opgesteld onder de ongeveer 36,5 milliard, democratische president Truman, kan herzien. De volgende mutaties zijn nu be kendgemaakt Bradley wordt als voorzitter opgevolgd door admiraal Radford, thans opperbevelhebber in de Stille Oceaan en Amerika's lei dende autoriteit op heit gebied der marine-luchtvaart. Collins wordt vervangen door Ridgway. Fechteler zal op een nog niet bekendgemaakt tijdstip worden opgevolgd door ad miraal Carney, opperbevelhebber der NAVO-zeestrydkrachten in de Middellandse Zee terwijl de plaats van Vandenberg zal worden ingeno men door generaal Twining. De nieuwe militaire politiek der Verenigde Staten, die door deze nieu we ploeg moet worden uitgewerkt, heeft enige merkwaardige aspecten. Eisenhower wil vyf milliard dollar minder aan de defensie besteden, dan door Truman was gevraagd in diens laatste begroting. Eisenhowers cij- Bezuiniging. Hoewel Eisenhowers doel is „Meer defensie voor minder dollars", zijn er de laatste tijd aanwijzingen, dat cr belangrijke inkrimpingen van het militaire apparaat te verwachten zijn. Zo zal waarschijnlijk dc totale mankracht der Amerikaanse strijd krachten (nu 3.650.000) volgend jaar met ongeveer 273.750 man worden verminderd. Het voor de luchtmacht gestelde doel van 143 wings tegen Januari 1956 zal worden terugge bracht, zo meent men tot 115 wings. Eisenhower overweegt ook de op perste militaire leiding te reorgani seren op zulk een wijze, dat er een grotere doeltreffendheid, betere stra tegische planning en meer controle van dc burgerlijke overheid wordt verkregen. Onder meer zou hij de voorzitter van het College van Staf chefs, Radford dus, meer verant woordelijkheid willen geven. Tot dusver trad dit lichaam collectief op. Zoals bekend heeft de nieuwe Amerikaanse president de theorie, die opgeld deed onder Truman en volgens welke men een „kritiek jaar" aannam als basis van de defensie plannen, als dwaas verworpen en de leer gelanceerd, dat men zich moet voorbereiden op een lange periode van gevaar. De ministers varv buitenlandse za ken van Frankrijk, Wcst-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden heb ben gisteren op hun tweede bijeen komst in Parijs besloten de bestude ring der Europese politieke gemeen schap uit te stellen tot de intergou vernementele conferentie te Rome van 12 Juni tot 1 Juli aJ. Op de vergadering van gisteroch tend kwam een sterk verschil van mening tot uiting tussen Frankrijk „Ik beschik over de kopij van een verslag, dat betrekking heeft op 'n vergadering,, gehouden op 31 Jan. jl. in het Krermn, toen de plannen voor een communistische inval in Laos werden goedgekeurd door Sta lin". Dit verklaarde generaal Chennault, dit in de tweede wereldoorlog het bevel voerde over de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in China (de z.g. „vliegende tijgers"), tijdens een rede voor de luchtvaartclub van Monroe in de Amerikaanse staat Louisiana Hij zei, het afschrift „via Russi sche vrienden" te hebben gekregen, maar wilde dit niet nader toelichten. Inmiddels hebben de meeste rode soldaten, die Laos binnenvielen, dit land weer verlaten. Zij hebben nu hun kampementen opgeslagen in het Noordwesten van de delta der Rode Rivier. HUMANISTISCHE VERMANING HET Humanistisch Verbond heeft gemeend „zedelijk verplicht" te zijn bij de herdenking van het hon derd jaar herstel der bisschoppelijke hiërarchie een verklaring af te leg gen. Na de vreugde van onze Rooms- Katholieke landg-noten „begrijpelijk" te hebben genoemd, constateert de verklaring, dat de Katholieken in on ze geschakeerde natie him plaats met ere hebben ingenomen; hun bijdrage aan onze Nederlandse cultuur is on miskenbaar. Dit feit wordt met dank erkend. De verklaring toont zich echter diep bezorgd over sommige uitingen en strevingen „der Rooms-Katholieke wereld". De overtuiging, de absolute en onfeilbare waarheid te bezitten „leidt meer dan eens tot totalitaire aanspraken, tot meerwaardigheidsge- voelens en tot een geestelijk isole ment". De strijd der meningen wordt niet altijd gevoerd „met die eerbied voor de persoonlijkheid en voor de goede trouw van de andersdenken den, die wij in menselijk en nationaal opzicht een minimum-voorwaarde achten". Dat acht de verklaring in strijd met de Nederlandse verdraagzaamheid en de algemene Nederlandse vrijheidszin cn de verklaring roept ons op „de algemene geestelijke vrijheid, waar aan gij uw groepsvrijheid te danken hebt", metterdaad te eerbiedigen en in stand te houden. In deze verklaring van het Huma nistisch Verbond zijn wij het niet helemaal eens met het complimentje, dat aan het Katholieke volksdeel wordt gebracht. Juist bij deze hiër archie-herdenking is er herhaaldelijk van Katholieke zijde op gewezen, hoe we in menig opzicht te kort zijn ge schoten en hoe we nog lang niet zijn, waar en wat we behoren te zijn. Wij kunnen ons indenken, dat het Humanistisch Verbond zich geprik keld voelt of „diep bezorgd" is over totalitaire aanspraken, meerwaardig heidsgevoelens en geestelijk isole ment, zoals deze van Katholieke zijde soms tot uiting komen. Maar onzerzijds kunnen wij even goed en misschien met meer recht uiting geven aan onze diepe bezorgd heid en geprikkeldheid over de tota litaire aanspraken van het Humanis tisch Verbond, dat de geestelijke be ïnvloeding voor zich opeist van het gehele niet-kerkelijke volksdeel, over de meerwaardigheidsgevoelens van het Humanistisch Verbond, dat iedere vorm van godsdienst akelig hooghar tig voorbijgaat als de toets der rede niet kunnende doorstaan, e i over het geestelijk isolement van het Huma nistisch Verbond, dat overal w aar het kan eigen clubjes, eigen jeugdbewe gingen, eigen tehuizen en wat al meer voor eigens stich. Het Humanistisch Verbond lijkt ons wel de laatste geroepene, om de Ne derlandse Katholieken dergelijke ver wijten te maken. Het is bepaald komiek, dat het het wel doet en ons bovendien een les in de verdraagzaamheid leert. Wij zijn er geenszins gerust op, dat als de humanisten een positie in ons land bezaten als de Katholieken zij zo verdraagzaam zouden zijn als de Katholieken. „Sommige uitingen en strevingen" van humanistische zij de getuigen van de somberste on verdraagzaamheid. Het is trouwens al een soort onverdraagzaamheid, dat het verbond zeven jaar oud en thans 9000 leden tellend! met hef tigheid eisen stelt tot gelijkberechtigd heid met de Christelijke kerken en zeer verbolgen is als de Nederlandse Christenheid deze gelijkberechtiging niet voetstoots aanvaardt. Wij willen niet te kort schieten in goede trouw jegens de bedoelingen van dit groepje van onze landgenoten; wij waarderen het daarom dat het zich „redelijk ver plicht" heeft gevoeld het Katholieke volksdeel te vermanen, maar be schouwen deze vermaning, toch als een uiting van een sterk meerwaar- digheidscomplex, dat, zoals altijd het geval is bij zulk een complex, in zichzelf prijst, wat het in anderen afkeurt. Audiëntie van buitenlandse journalisten Z. H. Paus Pius XII heeft gisteren in een rede de hoop uitgesproken, dat dc leiders van de wereld „openhartige en oprechte" besprekingen zullen houden ter verkrijging van de vrede. „Hoewel dit niet zou betekenen, dat de vrede verzekerd zou zijn, zou het tenminste de eerste en onmisbare stap zijn naar vrede", aldus de Heilige Vader. „Mocht deze stap niet gedaan worden, dan is er geen andere stap bekend, die zou leiden naar het bereiken van vrede." DE POSITIE VAN DE KERK. De Paus hield zijn rede tijdens een bijzondere audiëntie voor ongeveer honderd buitenlandse journalisten in Rome. Het was de eerste audiëntie van de^e soort welke paus Pius XII ooit heeft verleend. „Wij kunnen ge tuigen", zo sprak de Heilige Vader, „dat wij in onze woorden steeds een zin hebben gelegd die duidelijk en realistisch is voor de vrede die de. wereld werkelijk nodig heeft. Voor het ogenblik kunnen wij de hoop uitspreken als wij dat woord mo gen gebruiken dat wij een open hartige en oprechte discussie mogen zien plaats hebben tussen de mo gendheden. Helder omschreef paus Pius XII de positie van de katholieke Kerk in de politieke wereld. „De Kerk wenst niet te zijn en is niet een po litieke macht, dat wil zeggen, een macht die politieke doeleinden na streeft met politieke middelen. Het is een godsdienstige en morele macht. Met betrekking tot politieke machten blijft de Kerk neutraal, onpartijdig en onafhankelijk." „Soms kan het voorkomen, in ver band met de omstandigheden, dat het pad van de heilige Stoel gekruist wordt door dat van een politieke macht Maar in hun uitgangspunt en doelstelling volgen de Kerk en de heilige Stoel slechts hun éne wet, namelijk de zending die zij van hun goddelijke Stichter hebben gekregen: alle mensen zondei onderscheid voor God te winnen en hen naar Hem te leiden, ongeacht hun nationaliteit." De Heilige Vader was met vaste stap de audiëntiezaal binnengekomen. Hij scheen goed hersteld te zijn van de lange ziekte welke hem in het be- gelasten. Vlug ar. zonder hulp stapte hij de paar treden van zijn troon op, gaf de journalisten een wenk te gaan zitten en begon onmiddellijk zijn toe spraak in het Frans voor te lezen. De Paus zei de buitenlandse cor respondenten uat hun .schitterend beroep" moeilijk is en vol verant woording. Hij wees op een onaan tastbare liefde voor dc waarheid als voornaamste deugd voor de journa list. „Als er sprake is van betrekkin gen tussen naties en staten, is het op voeden van de publieke opinie om de dingen te zien zoals ze zijn en om de waarheid zondei hartstocht te zien, met kalmte en waardigheid, een van de wezenlijke voorwaarden om de volken tezamen te brengen en de vrede te verkrijgen", zo zei de Hei lige Vader. „In dt oorlog en in de na oorlogse tijd is er veel gesproken over vrede. Dit woord is veel ge bruikt en veel misbruikt. De enige ware vrede echter is die welke voort komt uit Hem, die genoemo wordt de bewerker en de minnaar van de vrede." WASHINGTON ZWIJGT. In officiële kringen te Washington bewaart men nog altijd het stilzwij gen over sir Winston Churchills voorstel voor een conferentie van grote mogendheden om een einde te maken aan de spanning in de we reld. In de pers zjjn vele berichten op genomen, waarin een koele ontvangst te Washington, ook in Congreskrln gen, wordt gemeld. OUDE GLORIE VAN GRONINGEN MORGEN, HEMELVAARTSDAG, VERSCHIJNT DE LEIDSE COU RANT NIET. DIRECTIE. en de Beneluxlanden enerzijds cn Duitsland en Italië anderzijds, toen kanselier Adenauer aandrong op spoedige aanvaarding van een plan tot oprichting van een politiek ge zagsorgaan voor de zes landen. Dc vier eerstgenoemde landen maakten het duidelijk, dat zij niet van plan zijn zonder diepgaande bestudering inderhaast een plan goed te keuren. Verklaring van Attlee Clement Attlee, de leider van de Britse Labour-parlij, heeft Dinsdag in het debat over dc buitenlandse po litiek in hei Lagerhuis verklaard, dat bepaalde Amerikanen geen regeling van het Koreaanse vraagstuk wensen. Hij vroeg, dat behalve de V.8. ook andere landen deel zouden nemen aan de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon. „Ik ben er van overtuigd, dat, wan- ïer deze onderhandelingen tot een goed einde zijn gevoerd, een verdere regeling niet uitsluitend in Ameri kaanse handen moet vorden gelaten". Het scheen hem toe, dat dc Chine zen de verbondenen een zeer groot eind tegemoet waren gekomen door de grote lijnen van het Indische voor stel te aanvaarden cn hij was van mening, dat de punten, WUTOVÉ thans nog verschil van mening be staat, de onderhandelingen niet be hoeven te doen mislukken. China zou spoedig na een wapen stilstand moeten worden toegelaten tot de Veiligheidsraad, als één der vijf grote mogendheden. Over de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unic sedert dc dood van Stalin zeide hij, dat deze de mening bevestigt, dat Stalin „in feite dc be heerser van de Russische politiek" was. „Er is in elk geval thans iot* anders en iets, dat meer lijkt op een verzameling van stemman van een aai.tal personen". Hjj was het met sir Winston Churchill eens, dat hot Wes ten bij onderhandelingen tussen grote mogendheden eventueel moet trach ten oplossingen bij stukjes en beetjes tot stand te brengen. Hij zeidc voor stander te zijn van nauwer persoon lijk contact tussen de leiders der gro te mogendheden. Hierdoor zou meer begrip voor elkander worden ge kweekt. Over Indo-China zeide hij: Elke poging om de Indo-Chinecse oorlog voor ae V.N. te brengen zou een grote splitsing in de wereldorganisatie en zelfs in het Britse Gemenebest tewcec brengen. Frankrijk was „langzaam BRITSE MILITAIRE BASES IN EGYPTE geweest met zijn erkenning van dc nationalistische beweging. Hoewel Rusland voor zijn eigen doelen elke nationalistische beweging steunt, bc. tekent dit ijog niet, dat er geen ech te nationalistische bewegingen zijn, waarmee men rekening moet hou den, of deze nu zijn in Indo-China, Egypte, Arabië of Afrika, aldus Attlee. DE RAMP IN TEXAS Men vreest, dat het aantal slacht offers van de wervelstorm te Waco In Texas tot honderd zal stijgen. Nog steeds worden doden onder het puin aangetroffen. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS ZACHTER. Veranderlijke bewolking met vannacht hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 14 Mei: zon op 4 48 cn onder 20 25; maan op 4.56 en i nrer 22.45 uur. 15 Mei: zon op 4 17 cn onder 20.27; maan op 5.45 en onder 23 43 uur. Het weer in Europa De wcerrapportcn van hedenmor- wecr temp HELSINKI zwaar bcw. 8 C STOCKHOLM onbewolkt 14 OSLO onbewolkt 18 KOPENHAGEN zwaar bcw. 8 AMSTERDAM zwaar bcw. 13 EDINBURGH geheel bcw. 9 LONDEN zwaar bcw. 16 LUXEMBURG onbewolkt PARUS licht bew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE onbewolkt 19 NICE licht bcw. 18 GENEVE licht bew. 18 ZURICH nevel 18 LOCARNO onbewolkt 17 BERLUN zwaar bew. 11 FRANKFORT zwaar bcw. 14 MUNCHEN geheel bcw. 13 WENEN regen 17 INNSBRUCK nevel 17 Bij de bevrijding van de stad Groningen, die duurde van 1316 April 1945, werd de aloude Markt aan de voet van de Martinitoren zwaar beschadigd. Thans is men bezig met.de herbonw, en met trots zien de Groningers de o'ide glorie van hun Markt weerkeren. De bouw van de Studenten Sociëteit „Mutua Fides", van het Groningse Studenten Corps „Vindicat Atque Polit" vordert Deze Sociëteit werd tijdens de bevrijdingsdagen verwoest Te Valetta (Malta) hebben lange rijen Britse mariniers .zich inge scheept. Hun bestemming werd niet bekend gemaakt. Later voer een groep tanklandingsschepcn met mi litairen met volledige uitrusting de haven uit. Men denkt, dat het vertrek ver band houdt met de toestand in de Suez-kanaalzóne. Voorts wordt gemeld, dat de Brit se torpedoboot jagers „Chequers", .Chieftani", „Chevron" cn „Cheviot" die op weg waren naar dc Zuid-Dal- matische kust, hun route hebben ge wijzigd. Men gelooft, dat zij zich naar de kanaalzóne begeven. Een woordvoerder van dc Britse admiraliteit te Londen bevestigde later, dat „bepaalde bewegingen" van mariniers als „voorzorgsmaat regel" waren goedgekeurd. Hij wil de hun bestemming niet bekend maken. Nog weinig regenkansen Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen is ons land ver schillende malen juist ontsnapt aan regengebieder., die over West-Duits- lund naar het Zuiden trokken. Dc oude depressie, waaromheen deze re- gengebieden bewogen, trekt nu naar het Oosten weg, waardoor Nederland tijdelijk onder een zwukke rug van hoge druk komt tc liggen. Dc hoog ste barometerstanden blijven ten Noorden van ons land voorkomen. Oceaanstoringen veroorzaken in Frankrijk en de Britse eilanden dalin gen van dc luchtdruk. Regenzónes van deze storingen dringen geleide lijk verder Frankrijk en Engeland binnen. Het ziet er echter naar uit, dat zij morgen ons land nog niet zul len bereiken. De regenkansen zijn derhalve nog tamelijk klein. Dt wind zal waarschijnlijk meer Oostelijk worden, waardoor luchi. uit Duitsland wordt aangevoerd, die niet veel war mer is. dan de lucht waarin we ons de laatste dagen be* onden hebben. Een belangrijke stijging van de tem peratuur /al derhalve morgen nog niet optreden. JCavceitje Hoe vaak heeft de ziel reeds af scheid genomen, eer nog de lippen het laatste vaarwel uitspreken. Niet velen blijven waarlijk bij ons tot ze ons verlaten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1