S)e£cicbeSou/tcmt „Aanvallen van de vrije wereld Churchill Churchill stelt vredesconferentie voor Mossadeq wint van Sjah Grote Vier en Oostenrijk er weinig voor De Raad van Europa Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 12 MEI 1953 ■14ste JAARGANG No. 12887 PAKT DE KOE BIJ DE HORENS Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: T5 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WIE BOUWT UW HUIS? DE REDE, DIE DE MINISTER van Wederopbouw, ir H. B. J. Witte, Zaterdag j.L te Utrecht voor de Jon geren K.V.P. uitgesproken heeft, is misschien voor sommigen een teleur stelling geworden. Bij even naden ken zal men het echter vrij normaal moeten vinden, dat de minister op de zeer afgeronde vraag: „Excellen tie, hoe staat het met ons huis?" niet als antwoord klaar had: „Wanneer U thuiskomt, staat de nieuwe woning er kant en klaar; U behoeft nog slechts een paar maal van de preek stoel afgeroepen te worden en het zaakje is gezond!" Het is begrijpelijk en het was te verwachten, dat de minister slechts cijfers en mogelijkheden kon noe men, die reeds bekend waren en dat hij hoogstens een hoopvolle blik in de toekomst zou kunnen werpen. Wat dit laatste betreft pleit het voor deze katholieke minister, dat hij de aanwezige jongeren niet heeft doen watertanden door vooruitzichten, die later toch maar luchtspiegelingen zouden blijken te zijn. De minister heeft zich beperkt tot het bespreken van mogelijkheden, die momenteel zeer wel aanwezig schijnen en die in de toekomst een royale kans van ver wezenlijking hebben. •yOCH VIEL ER IN DEZE ministe- riële rede een klank, we zouden haast schrijven een waarschuwing, te beluisteren, die met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen van het grootste belang moet worden geacht. Nadat de minister had verklaard, dat in deze tijd de volkshuisvesting het belangrijkste gemeentevraagstuk vormt, heeft spreker herhaaldelijk beklemtoond, dat het aan het ge meentebestuur is te bepalen, welke woningen er gebouwd zullen worden en hoe de nieuwe wijken zullen wor den ingericht. De komende weken zullen onze steden en dorpen weer overspoeld worden met pamfletten en affiches; meneer Jansen zal persoonlijk voor ieder van ons een klein hemeltje op aarde bouwen en misschien- nog wel meer dan dat! indien we hem slechts op de gemeenteraadszetel hel pen en tussen de onnoemelijke wel daden, die ons opgedrongen zullen worden, zal zich zeer zeker een we reld vol woningen bevinden. Men zal schermen met getallen en het zal allemaal zeer verleidelijk klinken, maar men zal wederom zoals tij dens iedere verkiezingsstrijd niet alleen meer beloven, dan men ooit zal kunnen geven, doch tevens zal men weer speculeren op de onkunde van de goegemeente. LIET ZAL VOOR EEN PARTIJ 1 zeer makkelijk zijn om een ver bazingwekkend aantal woningen te beloven en met getallen aan te to nen, dat deze mogelijkheid ruim schoots aanwezig is. Maar wanneer de kiezer van 27 Mei slechts door de ze getallen verrukt is, bestaat er een zeer grote kans, dat hij na deze da tum niet alleen bedrogen in zijn ver wachtingen uitkomt, doch tevens, dat hij zijn steun gegeven heeft aan een partij, die lijnrecht tegen zijn idealen indruist. Wat wij hier bedoelen geldt voor namelijk de bevoegdheid van de ge meenteraad om de grootte van de toekomstige woning en de inrichting van de nieuwe woonwijken te bepa len. Het is algemen bekend, dat slechts de katholieken in het politieke leven van Nederland de belangen van de grote gezinnen verdedigen. Herhaal delijk worden door onze katholieke afgevaardigden in parlement en ge meenteraad de moeilijksheden, waar in deze gezinnen zich bevinden be licht en voorzieningen bepleit. Bij de zeer grote bevoegdheid, die de ge meenteraad wat betreft de volks huisvesting heeft, zal het weer van de kracht van het katholieke geluid afhangen of Nederland bebouwd zal worden met woninkjes, waar gezin nen-op-maat een onderdak zullen kunnen vinden, of met huizen, waar in het jonge gezin zich zal kunnen ontplooien op een wijze, zoals God in de natuur heeft bepaald. Deze gemeenteraadsverkiezingen zijn daarom van het grootste belang. Niet alleen omdat de gemeenteraad van straks over de aard der woningen van de toekomst zal krijgen te be slissen, maar tevens omdat zoals de minister het uitdrukte het vraagstuk van de volkshuisvesting voor practisch iedere Ned. gemeente- iaad de hoofdschotel vormt. Wanneer U dus straks op 27 Mei Uw stem zult uitbrengen, zult U voor een niet gering aandeel stem men voor het huis van de tóekomst, voor het huis waarin het gezin, dat u zult stichten, het gezin, dat gij reeds hebt, of het gezin van uw kin deren, zal moeten wonen. QMDAT DIT VAN ZO ingrijpend belang is voor de toekomst van Nederland, omdat door de wijze van oplossing de geestelijke gezondheid van Nederland bepaald zal worden, is het nodig, dat iedere katholiek, die voor zich de keus gemaakt heeft, ook anderen die wellicht door het misleidende gefluit van de zoete vo gelaar bedrogen dreigen te worden, inlicht omtrent de belangen, die thans bij deze verkiezing op het spel staan. Na de teleurstellende uitslag van de kamerverkiezingen, nu een jaar ge l-den, past het katholieke volksdeel een strijdvaardigheid, die de grote Informele bespreking op korte termijn Maak gebruik van gunstig klimaat Winston Churchill heeft gisteren voorgesteld, dat de grote mogendheden „zonder veel uitstel bijeen zouden komen om te trachten de scherpe kanten van de vraagstukken tussen Oost en West weg te nemen". Churchill zeide met nadruk, „dat het een fout zou zijn aan te nemen, dat niets opgelost kan worden met de Sovjet-regering, tenzU, of totdat alles tegelijk opgelost wordt". Men ziet hierin een wenk aan het adres van president Eisenhower. In zijn over het algemeen in een optimistische toon opgestelde redevoering gaf Churchill uiting aan zijn mening dat de dood van Stalin een belangrijke nieuwe factor in de wereld-diplomatie heeft gebracht. „Wij zijn aangemoe digd door een aantal vriendschappelijke gebaren van de zijde der nieuwe Sovjet-regering", zei de premier. Daarom wekte hij op om voordeel te trekken uit wat een klaarblijkelijke verandering in de Sovjet houding sedert de dood van Stalin genoemd kon worden en waarschuwde hij tegen het vasthouden aan 't idee, dat alles in één enkele slag moest worden opgelost. ZO KLEIN MOGELIJK. Churchill deed voorts blijken, dat hij de meest efficiënte werkmethode achtte een conferentie van een zo klein mogelijk aantal mogendheden en personen, op een min of meer in formele wijze, maar met een grote mate van beslotenheid en geheim houding. Het schijnt, dat Churchill een bij eenkomst van hem, Eisenhower en Malenkof op het oog heeft. Door Frankrijk uit te schakelen zou ook voorkomen worden, dat communis- tisch-China voor het hoofd gestoten zou worden, dat door Moskou on langs als vijfde lid van een bijeen komst van de grote mogendheden is voorgesteld. Churchill liet echter ook een krach tige waarschuwing horen. Hij zeide, dat, „wanneer wij in gebreke blijven 3. Engeland zal beschikkingen onze defensie-inspanning binnen de j bespreken om een internationale vcr- mogelijkheid van onze kracht te j handhaven, dat zou betekenen, dat iedere weldoende tendenz naar vrede -in Europa en Azië zou vu jammen. Het zou het meest fatale ogenblik zijn, wanneer de vrije landen hun Kameraadschap en voorbereidingen zouden verslappen". De rede van Churchill, die hij uit sprak in het Lagerhuis, ter opening van het tweedaagse debat over de buitenlandse politiek, wordt in de commentaren een der belangrijkste politieke reucvoeringen sedert het einde van de tweede wereldoorlog ge noemd. Zij werd door het Huis met grote instemming begroet, ook van ue zijde der oppositie. VIER PUNTEN. De opmerkingen, welke Churchill deed volgen over de actuele vraag stukken der wereldpolitiek, zijn als volgt samen te vatten: 1. De compromis-voorstellen voor een wapenstilstand, ingediend door de communisten op Korea, mijten een „welwillende en geduldige bestu dering" verkrijgen. 2. West-Duitsland moet spoedig in de Westerse verdediging opgenomen worden. Engeland staat vastbesloten achter zijn verplichtingen aan Wcst- Duitsland. De bestands onderhandelingen Geallieerde tegenvoorstellen. De opperbevelhebber der verbon den strijdkrachten in Korea, de Ame rikaanse generaal Mark Clark, heeft Dinsdag te Seoel verklaard, dat de Verenigde Naties „binnenkort tegen voorstellen zullen indienen op het jongste, uit acht punten bestaande Chinese voorstel inzake de terugzen ding der krijgsgevangenen". Generaal Mark Clark, die dit op het vliegveld van Seoel, na aankomst uit Tokio, mededeelde, verklaarde voorts dat hiertoe is besloten na rug gespraak met de regering te Washing ton. De tegenvoorstellen zullen be rusten op het beginsel, dat slechts sprake kan zijn van vrijwillige terug zending.-Hij voegde hieraan toe dat de Amerikaanse regering de regerin gen van Arrerika's bondgenoteen heeft ingelicht omtrent haar voorne- De bestandsbesprekingen te Pan- mc-endjon hebben Dinsdag 52 minu ten geduuTd. Zij werden op com munistisch verzoek verdaagd tot Woensdagochtend. Naar A.F.P. in Japanse rege ringskringen heeft vernomen, hebben Amerikaanse funotionnarissen van het V.N.-hoofdkwartier verklaard, dat ondertekening van een bestand in Korea nog slechts een zwestie van weken zou zijn. Generaal Mark Clark, V.N.-op- perbevelhebber in Korea pi. com mandant van de Amerikaanse vei ligheids ».roepen in Jaoan zou de Ja panse regering verzocht het hen fa ciliteiten te verlenen voor Ameri kaanse divisies, die na een bestand uit Korea teruggetrokken zouden kunnen worden. katholieke eenheidspartij weer zijn oude kracht zal hergeven. Het gaat nu niet om loze leuzen en schone be loften, het gaah om het belang van de jongere generatie om het Neder land van straks: Wij zullen op 27 Mei de architecten van onze toekomstige woningen gaan kiezen en wij, katho lieken, eisen woningen, waar wij niet op kunstmatige wijze een gezin gaan stichten zoals een ambtenaar of re kenkundige het goed heeft gedacht. Het is ietwat gevaarlijk om de enthousiaste strijdkreet van de voorz. der Jongeren-K.V.P. te herhalen, die riep: Trek het land door, hamer op de deur van je buurman, plak affi ches en verspreid pamfletten, strijd zo hard je kunt en laat je desnoods maar bekeurenin hoger beroep wordt je toch weer vrijgesproken!! Maar wel zal het katholieke volks deel de komende weken moeten de monstreren, dat het nog de strijd lust kan opbrengen, die nodig is ter verdediging van zijn eigen belangen, die slechts door zijn eigen mensen gediend kunnen worden. dediging van de zóne van het Suez- kanaal te verkrijgen, maar de Britse troepen zullen zich verdedigen, indien de Egyptenaren daar beginnen on rust te verwekken. 4. De toestand van de onder leiding van Frankrijk staande troepen in Indo-China is verbeterd, gedeeltelijk ten gevolge van het invallen van de natte moesson. Churchill waarschuw de het Westen er voor niet te spoe dig aan te nemen, dat Moskou de toon aangeeft voor de nieuwe com munistische militaire acties in Indo- China. HOLLANDS GLORIE IN PARIJS De Britse regering heeft gisteren een bijeenkomst uitgeschreven van de Grote Vier ter behandeling van het Oostenrijkse vredesverdrag. Minister van Staat, Sclwyn Lloyd, deelde in het Lagerhuis mee, dat En geland de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse Zaken van de Ver Staten, Frankrijk en de Sowjet-Unie heeft uitgenodigd om op 27 Mei in Londen het verdrag te bespreken. Welingelichte Britso woordvoer ders gaven te kennen.dat het besluit om de 260ste viermogendhedenbij- eenkomst over het Oostenrijkse vre desverdrag bijeen te roepen, het re sultaat is van een diplomatieke uit wisseling tussen Londen, Parijs en Washington, die bijna een maand heeft geduurd. OVERVAL OP JAVA. Dertien personen zijn Zondag om het leven gekomen on 27 gewond bij een aanval van bandieten op het dorp Djatimuljo nabij Tegal aan de Noordoostkust van Java aldus is Dinsdagochtend officieel te Djakarta bekendgemaakt. Dit was de eerste maal sedert ruim een jaar, dat zich in dit gebied ongeregeldheden voor deden. De sjah van Penië heeft een einde Hoe «root de aangerichte sch.de gemaakt aan het dispuut met Mos-1 is bekendgemaakt. sadeq, zijn eerste minister, door de regering toe te staan, uitgestrekte delen van de kroondomeinen te ver-t delen onder hoeren die geen land /VmCriKH VOClt hebben. Het grootste deel van de erfgoederen van de sjah ligt langs de Kaspische Zee. De stand van de Nederlandse kaas trok bij het publiek, dat aanwezig wa® bij de opening van de Jaarbeurs te Parijs veel belangstelling. Deze belang stelling betrof niet alleen de kaas, maar ook de aardige Franse jongedames, gekleed in een „Voiendams" costuumpje, die de Nederlandse waar goed wisten aan te prijzen. De Beurs, die zal zfju geopend tot 25 Mei as. wordt zeer druk bezocht. Vierendertig landen nemen eraan deel; er zijn 12.000 deelnemers waaronder 2000 buitenlanders. De beurs omvat alle denkbare goederen. Felle taal van Naguib I" Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft Dinsdagochtend vroeg naar aanleiding van ChurchiUs ver klaringen in het Britse Lagerhuis een verklaring uitgegeven, waarin hij En geland „een aanvaller en niet een verdediger van de vrije wereld" noemde. Naguib verklaarde, dat de militaire bases in de Kanaalzópe met haar be zetting van 80.000 man> Britse troe pen nu „belegerd" werden. De verdediging van het Midden- Er is weinig of geen kans, dat president Eisenhower zal instem- Reeds in 1951 heeft de sjah zelf 't men met premier Churchill's voorstel initiatief genomen voor landhcrvor-tot het houden van een conferentie mingen op grote schaal. Hij maakte tussen de leiders dei Grote Mogend- toen bekend dat hij grond tot een waarde van tien millioen pond ster ling zou verdelen. Mossadeq heeft nu zijn zin gekregen: hij heeft al die tijd volgehouden dat cr alleen maai' iets van de landhervorming zou kun heden, zo seint Reutcr's correspon dent Scott Rankini uit Washington. Hoewel Amerikaanse regering- functionnarissen geen officiële com mentaar wilden geven, omdat minis- nen komen, wanneer de regering er ter Dulles afwezig is, gaven zij niet- het toezicht op zou hebben. De sjah offiieel uiting aan hun twijfel, of het i heeft de regering gevraagd hel land voorstel inderdaad op een bijeen- onder de boeren te verdelen of het hun voor de duur van 99 jaar te ver pachten. De betrokken landerijen vormen al het grondbezit dat de sjah van zijn vader heeft geërfd. komst, zoals Churchill zich die voor. stelt, zal uitlopen. Minister Foster Dulles houdt vast aan het standnunt, dat zijn ministe rie reeds jarenlang heeft ingeno- „DE RUYTER" IN ZIJN ELEMENT Deze luchtfoto van de kruiser „De Ruyter" toont het schip tijdens een proefvaart in de Schotse wateren. men, nl. dat besprekingen met de Sovjet-leiders weinig waarde heb ben, wanneer zij niet langdurig en zorgvuldig zijn voorbereid, en het vooroverleg tussen lager geplaatste personen der grote mogendheden niet met succes Is afgesloten. Do voorzitter van de (machtige) Amerikaanse senaatscommissie voor de Buitenlandse Betrekkingen, de republikeinse senator Wiley, ver klaarde evenwel dat hij „geen hü- zonderc nadelen zag in een bijeen komst. zoals door Churchill is voor gesteld". Maar hij voegde er aan toe, dat hij er evenmin veel heil in zag, zolang van de zijde van het Kremlin geen blijk wordt gegeven van op recht- bedoelingen Ook te Parijs is Churchill's rede met gemengde gevoelens ontvangen. De eerste vraag in de Franse poli tieke kri-gen was „of Churchill soms wilde terugkerenl naar de methoden van Yalta, toen Frankrijk weir uit gesloten van dc besprekingen tus sen Engeland Rusland en Amerika. Men heeft dc indruk, dat Churchill veel vertrouwen heeft in dc moge lijkheid van een conferentie van dc Grote Vier. Men neemt aan dat de Russen aan de Britse ambasra- deur. tp Moskou enkele concrete nan- wügingcn hadden gegeven over kwesties, die zjj zouden willen be spreken. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa hoeft met 70 tegen 7 stemmen, bij 18 onthoudin gen, een motie aaneenomen. waarin de regeringen van Frankrijk, Italië. West-Duitsland en de Beneluxlandcn worden aangespoord snel een besluit te nemen over de ontwero-constitu- tie ter vereniging dezer landen in een politiek deelgenootschap. „Geleidelëk aan", zegt Dulles Na een onderhoud te hebben gehad met generaal Naquib heeft de Ame rikaanse minister Foster Dulle, ver klaard dat zijn regering voorstander Ls van een geleidelijk terugtrekken van de Britse troepen uit dc zóne van het Kanaal van Suez. Dat terugtrekken dient zo gere geld te zijn, dat de militaire basis paraat blijft en beschikbaar voor on middellijk gebruik ten behoeve van de vrije wereld in het geval van toe komstige vijandelijkheden. De Ame rikaanse regering is verder van oor deel dat het Brits-Egyptische geschil zodanig behoort te worden geregeld, dat do souvereiniteit van Egyte niet in het gedrang komt. Oosten was in hoofdzaak een Arabi sche aangelegenheid, zo zei hij. Dc bases in de Kanaalzóne waren volgens hem waardeloos zonder medewerking van Egypte en Engeland kon Egyp tenaren niet tot medewerking dwin gen, zolang het een „aanvaller" bleef. Generaal Naguib herinnerde sir Winston Churchill er aan, dat de ba ses werden gebouwd door Egyptische arbeidskrachten, in de tweede we reldoorlog werden verdedigd door Egyptenaren en dat zij werden be voorraad met Egyptische levensmid delen. Churchill zei, dat Engeland de be langen van de vrije wereld verdedigt, aldus dc Egyptische premier, doch „ik vraag hem: maakt ff vndediging var. dc vrije wereld dc slavernij van een geheel volk en agressie togen de vrijheid van dat volk noodzake lijk?" Naguib voegde hieraan toe, dat Churchill niet meer, zoals vroeger, een „corrupt koningschap kan gebrui ken als werktuig voor ontslag en sa menstelling van Egyptische regcrin- f;en naar dc grillen van dc imperia- isten". HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur v.m.). 7 OUD WEER. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen voorna melijk in het Oosten van het land. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en West. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 13 Mei: zon op 4 50 en onder 20 24; maan op 4.19 en onder 21 32 uur. Het weer in Europa De weerrapportcn van nedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp STOCKHOLM geheel bew. 13 C OSLO licht bew. 16 KOFENHAGEN regen 8 AMSTERDAM half bew. 12 EDINBURGH zwaar bew. 10 LONDEN onbewolkt 18 LUXEMBURG half bew. 13 PARIJS onbewolkt 18 BORDEAUX onbewolkt 18 GRENOBLE zwaar bew. 20 NICE zwaar bew. 18 GENèVE geheel bew. 19 ZüRICH nevel 18 LOCARNO geheel bew. BERLIJN zwaar bew. 9 FRANKFORT geheel bew. 18 MüNCHEN zwaar bew. 12 WENEN nevel 13 INNSBRUCK zwaar bew. 14 JCatteEtje Het kind van de krijgsman ont waakt door het gekletter van het zwaard; het kind van de koopman door dc klank van de rekenmachine; het kind van de bedelaar door het ramnrelen van de bedelnap.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1